I'lCMlH KT Hill. ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad. Gemeenteraad Starter— en VerSichtingsbatterijen „Exide" Agentschap. Nummr 35 Zaterdag 21 April '23 SPRANG-CAPELLE. (Vervolg). De Voorzitter zet nogmaals uiteen hoe men aan het bedrag van de zeker- heid moet komen. Michael lk bepaal mijn gezegde dan alleen tot punt 4 van de agenda. Voorzitter Dus u laat punt 3 varen. Michael. Ja. De heer M. Rijken kan niet inzien waar om men de zekerheid voor een jaar zou vaststellen. Naar zijne raeening is de raad ten allen tijde bevoegd om het bedrag te verhoogen ot te verlagen, al naar gelang het wenschelijk is. Hij begrijpt daarom de bedoeling van den heer Michael niet. Michael, lk heb al gezegd dat ik al mijn gezegde overbreng op punt 4 lk meen dat dit antwoord voldoende zal zijn. M. Rijken. Men moet eerstde zekerheid bepalen om aan puijt 4 te komen Michael lk heb gezegd dat alles voor punt 4 is. Middelkoop. De heer Michael be doelt de benoeming. Michael. Ik zal het nog eens duide lijk zeggen, lk trek voor punt 3 a mijn woorden in en breng die over op punt 4. M Rijken Is eene zekerheid van f 6000 niet wat laag. De ondervinding is de beste leermeester. Ik zou het aan den veiligsten kant nemen want de ver antwoording is voor Burg. en Weth groot Vroeger hadden ze een brand kast en in die brandkast was nog een aparte kast, maar de sleutel daarvan was nooit te vinden. Ik wil er geen voorstel van maken, doch ik meende dat het voor Burg. en Weth. de ve ligste kant zou zijn Voor den betrokken ambtenaar geeft dat niets. Voorzitter. Er is een voorschrift dat zegt dat van de gemiddelde ont vangsten als borgtocht moet worden genomen en dat bedrag is juist f7300 Nu stellen Burg en Weth. echter voor om het bedrag op f 6000 te bepalen met die bepaling er echter bij dat h nooit meer dan f 6000 in kas ma; hebben en het overige bedrag op de postrekening moet storten, waarvan hij zonder Burg. en Weth. niets kan af halen. Michael. Wie gaat het na of hij het meerdere dat hij dan f6000 in kas heeft direct op de postrekening brengt. De Voorzitter wijst er op dat Burg. en Weth. altijd kunnen weten of hij veel geld heeft, aangezien de stukken van den betaalmeester hier altijd aan komen. Wil de raad echter een hooger bedrag, dan wil hij zich daar niet tegen verzetten, alhoewel hij het onnoodig acht en de noodzakelijkheid er niet van inziet. Van Willigenburg. De wet staat toe dat zoo wordt gedaan als door Burg. en Weth. wordt voorgessteld. Bovendien is het nog zoo gedaan om het den betrokken ambtenaar niet al te lastig en kostelijk te maken. Hoe hooger de som die gesteld moet worden, hoe meer zoo'n ambtenaar jaarlijks heeft te betalen daarvoor. Dat heeft bij Burg en Weth ook een beetje voorgezeten. M. Rijken. De wet staat het toe dat ben ik met den heer van Willigenburg eens, maar dat neemt toch niet weg dat wij de veiligste weg moeten kiezen. Ik geloof dat het voor den betrokken ambtenaar niet meer kost. De Voorzitter zegt dat het voorden ambtenaar eene hoogere uitgave vergt als het bedrag van de Zekerheids stelling hooger moet zijn M. Rijken Vroeger was de borgstel ling beter, toen moest hij op onroerend goed worden gegeven. Michael. Al staat het de wet toe dan nog moeten wij den veiligsten kant nemen. Wij zitten hier voor het belang van de gemeente en hebben niet te kijken of deze of gene persoon een paar procenten meer moet betalendat is voor niemand een bezwaar en daar voor wordt dan ook betaald Men zegt nu wel dat de gemeente-ontvanger niet meer dan f6000 in kas mag hebben maar op gegeven oogenblikken heeft hij heel wat meer in kas en stort hij het dan op de postrekening, dan is het goed, maar weten Burg. en Weth. nu of hij dit doet. De borgstelling mag zeker niet min der zijn en moet zeker zoo hoog zijn als van vroeger de drie gemeenten te samen Men moet niet terwille van een ambtenaar de zaak regelen, maar in het belang van de gemeente. Dat is het wat wij in de gaten moeten houden. Voorzitter. Wij weten het altijd of hij van den betaalmeester geld heeft ontvangen en kunnen dan vragen of hij gestort heeft. Maar wil de raad de borgstelling hooger hebben Michael. Door den heer van den Willigenburg is gezegd dat men naar den ambtenaar kijkt, dat moet men niet doen, men moet alleen naar het algemeen belang van de gemeente kijken. Van Willigenburg. De ontvan ger heeft de verplichting om direct, wanneer hij meer dan f 6000 in kas heeft, het geld op de postrekening te storten. B en W zullen over de volbren ging daarvan waken en bovendien kan op de nakoming daarvan bij het pro cesverbaal van kasopneming op wor den gelet Immers men moet en kan ook zien wanneer het geld is ontvan gen en wanneer het is gestort. Procesverbaal van kasopname wordt op een willekeurige dag gedaan Hooger dan f 7300 kan men de zekerheid volgens de wet niet brengen Michael. Burg en Weth. mogen niet vergeten dat een gemeente-ont vanger een persoon is die op een ge geven oogenblik kan verdwenen zijn met medeneming van de heele kas. Van Willigenburg. Dus u denkt dat met die f 1300 alles is gered Michael. Neen, dat denk ik niet Kerst. Loopt het bedrag dat in kas kan zijn nogal eens aanmerkelijk uit een Michael. Ja dat kan ooit wel eens f 25 000 zijn. De heer Kerst acht dan de door Burg en Weth. aangegeven manier de beste. De heer M Rijken heeft ongeveer 25 jaar lang mee procesverbaal van kasopname gedaan, doch van hetgeen de heer van Willigenburg zegt, n 1. dat dit op een willekeurig tijdstip wordt gedaan, blijft niet veel van over als men weet dat dit steeds ongeveer om de drie maanden wordt gedaan. Bovendien is het procesverbaal maken nog maar een fatale zaak want om te weten of alles of een en ander is be taald, zou men na moeten gaan bij de ingezetenen of dit werkelijk zoo is Na nog eenige discussie leest de secretaris een artikel voor uit de borg- stellingswet. M. Rijken. Als het zoo is dan kan niet anders dan als door Burg. en Weth. is voorgesteld. Het neemt echter niet weg dat de verantwoording voor Burg. en Weth groot is. Voorzitter. De heeren hebben dus gehoord wat kan en wat niet kan. Wat wil men nu. De borgstelling op f 6000 bepalen met dien verstande dat het meerdere bedrag op de postrekening wordt geboekt of hoogere borgtocht, doch dan zonder die verplichting van de poststorting. M. Rijken. Dan is het voorstel van Burg. en Weth. het meest verkieslijkst. Met algemeene stemmen wordt dit daarna aangenomen. 4. Benoeming gemeente-ontvanger. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren J. L. van Santen en jac. v. d. Lely. Michael. Ik stel voor deze benoe ming maar voor 1 jaar te doen plaats hebben. Oerlemans. Ik zie het practische belang van dit voorstel niet in. Als de heer Michael voorstelt om de benoe ming tot 1933 te doen, dan ga ik daarmede accoord. Nu toch hebben de beide personen die op de voordracht zijn geplaatst, tot 1933 wachtgeld, dus al wordt het salaris voor Ontvanger minder, dan geeft dat voor de ge meente nog niets. Michael. Ik betwijfel of dit het geval zal zijn, want de heer Van Santen is Secretaris van Sprang geweest en geniet als zoodanig wachtgeld en nu wordt hij Ontvanger van eene grootere gemeente en de betaling daarvan wordt geregeld naar het zielenaantal. Als Oed. Staten met de regeling komen, kan de raad nog zien wat hij wil doen. Zeker, hij staat op wachtgeld, maar Sprang-Capelle is zooveel grooter. Oerlemans. Het salaris wordt toch in mindering van het wachtgeld ge bracht. Voorzitter. U denkt dat het salaris van Gemeenteontvanger hooger zal zijn dan het wachtgeld van den Secretaris van Sprang. Van Willigenburg. Men moet ook bedenken dat de ambtenaar die op wachtgeld staat, niet verplicht is eene benoeming voor een jaar aan te nemen en dan kan men een ander nemen, wat de gemeente weer geld kost. Michael. Het is mij niet duidelijk welk voordeel er voor de gemeente in zit om de benoeming voor langer dan 1 jaar te doen. M. Rijken Tien jaar lang moet toch wachtgeld aan die menschen worden betaald en daarom is de opmerking door den heer Oerlemans gemaakt, zeer terecht. Ik dacht dat u meende dat het salaris voor gemeente-ontvanger van Sprang-Capelle hooger zou zijn dan van Secretaris-ontvanger in Sprang en dat kan u toch wel begrijpen dat dit niet het geval zal zijn. In den Bosch zijn ze wel erg rojaal maar ze zullen wel rekening houden met het feit, door u ook opgemerkt, dat de werkzaam-. heden zeer zijn verminderd Doch aan al wat Ged Staten in deze. aangelegen heden besluiten, kunnen wij toch niets doen. Al zoo dikwijls hebben we daar tegen gevochten en niets heeft geholpen Alleen kunnen we ons protest laten hooren Ik begrijp daarom niet wat u voor hebt om de benoeming maar voor een jaar te doen Michael. Hij is nu toch alleen Secre taris van Sprang M. Rijken En ontvanger. Michael. Ik dacht alleen Secretaris. Zwart. Wij hebben hem toch zoo juist ontslag gegeven als Secretaris en daarna als Ontvanger Michael. Dat zijn van die kleinig heden, die ik niet kan weten. Het salaris van den Ontvanger zal hier toch zeker zoo hoog zijn als dat van den Secretaris. Voorzitter. Wel neen. M Rijken. Ik denk dat dit ongeveer de helft zal schelen. Hierna wordt de heer J. L. van Santen met 9 stemmen benoemd. Een stem was in blanco uitgebracht en een op den heer van der Lely. 5 Benoeming Ambtenaar van den Burgerlijken Stand Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren D. v. d. Berg en C. G. Meijer. Voorzitter. De bedoeling is nu een ambtenaar te benoemen belast met de leiding. In een volgende vergadering zal de benoeming plaats hebben van ambtenaren belast met het voltrekken van Huwelijken. Voor heden gaat dai niet aangezien de verordening nog moet worden gewijzigd. De heer D. v. d Berg wordt met 10 stemmen benoemd. Een stem was uitgebracht op den heer C. Meijer. 6. Vaststelling plaats waar raadhuis zal worden gevestigd De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. in deze met geen voorstel ko men doch volgens zijn persoonlijke mee ning moet in het algemeen belang en ook indien men de billijkheid in acht neemt, de zetel in het middelpunt van de gemeente gebracht worden, Dit is ook de meening van den Commissaris der Koningin De heer Zwart wil, nu Burg en Weth. met geen voorstel komen, een voorstel doen en wel dit. De billijk heid eischt dat de zetel van de ge meente in het centrum wordt geves- j tigd Daarom zou hij gaarne zien dat door Burg en Weth.de noodige stappen worden gedaan en uit wordt gezien j op welke manier de zetel het best in het centrum kan worden gebracht. Voorzitter. Wordt dat voorstel door iemand gesteund De heer M. Rijken is het niet met den heer Zwart eens. Verwonderd heeft het spr. dat Burg. en Weth. met geen j voorstel zijn gekomen en die verwon dering is nog toegenomen toen hij uit den mond van den Voorzitter vernam dat de Commissaris der Koningin heeft gezegd dat de zetel in het middel punt van de gemeente thuisbehoort. Waarom hem dit nu zoozeer ver wonderd Omdat de vereeniging van de ge meenten heeft plaats gehad onder voorwendsel van bezuiniging. En dan al aanstonds te komen met een zoo groote uitgave. Dat spot met alle bezuiniging. Ware er hier geen goed raadhuis, of was dat in Vrijhoeve- Capelle geschikt, hij zou het met den heer Zwart eens zijn dat het raadhuis in het middelpunt van de gemeente moet staan. De billijkheid, die hij steeds heeft betracht, eischt zulks, doch nu men hier een prachtig gebouw heeft staan en waarmede men anders zoo goed als niets kan doen, acht hij het tegenover de belastingbetalers onver antwoordelijk om zulke groote kosten te gaan maken. Dat het voor velen van ons een op offering zal zijn om zoover te loopen is een opoffering die men zich wel mag getroosten, zegt spr., vooral als men weet dat het anders zooveel geld moet kosten Was er de distributie nu nog, dan was het nog iets anders maar nu, nu de bevolking over het algemeen genomen maar 3 maal in haar leven naar het Raadhuis moet gaan, bij ge boorten, bij trouwen en bij sterven, (Middelkoop. Bij sterven gaan ze er zelt niet eens meer heen.) nu zou het verschrikkelijk zijn om in een tijd als waarin we leven, zooveel geld te gaan uitgeven Heel dikwijls behoeft de bevolking niet naar het Raadhuis want tegen woordig doet de begrafenis-ondernemer de aangifte van overlijden Was er geen goed raadhuis, ik zou er voor zijn om er een in het middel punt te brengen, maar nu, nu er zoo'n mooi en goed raadhuis is, en nu een raadhuis bouwen zeker nog een 60 duizend gulden zal kosten, zooals ik het heb laten begrooten, nu kan ik er mijn stem nooit aan geven. Men is bij elkaar gevoegd voor be zuiniging en nu zou men het geld met volle handen gaan weggooien. De heer Middelkoop zou eerst, zoo als in een goed geordend huishouden Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electriciteit. Tegenover 't Station. Teief. No. 896. noodig is, eens willen zien hoe dat het met de verschillende schulden van de drie gemeenten staat. Eerst zou hij willen weten wat men kan uitgeven en welke inkomsten men heeft. Spreker voelt er ook veel voor om het raadhuis in het middelpunt te krijgen maardan zou hij daarmee, vooral nu men hier zoo'n goed raadhuis ter beschikking heeft, voorloopig toch mee willen wachten tot betere tijden zijn aangebroken, want hij heeft gehoord dat het bouwen groote kosten met zich zal brengen waardoor de Hoofd. Omslag met eenige duizenden wordt vermeerderd. De heer Zwart zegt dat beide spr. het met hem eens zijn dat de zetel, het raadhuis in het centrum, in Vrijh.- Capelle thuis behoort. M. Rijken. Als er hier geen goed stond. De heer Zwart wijst er op dat er thans drie raadhuizen staan en dan zou hij ook kunnen zeggen dat het raadhuis van Sprang geschikt is. M Rijken. Ik geloof niet dat er iemand is die u dit zal nazeggen. Hier moet zelfs nog eenige verandering worden aangebracht Zwart. Juist, dat is het wat ik maar wilde gezegd hebben. Dus mettertijd moeten wij dan toch veranderen. Ik heb niet gesproken van raadhuis bou wen of veranderen, alleen heb ik gewezen dat 't niet alleen billijk is, maar ook een algemeen belang, als het centrum in het middelpunt van de gemeente wordt gebracht. Aan Burg. en Weth. zou ik willen opdragen plan nen te maken en een kostenberekening te maken wat een raadhuis daarbrengen kost Middelkoop. Daarom zou ik willen wachten en zien voor wat een uitgaven we komen te staan. Zwart. De oude toestand kan niet bestendigd blijven en daarom moet op het oogenblik eene beslissing worden genomen. Voorzitter. In beginsel moet uitge maakt worden waar het raadhuis komt. De heer Zwart gelooft dat de heer M Rijken, wanneer hij op het uit einde van de gemeente woonde, wel anders zou spreken. De heer M Rijken zegt toevallig juist ongeveer op de grens te wonen. Nog eenige voetstappen en hij zit in Waspik dus mag hij met recht pleiten voor het Raadhuis voorloopig zeker in Capelle te houden Echter voor zichzelf spreekt hij niet. Hij meent dat in een tijd waarin we leven eene dergelijke groote uitgave niet mag worden gedaan en daarom zal hij zijne stem niet kunnen geven aan het voorstel Zwart Men is voor bezuiniging bijeen ge komen en nu zou men de schulden gaan vergrooten. Zwart. Ik ben absoluut met geen berekening gekomen, ik heb juist aan B. en W. gevraagd dit in een volgende vergadering te willen doen. De heer Van Willigenburg zegt dat Burg. en Weth. met geen voorstel zijn gekomen omdat men met de zaken niet gereed kon komen, alsook omdat men eerst de raad een uitspraak wilde laten doen waar men het raadhuis wil hebben. Dat Burg. en Weth. met plannen zullen komen van f60 000 of f80 000 is uitgesloten. Wellicht zullen wij met een voorstel komen van f 10 000 of f 12.000. Wellicht kunnen door de overige raadhuizen voor iets in exploitatie te brengen de kosten op een f8.000 worden teruggebracht. Ook moet worden bedacht dat het geen crisis is en de leening dus over een lang tijdperk kan worden aangegaan en dan, als op die manier wordt ge werkt, zal het bedrag wat jaarlijks aan rente moet worden betaald, luttel zijn. Hadden Burg. en Weth meer tijd gehad, dan zouden ze wel met een voorstel zijn gekomen. Middelkoop Daarom en ook om eens eerst een overzicht van de finar.- tiën te hebben zou ik nog met de beslissing hebben willen wachten. De heer Michael gelooft niet dat men voor dat bedrag, wat daar is ge noemd, klaar zal komen De heer M. Rijken Iaat zich door zoet gefluit niet gemakkelijk meer in de luren leggen. De Voorzitter zegt dat in beginsel moet worden uitgemaakt waar of het Raadhuis zal komen. Eerst dan kan men beginnen met het maken van plannen en begrootingen De heer Michael zegt dat men voor deze vergadering tweemaal een oproe pingsbiljet heeft thuis gekregen' Op een Convocatiebiljet staat als no 6. Waar het raadhuis zal moeten worden geplaatst en op het verbeterde convo catiebiljet staat weer waar de zetel van de gemeente moet komen en waar voorloopig het raadhuis zal zijn ge vestigd. De Voorzitter wijst erop dat de secretaris de bedoeling van Burg. en Weth. niet goed had begrepen en daarom de redactie van het convocatie biljet moest worden gewijzigd. De heer Michael vindt het moeilijk nu een besluit te nemen in deze zaak. De heer Kerst zou zich met het voorstel van den heer Zwart kunnen vereenigen mits hij aan zijn voorstel vastknoopt dat Burg en Weth. zoo spoedig mogelijk met uitgevoerde plan nen moeten komen. Vaststaat z. i. dat de zetel in het middelpunt van de gemeente komt doch met de minst mogelijke kosten, want we leven in een tijd van alge meene malaise en men weet nog niet of betere dagen zullen aanbreken, of de toestand zoo nog zal blijven duren ofwel of deze nog erger zal worden Spr. zou daarom nu maar zoo sober mogelijk de zaak regelen, dan kan later nog altijd gezien worden naar een raadhuis de groote gemeente waardig. Zwart. Ik heb geen cijfers genoemd alleen heb ik gevraagd of Burg en Weth. met plannen en kostenbereke ning willen komen en dan liefst zoo weinig mogelijk. De heer Oerlemans kan zich met dat voorstel zoo wel vereenigen. Hij gelooft ook dat wordt alles zoo ge compenseerd, het bitter weinig of niets zal kosten. Michael. Als men nu eens komt met volledige voorstellen, alsook wat het raadhuis van Capelle en Sprang op kan brengen. Van Willigenburg. Dat zit aan het voorstel van den heer Zwart, aangevuld door den heer Kerst, vast. De heer M. Rijken was niet van plan geweest om over deze aangelegen heid nog iets te zeggen. Echter wil hij op dit besluit terug komen om eens te zeggen dat hij om alle berekeningen niets geeft, want in de meeste gevallen komen deze falikant uit. Dat heeft men in Capelle nog kunnen zien met de P N.E M Toen kwamen er ingenieurs en die rekenden voor dat het de ge meente een f35.000 zou kosten maar inplaats van die f 35 000 heeft het zeker f 80 000 gekost Van berekeningen maken trekt hij zich niet veel meer aan, daar laat hij zich niet lekker meer door maken Hij laat zich niet ge makkelijk meer suiker op de boterham smeren Hij blijft beweren dat het 't voor- deeligste voor de gemeente zal zijn. indien men in het raadhuis van Capelle blijft. Dan nog zal er een paar duizend gulden onkosten gemaakt moeten wor den. Hoe de heer Van Willigenburg aan die cijfers komt. is hem onbe grijpelijk, want dat kleine huisje aan de boterfabriek heeft nog f26 000 gekost. Oerlemans. Toen dat gezet was. waren alle materialen aanmerkelijk veel duurder. Van Willigenburg. Dat is ook een luxe huis. M. Rijken. Dan hebt ge het nooit gezien. Het lijkt wel een notendop. Van Willigenburg. Andere heeren hebben toch een ander oordeel M. Rijken Dan hebben ze het van binnen niet bekeken. De heer Michael meent als bouw kundige bevoegd te zijn in deze iets te zeggen. Hij heeft het Raadhuis in Vrljhoeve- Capelle wel eens bekeken, doch dat is veel te klein, en in Sprang is het ook al te klein want hier zou het zelfs al iets te klein zijn, doch dat is met weinig kosten in orde te brengen. Op welke manier men nu voorne mens is het in Vrijhoeve-Capelle in orde te maken is hem niet duidelijk. Hij heeft wel eens hooren zeggen dat men het huis van Kooien wil koopen en dat voor raadhuis gaan inrichten t

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5