MOM MI in Derde Blad, Provinciaal ftieuws I Numm 35. Zaterdag 21 April '23 Waalwijk, 21 April 1923. „De Maandagmorgen.'* Zooals bekend mag worden geacht zal in den loop van Mei te 's-Bosch verschijnen „De Maandagmorgen", een geïllustreerde Maandagmorgen-uitgave. Door overeenkomst met de uitgeefster kunnen de abonné's van ons blad zich als abonné aan ons bureau opgeven en zal bij genoegzame inschrijving, dit blad Maandagmorgen zeer vroeg reeds in Waalwijk door onze bemiddeling worden rondgebracht. Anders zal men het blad veel later per post ontvangen. Het blad zal bevatten Politiek hoofdartikel, Laatste Binnen- en Buitenlandsche berichten en tele grammen, Uitgebreide Sportrubriek, (waarin ook de sport in het Zuiden een voorname plaats inneemt), Brieven uit de voornaamste steden in Europa, Maandagfilm, Lied van de week, Illus traties, enz., enz. De prijs is bij vooruitbetaling f0.75 per 3 maanden, of 5 cent per keer. Men geve zich spoedig op. De Administratie. Die /ahrezeiten" te Waalwijk door /Waaiwijks Gemengde Zangvereeniging. De speciale muziekrecencent van de Prov. 's-Hertogenbossche Courant" schrijft o.m. Het concert van gisteravond is een groot succes geweest. Met dankbare herinnering zal de vereeniging steeds kunnen terugdenken aan deze viering van haar 10-jarig bestaan. De zaal van den R.K Gildenbond, welke zeer geëigend blijkt voor derge lijke uitvoeringen, was boordevol, on geveer een duizendtal bezoekers zullen er geweest zijn. Op het uitgebouwde podium hadden met de solisten en het orkest voor dit concert was het Arnhemsche geën gageerd plaats genomen een 80-tal medewerkenden. De belangrijke solopartijen werden gezongen door Martine d'Hont uit Utrecht, sopraan, Jos Holthaus uit Rot terdam, tenor en Ch. Caro uit Utrecht, bas. Martine d'Hont heeft doen genieten van haar waarlijk mooi geluid, dat vooral in 't hoogere van jubelende schoonheid is. Wanneer ze daalt in lager regionen wil er wel iets van de duidelijkheid teloor gaan, maar 't geheel toch is bewonderenswaardig, 't Was een genieting naar haar te luisteren. Voor de baspartij had men geen betere keus kunnen doen. Dit werk blijkt Caro heel gemakkelijk te liggen. Zijn steeds heldere en duidelijke stem met diepen glans bracht ontroering. Er gaat groote wijding uit van Caro's zang. Men heeft van dit geluid genoten, zeer in 't bizonder in de groote aria's. Jos Holthaus had blijkbaar te kam pen met een lichte heeschheid en be reikte o i. niet wat hij wel kan Niettemin verdient hij alle waardee ring voor zijn zang, die in verschillende deelen zeer expressief was. Zijn voor dracht mede is uitstekend. De kennismaking met het koor zelve was ons bizonder aangenaam. Men heeft hier prachtig stemmateriaal bijeen Een schier vlekkelooze vertolking heeft het koor van Haydn's werk gegeven. De talrijk uitstekende stemmen in Waaiwijks Gemengd Koor verzameld, brachten een klankvolume naar voren, dat bewondering wekt. De medewerking van de leden van het Arnhemsche .Orkest heeft het ge heel nog aanzienlijk mooier gemaakt. 't Vormde een geheel met koor en solisten. Het volgde uitnemend de intensies van den dirigent die deze uitvoering gemaakt beeft tot een evene ment in Waaiwijks muziekleven. Aan zijn begeesterende leiding en de zorgen welke hij aan de repetities wel moet gewijd hebben is zeker voor een groot deel het succes van dezen avond te danken. Het publiek toonde zich uitermate dankbaar voor het gebodene. Telken male werden de excutanten luide toe gejuicht. Gracieuselijk liet de dirigent zijn menschen in de hem gebrachte hulde deelen De vereeniging zal steeds met ge noegen op dit concert terugzien. Be wezen is, dat Waalwijk, ook op muzi kaal gebied, heel wat presteert. De vereeniging Waaiwijks Belang heeft indertijd tot het Kerkbestuur van St. Jan Baptist alhier een adres gericht inzake de plaatsing der nieuwe kerk. Het bestuur zeide daarin o.m. „Het plan tot het bouwen eener mo numentale nieuwe kerk, dat zeer zeker aller belangstelling vraagt en onder vindt, in de hoop dat de hooggespan nen verwachtingen zullen bevredigd worden, werd ook door de Vereeniging „Waaiwijks Belang" met groote inge- nomenheid begroet Het doel dezer Vereeniging is toch onze gemeente op te stuwen tot grooter bloei en grooter kracht, ze nog meer te maken tot het centrum der geheele streek en zeker zijn verbetering en verfraaiing hierbij zeer beiangrijke fac toren. Juist daarom slechts voor oogen hebbende de belangen van Waalwijk naar beste kunnen te behartigen en zonder in het minst uwe rechten en inzichten te miskennen, zij het ons ver oorloofd uwe opmerkzaamheid omtrent een belangrijk punt te verzoeken, en U onze algemeen gedeelde opinie aan te bieden. Naar wij van bevoegde zijde verne men bestaat het plan de nieuwe kerk zoo te bouwen, dat de lengte-as der kerk samenvalt met de lengte-as van het huidige plein. Na rijp overleg meenen wij U in overweging te mogen geven de nieuw te bouwen kerk zoo te plaatsen, dat zij correspondeert met een plein gele gen tusschen het pand De Groot en dat van de Wed. Bataille. Dan toch alleen zal de indruk van het gebouw volledig tot zijn reeht komen, wanneer het staat achter het ruime plein, en de bewonderaar zijn wijden blik kan slaan op het totaal, onbelemmerd, en het in zich kan opnemen als één harmonisch geheel. Zoozeer lijkt ons deze plaatsing uit aesthetisch oogpunt verkieslijk boven het bestaande plan, dat de beweegre denen die daartoe zouden geleid heb ben in verre niet opwegen tegen de motieven die pleiten voor dezen twee den grootscheren opzet; temeer daar de noodzakelijkheid niet bestaat direct tot ammoveering vai het huis De Kort —Hamburg over te gaan. ledereen toch zal het voelen als iets wat komen moet zal deze huizen wegdenken in ver beelding en tevreden zijn en na verloop van jaren komt de werkelijkheid en geeft ons te zien een prachtige kerk, het sieraad der gemeente met het wijde open plein. Dit hebben we vooral ook overwo gen, dat zeker in de toekomst, wanneer de kerk er zal staan, een werk voor eeuwen, er niet zal worden gevraagd naar de finantieeie of andere bezwaren, welke zouden geleid hebben tot het bouwen op zoodanige plaats, dat haar schoonheid en voornaamheid niet tot z'n volle recht komt, en men zal be treuren de begane onherstelbare fout. Wij vertrouwen, dat met onze goed bedoelde opmerking rekening moge gehouden worden, waar ze allerminst critisch bedoeld is, maar alleen in het belang der goede zaak, voor het beter tot zijn recht komen der nieuwe kerk en tot verfraaiing der gemeente." De vereeniging heeft daarop bericht ontvangen dat deze aangelegenheid reeds lang een punt van overweging uitmaakte bij het Kerkbestuur en dat bij de definitieve plannen dit punt in verband met advies van heeren archi tecten en den financieelen toestand ernstig zou worden besproken. Thans vernemen wij dat om tech nische redenen niet op het verzoek kan worden ingegaan en de nieuwe kerk precies in dezelfde richting zooals van thans. Kringpropagandist J. A Kolkman 4. Belangrijke mededeelingen omtrent de Lederbewerkers-afdeeling5. Rond vraag 6. Sluiting. Door de vereeniging „Waaiwijks Belang" is aan den minister van on derwijs een adres gezonden inzake het behoud van de Rijksdagnormaalschool een afschrift daarvan aan de Tweede Kamerleden in Noord-Brabant, aan de gemeentebesturen in de Langstraat en 't Land van Heusden en Altena, deze laatste met verzoek tot adhaesie aan dit adres. Aanstaanden Zondag des na middags 2 uur hoopt Ds. Louwe Kooijman uit voormalig Baardwijk te voormalig Besoijen in de bediening des Woords voor te gaan. Geslaagd voor 't examen onder wijzer LO. de dames H. Voor de Poorte, Vrijh.Capelle, C v d. Haart, Capelle, P Kemperman te Waalwijk en de heer Anton van Hest uit Til burg, leerlingen der Rijksdagnormaal school alhier. sommige bepalingen, welker instand houding niet gerechtvaardigd schijnt, vervallen worden verklaard. De min- j derheid verlangde dat de invoerbe- perkingen, zooals oorspronkelijk be doeld was, eind Juni buiten werking zouden worden gesteld. De aanbesteding van het verven van gemeente-woningen is als volgt a b Wed. v. d. Waals, Capelle f 1500 f 1950 f3450 Holtzer-Passier, Waalwijk f 768 f 1270 f2000 j J. H. Disseldorp, f 798 J. v. Rooij, Boxtel f 650 f 1080 f1700 v. Bengelaar, Mich.-Gestel f 870 f 760 f 1960 W. de Lange, Kaatsheuvel f 1000 f 1550 f 2550 A. A. de Paauw, Hansweert f 1965 Arler, Waalwijk f 795 f1860 f2795 J. Marks Waalwijk f2800 J.v.Loon,Waalwijkf 2100 f2000 f4100 Het werk is nog niet gegund. Naar wij met genoegen vernemen zal de stoomschoenfabriek der firma A. Pullens-van Gerwen Co Station straat alhier wederom aanmerkelijk worden uitgebreid Verschillende aan grenzende perceelen enz. zijn daartoe aangekocht. De brievenbus aan de Mr. van Coothstraat is thans bevestigd aan 't huis van de fa. C A. Verwiel Groote straat, tegenover de Mr v. Coothstraat. Donderdagavond werd in de groote zaal van den R.K. Gildenbond een lezing gehouden door een inspec teur van de Nederl Spaarverzekering voor Katholieken, gevestigd te 's Hage, over diens instelling. In de zaal waren slechts ongeveer 25 personen aanwezig toen spreker met zijn lezing een aanvang nam. In een lang betoog wees hij op het nut en de groote noodzakelijkheid van sparen, om daarna aan te geven op welke manier men het beste kan sparen. Deze manier was volgen spr. zich aansluiten bij de Ned. Spaarverzekering voor Katholieken De humorist J. Schrama uit Hillegom gaf daarna eenige comische scènesten beste welke telkens luide werden toe gejuicht. Tot overste van het broederhuis alhier is benoemd de eerw. broeder Edgard, thans te Venlo. Deze nieuwe overste heeft vooral op 't gebied der litteratuur een goede naam. Groote Propaganda-vergadering der R. K. Werkliedenvereeniging te Waalwijk op Maandag 23 April 1923. Aanvang half acht. Aan de orde 1. Opening; 2 Mededeelingen Be stuursverkiezing 3. Lezing door den De grootste schoenenproductie in Amerika had plaats in October met ruim 31 millioen paar, de kléinste in Juli met bijna 23 millioen paar, terwijl de drukste maanden in volgorde waren October, November, Maart, September, Augustus, December, April, Mei, Juni, Januari, Februari, Juli. Het totaal over het geheele jaar 1922 is 328,433,679. dus het gemiddel de per maand 27,369,473 paar V. v. d S. De ontwikkeling van den uitvoer handel in Duitschland gedurende 1922 heeft voor de lederindustie een groote verbetering gebracht. De totaal-uiivoer van leder be droeg in 1922. 1920. 1913. KG. KG KG. 10,942.500 4,323,800 25,153 800 De invoer beliep in 1922. 1920. 1913. KG. KG. K.G. 5,939,900 12,132,400 9,385,200 De uitvoer is dus meer dan ver dubbeld sedert 1922 en beloopt onge veer de helft van 1913, Daarentegen is de invoer op de helft gekomen van 1920 en bedraagt dus ook slechts a/3 van dien van 1913. V. v. d.S. Aan de Vakschool voor Schoen makers te 's-Gravenhage zijn na ge houden examen, geslaagd Voor het Dagschool Diploma Jos. Joh. Freeze, Petr. van Kruissen, beiden uit den Haag en J. J. R. Schmal uit Voorburg. Voor het Gezellen-DiplomaR. B. Dictier, A. J. Lahaye, beiden uit Den Haag, Adr. Wiepking uit Delft N. van Leeuwen uit Leiden en J. B. Visee uit Loosduinen. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpen o a. tot tijdelijke beperking van den invoer van schoen werk de heeren Steger, Smits, Slingenberg, Wittert van Hoogland en van Basten Batenburg Op 13 April had te Tilburg een vergadering plaats van de C v. O. voor de schoen- en lederindustrie, die bij ontstentenis van den heer H. Ver- heijen voorgezeten werd door den heer B. Timmermans. Aanwezig waren de heeren H. Mannaerts, v. Beurden, Timmermans, Denteneer, Klijberg (als gast), van de schoenfabrikanten, Th. Roes, L. Gompen, Gér. van Loon, Borghstijn van de lederfabrikanten, Roestenberg en Passier van de leer- bewerkers, Drukker van de schoen grossiers, Hessels en Meddens (als gast) van de schoenwinkeliers. He dagelijksch bestuur werd uitgebreid met een vice-voorzitterbij acclamatie werd op voorstel van den heer Roes, de heer Timmermans als zoodanig aangewezen. De besprekingen gingen hoofdzake lijk over de uitvoering van de schoenen- wet en droegen een vertrouwelijk karakter. Bij de keuring voor de Nationale Militie der gemeente Waalwijk waren ingeschreven 79 jongelieden. Hiervan werden afgekeurd 40, en 39 goed gekeurd. Op het Zondag gehouden Inter- nationaal Concours van kruisboogge-1 zeischappen te Vlijmen, behaalde het bij den heer van Vught gevestigde gezelschap „de Eendracht" den 2den j Corpsprijs, zijnde een zilveren lauwer- j krans. Voorwaar een mooi succes, waar door geen der leden nog geoefend was in dit seizoen en er een 30 zes- j tallen aan den wedstrijd deel namen. De heer A. van Bladel wist den 2den personeelen prijs te behalen Op Zondag 29 April begint de competitie om den Wisselbeker, waar van „de Eendracht" houdster is. De eerste ontmoeting vindt plaats te Vught. In de laatste zitting van de Zwit- sersche commissie van deskundigen, die onder voorzitterschap van den secretaris generaal van het Ministerie van Economische Zaken vergaderde, is besloten den Bondsraad te advi- seeren, om verlenging van de ver ordening betreffende den duur der invoerbeperkingen aan het Parlement voor te stellen en wel met 10 tegen 2 stemmen met dien verstande, dat In een pas uitgekomen brochure „Het winstcijfer in Detailzaken" van de firma Cord. H van Erk, Amsterdam, alieen-vertegenwoordiger van de Nati onal Cash Register Co, komen met veel pakkende afbeeldingen ook ver schillende waardevolle en juiste raad gevingen voor. Zoo lezen we o.m. Het is plicht voor ieder zakenman hard mede te helpen aan den vootuit- gang van zijn woonplaats en een op bouwer te zijn voor de gemeenschap. loon belangstelling in die bewe gingen. die er op gericht zijn, van uw woonplaats een betere handels- en een betere woonstad te maken. Sta er op, dat uw woonplaats de beste scholen, de beste wegen en van alles op het gebied van publieke wel vaart het beste heeft. Een stad moest een fonds hebben, waaruit zij de reiskosten naar elders kon dekken van elk zakenman, die de vooruitgang in den weg staat en niets anders kan dan zijn woonplaats af breken. Help duwen of trekken of ga uit den weg". Zeer juist, zouden wij zeggen. VLIJMEN. 16 April 1.1. hield de Re- pailliepartij een algemeene vergadering in het café L Donners, alhier in ver- >and met de a.s. gemeenteraadsverkie zing. Als spreker trad op de candidaat Th. van Vugt uit de Peperstraat. Punt 1 van zijn program is opheffing van speelhondenbelasting. Daar de verga dering niet zoo talrijk was bezocht, werd besloten binnen korten tijd een nieuwe vergadering te beleggen om verder de punten van het program vast te stellen. 't ls toch treurig gesteld met de men taliteit van sommige kiezers, die mede werken om dergelijke zaken te bevor deren. Hsgz. SPRANG—CAPELLE. (Voormalig Sprang) A.s. Zoodag des nam. 2,30 nur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Jonker van Waspik. De Chr. Gemengde Zangvereeni ging »Excelsior< alhier heeft J.l. Woens dag hare repetitle's wederom hervat. Tot Directeur werd benoemd de heer J. Verhoeven te Waalwtik. De vereeni ging telt aaarankelijk 28 leden. VRIJHOEVE—CAPELLE. Geref. kerk. As. Zoadsg morgen half tien leesdieest en 's avoads half zes Dj. G. H. de Jonge. VRIJH.-CAPELLE. Woensdag werd tot veler genoegen door den nieuwen raad der gemeente Sprang—Capelle de gewezen secretaris onzer gemeente, de heer D. v d Berg benoemd tot secre taris en Ambtenaar van den B. S. met 1 welke benoemingen wij hem van harte geluk wenschen Deze week slaagde voor het examen van onderwijzeres mej. L. Voor I de Poorte en werd door het schoolbe- t stuur van de Chr School te Loonschen Dijk tot onderwijzeres benoemd. Be noemde onze gelukwenschen. j Het fanfarecorps alhier bracht Woensdagavond den nieuwen secretaris j der gemeente Sprang—Capelle eene serenade. DRONGELEN; Bij de op 10 dezer gehouden candldaatstelllog voor de verkiezing van leden van des gemeen teraad zijn alhier twee lijsten ingediend, vermeldende de namen der thans zitten de leden. Het tweejarige zoontje van den Heer v. d. S. geraakte deze week spe lenderwijs in den Eenheuschea boezem. Gelukkklg werd het ongeluk nog bij tijds door da* Vader bemerkt, die weld a den kleinen drenkeling weer op hst droge wist te brengen. Ia deze omgeving komt aanmer kelijk meer belangstelling voor de pluimveehouderij. Meer algemeen wordt Ingezien, dat deze tak van het boerenbedrijf alleen dan wistgevend kan zijn als zij met kennis van zaken en niet geheel stelsel loos wordt gedreven. Als bewijs voor deze belangstelling kan dienen, dat de heer H- Vos, alhier, I dis in het bezit is van een ruim 20-tal patrijs-leghorns, alle eieren lis broed* eieren van de hand kan zetten. v Het succes van zijn klanten is buiten gewoon. Da heer T. alhier kocht n.l. van don heer Vos een broedsel dezer eieren, waarvan uit elk el een kuiken het levenslicht zag. RAAMSDONKSVEER. Onze oud dorpsgenoot, dhr Broeders, thans te Tilburg slaagde voor het examen L.O. Familie en geslaagde proficiat. Zondag hield de Postduiven vereniging Prinses Juliana haar eerste wedvlucht uit Strijbeek. De duiven werden in vrijheid gesteld om lO'/a uur. Aankomst was als volgteerste duif om 11 u 2 min. 2 sec. Ie prijs P. v, d. Kieboom, 2e pr. L. van Diem, 3e pr. A. Oomens, 4e pr. P. Zijlmans, 5e pr. W. Luijbrechts. Overduif P. Zijlmans. Zondag zal er des voormiddags in de Ned. Herv. Kerk op 't Veer leesdienst worden gehouden, terwijl des namiddags op 't Dorp hoopt op te treden de Z.Eerw. heer Ds. Muhi- nikkel van Waalwijk. Zaterdag 21 April en ook Zater dag 28 April zal in het Bondsgebouw der R.K. Werkl. Ver. door den heer Natris, vrijgestelde van den Bosschen Dioc Werkliedenbond hulp en inlich ting verleend worden in zake belas ting. Het zal daar wel blijken dat dit hoog noodig is. De heer v. d. W. kwam metzqn motor in botsing met een rijwielberij der. De fiets was deerlijk gehavend. WASPIK. Zoowel op de zend- ais de kleigronden staat het graan over 't algemeen goed. De rogge vooral groeit welig, zoodat er dit jaar een rijke grtanoogai verwacht mag worden. Oase dorpsgenoot N, van der Rijken slaagde voor z^n toelatings examen 2oa Cursus der R.K, Kweek school voor Onderwijzers te Dongen. Heden vertrok de ZeerEerw. heer A. Langerwerf met nog een paar dorpsgenooten naar Rome. Do reis zal ongeveer vier weken duren. Een bezoek aan Lourdes staat ook op het tels- program. De uitslag van het biljartcon cours, uitgeschreven door de heeren A. Broeders en j. van Aalst, en ge houden in het hotel „Hof van Holland" is als volgt le afd. de le prijs voor het hóógste aantal caramboles over band In drie beurten werd toegekend aan den heer A. F. Jansen (29 car,). Opvolger J. de Roon met 23 car. De 2e prijs voor het hoogst aantal punten in drie beurten aan den heer J. de Roon (41 punten.) Opvolgers Donkers, Oosterhout en A. F |anssen, beide met 40 punten 2de afd De le prijs voor caram boles over band aan den heer H. van Dongen met 20 caramboles. De 2e prijs voor 't hoogst aantal punten in 3 beurten aan M. van Rooij met 28 p. Voor het Amerikaansch spel werd de le pr. toegekend aan den heer F. Canters met 77 punten, de 2e pr. aan A. van der Heijden met 75 pnnten. Dezer dagen is alhier in het St. Henricusgebouw eenige malen opge voerd „Joseph in Dothan" van Vondel ten gunste der Missies. Dit hoogst letterkundig werk werd prachtig ver tolkt en op zoo'n pakkende wijze voor 1 gedragen, dat het niet moeilijk viel het te volgen. Het is niet doenlijk 1 onderscheid te maken tusschen de 1 dilettanten, zoo juist waren de rollen 1 verdeeld, en zoo treffend werd er ge speeld, tot zelfs de kinderrol „Joseph" toe. Ook de reien werden zonder fout uitgevoerd. Zoowel uitvoering als décor lieten niets te wenschen over. Een woord van lof mag den acteurs zeer zeker niet onthouden warden voor de avonden van genot, die zij den toe hoorders verschaften, maar vooral mag hier een woord van dankbare hulde niet achterwege blijven voor de ziel van het werk, den weieerw. heer Schel- lekens, kapelaan alhier, die de geheele leiding op zich genomen had en door deze opvoeringen getoond heeft iemand te zijn van fijnen smaak en van hooge letterkundige beschaving. Na de laatste opvoering werden acteurs en regisseur lauwerkransen aangeboden en werden zij in hartelijke woorden bedankt door eenigen der toehoorders. Naar wij vernemen zijn wederom grootsche plannen gemaakt, Mogen wij nog verschillende malen in de gele genheid worden gesteld het hooge ge not van Vondel's werken te kunnen genieten en tevens mee te werken tot steun aan de Missies. I

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9