DE [MR HtT 10IDEH Derde Blad» Provinciaal Nieuws Numm 36. Woensdag 25 Apri! 23 Waalwijk, 24 April 1923. Door de vereeniging „Waalwijks Belang" zijn wederom circulaires ver spreid om diegenen die nog geen lid zijn, daartoe uit te noodigen. Het bestuur verzoekt ons hierop de aandacht te vestigen, hetgeen we met genoegen doen. Wij vertrouwen dat degenen die nog niet als lid zijn toe getreden van eene vereeniging als „Waalwijks Belang", dit spoedig zullen doen. Het nut dezer vereeniging be- hoeven we niet meer uiteen te zetten, maar op de eerste plaats is aller steun noodig. Is dit steeds 't geval, zeer zeker tegen de a s. Jubileumfeesten. Geeft U dus allen op als lid. De contributie is zeer laag. Nog werden 5 lotelingen uit onze gemeente gekeurd, waarvan 3 goed en 2 afgekeurd zijn. Naar we vernemen worden van de zijde der Electriciieitscommissie alhier ernstige pogingen aangewend om te kunnen komen tot verlaging der elec- triciteitstarieven, speciaal wat het krachtverbruik betreft. Ook van de zijde der industrieelen wordt op initiatief van den heer J. C. Spapens een krachtige actie gevoerd heden zal een deputatie een onderhoud hebben met de P.N.E.M. over deze aangelegenheid Wij hopen dat deze pogingen zullen slagen, wijl thans de prijs vooral voor de groot- en niet minder voor midden- en klein-industrie veel te hoog is concurreeren is straks onmogelijk en 't is mede oorzaak dat het product te duur moet blijven. Blijft 't op deze manier doorgaan dan zullen vele indus trieelen overgaan tot her-aanschaffing van eigen kracht- en licht-installatie, die men er in korte jaren kan uithalen. Zaterdagavond werd een in het hotel Verwlel gehouden onderling biljart concours besloten met een uit stekend en gezellig souper. Dien avond werd officieel opgericht de biljartclub „Hotel Verwiel". Het bestuur bestaat uit de heeren Jan Groenen, president, Th. van Mieilo, secretaris en W. Eibers penning meester, C. Spapens en Brokx com missarissen. Speelavonden zijn Maan dag en Zaterdag, waarvan een avond verplichtend. De club telt 14 leden. Door den Keuringsdienst te 'sBosch werden heden op de markt alhier en van eenige venters kistjes met versche bokkingen in beslag genomen omdat ze ondeugdelijk waren voor de consumptie. Vrouw van B. alhier, die destijds de diefstallen van kruidenierswaren bij v. E -St. pleegde is gisteren door den politierechter veroordeeld voor waardelijk tot 2 maanden gevangenis straf. Gisteren is door de gemeente politie aangehouden een zwerver,zekere T., die nog 2 maanden gevangenisstraf moest ondergaan. Hij is naar 's-Bosch overgebracht. Hoewel wij van plan waren reeds eerder iets naders te schrijven aan gaande het concours te A'dam, waaraan ons Gemengd koor „Oefening en Ver maak" deelneemt, waren wij tot op heden nog niet in de gelegenheid dit te doen, daar ons nog geen feestgids is toegezonden. Wat wij er van weten laten we hier volgen en hopen a.s Zaterdag de verdere bijzonderheden te kunnen mede- deelen. Zooals mogelijk elke muziekliefheb ber reeds zal weten, neemt Oefening en Vermaak deel aan den grooten Intern. Zangwedstrijd te A'dam, uitgeschreven door de Liedertafel „Amstels Werk man" en wel in de 3e afd. bekroonde gemengde koren. Dit heeft zij moeten doen, omdat de onbekroonde afd. waarin O. en V. eigenlijk thuisbehoort, Zaterdagavond moet zingen en dit is voor het gemengd koor een onover komelijk bezwaar. De mededingende gezelschappen zijn in volgorde, zooals zij moeten zin gen als volgt 1. Kerk Gem. Zangkoor Excelsior, Koog a. d. Zaan, 45 leden, directeur C. Kaper. 2. Zang en Vriendschap, Amsterdam, 150 leden, directeur N. v. d Linden 3. De Korenbloem, Culemborg, 65 leden, directeur H Schimmel. 4. Daniël de Lange, Koog a.d Zaan, 45 leden, directeur G. J. van Santé. 5. Door Zang Propaganda, de Rijp, 28 leden directeur J. Baas. 6. Koorvereeniging. Bergen N. H., 54 leden, directeur J Brands. 7. Door onthouding Sterk, Krom menie 110 leden, directeur J Mienes 8. Oefening en Vermaak, Waalwijk, 71 leden, directeur Jac Sars. 9 Oefening baart kunst, Nieuwen- dam, 70 leden, directeur H. Post. 10. Weesper Gemengd koor, Weesp, 54 leden, directeur D. Posthuma. 11. Klein Capella Koor Mozart, i Amsterdam, 40 leden, directeur Th. v. Zutphen Zooals men ziet, een zware concur rentie, doch onze zangvereenigingen hebben al eens meer voor heete vuren gestaan en reeds meermalen bewezen dat met Waalwijk op muzikaal gebied niet te spotten valt. Laat het ook dit maal zoo zijn. dat ook nu ons weer in de ooren klinkt, zooals ons dit ter oore kwam bij de laatste wedstrijden te Rotterdam „Tegen zangers uit het schoenenland is niet te zingen". Dit wenschen wij ons kranig Oefe ning en Vermaak van harte toe. De Witte Bioscoop brengt we derom Zaterdag en Zondag as een programma waar elkeen met genoegen naar zal gaan zien De „Mijnramp te Fombel is een filmwerk dat door spel, strekking en vooral fijnheid van décors het meest verwende publiek zal bevredigen. Het is een der groote filmwerken van „Nordisk", hetgeen op zich zelf al een aanbeveling is De Directie heeft met veel moeite en kosten hierop beslag kunnen leggen, maar is er dan ook van overtuigd het bioscoopbezoekende publiek van Waal wijk en omgeving iets te kunnen bie den méér dan zij gewoon zijn De kluchten in de „Witte" raken zachtjesaan bekend als zeldzaam mooi en is ook dit programma in dit op zicht weer speciaal verzorgd. Door omstandigheden is de Directie verhinderd dit programma ook op Vrijdag a s. te geven, zoodat zij er de aandacht op vestigt om tijdig plaatsen te bespreken bij de Wed Pulles,^ om zich zoodoende een goed plaatsje te verzekeren. Door Burg. en Weth. dezer ge meente is in haar laatst gehouden vergadering besloten de cokes van de Gasfabriek wederom verkrijgbaar te stellen voor personen buiten de ge meen e Waalwijk Zondag hield de postduivenver „De jeugdige Vliegers" een wedvlucht vanuit Lier. De prijzen werden behaald als volgt: l en 10 H Henkelman, 2,3 en 4 Th. Trimbach 5 A. Verhoeven, 6 C Berends 7 J. van Veldhoven, 8 A. van Hilst, 9 C. van der Velden. De tal van schitterende foto's voor verschillende vitrines, de voor loopige aankondiging in dit nummer, zegt het ons dat de „Flora-Bioscoop" beslag heeft kunnen leggen op een bijzonderen film nl. „de Keten des Doods", een beeld uit het hedendaag sche Rusland in 7 acten, genomen uit den roman van Maxim Chrumow, voor de film bewerkt door Ruth Goetz en William Harfroi Het geeft ons een idee van 't groot sche en prachtige Rusland, van de toestanden weleer en thans, hoe de aanzienlijken van vroeger zijn terug gevoerd tot ellende en slavernij en waarbij het edelste niet wordt gespaard. Deze film belooftwerkelijkeen grootsche en boeiende te zijn en wat hij biedt zal de beschrijving leeren in 't nummer van a.s Zaterdag. De op Dinsdag 24 April alhier gehouden premiekeuring van spring- stieren vanwege de Prov. Regelings commissie voor de Veefokkerij had tot uitslag dat van de 10 aangeboden exemplaren slechts 2 premiewaardig werden gekeurd nl. de 3'|2 jarige „Hendrik" van de fok- en controle- vereeniging te Elshout met 82 1 punt en de 4-jarige „Wilhelm 11" van de fok- en controlevereeniging te Almkerk met 78,7 punt. Beiden stieren werd eenonderhouds bijdrage van f25 toegekend. De commissaris van Politie te Dordrecht waarschuwt, handelsbetrek kingen aan te knoopen met L. Drink- waard, wonende aldaar, Riedijk no. 22 alvorens te zijnen bureele inlichtingen te hebben ingewonnen. Overneming in Nieuwsbladen gewensc'nt, Maandagavond ten half acht uur had in de zaal van de R.K. Werklie- denvereeniging de groote propaganda- vergadering plaats De vergadering was goed bezocht en gedurende de vergadering bleef het aantal belangstellende aangroeien. "Wegens vacature van een Voorzitter werd de vergadering voorgezeten door den penningmeester dhr F Smolders. Deze begon met de mededeeling dat de in de laatst gehouden jaarvergade ring gekozen Voorzitter, thans als zoo danig en als bestuurslid heeft bedankt, zoodat de nieuwe functie verdeeling van het bestuur nog niet heeft kunnen plaats hebben. Vervolgens bracht hij dank aan die leden, die aan het verzoek van den Eerw. Adviseur gehoor hebben gege ven, n 1. om op St. Josephsdag deel te nemen aan de Algemeene Heilige Communie. Tot zijn spijt moest hij mededeelen dat de deelname lang niet algemeen is geweest. Tot het stellen van Candidaten voor de vacature Bergmans is de gelegen heid opengesteld tol Maandag 7 Mei Door het bestuur is besloten, om, evenals een vorig jaar, op den eersten Zondag in Mei eene processie te hou den naar Elshout, voor welker opluis tering de harmonie hare medewerking reeds heeft toegezegd. Het vertrek is bepaald des morgens te-n 5 uur. Voor een goede regeling, ook in de kerk, zal worden zorg ge dragen. Met een enkel woord beval hij den brochure-verkoop der propaganda-club aan. Daarna gaf hij het woord aan den spreker van den avond, den heer j A. Kolkman, voor de leden, wegens zijne werkzaamheden alhier als Kringpropa gandist, geen onbedende, die, naar hij hoopte, door een krachtig opwekkend woord, vele leden weer eens een riem onder het hart zal komen steken om den verslapten organisatie-geest aan te wakkeren en wederom te doen bloeien. In een keurige goed doordachte rede. schetste spr den toestand waarin heden de meeste organisaties verkeeren. Sombere klanken hoort men alom in de arbeidsorganisaties. Een groot rapport zou zijn samen te stellen van de fouten die oorzaak zijn van den ver slapten organisatie-geest Op de eerste plaats moet genoemd worden de lauw heid in Godsdienszin en niet minder ook de verslapping van werklust en het missen van eenige opofferingsge zindheid. Wil men in de Katholieke organisatie niet het onderspit delven, dan moet er gewerkt worden om te redden wat nog te redden is, al is dat ook al niet meer zoo heel veel. De tijd waarin wij leven is een tijd die niemand begrijpt Sinds 30 jaren heeft een zoo groote onverschilligheid, een zoo groote laksheid niet geheerscht als thans, nu juist alle krachten moes ten worden ingespannen om de maat schappij uit den poel te redden. In den tegenwoordigen tijd, de tijd van vredes conferenties, is men nog nooit zoo ver van den vrede geweest. In dezen tijd, waarin groote armoede heerscht, moest men spaarzaam zijn, doch instede dat men dit is is de genotzucht nog nooit zoo groot geweest. Men heeft alleen maar oog en hart voor weelde en ge notzucht en voor het overige, het hoogere doel van den mensch voelt men niets meer, denkt men niet meer aan. Treurig is het dat, nu er nog 150.000 werkeloozen in Nederland rondioopen, de drang naar vermaak zoo groot is. Treuriger nog noemt spreker het feit dat de mentaliteit van de menschen zoo groot is dat de Regeering heeft moeten bepalen dat aan werkeloozen, die de herbergen bezoeken, steungeld wordt ingehouden. Er is een geest over de menschen gekomen die verderfelijk werkt. In den breede gaat spreker na hoe na het verschijnen van de Encycliek Rerum Novarum voet voor voet het terrein is moeten worden veroverd, het terrein voor de rechten van den werkman. Tot 1914, 1915, nog tot 1916 hebben ze gevochten die stoere werkers voor het recht en de billijkheid, doch toen konden ze niet meer dat intensieve werk verrichten omdat er een verslap ping kwam onder de arbeiders Men begon te gemakkelijk loonsverhooging te verkrijgen, te gemakkelijk verkreeg men korteren arbeidsduur, te gemakke lijk verkreeg men wat men wenschte. Het gevolg van dat alles was dat de strijd begon te verslappen en dat is het ongeluk van alles geweest, dat is mede voor een groot deel oorzaak dat de vereenigingen niet meer die kracht bezitten van weleer, die kracht, voor een goed economisch leven zoo on ontbeerlijk. In 1919 stonden de Katholieken, wat betreft het aantal leden, aan den spits maar dat groote leger bestond uit onovertuigden en daarin lag de kiem van de verwording. De werkkrachten verslapten; inplaats van te doen wat men moest doen, wat hun heilige taak was, wat hun dure plicht was. ging men den heer uit hangen 't Zijn ook sterke beenen die de weelde kunnen dragen. Spreker wil niet zeggen dat het loon toen te hoog, de arbeidsdag toen te kort was, maar wel durft hij beweren dat men het te gemakkelijk heeft ver kregen. Men heeft er niet genoeg voor behoeven te werken en dat openbaart zich thans. Hoe staat het echter met de meeste vereenigingen Velen blijven weliswaar nog lid, doch waarom? Om te kunnen profi- teeren van het Ziekenfonds, van het werkeloosheidsfonds, Men staat, door zoo te handelen op het punt van teruggestooten te worden neen staat voor het feit van een prin- cipieelen strijd. Men denkt dat onze organisatie nog leeft, nog sterk is. doch dat alles is maar meer op papier. Wie het sterkste is Het kapitalisme Men denkt in een tijd te leven van democratie Doch dat is slechts op papier, want kijk maar eens naar Duitschland waar een Stinnes, een Thijssen enz. geheel Duitschland re- geeren. Wel zijn er goede krachten aan de Regeering, doch deze zijn tot zwijgen gedoemd. In Oostenrijk, het land van de demo cratie, zou men zeggen. Doch ziet naar Weenen dat door 6 a 7 joden geheel geruïneerd is en dat terwijl de demo cratie met den dag toenam. Op papier altijd. In 1918 is onze roem gebleven. Toen is men over het paard getild en toen hebben wij vergeten dat er andere tijden kunnen komen Toen is gekomen een tijd van erger lijke onverschilligheid. Voor voetbal, bioscope had men alles over, voor godsdienstige vereenigingen, voor vak ontwikkeling niets meer Spreker wijst er verder op dat de organisatie niet zal en niet kan ver dwijnen, omdat de tegenwoordige Maatschappij op de organisatie is op gebouwd en steunt. Echter moeten de leden weer gezond worden gemaakt en dat kan alleen indien met de cul tuur van den mensch wordt begonnen. Deze moet weer worden godsdienstig en werkzaam. Op dien grond alleen kan de alom heerschende malaise worden bestreden. Spr. hoopt dat men dit hier in Waal wijk spoedig zal gaan doen, want hij vindt het jammer dat deze afdeeling, waarnaar men vroeger met trotsch opzag en welke dikwerf als voorbeeld werd gesteld, kwijnend is. Een daverend applaus mocht spreker van de vele aanwezigen, die met groote aandacht de lezing hadden gevolgd, in ontvangst nemen. De heer Smolders dankte spr. voor diens schitterend betoog en sprak de hoop uit dat het vele vruchten zou dragen. Vervolgens deelde hij mede dat hi] omtrent de. Lederbewerkersafdeeling belangrijke mededeelingen had te doen. Velen mogen het vreemd vinden dat deze mededeelingen in deze vergade ring worden gedaan, doch daartoe is besloten omdat men tot 2 maal toe getracht heeft een jaarvergadering te houden in deze wegens gebrek aan totale belangstelling niet is door kunnen gaan Het bestuur van de Lederbewerkers heeft nu besloten en bloc af te treden. Wel hebben de meeste leden zich bereid verklaard weer als zoodanig is aan merking te willen komen, doch men heeft gedacht zoo te moeten doen om als men geen vertrouwen in het bestuur meer stelt, gelegenheid heeft andere bestuursleden te kunnen kiezen. De heeren die zich nog verkiesbaar stellen zijn F. Dalleu, C v. d. Meijden berg, Van Brunschot, v. d Velden, H Smit en C Siegenthaler. Verder heb ben zich nog bereid verklaart een be stuursfunctie te willen aanvaarden de heeren W. van Gorcum en A. Stok- wielder. De waarnemende Voorzitter spoort allen aan goed hun blikken te laten gaan, opdat een fiink bestuur moge worden gekozen. Tot en met Zaterdag 5 Mei zai er gelegenheid bestaan voor het stellen van candidaten. Voorts zal er gelegenheid bestaan grieven naar voren te brengen. Deze zullen dan alle in een rapport worden verwerkt en aan Mgr Mutsaers en aan den hoofdadviseur, den Eerw. heer Simonis ter hand worden gesteld met verzoek te willen ingrijpen daar waar moet worden ingegrepen. De heer Verhulst deelt mede dat de hoofdgrieven niet bestaan tegen het bestuur doch tegen het Hoofdbestuur. De heer Leijtens hoopt dat spoedig van een en ander zal worden werk gemaakt. Reeds twee jaar geleden had men dit moeten doen. De Voorzitter zegt toe dat daarvoor zal worden gezorgd en sluit daarna de vergadering met den christelijken groet, Naar de Tel. verneemt ligt het in de bedoeling der regeering een rijksdagnormaalschool op te richten te Breda en daaraan te verbinden het personeel der opgeheven normaalschool te Waalwijk. EmmabloemCollecte. Zaterdagnamiddag en Zondag 28 en 29 April zai te Waalwijk wederom het Emmabloempje worden verkocht. Ver schillende meisjes hebben zich beschik baar gesteld, om het bloempje die dagen te verkoopen. Koopt allen zoo veel mogelijk. Ieder die een bloempje koopt draagt een steentje bij aan het groote werk, de bestrijding der Tuber- j culose, de beruchte volksziekte. Laat het Tuberculose—bloempje in Uw knoopsgat het teeken zijn, dat U wilt medewerken aan dien grooten strijd. Denkt eens aan die witte, smalle gezichten, waarmede hier in Waalwijk nqg zoo vele kinderen rondioopen Denkt aan het aantal kinderen, dat jaarlijks van uit W&alwijk naar vacan- tie-kolonies wordt gezonden, om op jachten te komen. Hoe meer bloempjes worden verkocht, hoe meer geld de ferkoop oplevert, des te meer kinderen kan men jaarlijks naar een vacantie- kolonie zenden. Stuurt de meisjes dus niet voorbij, kooptallen het Emmabloempje en werkt mede ter bereiking van het groote doel, de bestrijding der Tuberculose. Namens het Wit Gele en Alg, Groene Kruis NORBERT GRAGTMANS, N M V D. HAMMEN, Secretarissen. Wij lezen in buitenlandschebladen dat Jos Groenen in Barcelona groote triomfen viert Zijn „Wotan" wordt uitbundig geroemd. Mededeelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Dato 16 lauua.i 1923 werd door ouze Kamer aaa de Gedeputeerde Statee oDZer P.ouincle ve-zocht om ophe fi g vaa de afsluiting voor motornjtuigeo van den Hoogen Maasdijk van Andel to Aalburg. Hierop >s gunstig berchikt. De alkoodigiog vaa het betr'fïf nde besluit to bet Provinciaal Blad Ncn 14 luidt als volgt De Gedeputeerde S alen vac Noci'd- brabant doea te weteo, dat door hes i» bunce vergsdciag wan oen 38 - April 1923 is vastgesteld betgees volgt! De Gedepu'.eeids Staten van Njoid- biabant, Voorgekomen het adres d.d. 16 Jan. 1923 Nr. 71 K., van de Kamer van Koophandel en FabHeken voor de Lnogsaaat te Waalwijk, houdende ver zoek om ophelfiaf van het verbod tot het berijden met motorrijtuigen van den Hoogen Maasdijk vanat de b ug bij Heusden tot de gemeente Andel O vei wegende, dat bil hun besluit van 8 Me» 1907, G Nr. 66, (Provinciaal blad Nr. 37), ia het belang van de veiligheid van het verkeer, voor het ver- kect met ails motorrijtuigen op meer dan twee wielen gesloten werd ver klaard de weg, Soopende over den Hoogeo Maasdijk vanaf da Zutd-Oost- jtjde vaa de kam der gemeente Andel ot aan den afrit naar de Aalburgtche Lange S eeg dat echter gebUkeo is, dat genoemde weg voldoende breed moet wo-deu geacht om tot ophelfi g van voorge- -chrTevén aitlai i«g ov®r te gaan Gelet op de berichten van de ge meentebesturen van Aodel. Veen en Wi'k c.a., van h«t dageliiksch bestuur van het waterschap de Hooge Maas- tijk van bet Becedenland vao Heusden e0 vaa den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, die allen met de ophe'fiag der afs!ul log hunne in stemming be'ulgeo Mede gelet op artikel 4 der Motot en Rtjwlelwer HEBBEN BESLOTEN: I. hu» voormeld besluit van 8 M-l 1907, G. Nr. 66 (Prov. blad nr. 37), In re trekken. II Van dit besluit aankondiging te doru in hst Provinciaal blad en mede deeling te geven aan dea minister vaa Waterstaat, aan de gemeentebesturen van Andel. Veen en Wilk c.a., aan het dagelijksch bestuur van het waterschap de Hooge Maasdijk van het Beneden- Lnd vaa Heusden, aan den Hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat, aan de Ksmer van Koophandel n F <bMeken voor de Langstraat ta Waalwijk en aan de besui en van de Konitiklilke N-de'landsche Autoclub en de Koninklijke N detlandsche Motor- wielrijdessvèree- iglng. -De volgende circulaire is algemeen ver spreid Het Comité van Actie van R. K. Over heidspersoneel te Eindhoven besloot -met liet. oog op een te voeren actie inzake de voorgenomen herclassificatie der gemeenten, in 'alle plaatsen in het Zuiden, Comité's in 't - - v leven te' roepen. Het geheele Overheidspersoneel en allen, wier arbeidsvoorwaarden- van Overheids wege geregeld worden, effent zoo spoedig' mogelijk paraat te zijn oM deze actie -met de' middelen, die ons Comité vereischt zal achten, op clé krachtigste wijze te steunen. Tot nu toe hebben onze protesten niet kuftnen verhinderen, dat een aanmerkelijke verslechtering in de maatschappelijke posi tie van het Overheidspersoneel is aange bracht. Tegen de nieuwe verslechtering, die uit de herclassificatie voor het meerendeel on zer dreigt te komen, moeten daarom onze protesten nog veeivuldiger. onze argumen ten tof afweer nóg talrijker, ons beroep op recht en billijkheid nóg' luider en eenstem- migev opgaan.- Daarom heeft ons Comité besloten op Zouclag '29 April des' namiddags ten 4 uur, in 'de groote zaal van den R. K. Volksbond, Wal' 4, -té' Eindhoven, eene groote Vergade ring te beleggen. Als sprekers zullen dan optreden de Hee-

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5