Abonnement op „DE MA AN DAGMORGEN" (75 cent per kwartaal bij vooruitbetaling) worden nog aangenomen tot 10 Mei. 14 Mei verschijnt het eerste nummer. Gemeenteraad mige leden gedane verzoek, volgt hieronder een opgave van cijfer» om trent den echoenenuitvoer over de jaren 1917, 1918, en 1919, K.G. guldens. 1917 44.671 306.327 1918 4.407 25 539 1919 232.325 2.256,016 Naar aanleiding van de vraag, welke waardeberekening werd gevolgd voor het in de Memorie van Toelichting gegeven bedrag van invoer in 1913, moge worden medegedeeld, dat hier voor de bij invoer aangegeven waarde werd genomen, derhalve de maatstaf, welke ook thans nog geldt. De ondergeteekende blijft van oordeel, dat het voorgestelde middel van in voerbeperking het eenige is, dat zonder complicaties en moeilijkheden van practischen aard doeltreffend kan wer ken. Tegen verhooging van invoer rechten en tegen steun aan individueele ondernemingen, als in het Voorloopig Verslag bepleit bestaan bij hem ernstige bezwaren, voor wat het laatste middel betreft ook op de gronden, door de voorstanders van het wetsvoorstel daar tegen aangevoerd. De onderstelling, dat de Regeering eene regeling van slechts beperkten duur en voor eene enkele industrie zou hebben voorgesteld met de voorop gezette bedoeling deze als het ware als aanloop te gebruiken voor het in het leven roepen van verder strekkende maatregelen, w|st ondergsteekende van de hand. Na hetgeen reeds omtrent de noodzakelijkheid van den onder- havigen maatregel in de ofhcieele •tukken werd betoogd, bestaat z.i. voor eene dergelijke onderstelling van on oprechtheid niet de minste aanleiding. Ondergeteekende heeft bij de behande ling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer nauwkeurig gezegd, hoe hq hierover denkt. Dat de valuta-concurrentie thans een eind zou hebben genomen, meent de ondergeteekende te moeten betwijfelen in dit opzicht dealt hij het gevoelen van die leden, die van eene tegenover gestelde meening blijk geven. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, AALBERSE. De Commissie van Rapporteurs heeft gemeend met de mededeeling van dit antwoord aan de Vergadering haar Eindverslag te kunnen sluiten. Vastgesteld den 27sten April 1923. STEGER. SMITS. SLINGENBERG. WITTERT VAN HOOGLAND. VAN BASTEN BATENBURG. Geertruidenberg. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 30 April des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. Allard. Ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de vergadering; afwezig is de heer F. Smolders. Wegens afwezigheid van den Secre taris wordt de voorlezing van de no tulen aangehouden tot de volgende vergadering. Aan de orde 1. Vaststelling van het percentage voor de Rijksinkomstenbelasting voor het dienstjaar 1923—24. Voorzitter. Uit de ons verstrekte gegevens is gebleken dat wij met een heffing van 2 pet. kunnen volstaan om het bedrag te verkrijgen noodig tot dekking van de begrooting. Burg. en Weth. stellen voor het bedrag op 2 te bepalen Een vorig jaar was dit 3 pCt., dus nogal een belangrijke vermindering. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg, en Weth. aange nomen. 2. Vaststelling van het voorschot bedrag voor de bijzondere scholen. De Voorzitter zegt dat volgens eene bepaling in de wet aan drie verschil lende gemeenten is gevraagd hoe hoog daar de kosten van het onderwijs zijn per leerling. In Heusden was dit 6.86s, in Oosterhout f 7.30 en in Kaatsheuvel f 7 72 per kind. Aangezien het gemiddelde moet worden genomen zal het bedrag hier gesteld moeten worden op f7.30 per kind Voor de Jongensschool,waar 147 leer lingen zgn, wordt dit bedrag f 1214.62 Voor de Meisjesschool, waar 236 leer lingen zijn f 1378 24. Timmermans. In een vorige verga dering heb ik U, naar aanleiding van de goedkeuring van de rekening van d« Godshuizen, betreffende het onder wijs een paar vragen gesteld Wenscht U dat deze aangelegenheid nu wordt besproken of straks bij de rondvraag. Voorzitter. Wenscheljjker is het dit bjj de rondvraag te doen. 3. Voorstel tot wijziging van de keurloonen. De Voorzitter wil aannemen dat alle heeren het ingekomen schrijven van Burg. en Weth. van Raamsdonk hebben ingezien en vraagt of iemand nu nog voorlezing verlangt. Scherp. Wij hebben het ingezien en ik geloof niet dat er iemand eenig bezwaar tegen zal hebben, integendeel het ieders goedkeuring zal wegdragen. 4. Benoeming van leden voor de schattingscommissie wegens periodieke aftreding van de heeren Scherp, Meijers, Smolders en N. C Stalle. De aftredende leden worden her benoemd. 5. Benoeming van een lid in de commissie tot wering van schoolver zuim wegens periodieke aftreding van den heer Rutgers. Na eenige stemmingen en herstem ming werd gekozen den heer v. Beers. 6. Benoeming van een lid in de commissie van plaatselijk schooltoe zicht wegens aftreding van den heer Tak. De commissie deelt in een schrijven mede, dat de heer Tak niet meer be noembaar is aangezien hij geen school gaande kinderen meer heeft, weshalve de commissie voorstelt eene benoeming te doen uit de heeren H. van Laar hoven en Jac Stal. Deze heeren hebben momenteel hier wel geen schoolgaande kinderen, doch zij stellen toch in het onderwijs groot belang. Van den heer Offermans, secretaris van de Cemmissie, is later nog een schrijven ingekomen, waarin hij de mededeeling doet dat de heer H. van Laarhoven voor eene benoeming als lid van de commissie voor het plaat selijk schooltoezicht, niet in aanmerking wenscht te komen. Hierna wordt de heer Stal benoemd. I 7. Bespreking tot verkoop van grond .aan de firma Sperwen I Voorzitter. Ik stel voor dit verzoek i in geheime vergadering te behandelen, zooals we gewoon zijn te doen met 'dergelijke zaken. Verder stel ik voor om ook punt 8. Adres van Mej. Huigen, en 9 Verzoek van de Hervormde Ge meente om de toren voor rekening van de gemeente over te nemen, in gesloten vergadering te behandelen. De heer Timmermans kan zich wel vereenigen met het voorstel van den Voorzitter wat betreft de punten 7 en 8, doch wat betreft punt 9 acht hij het beter dit in openbare vergadering te behandelen. Hierovertoch heeft men zich slechts uit te spreken Is men voor of tegen overname. De Voorzitter zegt dat over voor waarden enz. moet worden gesproken en acht het gewenscht dit niet in open bare vergadering te doen. Het besluit wordt in ieder geval in openbare vergadering genomen. De heer Scherp acht het veel beter de bespreking in geheime vergadering te doen plaats hebben. Het zijn teere punten en al licht kan er eens iets gezegd worden dat kwetsend is. Segeren. Ik vind het ook veel beter zooals Burg en Weth voorstellen Voorzitter Heeft U, mijnheer Tim mermans, ernstige bezwaren om het in geheime vergadering te behandelen Timmermans Neen. 10 Ingekomen stukken. Schrijven van de Stedelijke Gods huizen houdende de mededeeling dat de heer Smolders met ingang van 1 Maart eervol ontslag heeft gekregen als president en dat met ingang van dien datum is benoemd als zoodanig de heer Mr Allard. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van de vereeniging tot bestrijding van de schending van Gods heilige naam, houdende het verzoek in de politie-verordening een bepaling op te nemen, waarbij het vloeken op openbare wegen en gebouwen straf baar wordt gesteld. De heer Timmermans zou dit schrij ven gewoon voor kennisgeving willen zien aangenomen. De bestrijding van het vloeken behoort thuis bij de Gods dienstige vereenigingen en die veree- nigingen die zich tot taak stellen de be schaving van het volk. Spreker laakt het vloeken, vindt het afschuwelijk, doch acht het niet ge wenscht in de politie-verordening eene bepaling op te nemen waarbij het vloeken wordt strafbaar gesteld omdat dan iemand, die uit drift zich eens een ongepast woord laat ontvallen, proces verbaal kan worden gemaakt. Als vrije Nederlanders die toch al ge noeg door verschillende wetten zijn gebonden, verlangt men naar geen nieuwe wetten meer. De Voorzitter is het in deze niet met den heer Timmermans eens. Hij is van gevoelen dat, als men kan medewerken om een misbruik te voor komen of te belettèn, men daaraan moet medewerken. Het uitspreken van vloeken, grieft vele, bijna alle perso nen en daarom mag z.i. de gemeente gerust mede werken om daaraan zoo veel mogelijk paal en perk te stellen. Hij stelt daarom dan ook voor in beginsel daartoe te besluiten dan kun nen Burg en Weth. in een volgende vergadering met eene redactie komen en kan de raad nog zien wat men wil. De heer Timmermans kan zich niet voorstellen dat er eea meerderheid in den raad wordt gevonden die eene dergelijke bepaling in de verordening wenscht te zien opgenomen, want iemand die in een onbewaakt oogen- blik zich iets laat ontvallen, zal er de dupe van worden en het meer of min der vloeken zal men er niet door be reiken. Spr. zegt nog eens dat hij het ontzettend leeiijk vindt, maar meent het op de weg van godsdienstige ver eenigingen ligt om het te bestrijden Voorzitter En onzedelijke taal dan De heer Tak meent in het feit alleen dat de hulp van de gemeentebest*ren wordt ingeroepen om het euvel te bestrijden, het al ge wettigt is om daarin medewerking te verleenen. Was het kwaad niet zoo groot, niet zoo inge kankerd, dan zouden er dergelijke stappen niet worden gedaan, dan zou er zoo'n landelijke beweging niet voor op touw worden gezet En al moge het zijn dat het misschien plaatselijk niet zoo erg zal zijn, dan nog moet zulk een streven geen voet in den weg worden gezet. De Voorzitter zegt dat het meer is voorgekomen dat een verkeerde ge woonte is moeten worden bestreden, dat men deze de menschen moest af wennen. Neemt b.v. het drankmisbruik maar eens. In het begin zijn daar ook- wel menschen die misschien weinig rnubraik maakten, de dupe van ge worden, wat d«ze natuurlijk niet aan genaam hebben gevonden. Doch on danks dat zal niemand willen ontken nen dat men goede resultaten heeft bereikt en het een goede wet is ge weest, Het misbruik is zeldzaam ge worden, laat men hopen dat m«n met het vloeken dezelfde resultaten zal bereiken. In geen enkel land hoort men zoo veel vloeken dan in Nederland en daarom is het goed, bestaat er een grondige reden voor, om tot bestrijding over te gaan. Scherp Er mag wel paal en perk aan worden gesteld. De heer Timmermans zegt, daar waar de Voorzitter zegt dat men met de bestrijding van liet drankmisbruik goede resultaten heeft bereikt, het slechts ten deele maar mee eens te zijn. Zeker, het drankmisbruik heeft afge nomen, bestaat «iet meer in die mate van vroeger, maar voor een groot, zeer groot deel moet dit worden toe geschreven aan de beschaving. Het zedelijk peil van het volk moet zoo hoog worden opgevoerd dat men gaat voelen dat het niet te pas komt. Spreker zegt nog eens Op den weg va« «en gemeente-bestuur is het niet om daarin in te grijpen, wel behoort deze taak aan de Kerk. De Voorzitter zegt dat de Kerk daar mede al lang is bezig geweest en daar waar deze geeu strafbare verordeningen kan maken, is het goed dat dit door het gemeente bestuur wordt gedaan. (De heer Smolders komt ter verga dering De Voorzitter brengt hierna in omvraag dat Burg. en Weth. in eene volgende vergadering met een voorstel zullen komen om eene desbetreffende bepaling in de verordening op te nemen. Met op een na algemeene stemmen die van den heer Timmermans na, wordt dit voorstel aangenomen. Schrijven van de Firms Berings <S Berens, Verzekeringsmaatschappij te Leeuwarden, dat haar is gebleken dat over 1920 een post van f 16.60, zijnde de premie voor de verzekering tegen ongelukken van de veldwachters, nog niet is betaald. De Voorzitter zegt dat deze post niet anders kan worden betaald, dan wanneer de raad daartoe besluit. Hij stelt voor daartoe te besluiten. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven van Ged. Staten, houdende de mededeeling, dat door de gemeente Raamsdonk besloten is de paarden m&rkt af te schaffen. Verzocht wordt, indien men daar tegen eenig bezwaar heeft, dit kenbaar te maken Besloten wordt te berichten, dat daartegen geen bezwaar bestaat. De heer Timmermans vraagt of Ged. Staten ook zullen vragen of wij bezwaar hebben dat men ip Raamsdonk de kermis gelijk met die van hier gaat houden. De Voorzitter kan daarop niet positief antwoorden. Naar zijne meening zal men dat wel doen. Echter zal hij het nazien. Scherp. Ik geloof ook wel dat men dit zal vragen. De heer Timmermans zou, in gsval dit niet moge plaats hebben, willen aanraden in deze actief te blijven om te voorkomen dat de kermissen gelijk worden gehouden. De Voorzitter geeft in overweging bij de rondvraag hierover terug te komen. De heer Tak merkt op dat Ged. Staten voor 4 April antwoord daarop verwachten. Thans is het dus mosterd na den maaltijd. Timmermans. Dat komt omdat men zoolang niet bijeen is geweest. Het is veel te lang geleden dat het raadsver gadering is geweest Schrijven van het gemeentebestuur van Hooge-Zwaluwe waarin wordt verzocht het besluit van de Waterlei ding Mij. om de gemeente Rucphen alsnog in de kring op te nemen, niet goed te keuren. De Voorzitter kan mededeelen dat dit ichrijven een punt van overweging heeft uitgemaakt op de vergadering van de Waterleiding-Commissie, Dins dag 1.1 gehouden. Daar is met over- groote meerderheid besloten het schrij ven niet in behandeling te nemen en zooals de heeren uit de raadsverslagen van andere gemeenten hebben kunnen zien, is het in de meeste plaatsen al voor kennisgeving aangenomen. De heer Timmermans zou, alvorens men het hier ook voor kennisgeving aanneemt, willen vragen welke reden men gehad heeft om het schrijven in behandeling te nemen. De Voorzitter zegt dat er geen reden is aangegeven Naar zijne meening zal het wel wettelijk betwist zijn. Zeer vermoedelijk zal men ook al gemeen van gevoelen zijn dat Rucphen nog wel moet worden aangesloten In dertijd heeft men hier ook niet aan stonds willen aansluiten. Het motief dat men daarvoor had was dat men den tijd niet geschikt achtte om tot zoo'n werk over te gaan. In eene bespreking met de toenma lige directeuren, de heeren Weijers en van Suijlekom, hebben wij dat toen nogmaals gezegd. Deze echter bleven bij hunne meening en zeiden direct tot aankoop van de noodige materialen te zullen overgaan. Toen hebben wij gezegd dat wij ons dan terugtrokken. Met ons deed daarop Raamsdonk en Made ook niet mee. Of dit oorzaak is geweest dat de Directie op haar besluit is terugge komen en nog niet tot aankoop is overgegaan, weet spr niet Is dit zoo, dan mag men zeggen dat ons besluit van toen een gelukkig besluit is ge weest, want toen men de buizen pas een jaar later heeft aangekocht, hebben ze juist de helft minder gekost dan waarvoor men ze eerst zou hebben moeten koopen. Rucphen zal misschien dezelfde ge dachte hebben gehad als deze gemeente en wellicht de tijd er nog niet voor geschikt geacht hebban toen wij zijn toegetreden. Daar waar het bedrijf in het leven is geroepen voor het algemeen welzijn, zou het onmenschelijk zijn een groot deel daarvan uit te sluiten. In het schrijven staat wel dat het heiwater gezond is, doch als men daarover de deskundigen gaat hooren, zullen die wel wat anders zeggen. Het groote kindersterfte-cijfer aldaar wordt veelal toegeschreven aan het groote ijzergehalte van het water daar. Spreker meent dat het, als daarin kan worden voorzien, iedereen moet medehelpen, ook al betreft het een andere streek, streek waar men de werkzaamheden verricht, worden genomen. Hierna wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen. Verslag van de correspondent voor de Arbeidsbemiddeling. Daaruit blijkt dat 665 personen tijdelijk werkeloos zijn geweest en in 22 gevallen maar door werkgevers van de beurs is gebruik gemaakt. De heer Timmermans vraagt naar de reden waarom door de werkgevers van het instituut zoo schaars gebruik wordt gemaakt. De Voorzitter zegt dat dit op alle kleinere plaatsen het geval is en zulks komt omdat daar de werkgevers alle werknemers kennen en omgekeerd alle werknemers alle werkgevers. Daarom zal het zelden noodig zijn dat een werkgever zich tot de Arbeidsbeurs moet wenden. Bij groote behoefte van arbeiders zou het nog een ander geval zijn, maar zoover is het in de laatste tijden niet meer gekomen. De heer Timmermans vraagt of er wel voldoende reclame is gemaakt, waarop de Voorzitter antwoordt dat aan het slot van het verslag staat dat aanhoudend de aandacht op de beurs is gevestigd? Den heer Tak is zulks bekend. Hij kan zelfs mededeelen dat deze ge meente nog aan de spits staat wat betreft het gebruik maken van de arbeidsbeurs. Er zijn gemeenten veel grooter dan deze, waar nooit eenig gebruik van de beurs wordt gemaakt' Hierna wordt het verslag voor ken nisgeving aangenomen (Wordt vervolgd.) HEUSDEN. Beknopt verslag van de raadszitting van 26 April om 7'/2 uur n m. Half acht ruim opent de Voorzitter de vergadering met mededeeling, dat het lid Uhl met kennisgeving afwezig is. De notulen werden vervolgens onge wijzigd vastgesteld. Ingekomen waren: 1. Procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente ontvanger op 22 Maart, waarbij alles in orde bleek. 2 Een mededeeling van Ged. Staten betrekkelijk de regeling der jaarwedde van Gem-ontvanger, die voortaan bij iedere vacature zoo noodig moeten worden herzien 3. Brief van Ged. Staten houdende goedkeuring der wijziging van de instructie van den Keuringsveearts, hoofd van dienst, in de kring Heusden. In verband hiermee zegt de Voorzitter is het noodig den pensioensgrondslag van dien ambtenaar te brengen van f 2500 op f 2000. 4 Verzoek van Ged. Staten om naar aanleiding van een schrijven van den Inspecteur der Volksgezondheid de instructie van den hulpkeurmeester te wijzigen in verband met het feit, dat deze zelf het slagersbedrijf uitoefent, wat overeenkomstig verlangen ge schiedde 5 Schrijven van den Bond ter beteu geling van het schenden van Gods naam etc. om in de Pol. Verordening bepalingen op te nemen, om het kwaad te bastrijden Na eenige discussie bleek, dat men, hoawel instemmend met het adres, voor deze gemeente geen maatregelen wenschte te nemen als min of meer overbodig. 6. Adres van de Kamer van Koop handel van de Langstraat aansporende om zoo mogelijk met het oog op den gedrukfen economischen landstoestand van gemeentewege in te grijpen en zoo mogelijk voor personen in ge meentedienst het aantal dag- en week- werkuren uit te breiden. De Voorzitter zei, dat hij het eens was met het adres het niet als een doode letter te Scherp. Ze zuilen het heiwater ver geleken hebben met het sluiswater. en het niet als een De heer Timmermans vraagt nog of zu"cn beschouwen, gevraagd is wanneer hier met het leg gen van de buizen een aanvang zal worden gemaakt en wanneer uiterlijk water zal worden verstrekt. De Voorzitter heeft deze vragen ook aan de Directie gesteld en deze heeft hem gezegd dat de buizen hier worden aangelegd zoodra deze beschik baar zijn. Door de Roerbezetting is in de levering van de buizen eene ver traging gekomen, doch thans hoopt men weer spoedig met het gieten daarvan te kunnen beginnen. Zoodra er buizen zijn komt men hier het eerst aan de beurt. Verder dacht de Directie dat men dan over drie maanden met de levering van water zou kunnen beginnen. Wel waren de torens dan nog niet gereed, maar hij meende dat wij hier wei van Dongen uit zouden kunnen worden bediend. In Raamsdonk komt ook een toren, doch vooraleer men daarmede gereed zal zijn, zal nog wel eenigen tijd verstreken zijn. De heer Segeren vraagt of het ge meentebestuur stappen kan doen dat voor deze werkzaamheden krachten uit de gemeente worden genomen. De Voorzitter zegt dat een vrij groot procent van de werklieden uit de 7. 't Jaarverslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1922 en tegelijk de mededeeling, dat hare bestuursfunctiën zijn verdeeld als volgt: J H. Verhoeven, Voorz.W. van Wijnen, Secr.W. Hilwig, vice- voorz en G. G. Carpaij, w n secr. 8. Verzoek van den Ingenieur van den Rijkswaterstaat om nabij de Con- servenfabriek op een stukje gemeente grond een bergplaats te mogen oprich ten voor bakenmaferiaal etc wat werd ingewilligd overeenkomstig advies van B en W. Over de rekening van 1921 en de begrooting voor 1923 van de Gods huizen bracht de heer de Mol namens de commissie van onderzoek rapport uit en adviseerde, omdat alles keurig in orde was, tot goedkeuring, terwijl hij tevens het College van Regenten een pluimje gaf voor zijn kranig beheer. Het lid de Haan wenschte in de toe komst daarvoor een accountants-onder zoek. Hierop werd door den Voorz. gerepliceerd, dat zulks beslist onnoodig is en na nog eenige discussie zeide deze toe toch het voorstel de Haan aan het College van Regenten te zullen overbrengen.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2