Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f EERSTE BLAD. Gemeenteraad R. deRooij-Bourgonjen I NUMMER 39. ZATERDAG 5 MEI" 1923. 46e JAARGANG. Uitgatb: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88, Telegr,-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen Haarsteeg. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 30 April des namiddags om 5 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Burge meester. Afwezig Wethouder Vugts. Na voorlezing der notulen der vorige vergadering merkt de heer v. Vrede op dat er naar zijne meening besloten was om aan te vragen den dijk te verbeteren. Hij verzekert dat men het zeker gedaan krijgt, als het maar gevraagd wordt. De Voorzitter zegt dat hij er alleen nog maar met den opzichter over ge sproken heeft, daar hij nog niet in Heusden is geweest om er met den Dijkgraaf over te spreken en per brief kan men dat niet zoo gemakkelijk uiteenzetten. Spr. zegt echter er binnen kort heen te zullen gaan. De notulen worden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger en de electri- citeitscommissie, waaruit blijkt dat bij den ontvanger in kas was f 12336 092 en bij de electr. commissie f'2162.53, terwijl de bescheiden in orde waren bevonden. Subsidie aanvragen voor auto-verkeer. Door P. J. Furster te Wijk is bij Ged. Staten en bij den gemeenteraad een verzoek ingediend om eene subsidie voor de exploitatie van zijn autobus dienst. Adressant wijst er op dat door hem reeds 2 autobussen voor dezen dienst zijn aangekocht en hij bij gunstige exploitatie nog een derde wagen zal aanschaffen Verder wijst hij erop dat deze dienst in een lang gevoelde be hoefte voorziet en vooral aan handel en nijverheid zeer ten goede komt, terwijl het o.a. een goede gelegenheid biedt de veemarkt te Gorinchem te bezoeken. Daar echter de exploitatie kosten vooral in den beginne zeer hoog zijn en er dus gevaar bestaat dat bij niet rendeeren dezen dienst weer zal moeten worden opgeheven, vraagt hij voor 1923 een geldelijke bijdrage. De Voorzitter zegt van Ged Staten een brief te hebben ontvangen waarin deze zich bereid verklaren om aan sommige autobusdiensten eene subsidie te verleenen wanneer deze aan de gestelde eischen voldeen. Zij vragen een omgaand antwoord van de ge meente of er op gelet is dat deze dienst aan bedoelde eischen voldoet en welk bedrag de gemeente beschikbaar wil stellen. Verder deelt de Voorzitter mede dat van de N. V. Altena eenzelfde verzoek is ingekomen. Alleen vraagt deze laatste een subsidie van 10 cent per inwoner terwijl door Furster geen bedrag genoemd wordt. Spreker vraagt hoe de leden hierover denken v. Vrede. Ik zou eerst wel eens willen weten of we van Ged Staten geen subsidie kunnen krijgen voor de wegen, de belasting is hier toch al hoog genoeg om daar nog subsidie aan te gaan geven. Ik zou eerst eens probeeren zelf subsidie te krijgen want de weg wordt vooral met die dingen mirakels kapot gemaakt Achten Zoo'n autobus is voor verschillende menschen weer nadeelig. Ze zullen misschien toch wel blijven rijden. Er zijn er nu al drie en als ge begint met één subsidie te geven, dan komen die andere ook, die hebben dan evenveel recht. Voorzitter. Heelemaal niet. Die Autobusdienst van Sleeuwijk bijvoor beeld daar heeft onze gemeente niet zooveel belang bij, die rijdt op een lastiger tijd en is ook duurder, terwijl die van Wijk zoo noodig 3 maal per dag rijdt en geheel ten gerieve van de inwoners is. De subsidie van de provincie hangt ook af van de provisie die de gemeente geeft. Achten. Het moet gezegd worden dat die man goed zijn best doet en uiterst gedienstig is. Het is voor velen een gemak, als je er tenminste in kunt, want vaak zit hij zoo vol dat hij gewoon door moet rijden al sta je op hem te wachtenmaar daar staat tegenover dat hij voor de neringdoenden meer schade, dan voordeel brengt. Als we verder nagaan dat van Herpt tot Vlijmen zeker 6 a 7 K.M. van den weg in onderhoud is bij de gemeente, die er veel kosten aan heeft en welke toch zeker in hoofdzaak door die auto bussen wordt kapot gereden, dan vind ik er ookwel iets tegen om die ook nog te gaan subsideeren. van Vrede. Ik vind het ook onbillijk dat wij de kosten aan dien weg alle maal zeil moeten betalen. Voorzitter. Dat is geen praat, daar schiet je niets mee op. van Vrede. Maar waar schiet je dan wel wat mee op. Ik zou er de voorwaarde aan ver binden dat we geen subsidie geven als de provincie ons niet tegemoet komt in het onderhoud van dien weg teekent. v. Vrede. Er moet heèl wat opge bracht worden Achten. Wie zal dat tietalen, zoete lieve GerritjeHoe is? die aanslag geregeld Men kan spms op de vingers uittellen dat er heel onbillijk wordt aangeslagen. De een betaalt veel te veel, terwijl vele anderen die het goed kunnen betalen zeer laag worden aangeslagen. Ook de heer v. Vrede beaamt dat er soms onbillijk wordt aangeslagen. Voorzitter. Dat is nu eenmaal zoo, dat aanslaan gebeurt door het rijk, tenminste de hooge aanslagen. Als heer.draaien, brengt de Voorzitter het voorstel in stemming om het percentage te brengen op 3. Met op één na algemeene stemmen wordt het voorstel aangenomen, Alleen de heer v. Vrede stemde tegen. 4. Bespreking werkloosheid. Voorzitter. Er komt nog maar steeds geen eind aan de werkloosheid Daar zijn lui bij die vinden het weekgeld dat ze aan de gemeente verdienen kunnen, nog te laag (gelach.) Ja ge kunt er mee lachen, maar het is zoo. Winkel. Mag ik daar eens een woordje over spreken. Er zijn werk- loozen bij die zes kinderen hebben en dit over het geheele land goed werd die komen aan een weekloon van geregeld, zouden we allemaal minder te betalen hebben. De raad heeft destijds de begrooting goedgekeurd. Die uitgaven zijn dus te doen en ook het geraamd bedrag van f 9000 aan belasting moet binnen komen en dat kan niet anders dan op deze manier. Achten. De boeren loopen er het meest tusschen door, maar ons midden standers laten ze maar betalen. v. Vrede, 't Wordt verschrikkelijk met de belasting hier. 't Is gemakke lijk zeggen die f 9000 moeten er komen, maar Voorzitter. Ik geloof toch niet dat gij teveel belasting betaalt, is wel v. Vrede. Ik? en waarom niet? Voorzitter. Een tijd terug waart ge Voorzitter. Dan kunt ge het beter j nog aangeslagen tegen t l üüO, dat is afwijzen, want dat doen ze toch niet. toch zeker veel te laag van Vrede. Maar is het dan vroeger al eens aangevraagd. De Secretaris antwoordt hierop, dat het wel is aangevraagd en ook met twee statenleden er over is gesproken, n.l. met de heeren v. Ommeren en v. d. Ven, maar dat daarop niet wordt ingegaanzulk een aanvraag wordt zelfs niet meer in behandeling ge nomen. Winkel. Ja, als dat zoo is, dat noem ik ook veel te weinig. v. Vrede. Ze laten mij genoeg be talen. Voorzitter Ik geloof dat gij de eerste waart die tegen het voorstel op kwaamt, ofschoon ge de eerste moest zijn die erover zwijgen moest. v. Vrede. Ge bent een hatelijke mensch, ge moet niet persoonlijk wor- Maar dan ben ik er voor den, maar generaal blijven. meer iets aan dien weg te i Voorzitter. Ge zegt, dat zij die het kunnen betalen dan maar meer betalen moeten. Welnu dan moet gij maar betalen voor die lui. Die moet dan nog drukte maken over belasting be talen v. Vrede. Dat is allemaal maar grap penmakerij, ge moet bewijzen dat ik te weinig betaal. Ge slaat me zelf aan. Voorzitter. Ik sla U niet aan, dat doet de commissie. Ik geloof dat ge nu persoonlijk nog maar voor f 1500 Achten. om nooit laten doen 't Is ongepermiteerd De provincie heeft goed praten. v. Vrede. De provincie strijkt het weggeld maar op van de auto's die onze wegen kapot rijden en de ge meente zit voor de groote lasten. Na nog eenige discussie brengt de voorzitter in omvraag of de raad in principe kan besluiten eene subsidie aan deze autobusdienst te verleenen, hetgeen met op één na algemeene stemmen werd verworpen, alleen wet- aangeslagen bent. houder Luijben stemde vóór subsidie- Achten. Wat betaald moet worden, verleening. i dat moet er komen, maar die verdee- Schrijven van den heer Boelaars ling moet billijk gebeuren, waarin hij ontslag vraagt als lid van Winkel. Wanneer we dat zouden f13 50. Nu kan toch iedereen meteen gezond verstand toch wel nagaan dat zoo iemand daarvan toch geen huis gezin van 8 menschen kan onderhouden. Iemand met een huisgezin met 4 kin deren verdient maar f 12.50. Ik kan toch zulke menschen niet in het ongelijk stellen als ze zeggen dat het te weinig is om van te leven. Ik zou er iets op trachten te vinden om die menschen met groote gezinnen een beetje be hoorlijker loon te laten verdienen. Als ze er maar van leven kunnen dan is het al voldoende. Achten. Wij hebben indertijd het daggeld op f 1.75 gebracht en nu zijn er menschen die zeggen ais ik bij de gemeente f 1.75 kan krijgen dan zoek ik niet verder meer, want in de klei wordt nog veel minder gegeven, daar staan arbeiders voor f 1.25 per dag te werken. Ik heb hierbij niemand op het oog en ik ben overigens die werk- loozen evengoed genegen, ze mochten gerust wat meer hebben, maar daar moet toch een prikkel blijven om liever werk te zoeken waar ze meer verdienen kunnen. Winkel. Ik spreek hier niet voor lanterfanters die niet hard zoeken naar werk, maar voor menschen diewerkelijk buiten hun wil geen werk kunnen vinden. Kan daar nu niet iets op ge vonden worden. We mogen van die menschen toch geen gauwdieven o bedelaars maken. Achten. Neen, maar als we gaan verhoogen loopen we er hoe langer hoe dieper in. Winkel. Ik zou het 't beste vinden als we den kindertoeslag wat verhoog den dan komt het juist op die plaatsen waar zs het 't hardste noodig hebben. v. d. Brand. Ik weet wel dat het niet te veel is wat ze verdienen, maar hoe staan er die kleine boertjes niet voor, hoe moeten die er komen met hun koetje. de commissie tot wering van school verzuim. Met algemeene stemmen wordt in zijn plaats gekozen de heer H. Fooij. Verzoekschrift van H. van Bladel om restitutie van te veel betaald school geld. Daar adressant hierop recht heeft wordt hem dit toegestaan. 2. Wijziging gemeentebegrooting '22. Conform het voorstel van B. enW. vaststellen van die 3 pCt. dan zou ik er voor zijn om den werkman wat minder en hen die het goed betalen kunnen wat meer te laten betalen. v. Vrede. Waar moet dat toch naar toe, vroeger behoefde hier geen cent belasting betaald te worden en nu zoo veel en dat terwijl de gemeente zooveel land in eigendom heeft. Voorzitter. Over vroeger behoeven we nu niet te praten, wat is dat nou worden verschillende posten gewijzigd, i voor praat, we zitten nu voor het feit 3. Vaststelling vermenigvuldigsfactor dat ge de begrooting hebt vastgesteld voor de gemeentelijke inkomstenbe- Hio tnrh «mrden uitgevoerd, lasting over 1923| 1924. Voorzitter. Op de begrooting van 1922 stond t9000 uitgetrokken en die zuilen we ook binnen krijgen, maar eene Winkel. Ja, ik weet het wel daar is het ook erg voor, maar moet U nu zelf niet zeggen dat men er toch nie van kan leven met zoo'n huishouden. Voorzitter. Het zijn ook juist allemaa' groote gezinnen die we nog in het werk hebben. Ik heb ook eens in Vlijmen geïnformeerd hoeveel daar door de gemeente betaald wordt. Daar betaalt men voor le klas werklui 25 cent per uur, dat zijn dan vaklui en die kunnen met kindertoeslag er bij komen aan f 17.50 per week. Voor 2e klas 22 cent, 3e klas 19 cent, 4e klas 16 cent en 5e klas 13 cent. Winkel. Nu ik de tegenwerpingen hoor die van verschillende zijden tegen verhooging gemaakt worden, zou ik willen voorstellen om alleen den kinder toeslag te verhoogen van 50 op 75 cent per kind. Iemand met 6 kinderen kan dan aan f 15 komen. Voorzitter. Maar dan zal iemand met 7 kinderen boven het loon komen dat en die moet toch worden uitgevoerd. v. Vrede. Ik zeg maar, als dat zoo moet gaan, waar blijven we dan over enkele jaren Voorzitter. Dat is toch geen praat, er staat" op"de begrooting'voo'r 1923 redeneert dan toch eens. wederom f9000 gemeentelijke inv. d. Heijden. Iemand die buiten den komstenbelasting uitgetrokken, en het raad staat, redeneert ook niet en mop- staat vast dat we door verschillende pert als er betaald moet worden. Wij omstandigheden niet aan dit bedrag weten het hier echter wel en kunnen "VwiiVden verdienen zullen komen als we den vermenig- het zien waar het geld voor noodig is. de gemeen^ vuldigingsfactoronveranderdlaten,daar! Winkel. Daar zijn van die rustende en dat is wel entSdraóede iarenvoór verschillende aanslagen thans lager boeren die een rijtuigje rijden en die menschen^ook inde goede komen en er ook enkele aanslagen zijn de grootste herrie maken over de be- zoon laag loon hebben gewerkt, ter j komen te vervallen doordat er niets lasting en zelf het meest de belasting verdiend is. ontduiken. Ze kunnen bovendien zoo Daarom wordt voorgesteld om het gemakkelijk een raadslid de schuld percentage op 3 te brengen, dat is '/a geven van de hooge belasting. pCt, hooger wat naar schatting onge Na nog eenige discussie die steeds veer f 1800 hoogere opbrengst be- om het eigenlijke onderwerp blijft v. d. Brand. Ik zou het maar eens in stemming brengen. Ik voor mij ben er voor om het te laten zooals het nu is, f 1 75 is wel niet veel, maar daar wordt nergens veel meer gegeven en hoe moet er de kleine boer dan komen. Nadat nog verschillende leden zich vóór en tegen eene verhooging hebben uitgesproken, brengt de Voorzitter het voorstel van den heer Winkel in stem ming, nl. om den kindertoeslag te bepalen op f0.75 per kind. Vóór stemmen de heeren Winkel d. Heijden en v. Vrede. Tegende heeren v. d Brand, Luijben en Achten, zoodat de stemmen staken en dit punt dus moet worden aangehouden tot de volgende ver gadering. Voorzitter. Nu stemt v. Vrede vóór en als er over gesproken wordt om iet noodige geld binnen te krijgen dan maakt hij altijd bezwaar. Winkel. Ja, dat vind ik ook. Als ik n mijn hart tegen iets ben dan zeg ik niet gemakkelijk ja, maar v Vrede zit overal tegen te praten en dan stemt lij er toch vóór. v. Vrede. Wat doen ze in andere gemeenten waar ze werkloozen hebben en eigenlijk geen gelegenheid is om ze aan het werk te zetten. Winkel. Dus U zou die menschen als ze dat in andere gemeenten ook deden, hier ook maar eruit doen. v. Vrede. Dat hoort ge mij toch niet zeggen. Voorzitter. Het is geen wettelijke verplichting maar een moreele ver plichting voor de gemeente om de werkloozen te werk te stellen. De heer v. d. Brand vraagt nog of er werk voor hen is. De Voorzitter zegt dat hij ze op het oogenblik aan het schoonmaken van sloten heeft tewerk gesteld. Als dat afgeloopen is, dan weet hij nog niet waar ze dan aan den gang te zetten, maar tegen dien tijd zal hij wel weer eens uitzien. Spr. zegt verder dat er ook vrijge zellen Mj hem om werk zijn gekomen, maar hij heeft ze niet aangenomen, omreden hij meent dat deze allicht ergens werk zullen kunnen vinden. Hij vraagt echter of de raad deze handel wijze goedkeurt, want hij doet dit niet zoo graag op eigen houtje. Geen der leden maakt hiertegen be zwaar. Verder merkt de voorzitter op dat het geld dat voor de werkverschaffing was beschikbaar gesteld, reeds zoo goed als verbruikt is. Nu hiermede wordt voortgegaan zal een nieuwe geldleening hiervoor moeten worden aangegaan. Volgens eene berekening die spreker geeft zal er, als de toe stand zoo blijft en er, naar te ver wachten is, met Allerheiligen weer meer zullen komen, tot Nieuwjaar toe wel een f4000 noodig zijn. Na eenige discussie wordt in begin sel besloten om de noodige gelden op korten termijn te leenen. De Voorzitter merkt op dat de openbare vergadering diende te worden opgeheven, daar er eerst een vergade ring van het stembureau gehouden moet worden. Nadat hij nog de mede- deeling heeft gedaan dat het gemeente verslag over 1922 door B en W. wordt aangeboden en ter visie zal worden gelegd, sluit hij de openbare^vergade- ri"g- anderen zooveel geld verdienden. Winkel. Ik heb hier altijd gezegd dat die menschen te weinig verdiend hebben, al moest ik vroeger hooren dat ik er vooral tegen was om die loonen te verhoogen. Verkrijgbaar bij: BAARDWIJK. 22300 I Waahvijksclie en Langstraatsche Courant Dit blad T«rïcliljat W0ENSDA8 EN ZATBBDAO. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens., franco te senden aan den Uitgever. Prijs d»r AdvertentlBn 20 cent per regel; minimum .1.50. Reclame» 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentlëu moeten Woensdag en Vrijdag dea morgen» om uiterlijk 0 nor ln ons bezit iljn. i f 1 r" A \T.. 1.» m ArtrtU J Arln»afln mat OötI ll\.lg^vii «IV. -"O1 - ;r f

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1