I I II I'! ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Buitenland. Binnenland. P Starter— en Verlichtingsbatterijen „Exide" Agentschap. 432e STAATSLOTERIJ Ingezonden Stukken. 1(1 'fe SI sü I I I ■i'ï 1 11 i'i j |;f ft]1 11 I Een beding echter heeft de vereeni- ging daarbij en dat is dat het wettig gekozen bestuur van de vereeniging er, als zulks noodig is, gebruik van kan maken en dat het door de ge meente wordt onderhouden De Voorzitter stelt voor deze schen king onder dankbetuiging te aanvaar den. Bij het bezoek aan het Raadhuis, zal een sn ander zeker de aandacht van vreemdelingen trekken. Met algemeene stemmen wordt be sloten de schenking te aanvaarden. De heer Scherp vraagt of nu de kwestie van het venten kan worden vastgelegd. De Voorzitter meent dat de ge meente in deze niets kan doen en de burgerij moet meewerken om de markt, wat vooral voor haar van groot belang is, te doen slagen. Hij meent dat Ged. Staten nooit een besluit zullen goedkeuren waarbij wordt verboden het venten langs de huizen voor het houden van eene Markt. De heer Segeren weet toch dat in andere plaatsen men een bewijs moet hebben om te mogen venten. Gaan menschen van hier daar venten, dan worden ze teruggejaagd. Deze manier zou hij ook hier willen zien toegepast. Voorzitter. Kan u mij deze plaatsen aanwijzen. Segeren. Ja, maar ik laat er mij liever maar niet over uit. De heer Tak weet dat de marktkoop lieden tegen het venten langs de huizen absoluut geen bezwaar hebben aange zien dit van geen invloed zal zijn op den goeden gang van zaken op de Markt. Voorzitter. In steden ziet men ook venten. De heer Timmermans zou eerst wil len zien hoe het met de Markt gaat. Nu van uit den boezem der Marktkoop lieden tegen het venten geen bezwaar bestaat, zou hij het voorloopig zoo maar laten. De Voorzitter geeft in overweging om alles niet te veel aan banden te gaan leggen. Een vrije handel en een vrije concurrentie is voor de burgers het beste. Verzoek van de Zwemclub. Adressanten zeggen van den Minis ter een schrijven te hebben ontvangen waarin deze kennis geeft dat hij het zwembassin van de Militairen beschik baar zal stellen. De Zwemclub zal voor onvermogen- den eenige dagen per week worden open gesteld. Aangezien een badmeester moet worden aangesteld en aangezien de contributie niet toereikend is om al deze uitgaven te dekken, vragen adressanten eene subsidie van f 150. De Voorzitter zegt dat dit ook een gemeentebelang mag worden genoemd Maar ook dit adres is te elfder ure in gekomen en wijl hier zoo'n haast niet mede is geeft hij in overweging dit eerst in handen te stellen van Burg. en Weth. Segeren. Het is toch nog te koud om te zwemmen. Timmermans. De heer Segeren zegt dat het nog te koud is om te zwem men, maar men mag niet uit het oog verliezen dat aan de voorbereidende werkzaamheden heel wat is ie doen. Is deze vereeniging niet verzekerd van eene bijdrage van de gemeente, dan kan ze alle verder werk wel staken, want dan zal ze er nooit komen. Voor heden zou ik daarom ook voor de zwemclub maar eens eene hooge uit zondering maken. Men mag niet uit het oog verliezen dat een zwembad voor een gemeente als Geertruidenberg van groot belang is en dank de activiteit van het bestuur kan in deze in een bestaande behoefte worden voorzien. De Voorzitter heeft tegen het in den blinde uit gaan geven van geld bezwaar. Hij zou willen vragen of het schrijven van den Minister nu vandaag of gis teren pas is ingekomen De heer Tak weet dat het pas dezer dagen is ingekomen. Wordt het aan gehouden omdat het eerst door Burg. en Weth. moet worden onderzocht en het is dan pas over een maand of drie vergadering, dan is het zwemseizoen achter den rug. De Voorzitter zegt dat Mei in elk geval een vergadering moet worden gehouden. De heer Timmermans merkt op dat de heele zaak staat of valt met het al of niet geven van subsidie. Hij zou het ten zeerste bejammeren indien de zaak niet kon doorgaan. Het geld is wel te vinden van op brengst staangelden kermis De Voorzitter blijft bezwaar gevoelen om zoo alles maar zonder overweging te behandelen, De heer Tak meent dat de club wel door kan gaan met het maken van toe bereidselen. Ze mag toch aannemen dat de gevraagde subsidie zal worden toegestaan en als het waar is dat men binnen enkele weken weer vergadering heeft kan daartegen geen bezwaar be staan. De heer Segeren is er niet voor om zoo te handelen. In den blinde weg met het geld gaan gooien acht hij verkeerd. Een vorig jaar is om f50 subsidie gevraagd en nu komt men al om f 150. Hij verklaart er zich pertinent tegen. Na nog eenige discussie wordt met algemeene stemmen besloten het schrij ven in handen te stellen van Burg en Weth. (Wordf vervolgd). SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 2 Mei des namiddags ten 4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meijer. Ongeveer kwart over vier uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig is de heer M. J. Rijken met kennis geving. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a Schrijven van den heer M. J. Rijken dat hij door ziekte verhinderd is de vergadering bij te wonen. b Schrijven van het Groene Kruis houdende verzoek haar voor dit jaar een subsidie te willen verleenen. De Voorzitter zegt dat een vorig jaar in Capelle besloten was aan de vereeniging eene subsidie te verleenen van 7'/a cent per inwoner. Hij stelt echter voor dit verzoek te behandelen bij de behandeling van de begrooting Aldus wordt besloten, c Van Ged. Staten is bericht in gekomen dat goedkeuring is verleenc aan de verordening van de keuring van vee en vleesch voor Vrijhoeve- Capelle alsook voor die van Sprang. Tevens is goedgekeurd de borg stelling van den Gemeente-Ontvanger. d. Schrijven van de Vereeniging tot bestrijding van het ijdel gebruiken van Gods heiligen naam, houdende het verzoek in de politie-verordening een bepaling op te nemen, waarbij het vloeken op openbare wegen en in ge bouwen strafbaar wordt gesteld. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven aan te houden tot bij de behandeling van de vaststelling van de politie-verordening voor Sprang- Capelle. Aldus wordt besloten. e. Schrijven van Ged. Staten, hou dende aanmerking op een post van f90 door Vrijhoeve-Capelle gevoteerd voor aanschaffing van een uniform voor den veldwachter, teneinde alzoo uniformiteit daarin te krijgen. Ged. Staten zijn van meening dat dit bedrag voor 1922 door Vrijhoeve- Capelle niet mag worden uitgegeven, wijl dit door de nieuwe gemeente be hoort te worden gedaan. Burg. en Weth. stellen voor aan het verzoek van Ged Staten te voldoen en het besluit thans ter goedkeuring in te zenden. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. f. Schrijven van de N V. A. Oerle- mans en Zn. houdende het verzoek een stukje Waardland, eigendom van de voormalige gemeente Vrijhoeve- Capelle, te willen verkoopen en van de firma Gebr. Konings om aan haar een terrein gelegen aan het Westelijk deel van de haven, te willen verhuren of in erfpacht over te geven. Adressanten willen daar een schuur bouwen om aldaar een cokesklopperi in onder te brengen. Waar ze nu zitten, zitten ze te klein en kan hun daar geen plaats worden toegezegd, dan zullen ze zich elders buiten deze gemeente moeten gaan vestigen. Voorzitter. Burg. en Weth. zouden van den raad willen vernemen of die in princiep bereid is om tot verkoop van grond over te gaan. Is de raad daartoe genegen dan kunnen Burg. en Weth. de zaak verder onderzoeken, een schattingscommissie benoemen en in een volgende vergadering met voor stellen komen. Van der Hoeven. De bedoeling is dat deel wat grenst aan Vrijhoeve Capelle. De heer Oerlemans zegt dat het dit deel is dat grenst aan het eigendom van de firma en noordwaarts loopt tot aan de grens van Vrijhoeve en Capelle, tot het zoogenaamde zwaai- gat en aan den Oostkant van de haven gelegen Voorzitter. De firma Konings vraag om te huren of in erfpacht te krijgen die spreken van geen koopen. De heer Middelkoop vraagt of he. wel verstandig is om grond te gaan verkoopen. Op het oogenblik maakt de firma daar als het ware alleen maar gebruik van alles, maar dat zou anders kunnen worden. Oerlemans. Dat deel daar is moeilijk voor een ander te gebruiken wijl het geen uitweg heeft. Bezwaar om het te verkoopen bestaat er dus niet meer. Voorzitter. Voor 20 jaar geleden is door de firma ook een stuk gekocht en thans wil ze het verlengde daarvan koopen. De heer Middelkoop zou het in erf pacht geven. Mocht men het later nog eens noodig hebben, dan heeft men nog eenige beschikking er over. De heer Oerlemans wijst er op dat niemand er iets aan heeft omdat het geen uitweg heeft. Vroeger zou daar eens een proces «ver worden gevoerd, bij de Rechtbank is het toen echter bij een kort geding gebleven, zoodat de firma de zaak toen heeft gewonnen. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben zich op het standpunt geplaatst, dat men de industrie zooveel mogelijk moet steunen. Spreekt de raad zich nu uit of men het wil verhuren ofwel in erf pacht geven, dan kunnen Burg. en Weth daarvoor de voorbereidende maatrege len gaan nemen. De heer Middelkoop geeft toe, dat, nu er geen uitweg is, het een groot verschil wordt en men het wel kan verkoopen. Vroeger jaren werd meer malen iets verkocht, waarvan later bleek dat het niet de goede weg was. Oerlemans. De bedoeling van de firma is om er vaste gebouwen op te gaan zetten en dat doet men niet ge makkelijk op grond die men in erf pacht heeft. Voorzitter. Men kan het voor een zeer groot aantal jaren in erfpachtgeven. Oerlemans. Toch zal men meer terugschrikken om daarop dan te gaan bouwen Middelkoop. Als men iets in erf pacht heeft is dat bijna even sterk dan wanneer men het in eigendom heeft. De heer v. d. Hoeven stelt voor, het te verkoopen, wijl het er voor de ge meente doelloos ligt. Na nog eenige discussie wordt in beginsel besloten aan de N V. A. Oerlemans en Zonen het land te ver koopen en aan de firma Gebr. Konings aan de Haven een strook van 7 x 20 M. te verhuren of in erfpacht te geven. Schrijven van Ged. Staten om advies te willen geven op een door haar van de Vereeniging tot stichting van eene bijzondere school ontvangen schrijven. Uit het schrijven van de vereeniging blijkt dat deze aan Ged. Staten hebben verzocht om de aanhangige school kwestie uit te stellen tot na afloop van de verkiezingen als wanneer de kiezers uitspraak z llen hebben gedaan. Thans, nu de verkiezing heeft plaats gehad en van de 11 zetels er 6 tot de rechtsche behooren en nu verwacht mag worden dat enkele personen van de linksche partij hunne medewerking zullen verleenen, nu vragen adressanten om afdoening van de aanhangige kwestie. De Voorzitter merkt op, dat door den raad van voormalig Capelle be sloten is om niet op het verzoek in te gaan. Ged Staten wijzen er op dat de vereeniging alles zoo wil regelen dat de gemeente niet op kosten wordt ge jaagd en indien de nieuwe raad een ander inzicht heeff, men misschien ge negen is een bestaande school over te geven. De vereeniging wijst er op dat in Sprang een Bijzondere school is, in Vrijhoeve eene Openbare en wanneer nu in de Heistraat de openbare in een christelijke kan worden omgezet, dan had men, omdat in het dorp ook een openbare school is, eene mooie ver deeling zoodat alles goed was geregeld. Gevraagd wordt nu of de raad thans genegen is op het oude besluit terug te komen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth voorstellen om het besluit van den vorigen raad in te trekken en de ver eeniging de gevraagde medewerking te verleenen. Burg. en Weth. stellen verder nog voor om dan met de vereeniging in overleg te treden en dan later hier met een nieuw voorstel te komen. Deze zaak moet degelijk onder het oog worden gezien en daarom juist stellen Burg. en Weth. vooraldus te handelen. Middelkoop. De bedoeling is dus om een nieuwe instructie in deze zaak te openen. Voorzitter. Ja. Kijk eens, stel dat de raad er niet toe over zal gaan om het raadsbesluit in te trekken, dan kunnen Ged. Staten ons gaan verplichten en om dat te voorkomen stellen Burg. en Weth aldus voor. Middelkoop. Het is een nieuwe voor bereiding, daar kan ik me wel mee vereenigen. De heer Oerlemans meent dat het grootste deel van de raadsleden niet volkomen op de hoogte van deze zaak zal zijn en daarom komt het hem gewenscht voor dat de raad zooveel mogelijk over alles wordt in gelicht. De Voorzitter zal het heele dossier bij de leden laten circuleeren opdat ze het op hun gemak thuis kunnen inzien De heer van Willigenburg zegt dat volgens art. 73 van de Onderwijswet men niet anders kan handelen. Wat de oude raad heeft gedaan is onwettig. Zouden ook wij zoo nog doen, dan komen Ged. Staten en zeggen dan zoo doen jullie. Michael. Men behoeft zich nu niet in princiep uit te spreken. Middelkoop. Ja, misschien dat de vereeniging nieuwe gezichtspunten zal openen. Oerlemans. Het beste zal zijn om, zooals de Voorzitter zegt, de stukken te laten circuleeren want nu heeft het niet op het convocatie-biljet gestaan. Waar is het wel dat het schrijven bij de stukken heeft gelegen doch het voorstel van Burg. en Weth. was daar niet bij. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 2. Benoeming ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Burg. en Weth. stellen voor om tot lezoldigd ambtenaar te benoemen de heer A M Rijken, thans ambtenaar van den Burg. Stand te Capelle, als weede candidaat stellen Burg. en Weth. voor de heer C. G. Meijer. De heer Rijken wordt met algemeene stemmen benoemd. Voor onbezoldigd ambtenaar stellen 3urg. en Weth. voor C. G. Meijer en v. d. Hoeven. De heer Meijer wordt met algemeene stemmen benoemd. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electriciteit. Tegenover 't Station. Teief. No. 896. Kerst. 4. Benoeming van een onderwijze res aan de O L School in de Kom te Capelle. De Voorzitter zegt dat door het hoofd der school inlichtingen zijn in gewonnen en dat proefles is gegeven. Mej. de Visser uit Hooge Zwaluwe bleek in alles de beste te zijn en wijl ze wachtgelder is, kan ze het best worden aanbevolen. Met algemeene stemmen wordt hierna Mej. de Visser benoemd. 5. Vaststelling verordeningen, rege lende de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting. De Voorzitter zegt dat hij daarom trent met den inspecteur van belastin gen heeft gesproken en deze heeft te kennen gegeven dat het best 50 op centen kunnen worden geheven. Daartoe wordt besloten. Bij de rondvraag informeert de heer Kerst of het bestelloon van telegram men al is geregeld. Doordat de posterijen hun kosteloozen bestelkring hebben ingekort is er thans een gedeelte van de gemeente dat er buitenvalt wijl vroeger de raad voor het overig deel besloten had dat de gemeente het bestelloon daarvoor be taalt. Besloten wordt ook dit deel voor de gemeente te nemen. Daarna wordt de ver gadering ge sloten. en stands-organisaties op deze actie te steunen dringen er bij de Regeering ten sterkste op aan dat Zij op Haar voor nemen zal terugkomen en besluiten deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de Leden der Staten-Generaal, de Centrale Commissie van Georganiseerd overleg voor Ambtenaarszaken, de Salaris- Commissie en de Pers Comité van Actie R.K. Overheidspersoneel. A. DE VOS, Voorzitter. JOH. HAMMECHER, Secr. De minister van Arbeid heeft in do gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer verklaard, dat de Drankwet, zooals die nu is, niet kan blijven ge handhaafd. Z.Exc. hoopt daarom bin nenkort met een veel eenvoudiger re geling te komen. De minister van Arbeid heeft gisteren ia de Eerste Kamer medege deeld, dat het wetsontwerp betreffende het Rijkskinderfonds gereed is. De kosten komen neer op 1 pCt. van het loon. Het Duitsche voorstel is thans aan geallieerde en neutrale mogend heden overhandigd. Het biedt30 milliard gouden marken, waarvan 20 direct uit een buitenlandsche leening en 10 over 2 maal 5 jaar. Waarborgen worden hiervoor niet geboden. De veiligheid der grensstaten wordt voor 99 jaar gewaarborgd en alle geschillen onder worpen aan 't Hof van Arbitrage. Het voorstel is in Frankrijk en België zeer slecht ontvangen. De Fransche ministerraad heeft het una niem verworpen. Ook in Brussel voelt men er niets voor en ook in Engeland is men niet enthousiast erover. Te verwachten is dat het zelfs geen basis tot bespreking zal uitmaken en dus de Roerzaak enz. op denzelfden voet zal worden voortgezet. De Koning en Koningin van Spanje bezoeken thans officieel Brussel, Ze zijn er zeer enthousiast ontvangen. „Den heer J. C, Schröder is op zijn verzoek met ingang van 1 Mei ontslag verleend als hoofd-redacteur van „De Telegraaf". Het doet ons leed, dat de heer Schröder tot dezen stap heeft besloten". Aldus luidt de Tel. haar hoofd redacteur uit. Hyper-hartelijk is het niet. De heer Schröder wordt hoofdredac teur van het nieuwe Dagblad „De Dag" door Willem Broekhuis opgericht. Broekhuis—Schröder hebben dus elkaar gevonden, na de heftige cam pagne indertijd van de Telegraaf tegen Broekhuis-loten. Benoeming van leden der schattings commissie. Worden benoemd de heere Middel koop, P A v. d. Heeven, Meijer en De R.K. Ambtenaren en het R.K. Overheidspersoneel van Eindhoven en Omgeving waarbij zich vele uit Noord- Brabant hebben aangesloten in ver gadering bijeen op Zondag 29 April 1923, in het gebouw van den R.K, Volksbond te Eindhoven gelet op de verklaring van de Regee ring bij monde van den Minister van Financiën op 16 November 1922 in de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dat zij er niet aan kon denken het denkbeeld eener classificatie op te geven nemen acte van de verklaring van ge noemden Minister op denzelfden datum afgelegd, dat door eventueele verscher ping van de classificatie geen der op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren zal worden getroffen overtuigd dat deze herclassificatie een nieuwe verslechtering zal brengen in de bezoldiging van het overheids personeel en van allen, wier salaris van overheidswege geregeld wordt; gehoord de besprekingen over deze aangelegenheid zijn eenparig van oordeel dat elke indeeling in klassen als grondslag van salarisregeling verwerpelijk is, daar er voor zulk een indeeling onmogelijk een algemeen geldende rechtvaardige maatstaf is aan te leggen en het platte land ten zeerste zal worden getroffen keuren om redenen van billijkheid en rechtvaardigheid elke verdere ver slechtering van salarisregeling door herclassificatie af; wekken gemeente-, schoolbesturen Vierde Klasse. Derde Lijst. Trekking van 2 Mei. f25 000 No. 13031. f 5000 N. 22357. f 2000 No. 21844. f 1500 No 2014. f 1000 No. 3222, 8544. f 400 No. 4591, 19605. f 200 No. 9212, 14240. f 100 No. 641, 1962, 7623, 10376, 10455, 13986, 19236, 21413, 21440. 4e Klasse. Trekking van 3 Mei. Gelrokken prijzen f 150 No 10426 f400 No. 10397. f 100 No. 1959. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.)s jr. I KAATSHEUVEL 3-5-'23. V erkiezingsvaria. Nog steeds an verkjfejzingsatrtld. Ja era neen. De enkele weken sinds de candfdaat- stelling tot heden zijn uiterst kalm verloo- pen. Men hoort bijna niet over de verkiezin gen spreken. De eerste dagen, ja, toen stond iedereen verbluft, dat een organisatieman als Roestenberg, dat een voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging het had aangedurfd zich naast de R. K. Kiesvereeniging te laten eandidateeren omdatmijnheer niet hoog genoeg op de lijst voorkwam. Hoe zoo. iets mogelijk Ishoe zoo iets door sommi gen die ook organisatie-mannen willen ge noemd worden, die zelfs gaarne op gebied van organisatie willen beschouwd worden als menschen die in die beweging iets pres- teeren, nog geprobeerd wordt goed te praten is ons een raadsel. Ook mijnheer Roesten- berg heeft ingezien dat zijn houding op geen manier te verdedigen was en zond daarom aan het Hoofdstembureau een schrijven, waarin hij te kennen geeft zich terug te trekken van de lijst Roestenbergde Wijs enz. Heel naïef doet hier mhr. Roestenberg. Hij richt een schrijven aan 't Hoofdstem bureau en zorgt er voor dit wereldkundig wordt. Hij veronderstelt natuurlijk het ge heel Kaatsheuvelsche kiezerskorps zoo on- noozel dat zij allen willen aannemenRoes tenberg weet niet beter of door zijn brief is hij geen candidaat meer, kan hij dus niet meer gekozen worden. Och toe, mijnh. R., gij die zoo goed op de hoogte zjjt met alle mogelijke wetten en bepalingen die U maar eenigszins raken, zoudt niet weten, dat dezen brief in 't ge heel geen Invloed op de stemming kan heb ben. Gij zoudt niet weten, dat als uw lijst de kiesdeeler wij zullen eens zeggen 300 stemmen haalt gij als eerste toch gekozen zijt ondanks uw politieken brief aan het Hoofdstembureau? Gij zoudt uw mannen diets willen maken gi) in dat geval uw man- paalt niet zoudt willen aanvaarden. Och mijnh. R. 't klinkt toch zoo echt organisa torisch om dan te zeggen: „mijne menschen hebben mij geroepen, ik mag daaraan niet weerstaan en zal wederom hunne belangen gaan behartigen' 't Is een uitspraak van 't volk!" Zoo ge flink en eerlijk wilt zijn waarom dan de wereld niet kond gedaan, dat gij in geen geval zitting wilt nemen, waarom dan niet *an uw vakblad en aan de plaatselijke pers verzocht even een be richtje te plaatsen, waarin ge uw kiezers; verzoekt beslist niet op U te stemmen, daar ge in geen geval zitting wilt nemen als ge kozene op een lijst buiten de organisatie.. Neen Mh. R. dat doet ge niet. Op de oude manier begint het gekuip en gedraai en ondanks uw schrijven aan 't Hoofdstembu reau, ondanks uw schijnbaar berouw over- uw uitkomen op een afzonderlijke lijst bui ten de R. K. Kiesvereen., is u bezig te trach ten toch gekozen te worden. Waarvoor an ders dienen de verzoekschriften die circu leeren om hierop honderden handtee- keningen te verkrijgen en die het bestuur der R. K. Kiesvereeniging zullen aangebo den worden met het verzoek alsnog ook uw lijst als lijst van de R. K. Kiesvereeniging erkend te krijgen. Ge erkent zelf dat uw handelwijze om buiten de R. K. Kiesvereen. uit te komen niet fair is en toch gaat ge en laat ge werken om nog gekozen te worden. Maar hoe moet het Mhr. R. als de andere candidaten van uw lijst met dat verzoek schrift aan het bestuur der R. K. Kiesver eeniging eens niet accoord gaan. Tk kan

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6