Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen EERSTE BLAD. Gemeenteraad „N00RD-BRABAND" Aannemer.Waalwijk. Buitenland. Letteren en Kunst. K deRooij-Bourgónjen NUMMER 42. ZATERDAG 12 MEI 1923. 46e JAARGANG. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr,-Adre»ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 fer^WAA LW'UK^ gÊT SPECIAAL ADRES VOOR: Granietwerken, Terrazzovloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 DOOR. ERVARING STERK. Niet alleen in Duitschland zal men eenigszins „verwonderd" zijn, niet over het feit, dat de directeuren van Krupp zijn veroordeeld (de juridische wegen der krijgsraden zijn dikwijls ondoorgrondelijk, Frankrijk heeft dat herhaaldelijk zelf ondervondenmen denke aan de Dreyfus zaak!), maar vooral over de strafmaat, die wel zeer onevenredig schijnt, met wat er van de tenlasteleggingen bij de getuigen verklaringen is overgebleven. In ieder geval lijkt deze uitspraak, indien zij te Dusseldorp bevestigd mocht worden, niet geschikt om een einde te maken aan het lijdelijk verzet aan de Roer. De verontwaardiging is er al dadelijk na de openbaarmaking van het vonnis bedenkelijk gestegen. Rijkspresident Ebert heeft aan de directie en den arbeidsraad van de Krupp-fabrieken nog Woensdagavond een telegram gezonden, waarin hij zijn verontwaardiging uitspreekt over het vonnis en het één der meest ontstel lende voorbeelden noemt van brutale verkrachting van het recht Een officieele Duitsche verklaring geeft uiting aan de hevige verontwaar diging, in Duitschland gewekt door de vonnissen tegen de directeuren van Krupp. Te Mainz is Maandag een groot aantal vakvereenigingsleiders en spoor wegbeambten tot gevangenisstraffen veroordeeld. Er zou oneenigheid heerschen bij de 1 bezettende legerbevelhebbers over de sterkte der respectieve troepencontin genten. Generaal Degoutte is naar Parijs ontboden. In verband met de onverzettelijke houding der Turken te Lausanne, heb ben dezer dagen te Athene herhaalde kabinetszittingen plaats gehad. De Grieksche minister van buiten landsche zaken is naar Lausanne ver trokken. De vertegenwoordigers van Frank rijk, Engeland en Italië ter conferentie van Lausanne, richten een collectief protest aan Ismet Pacha ter zake van de jongste Turksche maatregelen tegen eenige buitenlandsche banken. „De Maandagmorgen" wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons bureau verkrijgbaar a 5 cent De Administratie Do Hollandsche Co^cortdirectio van De. G. de Koos te 's Gravenhage zal ln het volgende seizoen een reeks concerten fe Breda geven, welke begin nen zal met een concert van het Con certgebouw orkest onder leiding van den beer Mengelberg, dat op 1 October a.s. is bepaald, voorts zullen optreden Cs 1 Flesch en Dirk Scbafer, terwijl het Parijecbe C^pet Kwartet de reeks van de vier te geven concerten zal «luiten. Respectievelijk zullen de concerten na 1 October plaats hebben In Novem ber, Januari en Februari In het gebouw Concordia. Abonneert V op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", het meeat gelegen blad in de Lang straat on Omgeving.. Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementspriji per 8 maanden f 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*, franco te zenden aan den Uitgever. Uitgav» Prijs der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. BJJ contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 aer ln ons beult zijn. VWWV'WHPWVWWWVW V? NIEUWKIJIJK. Openbare, vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 5 Mei des voormiddags 10A uur. Voorzitter C. F. van den Broek, burgemees ter, Secretaris IV. A. C. v. d. Leede. Aanwe zig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met den Chrstielijken groet waarna door den secretaris de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Deze worden ongewij zigd goedgekeurd. Het lid van Mierlo vraagt ot' het inspuiten der varkens vanwege den veearts te Heusden altijd 0.50 is. Voorzitter licht toe met B. en W. is overlegd en vastge steld dat de kosten hiervan bedragen voor minder dan 10 varkens 0.75 voor 10 en meer varkens 0.50. Weth. A. Mostermans deelt mede, er thuis overgesproken te heb ben omtrent de betaling der electriciteitsreke- ning, zonder echter eene specifieke rekening te hebben zullen ze nog niet betalen. v oorzitter zegt toch op de vorige vergade- iu art. 1 der woningwet 12 April 1905. Ver- ord. tot bestrijding van den Amerikaanschen kruisbessen meeldauw 24 Mei 1910. Verord. tot regeling van het broodgewicht 13 Febr. 1917. Verord. houdende voorschriften tot 't voorkomen van brand. 13 Febr. 1917. er- ord. tot aanvulling der algemeene plaatse lijke politieverordening 7 Mei 1907. Verord. op de keuring van waren 9 Mei 1921. Ver ord. regelende de maximumsnelheid voor motorrijtuigen en rijwielen in de bebouw de kom 9 Mei 1921. Belasting verord. Ver ord. tot het keuren van vee en vleeseh in de gemeente 29 Sept. 1922. Beknopte en zakelijke opgaven van de voornaamste in den gemeenteraad behandel de onderwerpen. 7 Jan. 1922. Besluit tot afwijzing van een verzoek der Hanze om subsidie voor te ge ven middenstandscursus. Besluit tot afwjj- I znng van het verzoek van C. van de Water tot vermindering van huur. Benoeming van Dr. A. W. A. van Seters en Dr. X. W. F. Weijers tot ormenartsen. Herbenoeming van J. van den Brand als lid van het burgel. armbestuur. Besluit tot toekenning eener subsidie groot 100— aan de plaatselijke burgerwacht. Benoeming van J. Wilgers tot administrateur van bet Gem. Electr. bedr. op eene jaarwedde van 140.en van G. v. d. Oord tot monteur van bet G. E.B. op eéne wedde van 400. 13 April 1923. Vaststelling kohier van den hoofdelij ken omslag over de maanden Januari tot en met April 1922. Idem kohier hondenbelasting 1922. Besluit tot vaststel ling als datum der te houden kermis op Donderdag volgende op 20 Augustus. Vast I stelling eener verordening als bedoeld in art. 30 der leerplichtwet. Benoeming tot leden der Commissie tot wering van school verzuim Mej. A. Theunissen de heeren C. B. A. Hornman, P. Mostermans en P. II. van den Brand. Vaststelling verord. als be doeld in art. 13 der Leerplichtwet. Vaststel- ijs in goeden staat en Wordt voortdurend bij gehouden. Geldmiddelen. Volgens de laatste door Ged. Staten afgesloten rekening over 1921 beloopt het. geheele bedrag der ontvangsten 44.846.86; uitgaven 42.692.431. sluitende die rekening met een goed slot v. ƒ2154.42:. Volgens de door Ged. Staten goedgekeurde begrooting beloopt het geheele bedrag der geraamde inkomsten 83.538.52J uitgaven 33.538.52J. Voor onvoorziene uitgaven is op deze begrooting een bedrag uitgetrok ken van 1194.39J. Niettegenstaande de hoogere eischen van het gem. budget is be lasting verbooging toch achterwege kunnen blijven. De gemeente-eigendommen niet voor den publleken dienst bestemd hebben een gezameljjke oppervlakte van 101 hectare 05 are 25 centiare. Gemeentepolitie. De gem. politie bestaat uit een veldwachter, jaarwedde 1375. Brandweer. Twee brandspuiten, slangen 5 Mei 1922. Besluit tot afwijeing van het treilt den aard der straatverlichting deelen wij mede dat die plaats heeft door eleetri- citeit betrokken van het G.E.B. De alge- beele aanleg der straatverlichting geschied de uit de gewone middelen der gemeente. In het afgeloopen jaar bedroegen de Sit- gaven a. politie 1715.—. b. nachtwacht 200.c. brandweer 129.d. straat dag?» VUU14HIV1 I- O I uurm ill tilt. 1U i f"—* ring te hebben goedgevonden voor de bijge-I ]in„ eenel. verord. op bet vervolg onderwijl komen werkzaamheden 15.te betalen. I in (je gemeente. Benoeming leden en plaats r 1-, 4 n! nt Ia lui. I i -1 14^^ IaAai Weth. A. Mostermans zegt het niet te be talen alvorens de specifieke rekening te heb ben. Voorzitter zegt dat de rekening van H. v. d. Heuvel uit Waalwijk 37.50 was. Het lid van Melis. Welnu dan moet je maar volgens de rekening van van den Heu vel betalen dat is nog hooger. Aan de orde Ingekomen stukken. Enkele ingekomen stukken van Ged. Sta ten inhoudende goedkeuring raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoekschrift van van der Lee Hzn. in houdende ontheffing hondenbelasting ad 2.50 le klas. Adressant vraagt zijn hond te doen opnemen 2e klas daar deze altijd vast ligt. Wordt aangenomen. Ingekomen verzoekschrift J Henskens om ontheffing hondenbelasting. Adressant heeft sinds een halt' jaar geen hond meer in zijn bezit gehad. Voorzitter deelt mede, dat zulks na onderzoek gebleken is waar te zijn. Wordt ingewilligd. Aanbieding gemeente-verslag. Door den secretaris wordt dit voorgele zen waaraan wij het volgende ontleenen Verslag toestand der gemeente over het jaar 1922. Loop der bevolking gedurende 't jaar. 823 mannen 707 vrouwen totaal 1530. Gemeentebestuur. Het personeel van den raad bestaat uit 7 leden als: Mostermans Hub.Mostermans A. H.Melis van Adrs. II.: Mommersteeg Frans; Fitters Hendr. Steensel van M. A. Het College van Burge meester en Wethouders is samengesteld als volgtBurgemeester C. F. van den Broek, jaarwedde 2100.Wethouders: le H. Mostermans en 2e A. H. Mostermans elk 87.50. Gemeente-ambtenaren z;jnSecre taris W. A. C. van der Leeden jaarw. 2116, Ontvanger .T. v. d. Brand Jzn 900.—. Ambtenaren burgerl. stand W. A. C. v. d. Leeden jaarw 150.—, C. F. v. d. Broek 30P. Mostermans en C. de Hoog nihil. Naar een door Burgemeester en Wethou ders ingevolge art. 177 der gemeentewet ingesteld onderzoek is voortdurend kracht toe te kennen aan de volgende plaatselijke ^oroi'd. tegen wier overtreding straf is be dreigd. Algemeene plaatselijke politieveror dening 12 Maart 1907. Verord. als bedoeld vervangende leden stembureaux tot leden H. Mostermans en van Melis tot plaatsver vangers A. Mostermans en Th. van Mierlo. Vaststelling bedrag ex. art. 101 der Lager Onderwijswet op 4.7980 per leerling en per jaar. Besluit tot uitkeering van 80% op 422.90 van dit bedrag. Besluit tot •crhu- ring vang ronden in de hoef aan H. Moster mans. 5 Mei 1922. Besluit tot afwijzing van het verzoek om subsidie der R. K. Leergangen te Tilburg. Vaststelling eener verord. voor de gemeenschappelijke slachtplaats te Heusden ter uitvoering der vleeschkeurings- wet. Besluit tot het verzoeken aan H. M de Konigin om vrijstelling voor huisslach tingen. Besluit tot vaststelling versaag Volks huisvesting en Gemeenteverslag. 3 Juni 1922. Besluit tot wijziging van het maximum vermenigvuldigitagscij fer in de Verord. op de heffing eener plaatselijke inkomstenbelasting van 6 op 4. Benoeming van H. J. Prinsen tot onderwijzeres aan de openb. lagere school. Besluit tot verweer omtrent woonplaats krankzinnige A. H. Loeff met de gem. Vught. Afwijzende be schikking op verzoek R. K. Politieeursus te 's Bosch om subsidie. Besluit tot het aan leggen van een kosteloos lichtpunt ter inlui ding van het G. E. B. 19 Aug. 1922. Besluit tot goedkeuring be drag der uitkeering in deze gemeente in de kosten van den Warendienst te 's Bosch. Herbenoeming van J. van den Brand en .1. de Pinth tot leden van het College van Zet ters. Besluit tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer voor de heffing der plaatselijke inkomstenbelasting op 2J. Aan bieding gemeenterekening 1921 en gem. be grooting 1923. Besluit tot het verbeteren van het arrestantenlocaal. Besluit tot vast stelling eener verordening tot het keuren van vee en vleeseh in deze gemeente. 28 Noc. 1922. Besluit tot afwijzing van liet verzoek om subsidie aan de vroedvrou wenschool te Heerlen. Besluit tot het ver- MAATSCHAPPIJ VAM VERZEKERING 0? HET LEVEH den Tenling-de Leiier. verlichting 646.10. Onder de kosten sub d. is begrepen de stichtingskosten der straatverlichting een bedrag groot 453.80. Vereenigingen tot oefening in den wapen handel bestaat hier de 111 1919 opgerichte burgerwacht. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 1 Openbare school. Aan deze school is 't volgend onderwijzend personeel verbonden. C. P. A. Hornman. Hoofd, jaarw. 4361 P. G. van Meeuwen onderw. van bijstand jaarw. 2305.—. Mej. A. H. Kennis onder wijzeres van hijst, jaarw. 2300.J. H. Prinsen, onderw. van bijst. jaarw. 1900. Kosten van onderwijs. Jaarwedde van de onderwijzers 9384.33Kosten en daarstel- ling onderhoud schoolgeb. 141.38Kosten en daarstelling onderhoud onderwijzerswo ningen 242.36Kosten boeken en school- behoeften 340.90; Kosten vuur, licht en schoonhouden 291.39; Bfldi-age^ingevolge art. 101 der Lageronderwijswet 1920. 4 timmerwinkèls, 1 smederij, 2 huisschil ders 1 kleermakerij1 koperslagerij1 metselaar; 1 barbier; 4 spek- en vleesch- slagers5 caféhouders; 1 waseh- en strijk'? inrichting6 naaiwinkels1 straatmakei Toestand van den groot- en kleinhandel en van de winkelnering. Groothandel komt in de gemeente niet voor. De eenige zaak I die bij benadering hieronder zou zijn te j brengen n.l. de koloniale- en meelhandel ook der firma Mol-Pauwels gaat naar omstan digheden vrijwel. De kleinhandel en winkel nering gaan met het oog op de zware le vensomstandigheden voor iedereen nog tamelijk redelijk. Zoowel de bestaande kleinhandel als de winkelnering werd ge handhaafd door allen die zich hierin de be staansmiddelen trachten te verschaffen. Buitenlandsche handel. De buitenlandsche handel in hop staat ter plaatse stil. Overige buitenlandsche handel wordt niet gedreven. Middelen van vervoer. De stopplaats dei- Staatsspoor bleef ook in 1922 opgeheven. Het vervoer van personen en goederen werd naast een stoomtram uitgebreid met auto bussen waarvan een naar omstandigheden ruim gebruik werd gemaakt. Bank- en Credietinstellingen. I11 deze ge meente bestaat hiervan Boerenleenbank te Nieuwknijk. - Benoeming leden der schattings-commissie voor de rijksinkomstenbelasting door perio dieke aftreding der heeren C. F. van den Broek, H. Mostermans, A. H. Mostermans en C. de Hoog. Bij gehouden stemming wer den resp. gekozen de heeren C. F. v. d. Broek, H. Mostermans, C. de Hoog en H. van Melis. Wijziging verord. op de openb. veiligheid ten opzichte van het verkeer met motorrijtuigen en rijwielen wordt voor ken nisgeving aangenomen. Vaststelling suppletoir kohier hondenbe lasting. De nog enkele bij de vorige vast stelling achterwege gebievene worden dooi den Voorzitter voorgelezen en in de bestaan de klasse verdeeld. Wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag gekomen deelt de voorz. mede in een vergadering van B. en W. te hebben besloten aan de firma Prinsen van Halder te Haarsteeg in verband met de stipte navolging van het contract en de samenwerking destijds met de gemeente aangegaan vanwege de inwerkstelling der werkloozen in deze gemeente, hiervoor aan genoemde firma een dankbetuiging te heli- ben gebracht. Ook van de zijde der firma ontving deg emeente een schrijven tot dankbetuiging. Voorzitter deelt mede dat door deze destijds genomen oplossing de kosten voor de gemeente aan werkverschaf fing en steun heeft bedragen 479.S0. Het lid van Melis brengt, bij dezen ook zijn dank aan den secretaris en v. Steensel voor I S hunne medewerking hierin als eommissie- 527.88; Bijdrage ingevolge art. 105 der Lageronderwijswet 1920 658.97Totaal leden. 11.387.21J. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering met den Christelijken groet. In deze gem. is eene R. K. Bijz. meisjes- 1 school. Armwezen. De toestand der behoeftige klasse in de gem. bleef in overeenstemming- met vroeger jaren. Er werden feitelijk geen werkelijk behoeftige aangetroffen. Werkeloosheid kwam bijna niet voor. En kele tijdelijk werkloozen werden in gemeen tedienst werkzaam gesteld. cuoïuui» ..c Staat der fabrieken. Korenmolen J. A. leenen van subsidie van 100.aan het Rombouts; Rijwielfabriek Gebr. v. d. Oord. plaatselijk Wit-Gele-Kruis en van 100. aan de burgerwacht. Besluit in beginsel tof toetreding bij den veekring Heusden. Archieven. Het archief der gemeente is Kisten en Rubberfabriek J. Timmermans. Staat van de voornaamste ambachten. 5 broodbakkerijenn8 schoenmakerijen 23 mandenmakerijen 3 klompenmakerijen

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1