DE EMM IIM Derde Blad. Nieuws uit fieusden. Provinciaal Nieuws SPORT. Numtn. 41. Zaterdag 21 Mei '23. Waalwijk, 11 Mei 1923. Verschenen is de memorie van toelichting op de gemeente-begrooting voor den dienst 1923. Veel bijzondere zaken zijn er, na hetgeen we reeds over de begrooting schreven, niet meer aan te ontleenen. De Hoofd. Omslag word geraamd op f162.000 in plaats van f 184 000. f 1000 wordt begroot voor schoolgeld voor leerlingen der teekenschool van buiten te betalen volgens de Nijver- heidswet. Van de uitkeering oorlogs winst is nog beschikbaar f 21.418.10 Het nadeelig saldo van voormalig Besoijen (11.483 92 op Markenrekening en f 7.890.071 /2 op buitengewone uit gaven) werd reeds gevonden uit een gedeelte der uitkeering O. W.-belasting en de rest uit een leening zoodat van de uitkeering van de O. W.-belasting 21.418.18 11.483.92 f32.902.10 op deze begrooting is geplaatst. Jaarwedden aan secretarie personeel f 12,229,34 tegen f 11.623 06. Dit komt in hoofdzaak door 't tijdelijk personeel uit Besoijen en Baardwijk overgenomen, dat in de 2e klas is geplaatst. B en W. stellen zich voor de administratie der groote ge meente te kunnen voeren met een gelijk aantal als vroeger van Waalwijk. Daarom zullen eventueele vacaturen niet worden aangevuld, bij ontslag zou wachtgeld moeten worden gegeven. Wordt voorgesteld door bepaling van het aantal ambtenaren per klas, de kans op promotie te verminderen, dan zal er een prikkel zijn elders te solliciteeren. Voorgesteld met 1 Juli a.s. de post van controleur der gemeentebelastingen op te heften. Voor den keuringsdienst van waren te 's Bosch moet door Waalwijk worden bijgedragen f 1171.80. Voor het Operatiekamerfonds wordt een bijdrage voorgesteld van f 1000. f 1000 wordt uitgetrokken voor het betalen van bijdragen aan leerlingen die elders een nijverheidsschool be zoeken. Er wordt uitgetrokken f 300 voor huisnummering, om ook de huizen van voormalig Baardwijk en Besoijen een hernummering te geven. We zouden in verband hiermee ook willen vragen of het nu onderhand geen tijd wordt om eens met straat namen te komen. We zijn nu straks een paar jaar bezig met voormalig Besoijen, voormalig Baardwijk enz., men weet soms werkelijk niet hoe men iets moet aanduiden. Waarom wordt de zei aak tochookvoordenhandelvan belang, niet afgewerkt. Zoo iets had o.i direct moeten gebeuren of men benoeme hiervoor eene commissie. In elk geval hoe men het wil doen, wat men er van wil maken, dat is allemaal goed, als deze zaak nu einde lijk maar eens officieel wordt vast gesteld of bestendigd. „VERLOREN SPEL"! is de titel van onze prachtige boeiende feuilleton, die a s. Woensdag begint. In ons vorig nummer hebben we onder „Laatste Berichten" nog vermeld de namen van de Commissie van Advies inzake de Schoenenwet, bij Koninklijk besluit van 8 dezer Ingesteld. Het be richt was niet geheel juist en daarom laten wij de namen nogmaals volgen Lid en voorzitterde heer L. L. F. de Greve te Hilversum Leden de heerenL. F. Verwoerd te Amsterdam Jos. Klijberg te Waal wijk H. Mannaerts te TilburgE de Jong te 's Hertogenbosch M Drukker te AmsterdamA. A J. Verhagen te RotterdamK. van Dongen te Rotter dam F. Hessels te 's Gravenhage en C. Roestenberg te Kaatsheuvel. A.s. Zaterdag wordt de Commissie door den Minister geïnstalleerd. Wij vernemen dat de Commissie spoedig met haar advies gereed zal zijn. Onze voorspelling, ons goed ver trouwen in 't succes onzer beide zang vereenigingen, die Donderdag ten strijde trokken, is wel bewaarheid en schitterend tevens. De Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel", waarvan Directeur is de heer J. H. Nelissen, heeft Donderdag op het te Sliedrecht gehouden Nationaal Zangconcours, een schitterend figuur geslaan. Er werd gezongen in de tweede afdeeling met als verplichtnummer Molenaarsdochtertje van O Coop en als eigen gekozen nummer Wiegeliedje van A Roeske. Beide nummers werden buitenge woon mooi en zeer zuiver gezongen en het applaus waaraan schier geen einde scheen te komen, voorspelde reeds dat Vooruitgang zij ons Doel niet ongelauwerd uit het strijdperk zou treden. Nadat alle deelnemende vereenigin gen hadden gezongen deelde de Voor zitter van de jury mede, dat aan Voortuitgang zij ons Doel 347 punten waren toegekend 47 meer dan moesten worden gehaald waardoor aan haar de eerste en eere-prijs werd toegekend. Men kan zich de vreugde van de leden denken alsook hoe zij hun sym pathieken en bekwamen directeur op waardige wijze wisten te huldigen. Ook wij feliciteeren èn Directeur èn leden met het behaalde succes en dur ven te voorspellen dat, als men onder leiding van dezen ijverigen en bekwa men directeur, met dezelfde ambitie blijft bezield, Vooruitgang zij ons Doel in hoogere afdeelingen in de toekomst schitterende lauweren zal weten te behalen. Ook de Christelijk Gemengde Zang vereeniging Ha leluja, directeur de heer A v. d. Kolk, heeft een groot succes weten te boeken. Halleluja toch heeft op het groot Nationaal Concours te Zeist, uitge schreven door de Zeister Mannenzang- vereeniging, in de eerste afdeeling den tweeden prijs weten te verwerven Als men weet dat deze vereeniging had te kampen tegen vereenigingen met beroeps-directeurs, dan mag het be haalde succes voorzeker groot, zeer groot worden genoemd. Het verplichte koor De avond valt van Jac. Bonset, benevens het eigen gekozen nummer Ellen van Ollmann, werden op buitengewone wijze ten gehoore gebracht, terwijl de opvatting onberispelijk bleek te zijn. Wij feliciteeren den heer v. d Kolk met zijn zangeressen en zangers gaarne met dit behaalde succes en durven de verwachting uitspreken dat Halleluja een volgende maal als hoogste over winnaar uit het strijdperk zal treden. In verband met bovengenoemde bekroningen kunnen wij nog mede- deelen dat Waalwijks Belang in com binatie met de Liedertafel, de zege vierende vereenigingen een huldigings matinée heeft aangeboden in Musis Sacrum op Zondag 13 Mei, des mid dags 12 uur. De Voorzitter van W. B zal dan de overwinnende vereenigingen huldigen. Te 's-Bosch overleed Woensdag in den ouderdom van 64 jaar de heer Antoon de Vries, die ruim 50 jaren werkzaam was aan de Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H vanSchijn- del, waarvan den langsten tijd als chef en die dan ook bij 't onlangs gevierde gouden jubileum der Koninklijke door de firma naar waarde werd gehuldigd. Hij was zijn geheele werkzaam leven door een voorbeeld van arbeidzaamheid, trouwe plichtsbetrachting en aanhan kelijkheid aan de zaak, waarvoor hij ook werkelijk groote verdienste heeft gehad Hij ruste in vrede. Op dit oogenblik wordt voor de Congreganisten van O L. Vrouw in de parochiekerk van St. Jan een triduum gegeven door Eerw. pater de Bont. De gouden medaille voor 't 50-jarig lidmaatschap wordt bij deze gelegen heid uitgereikt aan de dames Chr v. d Boogaerd, Jeanette van Dijk en Adriana Verouden en de zilveren medaille voor het 40 jarig lidmaatschap aan de dames Gerardina Mombers en Johanna van Well. We feliciteeren de jubilaressen gaarne vooral mej. Mombers, die reeds tal van jaren de ijverige presidente der Congregatie is. Aanstaanden Zondag des voorm. 10 uur hoopt Ds Muhlnickel in voor malig Besoijen in de Bediening des Woords voor te gaan. bij welke ge legenheid eenige catechisanten open bare Geloofsbelijdenis zullen afleggen. Woensdag j 1 was de Waalwijk- sche Looiersvereeniging in vergadering bijeen in Hotel Gerris tot bespreking van den noodtoestand in de leder industrie. Unaniem wasmen van oordeel, dat het onmogelijk is nog langer de risico's van het bedrijf te dragen en men weldra gedwongen zal zijn het bedrijf geheel stil te leggen. Een commissie werd benoemd, aan welke werd opgedragen te onderzoeken of alle lederindustrieelen van geheel het land van dezelfde meening zijn en wanneer werkelijk zoo, gezamenlijk aan de Hoofdbesturen van den R K. Bond van Lederfabrikanten en den Ned Bond van Lederfabrikanten te vragen, of er mogelijk eenig uitzicht bestaat op regeeringsmaatregelen en zoo dit niet het geval moge zijn dan noodgedwongen over te gaan tot stop zetting van 't lederbedrijf over het ge heele land. Wij vernemen voorts dat ook dezer dagen te Dongen, Rijen, enz. vergade ringen tot hetzelfde doel zullen worden belegd en dat personeel reeds op ver schillende fabrieken ontslag is aan gezegd. Sedert eenigen tijd vertoeft in onze gemeente met verlof de oud- Waalwijker de heer J Kuijten in Oost- lndië verbonden aan den dienst der Tramwegen. Bij toeval kwam ons dezer dagen in handen een „Javabode" van 11 Mei 1908, toen het in onze Oost nog niet pluis was, vooral op Atjeh, in een tijd dat de bekende Christoffel daar met z'n kranige mannen de zaak in bedwang hield en de Atjehers tot rede bracht. In dit blad nu komt een verhaal voor van bloedige overvallen daar op Atjeh en waar hier de opzichter der tramwegen, de heer Kuijten, mede in 't geding komt, vinden wij 't niet onaardig deze gebeurtenissen hier eens weer te geven Christoffel in Atjeh aangekomen. Christoffel is dan gearriveerd en met hem versterkingstroepen voor de roerige streken beoosten Lho Seumawe. „Als ik het daar maar volhoud", was zijn eerste zeggen, „ik had eerst wel een paar maanden rust mogen hebben om op mijn verhaal te komen". Nu, werk genoeg kan hij er vinden, want de vijand wordt brutaler dan ooit. Alle dagen wordt de telefoonlijn ver nield, worden ettelijke stukken draad weggesleept. Ook de spoorbaan moet er geregeld van lusten, nu eens worden enkele rails weggenomen en in de kali geworpen, dan weer wordt een heele kilometer baan losgemaakt en van den spoordijk afgegooid. Soms tot vlak bij de bivaks, zoo handig gaat dat in zijn werk. Zoolang het nu maar bij baan- opbraak blijft, is het zoo erg niet. Enkele dagen geleden trad eene bende gevaarlijker op. Vlak bij een brug over een diepe rivier maakten de djahats een rail geheel losom geen argwaan te wekken, zetten zij voor de weg genomen railspijkers zelfs nagebootste spijkers, gesneden uit de steel van een nipablad in de plaats 1 Vervolgens werd aan die rail een lang stuk telefoon draad gebonden en stelde de bende zich in de alang-alang op, gereed om de rail weg te trekken, zoodra de trein vlak bij de brug zou zijn gekomen Ditmaal moesten zij toch een trein met dekking en al vermeesteren Maar ziet, Allah was niet met hen, juist komt daar een patrouille door het terrein, stuit op de hinderlaag, schiet er vijf, zes neer, ontdekt den draad en wat daar verder aan vastzit en heeft gelegenheid, den aankomenden trein tijdig te waarschuwen. Christoffel, hier zijt ge welkom Het rijden zonder dekking in die gevaarlijke streken is nu eindelijk uit. Vanaf Panton Leubeuë, grenzende aan het landschap Simpang Olim, dat op onze hand is, zit nu geregeld 20 man dekking in eiken trein. Daartoe is men eerst overgegaan, nadat bijna een trein met reizigers en al in 's vijands handen was gevallen. Die trein reed de halte Aloer Poeleh binnen en moest daar wachten om met eene andere, die echter nog voor krachtige ondersteuolcg van een liefde werk bij uitnemendheid verdient waar- deerlog en prikkelt tot navolging. Het Huisvestings-Comlfé hoopt spoedig gelijke resultaten uit andere streken van het land te kunaen vermeldep. De 6 X 5-actie niet dood! De Perscommissie van het R.K Huisvesïlngs-Coml'é meldt ons: Veertien dagen geleden publiceerden wij een artikel je, getiteld »De 6x5- actie dood?» Dat artikel je was van de hand van den zeereerw. heer Majoor Huijs. Wij verklappen daar geheim mee, want iedereen weet dat Majoor Huijs de ziel is van deze nieuwe wijze van steunverleenlng. De afgeloopen veertien dagen hebben hem het antwoord ge bracht op zijn vraag. Neen, de 6 X 5- actie is niet dood, ze leeft 1 En ze leeft krachtig. Niet mUder dan 98 nieuwe giften van f30 zijn door ons ontvangen, tot uit Leuven en Parijs toe Dat beteekent, dat weer een kleine honderd Weensche families iedere maand een bijstand zullen ontvangen, die in kronen omgerekend werkelijk niet gering is, Er zijn er onder die schenkers, die de f30 amper missen konden, maar ze graag gaven voor hen, die zoo ontzaglijk veel ontberen moetec. Een zeer treffend voorbeeld is dat, hetwelk de Helmond- sche politiemannen geven. Onder aan moediging van bun commissaris, den heer G. J. Loyes, is een aantal leden van het politiepersoneel aldaar overeen gekomen om wekelijks een bijdrage te storten tot steun der 6 x 5-actie. »Door mijn korps zal ntaandelijks 5 maal f 5 worden bijgedragen», luidde de eerste brief. Maar het eerste girobiljet, dat onze penningmeester ontving wees een bedrag aan van f50, zoodat deHclmond- sche politiemannen dus de oadersteu- nlng van 10 Weensche families gedu rende 6 maanden op zich hebben genomen. Een prachtige daad van naastenliefde, een schitterend voorbeeld dat allen ter navolging moge worden gesteld, Maandagavond houdt de Leder- bewerkers-afdeeling alhier eene alge- i meene vergadering, j Behalve jaarverslagen van secretaris en penningmeester, moet een geheel nieuw bestuur gekozen. Hiervoor zijn candidaat gesteld de navolgende leden F. d'Alleu, C. v. d. Meijdenberg, P. v. Brunschot, C. v. d. Velden, i N. v. Gorcum, Adr. Stokwielder, A. v. d. Broek, C. Smidt. C. Siegenthaler en Jos. v. d. Velden. Donderdag 1.1. is in het café van den heer A. van Berkel een handboog- schuttersvereeniging opgericht. De ver eeniging draagt den naam „EntreNous". ELSHOUT. De eerste Mei-Zondag is waarlijk een grootsche Maria-huide geworden. Begunstigd door het schoone Lenteweer wis reeds vroeg in den morgen ons dorp overstroomd met vreemdelingen. Óm half zeven arri veerden de bedevaartgangers van Waalwijk in zoo'n groote getale, dat onze kerk ze bijna niet bevatten kon. Nog nauwelijks hadden deze pelgrims dit groot succes. WASPIK. Naar wij vernemen, be staan er bij de Waspiksche Harmonie plannen op het dezen zomer te Raams- donksveer te houden concours, een gratis concert te geven. Bij het overklimmen van het ijzeren schoolhek, bleef het zoontje van den heer P. v. D. aan een ijzeren pen haken, met het ongelukkig gevolg dat hij viel en een been brak. Heden gaf de Harmonii haar eerste zomerconcert op de kiosk. Trots het minder aangename weer was er veel publiek. De prijs der boter is weer met 5 cent per pond verhoogd en gebracht op f 0,95. WASPIK. Op Zaterdag 26 Mei a.s. zal onze geachte dorpsgenoot, de Eerw. Heer G. van Aalst, student aan het groot seminairie te Haaren, tot priester gewijd worden. RAAMSDONKSVEER Zondag hoopt de ZeerEerw. Heer Ds. v. d. Anker van 's-Gravenmoer in de Ned Herv. Kerk op 't Veer op te treden. Heusdeo, 12 Mei 1923. De maréchaussee dezer brigade, de Heer Valkenburg, slaagde bij het te Apeldoorn gehouden examen voor Wachtmeester. Naar we vernenlen heeft de Gem. Zangvereeniging „Crescendo" op het concours te Ginneken den 2en prijs behaald een eerste werd in hare afdeeling (de tweede) niet toegekend. een opbraak stond, te kruisen. Nauwe- hun hulde aan Maria gebracht of opnieuw klonken de tonen der harmonie ruim 20 man viel haar aan, sloeg j en werd de processie van Tilburg in keurigen stoet binnengeleid. Om half elf werd voor hen een H. Mis opge dragen, terwijl in den namiddag een bezoek gebracht werd aan de plaats, waar in vroeger eeuwen de wonder bare gebeurtenis heeft plaats gehad. In den namiddag werd een Lof opge dragen voor de leden der H. Familie van Heusden. Het totaal aantal pelgrims kan veilig op drie duizend worden geschat. Het aantal uitgereikte H. Communiën ging ver over de duizend. Is deze eerste Zondag een groote en grootsche Maria-hulde geworden, de andere Mei-Zondagen, gezien de talrijke aanvragen van processies, zul len het niet minder zijn. De plechtige ommegang der parochie is bepaald op Zondag 27 Mei. SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang.) A.s. Zondag des nam 2 uur hoopt Ds. Wolthers, overgekomen van Kamperveen, zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Kerk alhier. De beves tiging zal des voorm plaats hebben door Ds. Meijers van Capelle As. Zondag des voorm 9 30 uur hoopt Ds. G H. de Jonge in de Geref. Kerk alhier voor zijne gemeente op te treden. VRIJH -CAPELLE. Door het fanfare- corps „Sirena" werd te Utrecht op het concours den tweeden prijs behaald Enkele jongelui alhier hebben een voetbalclub opgericht voor welk doel zij een perceel land hebben ge huurd van de familie v. B. CAPELLE. Tot ons groot genoegen kunnen wij melden, dat op het con cours van Zangvereenigingen, gisteren te Ginneken gehouden, de Zangvereen „'tRozeknopje" alhier den lsten prijs behaalde in de afdeeling „Uitnemend heid". W$ feliciteeren den heer N. Snijers en de werkende leden van harte me lijks stond de trein slil of een bende van den stoker, die afgestapt was, neer, nam hem zijn revolver af en stoof op de rijtuigen los. De onderopzichter Kuiten, oud-geniesoldaat, nam het hier alleen tegen de bende op, wist ze door kor daat revolvervuur even te doen deinzen, terwijl de machinist, vinnig schietende vanuit de machinekamer, zijn post bij de bewegingsorganen van de machine handhaafde. De trein controleur Biehl, oud-sergeant der genie, maande de reizigers aan kalm op hunne plaatsen te blijven, sprong toen van den trein, tilde den gewonden stoker in een rijtuig en floot toen „achteruit", waarop machinist Si Ajoet correct reageerde en daar ging de trein weer terug. Voor de bende nader kon opdringen, was genoegzame snelheid verkregen om haar te ontwijken Maar 't had toch erg weinig gescheeld Roer kinderen. De actie van het R.K. Huisvestings comité tot het onderbrengen van kinderen uit het Roergebied heeft gestadig voortgang en kan reeds op mooie successen bogen. Eene bijzondere activiteit is ontplooid door den K<iog Vcghel van het R.K. Hulsvestings-Comité. Ia dien kring, met name te Veghel, Dl»ther, Hecswijk, Volkel, Boekei, Vofstenbosch, Matia- helde, De Eerde, Zijtaarr, E?p, Keidonk en Gemert, werden niet minder dan 175 plaatsen voorkinderen aangeworven en wat nog meer zegr, het geld dat er noodig is om de iels enz. der kinderen te bekostigen, werd er even eens bijeengebracht. De daardoor ge houden collecte bracht het belangrijke bedrag van f 1364.25 en 20030 Mark op, benevens nog eealge giften voor arme Duitsche priesters. Bovendien werden er met de hulp van den Jongen Boerenstand nog 46125 K.G. aard appelen, benevens f 50 voor bet kleeden van kinderen bijeengezameld. Zulk een WAALWIJK. - R.W.B. - De R.W.B.-serie- wedstrijden hebben geen gunstig weer gehad, en was de belangstelling der halve niet zooals verwacht kon worden. De wedstrijden hadden onder het slechte weer en terrein veel te lijden, maar toch is er, voornamelijk in de eerste wedstrijd SV.V.—R.W.B, dik wijls nog mooi spel gegeven. S.V.V. toonde prachtig samenspel, dit was in één woord af. Toch had R.W B. wel wat meer tegenstand kunnen bieden, het ging wel wat te vriendschappelijk. Voor den wedstrijd werd S.V.V. door den R.W.B.-aanvoerder een prachtig bloemstuk aangeboden. De 2e wedstrijd H.E.C.—Quick was van minder gehalte, wat voor een groot deel de schuld was van de onsportieve houding van Quick, door ongeveer met hun geheele 2e elftal in 't veld te komen, meer zullen we er maar niet van zeggen. H.EC. won met 2—1. Voor den wedstrijd werd ook H E C. door een bestuurslid van R.W.B. met een bloemstuk gehuldigd, als blijk van sympathie voor het door hen behaalde kampioenschap. Zondag 13 Mei om 2 uur Baardwijk Capelle om de herinneringsmedaille. uur finale H E.C. SV.V. Dit kan een mooie wedstrijd worden. H.E.C. zal aan het schitterend spelende S V.V. ongetwijfeld een harde dobber hebben, maar zal de overwinning niet cadeau gevenvooral hun doelman is safe. Bekerwedstrijden W S.C. De 2e ronde der bekerwedstrijden van W S.C is eveneens uitstekend ge slaagd en mocht zich in een bevredigen de belangstelling verheugen. Quick heeft vrijwel aan onze ver wachtingen beantwoord door Tilburg een 2—0 nederlaag toe te brengen, een overwinning die alleszins verdiend was en waarmede zij zich dus in de demi-finale wist te plaatsen. De wed strijd zelve stond niet op een hoog peil grootendeels wel vanwege de gladheid van het terrein en dodrdat Quick voortdurend sterker was. De beide doelpunten werden door Quick op fraaie wijze gemaakt. Onmiddellijk hierna de wedstrijd Willem II-D.VC. Na den aftrap direct een vlug open spel met D V.C. aanvankelijk het eerst aanvallend. De Willem 2 doelman is echter berekend voor zijn taak en retourneert de meeste ballen op wer kelijk uitnemende wijze. Ook Willem 2 trekt ten aanval, het samenspel wordt echter te ver doorgevoerd en goede schutters ontbreken Dongen heeft dan het eerst succes. De linksbinnen wringt zich door de verdediging en doelpunt onhoudbaar. Willem 2 scoort echter kort hierna 2 maal achtereen uit straf schoppen, waarna de rust ingaat. Na rust zijn beide partijen om beur ten in den aanval. Na mooi kort samen spel ontstaat voor Willem 2 het derde doelpunt. Dit is voor Dongen te machtig en fanatiek wordt aangevallen. De rechtsbuiten geeft mooi voor en de linksbinnen verkleint den voorsprong van Willem 2 Willem 2 wordt op haar helft teruggedrongen en de ver dediging moet alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen, hetgeen echter niet gelukt. Uit een voorzet van links, maakt D.V.C. met een onhoud-

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9