Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. VERLOREN SPEL Buitenland. „NOORD-BRABAND" FEUILLETON Binnenland. Letteren en Kunst. NUMMER 43. WOENSDAG 16 MEI 1923. WAALWIJKSOHE STOOMDBUKKERIJ ANTOON TIBLBN. Telefoon No. 88. Telegr.-AdreeECHO. Als men in regeeringskringen te Berlijn opnieuw gespeculeerd mocht hebben bij de opstelling der jongste nota, welke voorstellen bevat met be trekking tot het schadevergoedings vraagstuk, op het ontstaan van oneenig- heid tusschen de geallieerdenFrank rijk en Bergië eenerzijds, Groot-Brit- tannië en Italië anderzijds, dan is men er voor de zooveelste maal bedrogen uitgekomen. Het eenige, wat in dat opzicht is bereikt, is eenige ontstem ming aan Britsche zijde over de haast, waarmee de gezworen kameraden van het Roergebied de Duitsche nota heb ben beantwoord en over de omstan digheid, dat noch te Parijs noch te Brussel gestreefd is naar een gemeen schappelijk antwoord van alle gealli eerden. Deze ontstemming blijkt in de zienswijzen van Engeland en Italië ten aanzien van de jongste Duitsche voor stellen niet de minste verandering te hebben gebracht en het antwoord. Maandag zoowel te Londen als te Rome overhandigd aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Duitschland in die steden is even beslist afwijzend als dat van Frankrijk en België en de eenige pleister op de wond is een aansporing aan Berlijn om alsnog met voorstellen voor den dag te komen, die redelijk genoeg zijn, om over te kunnen spreken met kans op succes. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, even na 12 uur, heeft op de spoorlijn tusschen Bottrop en Osteifeld ongeveer 800 meter ten noorden van het Rijn-Herne kanaal een geweldige ontploffing plaats gehad die veel schade veroorzaakte en zelfs in het op 6 K.M. afstand gelegen Essen ruiten vernielde. Ter plaatse van de ontploffing komt de hoofdlijn Wanne—Duisburg samen met gemilitariseerde zijlijnen. Het is de voornaamste lijn voor kolen- en cokesvervoer. De brug over het Rijn- Herne kanaal is gedeeltelijk in de lucht gevlogen. De noordelijke verbinding Wanne—Duisburg—Meiderich is ver broken. In verband met den aanslag is de burgemeester van Osterfeld gearres teerd. Aan de stad is een boete van 100 millioen mark opgelegd. Voorts wordt melding gemaakt van een ontploffing op de spoorlijn Ober- hausen—Osterfeid. De brug die over het kanaal en den Emscher ligt, is geheel vernield. Het verkeer op deze lijn staat stil. De scheepvaart op den Emscher en het kanaal ondervindt echter geen belemmering. Op de spoorlijn nabij de mijn Boni- facius is een man, die zich daar op verdachte wijze ophield, door een bewakingspatrouille doodgeschoten. Met het oog op het toenemend aantal gevallen van sabotage op de spoor lijnen, worden van Fransche zijde krachtiger maatregelen tegen de ge heime Duitsche vereenigingen over- wogen. De hooge intergeallieerde commissie voor het Rijnland heelt de bevoegd heden, aan haar gedelegeerden toe- gekend, uitgebreid, Jeneinde hen in staat te stellen om in geval van on lusten, alle verkeer overdag en 's nachts te verbieden. DORTMUND, 15 Mei. Vanochtend zijn de gebouwen der Badensche Aniline en Sodafabrieken te Ludwig- hafen door Franschen troepen bezet. De fabrieken zijn geheel stopgezet en de arbeiders en beambten mogen voorloopig de gebouwen niet verlaten. Niemand wordt tot de fabrieken toegelaten. - Men redt zich in België zoo goed, zoo kwaad als het kan om de stagnatie, welke de staking van het spoorweg-, post-, telegraaf- en telefoonpersoneel te weeg brengt, te overwinnen, maar met het goederenvervoer is het nog treurig gesteld. Te Schaerbeek hebben zich niet minder dan 2500 goederen wagens opgehoopt, die niet doorge zonden kunnen worden. In het Waal- sche gedeelte hebben nog eenige trei nen met ander personeel geloopen en de Limburgsche steenkool, voor Frank rijk bestemd, wordt verzonden over Thionville. Treinen, die over Lanaeken werden gezonden, kwamen niet verder dan Hasselt. In het nijverheidsgebied doen zich de gevolgen d«r staking reeds gevoelen. Te Couille zijn reeds één hoogoven gedoold en twee cokesovens stopgezet. In het bekken van Charleroi zullen, als de staking nog eenige dagen voort- dhurt, in den loop van de week ver schillende fabrieken wegens gebrek aan cokes eenerzijds en door ophoo ping van de voorraden, die niet afge zonden kunnen worden, anderzijds, moeten sluiten. Het ergst is de toestand in Antwer- pen, dat omgeven is door een zeer in gewikkeld spoorwegnet, welke bedie ning een maandenlange oefening ver eischt. De Antwerpenaars, die de voor hen aangekomen goederen niet kunnen krijgen, beginnen die maar zelf uit de wagons te halen en zoo hebben zij al verscheidene wagons gelost, meest goederen, waarvan de doorzending geen vertraging lijden kan. Het sta kende personeel bemoeilijkt dit niet en is er soms zelf behulpzaam bij. De militaire maatregelen, welke de regeering heeft genomen met het mo- biliseeren van het spoorwegpersoneel, dat nog dienstplichtig is zijn hoofd zakelijk op Antwerpen gericht. De 6500 opgeroepenen zijn zoo goed als allen gekomen en zij trachten in het?gedesorganiseerd goederenvervoer te Antwerpen eenige orde te herstellen. De stakers zien het rustig aan en be moeilijken de militairen niet. De post-, telegraaf en telefoondienst wordt door hulptroepen uit de burgerij gaande gehouden, waartoe 15 veree- T^ttpT^WAALWUK DOOD. ERVARING STERK. nigingen zich j.beschikbaar|6hebben hesteld. De regeering zegt dat zij, zoo noo- dig, nog 18.000 man onder de wapenen can roepen en 'minister Nayean heeft bij hernieuwing waarschuwingen doen aanplakken, dat 'alltn, die zich niet terstond voor de hervatting van den arbeid aanmelden, ontslagen zullen worden. 1) De Tijd (R.K.) verklaart zich tegen de Limburgsche praktijk om de voor keurstemmen door voorafgaande af spraken te anuleeren Het wil er bij ons niet in, dat men de georganiseerde kiezers wèl en de ongeorganiseerde kiezers niet bevoegd verklaart om defpersonen naar eigen inzicht te kiezen. Men kan toch niet volhouden, dat buiten het georgani seerde partijwezen het politiek intellect van geen beteekenis is. Het dillema staat dus als volgt: óf wel neemt men aan, dat de kiezers onbekwaam :.zijn om de onderlinge waarde der candidaten te bepalen, Óf men moet aannemen, dat ook de onge organiseerden in staat zijn bij de stem bus de volgordelderjgekozenenfaan te geven. •|In het eerste geval kan men de stemming over het politiek advies ge rust achterwege laten en de aanduiding der candidaten door het partijbestuur of door een commissie van vertrou wensmannen laten geschieden. Want door het houden van een stemming over het politiek advies geeft men toe dat de massa der georganiseerden wel degelijk bevoegd is om de qualiteiten der voorgestelde candidaten tegen elkaar af te wegen En reeds daardoor verliest men het recht om al de niet-georgani- seerden inzake de keuze der personen tot onmondigen te verklaren. Een stemming laten houden over een'politiek^advies en na den stembus uitslag geen rekening willen houden met voorkeurstemming is in hooge mate inconsequent en onbillijk. Boven dien speelt men op die wijze in de kaart van degenen, die beweren, dat een minderheid in de katholieke partij de personen harer keuze eerst dèn in de vertegenwoordigende lichamen kan krijgen, wanneer zij zich afscheurt en met eigen lijsten aan den stembusstrijd deelneemt. De voorkeurstem moet de veiligheids klep blijven, die de ontlasting van den onder te hooge spanning staanden ontevredenheidsketel mogelijk maakt. En zoolang de wet in Nederland het algemeen kiesrecht handhaaft en voor keurstemmen toelaat, dient ook onze partij de uitspraak der kiezers te eerbiedigen. Hopen wij maar, dat de commissie- Barge een oplossing aan de hand doet, waardoor ook de minderheid onder de katholieken hun rechtmatigen invloed op de candidaatstelling kunnen doen gelden, zóó dat het uitbrengen van voorkeurstemmen overbodig wordt. Naar wij vernemen heeft H M de Koningin het voornemen haar gebruikelijke reis in het buitenland ditmaal te maken in Engeland H. M. zal aldaar, gelijk vorige jaren, een streng incognito bewaren Naar wij vernemenzal de koning van Noorwegen'zijn reis naar Nederland doen aan boord van het pantserschip „Eidsvold", welke bodem op 5 Juni te Amsterdam wordt verwacht. Hetüoatlonaal huldeblijk aan d« Koningin ;*!naast de herstelling van het koor van de Nieuwe Kerk te Delft, wordt H.M. een verzameling afbeeldin gen van Landschappen, stedee en dor* pen ettj gebouwen aangeboden. Ken groot aantal .schilders wordt nltgenoo- dlgd, mede te werken aan de uitvoering van dat plan. Op de vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Marchant, betreffendelhet instellen van een straf vervolging ter zake van het in het weekblad „Katholieke Staatkunde^van 5 April jl923 gepubliceerde artikel „De eerste jaarkring" van dr. Emile Ver- viers. heelt de minister van Justitie Ihans geantwoord^: Het bedoelde artikel is den onder- geteekende niet ontgaan. Hoezeer de daarin ontwikkelde denk beelden bij toepassing tot conflicten met de strafwet moeten leiden, zoo zoude de sondergeteekende toch niet durven stellen, dat in dit artikel de grens, welke de uiting van denkbeel den van"de opruiing tot een strafbaar feit scheidt, reeds is overschreden. Voor het uitlokken vaneen straf vervolging ter zake van het onderha vige artikel, heeft delondergeteekende reeds daarom geen aanleiding. Overi gens wordt door hem het al dan niet instellen eener strafvervolging in den regel aan het beleid van>et Openbaar Ministerie overgelaten. De noodzake lijkheid van toepassing van strafbe palingen als hier^bedoeldfop uitingen van welke^zijde ook, heeft zich laat stelijk niet doen gevoelen. In de tweede aflevering van de Nieuwe Taalgids zet Dr. S. O. Kloeke een enquête op touw omtrent alle Nederiandsche dialecten, die in Neder land en België gesproken worden. Hij verzoekt om vertaling in zuiver plaat selijk dialect van de volgende woorden 1. Een muis, een klein muisje. 2. Een moedervarken (zeug) met zeven kleine varkentjes (biggen 3 Een mannelijke eend. 4. Een vrouwelijke hond. 5. Een klein potje. 6. Een klein boekje. 4oe üa&nu&Au. De Echo van het Zuiden, en Langstraatsfile Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATE li DAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele tijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ena., franco te aeaden aan den Uitgever. U IXGATl Prijs der Advertentlta 20 cent per regel; minimum 1J8. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat AdvertentiSn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 in in ons besll sijs. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN van „Do Bcho van het Zuiden". Naar het Duitsch door H. Fr. Hoofdstuk 1. BEN GOED BEGONNEN SPEL. Op een schoonen zomeravond stond sir Henry Rokeby op den havendam te Brigh ton en beschouwde het prachtige kleuren spel, door de stralen der ondergaande zon teweeg gebracht op de schuimende golven, de glanzende zeilen der booten en den don- kerblauwen hemel. Hij was nog geen vijftig jaar oud, een schoon statig man met een hooge gestalte, frissche gelaatskleur, blond haar en helder blauwe oogen, waaruit een warm hart en goedheid spraken. Zijn breed hoog voor hoofd verried zeldzame geestkracht en zijn vriendelijke open lach deed zijn welwillend edel gemoed kennen. Hij was weduwnaar en had twee kinderen de oudste was een zoon, die als kapitein met zjjn regiment in Indië garnizoen hield, de jongste een doch ter, die nog in het pensionaat was. Hjj had een prachtige bezitting in Kent, een paleis in de stad, een villa aan het strand der zee en eene jaarlijksche rente van zeventig dui zend pond. Zooals bf) zijne zeldzame persoonlijke hoe danigheden en zijn schitterend vermogen van zelf spreekt, was hij te Brighton, waar het seizoen juist op zjjn glanspunt was, bui tengewoon gevierd en gezocht. Vaders en moeders, in het bezit van huwbare dochters, overstelpten hem met opmerkzaamheden en uitnoodigingen, en weduwen van eiken ouderdom lachten hem verleidelijk toe en dachten er over na hoe heerlijk het zou zijn tot meesteres van de grootsehe bezittingen des baronets gekozen te worden. Maar sir Henry ging bedaard zijns weegs en bekommerde zich niet om al deze plan nen, verwachtingen en kunstgrepen. Hij had een voortreffelijke vrouw gehad en koes terde in het geheel geen plan ten tweeden male te trouwen. En terwijl hij zoo tegen de ijzeren leuning van den havendam stond te rusten waren zijne gedachten verre van de wandelaars, die onder hem in de frissche lucht op en neer liepen. Langzamerhand verdween het gloeiend avondrood, de grauwe schemering daalde ongemerkt over het water, den dam en de wandelaars neder, en de ruischende tonen der muziek overstemden het kabbelen van 't water, het praten en lachen der op de kade zich bewegende menigte. Plotseling echter, gedurende een pauze der muziek, viel er iets voor, dat het begin was van een gansche keten gebeurtenissen, bestemd om des baronets levensloop geheel en al te veranderen en ook zeer grooten in vloed uit te oefenen op anderer leven. Het voorval zelf was eigenlijk zeer een voudig. Een kleine pleizierboot, waarin twee da mes en een schipper zaten, zeilde reeds ge- ruimen tijd langs den havendam. De schip per was met de zeilen bezig. Een der dames, oogenschjjnltjk een betaalde gezelschapsjuf fer, zat aan de eene zjjde der boot met haar zonnescherm op de knieën. De andere dame blijkbaar de meesteres, zat, half achterover geleund, op eene bank met een kussen, ter wijl een helder roode, met goud gestikte In dische shawl onachtzaam om hare schou ders hing. Het hoofd der dame rustte op een der met juweelen versierde handen en hare oogen waren met een eigenaardig vor schende, berekenende uitdrukking onaf wendbaar gericht op de slanke, statige ge stalte van sir Henry Rokeby. Er lag ongemeen veel in dien langen, vor schenden blik, en ware de baronet in staat geweest dien te zien en te begrjjpen, onze tragische geschiedenis zou nooit geschreven zjjn geworden. Maar zoodanig was hij in gedachten verdiept, dat hij noch de boot zag, noch die er in zaten. Het kleine vaartuig naderde de kade heel nabij zoo nabjj, dat bet er maar weinig schreden meer van verwijderd was en de schipper stond op om het roer te sturen en de boot te doen wenden. De volle wind blies in het opgestoken zeil en gaf het vaartuig een stootde dame met den rooden shawl sprong met een luiden kreet op, er ontstond een hevige verwarring, in 't volgende oogen- blik was de boot gekanteld en de opvaren den worstelden met de golven. In een ommezien waren al de wandelaars aan het einde der kade bijeen. Geschrei en hulpgeroep klonken door de luclif. Niemand kon begrijpen hoe het ongeluk gebeurd was slechts een man, die op de boot gelet had, beweerde dat de dame met den rooden shawl het omvallen der boot zelf en met opzet veroorzaakt had. En dit was ook zoo. Sir Henry Rokeby werd door het geschrei der dame uit zijne droomerijen gewekt. Hij keek naar het water en zag wat er gebeurd was. Het zeil der boot ging half onder water. De schipper had de gezelschapsjuffrouw vastgegrepen en zich aan de omgekantelde boot vastgeklampt; zij was in zijne armen in onmacht gevallen en hij kon haar niet las laten, wilde hij haar niet laten verdrin ken. Niet ver van hem af worstelde de dame met de golven. Zij zonk steeds meer en meer en 't was duidelijk dat zij in groot gevaar verkeerde. Er was geen boot im de nabijheid en slechts heel in de verte zag men de vaartuigen komen aansnellen. Gillend stak de dame hare armen in de hoogte. Wild vlogen hare blikken langs de kade. Wie, die baar zoo gezien had, had kunnen denken, dat dit gansche ongeval slechts een deel was van een goed overlegd plan, een valstrik om daarin den avgeloozen baronet te vangen. Zooals van de bekende ridderlijkheid zijns karakters te wachten was, viel hij in den gespannen strik. Snel sloeg hij een onder zoekenden blik over het water. Onvermij delijk moest de dame verdrinken voor de toeschietende booten haar hulp konden bie den. Sir Henry wierp zijn jas uit en sprong in het water. Hij was een voortreffelijk zwem mer en bereikte de dame, juist toen zij op het punt was in de diepte te verdwijnen. Hij greep haar en zwom naar de boot. De dame lag loodzwaar in zijne armentoen hij het gekantelde vaartuig bereikte leunde haar hoofd tegen zfjne borst, hare lange natte haarvlechten slingerden zich om zijn armen en haar aangezicht was doodsbleek. Sir Henry klampte zich evenals de schip per met zijn last aan de omgekeerde boot vast, cu wachtte zoo de reddingsboot af. Onder de oeschouwers, die op de kade waren bijeengekomen, bevond zich een groo- te blonde man, met langen spits uitloopen den knevel, onheilspellende oogen en een somberen lach. Hem alleen onder de gan sche menigte scheen het tragische voorval niet geschokt te hebben. „Dat was tamelijk goed gedaan", mompel de hij in zich zelve: „misschien wel wat te doorzichtig en te sterk opgevoerd, main over het geheel tamelijk goed. De baronet is, juist zooals wfl hoopten, in den val geloo pen. Uw veldtocht is nu begonnen, mijne schoone Victoria. Nu zullen wü zien of wij ook het gewenschte gevolg zullen hebben. Ja, dat is de vraagzal de baronet tot het einde toe zoo argeloos blijven? Op dit oogenblik was sir Henry zeker ge heel argeloosde hulpelooze vrouw, die thans bewusteloos in zijne armen lag, scheen zijn gansche ridderlijkheid te prik kelen. Hij hield haar hoofd zoo lang boven water, totdat de eerste reddingsboot nabij was gekomen. Zij werd het eerst er in ge heven na haar de gezelschapsjuffrouw, vervolgens de baronet en de schipper. De omgevallen boot werd weer opgericht en aan de reddingsboot vastgemaakt en de baronet met. de beide dames aan land ge bracht. De gezelschapsdame had haar be wustzijn weer geheel teruggekregen maar hare meesteres lag bleek en bewegingloos op de kussens. Toen zfl aan land waren gekomen werd een in de nabijheid staand rijtuig geroepen, de gezelschapsdame steeg in, en vervolgens droeg men hare nog steeds bewustelooze meesteres er in. De gezelschapsdame sloot haar in de armen en gilde luide: „Zij Is dood! Zü is dood! Ik heb mijne beste vriendin verloren „Toch niet", zelde sir Henry met vriende lijke deelneming. „Ik geloof dat de dame alleen in onmacht ligt. WeLk adres zal ik den koetsier geven?" „Heb Hotel Albion. O mijne arme, arme meesteres! Zoo jong te sterven', 't Is ver schrikkelijk. Sir Henry zelde haar nog eenige gerust stellende woorden; maar, daar hij doornat was vond hij het niet noodig de heldinnen van zfln avontuur naar haar logement te geleiden. Hij gaf den koetsier haar adres, keek net voort rollende rijtuig na, ontliep de hem met vragen overstelpende vrienden en bekenden, trok vlug zjjn jas aan, nam een rijtuig en reed naar zijn hotel. Eerst toen hij weder droog en warm in zijn kamer zat viel het sir Henry in dat hij den naam niet kende van de dame, die hij het leven had gered en dat hij ook haar aangezicht niet goed gezien had. „Zij kent overigens mij en mijnen naam evenmin als ik haar," dacht hij. „Als dit ongeval buiten de nieuwsbladen kan gehou den worden, dan behoefde ik tenminste den dank niet aan te nemen van haren echtge noot, vader of broeder." Maar het bleef niet buiten de nieuwsbla den. Daarvoor was sir Henry Rokeby een veel te bekende persoonlijkheid. Toen men hem den volgenden morgen 't ontbijt bracht vond lilj daarin tot zijn groot verdriet zijn avontuur van den vorigen avond breed voerig en met de levendigste kleuren ge schilderd en aan zijn moed en zijn tegen woordigheid van geest den uitbundigsten lof toegezwaaid. Zijne lippen krulden zich tot een spot- achtigen lach, toen hij het opgeschroefde bericht ias. Nauwelijks was hij daarmede gereed, of er kwam een bediende binnen, die hem op een zilveren blad en brief bracht. Naar 't scheen was het schrijven door eene zachte hand aan sir Henry Rokeby geadresseerd, en daar zfjne dochter het eenige vrouwelijke wezen was, waarmede hij briefwisseling hield en deze brief niet van haar scheen te zijn. was hij er min o< meer door verrast. Toen de bediende zich verwijderd had, sneed sir Henry den brief open en doorliep snel den inhoud. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1