Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERLOREN SPEL Gemeenteraad. EERSTE BLAD. FEUILLETON „NOOED-BR.ABAND" t NUMMER 45. WOENSDAG 23 MEI 19|3. 46e JAARGANG. Untufni: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88, Telegr.-AdreaECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 18 Mei des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtbare heer Mr. H. Loeff. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren Bergmans en Van Son. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming. Door Burg. en Weth is bij den j Gem.-Ontvanger op 11 April proces- verbaal van kasopneming gedaan. In f kas was aanwezig f 1199.31, terwijl bij de Giro nog een bedrag is geplaatst I van f 6780 38V2- Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Schrijven van Ged. Staten be- i treffende vaststelling verordening op de heffing van keurloonen. - De Voorzitter wijst er óp dat hel kringbestuur de meening was toege daan dat de vaststelling van deze ver ordening aan haar kon worden over gelaten. Gedeputeerde Staten zijn ech ter van meening dat dit door de gemeenteraden van de aangesloten gemeenten moet worden gedaan en daarom moet de raad eene verordening vaststellen. Aangezien men van plan is de verordening met ingang van 1 Juni in werking te doen treden en dit schrijven is ingekomen na de Wethoudersvergadering, heeft het daar in nog geen punt van bespreking kun nen uitmaken. Hij wijst er op dat er eenheid moet zijn en daarom zou hij willen voorstellen de verordening vast te stellen als door het kringbestuur is aangeboden De heer Elshout meent dat de keur loonen nogal hoog zijn. De Voorzitter zegt dat deze een weinig ruim zijn genomen, opdat er zeker maar geen tekort zal komen. Is het bedrijf echter een jaar in werking geweest, dan zal alles herzien worden en de prijzen zoo laag gebracht als mogelijk is. De heer Van Halder vindt het van Ged. Staten wel zeer democratisch, doch niet doelmatig dat de gemeente besturen de verordening moeten vast stellen. Voor de noodige, de noodzakelijke eenheid was het z.i. beter geweest, dat het Kringbestuur daartoe de bevoegd heid had gehouden. Nu echter geen der leden de veror dening goed heeft gelezen of er over heeft kunnen nadenken, acht hij het wenschelijker dat de vaststelling daar van wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. De Voorzitter heeft, wijl voor deze vaststelling spoedig eene vergadering kan worden bijeengeroepen, daartegen geen bezwaar, waarna met algemeene stemmen daartoe wordt besloten. c. Schrijven van Ged. Staten hou dende de mededeeling dat ze het in de vorige vergadering genomen besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 7500, niet kunnen goedkeuren. Ged Staten wijzen er óp dat dit bedrag noodig is om distributie-uitga ven te dekken en het derhalve op het dienstjaar had moeten worden gebracht waarin het is uitgegeven. Ook mag met de aflossing van de leening niet worden gewacht en moet nog dit jaar worden begonnen, weshalve Ged. Sta ten hun goedkeuring verdagen. De Voorzitter wijst er op dat Ged Staten gaarne gezien hadden dat dit bedrag op de begrooting van het dienst jaar 1918 was gebracht en in 5 jaar zou zijn afgelost. Dit was echter onmogelijk omdat men pas later tot de ontdekking is gekomen dat dit bedrag nog moest worden voldaan. In een memorie van toelichting worden Ged. Staten er op gewezen dat door een loop van om standigheden dit bedrag eerst heden kan worden betaald en Aangezien voor dit loopende jaar geen dnkele post tot dekking van dit bedrag kan worden gevonden, wordt gevraagd een volgend jaar met de aflossing te mogen begin net!. De Voorzitter heeft alle vertrouwen dat Ged. Staten daarvoor hunne goed keuring zullen geven. 2. Schrijven van de heeren J. en Chr. Muskens, houdende het verzoek om een perceel grond, toebehoorende aan de gemeente, te willen ruilen met een perceel grond dat hun eigendom is De kosten, vallende op deze ruiling, zullen voor de helft door de heeren Muskens en voor de helft voor rekening van de gemeente worden genomen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 3 Aangehouden verzoek om wijzi ging te brengen in dé politie-veror- dening. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van het in een vorigfe vergadering ingekomen schrijven van in deze ge- (V^)^WAA LW [DOOR ERVARING STERK. 3) meente wonende kasteleins, houdende het verzoek om het po!itie-uur te willen verlengen. Burg. en Weth. voorstellen dit vast te stellen van 15 April tot 15 October op 11 uur en van 16 October tot 14 April op 10 uur. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Schrijven van Ged. Staten betref fende het verhaal van pensioensbijdrage op gemeente-ambtenaren. De Voorzitter wijst er op dat Ged. Staten dus thans zelf de gelegenheid geven om, nu de ambtenaren met de nieuwe pensioenwet heel wat beter zijn geworden, het meerdere daarvan op de ambtenaren te verhalen. In deze gemeente kan nu 3'/2 pCt. op de ambtenaren worden verhaald. De heer Van der Wiel zou daartoe dan ook zeker willen besluiten. De ambtenaren hebben thans een flink salaris en dan op hun ouden dag dat mooie pensioen. De meeste andere menschen die, om dit voor de ambte naren te verkrijgen er aan mee moeten betalen, hebben dan niets. De heer Van Speijk zou eveneens het bedrag op de ambtenaren willen verhalen. Z. i. kan de raad ook nu niet anders meer handelen, want toen het bedrag niet te verhalen was, was met algemeene stemmen besloten dit wel te doen. Pe heer Van-Halder .zegt-dai het in den geest van den raad is om het te verhalen. Hij vindt het echter beter ook dit besluit aan te houden tot eene volgende vergadering. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Vaststelling kohier hondenbelas ting. Er zijn 198 honden aangegeven waarvan aan belasting zal binnenkomen f 397.50 Van Halder. Kan ook worden opge geven hoeveel werkhonden en hoeveel plezierhonden zijn aangegeven. Voorzitter. 23 plezierhonden en de rest werkhonden. Van Halder, Dat komt me heel laag voor. De Voorzitter beaamt dat dit getal laag is te noemen. Hij heeft de veld wachters wel streng last gegeven om toe te zien op de losloopende honden, doch zoo lang deze niet moeten zijn voorzien van ten penning is hetmoeilijk om daarop te letten. Deze aangelegen heid zal eens in de vergadering van Burg. en Weth. worden besproken, welke dan later in de raad met een voorstel kunnen komen. In de meeste gemeenten is men daartoe al over- gegaan. De heer Van der Wiel vraagt of f 5.- belasting voor een plezierhond niet wat hoog is. De Voorzitter meent dat dit bedrag niet te hoog is. In den Bosch betalen ze ook f5.-- veor een plezierhond. De heer Van de Wiel heeft gezien dat het in veel plaatsen heel wat minder is Zoo b.v. ook in Oisterwijk, daar betaalt men heel wat minder. De heer Van Halder zou eene der gelijke belasting niet te laag nemen. Iet is eene belasting die men zich vrijwillig oplegt. Het kohier wordt hierna ongewijzigd vastgesteld. 5. Aanbieding van het gemeente verslag. Voorzitter. Wij zullen dit verslag, dal zeer uitgebreid is, voor de leden ler visie nederleggen en ik wil ook niet nalaten een woord van dank te brengen aan -den.-Secretaris,.-die aan de samenstelling daarvan bijzondere zorg heeft besteed. 6. Rekening en verantwoording door iet bestuur van de bouwvereeniging. Het nadeelig saldo bedraagt f2565 21. Burg. en Weth. hebben alles nagegaan en accoord bevonden en deze kunnen niet anders dan hun groote tevreden heid uitdrukken over de manier waarop het bestuur de zaak heeft beheerd. Op de keurigste wijze is alles, tot in de kleinste bijzonderheden toe, ver zorgd en op practische wijze geregeld. De heer Van Halder kan ook niet anders zeggen dan dat alles op de voordeeligste wijze wordt beheerd, ook al is het direct voor de gemeente geen voordeelige zaak te noemen. Muskens. Dat nadeelig saldo, waar Dit blad verschijnt WOBNSDA0 EN ZATEBDAÖ. A bonnementHprlj per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheéle rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden er*- franco, te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlön 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. B<J contract flink rabat. AdvertentlSn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 8 oor ln ons bezit zijn. van „De Echo van het Zuiden". Naar liet Dultsch door H. Fr. MAATSnHAPPU. VAN VERZEKy#! 0P_HET LEV'EH i<»„i,hHi Dit was de vrouw, die de edele galante baronet uit liefde tot zijne gade zou nemen, die hij zijnen naam en den glans zijner maatschappelijke positie zou geven, die lijj tot moeder en leidsvrouw zou maken zijner reine en schuldelooze dochter. Zou dit be sluit van den argloozen, grootmoedigen ver liefde werkelijk tot vervulling komen? 't Gebeurde. Een maand later bewoog zich de kleine bruiloftsstoet door de deuren der St. Georgekerk te Londen. De bruid in een prachtig, baar door sir Henry geschon ken lichtgrijs zwaar zijden kleed, met kost bare kant afgezet. De baron een beeld van stralende gelukzaligheid. De oude tante van mrs. Leeds en nog eenige weinige bekenden maakten het gansche gezelschap uit. Sir Henry's zoon en erfgenaam was in .Indië en zijne dochter had men voor de bruiloft niet uit haar pensionaat te Parijs laten overkomen. Het minnende vaderhart van den baron bad gewensclit zijne dochter bij zijn tweede huwelijk tegenwoordig te zien; maar lady Rokeby had Nina's aan wezigheid niet verlangd en als eene gunst verzocht, dat de eerste ontmoeting met hare stiefdochter zou worden uitgesteld tot zij lady Rokeby zich aan haren nieu wen toestand had gewend. Zij gaf voor die eerste ontmoeting met Nina te vreezen en in zijn grenzeloozen hartstocht voor Victo ria willigde sir Henry haar verzoek in Maar hij had zijne dochter geschreven en haar zijn aanstaand huwelijk bekend ge maakt, en in antwoord een teederen, lief- devolleu brief ontvangen, vol van de innig ste gelukwenschen en de vriendelijkste ge voelens voor hare stiefmoeder. De woorden waren gesproken, die 't zoo zeer verschillende paar in den echt verbon den. Toen de bruid opstond als de gade van een rijken baronet, de draagster van een aanzienlijken titel, schitterde haar gelaat van triomf en hare zwarte oogen schoten blijde stralen. Zij had liet eerste deel van een verloren spel gespeeld en het gewonnen. Toen zij de sacristie binnentrad om liet kerkregister te teekenen en trotscli op den arm baars gemaals leunde, terwijl eenige vrienden, die het trouwen hadden bijge woond, volgden, sloop een man, die achter een pilaar verborgen getuige was geweest van de huwelijksplechtigheid, de kerk uit uit zjjn gelaat sprak dezelfde onheilspellen de triomf, als uit dat der bruid. De man was groot en blond, met spits uitloopenden knevel, onheilspellende oogen en onbeseliaamden laclidezelfde die, nu ongeveer drie maanden geleden, op den ha- vendam van Brighton zoo kalm de redding van mrs. Leeds door sir Henry Rokeby had aangezienthans mompelde hij „Het spel gelukt! Victoria is lady Roke by. Het eerste bedrijf is afgespeeld. Het volgende eisclit meer tijd, overleg en voor zichtigheid. Iedere zet moet zorgvuldig over wogen worden. Wij hebben ons voorgeno men het spel geheel te winnen". EEN NOODLOTTIGE EISCH. Sir Henry en lady Rokeby gebruikten 't bruiloftsontbijt ten huize harer oude tante. Slechts eenige uitgelezen vrienden van den baronet waren daarbij tegenwoordig. De afwezigheid van sir Rokeby's dochter werd door niemand opgemerkt; hij alleen gevoelde ze smartelijk, daar hij er naar haakte haar lachend gezicht te zien, hare gelukwenschen te hooren, door hare heldere jonge stem geuit. Nina was onuitsprekelijk dierbaar aan zijn hart. Hare moeder was gestorven toen het kind nog zeer jong was, en hij was voor het kleine meisje vader en moeder tegelijk geweest. Zijn zoon had hij vroeg naar de school gezonden, maar Nina had hij tot voor een jaar bij zich gehouden en haar toen eerst, op aandrang der verwanten zijner eerste vrouw, met weerzin naar een pensio- naat te Parijs gezonden. Zelfs zijne hartstochtelijke liefde voor zijne bruid was niet hij machte zijn vader lijk gevoel en de liefde voor zijne dochter te verminderen. Onmiddellijk 11a liet ontbijt vertrokken de jong gehuwden naar Canterburry. De grijze gezelschapsjuffrouw en lady Rokeby's kamenier reisden met denzelfden trein. Aan het laatste spoorwegstation werd 't bruids- paar opgewacht door een equipage van Rookhurst. Sir Henry hielp zijn vrouw in het rijtuig, voegde den koetsier eenige vriendelijke woorden toe en steeg toen zelf in. De grijze gezelschapsjuffer en de kame nier namen plaats in een insgelijks gereed staand rijtuig. Rookhurst was verscheidene mijlen van het station verwijderdmaar de streek der waarts was buitengewoon lachend en schoon en lady Rokeby vond een groot ge noegen in de beschouwing er vanaanhou dend vroeg zjj zich af of Rookhurst aan hare verwachtingen zoude beantwoorden. Om vijf uur namiddags kwam het bruids paar in 't gezicht van het oude stamhuis der Rokeby's. De kap van het rijtuig werd neergeslagen en sir Rokebij toonde met ver geeflijken trotsch aan zijne bruid haar toe komstig tehuis, dat zij met onderzoekende blikken beschouwde. 't Was, zooals wij reeds zeiden, over 't geheel een heerlijke bezitting. De landerijen die er toe behoorden, de wouden, de weilan den, alle in den besten toestand, besloegen eene groote oppervlakte. Het heerenhuis stond op een heuvel, die zoowat een halve mijl ver boven den om trek uitstak, zoodat het reeds op verren afstand van verschillende punten zichtbaar was. 't Was een buitengewoon statig ge bouw van drie verdiepingen, met een lan gen voorgevel, vele torentjes en andere bouwkundige versierselen, die aan hetzelve een ongewoon vroolijk huiselijk aanzien ga ven, wat direct door lady Rokeby werd op gemerkt. Achter het huis lagen de broei kassen, stallingen en de gebouwen voor het dienstbodenpersoneel, en links de tuinen, die uitliepen in het heerlijke groote park met zijn eeuwenoude hoornen, waaronder her ten en reeën graasden. Het huis met al zijn nevengebouwen maakte ln zijn geheel een ontzaglijken in druk. Men naderde het huis langs eene scha duwrijke laan, loopende door een groote weide. Aan den ingang dezer met een ijze ren hek gesloten laan stond het huisje van den parkwachter. Toen sir Henry met zijne bruid voor de poort van het hek kwam aangereden, werd deze van binnen geopend en de parkwach ter kwam met zijn heele huisgezin naar buiten 0111 de nieuwe meesteres van Rook hurst in haar nieuwe woning welkom te heeten. Met lieftallige vriendelijkheid beant woordde lady Rokeby de begroeting, en toen het rijtuig de lange laan Inreed beschouwde zij ijverig den breeden voorgevel des hui zes en sprak ,,'t Is schoon, 't Is prachtig. Toen gjj mij Rookhurst beschreeft hebt gij hetzelve geen recht doen wedervaren, 't Is merkwaardig dat een groot, statig gebouw ln staat is zulk een vroolijken indruk te maken. De zonnestralen zullen zeker door al die groo te breede ramen naar binnendringen. O, ik zou gaarne mijn heele leven lang op Rook- hurst blijven." Uw weduwengoed zal een even vroolijke woning zijn als deze, ofschoon niet zoo grootsch", zeide sir Rokeby ernstig lachend „Daar gij ongeveer 20 jaar jonger zflt dan ik Victoria, is het waarschijnlijk dat gij mij overleeft; daarom heb ik, voor 't geval gij weduwe wordt, u voor uw gansche leven een mijner schoonste bezittingen vermaakt, die sedert eeuwen in onze fauülle steeds als weduwen goed heeft dienst gedaan. De vroolijke blos op lady Rokeby's wan gen verbleekte eenigszlnszij drukte hare lippen samen, een oude gewoonte van haar als iets haar niet beviel. „Tot dusver heb ik u nog nooit naar uw bezitingen gevraagd, Henry," antwoordde zij, „maar als uwe vrouw behoor ik mij daarvan niet langer uit bescheidenheid te laten terughouden. Ik geloof dat eene be paalde erfopvolging voor uwe goederen is voorgeschreven." „Ja, Rookhurst wordt overgeërfd naar bepaalde voorschriften, maar het gaat, in geval de rechtstreeksehe mannelijke erfge namen zouden komen uit te sterven, op de vrouwelijke linie over," antwoordde de ba ronet, die niet bemerkte hoe aandachtig zijne bruid naar ieder woord luisterde. Het goed, dat mijnen stamvader door zijnen koning werd geschonken, omdat hij moedig diens leven had gered, behoort sedert on heuglijke tijden aan onze familie. Bij mij nen dood zal Rookhurst tegelijk niet den titel op mijn zoon overgaan. Indien mijn zoon zonder erfgenaam komt te overlijden, erft mijne dochter Rookhurst maar zonder den titel. „Een geweldige erfenis voor een meisje," bemerkte lady Rokeby. „Eu, als zij zonder nakomelingen sterven zoude?" „Daij gaat de bezitting op mijne naaste bloedverwanten over." Lady Rokeby schrikte. Dit antwoord had zij niet verwacht en zij kon de teleurstel ling niet verbergen, die zich van haar mees ter maakte. „Ik zou meenen, dat uw vrouw voor uw bloedverwanten kwam," mompelde zij. „Wat weet gij weinig van de wettelijke bepalingen, Victoria," zei de baronet glim lachend. „Die bezitting moet overgaan op bloedverwanten van mijn huis. Als onze echt met kinderen gezegend wordt, zijn zij na George en Nina de naaste erfgenamen. Maar ofschoon wij nu volgens de wet één zijn, kunt gij toch de tot het fidet-commis behoorende goederen niet erven. 't Is daarenboven een gunstige uitzonde ring dat de bezitting, bij afwezigheid van rechtstreeksehe mannelijke erfgenamen, in de vrouwelijke lijn overgaat. Tot nu toe was er echter nog steeds een rechtstreek sehe mannelijke erfgenaam, en ik hoop ook dat er steeds een zal zijn. Ik zou het ver schrikkelijk vinden als onze oude naam zou uitsterven. Doch daar zjjn wij nu aan huis. Welkom daar binnen, mijn schoone vrouw!" Het rijtuig hield voor de deur stil. Sir Henry steeg uit en hielp zijn bruid. Hij legde haren arm op den zijne, beklom met haar de breede trappen en stapte door de geopende deur het voorportaal binnen, waar het gansche dienstbodenpersoneel verzameld was, 0111 de nieuwe gebiedster te begroeten; de baronet hield een korte toespraak en leidde zijne bruid het salon binnen. Dit was een hoog, lang, prachtvol ver trek, in modernen stijl en smaakvol inge richt. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1