I Letteren en Kunst. O' V1 ft s; i 9. I ft komt dat vandaan Voorzitter. Dit is in hoofdzaak ge komen omdat door de langdurige werkloosheid die heeft geheerscht, de huur door velen niet is betaald kunnen worden. Het nadeelig saldo voor de gemeente is geen f2565 21, want he Rijk betaald daarvan 75 pCt. in de kosten, zoodat voor de gemeente het nadeel slechts f800 is. Wordt voor de leden ter visie neder gelegd. 7. Aanbieding Rekening Algemeen Armbestuur. De ontvangsten hebben bedragen f 4595.33 en de uitgaven f 2970 63 zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 1624.70. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. KAATSHEUVEL. Openbare vergadering van den raac dezer gemeente op Zaterdag 19 Me des voorm ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb heerv. Besouw Klokslag 10 uur opent de Voorzitter de vergadering, afwezig de heer Roes tenberg, die kennis heeft gegeven deze vergadering tengevolge van ziekte van zijn dochtertje niet te kunnen bijwonen De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderc goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde Aanbieding gemeenteverslag en ver slag woningwet. Wordt voor de leden gedurend In dagen ter lezing nedergelegd. 2. Voorstel beroep inzake procedure navordering. De Voorzitter zegt dat het den 'eden bekend zal zijn dat de gemeente het aanhangige proces in eerste instantie heeft verloren. B. en W. stellen voor naar aanleiding van een schrijven van den advokaat, om in hooger beroep te gaan. Van Amelsfoort Ik zou nu ook in hoogste instantie uitspraak laten doen De Voorzitter zegt dat B. en W ditzelfde gevoelen zijn toegedaan en wijst er op dat zichin Leiden een onge veer zelfde geval heeft voorgedaan. van Amelsfoort 't Zijn echte advo- katenkluifjes, zulke gevallen. Voorzitter. Wie a heeft gezegd, moet ook b zeggen. 3. Schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk om verlenging van den werktijd van het personeel in gemeentedienst. De Voorzitter zegt dat voor de ge meentearbeiders gedurende de zomer maanden de werktijd al is verlengd Wat het gemeentebedrijf, het gasbedrij; betreft, hij gelooft dat de raad het met hem eens zal zijn dat aan de gasfabriek niet te veel personeel is verbonden, alsook dat de werkzaamheden daar van dien aard zijn dat verlenging van werktijd niet kan plaats hebben. Een plaatswerker kan daarvan wordea uit gezonderd, die echter voor de ovens staan hebben zwaar werk te verrichten. Ter gelegenertijd en naar omstandig heden kan er misschien met het schrij ven rekening worden gehouden. De Bresser. Zooiets kan men nu al moeilijk gaan vastleggen. 4. Adres van het Nederlandsch Olympisch comité om susidie voorde in 1924 te Parijs te houden Olympische spelen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. 5. Adres van den Bond tegen het vloeken van Qods heiligen Naam, om deswege een verbodsbepaling in het leven te roepen. De Voorzitter meent dat men hier over het vloeken gelukkig niet heeft te klagen. Alleen kan het eens gebeuren dat een dronken persoon vloekt, doch alsde politie deze daarvoor verbaliseert, zal hij niet gestraft worden omdat hij dronken was en deswege niet wist wat hij deed. De heer van Amelsfoort vraagt of in de politieverordening daarover reeds niet iets voorkomt. De Voorzitter zegt dat zulks niet het geval is. Wel moeten nog eenige ver anderingen en verbeteringen, alsmede nieuwe bepalingen in de politie-veror- dening werden opgenomen. Door groote drukte is zulks tot hedsn achterwege gebleven, doch nu het weer wat rusti ger is geworden, zalmen deze spoedig eens gaan herzien en kan er dan nog een artikel over het vloeken op de openbare straten en gebouwen in worden opgenomen. De heer Rijken heeft het eens nage zien wat omtrent het vloeken in den Bijbel wordt gezegd. Reeds bij het oude volk stond in 't 4e gebod geschreven gij zult den naam Uws Heeren God niet ijdel gebruiken en Mozes bekrachtigden dit gebod in zijn 24sten brief De gansche verga dering moest den vloeker steenigen en was daar de hand aan gehouden, dan zou een verzoek als dit nist noodig zijn geweest. De Voorzitter zegt er niets tegen te hebben om eene bepaling hierover in de politie-verordening op te nemen, alleen heeft hij maar willen zeggen dat men zich hier in deze gemeente gelukkig niet behoeft te beklagen. Zelden heeft hij het nog gehoord en het moedwillig vloeken bestaat hier niet. Het is echter eene kleine moeite om bij de herziening van de verorde ning een artikel hierover op te nemen. 6. Adres van het bestuur van de vereeniging Volksonderwijs",afdeeling Sprang-Capelie en Omstreken, verzoe kende eene bepaling in het leven te roepen, waarbij de politie wordt ge machtigd om kinderen, die tijdens schooltijd op straat mochten zijn, naar de school te brengen. De heer De Wijs meent dat eene dergelijke bepaling overbodig is, wijl iemand, die zijn kinderen niet naar school wil zenden, toch reeds wordt achtervolgd. Eene bepaling als nu wordt verzocht kan tot misverstand aanleiding geven. Immers het zou kunnen gebeuren dat een kind vrij heeft, dan een bood schap moet doen en door de politie weer naar school zou worden opge bracht. Spreker meent dat eene regeling als door de vereeniging „Volksonderwijs" gevraagd, uit den booze is. Zonder kennisgeving mogen en kunnen de kinderen toch niet meer uit school blijven De Voorzitter zegt dat, indien door het hoofd der school de absentielijst goed wordt bijgehouden, men aanstonds weet of de kinderen al of niet de school bezoeken. Van Amelsfoort Het zou kunnen gebeuren dat de ouders denken dat de kinderen naar school zijn doch dat ze er stil uit blijven, Voorzitter. Dan laat het hoofd der school weten dat het kind uit school is gebleven. Eerst krijgen de ouders een waarschuwing en daarna moeten ze voor de Commissie komen. De heer Rijken meent ook dat de politie wel wat anders heeft te doen. Het schoolverzuim wordt bestreden door de daartoe in het leven geroepen commissies. Hier worden door de commissies de voorschriften streng gehandhaafd en schoolverzuim komt dan ook niet veel meer voor. Een ge val herinnert spr. zich nog. Een jon gen was uit school gebleven en had zich om niet gezien te worden, in den oven verborgen. Hij zou daar misschien in zijn gestorven zoo men niet aan het bakken was gegaan. Wordt besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. 7. Adres A. Zwaans te Berkdijk in zake ontruiming van zijn woning en verlof tot afbraak. In zijn schrijven merkt de heer Zwaans op dat hij aan Laros, beter bekend onder den naam van Bruur, verlof heeft gegeven om voor eenige weken in deze reeds onbewoonbaar verklaarde woning zijn intrek te nemen. Aangezien deze woning niet langer voor een mensch bewoonbaar is en wijl hij zoo zijn land niet naar behooren kan zaaien, vraagt adressant verlof om deze woning te mogen afbreken. De Voorzitter zegt dat men niet anders kan dan beamen wat door adressant in zijn adres wordt gezegd De heer Van Amelsfoort is het er ook volkomen mee eens en zegt dat het hard noodig is dat in dezen on- houdbaren toestand wordt voorzien. De Voorzitter zegt, dat zooals den heeren bekend, is in de hei een huis staat dat daar vroeger door het ge meentebestuur is geplaatst om dienst te doen als ziekenbarak bij besmette lijke ziekte. Voor jaren herwaarts reeds is dit huisje aan De Nijs afgestaan onder voorwaarde dat hij het achterste deel zou afstaan indien het voor besmette lijke ziekten in gebruik moest worden genomen. Deze laatste bepaling is een onding geworden, want iedereen zal begrijpen dat daar, zoo ver af gelegen, geen patiënten meer zullen worden heen gebracht. Mocht zich het geval voor doen dat men bij besmettelijke ziekten een barak noodig heeft, dan ligt het op den weg om een barak uit Utrecht te "aten komen, die voor dergelijke ge vallen doelmatig zijn ingericht. De Nijs heeft vroeger daar altijd voor niets mogen wonen, doch tegen woordig betaalt hij 50 cent per week. Het plan is nu om van deze woning twee woningen te maken, dan heeft men altijd eens iets bij de hand om emand die op straat komt te staan, onder dak te brengen. De Nijs kan *oed een andere woning krijgen. De heer Van Amelsfoort zegt dat de woning van Zwaans niet langer meer mag blijven staan, want voor de menschen die er nu een onderdak in vinden is het werkelijk niet om te doen. De Voorzitter zal De Nijs dan kennis geven dat hij binnen 3 maanden deze woning moet ontruimen, dan heeft hij tijd om naar een andere woning uit te zien. Van Amelsfoort. De Nijs kan daar, als hij verkiest, toch wel blijven wonen. Voorzitter. Daar zal hij misschien geen trek in hebben. IJpelaar. Het zou jammer voor hem zullen denken als zijn indien hij daar, waar hij al zoo lang heeft gezeten, weg moest. Van Amelsfoort. Het zijn heelemaal geen lastige buren die van Bruur. Voorzitter. Dan zullen we De Nijs in de gelegenheid stellen om te blijven wonen. De Bresser. Dat zou ik doen, want ik geloof goed dat ze daar al meer dan 40 jaar in wonen. Ik weet wel dat ze er vroeger altijd voor niets in hebben kunnen wonen. Voorzitter. Dan zullen we van de barak een noodwoning maken, waar Bruur dan in kan gaan. Van Ameisfoort. Het zal een goede oplossing zijn. want nu kan Zwaans zijn land niet eens behoorlijk be bouwen. 8. Adres A. van Oversteeg en mej P. G. Duchateau, onderwijzer en on derwijzeres aan de openbare school te Loonschendijk, verzoekende buiten de gemeente te mogen wonen, aangezien ze hier geen geschikte woning kunnen krijgen. Voorzitter. B en W. stellen voor tijdelijk, totdat er een geschikte woning is, daartoe vergunning te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 9 Voorstel tot het verleenen van voorschotten ten behoeve van het Bijz. onderwijs. De Voorzitter zegt dat dit ingevolge de nieuwe onderwijswet ieder jaar moet worden vastgesteld. Besloten wordt dit vast te stellen voor de school met den Bijbel te Loonschendijk op f 1175.42, voorde Bijz. R.K, Jongenschool Berkdijk op f 683.38, voor de R.K. Meisjesschool Berkdijk op f690.56, voor de R K. Meisjesschool alhier op f 2397.04 en voor de R.K Meisjesschool te Loonop. zand op f 856.56. 10 Schrijven Ged. Staten inzake de gemeentebegrooting 1923 en verhaal pensioensbijdragen. De Voorzitter zegt dat van Ged. een schrijven is ingekomen waarin ze zeggen dat ze de begrooting niet kun nen goedkeuren, zoolang de raad het besluit handhaaft betreffende het ver haal van pensioensbijdrage op de ambtenaren. Later is er weer een schrijven inge komen van Ged. Staten dat, naar den inhoud te zien, aan alle gemeente besturen is gezonden. Daarin geven ze den raad de bevoegdheid om3'/2pCt. te verhalen. De heer IJpelaar meende dat men hierover reeds bij den Hoogen Raad in beroep was gegaan. De Voorzittéf zegt dat de heer IJpelaar zich vergist. De raad heeft de begrooting ongewijzigd gelaten. Wijl hij wist dat eene algemeene circulaire zou volgen heeft hij expres de verga dering eerst op heden doen houden. De heer van Amelsfoort kan maar niet begrijpen waarvoor er nog leden van den Raad noodig zijn want Ged. Staten zeggen toch maar daar heb je niet over te oordeelen en waar je over oordeelea mag dat keuren we niet goed. De Voorzittér zegt dat dit zaken zijn waarover men al jaren terug heeft gesproken, doch waar men niets aan doet. De heer Rijken beaamt dat men daar machteloos tegenover staat. De heer Van Amelsfoort zegt dat, wordt de begrooting zoo niet goedge keurd, deze dan geheel herzien zal moeten worden De Voorzitter geeft toe dat men in beroep kan gaan doch hij wijst er op wat Ged. Staten aan het slot van hun schrijven zeggen, nl. dat zij besluiten die anders luiden, niet zuilen goedkeu ren. De heer Snaphaan meent dat in deze kwestie een andere weg moet worden gevolgd Hij zou het een vorige vergadering genomen besluit hand haven. De heer van Lier wijst er op, dat door de commissie voor het nazien van de begrooting is besloten het salaris van eenige ambtenaren te ver- hoogen met het oog op het verhalen van de pensioenbijdragen. Zeker is dat de commissie nooit met een dergelijk voorstel zou zijn geko men indien de pensioensbijdragen op de ambtenaren niet zouden kunnen worden verhaald. Over het algemeen was men van meening dat dit besluit, door het Dag Bestuur zelf voorgesteld, wel de goedkeuring van Ged. Staten zou hebben weggedragen. Voorzitter. Wil men de begrooting dan ongewijzigd laten Van Amelsfoort. Het zal niets uitha len, maar doen moesten we het. Waar moeten wij hier de centen vandaan halen. De heer van den Wildenberg zegt dat deze zelfde woorden met de school kwestie ook zijn gezegd. Ondanks dat heeft de raad zich toch vastgehouden aan 't eenmaal genomen besluit. Hij zou een sterk protest willen laten hooren tegen een dergelijk optreden van Ged. Staten Hij durft veronder stellen dat meerdere gemeentebesturen men hier doet en zou daarom het eenmaal genomen besluit willen zien gehandhaafd. Ged. Staten moeten dan zelf maar zien waar ze het geld vandaan halen. De heer Snaphaan zou ook beslist 18'/2pCt. willen verhalen en is het daarom met den heer van den Wilden berg eens. Met algemeene stemmen wordt daarna besloten de begrooting ongewijzigd te laten. II. Benoeming schattingscommissie voor de Rijksinkomsten belasting. Af tredende leden zijn de heeren Van Lier Rijken, de Gemeente Secretaris en Puls Gekozen worden de heeren Rijken M, v d. Wee, Van Lier en Broks. 12 Voorstel inzake ruiling var, gronc met de Levensverzekering Mij Noord Braband te Waalwijk, tegen overdracht van het voorplantingsrecht van enkele wegen in het Hoekje. De Voorzitter zegt dat het voort plantingsrecht op den Melkdijk aan de Maatschappij Noord-Braband voor 100 jaren is verleend waarvan nu reeds ongeveer 65 jaar zal zijn verstreken Algemeen is bekend, dat eikenhout eerst over veel jaren eenige verdiensten afwerpt. Door de Maatschappij wordt nu ge vraagd om het bestaande recht van voortplanting op den Melkdijk met bij- behoorende wegen als altijddurend recht van voortplanting te verleenen aan beide zijden van den weg op de Vaart vanaf den Melkdijk en op de Eftelingsche straat De Maatschappij heeft nu nog ong veer 35 jaar het recht. Wordt haar nu het voortdurend recht gegeven, dan wil ze aan de ge meente eenige gronden in eigendom afstaan welke volgens schatting van den heer Hank, die belast is geweest met de leiding van de ontginning, op een waarde van f 1000 moeten worden geschat. De eene helft, afkomstig van den heer van Disseldorp, ongeveer H A. groot, is geschikt voor grasland en is daarvoor al eens bewerkt, De andere helft is geschikt voor bebos sching. Komt de gemeente nu in het bezit van die gronden, dan heeft men, als er weer eens slapte in de industrie mag komen, wat wel niet ie hopen is, maar waarvoor men toch altijd bloot staat, de beschikking over eenige gronden waaraan men kan laten werken Volgens de Voorzitter kan de tegen prestatie er heel goed mee door. IJpelaar. Waar ligt die grond. Voorzitter. Op de Bensche hoef Van Lier. Weet u ook hoeveel er ongeveer al is aangemaakt. Voorzitter. Ongeveer de helft De laatste tijd is er echter niets meer aan gedaan. Bij van der Kaa is de Maat schappij ook begonnen met het pooten van boomen. Daartoe had de Maat schappij echter niet het recht doch toen men de vergissing bemerkte heeft men het werk ook doen staken. De heer van Lier acht het gewenscht een Commissie te benoemen van b.v. drie personen die ter plaatse eens een onderzoek in stelt. Het advies van den heer Hank kan heel goed zijn, doch hij acht zich toch meer verantwoord indien de raad door een commissie op de hoogte wordt gesteld. Zoo, zon der dat hij weet waar de grond is ge legen, kan hij er moeilijk zijn stem aan geven De Voorzitter heeft daar niets op tegen Van Lier. Ik zeg nog eens, het advies kan best heel goed zijn, maar even goed kan het zijn, dat als een com missie daar ter plaatse een onderzoek instelt, men tot andere gedachten komt. De heer De Bresser zou daarvoor geen commissie gaan benoemen doch deze werkzaamheden opdragen aan de wegen-commissie, waarvan lid zijn de heeren Van Lier, Rijken en Van Amels foort. De heer Rijken verzoekt hem daar voor niet meer in aanmerking te laten komen, aangezien hij niet weet of hij de volgende vergadering zal bijwonen. De Voorzitter merkt op dat een goed soldaat tot op tiet laatst op zijn post behoort te zijn Met algemeene stemmen wordt hierna besloten de wegen-commissie een onderzoek te laten instellen en het voorstel van Burg en Weth. tot een volgende vergadering aan te houden. 13. Verbouwing school Berkdijk. De Voorzitter zegt dat in de laatste vergadering is besloten de meubileering van de school aldaar geleidelijk te doen plaats hebben. Met de firma Kooymans- Mes te Wijchen is dan ook overeen gekomen dat jaarlijks een gedeelte kan worden afbetaald. Nu echter de prijs zeer is meegevallen en voor de school in Loonopzand toch geld moet worden opgenomen, terwijl ook deaanbesteding van de school in Loonopzand f 10.000 onder de begrooting is gebleven, stellen Burg. en Weth. voor, temeer daar de verbouwing van die school ook al is meegevallen, alles in eens te doen betalen. In het andere geval moet aan de firma 6 pCt. rente worden betaald. Van Amelsfoort. Dan is er niets tegen aangezien alles in een leening kan doorgaan. De heer Snaphaan zegt dat de ge meente er niets mee opschiet, alleen houdt ze zich wat royaal. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aange nomen. Alvorens de Raad in geheime ver gadering over gaat ter behandeling van Reclames schoolgeld, wenscht de heer De Wijs even te wijzen op een artikel dat voorkomt in de verordening van de werkverschaffing. In dat artikel wordt gezegd, dat er voor de werke- loozen een behoorlijke schuilplaats behoort te zijn. Aan dit voorschrift heeft men nooit gevolg gegeven omdat het beschikbare land veel te klein was naar gelang er een groot aantal werk lieden op te werk waren gesteld. Nu er echter maar betrekkelijk weinigen daarop meer werken en dezen naar het zich laat aanzien voorloopig nog wel ten laste van de werkverschaffing zullen blijven, acht hij het wenschelijk dat aan deze verplichting wordt voldaan. Nu moet het 3 uur lang regenen eer de menschen naar huis kunnen gaan en dan moeten ze steeds maar onder den blooten hemel blijven staan. De Voorzitter meent dat het 't beste zal zijn dat men de Commissie, die de volgende week in vergadering bijeen zal komen, daarover spreekt. De heer IJpelaar is eens ter plaatse wezen kijken, doch het is geen doen zoo de menschen daar moeten staan. Ze staan een geheelen dag in het water. Het is geen werk. Men spreekt wel eens van verre landen over slaven handel, maar daar is het nu ook een echte slavenhandel. Voorzitter. Dat is nogal erg. Van Amelsfoort. Een handel is het daar toch niet. IJpelaar. Een slavenwerk dan. Het is schande dat daar die menschen een geheelen dag zoo buiten moeten staan. Voorzitter. Het gaat ook moeilijk om een ontginning binnenshuis te doen. IJpelaar. Het is ongepermitteerd, dat zeg ik U toch. De Wijs. Dat de grondslag daar zoo laag is, daar kan men niet in voorzien, maar een tent of wat ook, waarvoor men volgens de regeling moet zorgen, mag er wel worden ge plaatst. De heer Van den Wildenberg geeft in overweging om een opvouwbare tent, zooals ze die bij de Staatsspoor wegen gebruiken, aan te schaffen.. De Voorzitter zegt dat de commissie deze week daarover kan beraadslagen. Daarna gaat de raad over in geheim comité. Na heropening der openbare ver gadering, wordt besloten het heffings percentage voor de gemeentelijke in komstenbelasting, dienstjaar 1923/24, te bepalen op 2. De verordening tot heffing dezer belasting wordt zoodanig gewijzigd dat de aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud voor hoofden van gezinnen wordt verminderd van f 700 op f 600. De kinderaftrek wordt gebracht voor één kind op f 50 kinderen f1103 kinderen f 250 5 kinderen f 420 7 kinderen f 6209 10 ot meer kinderen f850. Nog wordt besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f 171.000, zijnde f 30.000 voor crisisschulden, f 40.000 voor schoolbouw en f 101 000 ter converteering van vroeger aangegane 6'/2 en 7 pCt. geldleeningen. Voor deze leening bedraagt de rente bij parikoers 53/4 pCt.na 5 jaren is het restant der leening opeischbaar, terwijl geen vervroegde aflossing gedurende de eerste 5 jaren mag plaats hebben. kinderen f 175 4 kinderen f 330 6 kinderen f520; 8 kinderen f720 en Breda's Mannenkoor wint den eersten prijs te Amsterdam. Hoogste Eereafdeeling Mannenkoren le prijs 8—1 stem: Koninklijke^ang- vereeniging Breda's Mannenkoor, direc teur W. Robert Jr. Buitengewoon was bij dit koor de verfijndheid en afwerking en de kwa- iteit van het stemmenmateriaal zoodat de uitvoering geheel af genoemd kon worden. 2e prijs met algemeene stemmen Vlanner-Gesangverein „Hilaria" Aken directeur Paui Pfeiffer. 3e prijs 8—1 stem Mannenkoor „Werkmanslust" Krommenie, directeur Georg Robert. 4e prijs Vereenigde R.K. Kerkzan gers „Voci et Amicitiae" Amsterdam, directeur Ant. Terstege. 5e. prijs Altenhogener Mannenge- sangverein Hagen (Westfalen). „De Maandagmorgen" wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons bureau verkrijgbaar a 5 cent De Administratie. jl I li H

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2