jüClïMIMEII. Tweede Blad. Binnenland. Buitenland. Provinciaal Mieows Nttrant. 46. Woensdag 23 Mai '33, Mededeelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Uitvoer uit bezet Duitschland. Op het Bureau der Kamer ligt ter inzage eene opgave van goederen, welke zich bevinden op het goederen station Köln-Qercon, met bestemming voor Nederland. Belanghebbenden, die goederen uit het bezette gebied wachtende zijn, wordt hierdoor de gelegenheid geboden, zich er van te vergewissen, of zich op bedoeld station wellicht voor hen be stemde goederen bevinden, welke ver loren werden gewaand. Invoer in bezet Duitschland. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frankfurt a./M. bericht ons, dat de invoer in het bezette gebied van Duitschland bijna onmogelijk is. Indien n.l. door de Nederlandsche Regeering geen certifi caat van algemeen belang kan worden verstrekt, moet volgens de Fransche bepalingen de invoer verzocht worden door de Duitsche firma. Deze firma mag echter de invoer niet aanvragen en doet dit in het algemeen ook niet, zoodat handeldrijven practisch uitge sloten is. De bedoelde Kamer te Frankfurt merkt op, dat door de Franschen echter telkens nieuwe maatregelen worden genomen, zoodat het niet mogelijk is te zeggen of deze niet spoedig weer veranderen. Principieel is door de Franschen bepaald, dat door de Duit sche firma de aanvraag moet worden ingediend. Abonneert U op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", het meest geleeen blad in de Lang straat en Omgeving. van de spoorwegwerkplaatsen van Brussel—Noord weer aan het werk gegaan. Het verkeer Brussel—Antwer pen is weer bijna normaal. Ook elders hebben de spoorwegar beiders onvoorwaardelijk den arbeid hervat. Een der leiders van de stakings beweging gaf als reden dezer onvoor waardelijke hervatting van den arbeid aan de stellige overtuiging van het werkvolk, dat zeer spoedig de verwe zenlijking van de regeeringsbelofte te verwachten is. Te Antwerpen was er gisteren nog vrij wat gisting onder een deel van het stakend personeel. Er zou een ver gadering belegd zijn, om een voorstel te bespreken tot een algemeene pro teststaking van 23 uur tegen de „onver zoenlijkheid der regeering". Men verwacht, dat de goederen-trei nen heden weer zullen rijden. Ingediend is een wetsvoorstel om aan de Kon Luchtvaart Mij. een rente loos voorschot te verleenen ter tege moetkoming van het in elk der jaren 1923 t./m. 1926 te lijden verlies, tot een maximum van totaal 1.4 millioen. Het rijkskabinet heeft besloten tot verhooging van den afgifteprijs van het rijksgraanbureau, welke van 4 Juni af een verhooging van den broodprijs tengevolge zal hebben. De verhooging van 200.000 tot 800 000 mark zal, daar zij slechts een gedeelte van den brood prijs beïnvloedt, niet een verviervou diging van den broodprijs, doch al naar de plaatselijke omstandigheden gemiddeld slechts een verdubbeling van den broodprijs na zich slepen. Stanley Baldwin is door den Engelschen koning tot minisier-presi- dent benoemd. Baldwin heeft de be noeming aanvaard. Naar verluidt zaï Home kanse ier van de schatkist worden. De Valera heeft een nieuwe pro clamatie, om tot den vrede te komen, uitgevaardigd. Zwitserland heeft op de Russi sche nota geantwoord, dat het elke verantwoordelijkheid voor den moord op Vorowski afwijst. Uit Rome wordt gemeld, dat de Italiaansche regeering 15000 vrouwe lijke beambten, die tijdens den oorlog waren benoemd, door gewezen front soldaten zal vervangen. Eerst wierp de oprichting van den Volkenbond een lichtstraaltje op het pad naar de ontwapening. En toen dit had opgehouden te schijnen, kwam Washington de hoop verleven digen. Maar ook dat sterretje verdween dra uit het gezicht En thans schijnt het wel of de beweging weer in tegengestelde richting gaat, schrijft de „Standaard." Engeland, dat voorging in de ver mindering van bewapening zag zich genoodzaakt tot een tegenovergestelde beslissing door te besluiten tot een aanmerkelijke uitbreiding van zijn luchtstrijdmacht. Met zijn 34 luchteskaders, samen 395 vliegtuigen tellend, stond het wel erg achter bij Frankrijk met zijn 140 eskaders en 1260 vliegtuigen. Hoever men in Engeland zal gaan met de uitbreiding, is nog niet bekend, tot aanzienlijke versterking is wel be sloten, maar de mate ervan is nog in onderzoek. Het zou ons niet verwonderen in dien de van meer zijden aanbevolen one power Standard, d i. gelijkheid met de sterkste luchtvloot eener andere mogendheid, in casu Frankrijk, werd aanvaard En dan is het eind nog niet te zien, te meer, omdat dit streven naar uit breiding van bewapening, waarin Frankrijk de leiding heeft, ook op andere staten terugwerkt. In de spoorwegstaking in België is een aanzienlijke verbetering geko men. Op de meeste lijnen is het per sonenverkeer hervat. Maandagochtend is het personeel B. en W. van 's-Gravenhage ver klaren niet bereid te zijn zich voor- loopig te bepalen tot het doen aan- teekenen van slechts één dwangbevel inzake de navorderingsaanslagen over 1920 in de gem. inkomstenbelasting De Minister van Waterstaat deelt mede, dat hij niet bereid is tot weder invoering der Zondagsbestelling bij de posterijen, met het oog op de daaraan verbonden kosten. De rente vergoeding over de beschikbare saldi van den postchèque en girodienst zal binnenkort worden verlaagd. De Koningin zal aan den koning van Noorwegen tijdens diens verblijf in ons land een eeredienst toevoegen, bestaande uit den gepens. vice-admiraal J. Smit. oud-comm. van de stelling van de Monden van de Maas en de Schelde kapitein H. G. Rambonnet, comm van het korps rijdende artillerie te Arnhem en le luitenant H. I Phaff, ordonnan- ce officier van de Koningin. Het ligt in de bedoeling, dat de eeredienst zich bij aankomst van den Noorschen koning op 5 Juni te IJmuiden aan boord zal begeven van het pantser schip Eidsvold, waarmee de koning in ons land komt, teneinde zich te zijner beschikking te stellen. De heeren Bux te Maastricht en Donné te Venlo die met voorkeurstem men zijn gekozen tot lid van de Prov. Staten van Limburg, hebben nader te kennen gegeven, de benoeming niet te zullen aanvaarden. alistische partijen te Zaandam de meer derheid bezorgd, zoodat S.D.A.P. en S.P. niet langer den toon aangeven. Wat is er een ophef gemaakt inder tijd, toen Zaandam rood was geworden en de heer Duys er zijn triomfen vierde, ophef in het kamp der S.D A.Pmaar niet minder in dat der burgerlijke par tijen Een hemel op aarde, een voorhof van de hel, tusschen deze twee uiter sten ongeveer schommelden de voor spellingen, zegt de Arnhemsche Ct En wat is alles tenslotte met een sisser afgeloopen Precies een verregend vuurwerk, waarbij de donderbussen geen „pang" en de vuurpijlen geen „paf" willen zeggen. Na een geweldige spurt in den eer sten roes der overwinning, ontstond aan den rooden kant spoedig een te kort aan adem, dat tot kalmer tempo maande en de burgerlijke slachtoffers zagen vrij gauw in, dat zoo'n sociaal democraat in de practijk verbazend veel geleek op 'n burgerman in hemds mouwen. Uiterlijk 'n beetje levendiger gekleurd 'n tikje rouge hier en wat karmijn daar, maar overigens voor rede vatbaar en in z'n optreden niet zoó heel veel verschillend van een bourgeois, als hij zich voor 't redderen van 't zelfde ge val geplaatst ziet, Zoo heeft men in Zaandam de jaren doorgesukkeld hooge belastingen, precies als in andere plaatsen, alleen I nog wat hooger vanwege het sterk linkshouden, werkloosheid, werkver- schaffing, veel vrome wensehen en de r.oodige luchtkasteelen, studie snoep reisjes en vinnige Raadsdebatten, het leek alles op 'n a la bourgeois gere geerde gemeente om wanhopig te worden. Tenslotte is de roode meerderheid, nadat deze bij de invoering van het tegenwoordig kiesstelsel reeds was af gebrokkeld tot een zeer dubieuse, sa mengesteld uit S.D.A.P. en S.P., ge storven aan gebrek aan originaliteit en in de plaats daarvan een even hetero gene meerderheid gekomen van de partijen aan de overzijde der beruchte scheidingslijn. normaalschool benoemd tot directeur der dagnormaalschool, in welke functie hij thans overgaat naar Breda, om over 2 jaren, bij 't bereiken van den leeftijd, met pensioen te gaan. Dit is in korte woorden den levens loop van dezen paedagoog, maar ieder een zai begrijpen en van nabij hebben medegemaakt wat in die opsomming besloten ligt, wat in die vier en dertig jaren van onderwijs-leven is gewerkt, ledereen weet wat hij heeft gedaan voor de opvoeding en 't onderwijs der kinderen en hoe hij dat heeft gedaan. De prachtige resultaten hiermee bereikt, de algemeene achting, waardeering en dankbaarheid van allen die van zijne lessen en goede raadgevingen ook in het verdere leven genoten hebben, zijn daar als zoovele bewijzen van wat zulk een welbesteed leven voor de jeugd en daardoor voor de gemeen schap, voor de maatschappij beteekent. Bij zijn 25-jarig jubileum als hoofd der school, had hij van een comité van oud-leerleerlingen een schitterende hul diging in ontvangst te nemen en ook nog op verschillend ander gebied, in commissies, vereenigingen, enz., heeft hij zeer groote verdiensten voor onze gemeente vergaard. Aan hem bij zijn aftreden hier in Waalwijk en daardoor zijn vermoedelijk spoedig vertrek open lijk hartelijk dank en hulde met den wensch dat het hem in zijne nieuwe standplaats wel moge gaan. Na 34 jaren in ons midden te hebben geleefd, is hij een der onzen en een onzer besten geworden, zich verheugende in de algemeene sympathie en achting, waarom wij hem dan ook zeer noode zien vertrekken. Misschien zien we hem nog wel eens in ons midden terug. De gemeentelijke veren te Rot terdam hebben vervoerd op den lsten Pinksterdag 31.692 (v.j 54.948) en op den 2en Pinksterdag 36 268 (v. j. 71.141), totaal 66,960 (v.j. 126.089). Rood binnen en buiten onze grenzen De socialisten, die zoo hoog van den toren blazen bij het stellen van allerlei eischen, b v. de onmiddelijke ontwapening, loopen meestal erg warm wanneer men hen verwijst naar hun Ooster- of Zuiderburen, die er anders over' denken, aldus De Tijd. Eveneens zouden de roode heeren zich schamen H. M. de Koningin te huldigen of gelden te voteeren bij Haar feest, laat staan om te zitten aan Haar tafel. De Belgische socialistische Kamer leden schijnen minder orthodoxCa- miel Huysmans, wethouder van Ant werpen en secretaris der Internationale, was op het stadhuis te Antwerpen aanwezig, om met Z. M. den koning der Belgen, de Spaanschesouvereinen te verwelkomen. En Huysmans liet zich in de Volksgazet zeer vriendelijk uit over de Spaansche koningin. De partijgenooten in Zweden schij nen eveneens ruimer opvattingen te huldigen. In een verslag van de feestvieringen te Gothenburg leest het blad o.a. Des avonds was al wat in Zweden 'n hooge officieele plaats inneemt, zoo ook de gezanten der vreemde mogend heden aanwezig op het schitterende diner, dat de stad Gothenburg in de prachtige zaal van het groote restaurant der tentoonstelling gaf, een diner, waar ook de koninklijke familie aanzat. Niet minder dan circa 600 personen namen aan dit galadiner deel, onder wie verschillende sociaal-democratische raadsleden en zelfs, naar ons van Zweedsche zijde werd verzekerd, eenige communisten". Een schitterend gala-dinerwaar &1 wat een hooge plaats inneemt be nevens de koninklijke familie aanzit en sociaal-democraten, ja communisten dapper meedoen. O, ongelooflijke zaak voor ons in Nederland. Rood legt het af! Het proefkonijntje heeft er het leven bij ingeschotenDe Gemeenteraads verkiezingen hebben aan de niet-soci- Waalwijk, 22 Mei 1923. Thans is officieel bekend ge worden dat directeur en leeraren der Rijksdagnormaalschool alhier zijn over geplaatst naar Breda, om daar een nieuwe dagnormaalschool te stichten (er bestond een avondschool eenige malen in de week, zooals vroeger hier). Daarvoor zijn aldaar voorloopig be schikbaar 3 lokalen op ondérscheidene punten der stad, zeer zeker met het plan om later een nieuw gebouw te zetten, alles vanwege de bezuiniging. Met dat al zijn we hier de school kwijt, wat op verschillend gebied voor plaats en streek van zeer groot nadeel is, en dat alles voor vermeende bezuini ging, die het werkelijk niet is. Uit deze opheffing, omzetting en oprichting elders, 't geen voorafgegaan is, 't geen geschied is na den datum van 1 Mei met leeraren, leerlingen, gebouwen, met verzoeken, adressen enz., blijkt dat 't daar in den Haag aan Onderwijs een echte janboel is. 't Is sterk gezegd, maar niet te sterk. Met de overplaatsing van 't onder wijzend personeel, zal ook de directeur, de heer J. Spijkerman, het onderwijs hier ter plaatse en hiermee ook waar schijnlijk onze gemeente metterwoon verlaten en 't is ons eene behoefte en eene voldoening tevens, gelegenheid te hebben dit afscheid niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, omdat de heer Spijkerman voor onze gemeente, voor de geheele streek, voor de jeugd maar ook voor die op rijperen leeftijd en daardoor voor de geheele gemeenschap zoo ontzettend veel heeft gedaan en zoo groote verdiensten heeft gehad. 34 jaar was hij bij 't onderwijs in onze plaats werkzaam, als een werkelijk opvoeder der jeugd en heeft hij zijne groote capaciteiten beschikbaar gesteld voor de vorming van jong Waalwijk, waarvan hij zeer zeker tot zijn groote voldoening, zoo ontelbaar vele schitte rende resultaten heeft gezien en nog ziet, hier rondom hem, zoowel als in verre werelddeelen, waar zijne leer lingen hun levenspositie vonden. Den 5 Sept. 1889 werd hij komende uit Oeffeit benoemd tot hoofd derOpenb. Lagere School alhier als opvolger van den heer J. de Bree en had weldra zijn school door zijn capaciteiten en z'n krachtig optreden de roem van een der beste dezer streek. Aangesteld tot leeraar aan de Rijks normaalschool, werd hij bij het be danken van den directeur, den heer W van der Sluijs, als diens opvolger benoemd, welk feit onlangs zijn 25-jarige herdenking vierde. Later was de heer Spijkerman eveneenshoofdderM.U.L O. School en werd hij bij de omzetting der In verband met bovenstaande mogen we nog een paar berichtjes uit de oude doos aanhalen. In ons No. van 22 Augustus 1889 lezen wij 't volgende bericht „Van de 14 sollicitanten, die zich voor de betrekking van hoofd der openbare school alhier hadden aan gemeld, hebben 11 aan de oproeping gevolg gegeven. Van dezen hebben 2 zich gisteren teruggetrokken, zoodat in 't geheel 9 aspiranten zijn over gebleven. Het vergelijkend examen, afgenomen door den districtsschoolopziener, den heer Van Oppenraaij, geassisteerd door den heer Ravenhorst, van 's Bosch, Verschuren, van Tilburg, en Van der Sluijs, alhier, liep hoofdzakelijk over Fransch èn Duitsch, rekenen en wis kunde en Nederl. taal en letterkunde Het mondeling werk voor de klas bestond uit de behandeling van eene leesles en van een rekenkundig onder werp. De voordracht, die naar goedvinden van den schoolopziener 3, 4 of 5 personen kan bevatten, wordt einde dezer week tegemoet gezien". En in 't No. van 5 September 1889 't volgende „In de verleden Maandagavond ten 7 ure gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad, waarbij tegen woordig waren de burgemeester en al de leden uitgenomen de heer Wijten, is met 9 stemmen en 1 onthouding tot hoofd der openbare school alhier benoemd de heer Spijkerman, hoofd der openbare school te Oeffelt. De voordracht luidde le. Spijkerman, hoofd der school te Oeffelt. 2e. Boschkamp id. te IJzendijke. 3e. Mink, onderwijzer te 's Hage." als Hollandsch fabrikaat de aldus in Duitschland pasklaar gemaakte schoe nen zullen worden voorgezet. Omtrent de toepassing der wetsbe palingen merkt het blad o m. het vol gende op. „We komen tot Art, 5. In verband met de artt. en de jurisprudentie van den H, R. te dien opzichte was deze bepaling noodig, wilde men de Alge meene wetsbepalingen hier niet doen gelden. Art. 5 vermeldt alleen, dat de straf bepalingen, voorkomende in de Wetten betreffende inv. en accniet toepas selijk zijn op feiten vallende in een strafbepaling dezer wet. De bepaling van het nieuwe Art, 2 K. B., zooals dit is gewijzigd bij Verz. 1617 nopens het met name noemen van o a. ten invoer verboden goederen in de vrachtlijst, is dus wel toepasse lijk zoodra het invoerverbod van kracht wordt en het zal zaak zijn, dat aan de uitvoering dier bepaling streng de hand wordt gehouden. Doch zal men het nu bij de uitvoe ring buiten deze wetgeving kunnen stellen Het lijkt ons zeer lichtvaardig, dat de wet geen andere sancties inhoudt dan die van Art. 3. Evenmin toch, neen veel minder, dan bij aan belasting onderworpen goede ren zal men hier smokkelarij kunnen weren. Evenzeer, neen, veel meer, als daar niet alleen de frauduleuze invoer, doch ook het ongedekt vervoer moest wor den strafbaar gesteld, had dit hier moeten geschieden. Wel komt hier de bepaling van Art. 3, 2de der wet te hulp, doch die „we tenschap" zal niet spoedig zijn te be wijzen. Er blijft nu natuurlijk, waar ongedekt vervoer niet is een in Art. 5 der wet bedoeld feit, mogelijk, ongedekt vervoer strafbaar volgens A. W. en K. B. ver voer volgens die bepalingen te straffen. Doch dit is niet voldoende. Waar de stimulans tot smokkelen hier bij een verbod tot invoer veel grooter is dan bij een belasting bij invoer, zul len wil de betreffende wet niet tot een ernstigen smokkelhandel in dit artikel aanleiding geven, de ver- voerbepalingen beduidend moeten wor den verscherpt, althans die der Alge meene wet moeten worden hersteld, wil de wet niet op uitgebreide schaal worden ontdoken". Naar wij vernemen heeft het comité thans 36 toezeggingen van leerlingen voor de alhier te stichten U. L. O. Nutschool, hiervan zijn er 18 uit Groot-Waalwijk, de rest uit Sprang- Capellev Drongelen enz. De Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" maakt a.s. Zondag een uitstapje naar Herpt om aldaar op uit noodiging der Harmonie „De Eendracht" een concert dat door deze Harmonie gegeven wordt met eenige zangnum mers te komen opluisteren. Naast de bekroonde concoursnummers zhl o m ook het groote koor „De Martelaars van het Colyseum" van de Rillé ge zongen worden. Wij twijfelen er niet aan of de Liedertafel zal Zondag een mooi uitstapje en veel succes hebben. A.s Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk inplaats van Ds. D. W. O. Mühlnickel optreden Ds. J. C. van der Hoeven uit Rheden, terwijl tevens de H. Doop zal worden bediend. Bij gelegenheid van het zilveren Huwelijksfeest van hun medelid H. Maas-Vervoort brachten 'de leden der Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" Zaterdagavond ten diens huize een serenade. Als blijk van appreciatie wer den zij door den jubilaris gul onthaald In het „Weekblad voor de adm. der dir. bel., inv. en acc." wordt in een bespreking van het z g. Schoenen wetje er op gewezen dat, nu de wet is aangenomen, de toevoer van buiten naar de Hollandsche grenzen nog is vergroot. Gevreesd wordt dat ons straks DRUNEN. De stemming ter verkie zing van leden van den gemeenteraad zal alhier plaats hebben op Donderdag 24 Mei a.s. De kermis welke weer tot het verleden behoort, heeft alhier een zeer gunstig verloop gehad. Was het de eerste drie dagen slapjes, met de beide Pinksterdagen was het echter druk. NIEUWKUIJK. Het R.K. Zangkoor alhier besloot in haar jongste vergade- ■ing op Maandag 11 Juni a.s. naat Ntjmegen te gaan ter bezichtiging der T. Landstichting aldaar. Op Zaterdag 26 Mei a.s. zal dóór het ziekenfonds alhier een algemeene ledenvergadering worden gehouden. De vergadering zal plaats hebben na het tof in de openbare school. HEDIKHUIZEN. Vrijdag 18 dezer vierde onze gemeente-veldwachter, de heerj. van Mierlo, zijn 25 jarig jubi leum als gemeente-veldwachter van Hedikhuizen. De rijks- en gemeente politie uit de omgeving schonk hem een cadeau bestaande uit een gouden horloge met ketting. Van de gemeente ontving hij ean gouden lorgnet, terwijl hem door het secretarie-personeel een zilveren pot lood werd aangeboden. Het ontbrak hem dien dag niet aan verdere blijken van belangstelling. Burgemeester en Secretaris kwamen hem complimenteeren en vele politie mannen uit de omgeving kwamen hem persoonlijk hunne gelukwenschen aan bieden. Dat het den ijverigen politieman gegeven zij nog vele jaren met dezelfde ambitie zijne functie te vervullen. WASPIK. De verkiezing voor lid van den Raad is thans officieel vastge steld als volgt J. J. Kamp, E. Rubbens, A, Vloeimans, A. Pruijssers, D. van der Rijken en J. de Hood, allen aftr., J. Smits, Ant. Brokx, J. Ruijtenberg, W. B. Verschu ren en A. Kamp, nieuwe leden. Het gure Melweer heeft den groei der tuinvruchten tegengewerkt. De pr?» der groenten is hier den laatsten tijd dan ook aardig gestegen. Naar we vernemen zal de Wssplk- sche Harmonie op Zaterdag 16 Juni een feestconcert geven te Oosterhout. Op Zondag 27 Mei a.s. zullen bij uitzondering de H. H. Missen hier ge lezen worden om 6 en 8 uur, terwijl de Hoogmis om 10 uur zal gezongen worden. Op den 2den Pinksterdag bracht de Harmonie bij de pas gekozen en herkozen ieden van den raad, voor

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5