IEECIMIIETZMU. Derde Blad, Buitenland. Binnenland. Numm. 46. Zaterdag 26 Mei '23, Provinciaal Nieuws De Belgische en Fransche spoor wegdirecties zijn het definitief eens ge worden over het inleggen van den nieuwen sneltrein Brussel—Parijs en vice-versa waarvan vroeger reeds her haaldelijk sprake is geweest. Deze trein zal rijden met ingang van 1 Juni a.s. en, zonder eenig oponthoud in een tusschenstation, ook niet aan de grens, den afstand tusschen de twee hoofd steden afleggen in 3 uur 45 minuten. De uren van vertrek en aankomst zijn bepaald als volgt Brussel v 14.15— Parijs a. 18. Parijs v. 14.15-Brussel a. 18 u. Het aantal le en 2e klasse-piaatsen is beperkt zoodat het geraden is, voor deze treinen, de noodige plaatsen vooruit te bespreken in de stations Brussel-Noord Brussel-Zuid of Parijs Noord. De senaat verklaart zich onbe voegd in de zaak-Cachin c s. Daarop dienen Poincaré en zijn ambtgenooten hun ontslag in, hetgeen Millerand echter weigert te aanvaarden. Griekenland wil, dat de geallieer den vóór Zondag de kwestie van de schadeloosstelling aan Turkije zullen regelen. Daarna zal het zijn vrijheid van handelen hernemen. De geallieer den te Lausanne stellen een samen spreking van hen met de Grieksche en Turksche vertegenwoordigers voor. De communistische beweging in het bezette gebied. De toestand te Gelsenkirchen en Dortmund blijft ern stig. Omtrent de» toestand van staats raad prof. Struyken, die in het buiten land een operatie heeft ondergaan, luiden de jongste te 's Gravenhage ontvangen berichten veel minder gunstig. De „TAB A." mag zich tot dus ver in een buitengewoon druk bezoek verheugen. Gedurende de Pinkster dagen waren er ruim 15 000 bezoekers, terwijl Dinsdagavond de 50 000ste persoon, die de „T.A.B.A." bezocht, een dame, gelukkig werd gemaakt met een zilveren theeservies. Aan de tentoonstelling is nog toe gevoegd een fraaie collectie artikelen, die betrekking hebben op den tabaks- handel en industrie, en dateeren uit den tijd van Napoleon. Deze verzame ling, het eigendom der Amsterdamsche „tabaksfamilie" Smithuysen, bevat o.m. een antieke tabaksdoos, een formulier voor den makelaarseed in het begin der 19de eeuw, tabakslijsten uit dien tijd en een makelaarshamertje. Het hoofdbestuur van den R K. Onderwijzersbond in het bisdom Den Bosch heeft besloten aan de Canisius- Federatie voor te stellen, er naar te streven, om in vijf jaar tijds de som van f 25.000 voor de R.K. Universiteit te Nijmegen bijeen te brengen, in samenwerking met de Noorder Fede ratie. De Handeldrijvende Middenstand te 's Gravenhage deelt mede, dat een overeenkomst is gesloten tusschen de 3 middenstands organisaties te 's Gra venhage en de organisatie van hotel houders H. O. R. E. C. A. F., waarbij de leden van H. O. R. E. C. A F. zich verplichten, geen hotelkamers of andere localiteiten te verhuren of ter beschik king te stellen voor uitverkoopen, vliegende winkels en dergelijke voor den verkoop aan particulieren, waarbij door middel van advertenties het pu bliek wordt bewerkt, of wel door mid del van het verspreiden van circulaires op groote schaal. Hier valt niet onder de verkoop aan den handel en eveneens niet het ontvangen van particulieren door sinds jaren ingevoerde firma's, welke de ge woonte hebben, de haar bekende clientèle schriftelijk van haar bezoek in kennis te stellen Tegen de niet-leden van H. O. R. E. C. A. F., die in strijd met het in deze overeenkomst vermelde handelen, zal door de middenstandsvereenigingen worden opgetreden. Een nieuw afzetgebied voor onze industrie Naar de „Tel." verneemt, worden door een Nederl. ingenieur onderhan delingen gevoerd met de regeering van Ierland, ten einde tot een spoedige uitvoering van kanaal-, haven- en spoorwegwerken aldaar te geraken. Reeds is een plan gereed voor de oprichting van eenige industrieele ondernemingen. Het is niet onmogelijk, dat Ierland eerlang een afzetgebied zal worden voor onze machinale fabrieken en constructie werkplaatsen. Het zal dan tevens werkgelegenheid bieden aan onze werklooze aannemers en technici. Waalwijk, 25 Mei 1923. Looien van huiden voor het Rijk. Inlichtingen van den minister van Financiën. De Minister van Financiën heeft op de schriftelijke vragen van den heer van Rijzewijk betreffende een met de firma Roes en Zn. te Delft afgesloten contract voor het looien van huiden, het volgende geantwoord Een afschrift van de desbetreffende opdracht is ter vertrouwelijke kennis neming der leden van de Kamer op de griffie gedeponeerd. De opdracht in kwestie betreft, naar uit de sub 2». bedoelde corresponden tie blijkt, niet het looien van een aan tal huiden in loon. Het gaat om een afnemingscontract, waarbij het Rijk zich verplicht, tegen een op de in de correspondentie aangegeven wijze berekenden prijs, jaarlijks ten minste een zekere hoeveelheid leder af te nemen. Het risico voor de ruw-materia- len en de bewerking van het leder blijft dan ook geheel ten laste van den leverancier, terwijl voor den Staat vol ledige medezeggingschap en controle op de kostenberekening, de prijzen der grondstoffen en de te berekenen arbeidsloonen, enz. is bedongen. De minimum hoeveelheid, welke moet worden afgenomen, omvat slechts een gedeelte van het in totaal door het Rijk jaarlijks benoodigde leder, en wel in hoofdzaak dat gedeelte, dat door het Departement van Oorlog wordt afgenomen Dit Departement voorzag zich reeds gedurende vele jaren van leder door tusschenkomst van den leverancier, met wien het sub lo. bedoelde contract is aangegaan. Waar de hierbedoelde leverancier bekend is met de bijzondere eischen, welke aan het door vorenbedoeld De partement benoodigde leder moeten worden gesteld, was het in het belang van het Rijk om, toen zich door bij zondere omstandigheden de gelegen heid voordeed, met dezen leverancier een voor het Rijk gunstig contract af te sluiten, van die gelegenheid gebruik te maken. In verband met het voren- staande en met het oog op het bijzon der karakter van het afgesloten contract was hier voor het openen van een mededinging voor andere looierijen geen plaats, wat wel het geval zou zijn geweest, als het was gegaan om ooien in loon. Het spreekt vanzelf, dat men het bewuste contract heeft afgesloten in de overtuiging, dat daar door voor het Rijk de voordeeligste condities zouden kunnen worden ver- cregen. In dit verband wordt de aan dacht gevestigd op de clausule onder b sub 5, van den brief van den direc teur van het Rijksinkoopbureau van 8 "anuari 1923 no. 285, W.V. Het contract is gesloten door bemid deling van het Rijksinkoopbureau, dat in dezen als het deskundig bezuini- ^ingsorgaan moet worden beschouwd De beoordeeling of het contract voordeeligmoest worden geacht eischte in hoofdzaak commercieel niet tech nisch inzicht. De technische beoordee- ing van de kwaliteit van het afgelever de leder zal immers te zijner tijd bij de aflevering moeten geschieden Voor de beoordeeling uit commercieel oog punt is het Rijksinkoopbureau zelf de onpartijdige deskundige. Waar de Rijksvoorlichtingsdienst ten bate der lederindustrie te Waalwijk bestemd is voor technische voorlich ting, bestond, in verband met het onder de vorige alinea opgemerkte, geen aanleiding dien dienst over het hier bedoelde contract te raadplegen. op de in dit blad voorkomende ad vertentie van de Directie van de gas fabriek waarin deze er op wijst dat de gastoevoer Maandagmorgen van 56 uur wordt afgesloten. Zij die in het bezit zijn van dagvlammen of doorbrandende toestellen zullen goed doen daarvan van te voren de kranen te sluiten teneinde ongelukken of on gemakken te voorkomen. De Zomerdienst op de Nederl. Spoorwegen vangt dit jaar aan op 1 Juni. Hoewel de officieele dienst regeling nog niet is verschenen, zijn v/ij in de gelegenheid reeds thans mede te deelen dat enkele belangrijke veranderingen in de nieuwe dienst regeling zullen voorkomen Zoo zal trein 1144. die thans alleen Woensdag en Zaterdag loopt van 's Bosch naar L. Zwaluwe (vertrek 's Bosch omstreeks 1 uur nam voortaan dagelijks behalve des Zondags loopen. Er wordt boven dien een nieuwe trein ingelast van L.-Zwaluwe naar 's Bosch. Vertrek van Waalwijk 12 01 n m. De sneltrein 242 's Bosch—L Zwa luwe, vertrek van hier 8.27 v m. zal ook 's Zondags loopen, evenals de sneltrein 243 7.13 n.m. L.Zwaluwe 's Bosch, waardoor des Zondags een zeer belangrijke verbinding naar en van Dordrecht, Rotterdam, Den Haag enz. wordt verkregen, terwijl des avonds nog gelegenheid is om behalve i het centrum, ook het Zuiden des lands te bereiken. Behalve eenige „minuten" wijzi gingen van minder belang zal de trein, welke thans uit 's Bosch vertrekt om 5.51 nam. en hier aankomt 6 20 nam voortaan van 's Bosch vertrekken ten 6 23 nam., alhier aankomen 6.47 nam., waardoor de vooral door handels reizigers zoozeer gewenschte aanslui ting van den omstreeks 4 uur n m uit Amsterdam via Utrecht vertrekken- den trein 1511, zal verkregen worden. Indien mogelijk plaatsen wij in ons nummer van a.s Woensdag den vol- ledigen dienst. Het behoeft o.i. geen betoog dat het bovenstaand antwoord van den minister de belanghebbende kringen niet alleen niet zal bevredigen, maar evenmin de daar heerschende ongerustheid zal hebben weggenomen. Wat bedoeld wordt met het „ter vertrouwelijke kennisneming der leden van de Kamer ter griffie deponeeren" is ons niet recht duidelijk. Mogen de kamerleden het contract alleen inzien en er verder geenerlei gebruik van maken, b.v. om zich in verbinding te stellen met belanghebbenden en des kundigen, dan heeft dit o.i. absoluut geen zin. Wij nemen dus aan, dat dit niet zoo is, maar wat is de bedoeling dan wel Aangenomen dat het bewuste contract werkelijk ten voordeele van den Staat is, dan had het op den weg der regeering gelegen, dit contract eenvoudig te pu- bliceeren. Waar het antwoord ons eerst hedenmorgen bereikte, laten wij 't er voorioopig bij en komen op deze voor onze streek zoo belangrijke kwestie mogelijk nader terug. Naar wij vernemen is de heer C. Witlox benoemd tot lid van de plaatselijke commissie voor de Hoogere Handelsdagschool, welke benoeming door hem is aangenomen. Wij maken onze lezers attent Aanstaanden Zondag 's namiddags 2 uur hoopt Ds Anker uit 's Grave- moer te voorm Besoijen in de Bedie ning des Woords voor te gaan Tevens Bediening van het H. Avondmaal. Op Maandag 11 Juni a.s. zal eene buitengewone algemeene vergade ring gehouden worden der vereeniging „Waalwijks Belang" ter bespreking der voorstellen van 't Bestuur in zake de feestviering ter gelegenheid van het Jubileum van H. M. de Koningin en definitieve vaststelling van het pro gramma. Gisterenmiddag werd aangifte gedaan dat onder koeien, grazende in een weide van den Buitenpolder ge legen nabij Doeveren, mond- en klauw zeer zou zijn uitgebroken. Aanstonds werd door den veearts een onderzoek ingesteld en tot gerust stelling van de veehouders kunnen wij mededeelen, dat gebleken is dat de dieren niet lijdende zijn aan de zoo gevreesde ziekte. Donderdagavond tusschen 11 en 12 uur is brand ontstaan in de groote moderne lederfabriek der firma Verbunt te Dongen. Het vuur greep zoo hevig ons zich, dat het kolossale gebouw in korten tijd geheel werd vernield. Voor de in het najaar 1923 te Amsterdam te houden Schoenen- en Lederjaarbeurs hebben zich tot nu toe 54 deelnemers aangemeld. De statistiek van April 1923 geeft de volgende cijfers voor den invoer van schoenen, laarzen en pantoffels geheel of voor het grootste deel van leder: KG. Guld. totaal 422.000 1.707.000 waarvan uit Duitschland 343.000 1.343.000 Gr. Britannië 18.000 120 000 V. S Amerika 1.000 13 000 Oostenrijk 9.000 24 000 Zwitserland 1.000 10 000 Tsj Slowakije 37.000 132.000 tegen in April 1922 totaal 345 000 1.296 000 De invoer van schoeisel, die ver minderd was in de eerste 3 maanden van '23, is in de maand April dus weer grooter geworden, ongetwijfeld voor een deel tengevolge van het feit, dat zeer spoedig de invoer verboden zal worden en menig grossier dus nog zooveel mogelijk uit 't buitenland wil betrekken. Sterk blijft Duitschland domineeren wat den schoenenimport betreft, 4/5 van den totalen invoer in April '23 kwam van dit land De volgende is Tsj. Slowakije, terwijl Engeland pas in de 3e plaats komt met een luttele hoeveelheid. Ook Zwitserland zond in de afgeloopen maand weinig. Vakbl. v. d. S. luiden I. Voor een groot deel wordt de hui dige economische wereldcrisis veroor zaakt door storingen in het verbruik, door de sterk verminderde koopkracht van vele volkeren. II Elk land moet er daarom op be dacht zijn, dusdanig te produceeren, datde producten weder gekocht kunnen worden. III. De Nederlandsche bevolking kan gezien haar sterken aanwas in de toekomst alleen bestaan wanneer aan de Nederlandsche industrie de kans gegeven wordt, thans het hoofd boven water te houden. IV De noodzakelijke verlaging der productiekosten, mede door loonsver- aging en werktijdverlenging, wordt sterk geremd door de loonpolitiek van vele gemeenten. Mede door deze loonpolitiek zijn de jelastingen, die op de industrie druk ken, ondragelijk geworden, zijn de inantiën van vele gemeenten ontwricht en zijn de diensten, die de overheid bewijst niet in verhouding tot de draagkracht der consumenten. V. De loonen in de particuliere ondernemingen zijn in verhouding tot die, welke de gemeenten betalen veel sterker gedaald. Hierdoor is een onevenwichtigheid ontstaan in de belooning van gelijk- soortigen arbeid door particulieren en door de gemeentelijke overheid. VI Het gevolg hiervan is, dat de kosten van levensonderhoud niet zoo danig zijn gedaald, dat de industrie een basis der loonbepaling vinden kan waardoor eenerzijds de arbeiders een menschwaardig bestaan verzekerd krij gen en anderzijds aan de buitenland- sche concurrentie het hoofd kan worden geboden. VII. Bovendien werken de loons voorwaarden in vele gemeenten de be reidheid der industriearbeiders,om met lagere loonen enz. genoegen te nemen, tegen. VIII De betrekkelijk hooge loonen der gemeente-arbeiders hebben tot ge volg, dat de druk van de economiache crisis, meer dan noodig is, gelegd wordt op de industrie (werkgevers zoo wel als arbeiders), en dat de werk loosheid onder de industrie-arbeiders wordt gestimuleerd. De welvaart van het gemeente-personeel handhaaft zich ten koste van de arbeiders in parti culiere bedrijven. IX. Bij de beoordeeling der loonen in de gemeente-bedrijven dient men rekening te houden met de bijzondere voordeelen, die het gemeente-perso neel veelal boven de particuliere arbei ders geniet. X. Het is gewenscht, dat bij het vaststellen der loonen in de gemeenten, de gemeentebesturen het advies in winnen ook van de organisaties der werkgevers ter plaatse, ten einde tot normalisatie van arbeidsvoorwaarden te geraken. DRUNEN. De uitslag van de gisteren gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad is alsvolgt: Lijst la A. Muskens 184, Th Els- hout 33, T. v. Halder 101, A. van Spijk 87, v. d. Wiel 101. Lijst lb W. Klerx 39, A. Brok 44. A. Smit 8, L. C. J. Pijnenburg 129, N. Brok 42. Lijst 2 W. v. d. Wiel Wzn. 259, A. van Huiten 90 en Adr. v. d. Wiel 25. Lijst 3 A. van Huiten Gzn. 45. Lijst 4 R. van Drunen 117 De uitslag wordt Zaterdagmorgen door het hoofdstembureau bekend gemaakt Vermoedelijk zijn gekozen de heeren W. v. d. Wiel. A. van Huiten, L C. J Pijnenburg, R. van Drunen, A. Muskens aftr., T. van Halder aftr., en A. van Spijk aftr. mille uit de parochie St. Clemens te Waalwijk onder trommelgeroffel aan en woonde twee H H. Diensten bij en vertrok tegen 10 uur huiswaarts. Ruim 11 uur kwam per tram de processie van de H Familie uit Kaats heuvel met fanfare. In het café van het tramstation en daarbuiten verbeid den vele personen de komst dier pro cessie. In plechtstatigen optocht trok deze processie van circa 300 mannen, vermeerderd met een ruim 100 fiets- rijdende leden, die reeds vroeger wa ren aangekomen onder de tonen der muziek en onder het gezang van Maria- liederen naar het genadeoord, alwaar eene H. Mis met assistentie werd op gedragen. Om 2 uur had in de kerk een plechtig Lof plaats waaronder her nieuwing der Doopbelofte. Tegen 4 uur verliet deze processie zeer onder den indruk het genadeoord Tegen 4 uur kwamen eenige leden van de Dames-congregatie uit Heusden processiegewijze naar het genadeoord en woonden een plechtig Lof bij, waaronder de Damescongreganisten, waarvan eenige met bizondere klank volle en harmonieuse stemmen zeer verdienstelijk zongen, onder begelei ding van den ervaren organist harer parochiekerk, die wederom bleek aan het orgel te zijn „the right man on the right place" de rechte man op de rechte plaats. Daarna trok deze processie naar het kapelleke en bij terugkeer in de kerk werd zij ontbonden en onder nam zij in de beste stemming en te vreden den terugkeer naar de stad Heusden. Onder alle Diensten voor de Proces- siën werden met gloedvolle woorden van welsprekende gewijde redenaars de hulde en lof verkondigd van de Wonderbare Moeder Maria van Elshout. Dinsdagmorgen tegen half 10 kwam aan het tramstation de processie van de Damescongregatie uit de parochie van O. L. Vrouw van Besoijen aan. On middellijk vormde zich de stoet en begaf zich, opgeluisterd door een banier en vaandels, al zingende en biddende naar het genadeoord, alwaar eene plechtige gezongen H. Mis werd op gedragen. Een dameskoor bracht een harmonieuse Mis op meesterlijke wijze ten gehoore, Onder de H. Mis werd door den ZeerEerw. Pater Celebrant, kanunnik van de Orde der Norbertijnen een boeiende predikatie met eene schitterende peroratie gehouden, be trekking hebbende op de Wonderbare Moeder Maria van Elshout. Half 12 uur werd een lof met dames koor gehouden, waarna de stoet god vruchtig, onder gezang en gebed toog naar het kapftelleke, om door Maria'» voorspraak den zegen van Haar God- delijken Zoon over deze bedevaart gangsters af te smeeken. Na afloop van dit bezoek gingen de deelneemsters aan deze processie te voet naar Drunen om aldaar per tram tevreden huiswaarts terug te keeren, dankbaar voor de heerlijke uren in het genadeoord doorgebracht. SPRANG-CAPELLE. (Vm. Sprang). Wegens vertrek naar elders heeft de heer P. de Kort te Waalwijk be dankt als Directeur van het Christelijk Mannenkoor „De Volharding" alhier. Het onderzoek voor verlofgangers der landmacht, lichting 1910, 1911 en 1912 (voorm. landweerlichtingen 1917, 1918a en 1918o) zal voor deze ge meente plaats hebben te Waalwijk in de Openbare School (Stationstr. 24) op Dinsdag 12 Juni 1923 des voorm. 10,30 uur. Maandagmiddag 28 Mei zal de raad dezer gemeente des middags teu 3 uur in openbare vergadering bijeen komen. Aan de orde komt o m. Bespreking Raadhuiskwestie. De R.K Werkgeversvereeniging in het diocees Den Bosch zal Zaterdag te Tilburg haar jaarlijksche vergade ring houden. Dr. Kortenhorst zal een rede houden over loonpolitiek der ge meente in verband met de loonen in het particulier bedrijf. Zijn conclusies NIEUWKU1JK Donderdagmorgen te 6 uur trok de Congregatie van O. L. Vrouw onder leiding van haren direc teur den ZeerEerw. heer Pastoor ter bedevaart naar Elshout. Om 7 uur werd een H. Mis opgedragen waar onder allen ter H. tafel naderden. Na deze H. Mis ging ieder wat gebruiken om den inwendigen mensch te ver sterken, waarna om 10 uur weer een plechtige gezongen mis werd opge dragen waar allen weer bij tegen woordig waren. Toen deze plechtig heden waren afgeloopen keerden allen weer in dezelfde orde huiswaarts. Naar we uit goede bron ver nemen, worden de afsluitboomen der S.S-wegen, gelegen tusschen wacht post 34 en 35 opgeheven. ELSHOUT. len Pinksterdag werd de parochiekerk, alwaar op eene bizon dere wijze de Wonderbare Moeder Maria vereerd wordt, reeds van den vroegen morgen tot den laten avond druk door bedevaartgangers uit den omtrek bezocht, ofschoon het weder veel te wenschen overliet 2en Pinksterdag kwamen niettegen staande het slechte weder reeds vroeg tijdig verscheidene pelgrims het gena deoord bezoeken. Tegen 7 uur kwam eene groote processie van de H. Fa- Algemeene Leden Jaarvergade ring der vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capelle en Vrijhoeve-Capelle, op D V. Maandag 28 Mei a sdes avonds ten 7,30 ure, in het lokaal der O L.S. aan de Nieuw- straat te Capelle. Agenda 1. Opening. 2. Jaarverslag en bespreking. 3. Verkiezing van drie bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van J. Huijsman en wegens vertrek naar elders van A J. de Roon en Lank- huijzen. 4. Opwekkend woord door Ds. A. Meijer. 5 Vaststelling Huish. Reglement. 6. Rondvraag 7. Sluiting VRIJHOEVE CAPELLE. Toen enkele jongens van hier op Pinkster-Maandag van den Roestelberg terugkeerden kwamen ze tot de onaangename ont dekking dat van allen de fietsbanden met een scherp voorwerp waren stuk gestoken. Voorwaar een minne streek. Een dochtertje van D. K. dat met enkele kameraadjes stoeide, had I het ongeluk van een paal te vallen en een arm te breken.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9