BE tEHI HHH NET ZUiatW I ACCUMULATOREN. I Fa. Fa. Qebr, Boeren, - 's-Bosch. Tweede BladL Rechtzaken. Kerknieuws. Buitenland. Gemengd Nieuws. Starter— en Verlichtingsbatterijen ..Exide" Agentschap. Nuinm. SO. Zaterdag 9 Juni '23 Mededeelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. K/einindustrie en kleinhandel. Was de toestand in de groot indus trie en den groothandel zonder uitzon dering zeer slecht, ook die in de klein- industrie en kleinhandel was niet beter De klein-schoenmakerijen, de klein handelaren in leder en fournituren deelden uit den aard der zaak hetzelfde lot der grootere ondernemingen. Het spreekt overigens vanzelf dat waar de schoen- en lederindustrie voor het district onzer Kamer van zoo groo- te beteekenis is, de terugslag van den jammerlijken toestand waarin deze zich bevond, onmiddellijk werd gevoeld door den handeldrijvenden middenstand. Naast verminderde koopkracht van een groot deel der bevolking hadden de meeste ondernemingen door dalende prijzen te kampen met verlies op ba lanswaarden, zoodat menig winkelier zich met moeite staande houdt, In de bouwvakken was in de meeste gemeenten voor nieuwbouw op een enkele uitzondering na, groote slapte, ook hel zoogenaamde „klantenwerk" liep sterk terug waar naast malaise in handel en industrie ook de landbouw een slechte tijd doormaakte. Bakkerijen en slagerijen die ten aanzien van de marktprijzen in gunsti ger conditie verkeerden hadden in het algemeen minder reden tot klagen. Slechte betalingen drukten per slot van rekening echter de winst. Alle middenstandsvereenigingen rap porteerden dan ook zeer slechten gang van zaken. Door enkele organisaties wordt geklaagd over een grootere trek naar de grootere plaatsen voor het doen van inkoopen, hetgeen naar zij meenen in de hand wordt gewerkt door de ingestelde autobusdiensten. De Hanze te Waalwijk acht den bloei der markten een nadeel voor vele win- kslicrs. De verhouding tot de banken werd steeds moeilijker. Nieuwe credieten voor de schoen- en lederindustrie wer den niet verstrekt, tenzij tegen behoor lijk onderpand, terwijl vaak bestaande credieten moesten worden ingekrompen. Het mag evenwel niet worden ontkend dat de bedrijven, die blijken op ge-' zonden leest geschoeid te zijn en daar door levensvatbaarheid bezitten, den noodigen steun niet werd onthouden Zoolang de toestand in de schoen en lederindustrie niet is opgeklaard kan van credietverruiming geen sprake zijn. Al moet worden toegegeven, dat de zeer gereserveerde houding der banken in de hand werkte dat de organisatie van menig bedrijf werd herzien en daardoor op gezonder basis werd ge bracht, dit neemt niet weg, dat ander zijds groote moeilijkheden werden ver oorzaakt. De gevolgen van de al te ruime credietverleening in de oorlogs jaren zijn thans te meer aan den dag getreden. De verhouding tusschen werkgevers en werknemers was over het algemeen bevredigend. Stakingen en uitsluitingen kwamen niet voor. In het algemeen was het streven der werkgevers er op gericht hun personeel zooveel mogelijk in dienst te houden, ofschoon dit gepaard ging met groote geldelijke offers van hun kant. In de gemeente Waalwijk werd eene wacht geldregeling getroffen voor de schoen en lederbewerkers, het aandeel in de uitkeeringen krachtens die regeling be droeg voor de werkgevers over 1922 f 32.154.39. Tusschen den Nederlandschen R.K. Bond van Schoenfabrikantenen den R.K. Lederbewerkerssbond werd ingaande 1 April 1922 een collectief contract gesloten ter vervanging van dat, ge ëindigd op 1 September 1920. Het regelt de loonen naar een glijdende toonschaal, heeft een kindertoeslagfonds, terwijl regelen zijn opgenomen omtrent rationeele arbeidsprestaties en arbitrage omtrent alle geschillen over het collec tief contract en andere. De regeling voor een rationeele arbeidsprestatie vonden evenwel door de sterk inge krompen productie geen toepassing. In alle bedrijven werden loonsverla gingen doorgevoerd. r Verkeersmiddelen. Een ernstige grief bestaat bij handel en industrie tegen de hooge tarieven vqor het personen- en goederenvervoer bij de spoor en tramwegen. De auto- busdiensten rijzen als paddestoelen uit den grónd en^ hét goederenvervoer door de vrachtauto-besteldiensten neemt overhand toe. In October 1922 werd bij wijze van proef een autobusdienst geopend Waalwijk—'s Hertogenbosch. De ondernemer had op dit traject te concurreeren tegen Staatsspoorweg en de tramweg van de N.V, Hollandsche Buurtspoorwegen. Aangevangen werd met een primitief voor personenvervoer ingerichten vrachtwagen. Op 31 Dec. 1922 waren echter reeds 6 wagens in gebruik en werden in een paar maan den tijds niet minder dan 13 i 14000 personen vervoerd. Dezelfde onderne mers explaiteeren thans afzonderlijk een personen- en een goederendienst Waal wijk—'s Hertogenbosch, Waalwijk— Tilburg en Waalwijk—Qeertruidenberg, alle trajecten met spoor en/of tram wegen. Bij net uitbrengen van dit ver slag beschikt deze onderneming reeds over 11 autobussen en 3 vrachtwagens. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke snelle ontwikkeling van dit vervoer middel in directe concurrentie met spoor en train alleen mogelijk is. wan neer beide laatstetondernemingen niet beantwoorden aan de eischen van de praktijk Dit geldt zeker ten aanzien van de tarieven als wel ten aanzien van een tekort aan goede verbindingen met de voornamere plaatsen. Het heeft verwondering gewekt, dat bij de wederinvoering van treindiensten voor buurtverkeer het traject 's Bosch —Lage Zwaluwe, waar vroeger steeds buurtverkeer bestond, is voorbij gezien. Toen van de Rotterdamsche en Haagsche Kamer herinitiatief uitging om met vertegenwoordigers van de Nederlandsche spoorwegen namens alle Kamers direct van gedachten te wisse len omtrent het spoorwegbeleid, werden door onze Kamer de navolgende op merkingen voorgedragen 1. In het district onzer Kamer is te constateeren een steeds toenemend bestelgoederenverkeer per vrachtwagen en vrachtautodienst. Het vervoer op deze wijze is beduidend grooter dan in den vooroorlogstijd. Ook het perso nenvervoer van omnibusdiensten in lokaal verkeer neemt steeds zeer in beteekenis toe. 2. In 1914 waren in den hooihandel, in ons district van beteekenis, de spoor- en schippersvrachten vrijwel gelijk. Dit is thans lang niet het geval Voor wagonlading geperst hooi bij minstens 5000 Kg, in eens en bij gebruik van eigen dekkleeden wordt betaald per 1000 Kg. van Geertruidenberg naar Rotterdam per spoor f 4. per schip f 2 50; van Geertruidenberg naar Amster dam per spoor f 7.25 per schip f 4 a f 5.— van Geertruidenberg naar Den Haag per spoor f 5.—, per schip f 4. van Geertruidenberg naai Utrecht per spoor f 5 70, per schip f 4. In het spoortarief zijn niet begrepen de stationskettingkosten, enz. De scheepsvracht op den Haag en Utrecht zal binnenkort nog iets voordeeliger worden. Geperst hooi komt daarom voor spoorverzending bijna niet meer in aanmerking en is voor de exploitatie zoo goed als verloren. Bij lagere ta rieven zou veel meer van de spoor- I wegen gebruik gemaakt worden De vergelijking is natuurlijk nog te maken met verschillende plaatsen. Het is ons bekend, dat uit het Noorden goederen bestemd voor België, voor een gedeelte de reis maakten over Duitsche Spoor wegen. Bij verzending geheel over Nederlandsche spoorwegen zou de levering meestal niet loonend zijn of verlies opleveren. 3. Vervoer van hout voor de klom penindustrie van uit Gelderland vond vroeger meestal per spoor plaats Thans is dit vervoer zoo goed als uitgesloten wegens de hooge vracht 4. Geklaagd wordt over de vaak on- practische toepassing van het z.g. staangeld van niet tijdig geloste goe deren en het nawegen van wagons met het berekenen van extra vracht en boeten. De verlader gevoelt zich tegen over de spoorwegen meer als een „be gunstigde", dan als een klant, die „koopt" of „werk aanbrengt". 5. Waar de Regeering door dik en dun de prijzen der producten wil druk ken en zelfs niet ontziet de grenzen geheel open te laten voor den onbe- lemmerden invoer, waardoor de Neder landsche nijverheid wordt gedwongen tot eene concurrentie, die neerkomt op zelfmoord ware de aandacht te vesti- I gen op de enorme hooge spoorvrach- ten, zoo wordt om een voorbeeld te noemen voor steenkolen uit de Lim burgsche mijnen voor het station Gilze-Rijen voor een 10 ton lading ruim f 40.— berekend. 6. De loonen der ongeschoolde spoorwegarbeiders gaan veruit boven die in de particuliere bedrijven en moeten daardoor de vrachtprijzen op drijven. 7. De Vrachtprijzen worden niet altijd rationeel toegepast. Zoo worden b.v., wat ons district betreft, de ruwe looistoffen steeds berekend naar tarief A, onverschillig of deze goederen in open of gesloten wagons worden ver zonden. Deze massa-goederen zouden uit hun aard berekend moeten worden naar de lagere tarieven, als voor ruwe grondstoffen ook wel worden toege past. Verbetering valt te constateeren ten aanzien van diefstallen op de goede- renbureaux van spoor, boot en tram, waarover in vroegere verslagen werd geklaagd. Eveneens is verbetering gekomen in de telefonische verbindingen met de voornamere plaatsen in ons land. Faillissementen. al zijn krachten kan volbrengen. Daar de Duitsche regeering erkent, dat het zeer moeilijk is om de grenzen van de Duitsche draagkracht nauwkeurig te bepalen, heeft zij aangeboden de beslissing van een onpartijdig inter nationale instantie over de hoogte en den aard der bepalingen te aanvaarden. Een krachtiger bewijs voor den wil van Duitschland tot vergoeding is niet denkbaar. De Duitsche regeering is bereid alle gegevens te verstrekken voor een be trouwbare beoordeeling van de Duitsche draagkracht. Ofschoon de Duitsche regeering groote leeningen wilde uit schrijven ten einde de mogendheden, die recht op herstel hebben, zoo spoedig mogelijk in het bezit van kapitaal te stellen, is zij zoolang dit onuitvoerbaar blijkt ook bereid zich met een stelsel van annuïteiten te vereenigen. Voor de uitvoering van het defini tieve plan van het herstel stelt de Duitsche regeering de volgende waar borgen voor a De rijksspoorwegen worden van het rijksvermogen losgemaakt en zullen zelfstandig worden beheerd onafhanke lijk van de inkomsten en uitgaven van het algemeen financieel beheer. De spoorwegen geven goudobligaties ten bedrage van 10 milliard goudmark uit, die ingeschreven worden als hypotheek op het vermogen van de spoorwegen en van 1 Juli 1927 af 5 pet. rente zullen geven. Hierdoor wordt een jaarlijksche betaling van 500 millioen goudmark gewaarborgd. Om een verder jaarlijksch bedrag van 500 millioen goudmark van ljuli 1927 te garandeeren, zal de Duitsche regeering binnenkort de nijverheid, de banken, den handel, het verkeerswezen en den landbouw tot een waarborg verplichten, die als hypotheek van 10 milliard goudmark op het bezit van de bedrijven, van de steden en van den land- en boschbouw zullen worden ingeschreven. De 500 millioen goud mark jaarlijks uit dezen hoofde worden hetzij middellijk in de lijst van een algemeene, ook het overige bezit druk kende belasting, hetzij onmiddellijk door deze belastingobjekten opge bracht. b. Bovendien zullen de rechten op genotmiddelen en de verbruiksbelas tingen op tabak, bier, wijn en suiker alsmede de opbrengst van het brande wijnmonopolie als garantie voor de annuïteiten worden verpand. Inderdaac is de opbrengst (vóór den oorlog 800 millioen goudmark) tot ongeveer een vierde gedaald, maar dit zal automatisch weer stijgen, zoodra de Duitsche staats huishouding weer normaal zal zijn. Ten slotte merkt de Duitsche regee ring op, dat alleen door mondelinge I gedachtewisseling een zoo ingewikkeld I vraagstuk der oplossing nader kan worden gebracht, Duitschland erkent zijn verplichtingen tot vergoeding. De Duitsche regeering herhaalt haar ver zoek om een conferentie bijeen te roepen, ten einde den besten weg tot vervulling van deze verplichtingen overeen te komen. De „Journal" verneemt uit Londen Een groep industrieelen, leden van het Lagerhuis, heeft den minister-president een memorandum overhandigd, dat eenige aanbevelingen inhoudt betreffen de de regeling van de kwestie van herstel. Er wordt o a. in voorgesteld, dat een som van 100 millioen pd.std.i. on geveer 7 milliard francs (papiergeld), onmiddellijk aan de Duitsche regeering zou worden ter hand gesteld, welke som dan zou moeten verdeeld worden tusschen Frankrijk, België en Italië, als een eerste afbetaling. Voorts moest een minimum- en een maximum-bedrag voor de totale schuld van Duitschland worden vastgesteld. Het minimum moest ongeveer 1,5 mil- lard, het maximum 3 milliard p.st. bedragen, na aftrek van het reeds betaalde. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electrtcitelt. Tegenover *t Station. I'elel. No. 8116. Novene gesloten met eene Algemeene T. Communie van alle leden der Drank- jestrijdingsorganisatle. De Eerw. Over sten van alle kloosters en andere rellgieuse Instellingen van heel het land, alsook alle R. K- Onderwijzersbenden, zijn uitgenoodlgd deze gebedsactie van Sobrië>a9 te willen steunen. Naar een telegram uit Sydney ons meldt, is Z. D. H. Mgr. dr. G- Vesters, apostolisch vicaris van Rahaul, die 5 Mei de residentie Menado had verlaten, op 6 Juni te Sydney aange komen. Op Zondag 5 Augustuw a.s. zal Mgr Vesters de H. Bisschopswijding ont vangen te Vunapope, (in het missiege bied van Raubaul, vroeger Nieuw-Pom- meten, thans Nieuw-BMttannlë) uit de handen van Z.Ex. Mgr. B. Cattaceo, apostolisch delegaat. Hsgz. Naar wij vernemen, is aan het Collegium Angelicum te Rome cumlaude geslaagd voor het eerste examen In de hoogere theologie de zeereerw. heer Jos. Teullngs, geboortig van 's-Herto- genboscb, voorheen professor aan het Klein Seminarie te St. Michlels-Gestel. Het aantal faillissementen in het j district bedroeg 17 (waaronder 5 schoenfabrikanten). De nieuwe Duitsche nota is aangeboden. De Duitsche regeering begint met te verklaren, dat zij niet meer wenscht te beloven dan naar haar overtuiging het Duitsche volk met inspanning van Om Gods onmisbare» zegen steeds meer en meer over de drankbestrijding af te smeeken, wordt van 13 tot 24 juni a.s. in alle Afdeelingen van Sobriëtas eene Novene gehouden. De Novene is eene voorbereiding tot het Feest van St. Jan den Dooper, den hemelschen patroon en beschermer der drankbestrijders. Tot dagelijksch No- veeegebed is gekozen het afhatgebed »Almachtlge, algoede God«» waaraan wordt toegevoegd één Onze Vader en één Wees Gegroet met de aanroeping »H. Johannes de Dooper, bid voor ons*. Op den feestdag van St. Jan wordt de Heden stond voor de Rechtbank te recht J. M. D., 22 jaar, ambtenaar ter secretarie te Steeg, thans gedetineerd, beklaagd van, I te Heusden in het jaar 1920 zich wederrechtelijk gelden te hebben toegeëigend van de gemeente Heusden (f 159,92), welke gelden hij uit hoofde van zijn beroep ais ambte naar van het levensmiddelen-bedrijf anders dan door misdrijf onder zich bad. II. van valschheld in geschriften ge pleegd in 1920 door opzettelijk een nota van burgemeester en wethoud*rs van Wijk c,a. ten laste der gemeente Heusden voor levering van brood enz. enz tot een bedrag van f 218.35 te vervalschen door - nadat deze voor voldaan was geteekend -—dezelve met f 159 82 te vermeerderen voor leverin gen van brood enz. enz. Beklaagde bekent zich te hebben schuldig gemaakt aan het hem ten laste gelegde. De president ondervraagt beklaagde of er ook behoorlijk toezicht werd ge houden op de werkzaamheden, aange zien jongens van dien leeftijd meer malen zijn gevallen omdat ze niet be hoorlijk gecontroleerd werden. Beklaagde zegt dat de burgemeester om de drie maanden de boeken con troleerde. Het geldelijk beheer was vofgens instrucile bij den gemeente-ontvanger. Voor de werkzaamheden van bekl. waren geen instructies. De gelden van de winkeliers werden door den veld wachter aan hem afgedragen en door hem op de giro gestort. Beklaagde zegt het verduisterde geld deels voor zichzelf en gedeeltelijk voor levens onderhoud te hebben besteed. Getuige H. J. van Eggelen, burge meester van Heusden, bevestigt dat vanaf 1918 het financieel beheer der distributie bij den gemeente-ontvanger berustte. Omdat de ontvanger slechts tweemaal per week tot het ontvangen van de gelden zitting had op de secre tarie, nam beklaagde 'c geld voor dezen op de andere dagen In ontvangst en bracht het dan bij den ontvanger of stortte het op de glro-rekenlng. De president wijst getuige er op, dat de ontvanger niet ztjn plicht deed door het geld te laten berusten bij een joe gen van 18 jaar. Spreker noemt het een groote tekortkoming van dezen om het werk van zich af te schuiven en zijn particulier bedrijf uit te oefenen. Getuige legt de meest gunstige ver klaring omtrent het gedrag van be klaagde af en zegt dat hij uiterst matig was. Een der rechters vroeg waarom de zaak niet op de een of andere manier was gesust. Getuige zegt zulks wel getracht te hebben, doch toen was de zaak reeds in handen der Justitie. Getuige J. Zonneveld, gemeente ontvanger te Heusden, wordt er door den president op gewezen, dat hij niet behoorlijk zijn functie heeft waargeno men en niet verantwoord Is tegenover de gemeente. Hij had nooit het gelde lijk beheer aan een jongen van 18 jaar mogen overlaten. Spr. betreurt het dat hier weer een oppassende jongen de dupe wordt. Getuige zegt dat hij behalve het ambt van ontvanger ook boekhouder op de scheepswerf was. Het geld dat werd geïad tijdens de dagen dat hij geen zitting had, moest op de giro rekening gestort wo/den. Daarnaar ge vraagd zegt getuige, dat hij als ont vanger een salaris genoot van f 950. Nog werd als getuige gehoord H. van Doveren, ambtenaar ter gemeente secretarie te Heusden, die mededeelde te herkennen de valsche handieekeniag die bekl. op een kwitantie had gezet. Getuige D. van Kutjk, gemeente veldwachter te Heusden. deelt daarna mede de wijze van afdracht der gelden welke hij voor het distributiebedrijf moest innen. Ook dezen getuige wordt er door den president op gewezen, dat hij het geld aan den gemeente-ontvanger had moeten afdragen. Getuige zegt van den burgemeester daartoe last te hebben gekregendat is zijn baas. De burgemeester nader gevraagd, zegt dat eigenlijk van lastgeving geen sprake was. Vroeger, toen spreker nog ontvanger was, kwam het geld op het stadhuis en dat is zoo gebleven. Hei O.M. waargenomen door Mr. Paardekooper Overman, het woord verkrijgend zelde met genoegen te hebben waargenomen, dat beklaagde zija eenmaal aangenomen houding heeft bewaard. Er op wijzende dat beklaagde reeds 2'/s maand in voorarrest heeft gezeten en in aanmerking nemende dat spreker de meest gunstige getui genissen over beklaagde heeft ontvan- ged, durft bij met gerustheid eene voorwaardelijke veroordeellng vragen ofschoon spr. niet mag wegcijferen dat hier een ernstig misdrijf Is gepleegd. Ten slotte vroeg spreker een voor waardelijke veroordeellng van 10 maan den gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaren. De verdediger Mr, van Leeuwen kon zich volkomes aansluiten met het re- questolr van het O. M. Beklaagde, die zeer onder den lnd«uk was, nogmaals ondergevraagd wecschte er op te wijzen dat, waar de rechtbank had gevraagd waarom de zaak niet gesust was, dat door den burgemeester al het mogelijke daarvoor is gedaan en met groote dankbaarheid wil h^ zulks mededeelen verder zegt bekl. zich nimmer meer aan dergelijke feiten te zullen schuldig maken. De Rechtbank bepaalde vervolgens de uitspraak op 14 juli. Door wiide zwijnen verscheurd. Sinds eenigen tijd wordt de omge ving der Fransche gemeente Puy en- Velay onveilig gemaakt door twee reusachtige everzwijnen. Een meisje, dat vee hoedde bij Tallhac, hoorde angstgeroep uit het bosch van La Pède, maar durfde er niet heengaan, zoodat zij wegsnelde om hulp te gaan halen. Toen men kwam, vond men in het bosch het lijk van een 75 jarige boerin, met de kleederen aan flarden, de sche delhuid afgerukt, het gelaat verbrijzeld en het lichaam half verscheurd, waar uit voldoende bleek dat zij het slacht offer van het ongedierte is geworden. Fraude is gepleegd door het hoofd der openbare school te Hilligers- berg, den heer J. L H.. die tevens kassier is van de Boerenleenbank te Ter Bregge, gemeente Hilligersberg. De „Tel." verneemt over dit geval De Boerenleenbank staat onder con trole van de Raffeisenbank te Utrecht. Vrijdag voor een week kwamen eenige inspecteurs van die bank controle uit oefenen. Door een toevallige omstan digheid ontdekten zij, dat een bedrag van f 3500 van een der beleggers niet in de boeken van den kassier was verantwoord Dit kwam hun verdacht voor. Zij staakten echter, zonder iets van de ontdekking te laten bemerken, hun onderzoek en zeiden nog wel eens terug te zullen komen. Inderdaad kwamen de inspecteurs reeds den volgenden Dinsdag terug. Zij begaven zich toen naar het huis van den voorzitter van de Bank, den heer C. van der Kloot, aan wien zij hun vermoeden meedeelden en inzage van de boeken vroegen. Deze heer ging daarop naar den kassier en ver zocht, namens de inspecteurs der bank, de boeken te mogen medenemen. De heer H. gaf gevolg aan dit ver zoek, doch onraad vermoedend, begaf hij zich met de tram naar Rotterdam. Men heeft niets meer van hem gehoord, in weerwil van de nasporingen van de politie. De inspecteurs van de Raffeisenbank zijn onmiddelijk aan het werk getogen om het bedrag vast te stellen, dat door den heer H. is verduisterd Alle spaar bankboekjes en loopende rekeningen zijn opgevraagd. Vermoed wordt dat H. reeds zeven jaar geleden gelden, welke door 125 leden van de bank welke rekening courant hebben en verder door de kleinere spaarders wa ren gestort, niet in de boeken heeft verantwoord. Hij beeft die vermoede lijk ten eigen bate aangewend. Het juiste bedrag kon nog niet wor den vastgesteld, doch wordt op f 50.000 geschat. Vrijdag j 1. heeft de Rotter damsche Rechtbank den verdwenen kassier, die vrouw en kind heeft ach tergelaten, in staat van faillissement verklaard. Naar verluidt zullen de spaarders van de bank geen schade lijden, daar volgens de statuten de leden verplicht zijn het tekort pondspondsgewijze bij te passen. Op de rivier te Duddon (Cum berland) heeft een ernstig bootongeluk plaats gehad. Zes personen begaven zich in een zeilboot naar Barrow-ln- Furness. Onderweg kregen zij met epn b

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5