geheele opzet is in overleg met het Kerkbestuur geregeld en dit kan zich dan met het thans voorgestelde geheel vereenigen. Oomens Voor dat doel zou ik het jammer vinden als we de huur te hoog gingen stellen. Het wordt voor een algemeen belang te bevorderen afge staan en dat mag wel worden bedacht. De heer Roggeveen is er niet tegen om het voor het doel waarvoor het is aangevraagd te geven, maar hij vraagt zich af of de vastgestelde som tegen over de waarde van het gebouw, niet wat laag is. Om de juiste waarde van het gebouw te weten zou het eerst door den opzichter moeten worden getaxeerd. Oomens. Brengt het maar in stem ming. De heer Smolders meent, vooral ook gezien het doel, dat het bedrag door Burg. en Weth. aangegeven, kan worden gehandhaafd Hij vraagt echter of 50 jaar, gedurende welke tijd geen ver andering in de overeenkomst kan worden gebracht, niet wat lang is en daarom niet beter op 30 jaar kan worden gebracht. Voorzitter. Voor het in erfpacht verleenen is het juist al een hee korte tijd. Meestal wordt dit voor den tijd van 75 jaar gedaan. Smolders. Ik kan me wel met he voorstel van Burg. en Weth. vereenigen Het was meer een vraag van me. Het kan misschien wel zonder stemming worden aangenomen. De heer Roggeveen wil buiten stem ming blijven Voorzitter. Buiten stemming blijven gaat niet. Roggeveen Ik kan niet over het gebouw oordeelen en weet ook de huurwaarde niet. Voorzitter. Volgens het huishoudelijk reglement moet men voor of tegen stemmen Ik zeg dit nu niet om U te dwingen maar ik zeg het alleen omdat er anders een praesedent zou worden gesteld. Roggeveen. Dan ben ik er tegen omdat ik over het gebouw niet kan oordeelen. Met op een na algetneene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 4 Voorstel tot het aankoopen van een wiel in voormalig Baardwijk. Het gaat nu voorloopig maar over de voorste Wiel, de z.g. Kweb. Over de blanke wiel kan misschien later worden gesproken. Oomens. Dat meen ik tenminste, dat blijft toch zeker nog aan de orde. Voorzitter. Kan de raad zich ver eenigen met de prijzen in het preadvies genoemd. Ik kan nog mededeelen dat Baijens het recht van overweg heeft bedongen voor dat huisje bij v. Iersel in huur, aan den Dijk staande. Roggeveen. Zal deze voorwaarde op den duur niet al te bezwaarlijk zijn Klijberg. Het vruchtgebruik van die boomen, is dat het plantrecht. Voorzifter. Neen, het koprecht Zoo lang als Treffers leeft, heeft hij dat recht. De man, die al oud is, heeft die boomen daar zelf gepoot en nu kan ik me voorstellen dat hij deze voorwaarde heeft bedongen Altijd heeft hij de boomen zien opgroeien en gekapt als hij dacht dathetnoodig was, en dat recht wil hij blijven be houden. Daar kan niets tegen zijn. Van der Geld Heeft Burg. en Weth. al een bepaalde bestemming gegeven aan dezen wiel. Voorzitter. Ja, zooals U in het pre advies zal hebben gezien denken Burg. en Weth. er aan om daar het straat- vuil te bergen. Verondersteld mag worden dat men 2 jaar lang al het vuil daar kan werpen want het zakt er voortdurend geweldig. Oomens. Het blijft er niet zakken. De heer Smolders merkt op dat in het preadvies wordt gezegd, in de laatste zinsnede, dat zijdelings ter ken nis is gebracht dat het water voor f 250 te koop is Deze groote opper vlakte is zeer geschikt voor het storten van straatvuil en daar waar met het dempen van de wiel de Kweb altwee jaar zal heengaan, zal men aan de Blanke Wiel een mooie gelegenheid hebben om lange jaren het straatvuil te storten, wat, gezien dat de gemeente het vuil betrekkelijk gauw kan lossen, een groot voordeel is te noemen. De Voorzitter zegt dat hij even voor de vergadering door den heer Oomens een briefje heeft ontvangen van den heer Loeff waarin deze ter kennis brengt dat hij wel genegen is het water te verkoopen voor f 175. Hij vraagt zich af of deze wiel, een zeer mooi water, moet worden gebruikt om te worden gedempt met straatvuil. Z.i. is het de vraag wel eens waard of het daar niet met boomen en houtgewas moet worden beplant met in het mid den een grooten vijver. Er is al eens gewezen op het feit dat uit esthaetisch oogpunt nog niet veel in onze ge meente is gedaan en hier is nu wer kelijk gelegenheid om iets heel moois te maken. Als aan de kanten de wiel wat wordt gedempt en daar plant men boomen en kunstgewas, verkrijgt men beslist een fraai iets I)e heer Smolders wil gaarne ge- looven dat er iets heel mooi's van kan worden gemaakt, doch alvorens men daartoe zou willen overgaan zou hij, met het oog op de gebiedende zuinig heid, eerst eens uitgerekend willen zien wat voor bezuiniging men er mee bereikt indien men in de gemeente eene gelegenheid heeft om het straat vuil te storten buiten dat men dit ver weg moet siorten en alzoo een aan merkelijk voordeel verkrijgt. Over hoeveel jaar zou dat loopen eer deze beide Wielen zijn gedempt. De heer Roggeveen meent dat door den Raad nooit anders is gesproken dan om deze Wielen aan te koopen voor stortplaats. Worden er rondom boomen geplant, dan heett men al een stuk natuurschoon Voor aankoop ge voelt hij thans veel. Oomens. Ik denk dat er nog een 20 boomen bij zijn ook, dus koopen wij het nu zeker niet duur De heer Roggeveen vindt de koop prijs, gezien de andere Wiel niet te hoog. Misschien dat later, wanneer de heerschende malaise heeft opgehouden, wel aan het gevoelen van den Voor zitter kan worden voldaan. De heer Oomens merkt op dat ook het andere deel kan worden verkregen Feitelijk behoort dat thans aan niemand meer want vroeger is het altijd eigen dom geweest van den heer Lankhuijzen uit den Haag, doch een tijd geleden lieeft de Notaris eens vergeten dit op zijn naam over te schrijven zoodat hij er strikt genomen geen baas meer van is De gemeente kan dit gratis hebben. Voorzitter. Als dit dan werd verkocht voor een bepaalde som, b.v. voor f 10. De heer Eibers stelt voor tot aankoop van de Wielen over te gaan, doch uitdrukkelijk te bepalen dat ze gebruikt zullen worden voor het storten van iet straatvuil. Hij wi! toegeven dat tiet waar is dat men daar iets moois van kan maken, doch dat moois maken zal geld kosten en nu de toestand zoo slecht is kan daarvoor z.i. geen geld worden uitgegeven. Daarom zou hij uitdrukkelijk willen bepalen dat alleen aankoop plaats heeft teneinde stort- ilaatsen voor het straatvuil te ver- crijgen. Zou men het anders doen, dan zou men daar een duur pandje ver krijgen. Oomens. Overal boomen er om heen zetten is ook al mooi. Voorzitter. De raad zal toch niet verwachten dat de tijd voortdurend slecht zal blijven. Schommelingen heeft men altijd gehad en wij moeten nu zoo'n schommeling doormaken. Eibers Als de raad besluit om de Wielen aan de koopen om de boel te verfraaien, dan kost het de gemeente al aanstonds centen. Voorzitter. Met het verfraaien zou men over een paar jaar kunnen be ginnen. Eibers Ik zou in overweging willen geven dat de raad die bijna toch nooit wordt gekend de beslissing van de Wielen in handen blijft houden, anders zou er in de toekomst misschien heel iets anders komen dan waarvoor wij het hebben aangekocht. Van der Aa. Laat men besluiten om tot aankoop over te gaan en dat de raad later er een bestemming aan kan geven. Voorzitter. Dus de kweb aan te koopen om daar het straatvuil te laten storten en aan de Blanke Wiel zal later door den raad een bestemming worden gegeven. De heer Eibers kan zich daarmede vereenigen. Met algemeene stemmen wordt daar na besloten de Kweb aan te koopen voor f 304 en de Blanke Wiel voor f175 en f 10. 5. Voorstel tot het verhuren van het gebouw der Rijksnormaalschool aan de Vereeniging Ons MiddelbaarOnderwijs. De heer Roggeveen zegt dat in het prae-advies van Burg. en Weth. een zin voorkomt waarin ze zeggen eener zijds het te moeten betreuren, dat juist in deze moeilijke tijdsomstandigheden nieuwe offers van de gemeente worden gevraagd. Daar straks, bij de behande ling van de aanvraag om subsidie door de vereeniging Waalwijks Belang, heeft hij al gezegd hoe allernoodzakelijkst het is, ja hoe dringend noodig, dat er met alle kracht wordt bezuinigd. Hij heeft toen erop gewezen dat de Hoofd. Omslag een zware druk op de schouders van de ingezetenen gaat leggen en in verband hiermede wil hij ook nog wijzen op het feit dat een bedrag van f 10.000 voor het electri- citeitsbedrijf ongedekt is. Hij vindt het jammer dat het bestuur van de school nu komt met deze uit breidingsplannen, nu, in een tijd dat de gemeente geen uitgaven mag doen. Laat men de school voorloopig ge bruiken zooals ze daar staat en met de verdere uitbreiding voor onbepaai- den tijd wachten. Gaat men door met het doen van groote uitgaven, dan zal de Hoofd. Omslag zoo zwaar worden dat de menschen die anders nog in staat zijn om hun kinderen te laten leeren, daarvan moeten afzien omdat ze het schoolgeld niet kunnen betalen. Bovendien, men heeft nu al zoolang met succes gewerkt op de oude manier en de weinigen die nog hooger on derwijs verlangen, kunnen gemakkelijk naar Tilburg of 's Bosch gaan Deze plaatsen zijn vooral tegenwoordig heel gemakkelijk te bereiken en daarom zou hij niet overgaan tot het verbouwen van deze school en het verleenen van zulk een hooge subsidie, doch daar mede wachten totdat betere tijden aan breken. Misschien vinden de heeren het wel interessant te weten hoe ont zettend de Hoofd. Omslag is verhoogd. In 1913 werd geheven f 14.000 en nu 10 jaar later is dat bedrag opgevoerd tot het enorme bedrag van f 164 000 Dat bedrag is alleen op te brengen als het met de industrie heel gunstig gaat, doch anders niet want de Mid denstand kan, wijl deze ook zoo'n slechten tijd doormaakt, niet opbrengen wat hij heeft gedaan en de werkmans stand al vanzelf niet. Gaat men hier de zuinigheid niet in alle opzichten betrachten, dan zal men gaan krijgen als men in Groningen plaatsen heeft dat het heffingscijfer op 12 of 13 pCt. zal moeten worden gebracht. Gaarne zou hij voor het voorstel van Burg. en Weth. willen stemmen, doch thans dwingen de tijdsomstan digheden en de groote nood waarin de gemeente-financien verkeeren, hem zijn stem aan het voorstel te onthouden. De heer Klijberg wil na de afschil dering van de sombere toestanden door den heer Roggeveen iets zeggen voor het voorstel van Burg. en Weth, Het is zeker een groot offer dat aan de gemeentekas wordt gevraagd Doch men heeft daarbij te bedenken, dat voor dat meerdere geld dat zal worden bijgedragen, men een instituut in het leven roept van heel wat grootere be- teekenis dan de nu reeds bestaande Handelsschool. Kan met groote voldoening worden neergezien op de gunstige uitkomsten der Middelbare Handelsschool, met recht mag verwacht worden dat deze bij een Hoogere Handelschool nog van veel grootere beteekenis zullen zijn In 1916 werd met een klein aantal leerlingen begonnen en in 1919 legden 4, in 1920 7, in 1921 7 en in 1922 12 leerlingen met gunstig gevolg eind examen af. Al deze geslaagden gingen in den handel, doch voor hen die eind examen Hoogere Handelsschool Bij hef verleenen van deze belang rijke subsidie van f 10.000, zou hij er dan de aandacht op willen vestigen, dat, al wordt de Handelsschool eene Hoogere Handelsschool, er toch nog een groote leemte blijft bestaan, omdat alleen jongens als leerlingen worden aangenomen. Hij zou daarom bij het verleenen van deze belangrijke subsi die bepaald willen zien dat het school bestuur er zijn volle aandacht aan schenkt om eerlang de school ook open te stellen voor meisjes, wat zoo al geen grooter, dan toch zeker een even groot belang genoemd mag wor den dan voor de jongens. Men zou daarvoor mogelijk parallel klassen kunnen geven zooals op het Lyceum. Bij de uitbreiding van het school gebouw zou daar dan rekening mede gehouden dienen te worden. Zeer zeker zou dit het toenemen van het aantal leerlingen ten zeerste be vorderen. Als voor de belangrijke offers die de gemeente zich zal getroosten, het schoolbestuur daartegenover nog tracht te bevorderen dat zooveel mogelijk de leeraren van de school ook in de ge meente zouden gehuisvest zijn, mag ook dit van eenige beteekenis voor onze plaats genoemd mag worden. Een over dreven wensch zal men dit niet noe men, althans dit durft hij met goede gronden aannemen. De gemeente heeft goede ambtenaars woningen gebouwd, zoodat wat dat betreft, er huisvesting genoeg is en men daarvoor dus niet elders behoeft te gaan wonen Wordt door het bestuur van de school aan dit verlangen voldaan, dan ontvangt de gemeente voor hetgeen ze uitgeeft, ook nog iets meer terug. De heer Klijberg zegt dat door het bestuur al meermalen overwogen is om een parallelklas voor meisjes op te richten, doch dat zulks nog steeds op vele moeilijkheden afstuit. Hij geeft gaarne toe dat het ook van groot belang is, doch men heeft met zooveler lei omstandigheden rekening te houden. Echter blijft het steeds een punt van overweging uitmaken en al zullen in de directe naaste toekomst de paralel- klassen niet kunnen worden opgericht, eenmaal hoopt men dat ook te doen. Wat de tweede door den heer Smol ders uitgesproken wensch betreft, n.l. maken, is ook den weg tot andere be- dat het bestuur zal zorg dragen dat trekkingen gebaand, zooals surnumerair der belastingen, adspirant-verificateur invoerrechten en accijnzen, adspirant- administrateur der Marine, surnumerair registratie en domeinen, candidaat Indisch ambtenaar, vrijstelling examen surnumerair post- en telegrafie, zoo mede toelating tot de Handels Hooge- school. Voorts vergete men niet da die jongelui, die H B. willen volgen, de eerste twee jaar hier het onderwijs kunnen volgen en zelfs is er uitzicht dat bij deze Hoogere Handelsschool ater een H.B S. kan worden gevoegd. Op grond van dit groote belang wil hij, al zijn de tijsomstandigheden niet schitterend, het gevraagde verleenen Malaise heerscht er overal, doch dat geeft nog niet het recht om maar bij de pakken te blijven neerzitten. Boven dien zegt de heer Roggeveen dat Til- Jurg en 's Bosch gemakkelijk zijn te bereiken, maar men moet en mag het gevaar van reis-studenten niet onder schatten. De heer Roggeveen merkt op dat door den heer Klijberg er op gewezen s dat het aantal candidaten dat ge slaagd is, 4 7. 7 en 12 heeft bedragen. Hij zou het wel interessant vinden te weten met hoeveel leerlingen men tel- cens is begonnen. Hij voor zich is de meening toegedaan dat men voor een Hoogere Handelsschool in de huidige omstandigheden zeker niet meer leer ingen zal krijgen. Een Hoogere Han delsschool, men kan het gaarne ver- angen, is aardig, maar het gaat de draagkracht van de gemeente te boven. Die enkelen die een Hoogere Handels school wenschen te volgen, daar is ilburg en 's Bosch gemakkelijk voor e bereiken en of voor die enkele daar nu zoo'n groot moreel gevaar in schuilt dat durft hij betwijfelen Andere plaatsen, grooter dan Waalwijk denken liet aan de oprichting van een Hoogere Handelschool, niet omdat ze er geen willen hebben, maar omdat ze weten dat het boven hun krachten gaat en omdat hij weet dat het ook boven de krachten gaat van Waalwijk, daarom en daarom alleen, kan hij zijn stem niet verleenen aan het voorstel van B en W. Hij wil met nadruk hierop wijzen om de debatten hierover zuiver te houden. De heer van Driel kan zich volko men met het gesprokene door den heer Roggeveen vereenigen. Hij acht het geven van een dergelijke groote uit gaaf, gezien den slechten finantieele toe stand waarin de gemeente verkeert, onverantwoordelijk. De heer Smolders zegt alhoewel voor de zeer zwarte en donkere af schildering van den finantieelen toe stand der gemeente door den heer Roggeveen gedaan, niet ongevoelig te zijn, hij toch nog meer waarde hecht aan het betoog van den heer Klijberg, die daarin de groote belangen heeft doen uitkomen welke de omzetting der Handelsschool in een Hoogere Han delsschool voor de gemeente beteekent. Hij wil echter in verband met deze bespreking nog op enkele zaken be treffende de Handelsschool wijzen. de leeraars zich hier vestigen daar zal gaarne zorg voor worden gedragen, want gaarne erkent hij ook het groote belang dat er voor de gemeente in is gelegen indien deze menschen hun woonplaats hier hebben. Thans echter hebben ze hier geen volledige betrek king en geven in den Bosch meer lesuren dan hier, zoodat ze als van zelf zich daar vestigen. Bij eene Hoo gere Handelsschool worden meer les uren gegeven waardoor men een volle betrekking aan de school krijgt. De heer Roggeveen zegt dat de heer Smolders het helle pad opgaat. Hij zou willen hebben een parallelklas voor de meisjes. Aangezien bij reglement verboden is dat jongens en meisjes in een klas zitten, zal men nog grootere uitgaaf moeten gaan doen en zal men niet weten waar men met de uitgaven zal blijven. Men zal dan nog wel een subsidie van f 10.000 er bij noodig hebben. De heer Smolders gelooft niet met dit verlangen het helle padoptegaan. Vooreerst zal men hem toch gaarne gelijk willen geven als hij zegt dat het voor de ouders een groot gemak mag worden genoemd indien ze hun dochters niet naar Tilburg of's Bosch behoevén te laten gaan en vervolgens is het een moreel belang, wat bij hem steeds van groote beteekenis is. Roggeveen. Een paralelklas zal on geveer een dubbele uitgaaf vorderen. De heer Smolders is het daar niet mee eens. Het brengen van een paralel klas behoeft niet met die kosten ge paard te gaan als de heer Roggeveen zich voorstelt. Dat gebeurt bij het Lyceum ook niet. Alleen zullen de leeraren wat meer lesuren geven, meer niet en daarom acht hij het in het belang als het bestuur eerlang daartoe zal kunnen besluiten. De heer Roggeveen zegt dat het eigenaardig aandoet, dat voor enkele posten door het bestuur van de school een zooveel hooger bedrag wordt ge vraagd als in vorige jaren is uitgegeven. De heer Klijberg zegt daar niet direct op te kunnen antwoorden wijl hij niet in de administratie is ingewerkt, maar wel kan hij zeggen dat het bedrag hard noodig zal zijn, anders zou het niet zijn gevraagd. De heer Roggeveen meent dat het groote verschil er niet kan zitten dat er een klas bijkomt. De kosten voor het voeren van de administratie b.v. zijn geweest f 100 en worden nu geraamd op f 1500. Klijberg. Betreffende deze cijfers kan ik niet direct van antwoord dienen want deze zijn in Tilburg door het ïoofdbestuur vastgesteld. Het over- ïuizen zal zooals vanzelf spreekt, ook costen met zich brengen, mogelijk dat het daar dan ook verband mede heeft. Roggeveen. Dat zijn maar kosten voor eenmaal en daar behoeft bij de bepaling voor het geven van eene aarlijksche subsidiegeen rekening mede te worden gehouden. Ik geloof niet dat er veel bezwaar tegen zal jestaan om dit punt nog eens aan te houden, opdat men dan inmiddels eens Voorzitter. In Uwe vergadering werd reeds besproken, dat het wenschelijk zou zijn dat de gemeente de beschikking kreeg over de wielen in voormalig Baardwijk. Waar deze wielen als stortplaats voor vuil nis worden gebezigd, geven zij een zeer on ooglijk aanzien, waarover vaak en met recht wordt geklaagd. Zouden de wielen, die zoo goed als geen waarde hebben, aan de ge meente in eigendom komen, dan konden zij met het huis- en straatvuil worden gedempt om daarna te worden beplant met boomen en heestergewas, waardoor de welstand zeer zou worden bevorderd. Wanneer de vuilnis storting met zorg wordt, uitgevoerd, behoe ven klachten, zooals die vroeger werden ge daan, niet meer voor te komen. Zou dus de aankoop van de wielen in het belang der verfraaiing van de gemeente zjjn wij gelooveu ook dat daarmede eene bespa ring op de kosten van den reinigingsdienst zou zijn te verkrijgen. In plaats dat 't vuil nis zou moeten worden gebracht naar de verafgelegen, stortplaatsen aan de Groen- steeg in den Buitenpolder of aan de Put- steeg, die vaak niet met zware vrachten te bereiken zijn, zouden dan gemakkelijker groote hoeveelheden tegelijk op geringer afstand kunnen worden gedeponeerd. Zelfs zou de aanschaffing kunnen worden over wogen van een vierwielige wagen, waarmee niet alleen grooter vrachten zijn te vervoe ren, maar ook door doelmatiger inrichting het vervoer meer hygiënisch zal kunnen plaats vinden, zoodat ook in dit opzicht aan de vroeger reeds in Uwe vergadering geuite klacht wordt tegemoet gekomen. Wij hebben ons in verbinding gesteld met de eigenaren van de wielen, genaamd „het Kweb" nabij de rietmeubelfabriek Indu- stria en van „de Blanke Wiel" meer Ooste lijk gelegen. De eerstgenoemde wiel behoort thans in eigendom voor gedeelten aan de Godshuizen te 's Hertogenbosch, ,T. Treffers en C. A. Baijens, beiden alhier en A. M. P. Janssens de Varebeke te St. Niklaas. De eigenaren zijn bereid hun bezit, tegen een redelijken prijs over te doen-. Het bezit der Godshuizen is groot 0.0390 H.A. en is ons aangeboden voor 50. dat van ,T. Treffers is groot 0.0200 H.A. en aangeboden voor 50.onder voorbehoud van het vruchtgebruik van de op de bezit ting geplante boomendat van C. A. Baij ens is groot 0.320 H. A. en te koop voor 144.onder voorbehoud van recht van overweg voor een aangrenzend perceeldat van den Heer Janssens is groot 0.0620 H.A. en te koop voor 60 gulden. De vraagprijs van het perceeltje van den Heer Baijens is wat booger, omdat dit grootendeels reeds is opgehoogd. De aanbieding komt ons zeer aanneem- lijk voor en wij adviseeren U deze te aan vaarden. Wat betreft den „Blanken Wiel" hebben wfj gemeend U te moeten voorstellen, af te zien van den aankoop van de niet aan de gemeente behoorende perceelen water. De eigenaar van het perceel water, groot 0.1640 H.A. gelegen in het midden van den wiel, vroeg in onze vergadering een koopsom van 500.Wij betreuren het, dat met het oog op het doel waarvoor aankoop werd ge vraagd, voor een zoo goed als waardeloos bezit niet een schappelijker aanbieding werd gedaan. Later is zijdelings te onzer kennis gebracht dat het water te koop zou zijn voor 250,— Voorzitter. Door het Bestuur der Middel bare Handelsdagschool te Waalwijk is ons verzocht, te bevorderen dat, door Uw Ooi lege het. gebouw, bij het Rijk in huur voor dagnormaalschool voor onderwijzers, ter beschikking wordt gesteld van gemeld Be stuur. Wij hebben bereids de toezegging daartoe gedaan, en waar in verband met de plannen om de middelbare school om te zetten in een hoogere handelsschool eene verbouwing noodig is, hebben wij daarvoor een plan doen ontwerpen, dat ter inzage is nedergelegd. De kosten van deze verbom wing zijn geraamd op ten hoogste 20.000 Door het Rijk wordt thans een huur betaald van 1000.De Vereeniging is bereid na de verbouwing te voldoen een huur van ongeveer 3500— per jaar. Zullen de ver bouwingskosten op het geraamde bedra uitkomen, dan zal voor de verbouwing al leen op een meerdere huur van 1500. moeten worden gereken, zoodat de gemeen te toch nog 1000.— meer huur kan bedin gen. Uit. den aard der zaak zal het nieuwe in stituut meer geld kosten, en zal ook voor een hoogere subsidie een beroep worden ge daan op Uwen Raad. Thans is reeds inge komen een. adres van de Vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijl") waarbij voor bet jaar 1923 een verhoogd subsidie wordt ge vraagd van 1500.Deze aanvraag ligl ter visie. Uit eene bespreking die wij heb ben gehad met het. Bestuur is ons gebleken dat de uitvoering der plannen voor de om zétting der middelbare in een hoogere han delsschool alleen mogelijk is, wanneer kan worden gerekend op een gemeentelijke sul) sidie van 10.000.—. Neemt men in aanmer king dat, behalve voor de kosten van ver houwing, een hoogere huur wordt aange boden van 1000.—, dan komt liet fiscli neer op een subsidieverhoogin: 6250.— op 9000.— dus van 2750. Ken behandeling van het verzoek tot ver huring der school na verbouwing, zal naar ons oordeel niet zijn los te maken van het verzoek om een ruimer subsidieering, omdat van dit. laatste afhankelijk is de beslissing ol de voorgenomen omzetting tot uitvoering kan komen, terwijl verbouwing eerst noodig is wanneer inderdaad de omzetting zijn be slag krijgt. prac- van vermeerdering On- jaren ad machtigen, liet te besteden en Begroeten wij eenerzijds met groote in genomenheid de plannen om dit bloeiende en zoo algemeen gewaardeerde onderwijs instituut nog op hooger peil te brengen, an derzijds moeten wij het betreuren dat juist m deze moeilijke tijdsomstandigheden nieu we offers van de gemeente worden ge vraagd. Kn toch meenen wij na ernstig beraad U te moeten adviseeren, de gevraagde steun niet le onthouden. De tijdsomstandigheden zijn op het oogenblik voor de middelen on zer gemeente zeer ongunstig, docli wij zijn van gevoelen dat met bezuiniging op onder- derwijsuitgaven de uiterste voorzichtigheid is te betrachten. Wij zien in dit instituut voor handelsonderwijs een kraehtigen steun om handel en industrie in onze gemeente te brengen en te houden op het peil, noodig om den moeilijken strijd met succes te voe ren. Ook zal de school na hare uitbreiding als voorbereidingsin stituut voor verdere studie menig jongmensen ook bulten den handel een goede toekomst, kunnen verze keren. Bovendien wordt voor vele ouders de aanleiding weggenomen om de kinderen te zenden naar soortgelijke interne onderwiis- inrichtingen voor algemeene ontwikkeling of opleiding voor den handel in andere ge meenten. Wordt de omzetting tot een hoo- geie handelsschool mogelijk gemaakt, dan v/nrrta .b<> .betere Wen "og perspectief looi de inrichting van een Hoogere Burger school, zonder dat: daarvoor groote kosten behoeven te worden gemaakt. M ij meenen TI dan ook te moeten advi- seeren n. het gebouw der voormalige rijksnor- maiilschooi voor onderwijzers, te verhuren aan de Vereeniging „Ons Middelbaar voor ,le" W van 10 j .5500.per jaar; b. voor uitbreiding van het gebouw een p iet te verleenen van ten hoogste f20 000 te dekken door een geldleening, en Burge meester en Wethouders te werk in het openbaar aan toe te wijzen c. liet voor de voormelde vereeniging voor het jaar 1923 uitgetrokken subsidie ad T b—)0. te verhoogen met 1500.in ver met de omzetting der middelbare in hoogere handelsschool, ingaande I September 1923. d. voor liet jaar 1924 en de volgende en iu beginsel een subsidie te verleenen van ten hoogste 10.000,— voor de hoogere handelsschool der voormelde vereeniging. band oen d' jare

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2