DE ECHO VAK HE II IDEN Binnenland. Buitenland. Tweede Blad. Provinciaal Mieuws. Numm. 53. Woensdag 20 Juni '23 Credietvereeniging „De Haniebink''. Surcéaice van betaling aangevraagd. vermoedelijk niet de streek van Linhualossa bereiken, tengevolge van de oneffenheden in het terrein. De bevolking is gewaarschuwd Volgens een bericht uit Catana aan de „Gior- naie d'ltalia" zijn honderden vluchte lingen aldaar aangekomen. Het gehucht Cerro is voor de helft verwoest. Elke uitstorting van lava gaat met krachtige bevingen gepaard. Maginot, de minister van oorlog heeft Zondag te St. Michiel de Maurien- ne nabij Modena op de Italiaansche grenseenmonument onthuld ter gedach tenis aan de 350 soldaten, die bij een spoorwegongeluk op 12 December 1917 zijn omgekomen Het nieuws van dit ongeluk werd nooit in Frankrijk bekend gemaakt; de censuur van dien tijd heeft het onderdrukt. De ramp speelde zich als volgt af 500 Fransche soldaten voor Italië be stemd, zouden in Modena den trein verlaten. De machinist wees er den legeroversten op, dat de trein te zwaar was voor den scherpen bocht, welke de lijn nabij St. Michiel maakt. Hem werd beduid als een soldaat te gehoor zamen. Hij deed het Spoedig kwam de trein door denbergpas naar beneden. De machinist zette de remmen aan, maar de trein in plaats van te stoppen vatte vlam door de enorme wrijving. De machine reed door, bereikte den scherpen bocht en ontspoorde. De wagons reden op elkaar in, schoven in en over elkaar en stapelden zich als een schrikwekkend gevaarte omhoog. Verscheidene soldaten waren uit den trein gesprongen, maar de meesten werden op kantige rotsen verpletterd De berichten zwijgen verder over de ontzettende tooneelen, welke zich moeten hebben afgespeeld, maar ver melden nog alleen, dat er van de 500 soldaten slechts 150 den dood ont kwamen. De koning van België heeft den afgetreden minister-president Theunis met de vorming van een nieuw kabinet belast. Hij heeft deze functie aan vaard. Hoe het er met den mark bijstaat blijkt duidelijk uit het feit dat men dezer dagen aan de Beurs te Berlijn, 770 marken voor één kroon kreeg De krijgsraad te Werden heeft 5 mijndirecteuren, die naar het onbe zette gebied gevlucht zijn, wegens hun weigering om de kolenleveringen te hervatten, veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf elk en boeten tusschen de 430 millioen en 24 milliard mark Volgens een bericht uit Catana heeft de lavastroom uit de Etna, welke volgens de „Messagero" 300 M. breed was en zich met een snelheid van 250 M. per uur voortbewoog, zich in ver schillende takken gesplitst en zal zij De maand Mei is niet gunstig geweest voor 's lands schatkistze leverde bijna 2 millioen minder op dan de gelijknamige maand van 1922 40.753.423 tegen f 42.485.801 De Alg. R K. Werkgeversver- eenlging heeft een adres gezonden aan den minister van arbeid, nijverheid ea handel naar aanleiding van hel voornemen vaa de Belgische regeerlng, het tkrlef van invoerrechten in sterke mate te verhoogen. Het is ons niet bekend, schrijft zij welke stappen de tegeering gedaan heeft, om deze dreigende ramp af te wenden, doch bet wii ons voorkomen, dat het hoog tijd wordt, dat de regee ring zich de middelen verschaft, om tegenover maalr«get van atuk-te laaden, die onzen export belemmeren en ver hinderen krachtdadig te kunnen optre den. Zij herrinnert eraan, dat zoowel de Ntjverheidsraad als de Staatscommissie voor de Economische Politiek van meening zijn bl^kens hun reeds lang geleden uitgebrachte adviezen dat het recht om invoerverboden af te koedi- ger, als retorsiemaatregel tegenover het buitenland, aan de regeerlng niet kan worden onthouden. Hoe men ook moge denken aan invoerbelemmerende maatregelen In het algemeen, ten op zichte van retorsiemiddeien kan gezegd worden, dat hieromtrent slechts weinig verschil van mecnlng bestaat. Ged. Staten van Limburg hebben op verzoek van Prov. Staten overleg gepleegd met de Ministers van Water staat, Landbouw, Nijverheid en Handel en Justitie over een ontwerp van de statuten eetter op te richten «Provia claie Limburgsche Maatschappij tot verkoop van electrlschen stroom,* waarin de bestaande «Maatschappij tot verkoop van den electrlschen stroom der Staatsmanen iu Limburg* zou worden omgevormd. Dat overleg heeft inmiddels plaats gehad. Waalwijk, 19 Juni 1923 Namens de Commissarissen van de R. K. Spaarbank alhier, zijn wi gemachtigd mede te deeien, dat deze Spaarbank niets uitstaande beeft met de Hanzebank en dat de gelden allo zijn belegd in goede hypotheken en effecten. De spaargelden der jongens der Broederschool zijn ook bij deze spaar baok belegd. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Waalwijk te hou den op Donderdag 21 Juni 1923, des namiddags om 6®/< uur ten Raadhuize Aan de orde Afwerking der agenda van de vorige vergadering, De voorbereidende maatregelen ter uitvoering van de wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk zijn thans zoover gevorderd, dat binnenkort tot uitvaardiging van een invoerverbod zal kunnen worden overgegaan. Dan zal slechts onder bepaalde voorwaarden en uitsluitend tegen afgifte van een vergunning beperkte invoer van schoen werk kunnen plaats vinden Volgens het Nederl. Correspondentie- bureau in Den Haag is te verwachten, dat ten aanzien van bestellingen, welke op het tijdstip van het invoerverbod reeds loopende zijn, in dit opzicht geen uitzonderingsmaatregelen zullen worden getroffen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en omstreken heeft aan den Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel geschreven, dat zij er haar groote teleurstelling over heeft uitgesproken, dat de algemeene maatregel van bestuur, noodig voor de toepassing van het invoerverbod van buiter.landsch schoenwerk, nog steeds niet gereed is. Zij geeft den Minister in overweging, mede gelet op de langdurige behandeling van de Schoenenwet in de Staten-Generaal, 3ij de Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen van dezelfde strekking als de Belgische wet van 10 Juni 1920, die de mogelijkheid opent, om jehoudens latere bekrachtiging door de Staten-üeneraal bij Kon. besluit bepaalde handelspolitieke maatregelen te treffen, - Mgr. Diepen diende gisteren het H. Vormsel toe in onze parochiekerk aan de kinderen der vier parochies dezer gemeente. Z, D H kwam daartoe Maandagavond aan. en logeerde op de pastorie van St. Jan Z. D. H vertrok Dinsdagmiddag per auto naar Zevenbergschen Hoek. - Qed Staten stellen voor o.m. aan de Handelsschool te Waalwijk eene subsidie te verleenen van f2500. - De vischciub „Vischlust" alhier schrijft tegen Zondag 19 Augustus a.s een groot Nationaal Concours uit in de Bergsche Maas. - Maandagavond hield de R. K. Werkliedenvereeniging een algemeene vergadering en hoewel iets beter be zocht dan de vorige, toch nog beneden het middelmatige. De vergadering werd geleid door den penningmeester den heer F. Smolders, die bij de opening mededeeling van ver hindering deed van den eerw. adviseur en de bestuursleden Passier en Franssen. De notulen van twee vergaderingen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Van de twee candidalen de heeren J. v d. Geld en M C. van Loon werd eerst genoemde als bestuurslid gekozen. De voorzitter wees daarna op het belangrijke van de verkiezing van een voorzitter, en hoopte dat de ieden naar hunne overtuiging voor de vereeniging een goed leider zouden kiezen. De heer J van der Geld werd met meerderheid van stemmen tot president gekozen, terwijl de minderheid over de overige bestuursleden was verdeeld Van de pas gehouden Centrale Raads vergadering werd door den voorzitter een zakelijk verslag uitgebracht De belangrijke mededeelingen over het wederkeerig verplicht lidmaatschap van vakvereeniging en standsorganisatie hielden in, dat de eerw. adviseur, namens den Bondsadviseur het bestuur had bekend gemaakt dat de desbetref fende artikelen in de Statuten buiten werking waren gesteld, wat door den Bisschop was goedgekeurd Men zou echter nog het offieieele bericht hierover van het Bondsbestuur afwachten en hoopte dan in samen werking met de vakafdeeling leer bewerkers en de onderafdeelingen de wijzigingen te regelen. Aan het slot der vergadering wees de voorzitter op den bioemendag voor „Herwonnen Levenskracht", met Waal wijksche kermis te houden en op de circulaire van „H. L." voor een extra feestgave bij het 10-jarig bestaan van deze nuttige instelling Bij den kampioensschapswedstrijd op het groot Nationaal Kegelconcours te 's-Bosch, kwam de Waalwijksche Kegelbond te staan op No 4 in klas B. met 517 hout. Amsterdam werd kampioen met 569 hout in 100 ballen. Naar wij met genoegen vernemen gaat het met het Waalwijksche Strijk orkest steeds crescendo Steeds meer leden melden zich aan, de repetities worden voortdurend met groote be langstelling en veel ambitie door allen bezocht. Gaandeweg neemt dan ook de liefhebberij onder de jongeren toe en leggen zich velen op di gedeelte der muzikale kunst toe De bedoeling is dit najaar nog een concert te geven. NIEUWKUIJK. Bij het bezoek vas den Commissaris der Koningin aan deze gemeente, werd van de gelegen held tot audiëntie door ééa persoon gebruik gemaakt. Terwijl Z. E. s!ch over gemeentezaken onderhield met B. en W-, onderzocht de heer Robbers de gemeenteadministratie en de boeken van den gemeenteontvanger. Het groote kringconcours, uit geschreven door het krulsbooggezel- schap »Dc jonge Batavieren op Zondag 24 Juni a.s. belooft schitterend te zullen slagen. Veie schietvereni gingen hebben reeds bericht gezonden aan dit concours met een of meer zestallen te zullen deelnemen. Het is het bestuur voor de wedstrijden mogen gelukken, door de welwillende mede werking van verschillende ingezetenen, een groot aantal zeer fraaie prijzen beschikbaar te kunnen stellen, w.o. een prachtige beker, beschikbaar gesteld door den kastelein C. Pulles, alwaar genoemde vereeniging is gevestigd. Door de melkverkoopers alhier Is de melk wederom met 2 cent verlaagd en alzoo gabracht op 12 cent per liter. SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang.) Onze dorpsgenoot de heer M. J. van Vuuree, thaas hulpbesteller aan het Rijkspost- en telegraafkantoor te Waalwijk, Is benoemd tot Commies bij de Directe Belastingen te BladeL Bij verschillende kippenhouders alhier werden den taatsten tijd kippen vermist. J.l. Zondagmorgen ontdekte v. d. II. den dader, een hond, welke met een kip in z'n bek de vlucht nam tippenhouders weest op uw hoede. MADE, Ter veemarkt waren aange voerd 13 stuks hoornvee, 25 biggen Kalfkoeien golden f375—f425. Muntigen f200 f250. Biggen f22-f27. Handel slap Weinig verkoop. De heer W. D. alhier had het ongeluk met zijn motor zoodanig te vallen, dat een arm ontwricht werd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door den mist reed de heer v. d. S. alhier A. B. omver. De motorrijder bekwam kwetsuren aan gezicht en handen, zoodat genees cundigehulp moest worden ingeroepen. De voetganger B bracht het er, of schoon ook gekwetst, beter af. - Zondag werd door het kruisboog schutters-gezelschap „Willem Teil" alhier een onderlinge wedstrijd ge houden met de vereenigingen „Onder ling Genoegen" en „Door Eendracht Saamverbonden" beiden te Wagenberg. Eerste prijs „Onderling Genoegen" 253 punten Tweede prijs „Willem Teil" 251 punten. Derde prijs „Door Eendracht Saam verbonden" 237 punten. De hoogste korpsschutter was de heer van Gils van „Onderling Ge noegen" met 45 punten, waarmede hij behaalde het Eeremetaal, zijnde een prachtig kruis, aangeboden door de vereeniging „Willem Teil" ln de Zaterdag gehouden raads vergadering werd naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten besloten, het maximum-percentage voor de in komstenbelasting inplaats van 5 op 3'/a te stellen. Plaatsgebrek noopt ons het uitvoerig verslag tot een volgend nummer te verschuiven. Het huis, bewoond door G van Mook op Haasdijk alhier is Dinsdag tot den grond afgebrand. - Juist op het oogenblik dat-eene auto wilde passeeren schrok Dinsdag het paard, gespannen voor de kar van de Coöp. Bakkerij alhier met het ge volg dat eene botsing ontstond en materieele schade aan de auto werd aangebracht. Een eisch om schadeloosstelling werd ingesteld. De coöperatie is tegen wettelijke aansprakelijkheid verzekerd. Te dezer dagen voer het motorvaartuig „de Onderneming" van schipper Norbart alhier, geladen met sttoo van Oosterhout naar Wieringen Door het onstuimige weer is de lading bovendeks met luiken verloren gegaan. Door visschers-schippers van Enk huizen is het berooide schip te Enk huizen binnengebracht. Op Woensdag 20 dezer zal met inbegrip van de kinderen uit Hooge- en Lage-Zwaluwe aan ruim 400 kinderen het H Vormsel worden toegediend. Naar men alhier verneemt zal tot de grensplaatsen Geertruidenberg en Wagenberg weldra van hier uit een nieuw fietspad met klinkers wor den gemaakt Bred. Crt. DUSSEN. Zondag 17 juni heeft alhier de jaarlijksche plechtigheid plaats gehad ter eere van den H. Antonius. Dit feest, voorafgegaan door een Triduum. mag schitterend geslaagd heeten. Men kan gerust zeggen dat des morgens haast alle parochianen ter H. Tafel naderden en des avonds ook weer bij de plechtigheid tegenwoordig waren. Ook waren vele vreemdelingen naar hier gekomen om de prachtige processie bij te wonen en tevens door hunne aanwezigheid den H. Antonius te eeren. Reeds om 5 uur in den namiddag waren velen aan de kerk te zamen gekomen om de bruidjes, Ridders der Eerewachf, beeldendragers enz. over de straat vanaf het patronaat te zien komen, welke om kwart over vijf kwamen om zoo achterlangs de kerk binnen te treden. Toen begon het plechtig Lof met drie heeren, waarin het koor begon met het „Panis Angelicus". Daarna kwam de ZeerEerw. heer Pastoor Janssens de Horion om de prachtige processie op te stellen. Toen de processie tweemaal over het kerkhof was getrokken werd het Allerheiligste op een altaar, voor dat doel daar aangebracht, uitgesteld, waarna een der Eerw. Paters Capu- cijnen een gloedvolle, prachtige predi cate hield. Na deze predicatie werd door het koor het „Tantum Ergo" gezongen, na welks afloop, de zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Gnder het trekken der processie, welke werd opgeluisterd door de fanfare „Wilkelmina", werden om beurten gezongen, het lied ter eere van den H. Antonius, no. 31—33 en 114 uit het handboekje der H. Familie De Credietvereeniging „De Hanzebank", heeft Zaterdag de volgende circulaire ver zenden Dezer dagen zal door de Regeering wor den ingediend een wetsvoorstel ten doel hebbende steun te verleenen aan liet Katho-; lieke Middenstandserediêt, in een nog nader vast te stellen vorm. Deze maatregel zal genomen worden, om aan eventueele moeilijkheden tegemoet te -konten. Tengevolge van de ongekende malaise, waaronder het bedrijfsleven in ons land, speciaal het industrieel leven in de Zuide lijke provincies, gedrukt gaat, waren bedui dende verliezen niet te vermijden. De gele den verliezen en verdere risico's maken het noodig, dat onze instelling aan eene reorga nisatie worde onderworpen. Mede in verband hiermede hebben wij het noodig geacht surséance van betaling aan te vragen en zullen onze kassen vanaf Maan dag a.s. gesloten zijn. Wij vertrouwen nochtans, dat bovenge noemde reorganisatie zoodanig zal kunnen wórden doorgevoerd, dat zij zoowel aan cre diteuren nis aan debiteuren bevrediging brengen zal. Hoogachtend, Credietvereeniging „De Hanzebank", 's-Hertogenbosch, 16 .Tuni 1023. i'r -it Behalve de Credietvereeniging de „Han zebank" te 's-Hertogenhoseh deelt ook de N.V. „De Hanzebank" te Utrecht mede, ver plicht te zjjn tot het nanvrngen van „voor- loopige surséance van betaling", zoowel als de „Hanze-spaarbank" te Utrecht. Bljjkens een Zaterdag te Tilburg verzon den circulaire aan de clientèle hebben alle hoofdbanken en filialen van de Bossche Diocesane Hanzebank surséance van beta ling aangevraagd. De laatste betaling aan het succursale te Tilburg: geschiedde Zater dagmorgen om half elf. Het beliep een be drag van 4500 en ofschoon het offieieele sluitingsuur in gewone omstandigheden pas op 11 nut' bepaald is, werd onmiddellijk na opgemelde uitbetaling de bank gesloten. Naar uit goede bron verluidt, moet voor al do bank te Tilburg de grootste klappeu gekregen hebben, tengevolge van haar uit gebreide eredietverleeningen. vooral in de leer- en textielindustrie. Ben zeer groote groep middenstanden ook moet door deze financieel© krncli gedu peerd zijn en daaronder vooral verschillen de bouwondernemers. Zoodat naar het al gemeene gevoelen het niet onwaarschijnlijk zon zfjn, indien reeds in de eerstvolgende dagen verschillende bouwwerken kwamen st.ilte liggen. s ft ft Wjj behoeven hieraan niet toe te voegen, dat ook in onze plaats en streek deze tij ding groote ongerustheid en een gedrukte stemming heeft teweeggebracht; waar hier de Hanzebank vooral op de kleinere plaat sen veel relaties had en veel spaarcenten waren geplaatst. Kalm afwachten blijft: ten deze de boodschap, mogelijk vallen met de hulp der regeering de zaken nog mee en wordt de toch al zoo droevige toestand nog niet zeer verergerd. Men geve zich echter ook niet over aan overdreven optimisme, Waarvoor sommige medodeellngen aanlei ding zouden geven. In een onderhoud met de directie werden de volgende inlichtingen aan de pers ver strekt Dc ongekende malaise, welke in ons land en vooral in bet Zuidelijk deel het tndus- rrieele en bedrijfsleven op zoo buitengewone wijze drukt, heeft noodwendig ook zijn te rogslag doen gevoelen op de Credietvereeni ging „I)e Hanzebank" te 's-Hertogenbosch, die met haar 22 bijbanken en 78 correspon dentschappen zeer uitgebreide relaties heeft met tal van takken van dit bedrijfsleven, als schoen- en lederindustrie, textielnijver held, sigaren-, manden- en klompenindustrie, handel in manufacturen en levensmiddelen en andere, welke op dit oogenblik in een noodlijdenden toestand vei'keerèn. Het ge volg is geweest, dat met die bedrijven zelf ook „De Hanzebank" beduidende verliezen heeft geleden. Met het oog daarop werd be sloten een algeheele reorganisatie der bank door te voeren in het belang van allen, die met de bank tu relatie staan. De daarvoor ontworpen plannen brachten ook mede een overleg met de regeering, het welk tot zulk een resultaat heeft geleid, dat heel spoedig, de publicatie kan worden te gemoetgezien van een wetsontwerp, dat be oogt ln een bepaalden vorm steun te verlee nen aan het Katholieke Mlddenstsndscre- diet. Met het oog op de indiening van dit wets ontwerp was liet voor de Hanzebank nood zakelijk om surséance van betaling aan <te vragen, omdat de publicatie van de regee- ringsplannen uiteraard een abnormale op vraging van gelden kon doen verwachten. Ten slotte gaf de directie nog eenige dtf fers omtrent de Hanzebank te 's-Hertogen bosch. De bank is in December 190S opgericht. Zt) heeft een gewoon kapitaal van 10 mil- lioen gulden in aandeelen op naam en een 6 pOt. preferent kapitaal van 2 millioen gul den in aandeelen aan toonder. Van het gewone kapitaal is, blijkens de balans per ultimo December 1922, geplaatst en volgestort 3.864.000, van het preferen- re kapitaal 880.000, terwijl de gezamen tijke reserves bedragen pl.m. 700:000. Op 31 Mei jl. was het bedrag der deposi to's 10.800,000 gulden, dat der crediteuren 6,300.000, dat van de inlagen op do spaar bank 7.000.000 en het uitstaande crediet 34.000:000. Naar wij vernemen, heeft de Credietver eeniging de Hanzebank te 's-Bosch bij acte van 18 December 1922 aan de Cöop. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven verkocht en overgedragen al hetgeen zij van haar debi teuren te vorderen heeft, zoowel uit reke ning-courant als uit: cessie of anderen hoof de. De Centrale Boerenleenbank erkent derhalve rechtens slechts betalingen, die aan haar worden gedaan voor het aan de Cre dietvereeniging de Hanzebank in verband met het vorenstaande verschuldigde. (Dit blijkt nader maar voor een gedeelte het geval te zijn. Ked.) ft ft Men schrijft nog het volgende aan de N. it. Courant. Doordat de circulaire van de Credietver eeniging „De Hanzebank" te 's-Bosch eerst jl. Zaterdagmiddag in de Zuidelijke gemeen ten bekend werd en zelfs toen nog niet ter algemeene kennisse was gekomen, werd weinig van de stemming bemerkt, die het schokkende geval op de gemoederen heeft te weeggebracht. Trouwens zijn de kantoren der Hanzebank des Zaterdags n.m. gesloten. zoodat liet oogenblik voor de mededeeltag niet slecht gekozen was, om een stormloop van inlichtingen-vragers te voorkomen, die nu gedurende het verloop van Zondag' ge noeg van alle 'zijden konden vernemen, om een verderen gang naar de kantoren op den komenden werkdag der nieuwe week maar achterwege te laten. Voor zeer vele middenstanders was het echter sedert vele maanden geen geheim meer, dnt er iets moest haperen, vooral na den grooten stormloop, die gernimen tijd geleden bij de kantoren der Hanze plaats had gevonden. Over de oorzaak van den ingetreden toe stand wordt over het algemeen een gelijk luidend oordeel geveld. De tijdsomstandig heden hebben ongetwijfeld grooten invloed op het verloop van zaken geoefend. Tal van kleine middenstanders en ook een aantal grootere uit handel en nijverheid, waren op den duur debiteur van de instelling gewor den. Wel waren deze vorderingen gedeelte lijk gedekt door Credtóthypotheken op eigen dommen, borgtochten, en handelspapier, doch een overwegend deel der totale vorde ringen van de bankinstelling, was door de biteuren in handelsgoederen en grondstof fen gestoken, die bij eventueele executie, in deze slechte tijden, groote verliezen voor bank en debiteur zouden opleveren, zoodat tegen wil en dank met eredietverleenen moest worden doorgegaan, om de debiteu ren in hun zaken staande te houden en de bevroren credieten, langs dezen weg. zoo goed doenlijk eénigszins vlottend te maken. De algemeene hardnekkig voortdurende zakenmalaise heeft echter veroorzaakt, dat deze handeling geen gunstige gevolgen heeft kunnen brengen. De Credietvereeniging De Hanzebank als voormeld bad buitendien sedert gernimen tijd nog een afdeeling spaarkas, waar dui zenden kleine luyden hun spaarpenningen hij stukjes en beetjes brachten, aangelokt door de hooge rente (5 pOt.) en de propa ganda voor die spaarkas gemaakt. Naar verluidt, is deze kas intact en zouden de kleine spaarders daarbij geen schade lijden. Zulks is dan ook ten zeerste te hopen, daar vele menschen hun pensioenen, ouderdoms rente, spaarduitjes enz. bij de spaarkas heli- hen staan. Zelfs zijn er. die eenige duizen den guldens hebben te vorderen. Algemeen wordt, gevreesd, dat het zaken leven in het Zuiden onder den handeldrq- venden en industrieelen middenstand den ernstigen terugslag van het verloop van zaken zal ondervinden, een terugslag, die zich ook zwaar zal doen geiden in het ove rige deel des lands, gezien het nauwe ver band, waarin handel en industrie in den tegonwoordigen tijd in het geheele land moet samenwerken. ■M- -li- De regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot wijziging van de begrooting van financiën voor 1923. De minister van finan ciën stelt daarbij voor, een memoriepost uit te trekken voor „uitgaven, voortvloeien de uit de maatregelen, welke door het Rijk in verband het moeilijkheden, waarin Han- zeeredietbanken verkeeren, zijn getroffen, ter voorkoming, dat als gevolg van die moeilijkheden, op groote schaal credietne- mers, wier financieele positie overigens ge zond kan geacht worden, aan uitwinning zouden blootgesteld worden of buiten staat, zonden geraken hun bedrijven voort te zet ten". Worden geen bijzondere maatregelen ge troffen, dan zullen, aldus wordt gezegd, ern stige moeilijkheden niet kunnen uitblijven. Een geforceerde liquidatie van de betrok ken banken zal tot zeer ernstige gevolgen leiden. De regeering is aanstonds in overleg ge treden met de Xederlandschc Bank ten einde een onderzoek in te stellen en te over wogen of en zoo ja welke maatrege len getroffen zouden kunnen worden. Dit onderzoek, hetwelk zich mede over de an dore Hanzebanken uitstrekt en zeer omvang rijk is, kon nog niet worden beëindigd. Op dit oogenblik kunnen derhalve nog geen de finitieve modedeelingen gedaan worden. Toch is komen vast te staan, dat de Han zebank te 's-Hertogenbosch en die te Utrecht haar bedrijf niet althans niet zonder in grijpende reorganisatie zullen'- kunnen voortzetten. De credietgeving vooral van de Bank te 's-Hertogenbosch omvat belang rijke bedragen. Voor de zooeveu genoemde bank beloopt het totaal omstreeks 30 mil lioen, voor die te Utrecht omstreeks 5. millioen. De regeering is tot de overtuiging geko men, dat de Staat zich ten deze niet geheel zal mogen onthouden. Zooals voor de hand ligt, kan er geen sprake zijn. de aandeelhouders voor verlie zen te vrijwaren. Doch ook voor zoover de crediteuren verlies zullen lijden, rechtvaar digt het algemeen belang niet, dit verlies geheel of ten deele door de belasting beta lers te doen overnemen. Anders staat de zaak echter ten opzichte van de debiteuren. Zij, wier positie niet houdbaar is of ten aanzien van wie niet op goede gronden kan verwacht worden, dat zij zich slaande zul len kunnen houden, zullen niet voor hulp in aanmerking komen. Voor hen mag geen risico aanvaard wor den. Daarentegen bestaat er wel reden voor maatregelen ten behoeve van die debiteuren, die een levensvatbaar bedrijf uitoefenen en. die zieli staande zullen kunnen houden wanneer zij niet door het in gebreke blijven van hunnen credietgever, tot onmiddellijke terugbetaling van liet hun verleende crediet gedwongen worden en zich van elke crediet hulp verstoken zien. De regeering is derhalve tot de slotsom gekomen, dat de taak van den Staat zou moeten bestaan in - maar tevens beperkt zou moeten blijven tot - het medewerken aan een regeling om aan de laatstbedoelde groep van debiteuren nieuwe erediethulp te verschaffen, teneinde hen in staat te stel len hun bedrijf in stand te houden.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5