Sureéaoee van betaling der Hanzebank, Sociëteit Casino SPORT. Rechtzaken. Marktberichten. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. Correspondentie. Advertentiën. Credietvereeniging „De Hanzebank", Wit Inwikkelpapier al een goed begin. De Commissaris van Politie te Haarlem geeft een ieder in overweging om alvorens handelsrelaties aan te knoopen met Jan Beijer, tot voor kor ten tijd aldaar woonachtig aan de Emmakade 15 en thans wonende te Schoten, aan het Raadhuisplein 19 inlichtingen in te winnen bij de afdee- ling recherche. Overneming in de dagbladen is ge wenscht „Hirtacus" Zooals wij in een vorig nummer hebben aangekondigd, is ter Waalwijk- sche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, alhier in druk verschenen „Hirtacus" Apostolisch Martelspel in 5 bedrijven door A. van Delft (Pr.). Het is een aardig boekwerk van plm. 72 pagina's groot, in mooie letter, op Engelsch opdikkend papier uitge voerd, voorzien van oud-Holl Omslag, dragende o.m. den mooien kop van „Matheus". Het boekwerkje ziet er smakelijk uit en kost slechts f 1 25. Over den inhoud zelve behoeven we niet veel te zeggen Onze lezers zullen haast allen 't vorig seizoen de schitterende opvoering van „Hirtacus" door de Tooneelvereeniging V S. V. alhier in den Gildenbond hebben bij gewoond en zich nog herinneren de pakkende momenten, de heerlijke uit beeldingen en voorafbeeldingen, de groote tegenstellingen die in dit werk van kapelaan Van Delft op zoo emi nente wijze tot uiting kwamen. Velen zullen dit door hen zoo be wonderde werk, gaarne in hun bezit hebben, om nog eens te genieten van het vele schoone in dit werk geboden. Wij wenschen het juist hierom ook eene zeer groote verspreiding toe, waartoe ook zeer zeker de uitvoering zelve alle aanleiding geeft. J. Zondag 17 Juni behaalde Visch- vereeniging „Vischlust" den 2en korps- prijs een gouden medaille en tevens 7 personeele prijzen op het vischcon cours te Tilburg. Aanstaanden Zondag des namiddags 2 uur hoopt Ds v. d. Vlugt uit Drunen te voormalig Besoijen in de Bediening des Woords voor te gaan. De Kerkeraad te voorm. Besoijen, ontving van Ds. Langhout uit Mijdrecht, het teleurstellend bericht, dat Z W.Ew. voor de op hem uitgebrachte beroeping moest bedanken. Het verschenen Jaarverslag der St. Vincentiusvereeniging wijst op een tekort over 1922 van f 285.30, als gevolg van de vele giften, vooral gedurende dezen malaise-tijd gedaan. Een dringend beroep op aller steun wordt gedaan welk beroep zeer zeker gemotiveerd is vooral in deze tijden. Uit de vergadering van aandeel houders der N.V Schoen- en Leder- jaarbeurs te Amsterdam blijkt, dat een bruto winst werd gemaakt van f 15693.77 die wordt gebruikt voor afschrijving op stand-materialen en f 1000 in de reserve-kas. Tot gedelegeerd Commis saris werd gekozen de heer Levenbach. In Mei 1923 zijn ingevoerd 310.000 KG (341.785 paar) schoenen voor f 1.206.00 tegen 446.000 K.G. a f 1.503.000 in Mei 1922. Van Jan Mei voor totaal f 1564 000 K. G. (1 712 08 paar) voor f6 148 000 tegen 1 850 000 K G a f 6 664 000 Zoolleer 67.000 K. G. k tl35.000 tegen 197.000 a 1411.000 in 1922. Van Jan—Mei 623.000 K. G. k f 1.192 000 tegen 736.000 K.G. a f 1.614 000. („Vakbl. v. d Schoenm.") In de gisteren te Nijmegen ge houden jaarlijksche algemeene verga dering der Coöp. Centrale Boerenleen bank, gevestigd te Eindhoven, wees de voorzitter, de heer A. N. Fleskens, in zijn toelichting van de balans en de winst- en verliesrekening er o a. op, dat de winst over 1922, na storting van f 25 000 in het pensioenfonds, be droeg f964358 Hiervan werd gereser veerd voor eventueele afschrijving op landbouwdebiteuren f 200 000 voor vorming van een reserve voor koers verlies f 500,000 terwijl van het res tant werd gebracht f 219,973 naar het reservefonds, f 22 769 naar de gemeen schappelijke reserve en f 10 232 als uitkeering van 6 pCt dividend op het gestorte aandeelenkapitaal Ter be schikking van de algemeene vergade ring bleef f 11 384. De reserves bedroegen thans f2,160,892. het kapitaal en aansprake lijkheidsfonds f4,124,000 te zamen dus f 6 284.862. Nog deelde de voorzitter mede, dat de koerswinst van het effectenfonds van 1 Januari tot 1 Juni 1923 weer is gestegen met ruim f 500 000, terwijl er verder op werd gewezen, dat de gezamenlijke reserves der aangesloten boerenleenbanken ruim 2millioen bedragen Vervolgens werd mededeeling gedaan van de verhouding, welke er bestaat tusschen de Hanzebank te 's Bosch en de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank „Nog onlangs", aldus het ons toegezonden communiqué, „werd door bevoegde deskundigen verklaard, dat onze vordering op de Hanzebank ten volle is gedekt en alle risico ten eene- male is uitgesloten Er behoeft dus hieromtrent niet de minste ongerust heid te bestaan." 'te Word dozer dagen op straat aangesp oken door den voerman van 'e rollenden winkel met tapijten, loopers matten enz. 't Was alles, naar zijo zeggen, spotgoedkoopzelfs won hij de oude loopers en tapijten overnemen en dezer waarde aftrekken van den kostprijs der nieuwe. Bovendien was 'i een goed werk, 'n steunen van ds Blinden te G<ave, want'c was blinden- work. 'k Meende te weten, dat ze in G ave niet aan rollende winkels deden teocht nteïs, en schreef, thuisgekomen, om lolichilngen En deze luiden >Al heb ben wij herb laldehjk geprotesteerd, i'histoiie se tépcte. Jarenlang heb ben we in de kramen den volkc kood gedaan, dat in G ave enkel manden, mxtteo, borstel», singels en dames- tiaortwer ken worden vervaardigd eo wtj er geen enkelen rollenden winkel op na houden. Wie dus de Blinden In G'ave steu nen wii doe 'c zoo dat z'n steun ook in Grave terecht komt. DRUNEN De Veilingvereeniging „De Langstraat" heeft in haar laatst gehouden vergadering besloten, in het begin van September eene tentoon stelling te organiseeren van fruit en groenten De goede naam die deze vereeniging heeft, geeft een zekere waarborg dat deze tentoonstelling in- terressant zal zijn op tuinbouwgebied. Alle kweekers worden verzocht deel te nemen aan deze nuttige zaak en van nu af hunne bijzondere zorg te besteden aan de een of andere fruit of groentensoort, om zoodoende in September iets goeds op deze tentoon stelling te kunnen toonen Ze zal ge houden worden in het Veilinggebouw te Drunen, vlak bij trein en tram ge legen. NIEUWKUIJK. De rogge staat prachtig te velde ea zal veel stroo op leveren. Het voortdurend natte weer schijnt echter slecht te zijn op den bloei der rogge waardoor de aren niet gevuld zullen worden, Het vooruitzicht op een goeden roggeoogs* is daardoor tot beden zeer slecht. Op Zondag 24 Juai a.s zal door de afdeelicg van d*n Boerenbond alhier een algemeene ledenvergadering worden gehoudee is de O. L School alhier. Ter afhandeling van dringende aange legenheden worden de leden verzocht deze vergadering bi) te wonen. SPRANG-CAPELLE, De heer J C Timmermans alhier slaagde te 'sGra- venhage voor 't examen van bekwaam heid in de gemeente-administratie. SPRANGCAPELLE. (Voormalig Sprang.) A.s. Zondag des voorm. 9.30 uur hoopt Ds. G. H. de Jonge in de Geref. Kerk alhier voor zijne gemeente op te treden. Een onzer ingezetenen ontving dezer dagen den volgenden brief Madrid, den 13-6 '23. Mijnheer, Ik ziet hier in 'i gevang voor bankroet, en ben zoo vrij U voor te stellen mij te helpen eene som van 450.000 gulden te redden, die ik in Holiand bezit. Het is daarom noodzakelijk naar hier te komeo om het beslag op te hrffea, dat op mijn reisza'hje ligt, waar, in eene geheime af dee ling, ik drie shocks ver borgen heb voor die som. Als brlooning zal ik U een derde van de som afstaan, 'e is te zeggen 150.000 gulden. Ik kan uw antwoord in het gevang niet ontvangen. Zendt dus een telegram naar een persoon van vertrouwen die het mij zal overbrengen. Ia afwachting op Uw telegram bid ik U een volkomen geheim te beware». Uw toegenegen, A. J. Antwoordt nooit per b«lef, enkel per telegram, als volgt Hermogerres Aberturas Lirta lelegrafos Bilvao (Spanje). Men zij op zijn hoede 1 VRIJH.-CAPELLE. Zondag a.s. des avonds 6 our hoopt Ds G. H. de Jonge voor zijne gemeente op te treden. WASPIK. De te Oostet hout vermiste fiets van onzen dorpsgenoot W. Is onder de gemeente "oogen In een boscbje teruggevonden. Of de dader berouw beeft gekregen over zijn daad, ofwel dat hij ze heeft meegenomen om gemakkelijk thuis te komen, Is tot heden nog niet uitgemaakt. Het gelukkigste echter Is dat W. zijn fiets terug heeft. J, D., de doelverdedlger van „Babat*la« die In het R.K. Liefdege sticht te Raamsdonksveer Is opgenomen, heeft een goed geslaagde operatie on dergaan. Naar wij vernemen bestaat er tbans gegronde boop op herstel. WASPIK. De collecte voor den ge- wapenden dienst bracht hier f 10.38 op. Door het bestuur der R. K. Mid- denstandsvereeniging is besloten een nieuwe teekencursus te openen in het handteekenen. LOON OP-ZAND. Het Hanze-diploma werd o.m. qehaald door den heer C. J. Grol, alhier. Duivensport. DRUNEN. Maandag j 1 hield de P.V „Vliegende Trienden", gevestigd in het Jongens patronaat, een wedvlucht van uit Orleans (Aistand 481 KM) Er werd gevlogen met 2 ploegen en wel de le ploeg welke Orleans als eindstation hadden en de 2e ploeg die zullen door gezet worden op Bordeaux Uitslag le ploegle en 9e pr A. v. d Steen, 2e en 7e pr L v Drunen, 3e, 5e en 6e pr. A. v. d Veer, 4e pr. J Veltman, 8e pr. J v. d. Steen. 2e ploegle, 5e en 6e pr. A v d. Veer, 2e pr. J v. d. Steen, 3e pr M. Klomp, 4e Casp. de Vries, 7e pr L v. Drunen, terwijl het kampioenschap werd behaald op de vluchten tot en met Orleans door J. Veltman. .A.s. Zondag wordt een wedvlucht met jonge duiven gehouden van uit Baarle-Nassau. NIEUWKUIJK, Maandag j.l. hield de postduivenver- neoiging G.V.V. een wedvlucht van uit Orleans, afstand 483 K.M., alwaar de duiven vermoedelijk om 6 uur in vrijheid werden gesteld. Hoewel de duiven met een sterken N.W. wind te kampen hadden arriveerden ze nog vroeg op de hokken. De eerste duif kwam aan 2 u. 26 min. 24 sec. en de laatste prijswinnende duif om 4 u. 15 min. 36 sec. De prijzen werden behaald als volgt Th. v. Eeteo, le en 2e prijs. A. v. Spijk, 3e, 7e en 8s prijs. A. Brok, 4e, 5e, 6e en 9e prijs. A.s. Zondag wedvlucht met oude duiven van uit Chimay en met jonge duiven van uit Boxrel. Bossche Politierechtbank. Zandstrooperij De schipper A. v. D. uit Alem was op 17 Mei er met z'n knecht op uit gegaan om zand te halen, doch werd bekeurd door den onbezoldigd rijks veldwachter C. Visser uit Nijmegen. Wegens zandstrooperij had beklaag de zich te verantwoorden voor de politierechtbank Eisch en uitspraak luidden 25 gulden boete. 's HERTOGENBOSCH, 20 Juni '23 Op de markt van heden waren aan gevoerd 1503 stuks 84 kalveren 595 stuks hoornvee 810 biggen 58 zeugen. 40 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f320—f410 p stuk. Kalfvaarzen van f240—f385 p stuk Magere ossen en koeien van f 190— f310 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0.65 per pond. 2e kw f0,57 p p. Pinken van f 135—f190 per stuk. Zeugen van f 100—f 140 per stuk. Biggen van f 2.25—f 3.00 per week Schapen van f 20—f 25 per stuk. Lammeren van f 9—f 15 per stuk. Korte aanvoer, stugge handel WAALWIJkT 22 Juni 192?. Eieren5ll2—7 cent. Varkens f 18—f 25. 's-HAGE. Met betrekking tot het dezer dagen te verwachten verbod tot invoer van schoenwerk, kan worden medegedeeld, dat het in het voornemen ligt dit verbod van toepassing te doen zijn op alle schoenwerk dat bij de jnwerkingtreding daarvoor nog niet ten invoer in het vrije ruilverkeer is aan gegeven. Ook al bevindt het zich op dit oogenblik reeds hier te lande in spoorwagens, schepen, entrepots of anderssinds. Het ligt verder in de bedoeling te bepalen dat de ambtenaren der invoer rechten bij den invoer van schoenwerk o m. overlegging van certificaten van oorsprong zullen kunnen vorderen Een Vickers Vimy-vliegtuig, dat was opgestegen van het Heliopolis- vliegveld bij Caïro, geraakte op een hoogte van 300 M. in brand en viel. De vier menschsn, die er in zaten vlieger officier P. W. Lingwood, luite nant N. B. Ward en de soldaten Jarvis en Skuze kwamen in de vlammen om. De oorzaak van het ongeluk is onbe kend en zal wel onbekend blijven, daar het vliegtuig geheel vernield is. De slachtoffers zijn op het oude kerkhof te Caïro begraven. - Uit Praag wordt gemeldt dat in het Reuzen- en Isergebergte sneeuw is gevallen, die tot in de dalen blijft liggen. Sinds vele jaren is dat in d zen tijd van het jaar niet meer voorgeko men. Uit Marienbad wordt gemeld dat ook in het gebied var. de Erger en op de hellingen van het Ertsgebergte snseuw is gevallen. In aansluiting bij het Vrijdag gegeven telegram over Rasmussen's interessante rapport over zijn prachtigen onderzoekingstocht door de straten der Eskimo's, diene het volgende Knud Rasmussen is een geleerde en een onversaagd Pooltrekkerzijri volkenkundi e arbeid is minstens even bekend als zijn oudheidkundige studies en er is geen knapper Pool-meteroioog dan hij. Met belangstelling wacht de „beschaafde wereld" op de 200 ver halen (legenden en sprookjes), die hij uit den mond van verschillende stammen heeft opgeteekend, te meer, waar tegenwoordig de belangstelling voor oude wilde-volksverhalen zeer toeneemt. Knud Rasmussen is geweest aan de Repulse-baai, Wagerbaai en de Oostkust van het Melville schiereiland. Dat er groote verschillen bestaan tusschen de verschillende Eskimo's is nu wel voorgoed vastgesteld. De eene soort bouwt permanente winter huizen van walvischribben en rots stukken tot ver buiten de watergrens vindt men ze en tot diep in het Noorden De andere Eskimo's, zooals de Aiviiik's en Igdluiik's bouwen waar het hun goeddunkt, van sneeuw en ijs hutte Het dialect der Groenlandsche Eski mo's komt wonderwel overeen met dat der Aiviiik's en Igdluiik's, terwijl de „vreemde woorden" der Aiviiik's alle terug te voeren zijn op Schotsch en Amerikaansch-Engelsch, omdat de Schotsche en Atnerikaansche walvisch- vaarders tot 1870 toe veel met dezen stam hebben te maken gehad. In 1912 is de laatste walvischvaar- der in Repulse baai geweest en toeri vertrok ook het Canadeesche bereden- politie-station van Fulierton naar Chesterfeld-Inlet. Men kan zich geen beter en bruik baarder zeevaarders indenken dan de Aiviiik's als ze eenmaal afgericht en gewend zijn aan het materiaal waar van de blanken zich bedienen, dan zijn zij verre te verkiezen zelfs boven de alomgeroemde Groenlanders. Vreemd is het echter dat Rasmussen tusschen Fury en Aecla niet één kajak vond Zomers gaan die kust-Eskimo's het binnenland in in de hoop in de meren forellen te vinden en verderop rendieren, die anders zich maar in kleine kudden vertoonen. In juli en Augustus is de jacht op zijn felst, want dan zijn de huiden het best verwerkbaar voor de verschillende doeleinden. Na Juli komen de zeehonden weer aan de beurt, en van het ver overde vet brandt 's winters de lamp. De gemiddelde temperatuur is er zoo laag als Europa zelden meemaakt, n.l. 40 graden onder nul. Als deEskimo's niet zulke knappe pelswerkers waren, zouden ze heel wat minder goed dien eeuwigen winter doormaken. Maar van de vier dagen gaan er drie voorbij met sneeuwstormen, en al is het zelfs 45 graden onder nul, dan nog huppelen vrouwen en kinderen even argeloos naar buiten om een luchtje te scheppen, als wanneer in Parijs of Rome de zon schijnt. Knud Rasmussen heeft zijn mannen verdeeld voor nieuwe excursies. Fren- chen en Bangsted gaan oostwaarts over het eertijds drukke Igd!ulik-oord, door het Baffin—binnenland naar den post aan de Homebaai. Matthiesen gaat een jaartje leven onder de stam men van Chesterfield Inlet Birket Smith en de tolk Olsen gaan terug naar de slammen op de Padlermint— eilanden, en als zij daar de taak, hun door Rasmussen opgelegd, volbracht hebben, gaan zij door naar de Eskimo's aan het Ennadai meer. Van deze laatsten verwacht men veel bijzonders te ontdekken, daar dezen in nauw contact staan tot Chipewyan—Indianen. In de Indianenverhalen vervullen de „hondenmannen" de (Eskimo's) ten minste een groote rol. Rasmussen zelf gaat met zijn ge trouwen Mitog en Aljaska, de Bering- stroat en Noordoost—Siberië, een tocht dus van meer dan 3000 mijien langs de kust. Hij zal zijn weg zoeken gelijk tot nu toe dwars door streken, waar geen blanke nog ooit een voet gezet heeft. Op deo Duitschen kommies Mar tens ia het grensplsatsje Milllngen, die wegens zijn waakzaamheid door de smokkelaars ten zeerste wordt gevreesd, is een moordaanslag gepleegd. Toen deze beambte des avonds zijn woning verliet en een sigaret wilde aansteken, knalden plotseling twee schoten, waar van ééa hem aan de linkerhand trof. Toen hij het veld afzocht, wares de daders verdwenen. Den beambte moest eest deel van zijn hand worden ge amputeerd. Aan een medewerker van een Engelsch blad heeft Marconi, die zoo juist is teruggekeerd van een onder zoekingstocht, medegedeeld dat hij de mogelijkheid heeft ontdekt van toepas- slog van 'n beginsel, dat ai twintig jaar la zijn geest sluimerend was een beginsel, waardoor de bcnoodigde energie voor seinen over grooten af stand belangrijk zou worden verminderd. Marconie kon geen technische bij zonderheden mededeelen, omdat de patent-formaliteiten nog niet voltooid zijn. De nieuwe methode is zeer goed uitvoerbaar gebleken. Bij de Kaap Verdi-eilanden In den Atlantischen Oceaan werden op Marconi's jacht be richten opgevangen, voor welker over- brengst het station Pcld.hu minder energie gebruikte dan ooodig Is om met Parijs te verkeeren. Marconi's blijdschap was nog grooter, toen bleek dat de goiven in geen enkel opzicht atmosferische storingen ondervonden. Om het beginsel te toetsen waren uitgebreide toestellen noodlg. Marconi brak daarom de reis af voor conferen ties met de technici der Marconi-Mij. in Londen. Volgende week worden de experimenten op Poldhu voortgezet. Door vermindering der benoodigde energie hoopte Marconi de seinkosten met minsieas de helft te verlagen, zoo dat draadlooss telegrammengoedkooper zouden worden dan gewone. Hij ge looft zelf, dat eigen draadlooze diensten voor de dagbladen rendabel zullen worden. Ma'conl besloot met te zeggen Had toevallig Iemand anders dan Ik de toepassing van het beginsel gevonden, dan zou het een zeer ernstige zaak voor de belangen van mijn eigen Mij. zifn geweest. Een lid der R.K Kiesvereeniging, Dussen Uw kaart voor dit nummer te laat ontvangen. Red. „De Maandagmorgen" wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons bureau verkrijgbaar a 5 cent. De Administratie aan zeer lagen prijs. Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN De Griffier der Arrondissements- Rechtbank te 's Bosch maakt be kend dat door de uitoefenende het Bankiers- en Kassiersbedrijf, gevestigd en kan toor houdende te 's BOSCH, aangemelde Rechtbank een ver zoekschrift is ingediend ter be- komingvan surcéancevan betaling. Wordende de schuldeischers van de Hanzebank voornoemd tevens opgeroepen om te verschijnen ten Raadkamer dier Rechtbank in de groote zaal der te 's Bosch, op Vrijdag 6 Juli 1928 des voormiddags ten 10 uur, teneinde op verzoek te wor den gehoord. De Griffier B. DE ROY VAN ZUIDEWIJN. 's-B»sch, 22 luni 1923.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10