Buitenland. Binnenland. Sport. van de kiezers te worden, maar omdat hij overtuigd was dat er honger werd geleden en niet anders kon worden gehandeld. Segeren Azn. Dan behoeft men nooit geen besluit te nemen. De raad had toch gemakkelijk in spoedeischende vergadering bijeengeroepen kunnen worden. De heer Segeren Wzn. wil geen blaam werpen op het Dag Bestuur, doch hij acht het wenschelijker dat een spoedeischende vergadering was bij een geroepen opdat men dan op de mistoestanden die er heerschen, had kunnen wijzen. De heer Ligtvoet betreurt het dat de boeren niet willen medewerken om de werkeloosheid te helpen bestrijden en maar kinderen nemen van school om werkzaamheden te laten verrichten. De heeren Segeren verklaren niet tegen het verleenen van steun te zijn doch zij hadden willen zien dat de raad was gehoord. De Voorzitter zegt maatregelen te hebben genomen tegen het werken van schoolkinderen De politie is gelast daar proces-verbaal van op te maken. Hij heeft de hoofden van de scholen ook laten weten dat daar geen vrij van school voor gegeven mag worden. Daarna wordt de vergadering ge sloten. Volgens de berichten is de uit- strooming van de lava uit „de Etna" verminderd. De koning van Italië is te Catania aangekomen om de hulpactie aan de vluchtelingen in oogenschouw te nemen. Mussolini is uit Florence te Rome aangekomen en zal dadelijk van daar naar Sicilië gaan om ook op de plaats van het onheil aanwezig te zijn en zoo noodig nieuwe spoedmaat regelen van hulp en afweer te doen nemen. In een aantal nog niet door de uit barsting getroffen, maar wel reeds bedreigde streken, verzamelt de bevol king zich voortdurend rondom de heiligenbeelden op de openbare plaat sen en er wordt dag en nacht gebeden. Gisteren diende voor het Fransche militaire gerechtshof te Dusseldorf in hooger beroep de zaak tegen de inge nieur Paul Görges, die door den krijgs raad te Mainz ter dood is veroordeeld wegens een aanslag op den Rheingön heimer spoorbrug Na de veroordeeling is van Duitsche kant beweerd dat Görges slechts onder dwang had bekend den aanslag te hebben gepleegd. De „Frankf. Ztg." spreekt dat thans tegen. De vader en de broer van G. hebben hem in de gevangenis bezocht en van hem gehoord dat hij uit eigen beweging en onge dwongen heeft bekend den aanslag te hebben begaan. Polen houdt 350 000 manschappen onder de wapenen. Dat is ruim 13 man per duizend der bevolking, terwijl Frankrijk met ongeveer 21 man aan het hoofd en Duitschland met nog geen 2 man der duizend aan het einde der Europeesche Staten marcheert. De kosten voor Polen zijn 750 millioen gld. per jaar, of '/j der geheele begrooting, in Poolsche marken is het cijfer haast niet uit te drukken In Duitschland worden door regeering en banken maatregelen be raam om de mark voor verder in zinken te behoeden. Theunis is nog niet geslaagd in zijn pogingen tot het formeeren van een nieuw Belgisch kabinet. Te Marl (Lippe) zijn twee Bei gische soldaten doodgeschoten. minder dan 31,000 namen vermeldt. In het request van de Crediet- vereeniging De Hanzebank te 's Her- togenbosch, waarin om surséance van betaling wordt verzocht, wordt o.a. medegedeeld, dat requestrante niet in staat is haar opeischbare schulden te voldoen, doch dat zij gegronde voor uitzichten heeft, daartoe in verloop van eenigen tijd bij machte te zullen zijn, daar de verschillende activa van re questrante een waarde vertegenwoor digen van f40,103,210, waartegenover schuldvorderingen staan tot een bedrag van f 34,620,577hetgeen blijkt uit aan het request toegevoegde staten van actief en passief en lijsten van crediteuren. Deze staten vermelden onder activa: kas f631,926, vreemd geld f 19,926, coupons f 49,648, effecten f2,137,078, wisselportefeuille f86 341, bankiprs f 894,965, vorderingen f 35,024,916, gebouwen f 1,015,930, inrichting f242,477, totaal f40.103,210 en onder passiefbankiers f 10,021,892, crediteuren f 6,385,452, spaarbank f 6,972,929, deposito f 10,855,884, te betalen coupons f 39 467, te be talen dividend f30,691, pensioenfonds f 154,259, herdisconto f 160,000, totaal f 34,620,577. De directie der Ijanzebank heeft de volgende mededeeling gedaan Dinsdagmiddag hadden wij een be spreking met de Hoofddirectie van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand te Amsterdam over de maatregelen, die genomen zouden kunnen worden om onze cliëntèle zooveel te helpen als de om standigheden toelaten. De vooruitzich ten bij deze bespreking geopend achten wij bemoedigend. De hulp die verleend zal worden, is er op gericht de Hanze bank in staat te stellen hare relaties ook onder deze omstandigheden den noodigen financieelen steun te ver leenen en die relaties te behouden over haren geheelen werkkring welke zich, zooals bekend, uitstrekt over het geheele diocees Den Bosch, het geheele diocees Breda en een belangrijk deel van het diocees Roermond. Spoedig zullen hieromtrent nadere mededeelin- gen worden gedaan. De directie van de Hanzebank te 's Hertogenbosch verzoekt mededeeling van het volgende: Uit de critiek, die dezer dagen van meerdere zijden op onze bank wordt uitgeoefend, is ons o.m. gebleken, dat velen van meening zijn, dat de Bossche Hanzebank uitsluitend crediet verleent aan Katholieken. Teneinde deze mis vatting uit den weg te ruimen meenen wij goed te doen met te verklaren, dat wij ook aan niet-Katholieken in het Zuiden des lands onze diensten op elk terrein van het bankwezen onder gelijke voorwaarden verleenen. geacht mogen worden. Ook een regee- ringsgarantie in dezen lijkt den schr. gevaarlijk, tenzij dan misschien in enkele, zeer speciale gevallen. Wat niet den toets der banken zou kunnen doorstaan, moet dan maar in 's hemels naam worden geliquideerd. Door de afwikkeling der zaken slechts zeer ge leidelijk te doen plaats vinden, zouden trouwens onnoodige verliezen grooten- deels wel kunnen worden voorkomen. Maar de rest moest vallen. Hoogstwaar schijnlijk zullen daardoor verschillende voor het oog groote zaken beneden de Maas moeten verdwijnen, doch dit is te prefereeren boven de poging om met tijdelijke, op den duur toch" niet te handhaven lapmiddelen het leven van die zaken nog eenigen tijd te rek ken. Dit blijft dan wel een hard proces, maar hel is onvermijdelijk. Want al is deze debacle door de malaise verhaast, zij vindt in die malaise geenszins haar oorsprong. Er is, op geheel onoordeel kundige wijze, geld gestoken in zaken, welke óf in het geheel niet óf niet in die mate voor credietverleening in aan merking kwamen. De katholieke „Tijd" ziet in 't wets ontwerp een paar lichtpunten, maar heeft ook ernstige bezwaren er tegen. Te oordeelen naar wat in de wandel gangen der Kamer rondgaat, is aan nemen absoluut niet zeker, zegt 't blad. „Het Huisgezin", ,,'t Dagblad van Noordbrabant", „de Gelderlander" en ook „De Telegraaf" pleiten voor steun verlening, waar het hier anders zou gelden een ramp, die geheele provin cies en de geheele gemeenschap treft en niet enkelingen, daarenboven is het precedent in 1914 en 1918 afgesteld. Hieronder nog een paar persuitingen De Haagsche redacteur van de Maasb zegt, in parlementaire kringen eens gepolst te hebben over het wets ontwerp tot steunverlening aan Hanze- credietbanken. Onze indruk schrijft hij was, dat, wanneer de regeering er in slaagt het algemeen belang aan te toonen van steunverleening aan de door den slechten toestand der Hanze-crediet banken in het gedrang gekomen debi- teuren. de Tweede Kamer wel bereid zal zijn een wetsontwerp van deze strekking aan te nemen. noodzakelijk het is, dat het geheele heele bankbedrijf onder Regeerings- toezicht komt. Eenige leden vroegen of de regeering wist, dat de toestand van de banken niet in orde was. Zoo ja, had dan het publiek niet eer moeten worden inge licht. Andere leden wezen er in dit verband op, dat het de aandacht had getrokken, dat op een vergadering van middenstandscredietinstellingen, einde Maart gehouden, aandrang werd uit geoefend op de Regeering om het saldo van den post-chèque en girodienst te harer beschikking te stellen Waren de Hanzebanken reeds toen op de hoogte van haar toestand, dan achtte men dezen aandrang afkeurens waardig. Voorts werd gevraagd, hoe de Re geering de credietwaardigheid der ver schillende debiteuren beoordeelt Men acht dit zeer moeilijk Zou het niet gewenscht zijn, een commissie van deskundige personen te benoemen, die met het ondezoek kan worden belast. Voorts, werd opgemerkt, dat indien een centraal instituut voor het Hanze- crediet tot stand komt, alleen een ga rantie aan de Nederl. Bank noodig is. Men gaf de Regeering in overweging, evenals bij het tuinders- een kweekers- crediet is geschied, den eisch te stellen, dat voor een klein percentage anderen, b v. familie of bekenden van den debi teur, borg moeten stellen, omdat daar door zekere waarborgen worden ver kregen ten aanzien van de crediet waardigheid. De minister van buitenlandsche zaken vestigt, voor zooveel noodig, er de aandacht van belanghebbenden op, dat voor de toelating van hier te lande wonende Nederlanders, in het geheele bezette gebied van Duitschland uit sluitend vereischt is het bezit van een geldig Nederlandsch paspoort, voorzien van een geldig Duitsch visum. - De heer C. van der Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer, zal bij de overdracht van het nationale hulde blijk aan de Koningio, in de Nieuwe Kerk te Delft, de feestrede uitspreken. Men rekent medio September met de Inwendige restanratle van het koor der Nieuwe Kerk gereed te z^n. Wij meldden reeds dat de Konin gin Dinsdag 26 dezer, 's avonds om 7 uur, met de «Batavier V« naar En geland zal vertrekken voor haar vacan- tierels. Het >Rott, Nwsbl.' verneemt, dat de boot voor deze reis niet extra gecharterd is, doch alleen geen eerste klasse passagiers medegenomen wor den. De eerste klasse blijft voor de Koningin gereserveerd. De toestand bij de Hanzebanken. Met 't oproepen van de crediteuren van de Credietvereeniging De Hanze bank zullen, naar men ons uit 's Her togenbosch meldt, wel eenige dagen gemoeid zijn, aangezien de lijst niet Het wetsontwerp tot steunverlee ning, 't welk wij in ons vorig nummer mededeelden, ontmoet nogal critiek De N. Rolt. Ct., Handelsblad, de Chr. Hist Nederlander hebben ernstige bezwaren er tegen, zoowel als de Nieuwe Financier en Kapitalist. De Nieuwe Fin. Kapitalist bevat een beschouwing van een medewerker die weliswaar geschreven werd vóór dat het bekende wetsvoorstel was verschenen, maar toch verschillende opmerkingen bevat, welke de aandacht verdienen De schr. noemt de mede deeling dat de Hanzebank in moeilijk heden verkeerde, volstrekt niet opzien barend. Veeleer moest het verwondering wekken, dat de gevreesde catastrophe nog zoo lang heeft kunnen uitblijven Immers, in bankkringen was het reeds lang bekend, dat de instelling er finan- tieel niet bijster gunstig voorstond en uit de jaarlijksche balansen liet zich trouwens geen andere conclusie trekken. Ook de leiding deugde niet. De bank werkte zich hoe langer hoe meer in de moeilijkheden. Zoo weet de schr. b v. mede te deelen, dat zij emissies op zich heeft genomen voor zaken, die reeds jaren van te voren er alles behalve goed voor stonden en waarop de Hanzebank aanzienlijke vorderingen had uitstaan De leiding der bank, die van deze dingen op de hoogte was of had moeten zijn, streefde er volstrekt niet naar met alle macht tot een ge leidelijke vermindering van haar vorde ringen te komen, maar werkte, integen deel, mede om aan die zwakke onder nemingen die weliswaar in het Zuiden een uitstekenden naam hadden, doch in wezen zeer wankel staande kaarten huizen waren, verdere uitbreiding te geven. En zelfs het feit, dat de Hanze bank ter zake van die emissies wel eens van een koude kermis is thuis gekomen, toen zij namelijk trachtte daarbij de medewerking te krijgen van andere emissiehuizen, heeft de directie de oogen niet geopend en haar niet afgehouden van den weg, welke vroeg of laat naar het verderf moest voeren. Meent de regeering te moeten in- tervenieeren, dan zal zij zich in ieder geval moeten beperken tot een poging om andere bankinstellingen er toe over te halen die credieten van de Hanze bank over te nemen, welke gedekt De Kamer-overzichtschrijver van de Tijd deelt mee, dat in de kringen der katholieke fractie in de Tweede'Kamer de „speciale verantwoordelijkheid omdat het katholieke instellingen be treft) niet minder zwaar wordt gevoeld dan door het rechtsche kabinet, „zoo zwaar, dat het niemand verwonderen moet als eenigen zich afzijdig zullen houden en anderen zelfs tegenstanders van deze hulpverleening zullen blijken te zijn". De christelijk-historische Nederlan der noemt het voornemen der regeering loffelijk en zegt dat uit de laatste jaren op regeeringsdaden kan worden gewezen, die eenige overeenkomst hebben met hetgeen thans wordt voor gesteld. Toch maant het blad tol de grootste omzichtigheid Er is in de laatste jaren door ver schillende credietbanken een schrome lijk iichvaardige geldpolitiek gevolgd, welke tot rampen moest leiden. Nu zijn dit, zegt de Nederl. onze bezwaren tegen het aanhangig wets ontwerp ten eerste, dat het zekere aanmoediging bevat, na afwikkeling der bestaande moeilijkheden, op den ouden voet voort te gaan en ten tweede, dat het alleen spreekt van de credietnemers der Hanze-banken, terwijl toch credietnemers van andere bank instellingen in overeenkomstige moei lijkheden verkeeren. - Blijkens het eindverslag over het wetsontwerp tot wijziging der Staats- begrooting over 1923 hadden vele leden tegen dit wetsontwerp bezwaar Ze hadden bezwaar tegen deze steun verleening, omdat zij geschiedt aan banken, waarvan de leiding, naar men meende te weten, allesbehalve onbe rispelijk is geweest. Dat deze banken middenstands banken zouden zijn is niet juist. De bank te 's Hertogenbosch voerde eeh bankpolitiekzij hee t emissies gedaan, leeningen geplaatst aan kerken, kloosters en krankzinnigen-gestichten en zich in markenspeculaties begeven. Voor dadelijk opvorderbare depo sito's werd 5 pCt. rente gegeven. Op verschillende plaatsen werden bij-kantoren gesticht op veel te grooten voet met directeuren, niet uit deskun dige kringen. Zelfs de directie der centrale bank was niet in vakkundige handen. Slechts aan Roomsch Katholieken werd crediet gegeven. Eenige leden vroegen of de Regee ring van middenstandsbanken bezwaar en erkenden, dat de voorgestelde steun niet rechtstreeks aan de banken zelf wordt verleend, maar aan dedebiteuren. Sommige leden meenden, dat deze gelegenheid opnieuw aantoont, hoe Voetbalsport. WAALWIJK. Quick heeft voor Zondag a.s. bekerwedstrijden georganiseerd die als het weer medewerkt, spannend beloven te worden. Om 2 uur speelt Brabantia Waspik tegen S.V.V. Sprang. Het zal in deze wedstrijd voor de S.V.V'ers niet aan aanmoedigingen ontbreken want al wat maar vo#>r S V.V. is komt natuurlijk kijken. Om 3 uur een wedstrijd van veel beteekenis voor Juliana. Dan speelt Excelsior Capelle tegen Juliana Waal wijk. Moest Juliana enkele weken terug onverdiend van Excelsior verliezen, thans is er alle reden voor haar om zich geducht in te spannen voor re vanche te halen. Om half vijf heeft de finale plaats tusschen de twee winnaars. SI ten ni'ctiei'intf imze-f 'rcdicf hu nJc«n Xuar aanleiding- van het verslag' ov< het Wetsontwerp tol wijziging vat: hoofd stuk VII 1-i der Staatsbegroóting voor 1923 is een Nota der regeering vertellenen waai uit wij hieronder de voornaamste punten in liet kort weergeven Het bezwaar van sommige leden als zou hiermede een gevaarlijk precedent gescha pen worden, berust haar het oordeel dei regeering niet op góeden grond. Het zijii juist de zeer bijzondere omstandigheden welke zich ten opzichte van de thans gere zen moeilijkheden hebben voorgedaan, waar op de regeering haar voorste) g.-ntdr. J)e oredietbehoeften van den Middenstand wer den namelijk door hel Nederlandseite Haal wezen in onvoldoende mate verzorgd. In dien verwacht kon worden, dat de góede debiteuren der in moeilijkheden geraakte banken in voldoende mate liij 't Nederland sehe Bankwezen crediet zonden kunnen krij gen dan zou de voornaamste r den vi het ingrijpen der regeering zijn vervallen,. De vraag, of het algemeen belang liet voorstel van de regeering rechtvaardigt blijft de regeering ook na kennisneming van het verslag, bevestigend beantwoorden. In de opmerking dat de leiding dér ban ken allesbehalve onberispelijk is geweest ziet de regeering, gezien de grenzen van haar voorstel geen aanleiding op deze heschou wingen in te gaan. Is niet in tal van bedrij ven in de achter ons liggende jaren, een po litiek gevolgd welke achteraf onjuist bleek en tot Örltiek aanleiding zou kunnen geven. Het regeeriugsvoórstel beoogt trouwen geenszins de gevolgen van hel gevoerde heg leid voor rekening van den Staat te hemen. Aan de banken wordt geènerlèi steun ver leend. Sléchts wil men voorkomen dat velt levensvatbare bedrijven verloren zouden gaan. doordat zij de crediethulp zouden mi 'en voor hunne instandhouding nóodzake lijk. He regeering kan voorts niet deelen ia de zienswijze, dat door deze aangelegenheid wederom zou worden aangetoond, boe no, zakelijk lief is. dat liet heele bankbedrijf onder Regeeringstoezieht komt. Dok de regeering betreurt, dat zij Dij d.^e aangelegenheid op een zeer spoedige behan deling heeft moeten aandringen. Hiérvan kan haar echter bezwaarlijk een grief war den gemaakt, waar zij. nadat haar de tot and duidelijk was geworden, met den meesten spoed is te werk gegaan. Ken bepaald bedrag kan naar liet oordeel der regeering in liet wetsontwerp onmoge lijk genoemd of geraamd worden. In geen der gevallen, waarin door de regeerin machtiging werd gevraagd om Staatsgaran tie te verleenen. is in het betrokken wets ontwerp een bedrag voor de verliezen, uit die garantie voortvloeiende, opgenomen. Dat voor de behandeling van het wets ontwerp de in hef Verslag bedoelde inlicb tingen omtrent de positie en de gestic der betrokken banken noodzakelijk zouden zijn, kan de regeering niet inzien. immers hét gaat hier niet dim het ver leenen van hulp aan die banken, maar om kets cheppen van de mogelijkheid, dat de goede crediteuren dier banken elders in hun crediethehoeften kunnen voorzien. Slechts aan die debiteuren zal nieuw crediet wor den verschaft, die in staat zijn zoodanige waarborgen te verschaffen, dat bet verlee nen van het crediet niet meer dan liet nor male bankrisico meebrengt. De inleggers in de spaarbank, die verbon den is aan de Hanzebank tc 's Bosch, ver keeren in dezelfde positie als de crediteu ren. Ook met de spaarders aan de Hanze bank te Utrecht, ofschoon dit een afzonder lijke Nanml. Venn. is. is dit In wezen hei geval. J Het ligt niet in de bedoeling der regee ring. en liet zou ook niet vallen binnen de omschrijving van hét wetsontwerp, bijzon dere maatregelen ten behoeve van de spaar ders te nemen. De, moeilijkheden waarin heide Hanze banken verkeerden waren slechts voor kor ten tijd aan de regeering bekend geworden, doch het lag uit den aard der zaak niet op haar weg vóór de indiening van het ont werp mededeelingen ter zake tot liet publiek te richten. Het ligt niet in dé bedoeling de methode te volgen welke in 1918 is toegepast. Wat de nu te verleenen Staatsgarantie betreft, dient onderscheiden te worden tus-j sehen twee perioden. In de eerste periode zal de Alg. Centr. Bankvereeniging voor den Middenstand niet rechtstreeks als credietgeefster optreden, doch slechts haar tussckenkomst verleenen j om hét papier-bij de Nederlandsche Bank te disconteeren. In deze periode zal aan do A. B. een garantie verleend worden tot een j nader te bepalen percentage als premier I risque. De tweede periode zou intreden wanneer •zou blijken, dat de medewerking van de A. B. niet een tijdelijk karakter zou dra gen in afwachting van de reorganisatie der Hanzebanken of de oprichting van éen Cen traal Instituut voor het Hanzeerediet. doch van blijvenden aard zon zijn en de A. C. B. dus zelf en rechtstreeks als credietgeefster aan de betrokken debiteuren zon optreden. Tn deze periode kan er van een Staatsga rantie aan de A. C. B. geen sprake zijn. doch moet deze de volle aansprakelijkheid voor de hier bedoelde credieten dragen. Naast de boven omschreven regeling met dé A. C. B. zal een regeling met de Neder landsche Bank zijn te treffen. Deze acht 't in verband niet de algemeen door haar ge volgde beginselen, noodig, dat zij in de eerstbedoelde periode door een Staatsgaran tie gedekt is teneinde haar crediethulp aan de A. B. hoven het tegenwoordig peil te kunnen opvoeren. Het ligt in de bedoeling, een algemeen percentage van premier risque te bepalen. De beoordeeling der credietwaardigheid j der debiteuren zal op de eerste plaats wor den overgelaten aan de A. O. B. en de Ne derl. Bank. terwijl daarenboven door de legeering hierop zal worden toegezien. Wat de laatste der in hef Verslag weer gegeven opmerkingen betreft wordt mede gedeeld, dat uit den aard der zaak de be- j trokken debiteuren zekerheid zullen moe ten stellen en dat de waarborgen ten aan zien van credietwaardigheid grooter zullen moeten zijn dan voortvloeit uit den eisch. die hij het tuinders en kweekerscrediet door de Regeering is gesteld. Op Zaterdag a.s. 23 Juni zal de wel- I bekende Willem I I-combinatie (T.A.O. zo- merelftal) welke combinatie het vorig jaar ook op het W.S.O. terrein een wedstrijd speelde en waarvan uitkwamen Stevens, van (ierwon. van Son, Horsten en meer andere van het le elftal, wederom een vriendsehappelijken wedstrijd tegen W.S.C. komen spelen. De wedstrijd vangt om 31 nur aan. De entreekosten bedragen le rang 0.25, 2e rang 0.10. er kan dus. door deze lagen toegangsprijs een ieder dezen, zeer zeker nardigeu wedstrijd volgen. Nog deelen wij mede. dat het le elftal van V. S. deelneemt op a.s. Zondag, aan de Seriewedstrijden van Achilles en daar om 3-1 uur 'f pas gepromoveerde Donga zal ontmoeten. Voor diegenen die mede weri- se-hen te gaan. deelen wij mede dat het le éll'al om 1 uur met de tram vertrekt. R.K. V. V. H.I5.0.VRGHEL. De wedstrijd H.E.C—Veghel welke ver nietigd is. wegens het uitkomen van een on gerechtigd speler in laatstgenoemde veree- niging zal Zondag a.s. hier worden overge speeld. Door het sublie mverdedigen Van Veghel hebben de H.E.C.'ers het toen niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel 1l. Wij vertrouwen dat morgen allen zich ge heel zullen 'geven en met dezen laatsten promotiewedstrijd zullen trachten de twee puntjes in Waalwijk te houden. Als scheidsrechter zal fungeeren de heer 1'. van (leste! en als grensrechters de hee ren A. de Zilver en I,. Verwijst. De wedstrijd vangt aan half drie. Ken zomerelfta'I bestaande uit het 2e en 3c elftal gaat- naar de seriewedstrijden in listerwijk. Den laatsten zoowel als den eersten veel succes.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6