i mi mil het im Derde Blad. Gemeenteraad. Provinciaal Nieuws No. 54. Zaterdag 23 Juni '23. WAALWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 21 Juni des nam. 63/4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Surmont de Bas Smeele. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heeren Klijberg en Groenen De heer Klijberg heeft kennis gege ven wegens uitstedigheid verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen. 8. Vaststelling eener verordening, regelende de instelling en de werkwijze van een commissie van Overleg inzake arbeids en dienstvoorwaarden voor het gemeentepersoneel. In hun preadvies zeggen B. en W. dat alhoewel ze van oordeel zijn dat het georganiseerd overleg in het alge meen zijn nut heeft, dit instituut voor onze gemeente met betrekkelijk gering personeel niet veel zin heeft, en dat het voor het gemeentepersoneel ook zonder dat instituut mogelijk is zijn belangen voor te dragen. Immers, men stuit al onmiddellijk op het bezwaar dat alleen voor hetwerk- liedenpersoneel een plaatselijke afdee- ling bestaat van een landelijke organi satie, terwijl het overige personeel niet is georganiseerd of, zools het politie personeel, in een niet-plaatselijke af- deeling eener landelijke organisatie. B. en W. hebben daarom art. 3 zoo geredigeerd, dat ook zuiver plaatselijke organisaties aan het overleg kunnen deelnemen. De Voorzitter wil eerst de vraag stellen of de raad een dergelijke com missie in het leven wil roepen. De heer Smolders doet het genoegen dat B. en W. zoo vlug met een derge lijk voorstel zijn gekomen en hij zou het op prijs stellen als de raad ook kan besluiten een dergelijke commissie te benoemen. De heer Timmermans kan het ge voelen van den heer Smolders niet deelen. In een kleine gemeente met weinig personeel bestaat er voldoende gelegenheid dat ze met superieuren kunnen praten. Bovendien acht hij het niet wensche- lijk dat elementen van buiten de ge meente, die met de plaatselijke toe standen niet op de hoogte zijn, hun levenswijsheid de menschen komen inpompen Het kan de goeée zaak niet bevorderen en daarom acht hij het 't beste dat men zich met zijn hoofd verstaat. De Voorzitter merkt op dat menschen van buiten geen zitting in de commis sie kunnen nemen. De heer Timmermans heeft het in andere gemeenten reeds kunnen zien hoe achter de schermen dikwijls het kwaad wordt gesticht. De heer Smolders meent dat een dergelijke commissie niet anders dan nut kan stichten. Men ziet het overal. Zoowel patroons als de ar beidersorganisaties onderhandelen en door eene dergelijke samenwerking is dikwijls veel te bereiken. Hij gelooft dat het voor de gemeente niet verkeerd zal zijn als dergelijke zaken over de schijf van de organisaties worden be handeld. De heer Gragtmans wil wel eene Commissie van overleg, maar slechts bestaande uit menschen van hier en niet van buiten de gemeente komende. De heer van der Aa begrijpt dat het de bedoeling is om de vrijgestelde beambten te weren. Welke reden men daarvoor kan aanvoeren, kan hij niet begrijpen. Is .het omdat zij de verde digers zijn van de belangen der ar beiders? Het zijn toch menschen op wiens gedrag niets valt aan te merken en die 'n goed verleden achter zich heb ben. Men zegt dat de groep hier klein is doch dat is geen bezwaar, of voor een groep van 10 of voor een van 100 zoo'n beambte de zaak moet verdedi gen, dat is hetzelfde. De arbeiders hebben- gaarne hun beambten in een dergelijke commissie wijl deze in den regel beter bespraakt zijn en iedereen niet altijd even be kwaam is om zijn belangen te verdedi gen, dikwijls zelfs daarvoor bang is. Voorzitter. Kan ik dan aannemen dat men eencommissie van overleg wenscht. Timmermans Ik ben er tegen. De heer Oomens zegt er ook niets voor te voelen. Hij meent dat het hoofd der gemeente dat vertrouwen wel waardig is. Bestond er een slechte verhouding dan zou het z.i. nog een ander geval zijn. Van der Aa. Het is juist noodig om deze goede verstandhouding te bewaren. De heer Eibers kan het best met het voorstel van den heer Gragtmans mee gaan omdat dit den stok in het midden plaatst. Pe Voorzitter brengt in omvraag of de raad er in beginsel voor is om een dergelijke commissie te benoemen. Met 8 tegen 3 stemmen wordt be sloten een commissie te benoemen. Voor het in het leven roepen van een commissie stemden de heeren Van Driel, Eibers, Roggeveen, Smolders, van der Aa, de Graaff, Gragtmans en van der Geld. Tegen de heeren Verwiel, Timmer mans en Oomens. De heer Smolders geeft in overwe ging om bij art. 3 te voegen dat een afgevaardigde of lid van een Hoofd bestuur aan de Commissie mag worden toegevoegd of als plaatvervanger mag zitting nemen. De heer Gragtmans verklaart zich daar tegen. Hij meent dat er hier geen reden tot klagen bestaat es men er geen vreemde menschen behoeft bij te halen De Voorzitter zegt dat door Burg. en Weth lang over deze zaak is gesproken en men ten slotte tot de conclusie is gekomen dat het doel treffender is om met de betrokken menschen zelf te spreken. De arbei ders zijn tegenwoordig genoeg op de hoogte om zichzelf te verdedigen. Deze ondervinding heeft hij al lang opge daan en doet zulks nog dagelijks. De heer Smolders wil aannemen dat dit over het algemeen genomen waar is, maar toch is het evenzeer waar dat de betrokken arbeiders tegen over hun superieuren niet zoo gemak kelijk voor hun belangen kunnen uit komen dan een vrijgestelde beambte dit kan doen. De arbeiders zijn er dan ook opgesteld dat deze dergelijke zaken voor hen behartigen. Hij voelt wel dat Burg. en Weth. geen ander standpunt zullen innemen en daarom wil hij vragen of dan, wanneer de commissie het in het belang acht van de zaak, dat dan een hoofdbestnurder mee kan confereeren. De Voorzitter zegt men daarmede altijd voeling kan houden. Hij wil er nog even op wijzen dat zijne houding altijd eene vriendschappelijke is ge weest en op de menschen nooit van uit de hoogte neerziet. De verhouding is dan ook zelfs van dien aard dat men hem zelfs over huishoudelijke zaken wel eens raad vraagt. Dat alles pleit voldoende dat gemoedelijk de zaken worden behartigd, Bestonden er hier verschillende politieke richtingen, dan ware het nog iets anders. Van der Aa. Ik meen dat het de be doeling van Smolders is dat, wordt in de commissie geen eenetemmigheid verkregen, dat dan de beambte kan komen Voorzitter. Dat kan in de commissie worden beoordeeld. Niemand zal daar tegen zijn, wel om het vast te leggen Van der Aa. Dan is men het wel eens Als de commissie de bevoegdheid heeft, is het voldoende. De heer Roggeveen meent dat zulks niet kan want de raad spreekt uit dat 2 leden worden benoemd met een Voorzitter. Tot leden worden benoemd de heeren de Graaff en Eibers en tot Voorzitter de Edelachtb. heer Surmont de Bas Smeele. De heer Timmermans had te kennen gegeven niet voor eene benoeming in aanmerking te willen komen, aangezien hij tegen het in het leven roepen van eene dergelijke instelling is 9. Vaststelling van een verordening op de heffing en een op de invorde ring van keurloonen. De heer Roggeveen vraagt hoe de boekhouder en kassier wordt benoemd De Voorzitter zegt dat deze al is benoemd. Dat is de ontvanger van de hoofdgemeente. Roggeveen. Dat is niet in den haak. Na nog eenige opmerkingen van administratieven aard wordt de ver ordening vastgesteld. De Voorzitter deelt vervolgens mede dat naar aanleiding van de in de vorige vergadering gehouden besprekingen, is geinformeerd naar het doel van den tweeden in de St. Petrusschool aan te brengen ketel. Bij de school is een nieuw deel bijgevoegd, ongeveer zoo groot als de aanvankelijke school was. Nu is de eene ketel niet van voldoende capaciteit om de geheele school te verwarmen althans bij strenge koude niet, wel bij minder koud weer. Om nu de kinderen bij strenge koude niet naar huis behoeven te zenden is het noodig dat een tweede ketel wordt bijgeplaatst ook voor het geval indien er eens een defect mocht geraken. Vervolgens wil hij nog mededeelen, zulks naar aanleiding van een door den heer Smolders gestelde vraag, dat Burg. en Weth. hebben uitgezien naar een behoorlijke zwemgelegenheid Wil men een behoorlijke gelegenheid heb ben, zoo ingericht dat ongelukken I worden voorkomen, dan zou men zich groote uitgaven moeten getroosten. Begonnen zou moeten worden het terrein af te maken en den grond waar men zou gaan zwemmen te egaliseeren. Er zou een gedeelte voor geoefende en een gedeelte voor ongeoefende zwemmers moeten worden gemaakt. een badmeester aangesteld enz. Burg. en Weth. meenen daar niet toe te kunnen overgaan en willen daarom ook, zoolang er geen behoor lijke gelegenheid kan worden gemaakt geen verantwoording op zich nemen door b.v. te zeggen dat daar of daar kan worden gezwommen. Het is hem bekend dat de eigenaars van de Wiel wel bereid worden ge vonden om aan ordelijke zwemmers of aan een Zwemclub vergunning te ver- leenen. Het is nu aan de particulieren om een Zwemclub op te richten. Om een officieele tint er aan te geven gaat voorloopig niet, want daarvoor zou de zaak eerst geheel in orde moeten zijn gemaakt. Naar aanleiding van een van de dames Verwiel, dochters van den oud burgemeester van Besoijen, ontvangen verzoek, wordt besloten de portretten van hun vader en grootvader, destijds aan de gemeente Besoijen geschonken, terug te geven. De Voorzitter deelt hierna nog mede dat het steuncomité in vergadering bijeen is geweest en thans mededeelt dat nu de werkeloosheid zich opnieuw openbaart zich voor de noodzakelijk heid ziet geplaatst hare werkzaamheden, die zij eenige weken geleden kon neerleggen, weer te hervatten. Het aantal werkeloozen dat zich voor on dersteuning heeft aangemeld bedraagt thans reeds 23 Alvorens echter opnieuw met uit- keering te beginnen heeft het Comité overwogen of het bestaande steuntarief zou moeten worden toegepast, dan wel of dit met het oog op de sinds de vaststelling daarvan gewijzigde tijds omstandigheden hoort te worden her zien. Het Comité is tot de conclusie gekomen, dat eene wijziging wel ge wenscht is. Over het algemeen zijn de loonen sinds einde 1922 in de schoen en lederindustrie verminderd, terwijl die vermindering nog grooter is voor de land- of losse arbeiders. Ook de groote lasten, die deze en andere steunregelingen veor de gemeente mee brengen en het te voorzien is, dat ook voor dit jaar weer belangrijke offers zullen moeten worden gebracht, heeft het Comité aanleiding gegeven lagere steuntarieven aan te bevelen Tot heden gold het volgende tarief Gehuwden en kostwinners georg f 10.50—13.80, ongeorg. f 8 50—f 13.—. Kinderbijslag georg. f 1 35, ongeorg. f105, kostgangers georg. f7.50 on georg. f6.—. De ervaring heeft echter geleerd, da het niet wenschelijk is een uniform tarief toe te passen, omdat naar de meening van het comité verschil be staat, zoowel in levensbehoeften als verdiensten tusschen een groote groep fabrieksarbeiders en land- of losse arbeiders. Daarom heeft het een tweeledig tarie ontworpen n.l. Groep A. Gehuwden en kostwinners georg. f8.50 11 80, ongeorg. f7.50—10 80. Bijslag per gezinslid boven de twee georg. f0 50, ongeorg. f0.40, kost gangers georg. f7.—, ongeorg. f5.50. Groep B. Gehuwden en kostwinners georg. f 7 50—10 80, ongeorg. f 6.50—9.50. Bijslag per gezinslid boven de twee georg. f0.45, ongeorg. f 0.35, kost gangers georg f 6 ongeorg. f 4.50 De uitkeeringen zullen in geen geval mogen overschrijden 60 pCt. van de gemiddelde verdiensten vóór de werk loosheid. terwijl de bepaling dat van de gezinsinkomsten,2/, wordt in mindering gebracht op de uitkeering, blijft ge handhaafd. De commissie is er van overtuigd dat de uitkeeringsbedragen tot het uiterste minimum zijn teruggebracht en dat niet verder kan worden gegaan. Ze betwijfelt zelfs of met deze bedragen in het algemeen zal kunnen worden voorzien in de allernoodzakelijkste levensbehoeften. De geweldige be dragen echter die met de steunregeling zijn gemoeid, weerhielden haar van het voorstel tot hoogere uitkeering. Dringend eischt echter voorziening de werkverschaffing, omdat naar de overtuiging van het comité niet moet worden voortgegaan- met steunverlee- ning zonder dat arbeid wordt verricht. Naar aanleiding van hetgeen in de laatste vergadering van den Gemeente raad is besproken, zijn de leden van het Comité in het algemeen wel bereid hunne moeilijke taak te blijven waar nemen. Voor den penningmeester die ontzettend veel en tijdroovend werk heeft, zag men gaarne een kleine ver goeding uitgekeerd. De Voorzitter merkt op dat een nieuw crediet moet worden geopend want men heeft het oude reeds met f 1000 overschreden De heer van der Geld merkt op dat de ongeorganiseerden direct ten laste van de gemeente komen en 't daarom wenschelijk is dat het verschil in uit keering tusschen een georganiseerde en ongeorganiseerde wat grooter wordt. Een georganiseerde zorgt door zijn we- kelijksche contributie dat hij bij werke loosheid eerst eene uitkeering geniet uit de werkloozenkas en eerst daarna ten laste van de gemeente komt. Bovendien komt het Rijk nog ten goede in de uitkeering aan georgani- seerden. De heer Smolders merkt op dat ge sproken wordt dat de uitkeering niet hooger mag zijn dan 60 pCt. van de verdiensten. Hij vraagt of het niet beter zou zijn als wordt gezegd dat deze niet hooger mogen zijn dan 60 pCt. van ëe nor maal geldende loonen want het kan voorkomen dat iemand werkeloos is geworden die door de omstandigheden gedwongen, voor een abnormaal laag ioon heeft moeten gaan werken en dan zou hij heelemaal aan een uitkeering komen die hem niet in staat stelt om er van te komen. Vervolgens wijst de heer Smolders er op dat door de commissie ook de werkverschaffing is aangeroerd. Hij heeft zichzelf de vraag al eens gesteld of bij het bouwen van de kerk geen menschen aan het werk zouden kunnen worden gesteld. Er is veel betonwerk aan de kerk te verrichten en de looiers, gewoon aan zwaar werk te verrichten, zouden zulks goed kunnen doen. Dit zou zoowel voor de gemeente als voor den aannemer een voordeel kunnen geven De heer Timmermans kan zich ver eenigen met wat door den heer Smol ders is gezegd betreffende het regelen van 60 pCt. van de normaal geldende oonen. Het is voorgekomen dat een *oed arbeider liever voor f6 ging werken dan f 13 van de steun wilde trekken. Later, omdat de werkeloosheid te lang aanhield is hij toch nog ge dwongen geworden naar het steun comité te gaan en dan zou zoo iemand slechts 60 pCt. van f6 genieten. De Voorzitter zegt dat zulks aan het comité kan worden overgelaten. Wat de werkverschaffing aangaat dat is een moeilijk vraagstuk waarover door B. en W. menigmaal is gesproken. Van belang acht hij het dat een commissie zou worden benoemd die het Comité ter zijde staat daarin. De leden daar voor zouden zoo noodig buiten den raad om gekozen kunnen worden. De heer de Graaff erkent dat de commissie dit gaarne zou hebben Men zou daarmede een deel van de werk zaamheden van het steuncomité uit de handen nemen. De heer van der Aa wijst er op dat de uitkeering de uiterste grens heeft bereikt en daarom zou hij het wen schelijk vinden indien de commissie als ze dat noodig oordeelt, verder kan gaan. Er kunnen bijzondere omstan digheden voorkomen dat zooiets wenschelijk is De heer Roggeveen zou daartoe niet willen besluiten wijl dat het werken voor de commissie nog veel lastiger maakt. Bestaat er een vaste basis van uitkeering, dan weet men waaraan men zich heeft te houden en is men vrij daaarin, dan maakt men, doordat men den een dit en een ander dat zou geven, schele oogen. De Voorzitter is eveneens van ge voelen dat men daardoor groote onaan genaamheden zal krijgen. Men heeft, omdat er verschil moet worden ge maakt, twee groepen. De heer de Graaff zou ook niet gaarne zien dat aan het verzoek van den heer van der Aa werd voldaan Kindertoeslag wordt nog gegeven en daardoor komt men reeds ten goede aan huishoudens die het meeste steun noodig hebben De Secretaris, die Voorzitter is van het Steuncomité zegt dat in de gehou den vergadering is besproken dat bij ziekte een gezin naar de armenverzor ging zal worden verwezen De heer Smolders zou gaarne zien dat de uitkeering met een kleinigheid wordt verhoogd Algemeen is men er toch van overtuigd dat de uitkeering het aller uiterste minimum heeft be reikt en daarom durft hij voorstellen dit met 50 ct. te verhoogen. Hij weet dat de finantieelen toestand alles be halve rooskleurig is, maar omdat het bijna onmogelijk is te doen voor die menschen om er mede rond te komen, durft hij dit in overweging te geven De heer van der Geld zou dan gaarne zien dat een grootere lijn wordt getrokken tusschen georganiseerden en ongeorganiseerden. De heer Timmermans is daar tegen want er wordt gezegd dat het bijna onmogelijk is om met dit bedrag rond te komen, dus kunnen het die ook niet. Met het voorstel van den heer Smolders, om het bedrag met 50 cent te ver- hoogen, kan hij zich wel vereenigen Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Voorzitter. Dan moet nog een crediet worden vastgesteld Kan de raad zich vereenigen om dit op f 25.000 vast te stellen. Geen der leden heeft hiertegen bezwaar. Timmermans. Men is vandaag een beetje rojaler dan een vorige week voor de jubileumfeesten Voorzitter. Wil men dan nog over gaan tot het benoemen van een com missie die zich meer speciaal zal bezig houden met het zoeken naar eenige werkverschaffing. De heer Roggeveen ziet daarin geen heil. Men krijgt dan de eene commissie bij de andere commissie en dan zal de een het op den ander schuiven. Van der Aa. Als de raad niet kan besluiten om een commissie daarvoor te benoemen, dan hoop ik toch dat de heeren over deze aangelegenheid hun gedachten eens zullen laten gaan De heer Eibers kan zich wel ver eenigen om een commissie te benoemen In een vorige vergadering heeft het Steuncomité doen kennen dat ze hun ontslag wenschen te nemen en is hun dank gebracht voor de vele werkzaam heden die zij hebben verricht Daarom kan hij zich goed vereenigen een com missie in het leven te roepen, die zorg draagt dat hun werkzaamheden wat worden verlicht De heer Timmermans meent dat het instellen van een Commissie absoluut tot geen resultaat zal leiden. Het beste kunnen B. en W die over alle moge lijke zaken beschikken en steeds het eerste en beste zijn ingelicht, naar werkverschaffing uitzien. Voorzitter. Dat hebben B en W altijd gedaan. Het koopen van die hei, het is alles het idee van B. en W.. Timmermans. Ik zie er zoo'n weinig practisch nut in. De Voorzitter van het steuncomité zegt dat het de bedoeling meer isëat de commissie meer naar een bron van werkverschaffing moet zoeken. Het is niet noodig dat dit uit grondwerk moet bestaan, andere werkzaamheden kun nen dikwijls veel beter zijn. Zoo heeft het steuncomité al eens gedacht aan het laten maken van leeren hakken zooals men ter plaatse reeds een industrie heeft of het laten zagen van een zekere lengte hout. Het it niet noodig dat er mee wordt verdiend, 't zou zelfs niet erg zijn indien de ge meente er wat aan moest toegeven. De heer Oomens zegt de toekomst niet zoo donker in te zien. Hij is de overtuiging toegedaan en al sinds lang, dat men dezelfde toestand van een vorig jaar niet zal krijgen. Dat men thans een slapte in het bedrijf kent, is niets nieuws, dat was vóór den oorlog al ieder jaar om dezen tijd het geval. Het Schoenenwetje zal, al komt het wat laat, nog helpen. Daar is hij zeker van. Voorzitter. Dus dan zullen Burg. en Weth. maar naast het steuncomité over werkverschaffing denken. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van 10. Vaststelling van het kohier der straatbelasting 1923 en 11. Behandeling reclames Hoofd. Omslag. Waalwijk, 22 Juni 1923 Te Delft is aan de Technische Hoogeschool geslaagd voor het inge nieurs-examen electrotechnisch-inge- nieur, de heer C. A. J. Pulles alhier. Op het deze week te 's Bosch gehouden examen voor het „Hanze- diploma" slaagden alle candidaten van den Handelscursus alhier n.l. de dames Adr. Kamp, Toos v. Vulpen, Dora Lom- barts, Ant. Quirijns en de heeren C. Grol, M. C v. d. Ven. P. van Iersel, J. Sars A Hendriks. Maandag 2 juli a s. zal de open bare aanbesteding der nieuwe kerk van de parochie St. Jan plaats hebben, waarvoor naar wij vernemen groote belangstelling bestaat. Wij zijn in de gelegenheid om in ons nummer van Zaterdag 30 dezer een mooie afbeelding der kerk en platte grond met beschrijving te geven. Naar wij vernemen heeft de P. N. E M. aan het comité uit de fabri kanten tot het verkrijgen van voor- deeliger tarieven voor stroomverbruik geantwoord dat geen enkele concessie kan worden gedaan In verband hiermede wordt heden avond een vergadering gehouden ten einde te bespreken op welke manier voor deze zaak actie moet worden gevoerd. In een vorig nummer hebben we medegedeeld dat het Kindsheidsfeest in de parochie St Jan alhier as Zater dag zal worden gevierd. Thans is het programma van den optocht, die ten half vier zal aanvangen, verschenen en naar aanleiding hiervan mogen we zeggen dat deze Kindsheidsoptocht heel wat belooft. Er is groote afwis seling in nummers, er is van de cos- tumeering en uitbeelding der kleinen veel werk gemaakt en de harmonie verleent hare medewerking. Zooals we zeiden heeft deze optocht ten doel de belangstelling voor de missie te verle vendigen. We hopen dat dit doel bereikt zal worden en een aardig bedrag ge collecteerd zal worden, dat alleen is bestemd voor de missie. Ook door het I koopen der programma's maakt men

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9