Rookt KOKOS sigaretten NIEUWE liEDERWRREN, Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. Advertentiën. TELEGRAM! met BONS. 200 punten 1 Sigarettenkoker. 400 lFransctie tabakspijp. 700 1 Vulpenhouder. 1000 lEngelsche Voetbal. ANT. VERSTER-DU Q E S N O IJ. RECLAME AAIVBIEOirÜÖt Kermis te Waalwijk. Joh. v. d. Dungen - Waalwijk. ONTVANGEN Dameshandtasschen, Sigaren kokers, Portefeuilles, Porte- monnaies. 30636 R. van Mil.Bohnen. leken worden met een zomerelfëal, doch het is een vaste club, dus spelers die aan elkaar gewoon zijn. Het zal voor Quick een harden strijd worden om deze club goed partij te geven, doch dat verhoogt juist de spanning, temeer daar Quick met een sterk elftal In het veld komt. Aan belangstelling zal het dan ook niet ontbreken want deze vereenlging is een geheel onbekende en elk voet balsupporter kan daarom van een spannende voetbalwedstrijd genieten. Aanvang drie uur, terrein Quick, den Watertoren. R. W. B. Zondag 1 Juli zal dan eindelijk de finale om den Zilveren Bal plaats hebben. Het laat zich ten minste aanvlen dat het nu droog blijft. 2 uur wordt gespeeld Capelie tegen The Boys uit Tilburg, een elftal van Handelsreizigers. 4 uur. De Wedstrijd H. E. C.—S-V. W. Gorinchem. Veel behoeven we hier niet aan toe te voegen. H. E. C. is bekend, terwijl S. V. W. meermalen getoond heeft een zeer sterke ploeg te zijn. Een uitstapje naar het R. W. B. terrein is nu zeker de moeite waard. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Speurder kan tevreden zijn. Hij heeft kalm indommeleuden wakker geschud. Hij heeft licht doen vallen in «hlader- laagjes*. Zijn sarcastisch stokje heeft doel getroffen. Ia het kamp is men blijkbaar opgeschrokken es begon tiadelgk om hulp te roepen en hulp is komen opdagen in den vorm van .geestig» en «hoffelijk» proza en edele hartveiheffende poëzie. «Rasechte Waaiwijkers», ook gij kunt U verdienstelijk maken. Op dan, Waaiwijkers, op, wars van >namaakplichtsbesef> en «dwaze eigen waan». (Z e vers Kroes). De kool Is hef sop wel waard 1 DOORGRONDER. Dussen, 29 juni 1923. Mijnheer de Redacteur. Wil zoo goed zijn mij ten tweede male een plaatsje in Uw blad beschik baar te stellen, bij voorbaat dankend. Door een lid der R. K. kiesverceni- ging, die zich al dadelijk ontpopt als de schrijver van het vroegere bericht In Uw blad, wordt er mij als «Op merker» op gewezen, dat de door mij aangehaalde pecsoon niet beter ver dient dan te zwegen over hem, daar bij tegen het reglement der R. K. kles- vereeniging gehandeld had. Maar hoe kan nu een zoo nauwgezet lid der kiesvereeniglng. die de naleving der statuten zoo strikt wil zien gehand haafd, een wilden candldaat wel in zijn bericht noemen, zoomede zijn geheele redevoering bij dn serenade der fanfare uitgesproken. Hij, de man van het Katholieke vereenigingsleven, schijnt zijn eigen candidaten te negeeren en den wilden man moet worden geëerd. Heeft niet deze wilde candidaat alles in het weik gesteld om de kies vereeniglng af te breken Is dit niet genoegzaam gebleken nlt zijn aanplak biljetten En nu, aan wien de schuld van den val van den heer v. Honsewijk Dat de personen, die op bovenbe doelde wilde lijst hebben gestemd maar gerust zeggenmea culpa, mea maxima culpa, want zonder wlide stem men waren de dtie bovenste van de lijst der kiesvereeniglng gekozen ge weest, maar door hun toedoen is de heer v. Honsewijk gevallen, wat wel zeer te betreuren is. Zouden de candi daten der kiesvereeniglng dan steeds lijdelijk moeten toezien en geen pro paganda mogen maken als er een der gelijke actie tegen hen gevoerd wordt Neen geacht lid der R. K. Kiesveree niglng U schijnt geen begrip te heb ben van het organisatiewezen, maar ik hoop dat ge door dit schrijven tot andere inzichten zult komen, anders loopt ge gevaar bij de afbrekers der kiesveree- niging aan te landen en znlt ge voor goed voor het katholieke organisatie leven verloren zijn. EEN OPMERKER. Verslag van de Bezuinigings- Commissie gekozen uit den Raad der gemeente Waalwijk. (Vervolg) De Gemeente-Opzichter komt in zijn toelichting op de begrooting 1923 tot besparing van een man. Ons is gebleken, dat de loonen der gemeente-werklieden en andere in dienst der gemeente zijnde personen, niet in overeenstemming zijn met den plaatselijken loonstandaard in de in dustrie. Nu mag het waar zijn dat in gevallen van voorspoed in particuliere zaken de daar betaalde loonen hooger zijn dan bij de gemeente, daarom is het nog niet noodig in tijden van malaise onmiddellijk mede te gaan met de door den nood gedwongen in de industrie uitbetaalde loonen. Niet uit het oog moet worden verloren, dat bovendien de gemeente-werklieden hunne mogelijke weduwen en weezen pensioen is gegarandeerd. De gemeente betaalde in 1922 aan pensioen-stortin gen alleen voor acht werklieden in dienst der gemeentewerken, dus reini ging, enz. ruim f 2200,en voor achttien bij de licht- en waterleiding bedrijven werd betaald in 1922f 3236. De bedragen voor de politie waren over 1922 f 2988,— voor het secre- tariepersoneel f 2667,—. Als een groote onbillijkheid wordt het gevoeld, dat door de wet tot samenvoeging der gemeente Waalwijk, Baardwijk en Besoijen van de bij de oude gemeente in dienst zijnde amb tenaren en gewezen ambtenaren geen pensioenbijdragen kunnen worden ge vorderd. Wij richtten hierover tot U reeds een adres den 31 Januari 1923. Sedert is ons gebleken dat de bepaling van art. 11 der genoemde wet van 24 December 1921, Stbld nr. 1392, niet voorkomt in die tot samenvoeging der gemeenten 's-Grevelduin-Capelle, Sprang en Vrijhoeve-Capelle. Vooral ten opzichte van de gewezen ambte naren, die in hun wachtgeld thans op geen enkele wijze kunnen worden ge kort, terwijl zij vaak finantieel door nieuwe betrekkingen, in beter conditie verkeeren dan de bij de nieuwe ge meente overgegane ambtenaren, is de gemaakte bepaling zeer onrechtvaardig. Voor de in dienst overgeganen kan loonsverlaging worden voorgesteld Wij dringen er daarom op aan dat al het mogelijke in hel werk zal wor den gesteld bedoeld art. 11 te doen vervallen en zoo de Minister van Bin- nenlandsche Zaken niet bereid is, naar aanleiding van ons adres van 31 |anuari 1923, een wetsontwerp in het leven te roepen, de hulp van een of meer Ka merleden in te winnen. Inmiddels kan niet worden gewacht op wat in dezen zal gaan gebeuren, maar .moet worden getracht de ge meente-uitgaven te verminderen. Reeds meermalen is in raadsverga deringen gezegd dat de gemeente geen leiding moet geven in de loonen der industrie maar zoo mogelijk daar beneden moet blijven, ook al in ver band met de hierboven vermelde voor deden der pensioenen voor gemeente, werklieden en ambtenaren met hunne weduwen en weezen. Waar de verschillen thans zeer groot zijn verwondert het wel, aangezien het college van B. W. twee industrieelen- werkgevers bevat, dat het niet reeds met voorstellen tot wijziging der loonen en salarissen is gekomen Wij wenschen, zooals gezegd, niet geheel mee te gaan met de in de in dustrie verminderde loonen, maar wil len toch even releveeren hoe deze thans zijn om daarnaast te stellen de ge- meente-loonen. Looiers18—20—22 gulden bij 48 urige werkweek. Geen kindertoeslag. Drie vrije dagen met behoud van loon. Schoenmakers17.10 19.8Ü— 22,50 gulden bij 48 urige werkweek. Kindertoeslag f 0 50 per week te beginnen met het vierde kind tot het veertiende jaar. Zes vrije dagen met behoud van loon. Bij de gemeente-werklieden bedraagt het aantal vrije dagen acht en begint de kindertoeslag van f 1.— bij het vierde kind, indien zij meer dan drie te onderhouden hebben. Een leeftijd is dus niet bepaald Wij stellen voor het aantal vrije dagen te brengen tot zes ten einde overwerk uit te sparen en in het algemeen te bepalen, dat overwerk niet meer wordt uitbetaald. Onderling moet worden gevonden, dat overuren niet meer worden gemaakt. Mocht Zondags dienst noodig zijn, dan kan daarvoor op een werkdag zoo noodig worden vrijgegeven. De kindertoeslag is te bepalen op I 0 50 per kind te beginnen met het vierde kind en wordt uitgekeerd tot zoolang er meer dan drie kinderen beneden de veertien jaar zijn. Het meerdere van f 2.— per week aan voerlieden uitbetaald wordt niet noodig geoordeeld, waar deze personen in het vrije bedrijf ook niet boven andere arbeiders worden bezoldigd Ter compensatie van deze loonderving zouden zij kunnen worden ingedeeld in de le klas. Naast de den 1 December 1920 goed gekeurde loontabellen, voor het werk liedenreglement, plaatsen wij die zooals wij ze voorstellen te doen ingaan den 1 Juli 1923. I. Openbare werken. Arbeiders 2e kl. f22.— tot f23.50 f 19.— tot f 20.50 le f 24.— tot f25.50 f21.- tot f22.50. voorman f 29.— tot f 30.50 f26.— tot f27.50. metselaar f 28.50 tot f 30.— f 25.50 tot f 27.—. II. Gas-, Electriciteit- en Water- leidingbedrijf. Voor kantoorlooper-meteropnemer wordt geen verlaging voorgesteld met het oog op de geldelijke verant woordelijkheid. Art. 1 der verordening regelende de bezoldiging van den Directeur, den Boekhouder en het overige kantoor personeel van het Gas-, Electriciteits- en Waterleidingbedrijf, goedgekeurd den 1 December 1920, luidt de jaar wedde voor den Directeur f4000 tot f4500 en wordt voorgesteld f 3500 tot f 4100 Boekhouder f2000 tot f3000 f1800 tot f2800 Aspirant-Boekhouder f 1500 tot f2000 vervalt Klerk le klas f 750 tot f1150 f 650 tot f 1050 Klerk 2e klas f 550 tot f 750 f 500 tot f 650 Hulpklerk niet opgenomen. f 350 tot f 550 Art. 1 der verordening alsvoren voor den Gemeente-Opzichter luidende van f 2300 tot f 3300, wordt voorgesteld te wijzigen van f2000, tot f3000. Art. 3 daarna over na te gaan of op de over blijvende bedragen bezuiniging moge lijk is. Naar ons uit den Haag wordt bericht heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid met betrekking tot de uitvoering van het bepaalde in het K. 8. van 25 Juni 1923 tot vast stel ing van de voorwaarden tot tijdelijke beperking van den invoer van schoen werk (zie voorpagina le blad) alsnog bepaald dat de invoer van schoenwerk waarvan het bovenstuk grootendeels van Ieder is vervaardigd, slechts zal kunnen worden toegestaan indien daar tegenover in den zin van art. 3 van voornoemd K.B. een aankoop van schoenwerk van binnenlandsch fabri kaat staat tot de zesvoudige waarde van het in te voeren schoenwerk. Ais uitvloeisel van het schoenenver bod dat heden in werking treedt, is der verordening regelende de aan het Dep. van Arbeid, Handel en bezoldiging van het politiepersoneel j Nijverheid als onderafdeeling van de thans luidende jaarwedde, wordt voor- i afdeeling Handel tijdelijk een schoenen gesteld te regelen voorj kantoor verbonden. den Inspecteur van f 2000 tot f 3000, i van f1800 tot f 2800 St. Estephe St. Juliën Medoc Witte Bordeaux. Graves Sup. Haut Sauterne den Hoofdagent van f 1600 tot f 2000, van f1400 tot f 1800 de Agenten van f 1500 tot f 1900, van f1300 tot f1700. Dat de politie vrije genees- en heel kundige hulp voor zichzelf geniet, ligt in de lijn van het beroep, echter wordt niet ingezien waarom dit genot zich ook tot het gezin moet uitstrekken en wordt dan ook voorgesteld de woor den „en hun gezin" voorkomende in art. 9 der genoemde verordening te doen vervallen. Voorgesteld wordt al deze wijzigingen te doen ingaan op denzelfden datum als die van de gewijzigde loontabellen voor het werklieden-reglement. Nog merken wij op dat de verlof regeling voor het gemeentepersoneel in de onderscheidene takken van dienst verschillend is. De werklieden hebben thans aanspraak op acht dagen, de politie op veertien en voor het ad ministratief personeel bestaat in het geheel geen bepaling. Daarvoor is onderling uitgemaakt dat zes dagen verlof worden genoten. Uniformiteit is noodzakelijk en wordt voorgesteld voor het geheele personeel het aantal verlof dagen te bepalen op zes werkdagen. Ook voor den kindertoeslag gelden ongelijke bepalingen. Voor de werk lieden is de bepaling zooals hierboven gebleken is zeer vaag, voor de amb tenaren en politie is de leeftijd bij besluit van 30 October 1919 der kinderen bepaald op 16 jaren, terwijl geen vast bedrag per kind boven de drie is genomen, maar een percentage van de bezoldiging. Wij stellen voor hier te bepalen dat de kindertoeslag wordt genoten door de ambtenaren in vasten dienst der gemeente zoolang zij meer dan drie wettige of gewettigde kinderen be neden den leeftijd van veertien jaren bezitten en bedraagt voor de kinderen boven de drie f 1,— per week." Dat niet door ons alleen de bezwaren worden gevoeld van de ongelijke ver houding tusschen industrie- en ge- meenteloonen blijkt ten overvoede nog uit de rede gehouden te Tilburg den 26 dezer door Dr. Kortenhorst voor de R. K. Werkgeversvereeniging, waarin meerdere conclusies worden getrokken welke ook voor onze gemeente van toepassing zijn. Óns voorstel gaat in het algemeen Ri|n uit van een loonsverlaging van 10 °/0 Niersteiner Wij gelooven, dat zoo de mogelijkheid Rudesheimer had bestaan de 8'/2 pensioenkorting op de salarissen en loonen te verhalen, een eventueel voorstel daartoe, evenals bij de Rijksambtenaren, slechts weinig of geen tegenstand zou hebben onder vonden. Waar dit verhaal voorloopig niet mogelijk is, vertrouwen wij, dat de voorgestelde verminderingen door U zullen worden goedgekeurd. Wordt eenmaal het meer genoemde art. 11 uit de wet tot samenvoeging geschrapt, dan kunnen voorstellen worden gedaan tot verhaal in de eerste plaats op die personen, welke thans niet kunnen worden getroffen. Wat eventueel verder staat te doen zal dan afhangen van den economischen toestand van den j levensstandaard. j Voor het Secretarie-personeel wordt j hierna een regeling voorgesteld waarbij j eveneens de maxima met plus minus 10 °/o z»jn verlaagd. Na deze algemeene beschouwingen wenschen wij, aan de hand van de l begrooting 1923, nog een en ander aan j bovenstaande toe te voegen. Teneinde een overzicht te geven van de ver meerdering der gemeentelijke bemoeiin gen, hetzij als gevolg van den oorlog, hetzij voor uitvoering van wettelijke bepalingen, zijn door ons nagegaan, de bedragen der uitgaven voorkomende in de rekeningen van 1923 en de ge- raamde sommen voor 1923. Alvorens hiertoe over te gaan deelen wij U mede dat de hoofdelijke omslagen der drie gemeenten voor 1913 gezamenlijk be- j droegen f 14750.— Op de begrooting 1923 is uitgetrokken f 164 000.— Van ieder hoofdstuk worden de cijfers met weglating van onderdeden van guldens naast elkander geplaatst en tevens aangegeven de bedragen, welke door de bovengenoemde omstandig heden moeten worden uitgegeven en waaraan niet valt te tornen. Blijft „De Maandagmorgen" wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons bureau verkrijgbaar a 5 cent De Administratie Voor de blijken van deelneming bij het overlijden van onzen ge liefden Vader, Behuwd- en Groot vader den WelEd Heer Johannes Martinus Verschure, betuigen wij onzen bartelijken dank. Delft E. Rink-Verschure en Kinderen. J. Rink. Waalwijk A Timmermans-Verschure. B. Timmermans. Roosendaal A. Konings-Verschure en Kinderen, Fr. Konings. Oosterhout Henriette Verschure. Raamsdonksveer M. Verschure. C. Verschure-Aarts en Kind. Brussel M Aarts-Verschure, Chr. Aarts Oosterhout Piet Verschure. Rotterdam Jan Verschure. Oosterhout Corry Verschure. Tilburg P de Wit. Waalwijk Cl Raming. Oosterhout, Juni 1923. 30990 Eik doosje van 10 stuks bevat 1 punt. Elk doosje van 20 stuks bevat 2 punten. U ontvangt bij inzending van Meerdere prijzen worden nog bekend gemaakt. De inzending der bons moet geschieden als op de bons vermeld, VERKRIJGBAAR BIJ: Grossier voor Waalwijk en Omstreken. 30991 Ondergeteekende offreert Bordeaux Wijnen. per flesch. f 1,00 1,10 1,30 1,60 4,25 Bourgogne Petit Bourgogne Pommard Wijnen. f Wijnen. Moezel Wijnen. Möselblümchen f Lieserer Niederberg 2,25 2,75 1,75 3,90 2,25 4,00 Zoete W|tte Wijnen. Samos f 1,30 Bergerac 1,50 Zoete Roode Wijnen. Gallipoli f 1,50 Malaga Wijnen. Malaga f Tokayer Roode Port. Red Port f 6 soorten tot Witte Port. White Port 6 soorten tot Madeira Rich Sherry Gold Vermouth Advokaat per Vj flesch Boerenjongens P Boerenmeisjes P Roode Bessenwijn Witte Frambozenwijn Kersen wijn Mei wijn p. pot Va p. pot 72 p p- p- p- p- fl. fl. fl. fl. fl. Troebele KLwast. Sinaasappel per flesch Citroen Grenadine per Va flesch Likeuren Citroen 1,30 3,00 1,40 1,50 2,25 2,75 1,60 2,50 1,60 2,80 1,75 1,00 1,00 1 10 1,10 1.10 f 1,65 1,65 1,65 1.00 1.50 2,00 1,30 3,00 Frambozen Sinaasappel Kersen Annanas per flesch f 1,00 Alle soorten Jam's per pot f 0,40 VRUCHTEN, GROENTEN, VLEESCH en VISCH in blik. MAGG1-PRODUCTEN. BONBONS, CHOCOLADE en SUIKERWERKEN. Wilt U verzekerd zijn te rooken GEURIGE PITTIGE SIGAAR, vol aroma, KOOPT DAN UWE SIGAREN HET RIJKST GESORTEERDE SIGARENMAGAZIJN Aanbevelend, Grootestraat 15-17. 30992 CONCURREERENDST ADRES. een IN EEN PRACHTCOLLECTIE waarbij Alles in nieuwe dessins en aan spotprijzen. Plaatswerker-reservestoker f24.- tot f25.50 f21.— tot f22.50 Hulpstoker f27.- tot f28.50 f25.— tot f 25 50 Stoker 2e klas f29.— tot f30.50 f26.- tot f 27.50 Stoker le klas f30.- tot f32.— f27.— tot f29.— Fitter 2e klas f28 50 tot f 30 f 25.50 tot f27.— Fitter le klas f30.- tot f32.— f27.— tot f 29.— Opzichter bij de bedrijven f40.— tot f 46.— f36.- tot f42.— Magazijnmeester f32.- tot f38.— f28. - tot f 34.- Kantoorlooper-meteropn. f25.— tot f26.50 f25.— tot f 26.50 Electrisch monteur f40.— tot f44.— f 37. tot f 41. Electrisch hulpmonteur f 32. tot f 36.— f 29. tot f33.— (Wordt vervolgd). «5

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 8