I 8L Auluniu^parocbie OPROEP. 9 tol 00 DlOt H I. C. Mortier. WRIGLEYS Advertenttën. Kerknieuws. i Ingezonden Stukken. f DANSMUZIEK j i 5 i 1 en verschillende verbeteringen die er zijn aangebracht, het huisje aardig heeft opgehaald. Men zou het niet meer kennen als men het nu zag. Spr. is dan ook van meening dat er wel huizen staan die tenminste in elk geval heel wat slechter zijn. Alle leden zijn het eenparig eens met Van Steensel De Voorzitter vraagt of de leden het allen met hem eens zijn tot niet on bewoonbaar verklaren. Alle leden zijn het hiermede eens. Wijziging begrooting dienst 1922 1923. Conform voorstel wordt besloten Onderzoek geloofsbrieven nieuwge kozen raadsleden. De Voorzitter verzoekt wethouder H. Mostermans en het lid Van Steensel de geloofsbrieven der nieuwgekozen raadsleden na te zien en te onder zoeken Deze worden door genoemde heeren in orde bevonden. De raad, aldus de Voorzitter, ge hoord het verslag der commissie, kan zich vereenigen met de toelating der leden. Wordt in orde bevonden Aanbieding gemeenterekening 1922 Hieruit blijkt een batig slot van f 4161.60. Aanbieding armenrekening. Een batig slot van f 155.18. Het lid Van Steensel vraagt waar die hooge kosten van medicijnen van daan kunnen komen. Weth. H. Mostermans. Het komt mij ook veel voor. De Voorzitter licht toe uit de reke ningen, de kosten door verschillenden gemaakt, zooals aan gebruik operatie kamer, medicijnen, bad, behandeling enz. Het lid Van Steensel vindt het niet zooals het behoort dat door dergelijke menschen daar maar direct overal ge bruik van kan worden gemaakt. Gaat dat zoo maar op Als het direct noodig is, dan is het een ander geval, doch zoo niet. Hij vindt het onbillijk om maar direct te kunnen komen en naar den Bosch te gaan, ten koste der ge meente. Indien het noodig is, is het wat anders, maar zoo niet. Ze konden evengoed b.v. naar Utrecht gaan, waar de kosten toch zeker het tiende gedeelte minder zouden zijn. De Voorzitter zegt dal ze in de meeste gevallen komen, hij heeft het zelf ondervonden, met een briefje af gegeven, den Bosch. Ook de Voorzitter kan zich goed met Van Steensel ver eenigen. In een spoedeischend geval kunnen wij er niet buiten, doch zoo niet, is er volgens zijne meening ook niets op tegen. Rondvraag. De Voorzitter heeft den raad mede te deelen betreffende het volgende: A. van Baardwijk, langs de lijn vraagt de gemeente toestemming, het hout tegenover zijn huis te mogen rooien. Vroeger reeds, aldus de Voorzitter, is ook besloten dat H. v. d. Water dan hiervoor 30 cent per jaar aan de ge meente als vergoeding zou betalen. Louis van Spijk en Janus Fitters ieder 50 cent. Bij A. Rombouts zou een ver goeding van f 1,per jaar te vergen zijn, omdat er geen boomen zouden geplant worden voor zijn huis. Volgens den Voorzitter is hier, wat betreft de betaling daarvan, tot heden weinig of geen notitie genomen. Van Steensel vindt dat het beter was voor een zeker aantal jaren hiervoor een bedrag ineens te heffen, anders komt er toch niets van. Voorzitter. Willen we dan voor van Baardwijk rekenen voor 30 jaar vanaf 1923 ineens te betalen f8. Het lid van Mierlo. Geeft 25 voor f10. Weth. A. Mostermans Dat brengt het hout niet op. Van Mierlo. Dan 15 jaar voor f 5. Weth. A. Mostermans vindt f 8 niet te veel, dat kan hij best betalen. Van Mierlo. Maar dan moeten ook van Spijk en Fitters gewaarschuwd worden. De Voorzitter voelt meerom een bedrag hiervoor vast te stellen voor 1 jaar. Bij een sterfgeval b.v. of vertrek gaan de rechten hiervan niet over op een ander. Na nog eenige discussie wordt be sloten bij Van Spijk en Fitters de nog achterstallige gelden hiervan te krijgen en daarna voor een en ander hierom trent een vaste regeling te treffen. De Voorzitter deelt verder mede dat Manus Mostermans het land dat hij van de gemeente in huur heeft in de hoef, als hij het nog voor 1 jaar mag houden, f 30 huur wil geven en voor langer f 40 Van Mierlo. Wij hebben zelf toch geen pootsel. Fitters. Dan zou het hout nog geen f40 opbrengen. Voorzitter. Voor het a.s. seizoen hebben wij genoeg plaats over, dan zou ik den raad in overweging geven het perceel te verhuren voor f 40. Fitters. Ik zou het aan B. en W. overlaten. Van Steensel stelt voor het voor 5 jaar jaar te verhuren. De Voorzitter vraagt of de raad er zich mede kan vereenigen het voor 5 jaar te verhuren. Wordt aangenomen. Voorzitter. Verhoeven heeftnogeens rondgehoord betreffende aangifte hon den en heeft de volgende personen nog te plaatsen op suppletoir kohier hondenbel. nl. L. v. Eggelen, W. Pulles, W. Henskus, J. v. Dommelen en W. Berthus. Kan de raad hiermede accoord gaan Wordt aangenomen. De Voorzitter heeft verder mede te deelen dat met ingang van 21 Juli de afsluitboomen aan de overwegen der S S. worden opgeheven Naar aanlei ding hiervan zijn ze zonder vooraf gaande waarschuwing ter plaatse be gonnen met het afzagen van de knot wilgen, waarom ik dit direct heb af gelast en verzocht hiermede stop te zetten. Er is toen een inspecteur ge komen waarmede ik hieromtrent een onderhoud heb gehad en die mij toen mededeelde dat het plaatsen van boo men 8 Meter van de afsluiting verbo den is. Voor zoover het gezicht het belemmerde zijn de knotwilgen nu af gezaagd en de rest is opgesnoeid Hoewel ik er voor vrees is het te hopen dat deze verandering geen na- deelige gevolgen zal hebben. Weth Mostermans. Ik ben er ook bang voor. hebt ge het ongeluk deze week naar aanleiding hiervan niet ge lezen in de krant Het lid Fitters verzoekt om die af gezaagde boomen te laten aflezen, daar zij in den weg liggen en het ook lastig is met het gras voor de menschen die het gehuurd hebben. Voorzitter. Het is afgelezen dat de omgezaagde boomen te koop waren bij inschrijving Fitters. Aan «en billijken prijs zou ik ze maar opruimen. Van Mierlo. Er zijn verschillende menschen die klagen over de niet vol doende afwatering van de z.g. 250 bunder. De Voorzitter zegt dat de meeste menschen hieromtrent een verkeerd inzicht hebben. Van Mierlo. ja ik ben niet met den toestand op de hoogte maar de men schen klagen er telkens over. Na nog eenige discussie hierover besluit men dat van Mierlo en Mos termans hier eens zullen gaan kijken om alsnog hieromtrent een regeling te treffen. Het lid van Steensel vraagt of mijn heer de Voorzitter iets van plan is met het a.s. huldefeest van H.M. de Ko ningin. De Voorzitter zegt blij te zijn dat hij daarover begint. Volgens Voorzitters meening zou hij niet van plan zijn, temeer nog daar het H.M. zelf niet wenscht, groote feesten te houden. Op de eerste plaats kost feest vieren geld en wie zal het betalen. Wel zou hij er voor zijn op dien dag b.v. voor de jeugd iets te organiseeren. Spr. zou dan voorstellen hiervoor een commissie te benoemen ter regeling van een en ander. Indien een der leden soms met een ander voorstel wil komen vindt hij ook goed. Weth. H. Mostermans Als het maar niet veel kosten zijn voor het dorp. De Voorzitter zou de kosten in elk geval niet betrekken uit de gemeente kas en stelt daarom voor dat de raadsleden b.v met tweeën een wijk nemen en voor dit doel collecteeren. Weth. H. Mostermans vindt dat dit beter aan de dames kon worden op gedragen. Van Melis. Al moest er de gemeente eens wat aan bijdragen dan was dit nog geen bezwaar. Voorzitter. Goed, maar in elk geval collecteeren. Het lid Fitters gelooft niet dat het er in zal gaan met de collecte. De Voorzitter zal er eens over den ken en zal hierover nader worden beslist. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering met den Christelijken Groet. de groslijst der R.K. Kiesvereeniging op de bekende wijze bij stemming vastgesteld en zou zoo op den dag der candidaatstelling zijn ingediend. Doch wat gebeurt? De leden der R.K. arbeiderspartij, die op genoemden j lijst de laagste rangen hadden moeten innemen, wilden niets meer van de R. K. Kiesvereeniging weten en dienden, ziende blind en hoorende doof, een eigen lijst in, doch kwamen op den stemmingsdag natuurlijk tot de onaan gename ontdekking dat zij waren ge duikeld als een baksteen. En verder. Een nieuwe Katholieke lijst kwam opdagen, als reactie (ik vernam het zelf uit den mond van den bewusten candidaat) op de lijst der R.K. Kiesvereeniging. Katholiek zeg ikJa, was het maar een Katholieke lijst geweest, dan tot daar, doch een lijst, onderteekend door alle bestaande godsdienstige secten in deze gemeente en op den dag der candidaatstelling ingediend door een Israëliet, kon tcch niet meer als Katho liek worden aangemerkt. En erger nog. Deze lijst werd ge steund door vooraanstaande Katholieke personen, door personen, die er prijs op moesten stellen den naam „Katho liek" te kunnen voeren. „Lid der R K Kiesvereeniging", ik vraag u in gemoede af„Wat moest de R K. Kiesvereeniging beginnen, toen zij zich door haar eigen broeders zag verlaten, verlaten door mannen, die juist het fundament der vereeniging hadden moeten zijn Overgelaten dus aan haar eigen lot werd gewerkt waar te werken viel, natuurlijk voor die leden, welke ten gevolge van genoemde lage praktijk, kans hadden te vallen. En 17 Mei, de dag der stemming brak aan. Het resultaat?Treurig! Wethouder van Honsewijk, tevens Dijkgraaf, sedert bijna 40 jaren lid van den Raad en, men mag het gerust zeggen, een ijverig lid, moest vallen voor eenvallen door de actie van eigen bloedverwanten en vrienden De bom was verkeerd gesprongen en zooals meergenoemde schrijver terecht opmerkt, niet direct door eigen schuld van den bewusten candidaat, maar toch zeker indirect tegen Bedoelde persoon wist heel goed, dat zijn lijst als pendant werd gebruikt tegen no. 3 van de lijst der R. K. Kiesvereeniging. Had zijn lijst nooit het levenslicht aanschouwd, de drie oude leden waren opnieuw gekozen en de zaak was ge bleven zoo zij was. Ik zal verder zwijgen en aan het slot van dit schrijven enkel nog plaat sen het navolgende spreekwoord, dat in dezen maar al te zeer is bewaarheid geworden Wie een kuil graaf t voor een ander valt er zelf in". EEN KATHOLIEK. Wij zijn zoo vrij geweest een passage te schrappen, men kan te ver gaan. (Buiten verantwoordelijkheid der Red). Dussen. anno Domino 1923 Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd opname van onder staande. Bij voorbaat mijn dank. Hoewel de verkiezing van de leden van den raad in deze gemeente reeds geruimen tijd tot het verleden behoort en de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden reeds zijn goedgekeurd, zoodat hun mandaat voor vier jaren onherroe pelijk is verzekerd, wordt nog steeds tot in den treure een oude verkiezings actie opgerakeld. Ofschoon courantengeschrijf geheel strookt tegen mijn principe, kan ik toch niet nalaten „het lid der R.K. Kies vereeniging" op het volgende te wijzen Zooals bedoelde persoon weet, werd DRUNEN. Gisteren ontvingen wij het beticht dat de WelEerw. heer J. van Welie onze gemeente gaat verlaten om als professor aan het Seminarie te Haaren, de plaats van zijn Eerw. Heerbroer in te nemen. Ofschoon wij Z.Eerw. deze promotie van harte gun nen, zien wij hem slechts tsoode ver trekken. Gedurende bflna vijfjaren dat Z Esrw als kapelaan alhier Is werkzaam ge weest, hebben wij hem als ijvesig, bekwaam en goedhartig priester leerea kennen, den dank en hoogachting van Druscn's parochianen ten voile waardig. Moge het Z.Eerw. in zijnen nieuwen werkkring steeds wel gaan. SPRANG. Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand Juni veor de Rijkspostspaarbank. Ingelegd f 4603,75. Terugbetaald f 6486,97. CAPELLE. De heer M. Boogaerdt, eertijds hoofd der O. L. School in de kom alhier, thans ingelijke betrekking te Vlaardingen, is benoemd tot hoofd eener school voor M.U.L.O. aldaar. Vorige week Vrijdag had P. v. R. knecht bij den landbouwer H. al hier, bij het uitglijden het ongeluk zijn been te breken. Hij is ter verpleging opgenomen in het ziekenhuis te Raams- donksveer. Jl. Maandag, 2 Jail, is de door de afd. Volksonderwijs alhier opgerichte naai- en knipcursus geopend en heb ben de lessen onder leiding van Mevr. Lindert-Visser, coupsux te 's Bosch, een aanvang genomen. Naar men ons mededeelt, hebben zich 42 leerlingen tot het volgen dezer lessen aangemeld. -- Naar men ons mededeelt neemi bet aantal werkloozen in de schoen industrie te dezer plaatse weer toe. De firma Vos heeft haar bedrijf stopgezet, terwijl bij de firma Kerst Oerlemans eenige werklieden ontslagen zijn. De heer A. Oversteeg, alhier, onderwijzer aan de O. L Schooi aan den Looascbendijk. is benoemd tot hoofd dier schooi. Oaze vroegere dorpsgenoot, de heer A. Verheijden, behaalde bij het vorige week te 's Bosch gehouden examen zijn einddiploma gymnasium. De heer Maaskant, hoofd der Schooi met den Bijbel aan den Loots- schendijk, is in gelijke betrekking be noemd te Apeldoorn. WASPIK. Gister hield de R. K. Werklieden vereeniging een algemeene vergadering in de harmoniezaal. Na eea inleidend woord door den gees telijken adviseur, den WelEerw. Heer Wolters, sprak de ZeerEerw. pater Arsenlus, Capucijc, over de standsor ganisatie in het algemeen, gebaseerd op katholieken grondslag. Hij spoorde allen aan trouwe leden der vereeniging te zijn, omdat la de vereeniging niet alleen de geestelijke, maar ook de stoffelijke belangen der werklieden goed verzorgd werden, wat hij door tal va» voorbeelden aantoonde. Mot een woord van dank tot den gevierden redenaar ets den gebruikelijker christelijken groei sloot de WelEerw. Heer Wolters deze nuttige bijeenkomst. Ia een tweetal Wavi'f reed d« Waspiksche Harmonie gister naar Geer- truidetiberg, waar in het hotel Sant bergen een concert gegeven werd. Onder taliooze blijken van deel neming werd de doelverdediger va® >Bsabautia€, de Heer J. D. begraven. De lijkbaar, bedolven onder een 7-tal bloemkransen en takken, werd door zlja medespelers gedragen. Dn Wel Eerw. Heer Ds. Jonkers hield eene treffende lijkrede, waarbij velen hun tranen dea vrijen teugel lieten. Het was dan ook een al te tragisch einde van zulk een braaf jongeling. Er Is geen jaren zooveel hooi geoogst ais thans. Men schat ds ge middelde opbrengst op het dubbele van gewone jaren. Er is nog geen handel. Men verwacht geen hoogs priizen. RAAMSDONKSVEER. De dagen 7, 8 en 9 Juli zuilen alhier Missiedagen zijn. Lichtbeelden zullen reeds 7 Juli vertoond worden, terwijl onerdag ten toonstelling zal gehouden worden van verschillende zaken, die de liefde tot de Missie dienen te bevorderen. Gedurende de maand Juni werd aan het Postkantoor Ra&msdoeksveer en de daaronder ressorterende hulp postkantoren ingelegd 16579,46 ets terugbetaald f 13591.30. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer 9165. Tot Directeur va» het pas opgerich te mannenkoor werd benoemd dh~. C. Stoffels van Raamsdonk. Het is een zeer goed hooljaar. De opbrengst is zeer groot. Verschil lende akkers leverei tot 5000 KG per bunder. Oaze dorpsgenoot» Mej. P. de Borst werd benoemd tot onderwijzeres een Bijz. School te Breda. Zeer waarschijnlijk komt de be roepen Ned. Herv. Predikant Ds. Lok horst van Bennekom a.s. Donderdag een bezoek brengen aan de Gemeerde. Gedurende de maand Juni pas seerden 1488 op- en afvarende stoom booten en zeilschepen met een geza menlijken inhoud van 142730 ton de Rolbrug. Postcheque en Giro. Gestort op postrekeningen f 126734,77'/, Uitbetaald wegens cheques f 86858,62'/, Bijgeschreven wegens stortingen f 68157,41 V, overschrijvingen f 127687.94' Afgeschreven wegens overschrijvingen f 103253,46'/, cheques f 83796.45'/, rekeninghouders 98. GEERTRUIDENBERG. In de heden gehouden vergadering werden als hoofd comité gekozen de heeren M. J. Timmermans (voorz.), G. Zijl- mans, H. Kalker. A. v. Rijn, A. de Kroos, C, Tak en N. Meijers. Donderdag vergaderen de leden der Symphonic Zangver. >Cec!lia« ter besprekesing kermisaangelegeahedeir. MEEUWEN. De Muzlekvereeniging >Kunst en Vriendschap* alhier, zal deelnemen aan. het is Augustus a.s. te ^.asmsdonksveer te houden concours voor Muziekverenigingen en wel in de 2e Afdeeling. aan De Heer en Mevrouw Dr. ZIJLMANS—Hoffmans geven kennis van de geboorte van hun Zoon HENDRIK. Bladel, 2 Juli 1923. 31006 Heden overleed tot onze diepe droefheid in den ouderdom van 69 jaar. in het R.K. Liefdegesticht te Heeze, onze onvergetelijke Moeder. Behuwdmoeder en Grootmoeder 30998 Mejuffrouw Antoinetfa Riettiens Wed. van den Heer Johannes Overqoor Kerkrade Johan Overgoor. Jeanne Overgoor- Bottenberg. Gemert Dora vanGalen-Overgoor. Christ van Galen en Kinderen. Eindhoven Anna Verbeke Overgoor. Wim Verbeke en Kind Waalwijk Jacques Overgoor MiesOvergoor-Bettonville en Kind. Koeta Radja, N O. I. Lena Vos-Overgoor. Jo Vos en Kinderen Heeze, den 2 Juli 1923. Aantal Voor de talrijke blijken van belangstellingondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen echtgenoot en vader betuigen wij aan allen en in het bijzonder aan het R,K. Zangkoor van St. Jan Baptist onzen harte- lijken dank. Wed. A. N. MAHIEU-Meijers en Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Waalwijk, 4 Juli '23. 31003 De ingezetenen der St. Antonius- parochie worden opgeroepen op Donderdag 5 Juli 1923 des avonds ten 8'/, uur in het café van den heer J. FRANSEN om te geraken tot de oprichting eener Buurtcommissie voor de a.s. feestelijkheden. Gedurende de Kermisdagen bij C. PUL L E M S, Besoijensche Steeg 309CO Besoljen. is mijn vacantie ZAAK wegens Fa. 31000 Wed. W. G VAAGS. Ijzerhandel. WAALWIJK. KAUWGOM (PP De smaak blijft j). j i I I i 1 i i i i Z. D. H. de Bisschop v. 's-Hertogenfoosch heeft benoemd tot Professor- der Moraal Theologie in het, Seminarie te Haaren den Weleerw. Heer J. H. B. van Welie, tot Ka pelaan te Drunen den Weleerw. Heer A. ,T. M. Goossehs, tot Kapelaan te Haps den Wel eerw. Heer M. ,f. van Boxtel, Priester van het Seminarie, tot. Kapelaan te Eindhoven Villapark) den Weleerw. Heer Q. Th. H. de Bekker, tot Assistent te Beek den Wel eerw. Heer O. J. M. .T. van Beek. Priester van het Seminarie, tot Kapelaan te Asten den Weleerw. Heer F. Mutsaers, tot. Kape laan te Aarle-Rixtel den Weleerw. Heer H. L. van der Steen, Priester van het Semi narie. gesloten. Het Geliefde Amerikaansche Genotmiddei WRIGLEY'S is uitstekend ▼oor Uw gebit en hondt Uwe tanden gezond en vitI Bovendien is Uw spijsver.) tering door Wrigley'n gebaat, Neem na het eten steeds een «takje en Iet op het resultaat. Overal verkrijgbaar in pak/es van 6 en van 15 cis. Importeurs: Firma B. M einders ma Den Haag.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2