Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. eerste blad VERLOREN SPEL R. deRooij-Bourgonjen Gemeenteraad. Aannemer. Waalwijk. Hotel Ver wiel. Gedurende de Kermis GEBR. CARON. Zondags Matinee FEUILLETOh NOORD-BRABAND ZATERDAG 7 JULI 1923. 46e JAARGANG. Uiwoay*: WAALWIJK8CHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. Telegr.-Adre*: ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen CS?" Oudergewoonte zal ons blad in de a.s. Kermisweek slechts eenmaal verschijnen en wel Vrijdag 13 Juli a.s. Advertenties enz. worden in gewacht tot 9 uur. Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 MEEUWEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden den 29 juni v.m. ten 10 ure. Aanwezig 5 leden, afwezig A Vos en T. van Rijsbergen. Voorzitter Edelachtb. heer D. F. Brune, Secretaris de Weled. Heer P. W. Sprong. De Voorzitter opent de vergadering waarin de notulen der vorige vergade- dering worden voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Ingekomen is een procesverbaal van kasopneming bij den gemeenie-ontvan ger, waaruit blijkt dat boeken en kas in orde zijn bevonden. Besloten wordt tot eenige af en over schrijvingen in de begrooting 1922 Ingekomen is een verzoek van de N.V. Alad te Meeuwen tot aankoop van een stukje gemeentegrond, het z.g. .gemeente" te Meeuwen, teneinde daarop eerlang ten behoeve harer onderneming een autogarage te bouwen. De heer Lankhaar vraagt of daarin ook begrepen zal zijn den grond waarop thans de muziekkiosk is geplaatst. De Voorzitter zegt dat daarvoor steeds een plaats moet worden vrijgehouden. De heer Lankhaar vraagt ofdat het niet gewenscht is .het gemeente" voor de gemeente te behouden, misschien zal de gemeente het op den een of anderen tijd zelf kunnen gebruiken. De Voorzitter meent met eenige andere leden dat de gemeente het toch niet gebruiken kan. Al jariyi ligt de grond daar en is naar sprekers weten, nooit ergens voor gebruikt Alleen last en onaangenaamheden brengt het mede, wijl het zoowat een plaats is voor kermisreizigers, scharenslijpers, e.d Z.i. kan daaraan geen nuttiger be stemming gegeven worden dan thans de bedoeling is. Het bouwen eener j garage en het daarmede verband hou- dend feit, nl. instandhouding en ver-1 betering van het verkeer is een alge meen belang. Met algemeene stemmen (3) wordt daarop besloten tot verkoop van „het gemeente". De heeren van Buuren en de Graaf bleven buiten stemming. Als schatters van het perceel zullen worden uitgenoodigd de heeren D. G. A. Smits, J. A. Ockers en M. de Fijter. Ingekomen is verder een verzoek van het bestuur der muziekvereen. „Kunst en Vriendschap" om aan haar een stukje grond van het z.g. „gemeente" te verkoopen voor staanplaats van de muziekkiosk. verleenen. Wordt alzoo met algemeene stemmen besloten. j 2 De Voorzitter zegt ten slotte dat naar aile waarschijnlijkheid deze vergadering de laatste vergadering van den ge meenteraad van Meeuwen zijn zal. De vereeniging der gemeenten is nu tot stand gekomen. Hij gelooft dat de voor- en tegenstanders daarvan hunne opinie steeds hebben doen hooren naar hun werkelijk overtuiging daaromtrent. Niettemin hoopt hij dat zij die tegen standers waren nog eens zullen zien en moeten toegeven dat de vereeniging toch nog zoo slecht niet was. Het grootste gedeelte der thans zit tende leden is ook weer candidaat ge steld voor den raad der nieuwe ge meente Eethen. Hij hoopt dat ook in dien nieuwen raad enkele oude leden van den gemeenteraad van Meeuwen zullen worden aangetroffen. Verder gevoelt spreker behoefte den leden zijn dank te brengen voor de wijze waarop hier altijd is vergaderd. In tegenstelling met hetgeen we tegen woordig zien in verschillende andere SPECIAAL ADRES VOOR; Granietwerken, Terrazzovloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 De Voorzitter stelt voor aan het verzoek te voldoen en de muziekver- eeniging een stukje grond te verkoopen aan den Z.O. hoek van „het gemeente" voor f 1.ter grootte van de tent en één Meter in het rond daarbuiten. Op gemerkt wordt nog dat ook dit een algemeen belang is, wijl eenieder thans gratis van de concerten kan genieten. Met algemeene stemmen wordt hier toe besloten De Voorzitter deelt vervolgens mede dat het Rijk voortaan niet meer betaald de salarissen voor vervolgonderwijs. Mitsdien wordt voorgesteld geen vervolgonderwijs meer te doen geven en de onderwijzers eervol ontslag te 14) DOOR ERVARING STERK. gemeenteraden, is hier steeds bij de beraadslagingen aanwezig geweest een prettigen toon en de meest welwillende verhouding cn een werkelijk streven naar behartiging van de belangen der gemeente. Hij zegt daar als Voorzitter den leden dank voor Hij zal het zeer op prijs stellen in den nieuwen raad mannen te zien die zullen kunnen beraadslagem met de zelfde welwillende verhouding als het hier altijd gegaan is Meeuwen zal voorzeker daarin steeds ten voorbeeld kunnen strekken. Verder hoopt spreker dat het allen als, scheidende leden van den ouden raad van Meeuwen, in alle opzichten moge goedgaan. Ten slotte moet spreker zich ook met een enkel woord van dank richten tot den Secretaris, die hem steeds op voorbeeldige wijze in alle opzichten heeft bijgestaan, zelfs zoo dat hij zich met tal van zaken haast niet had te bemoeien. Alles op de secretarie getuigde steeds van de grootste orde, nauwgezetheid en ijverige plichtsbetrachting. Steeds was alles op tijd klaar. De geheele administratie alsmede het archief geven blijk van nauwlettende behandeling. Spr. kan nooit eenig stuk vragen of de Secretaris heeft het onmiddelijk bij de hand. Hij heeft dan ook niets dan lof en dank voor zijn arbeid in het algemeen en in bijzonder belang der gemeente verricht. Doch niet alleen als ambtenaar be rekend voor zijn taak, doch ook als mensch heeft spr. den secretaris leeren kennen als iemand van karakter, iemand van wien hij nooit iets anders heeit mogen ondervinden dan de meeste welwillendheid en hulpvaardigheid Met groote waardeering wil spreker zulks hier even memoreeren en wijzen op de aangename verstandhouding en prettige werkwijze die hier steeds tus schen hen heeft bestaan. Tot slot hoopt spr. dan ook dat aan den secretaris een werkkring moge worden toebedeeld in overeenstemming met hetgeen hij getoond heeft te ver dienen en meent hiermede deze laatste vergadering te kunnen sluiten. 's avonds vanaf 8 uur Optreden van het ArtisticEnsemble van 1-3 uur. 31035 DëEcho van het Waalwiiksche en Langstraatsche Courant Mi, ia. AdTarteatil* DU blad yomUJftt WOHNBDAG IN ZATIBDAQ. AboanementaprlJ» par maand®* t 1-26- Franco per poat door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingebonden takken, gelde* e**., franco te aenden aan den Uitgever, Prija der Aöverteatli* 20 cent per regel; mlnlmnm 1.50. Beclamee 40 cent per regel. BS contract flink rabat. AdvertentlSn moeten Woensdag en Vrijdag dea morgen» om mlterlljk «r 1* on* be*lt rijn, ADMINISTRATIE. ii» «Éi *11 AA AA* j. den Tenling-de Leder. van DBcho van het Zuiden". Naar het Duitsch door H. Fr. Ralph's oogen begonnen nu te schitteren. „Spreek", zeide hij ongeduldig. „Ik ben vreeselijk arm. Voor v ij tig pond zoude ik zeer veel doen. Wat verlangt gij van mij?" Digby Borne grimlachte vergenoegd over tie stemming zjjns zoons. „Hebt gjj op uw rit hierheen het slot Rookhurst gezien?" vroeg hij schijnbaar on verschillig. ,,'t Is een der schoonste bezit tingen van Kent." „Ik heb het gezien. De koetsier heeft het mij aangewezen." „Hoe beviel het u?" „Het ziet er heerlijk uit een paradijs." „Hoe zou het u nu bevallen heer te zijn van dat paradijs?" Met wijd geopende, ongeloovige blikken staarde Ralph zijn vader aan. „Gij spot met mij", zeide de jonge man, wiens gelaat somber werd. ,,'t Is mij volkomen ernst. De eigenares van Rookhurst is een jong meisje, dat he den van het pensionnaat naar huis komt. In hare Fransche school heeft zij geheel afgezonderd geleefd en weet tusschen man nen nog geen onderscheid te maken. Spoedig zal zij van minnaars omringd zijn, en hij, die het eerst komt, heeft de beste kans haar te winnen. Ik wensch nu dat gij haar het hof maakt en trouwt. Ralph werd sneeuwwit. Het voorstel overweldigde hem. Het plan scheen hem ongehoord. „Ik was er nieuwsgierig naar, vader, wat gij hier uitvoerdet. en nu geloof ik dat gij alleen hier zijt om plannen te smeden tegen deze jonge erfgename, sprak Ralph. „Kent gij haar?" „Neen, maar ik ken hare stiefmoeder, die aangesteld is als hare persoonlijke hoed ster," verklaarde Digby Borne. „Herinnert gij u niet meer de schoone weduwe, mrs. Leeds, die gij eenmaal met mij in den schouwburg zaagt. Zij is gehuwd geweest met sir Henry Rokeby. Deze is verleden jaar in Indië gestorven, haar goed verzorgd achter latende. Onlangs kwam ik herwaarts om haar te bezoeken en zij koestert nog steeds voor mij dezelfde neiging. Met één woord, Ralph, ik ben met lady Rokeby verloofd en in October zullen wij trouwen. Zooals ik u bereids zeide, zij is voogdes over hare stiefdochter en zal met den grooten invloed, die haar ten dienste staat, uw aanzoek kunnen steunen. Het doel ligt nu duidelijk voor u. Stuur er op los en win." Ralph werd nog bleeker en zijne Stem klonk heesch, toen hij zeide: „En is dat nu uw plan om mij rijk te ma ken?" „Ja, dat is het. Het meisje bezit een onbe perkt inkomen van vijftig duizend pond per jaar. Haar echtgenoot zal in alle geval een man van aanzien zijn. Zij heeft een groot huis in Londen, een jachtslot in het Schot- sche hoogland, en eene menigte andere be zittingen in Engeland. Gij zult er paarden, honden en als gij wilt zelfs een jacht op na kunnen houden en steeds een welgevulde beurs op zak hebben. Dan kunt ge schilderen zooveel als ge wilt en u door de voorname lui laten loven en prijzen. Ge kunt ook lid van het parlement worden. Want den gelukkige, die Nina Ro keby krijgt, staan alle wegen open". Dit tafereel was verblindend genoeg voor den vertwijfelden, half verhongerden jon gen man. Hij had een groote voorliefde voor al deze door zfln vader opgesomde din gen huizen, paarden, overvloed, aanzien en eereposten. Hij had het moeilijk gevon den te arbeiden en nog moeilijker zijn werk te gelde te maken. Al de bitterheid en hardheid van zijn lot traden in schrille tegenstelling voor hem op met den glans en de heerlijkheid bestemd voor hem, die de uitverkorene van Nina MAATSCHAPPIJ VAK VERZFVf OP HET IEVEN (qrrrnj VWA A LW U K. Rokeby zou zijn. Ralph stond op en ging met onzekere schreden de kamer op en neer, terwijl smart en verlangen uit zijn oogen spraken. Zijn vader bespiedde lrém met den loe renden blik eener kat, die eene muis zoekt te vangen, 't Was voor zijne plannen noo- dig dat Ralph Nina Rokeby huwde en hij koesterde de hoop dat huwelijk te kunnen tot stand brengen. „Nu," zeide bij eindelijk, toen het zwij gende heen en weer loopen van zijn zoon hem te lang begon te duren, „wat zegt. gij er van?" ,,'t Is onmogelijk," antwoordde Ralph snel. „En waarom, als ik vragen mag?' riep zijn vader verwonderd en met stijgende er gernis. „Omdat omdat de jonge dame heeft misschien 'andere plannen voor hare toe komst. Ik kan Lilly niet laten loopen." „Dat jong meisje dat muzieklessen gaf dat de dochter is van een ouden kra mer! En gij geeft aan dit slecht opgevoed wezen van lage afkomst, de voorkeur boven een rijke jonge dame als miss Rokeby? Voor een jongen man die een opvoeding genoot zooals gij, hebt gij een vreemden smaak. Ik moet u zeggen, gij hebt een zeldzame voor liefde voor voorname kringen. Welke be koorlijkheden bezit die Lilly, welke gij niet kunt laten loopen? Is zij schoon?" „In mijne oogen wel." „Wat zooveel zeggen wil als dat zij anders voor niemand schoon is. De schoonheid, die de oogen der liefde noodig heeft om erkend te worden, wordt gewoonlijk door anderen hatelijkheid genoemd. „Van geringe afkomst en slecht opgevoed," herhaalde Mr. Borne, alsof deze woorden hem bij zonder behaag den; „met een heelen sleep arme, gemeene bloedverwanten, die haar aanhangen, hate lijk volgens uw eigen bekentenis; wat was zij een schitterende partij voor den zoon van den hooggeboren Digby Borne!" „Zij heeft geen arme bloedverwanten," zeide Ralph bits. „Zij heeft in het geheel geen familie dan een bejaarde oudtante, welker naam zij niet eens kent en die haar bestaan wellicht zelfs niet vermoed. Het is waar dat Lilly's vader maar een kramer was, maar hij was een eerlijk man en daar bij verstandig en ontwikkeld. Gij haalt de schouders op alsof het niet mogelijk ware koopman te zijn en tegelijkertijd gentleman. Als het woordt, gentleman zin heeft, dan was hij er een." „Wij zullen niet redetwisten over den zin van woorden; ik schat ze immer op de waarde, die de maatschappij hun toekent. Lilly's stamboek boezemt mij geen het min ste belang in. Ik wil verder niets van u weten dan of gij Nina Rokeby wilt huwen en rijk zijn, of met Lilly trouwen en hon ger lijden. En al zijt gij al bereid tot dit laatste, wilt gij dan ook Lilly zien verhon geren. Bij uwe heldere begrippen van eer verwondert het mij, dat gij een meisje zoudt willen verleiden tot een huwelijk, dat voor haar niets anders kan zijn dan een lang zame dood." „Een zucht ontsnapte aan de lippen van den jongen man. Vertwijfeld wrong bij de handen terwijl hem de bekentenis van zpn huwelijk op de lippen zweefde. Maar hij waagde het niet zich te verra den. Hij koesterde een grenzelooze vrees voor zijn vader en daarbij hoopte hij nog steeds eenige hulp van hem te krijgen, zoo lang deze van zijn huwelijk onbewust was. „Ik kan haar niet verlaten, vader", zei de hij somber. „Ik bid u mij op de eene of andere wijze te helpen en mij dan vrij te laten. Ik weet dat gij niet rijk zijt, maar gij hebt invloedrijke vrienden. Gij kunt mij een betrekking bij een ministerie of als geheim schrijver bij iemand bezorgen. Als gij dat voor mij wilt doen zal ik u zegenen, zoolang ik leef. O vader, wees barmhartig. Help mij maar een weinig in mijn nood en laat mij dan mijns weegs gaan." „Neen, bij den hemel, dat wil ik niet. Als gij u aan dat meisje houdt, zult ge geen cent van mij hebben, geen woord van aanbeve ling. Ge kunt jammerlijk ten gronde gaan, en ik zal geen vinger uitsteken om u te helpen. Dat zweer ik." Digby Borne sprak deze woorden uit op zoo vasten toon, dat Ralph vast overtuigd was dat zijn vader nooit of nimmer zou toe geven. Een grenzelooze wanhoop maakte zich van hem meester en luide riep hij uit: „Ik moet haar trouw blijven, vader. Verstoot, vervloek mij, als gij wilt maar Lilly is mijne vrouw!" Een oogenblik was Digby Borne verbluft. Een donkerroode kleur overtoog zijn gelaat en zijne oogen fonkelden onheilspellend. „Uwe vrouw uwe vrouwmompel de bij met schorre stem. „Ja, zij is mijne vrouw, sprak Ralph met i vaster stem. „Ik heb haar voor drie maan- I den gehuwd. Op een dakkamertje hebben wij samen honger geleden. O vader „Geen woord meerGehuwd met dat meisje. Ik kan het niet gelooven- Hebt gij een huwelijksbewijs?" „Ja, ik heb er een; hier is het." Ralph nam uit eene brieventasch een dichtgevouwen papier. „Lees dit en gij zult zien dat ik u de waarheid zeide. Lilly Lark is mijne vrouw". Digby Borne nam het 'papier, doorlas bet langzaam, terwijl zijn gezicht al donkerder en donkerder werd. Toen hij aan het eii-de was scheurde hij bet huwelijksbewijs aan stukken. Ralph uitte een kreet en sprong op hem toe om hem het papier te ontnemen, maar zijn vader weerde hem met een streng, ge biedend gebaar af. „Arme dwaas", zeide liij, „de vernieti ging van dit papier zal in geenendeele aan de geldigheid van uw huwelijk afbreuk doen, al was het geldig; maar dat is het niet." „Niet geldig?" „Neen! Gij en het meisje zijt beiden min derjarig. Eene echtverbintenis, door minder jarigen aangegaan zonder toestemming van voogd of ouders, is niet bindend. Het meisje is uwe vrouw niet „O ja, zij is mijne vrouwwij zijn in een kerk getrouwd." „Dat maakt, uw huwelijk niet bindend. Gij zijt minderjarig en zij is het eveneens. Zij had niemand, dien zij konde raadplegen, maar gij zijt gehuwd zonder mijne toestem ming en dit maakt 't nul en van geener waarde. Ja, nog meer, dan dat," en mr. Borne's oogen fonkelden boosaardig. „Gij hebt u schuldig gemaakt aan meineed. Gij hebt slechts kunnen trouwen, omdat gij ver klaard hebt meerderjarig te zijn, wat^ gij eerst over een paar maanden wordt. Kent de straf, die op een valschen eed staat? 't Is kerkerstraf, met boevenpak, gevangenis kost en schande. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1