Witte Bioscoop. - Waalwijk Geheel nieuw Programma. Tot en met Zaterdagavond S uur Zondag 6 en 8% uur: JACKIE COOGAN. 30157 Later, tegen een uur of tien, toen het bal begon, stroomde de zaal vol en tot laat in den nacht wisten de liefhebsters en -hebbers zich te amu seerenen steeds meer te verwarmen. De directie van de Witte Bioscope heeft de menschen die van rustig kermis houden, laten genieten van een zeer mooi programma. Vooral het hoofdnummer Hannele's Hemelvaart was eenig mooi en heeft menigeen het besluit doen nemen voortaan meer deze bioscope te gaan bezoeken. Een mooi strijkje zorgde voor afwis seling. Het Variété Faveur van Rotterdam dat met een heel nieuw programma optrad, heeft evenmin de invloed van het heete weer weten te ontkomen. Is Faveur gewoon evenals elders, ook hier voor 'n uitverkochte zaal te moeten optreden, ditmaal was zulks niet het geval, vooral Woensdag was de opkomst zelfs zeer gering, wat zeer jammer is ta noemen, hoewel ook dit programma in zijn geheel niet zóó was als anders, al waren er natuurlijk prachtige num mers onder. Was het de eerste dagen van de week in De Twee Kolommen niet zoo druk, de komst van de Beiersche Witzvögeltroep heeft daar verandering in gebracht. Nu. 't is ook beslist de moeite waard, dit echt Tyroler gezel schap, bestaande uit 9 personen, eens te gaan hooren. Ze weten door hun varieerend optreden een echte kermis- stemming onder het publiek te brengen. De overige dagen van de week was het op enkele uitzonderingen na, stil wat voor een zeer groot deel moet worden toegeschreven aan de hitte, die velen bij huis hielden. De heer P. J. J. Letschert, in specteur van politie alhier, is aange wezen om zitting te nemen in de com missie, belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van het diploma van bekwaamheid van den Ned. R K. Politiebond. Wij feliteeren den inspecteur met deze onderscheiding. De looierijcursus aan de Rijks vakschool voor Leerlooiers en Schoen makers loopt teneinde en de oproe ping voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. Dit geeft ons aan leiding een enkel woord te zeggen over ons instituut, om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij de pakken te gaan neerzitten. Vooral in de toekomst zal er groote behoefte zijn aan goed geschoolde krachten, om den concurrentie strijd met succes te kunnen voeren. Deze te leveren is de taak van de Rijksschool voor Leer looiers en Schoenmakers. Onze looierij afdeeling vindt tot heden niet die belangstelling, waarop zij recht heeft Wat daarvan de reden zijn is moeilijk te zeggen. Eén van de redenen is dat de ver schillende soorten van lederbereiding zeer vee' uit elkaar loopen en iedere looier zijn zoon of pupil precies dat zou willen doen leeren, wat voor hem van belang is. Als gevolg daarvan zouden alle korte cursussen wenschen, zooais in het begin van het bestaan van ons instituut gegeven zijn voor j oudere gevestigde patioons Hoewel deze cursussen een onverdeeld succes waren, kan dat nu niet meer omdat door dit exclusieve onderwijs de dagschool geen recht van bestaan meer zou hebben niet alleen, maar die korte cursussen kunnen toch nooit anders dan half werk zijn. Wij wenschen echter aan onze school vol werk te leveren en kunnen dan ook voor ons werk instaan. Om de grondslagen van het vak goed te leeren is een jaar werkelijk niet te lang, temeer omdat van dit jaar toch altijd nog 2'/3 maand aan vacanties afgaan. In onze looierij die daarvoor geheel ingericht is moet dagelijks gewerkt worden, terwijl ook de theoretische lessen op looierij- gebied, maar ook op scheikundig gebied voor den modernen looier noodig zijn. Twee middagen in de week worden, aansluitende aan de theoretische lessen in de scheikunde, de grondstoffen en fabrikaten der looierij onderzocht, terwijl ook nog les gegeven wordt in machineleer en boekhouden, voor zoover dat voor den looier van belang is Het is meer dan tijd. dat de looiers het, laat ons gerust zeggen, dwaze standpunt verlaten, dat zij hun zoon van 17—20 jaar niet kunnen missen, om gedurende een 9 tal maanden hun vak grondig te leeren en te leeren begrijpen de waarde en werking van de grond stoffen, die ze verwerken. Ook aan de aanvragen, om slechts enkele uren en dan liefst slechts ge durende enkele dagen de lessen te mogen volgen, kunnen wij geen gevolg geven, omdat het onderwijs aan onze school een geheel vormt, waar men maar niet straffeloos een gedeelte van missen kan en dit met recht volgens het spreekwoord„Zooveel hoofden zooveel zinnen" een vernietigende in vloed op de looierijafdeeling van onze school zou uitoefenen. Van een regelmatig onderwijs zou dan geen sprake meer kunnen zijn. Wij doen dan ook een beroep op het gezond verstand van de belangheb benden en zij zullen ongetwijfeld in zien, dat wij niet anders kunnen in het belang van de school, maar ook, en dat niet minder, In het belang van de Nederlandsche lederindustrie. Wij zijn gaarne genegen belangheb benden alle mogelijke inlichtingen te verschaffen zoowel schriftelijk als mondeling. Programma's worden op aanvrage gratis toegezonden De cursus aan de vakschool loopt teneinde en de oproeping voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. Dit geeft ons aanleiding een enkel woord te zeggen over ons instituut, om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij de pak ken neer te gaan zitten. Ook in de toekomst zal er steeds meer behoefte zijn aan goed geschoolde krachten. Deze te leveren is de taak der Rijks school voor Leerlooiers en Schoenma kers Onze school is op het gebied der schoenindustrie reeds voorzien van het allernieuwste en zal, als de uit breiding tot stand gekomen is, een model-inrichting zijn van den eersten rang. Reeds meermalen is betoogd, dat in de fabriek het vak niet meer geleerd kan worden, daar moet gepro duceerd worden een maximum in een minimum van tijd Op de vakschool wordt echter geen productie gemaakt, daar wordt den leerlingen het vak zoowei theoretisch als praktisch onder wezen en is het doel uitsluitend te zorgen, dat zij iedere bewerking, die de schoen moet ondergaan zelf oeco- nomisch kunnen uitvoeren en ook kunnen zorg dragen, dat in het bedrijf de verschillende werkzaamheden goed in elkaar grijpen en in den korten tijd worden uitgevoerd. Hun wordt onderwezen het hoe en waarom de verschillende materialen gebruikt wor den voor een bepaald doel. Steeds weer wordt de aandacht er op geves tigd dat zorg gedragen dient te worden, dat niets van de grondstoffen vermorst wordt en hoe de afval van het leder tot een minimum te beperken is. Aansluitende aan het technische onderwijs in de Machinale Schoenma kerij wordt onderricht gegeven, voor zoover dat voor de machinale schoen- fabricage van belang is allereerst in het handvak en daarnaast in teekenen, boekhouden en machineleer. Ook de kennis van het leder en de anatomie van den voet worden niet vergeten, terwijl als nuttig eenig onderricht gegeven wordt hoe men moet optreden ter verstrekking van eerste hulp bij ongelukken. Kortom aan onze school wordt de meest mogelijke volledigheid betracht. Het aantal leeraren en hulpleeraren is voldoende, om een veel grooter aantal dagleerlingen te onderwijzen, dan meestal gebruik maakte van onze school. In het afgeloopen jaar was gedurende eenigen tijd deze afdeeling van onze school vol bezet, daar door den treu- rigen toestand in de industrie vele werkeloozen zich lieten inschrijven. Het aantal leerlingen was toen 52, waarvan de meeste Nederlanders waren. Wij begrijpen wel, dat dit een uit zonderingsgeval is, maar spreken toch de hoop uit, dat het aantal deelnemers aan de nieuwe cursus dit aantal zal evenaren. Tot heden lieten zich reeds 11 nieuwe leerlingen inschrijven. I DE DIRECTEUR, j Naar wij vernemen zal de slui- ting der cursussen aan de Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers plaats hebben op Donderdag 19 Juli des morgens om half elf. Op dien dag alsook op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 daaraanvolgend zal het werk der leerlingen zijti te bezichtigen I van des v.m 9—12 uur. De opbrengst van de speldjesdag gehouden ten bate van Herwonnei Levenskracht heeft hier slechts f 122.89 opgebracht. Zoo dan staat ons nog te wachten een matinee te geven door „Orpheus", dubbel mannenkwartet uit Dordrecht op Zondagmorgen 12 uur in „Musis". Wie zich de kwartetwedstrijden van Oefening en Vermaak nog herinnert, zal zeker met genoegen vernemen, dat hetzelfde „Orpheus", dat toen zoo glansrijk den len prijs verdiende in de afd. dubbelmannenkwartetten, hier in Waalwijk ook eens een uitvoering wil komen geven. Wanneer wij het programma eens even inzien, dan bemerkt men dra, dat hier niet alleen 8 menschen moeten staan, maar 8 zangers van het beste hout gesneden. Immers verschillende nummers zien wij, welke echte lieder tafelnummers zijn. Wij willen alleen noemen „Sur les Remparts" van Saintis. Die zulk een programma durven uitvoeren, dat moeten beslist le klas zangers zijn. Dat Orpheus zich dan ook in een druk bezoek mag verheugen, is hetgeen wij het van harte toewenschen. Hoogere Handelsschool Waalwijk. Na gehouden examens zijn tot de le klas toegelaten F. Aleven, K. Bierlaagh. A. Eibers, A. Fooy, E. v. d. Geer, C. de Jong, C. Hendriks G. Knepfle, F. Verwiel, allen te Waalwijk P. Hendriks en P. Netten te Kaats heuvel W. de Graauw en B. Langerwerff te Waspik: R. ter Berg te Geertruidenberg. Afgewezenvier. Van de eerste naar de tweede klas zijn bevorderd J Kolsteren (voorw.), W. Kolsteren, J. v. Mil, L. Mombers, H. Pullens, H. Snijders, A. Trommelen en P. Veke- mans. allen te Waalwijk P. Gommers, J. Maaskant en M Maaskant te Kaatsheuvel L. v Hooff te Hëusden P. Mutsaers te Waspik; D. Querijns te Sprang-Capelle; D. Verhoeven te Babiloniënbroek N. Smits te Drunen. Niet bevorderdvier- Van de tweede naar de derde klasse zijn bevorderd C. v. Heijst en J. Krol te Waalwijk; P. v. Heijst, A. v d. Hoek, L. Rempt, D. Renooy, P. Zijlmans, allen te Sprang-Capelle; J. Gubbens en J. v. Woensel te Kaatsheuvel M de Wit te Drunen. Niet bevorderddrie. Van de derde naar de vierde klasse zijn bevorderd J. Duyzer, W. de Haan, J. v Hees wijk, C v. d. Heijden, M. v. d. Mee J. Pullens, J. de Rooy, L. Veermans, W. Verhoeven, B. van Wijck en F. Zijlmans, allen te Waalwijk; A. Obbens te Drunen C. v. d. Hoven te Kaatsheuvel P v d. Hoven, D. Vos en J. Werther, te Sprang-Capelle S. Zijlmans te Geertruidenberg. Niet bevorderdzes. Van de vierde naar de vijfde klasse zijn bevorderd A. v. d. Broek. J. Greve, A. v. Iersel, H. v. Leeuwen, E. Verwiel, allen te Waalwijk J. Esch, W. Heijs, G. Smit te Kaats heuvel G. de Rooy en D. Timmermans te Sprang-Capelle; J. Pols te Dussen M. v. Sluisveld te Elshout. Niet bevorderdgeene. Bij de gisteren gehouden aanbe steding voor het verfwerk van het te bouwen klooster voor de Eerw. Broe ders van de St. Petrusschool, werd ingeschreven als volgt Dekkers Waalwijk 324 Van der Heijden Waalwijk 395 Firma van Loon 549 G. Hens 639 Bijnen 789 W. Hens 810 Het werk is aan den laagsten in schrijver gegund. Men schrijft ons: Woensdag j I. vierde het bekende sigarenmagazijn van de Wed. Pulles haar 25 jarig bestaan. Gezien de correcte en vlugge bediening, alsmede de prima kwaliteit van hun artikelen heeft haar zaak zich mogen verheugen in buitengewone belangstelling, welke tot uiting kwam in hartelijke felicitaties van haar cliëntèle. Ook wij meenen deze heugelijke dag niet te mogen laten voorbijgaan zonder ook van onze belangstelling blijk te geven en onze hoop uit te spreken, dat hare zaak zich op dezelfde wijze verder moge ontwikkelen. Zoolang deze sinds jaren onge kende hitte blijft aanhouden, is be sloten in onze gemeente 's middags geen school te doen houden Maandag a.s. zullen de echtelie- ien A. Hombergen en Engelina de Rooij den dag herdenken waarop ze voor 50 jaar geleden door den echi werden verbonden. Een buurtcommissie is reeds bezig maatregelen te nemen dat dien dag een onvergetelijke wordt voor de brave oudjes. Aanstaanden Zondag des morgens 10 «ur, hoopt de Eerw. Heer Schlem- per, candidaat tot den H, Dienst uit Utrecht, te voorm. Besoijen in de Be diening des Woords voor te gaan, en des namiddags 2 uur Ds. Anker uit 's Gravenmoer. De algeheele verbouwing van het moderne en naar de laatste eischen des tijds ingerichte Hotel-Cafe Restau- rSnt „Noordbrabant" gelegen aan de Markt te 's-Bosch en door het geheele land bekend, is tot stand gekomen. De efficieele heropening zal plaats hebben op Dinsdag 17 Juli terwijl de pers tot bezichtiging der onderneming met hare allernieuwste vinding op Maandag a.s. is uitgenoodigd, bij welke gelegenheid de vertegenwoor digers van de pers een lunch wordt aangeboden Wij twijfelen er niet aan of de firma P. Mulders en Zonen zullen dien dag talrijke bewijzen van belangstelling in ontvangst hebben te nemen. Monumenten in Noord-Brabant. De Commissie ter bewaring en be scherming van monumenten in Noord- Brabant schreef in haar jaarverslag over 1922 o m De aankoop door het rijk, ten be hoeve van het Rijksmuseum te Amster dam, van het gesmeed ijzeren toren kruis laat Gothisch, afkomstig van den toren te Baardwijk, geeft de commissie aanleiding tot de volgende opmerking Ofschoon een oud kruis voor Baard wijk geen waarde scheen te hebben, wekt het toch zeer de bevreemding van onze commissie, dat hier de oude torenbekroning aan het rijk verkwanseld en de torenspits daardoor ontsierd en geschonden is geworden Nog vreemder klinkt daarnaast het verzoek van Baard wijk om de torenspits weer te herstel len met subsidie van het Indertijd gaf het rijk hier een slecht voorbeeld door een antiek kunststuk uit zijn eigen omgeving te rukken om het daarna naar een wildvreemde, zonder eenig verband, het museum te transporteeren." Naar aanleiding hiervan schrijft de heer J. A. J. van Heijst, oud-burge meester van voormalig Baardwijk: Het gesmeed ijzeren kruis, waarvan hier sprake is stond niet op den toren, maar op de daaraan gebouwde R. K. later N. H. Kerk Deze kerk in voor een twaalftal jaren geamoveerd en op eene andere plaats door een nieuwe vervangen. De haan, het kruis en de spits van den gemeentetoren, zijn voor dien tijd door den bliksem getroffen en bijna geheel vernield. Het lag in een lijn van een arme gemeente om voor herstelling Rijks subsidie te vragen. Het kringetje draaien gaat hier dus heelemaal niet op. Deze voorstelling der feiten verhoo- gen niet het vertrouwen in de versla gen omtrent 's Rijksverzamelingen van geschiedenis en kunst, waarvoor onder- geteekende steeds veel gevoeld heeft. Uw dankend voor de opname. J A. J VAN HEIJST. oud-burgemeester. De P. N. E. M.-misère und kein Ende. Wij hebben onlangs in een breed voerige artikelen-reeks de lijdensge schiedenis van de oprichting der P. N. E. M nagegaan. En aangetoond, hoe bitter weinig er van den in wezen, mooien opzetis terecht gekomen. Die opzet toch was om, met een betrekke lijk bescheiden kapitaal aan te boren en te doen ontspringen eene bron van electrische energie, waaruit de ge heele provincieparticulier, groot industrie en middenstandsbedrijf, zou kunnen putten. Een en ander tot meerdere algemeene welvaart onzer nijvere bevolking. Het zou natuurlijk onbillijk zijn om te beweren, dat er niets, maar dan ook heelemaal niets anders dan een mis baksel voor den dag is gekomen. De inboorlingen uit binnenlanden van Brabant, zouden daar allicht tegen opkomen. Want zij zijn althans, zij het ook ten koste van eenige meerdere financieele opofferingen uit hun Egyp tische duisternis en van hun walmende benzine- of petroleummotortjes verlost. Laten we dus erkennen.of neen, laten we liever zeggen hopen, dat in de verre toekomst de P. N. E. M. ook de meer verlichte streken, van ons, tegenwoordige zoo benarde stukje Nederlandsch territoir, het lijkt soms, als we in dat wijde complex van in dustrieën rondzien, alsof wij Braban ders alleen nog goed zijn voor debe- lastingbetalerij in de Nederlandsche Schatkist, tot wat meer nut en voordeel moge strekken Helaas, onze poging om de provin ciale overheid er toe te brengen dat de lasten, die wanbeleid en slecht koopmansinzicht op het bedrijf hebben gelegd, niet geheel zullen worden af gewenteld op de industrie, hebben voorloopig gefaald Zooals de lezer zich wellicht her innert, heeft de gemeente Tilburg, van uit haar keurig ingerichte Centrale ge- ruimen tijd de naburige gemeente Goirle bediend. Vooral voor de daar gevestigde belangrijke industrieën een genot en voordeeleen genot wegens de verkregen bedrijfszekerheid en een voordeel om de zeer gunstige finan- tieele voorwaarden. Maar men weet ook, dat deze concessie met ingang van 1 November a.s. aan Tilburg ont nomen is en de Goirlesche Industrieën vanaf dien datum overgeleverd zijn aan de P. N. E. M. Inderdaad overgeleverdOvergele verd aan de veelvuldige bedrijfsstoor- nissen, die de slechte outillage der P. N. E. M. veroorzaakt. Overgeleverd aan de willekeurige prijsstelling, die tusschen 25 pCt. en 30 pCt boven de Tilburgsche prijzen uitgaat. En die, als we goed zijn ingelicht, de totale be- drijfsonkosten van slechts ééne der Goirlesche industrieën met meer dan f 7000,— per jaar dreigt te verhoogen. Het spreekt, dat degenen, wien dit finantieele onheil dreigt te treffen geen poging onbeproefd hebben gelaten om de provinciale overheid er van te over tuigen, dat de cry, die onlangs uit de brouaar van Brabant's welstand, neen, uit alle geledingen des volks, uit steden, gehüchten en dorpen, opsteeg tot 's lands Regeering, om bescherming der industrie, geen ijdele klank in hield. Maar dat zeker ook de bestuur- deren van het gewest zelf, waar de arbeid in eere is, niets mogen verzui men, om in deze wankelende tijden, mede te leven met en bescherming te verleenen aan de eigen nijverheid. De - R.K. Werkgeversvereeniging, Goirle, richte zich daartoe met een omstandig adres tot de leden van Gedeputeerde Staten en stelde ten overvloede ook de Provinciale Staten met haar wenschen en nooden in kennis. Op Dinsdag 3 juli j.l. ontving de betrokken Vereeniging een van 27 Juni gedateerd schrijven van Ged. Staten, waarbij afwijzend op het adres werd beschikt. Het beroep op de leden van de Provinciale Staten, die dienzelfden dag bijeenkwamen, kon op die manier nog juist worden afgewim peld. Moeten we uit dit alles onze con clusies op papier formulieren? Zij zouden een bittere, een heftige aan klacht vormen, tegen, ja tegen wien Tegen al degenen, die de bestaans- zorgen vergrooten van onze Brabant- sche nijverheid die tegelijk onze levens arbeid is en ons levensgeluk. In vele kringen, vooral ambtelijke en overheidskringen, schijnt men maar niet te weten in welk een toestand van radeloosheid schier, beheerders onzer nijverheids bedrijven zich van lieverlede beginnen te bevinden. Dien toestand te verergen, is een misdaad En nu tot goed slot nog een wel sprekende mededeeling. In de Centrale te Geertruidenberg zijn onlangs door den Ingenieur van het stoomwezen van de zes stoom ketels niet minder dan vier stuks af gekeurd met bevel tot onmiddellijke buiten-gebrulkstelling, op grond van levensgevaarIn een inrichting die een blauwen Maandag in werking is! En zoo bereiken ons telkens en telkens weerberichten die er op wijzen dat de P. N. E. M. een product is van voorbeeldeloos wanbeleid en chaoti sche techniek. Maar nog eens, en deze allesbe- heerschende kwestie kan maar niet vaak genoeg naar voren worden ge schoven Moet daar onze groot-indu strie en kleinnijverheid nu blijvend de dupe van worden? NIEUWKUIK. AU bijzonderheid kan gemeld worden dat in den tuia van bet St. Gertrudusgestlcht alhier een perenboom in vollen bloei staat terwijl den boom bovendien ook rijk beladen ts met peren. Bü den heer Th. v. d. Geld alhier is een kuikentje geboren met 3 pooten. -- Dinsdagmiddag Is alhier in De „De Kleine Verschoppeling." DE DIRECTEUR. i

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10