Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERLOREN SPEL. Gemeenteraad. Aannemer. EERSTE BLAD A.deRooij-Bourgonjen Waalwijk. FEUILLETON .NOORD-BRABAND" NUMMER 59 ZATERDAO 14 JULI 1923. 4fie .tAAftOAWl Uicqato: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No, 88, T«legr,-Adre»ECHO 2)it nummer bestaat uit 2)rie, Bladen Verkrijgbaar bij: BAARDWIJK. 22300 DRUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 6 Juli des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Mr. H. Loeff. Ongeveer kwart over zeven uur opent de Voorzitter met den Chr. groet de vergaderingafwezig is de heer H. van Son. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. De Voorzitter benoemt tot leden van de commissie van onderzoek de heeren Bergmans, Muskens en Van Spijk en schorst gedurende het onderzoek de vergadering. Na heropening der vergadering deelt de heer Van Spijk mede, dat van alle heeren de stukken zijn onderzocht en in orde bevonden enstelt derhalve voor allen, behalve de heer Adr. v. d. Wiel, toe te laten, zulks met het oog op art. 22 der Gemeentewet. Zijn broeder heeft ook zitting en nu is er een ver boden graad van bloedverwantschap. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van de commissie aangenomen. 2. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van kasopneming Uit het onderzoek is gebleken dat de boeken ordelijk en regelmatig zijn bijgehouden en in kas aanwezig was een bedrag van f4480.64'/2 en een te goed van f 241.33 op de postcheque rekening. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. Schrijven van Qed. Staten hou dende goedkeuring van de raads besluiten tot het aangaan van een geldleening groot f 7500 en tot het veranderen van de politie-verordening door het politie-uur van 10 op 11 te stellen. Aanbieding van de rekening en ver antwoording van de P. N. E, M. over het Electriciteitsbedrijf. Had het bedrijf in 1921 nog een nadeelig saldo van f 1571.13 thans is de nieuwe pensioenswet vcrkeeren de Schrijven van W de Wit, houdende het verzoek om een onderhoudsbij drage in de kosten van een spring- stier De Voorzitter wijst er op dat daar voor op de begrooting een som van f 150 is uitgetrokken. Burg en Weth. stellen voor s/g te blijven verleenen aan de Vereeniging wijl deze een stamboekstier heeft en 3/g van dit be drag uit te keeren aan de Wit. Aldus wordt met algemeene stemmen besloten. Schrijven van Ged. Staten betreffen de het verhaal van pensioens-bijdragen. Ged. Staten schrijven niet tegen een verhaal van pensioenbijdragen te zijn indien niet meer dan 3'/2 pet wordt geheven dan vroeger. Tengevolge van dit slechts maar f 3?0.461/'a meer. Bo vendien is het aantal aansluitingen van 110 tot 168 geklommen zoodat gezegd kan worden dat men de goede rich ting heen gaat. Wordt voor de leden ter visie neder- gelegd. Aanbieding van de rekening en be grooting door de Gezondheidscom missie. Daaruit blijkt dat door deze ge meente voor 1923 f 199 29 is moeten worden bijgedragen en dat dit voor 1924 slechts f 157 10 meer zal zijn. Schrijven van Burg. en Weth. van de gemeente Smitde, daarbij toezen dende eene motie van den raad dier gemeente, waarin bij de Regeering wordt aangedrongen, de opbrengst van iedere bron van inkomsten naar art. 13 der Wet op de Rijksinkomsten- belasting niet meer te bepalen over een jaar, doch naar een gemiddelde van drie jaar. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van Burg. en Weth. van Wijmbritseradeel ten geleide van een door den raad dier gemeente aan H M. de Koningin gericht adres om het daarheen te leiden, dat de open lijke Godslastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht. Wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten adhaesie te betuigen. ambtenaren in eene betere conditie er. daarom kan een verhaal als is aange geven, worden toegestaan. De Voorzitter herinnert aan de door den raad genomen besluiten en stelt thans voor 31/a pCt. te verhalen en 8V2 pCt. op ambtenaren die in dienst komen. 15) (<rtrrp)^WAA LW U K. DOOR ERVARING STERK SPECIAAL ADRES VOOR Granietwerken, Terrazzovlocrert, Jinrechtt-n, Gootsteen, Dorp ls enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIHT-VLOhREN. Alles met volle garantie. 30371 Aldus wordt besloten. Voorstel tot het verhuren van de ^leunewtel en vaststelling van de huur daarvan. De Voorzitter zegt dat Van Loon de 3leunewiel met zand, dat hij van zijn eigen land heeft genomen, heeft ge dempt en nu vraagt hij deze Wiel te mog :n huren. Zei is groot 5 are 60 c a. Burg. en Weth meenen dat een huur van f 2.50 per jaar voldoende zal zijn. De heer Bergmans vraagt wat de tuur van dat soort land is. De Voorzitter zegt dat deze grond geen waarde heett. De heer Van Spijk meent dat f 2 50 hoog genoeg is want het is niets anders dan zand op zand. Bergmans. Van Loon zal er wei wat n hebben gezien anders zou hij er niet toe zijn overgegaan Het is vlak bij zijn huis en dat scheelt veel. Voorzitter. Men moet hier wat schappelijk zijn en bedenken dat hij de Wiel, die totaal waardeloos was. zelf heeft gedempt door er zand in te storten van zijn eigen land. De huur daar van perceelen grond varieert van f 7 50 tot til Van Spijk. Nu is het waar dat hij zijn eigen land er door verbeterd heeft door het zand er af te halen, maar f2.50 huur is nog te hoog. Voorzitter. Later kan dat altijd nog eens worden herzien. Van Halder. Al jaren lang heeft iedereen vergunning gekregen om daar zand te storten. Ik wil hiermee niet zeggen dat Van Loon daarom meer huur moet betalen, want naar mijn meening is f2 50 hoog genoeg. Van Speijk. Twee gulden was al duur zat. Muskens. Daar ben ik het volkomen mee eens. Bergmans Dat klinkt toch een beetje vreemd dat nu een wethouder met een a- der voorstel komt dan Burg en Weth. Men zal bij de bespreking daarvan de zaak toch voldoende onder de oogen hebben gezien. De Voorzitter merkt op dat wethouder Van Spijk er nog eens over heeft nagedacht en thans tot deze conclusie is gekomen De heer Bergmans meent dat de door Burg. en Weth. voorgestelde huur ai laag genoeg is De Voorzitter geeft toe dat er per ceelen land zijn die te goedkoop zijn verpacht Daarover is in het College van Burg. en Weth. al meermalen ge sproken en gezegd dal het wenschelijk zou zijn dat al deze perceelen eens worden herschat. Echter heeft men gemeend het beter te vinden dit alles door den nieuwen raad te laten doen, wijl deze uit meerdere leden zal bestaan. Algemeen is men het er in het Col lege van Burg. en Weth. over eens dat er perceelen zijn diq veel te goed koop worden verpacht alsook die te duur worden verpacht Het is allemaal ontgonnen land en daarom zal men in De Echo van h Waalwijksche en Lanirstraatsctae Courant, Dit blad reracbljat WOHN8DAQ IN ZATIBDAÖ. Abonnementsprlj» pw I maande» L26. Franco per poat door het geheele rijk 1.40. Brieve». Ingeaonden «tukken, gelden enn., franco te eenden aan den Uitgever. 20 PWJ« cent per der Advertentie» regelminimum 1.60. Reclame* 40 cent per regel. Bt) contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag de» morgens om elterlljk 0 eer ln ons beelt din n/v.J.GRUMO GRONINGEN PnnHiiiP Pn den Teuling-de Leiier. i van „De Echo van het Zuiden". Naar het Dultsch door H. Fr. Ontzet keek de jonge man hem aan. „Wie zal mij aanklagen?" vroeg hij. „Dat zal ik doen. Gij hebt u in de klem gewerkt, jongmensch, uw huwelijk is volko men ongeldig én gJfcj hebt een valscben eed gedaan. Ik bled u slechts de keus tusscben twee zaken. j Gij kunt miss Rokeby vragen en haar huwen en een man van de wereld worden, j of als gijt weigert zal ik u aanklagen wegens meineed en u in de gevangenis laten wer- pen en het meisje brandmerken met eenen 1 naam, die hare maatschappelijke positie voor haar gansche leven verwoest. Kies nu Elk woord, dat Digby Borne sprak, was hem ernst, en Ralph wist dit. „De jonge man sidderde en beefde en brak ten slotte uit in een wild geroep om genade maar zijn vader bleef doof voor zijne smee kingen. „Gij hebt mijn besluit gehoord," sprak hij koel, een ander zal ik niet nemen. Het meis je is uwe vrouw niet, en als zij haren toe stand kent, zal zij zelve u ontvluchten. Ralph sidderde van harteleed. Hjj kende de reine ziel zijner jonge gade zeer goed en gevoelde dat zij niet in een twjjfelachtigen toestand zoude blijven, zelfs als het hart haar zou breken, omdat zij hem moest ver laten. Ontzetting over zijn ongelukkig lot drukte hem geheel ter neder. „Wat is uw antwoord?" vroeg mr. Borne. De arme jonge man ging zitten en be dekte zijn gelaat met zijn handen. Hij was bevreesd in den hoogsten graad, en de zwak heid en lafheid van zijn overigens aan edele trekken zoo rijk karakter, werden hem thans noodlottig, j Langzaam antwoordde hij „Ik ik weet het niet. Ik moet tijd hebben om na. te denken. 't Is alles zoo ongewoon zoo schrikkelijk." „Ik laat u een ganschen dag om te over- leggen. Ik heb op deze verdieping een kamer i voor u gehuurd. Ik zal er u brengen, dan j kunt gij in eenzaamheid overwegen. Mr. Borne stond op en geleide zijn zoon i naar de voor hem gehuurde kamer; toen stelde hij hem nog eenmaal 't alternatief en verliet, hem toen. i De arme, zwakke en vertwijfelde Ralph sloot de deur achter hem toe en zonk van droefheid overmand, Op de knieën, j „Wat zal ik doen? Wat kan ik doen?" zuchtte hij. „Zij is 'mijne vrouw niet, de ar me Lilly. En ik ben 'hulpeloos in de handen mijns vaders. Ik zal moeten toegeven ik voel het Ik weet hét. Ik wou dat ik bij u was, om mijn armé dfèp gekrenkte Lilly MAATSCHAPPIJ VJU '.""'.5KERIHG OP HET IEVEH Hoofdstuk X. NINA WEDER TflUIS. De tehuiskomst van de erfgename van Rookhurst was zeer verschillende van wat haar vader in zijne liefde voor haar van plan was geweest, als hij dacht aan haren terugkeer van de kostschool. Er was geen spoor van feestelijkheid te zien, geen ontvangst voorbereid. Het rijtuig, waarin Nlna Rokeby en mrs. Luttr«l gezeten waren, reed bedaard de poort van het park binnen en nadat Nina eenige minuten met de vrouw van den park wachter gesproken had, door de lange scha duwrijke laan naar het slot. Nina zag met schitterende oogen oin zich heen. De schoone door de zon beschenen, en door het donkere park omgeven weiden, de uit den bloementuin opstijgende geuren dit alles was haar na eene jaren lange afwezigheid onuitsprekelijk dierbaar. „Weer thuis", sprak zij vroolijk. „Of schoon zij, die het mij tot de liefste plaats der wereld maakten, weg zijn, toch is het mijn tehuis. Geen andere plaats heeft die bekoorlijkheid voor mij. Eindelijk hield het rijtuig voor het hooge slotportaal stil, en stegen de beide dames uit. Lutrel ging haar voor in huis en Nina volgde haar met ontstuimig kloppend hart. Het groote voorportaal was met bloemen en planten versierd. De donkere eikenvloer was ongemeen glanzend geboend. Tegen de met zwart hout beschoten wanden hingen oude schilderstukken, blinkende wapenen en jachttropheën, en alles te zamen maakte een 'niet alleen deftigen maar ook vriendelijken indruk. De bedienden waren daar niet bijeen, of schoon Nina dit verwacht had, en zij teleur gesteld was hen niet te zien. De meeste der bedienden waren reeds vele jaren op Rookhurst en Nina beschouwde hen als oude vrienden. Het was de wensch geweest van den hof meester en de huishoudster hunne onderge schikten in het groote voorportaal bijeen te roepen, om de jonge gebiedster te begroe ten maar toen lady Rokeby, hun voorne men vernam, had zij de uitvoering er van bepaald verboden, onder opmerking dat miss Rokeby, zoolang zij niet meerderjarig was. ook geen meesteres zou zijn op Rookhurst Aan de beide hoofden van het dienstbo- denpersoneel bleef dus niets over dan hun ne verontwaardiging te onderdrukken en zich te onderwerpen. Mrs. Lutrel opende met groote hoffelijk heid de deur van het salon en zeide „Heb de goedheid binnen te gaan miss Rokeby en neem uw gemak, terwijl ik lady Rokeby van uwe komst verwittig." „Ik ben geen gast in mijn eigen huis en wil ook niet als zoodanig behandeld wor den," sprak Nina kalm. ,Ik veronderstel dat mijne kamers in orde zijn gebracht en wil mij onmiddellijk daar heen begeven." „Ik weet niet bepaald welke kamers lady Rokeby voor u heeft laten inrichten," zeide meisje binnentrad keerde hfl zich Luttrel aarzelend, „ik zal schellen en het begroete haar me ««8 harte- vangst, die haar ten deel viel. Zij had niet de feestelijkheden verlangd, die in 't plan haars vaders lagen, maar zjj was in haar eigen huis gekomen als een huurlinge. Niemand had haar begroet noch ontvangen, noch er zich om bekommerd of zij aangekomen was. Zij keerde zich om om den trap op te stijgen, maar bleef op de eerste trede staan, toen eene deur aan het einde van het por taal openging en de huishoudster, eene sta tige matrone, met uitgebreide armen op haar toekwam. „O mijn dierbare miss Ninariep de goe de oude vrouw, welke de dochter van den baronet vanaf het oogenblik harer geboorte kende: „Welkom thuis, mijn zoet lammetje. Wat zijt gij groot geworden! zoo groot, zoo schoon, zoo frisch en bekoorlijk. Gij goede, lieve, oude Huter, „riep Nina uit, naar haar toe ijlend en haar met vreugde omhelzend. „Ik begon reeds te ge- looven dat ik in een vreemd huis was geko men. Ik ben zoo blijde u te zien." Mistresse Lutrel aanschouwde met weer zin deze kleine scène en spoedde zich toen vol ergernis de trap op naar de vertrekken van lady Rokeby. „Uw kamers zijn gereed, miss Nina," zei de miss Hlitter, uwe oude kamers. Ik was overtuigd dat gij zoudt wenschen deze kamers te bewonen, omdat de arme sir Hen ry ze eerst voor twee jaar opnieuw voor u liet in orde brengen. Ik zal met u naar bo vengaan". Met lichten tred ging Nina vooruit de trappen op. Hare vertrekken bestonden uit verschillende kamers tegenover die van Lady Rokeby. Nina opende de deur van haar boudoir en trad binnen. De deftige oude hofmeester was juist ge reed gekomen, schilderijen en standbeelden met bloemen te versieren; toen het jonge vragen. „Ik dank u, maar doe geen moeite. Ik zal mijne oude kamers betrekken, welke er ook voor mij mogen in ordeg ebracht zijn," zei de Nina eenigszins trotsch. Hare wangen gloeiden van verontwaar diging en ergernis over de zeldzame ont- lijkheid, die het aangenaam was te zien. Daaran nam hij den korf met het over schot der bloemen en verwijderde zich met vreugdetranen in de oogen. De liefdevolle voorzorg van den hofmees ter had het boudoir van het meisje veran derd in een bloemengaard. Alles was met lichtblauwe zijde behangen en met den meest uitgezochten smaak, terwijl de pracht volle rozen, waarmede de hofmeester alles versierd had, de schoone blauwe kleur nog meer deden uitkomen. De groote balkondeu ren stonden wijd open. „Ah, is dat het te huis," zeinde Nina, op een stoel nedervallend, terwijl zij door het venster naar buiten zag. „Ik ben blijde weder te huis te zijn, Hut ter, maar 't is een zeer treurige terugkomst Mijn arme vader „Arme sir Henry," herhaalde de huis houdster, hare oogen afdrogend. „Als hij het maar had hagen beleven u volwassen te zien, miss Nina, 't Was verschrikkelijk dat hij ons op zulke wijze ontnomen werd. Ik kan de ontzetting over zijn uiteinde niet overwinnen." „Ik zal ze nooit overwinnen," sprak Nina zacht. „Mijn God, ik maak u de eerste oogen- blikken van uw te huis zijn aan 't schreien," riep miss Hutter met zelfverwijt uit. „Ik hoop dat deze tranen geen slecht voortee ken voor u zullen zijn miss Nina. Ik heb uwe kamers ingericht, zooals zij gewoonlijk waren en als iets u niet naar den zin is, hebt gij het slechts te zeggen. Gij zijt thans meesteres op Rookhurst. Hebt gij een ka mer meisje uit Parijs medegebracht, miss Nina?" „Neen, miss Luttrel zeide dat dit onnoo- dig was; daarbij het meisje dat ik op school had wilde Frankrijk niet verlaten. Miss Luttrel zeide dat lady Rokeby een dienst bode voor mij bestemd had." „Ja, zij wilde u bare eigene bediende ge ven; maar ik heb de vrijheid genomen uw kamermeisje van vroeger weder voor u te huren, Peggy East, en deze bevindt zich thans in uwe slaapkamer. Zij is bulten zich zeiven van vreugde u weder te mogen be dienen." Nina herinnerde zich idt meisje met ge noegen. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1