OE tCM WH BtT IWBE» i wecüe mau umeeuteraad* Binnenland. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Numm. 59. Zaterdag 14 Juli 23 i Vervolg De benadeelde elschte f20 schade vergoeding. Echter noch schadevergoeding, noch verooideeling kon volgen, omdat de diefstal niet wettig en overtuigend be wezen was. Mitsdien werd beklaagde vrijgesproken. H. de B, een jonge man uit Almkerk, had aldaar Cornells van Maastrigt met een mes gestoken. Er was tot het misdrijf geen aanleiding geweest. De politierechter had beklaagde ver oordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. Beklaagde had hooger beroep aan- geteekend en stond voor het gerechtshof te kijken als een bedremmelde schooi- I jongen. I Waarom kwam je van het vonnis in hooger beroep?» vroeg de president. »Ik vond de straf rijkelfllk zwaar», antwoordde beklaagde. »Je staat daar zoo onnoozel te kijken», wedervoer de president, >maar g® zijt ondeugend en geslepen.» »Als jullie slaan moet», voegde raadsheer Mr. Van Baar er aan toe, slaat dan met de vuist en laat je messen thuis.» Beklaagde had den treurigeo moed een ander laf en zonder reden zwaar te verwonden, doch voor het gerechts hof stond hij te kijken als een die geen 10 kon tellen. Beklaagde Is ees on verschillige jongen, hij drinkt en staat zeer ongunstig bekend. De eisch luidde bevestiging van het vonnis. De verdediger Jbr. Mr. Vaö Nispec tot Sevenaer, uit Den Bosch, pleitte voorwaardelflkc veroordeeling en dan met de bepaling dat beklaagde ge durende des hem op te leggen proeftijd zich zal onthouden van cafébezoek en het gebruik van alcoholische dranken. W. B„ een Duitscher, trok er liever weer per vervoermiddel vandoor, dan het op z'n voeten te moeten af- marcheeren. Hij ontvreemdde dan ook een rijwiel, doch de kans werd hem olet gelaten er mee vandoor te gaan. De rechtbank veroordeelde beklaagde tot- 6 maanden gevangenisstraf. De adv.-gen. elschte bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op Mr. Van Meerwijk uit Den Bosch. Pleiter voerde „an dat zijn cliënt aan hersenziekte leed, waardoor hij tot dien gecstes- 'Otstand kwam, dat hij het misdrhf pleegde. Beklaagde Is niet ongesteld en heeft niet noodig gehad die fiets re stelen. Pi. vroeg ten slotte clementie De crediteurenvergadering der Hanzebank te 's Bosch. J. C. B., een schipper uit Raams- donksveer, vertelde aan de rechtbank, niet zonder merkbare voldoening, dat h3 al jaren lang zand gebaggerd beeft, zonder echter nog ooit »er in gevlogen» te zijn. Hij beweerde voorts, dat hg geen zand betalen kon. >Dan moet je van't zand af big ven!» waarschuwde de president, voor wlen de schipper wegens zandstrooperg terecht stond. Beklaagde werd deswege veroordeeld tot f 10 boete. De elsch was f25. L. D. te Sleeuwgk had twee fuiken ontvreemd en liep daardoor zelf in 'n fuik Met de leugen over de herkomst van de iuiken, kon beklaagde er zich niet meer uit redden. Elsch en uitspraak wegens diefstal luidde 6 weken gevangenisstraf. P. J. te Eschaere was beklaagd ter zake dat hij in het welland buizen had ontvreemd. Ofschoon de crediteurenvergadering van de Hanzebank, welke gehouden werd in de groote zaal der Sociëteit Casino, eerst om 10 uur zou aanvan gen, trokken vele crediteuren reeds om even over negen uur op naar het Casinogebouw. Het waren in hoofd zaak plattelanders die voor het voor name doel het hooiland in den steek lieten. Om 10 uur was de zaal geheel gevuld en moesten nog honderden af gewezen worden. Deze bleven meeren- deels rustig buiten wachten of er nog een tweede vergadering zou worden gehouden. De eerst gehouden vergadering be sloot met vier stemmen tegen tot ver leening van surséance van betaling. Een tweede volgde onmiddellijk daarna. De president deelde aan de vergade ring mede, dat aan de crediteuren ge legenheid weid gegeven inlichtingen te vragen en het verzoek tot surséance te bepleiten of te bestrijden. De presi dent merkte op, dat reeds bij volmacht bedragen van ongeveer f 11 millioen vertegenwoordigd zijn, welke voor toekenning van surséance zijn, zoodat bestrijding dus slechts een betrekkelijke waarde heeft. Waar er ruim 8300 per sonen zijn. zouden, om het verzoek te doen afwijzen, er zeker 4000 personen I moeten zijn, een bedrag van zeker 4 millioen gulden vertegenwoordigende, waarom hij dan ook uitvoerige bespre king niet van nut achtte. Niettemin zou er tot zakelijke bestrijding gelegen heid worden geboden. Een notaris uit Echt stelde voor een bond van schuldeischers op te richten teneinde de in te dienen reorganisatie plannen na te kunnen gaan. De presi dent wees er op dat dit niet aan de orde was Bij verleening van surseance zou een commissie van onpartijdige deskundigen worden benoemd, die verslag omtrent den toestand zullen doen. Degenen, die dit onderzoek vóór dien wenschten, moesten tegen sursé ance stemmen. Op de vraag, hoelang de surseance kan verleend worden, antwoordde de president, voor ten hoogste l'/a jaar. Op de vraag,water gebeurt, als tegen surséance werd ge stemd, antwoordde de president, na een uiteenzetting als bovenomschreven, dat dan het faillissement werd uitge sproken. Op een nadere vraag van den zelfden spreker deelde de president mede, dat de rechtbank geen advies mocht en kon geven, wat beter is, surséance of faillissement. Op een desbetreffende vraag zeide de president, dat er bij faillissement zeker wel een jaar heenging, voordat de eerste uitdeelingslijst kon worden i gepubliceerd. j Een andere spreker zeide, dat het J t beste is, vóór surséance te stemmen, de kritiek komt later. Te Nijmegen is een combinatie die nooit credietnemer was en daags voor het sluiten van de kantoren f2600 deponeerde, met de bestemming dit bedrag te remitteeren. Het geld werd aangenomen, maar remise had niet plaats. Er dient onder zocht te worden of deze handelwijze wel een rechtmatige daad is. De president zeide tot dezen spreker dat hij zijn rechten niet kon reserveeren ten aanzien van de stemming, omdat deze onvoorwaardelijk is. Wil men den waren toestand kennen, dan is^er geen betere manier dan de benoeming van een commissie bij surséance en wel een van eerste klas deskundigen. Zij zullen een absoluut beeld van den toestand geven en ingeval zij meenen dat optreden van den officier van justitie noodig is, dan zal dit zeker gebeuren. De heer Hendriks uit Nijmegen is voor surséance, omdat men nu eenmaal niet anders kan en omdat dit nog het eenige redmiddel is voor de gelden van den spaarzamen middenstand. We zouden het kunnen bestrijden, zoo zeide spreker, of het stemmenaantal bij volmacht gegeven wel langs wettigen weg is verkregen. Op het platteland heeft men stemmen gewonnen. (Ap plaus) Wij stellen vertrouwen in de Nederlandsche rechters, wat niet mis- plaats zal zijn. Het zal niet gaan als onder het bestuur, dat als het ware nooit rekening en verantwoording heeft gedaan. (Beweging en applaus in de zaal.) De heer Hendriks ging voort en zeide, dat aan de rechtbank wel eens zou kunnen blijken, dat deze stemmen niet rechtvaardig verkregen zijn. Als de surséance zal worden verleend, hoopt spreker, dat deze niet gerekt zal worden tot den wettelijken termijn, dat de rechtbank intriges, om bepaalde maatregelen onmogelijk te maken, zal verhinderen en dat zij zoo spoedig mogelijk de namen der bewindvoerders zal mededeelen. Hij doet een beroep op de rechtbank voor de arme spaar ders, die de slachtoffers zijn van de. speculatiezucht van enkelen en het slechte toezicht. (Applaus). Notaris Verheggen uit Blerik protes teerde tegen de insinuaties, als zouden 16 volmachten op onfaire manier ver kregen zijn. Hij heeft als lasthebber de volmachten verkregen uit vrijen wil. Een ander spreker verzoekt zijn stem voor surcéance niet als een motie van vertrouwen in de directie te beschou wen en vraagt aan de directie of deze zich ook zal reorganiseeren, waarop de heer Verberk het antwoord weigert De president deelt mede, dat he bestuur der Hanzebank uiterst sober is geweest in haar inlichtingen Hij zegt, dat die vraag thans wel zou kun- nen worden beantwoord, omdat u sterk staat door de vele stemmen, waarop de heer Verberk onderbreekt met de mededeeling, dat hij ten volle zal me dewerken aan de reorganisatie in het belang der bank en der crediteuren. Dezelfde spreker van zooever. zegt dat de concurrente schuldeischers door verpanding ten behoeve van de Boeren leenbank zijn benadeeld geworden, terwijl verder het vorige jaar dividend is uitgekeerd, vermoedelijk uit de mid delen van de concurrente schuldeischers Omdat dit redenen zijn, waarom men eenvoudig niet sympathiek kan zijn tegenover de directie, had hij gaarne een toezegging gehad, dat deze zich eveneens zou reorganiseeren. Prof. Volmer vraagt aan de directie, oi de reorganisatieplannen al gepubli ceerd kunnen worden en of het bestuur, zoo het belang der reorganisatie dit vordert, bereid is, plaats te maken voor anderen. De heer Verberk zegt, dat kapitaals vernieuwing noodzakelijk is om het bedrijf te kunnen voortzetten. Hoe weten wij nog niet, maar voor alles is daarbij de medewerking van de crediteuren noodig, b.v door omzetting van een gedeelte in aandeelenkapitaal. Wij vertrouwen, aldus spr„ dat het groot ste deel uwer vorderingen als zoodanig intact zal kunnen blijven. Hierna leest hij de deskundige verklaring voor van Prof. Volmer en de accountants W. J. Hartman en P. Klijnveld. duizend een honderd acht en twintig crediteuren en een bedrag aan vorde ringen groot elf millioen twee honderd en vier duizend zeshonderd en acht gulden 38 cent, welke crediteuren voor de verleening van voorloopige sursé ance waren, aan de Rechtbank zijn overgelegd, terwijl zich slechts zeven stemgerechtigde crediteuren, vertegen woordigend een bedrag aan schuld vorderingen, groot drie en twintig duizend vijf honderd en veertien gul den en 31 cent tegen de verleening der voorloopige surséance hebben ver- klaard dat gezien de Faillissementswet het gering aantal crediteuren, welke zich tegen de verleening der voorloopige surséance hebben verklaard, en het betrekkelijk klein bedrag dat zij ver tegenwoordigen, het verleenen derge- iraagde surséance niet in den weg pnnen staan dat niet gebleken is, van kwade trouw en de Rechtbank voorloopige surséance wenschelijk acht, vermits er vooruitzicht bestaat, dat requestrante na verloop van tijd aan hare verplichtin gen zal kunnenvoldoen, of 'n schikking met hare crediteuren zal kunnen treffen. De Rechtbank benoemde als des kundigen, teneinde binnen vier maan den na heden da overgelegde staat en bescheiden te verifieeren, den stand des boedels te onderzoeken en een beredeneerd verslag van hunne be vindingen uit te brengen, de heeren Willem De Brye, accountant te 's Gravenhage J. W. Lucas, Directeur van het Amsterdamsch Trustee-Kantoor te Am sterdam. Mr. Dr. C. M. van Leeuwen, advo caat, 's Hertogenbosch. D. N. Steenveld, accountant te Am sterdam. J. L. Wissenburgh, accountant te Amsterdam. Als bewindvoerders teneinde met debitrice het beheer over hare zaken te voeren, de heeren Mr. G. Kolfschoten, advocaat te 's Hertogenbosch. C.Loeff, Hoofd-Directeur der Centrale Bank voor den Middenstand. H. A. Tromp, Oud-Directeur der Rijkscentrale Administratie voor de Distributie van Levensmiddelen te St. Michiels-Gestel. De Rechtbank bepaalde, dat daden, die voortzetting van hei bedrijf zouden medebrengen, niet zullen kunnen ge schieden dan met goedvinden van al de bewindvoerders; dat de gelden die voor het be heer niet worden vereischt, moeten worden gestort in de consignatiekas of in de Nederlandsche Bank. be houdens een bedrag van f 10 000 ais kasgeld. Wijders dat vooral de inkomende gelden en ook voor de uit de consig natiekas of uit de Nederlandsche Bank te halen gelden zullen moeten worden afgegeven bewijzen door al de bewind voerders mede onderteekend. De Arrondissements-Rechtbank alhier heeft, zooals, gemald, gisteren surséance van betaling verleend aan de Credietvereeniging „De Hanzebank" alhier. De Rechtbank overwoog o.m. dat in de twee achtereenvolgende vergaderingen gehouden overeenkom stig art. 217 der Faillissementswet een zeer groot aantal crediteuren zijn ver schenen en verschillende volmachten van stemgerechtigden crediteuren, ver tegenwoordigende een aantal van negen Gisteravond omstreeks half 12 klonken in de Thalia Bar, aan de Korte Reguliersdwarsstraat, A'dam, schoten, gevolgd door gillen van vrouwen. De deur van het café vloog open en een vrouw snelde naar de overzijde der straat, waar zij in een'portiek bleef liggen. Het bleek dat een chauffeur met een browning een schot had ge lost op een vrouw, bekend onder den naam van Mientje De kogel trof haar onder den arm en ging door het hart. Zij viel onmiddellijk dood neer Intus- schen was de woesteling voortgegaan met schieten en had een andere kogel een tweede vrouw in den buik getrof fen. Deze was het die de deur was uitgeloopen en aan de overzijde van de straat liggen bleef. Inmiddels had de moordenaar ge tracht zelfmoord te plegen, wat mis lukte, de kogel kwam in het plafond terecht. Omstanders grepen den man en ontnamen hem den revolver. Spoe dig waren politie en geneeskundigen dienst ter plaatse. Deze nam de beide getroffen vrouwen mee naar het gast huis beide stonden slecht bekend. De dader werd naar het politiebureau op het Singel gebracht. De substituutofficier van justitie, mr. van Heynsbergen, de commissaris van politie Heeroma en inspecteur Modder man hebben een onderzoek ter plaatse ingesteld. Daarna werd op het bureau Singel, behalve den moordenaar een groot aantal getuigen gehoord. De toestand van de gewonde vrouw is ernstig. De dader, de chauffeur H., heeft het laatste jaar niet gewerkt en leefde, naar bij vertelt, met de vermoorde. Deze is een 42-jarige gehuwde vrouw en moeder van 5 kinderen. Naar de dader zegt, was hij zeer jaloers en dat is de drijfveer geweest van zijn daad. Hij vond haar in de Thalia Bar met een anderen man. Zij dronk met hem een glas bier. Toen is zijn jalousie ten top gestegen en na eenige heftige woorden bPKAiN C APC,LLt. 7. Voursiei van Buiü. eu Wem. tot liet aie. iio Oiuetbaiu lefklareu ma eaae.e auiisteggu hCiiuoigeXtl «er voormalige ^.i jtK i'Utvi öpr<niö' voumtter. iaikele meascliea kunnen liet seaomgeiu. ttoorüut /e ui geruiiaeu qju wer keloos ztyii, met oeiateu. itei totaal uetlrag loopt niet aooger uuu j 03.U6. De lieer Oerlemans zou het schoolbestuur, tLie liet; geld int, aansprakelijk willeu stel len. Volgens een artikel in de onderwyswet moet liet daarvoor instaan. De lieer van den WiUigenburg zegt dat deze aangelegenheid bij Burg. en W eth. ....AKirnoirur llOtvFt lang een punt van overweging heelt uitge maakt. Waar echter blijkt dat allesis ge daan om het schoolgeld te iunen, er moest ongeveer 1300 worden geind, daar blijkt wel dat met de meeste nauwgezetheid is ge werkt. Bovendien kunnen de menseben on mogelijk betalen. De heer Zwart wil erkennen dut wat de heer Oerlemans zegt juist is. Het artikel der wet spreekt zoo doch er staat een toe lichting bij. De Voorzitter zegt dat het hoofd dei- school bereid is gevonden om het geld te innen om daardoor den ontvanger veel werk te besparen. De heer Oerlemans zou er niet op hebben gewezen als het eene noodlijdende vereeni- ging betrof doch thans is het iets anders. De Voorzitter merkt op dat het wat Ca- peiie betreft, er niet zoo mooi voorstaat. Behalve dat men daarmede achter is zal er lieel wat grooter bedrag zijn dat oninvor- derbaar zal moeten worden verklaard. Oerlemans. Het zou de borgtocht van 't schoolbestuur doen intrekken. Zwart. Volgens de letter van het artikel wel maar niet volgens de toelichting van den Minister. Deze heeft de onbillijkheid daarvan ingezien. De heer Middelkoop wil aannemen dat ter goedertrouw is gehandeld en zal daarom voor het voorstel van Burg. en Weth. stem men. De heer M. Kijken zegt dat dit ook voor hem een motief is om voor het voorstel van Burg. en Weth. te stemmen. Was dit niet het geval geweest, dan zou hij het met den heer Oerlemans eens zijn geweest. De heer van den WiUigenburg wijst er nog op dat het innen van het schoolgeld op Vleze mauiel- voor vele ouders zeer gemak kelijk is. Nu komen de kinderen met hun dubbeltje of lö cent per. week naar school en anders zou men om de drie maanden bij den gemeenteontvanger moeten gaan betalen wat voor velen, vooral in dezen tijd van malaise, zeer moeüijk zou zijn. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna met op een na algemeene stemmen aangenomen. Tegen stemde de heer Oerlemans. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen der vergoeding ingevolge artikel 1001 der Lager onderwijswet 1920 over 1920 uit te keeren aan de vereenlging voor Chr. Volksonderwijs te Sprang. Wordt besloten een vergoeding van 12.75 per leerling uit te keeren. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot het vaststellen van het voorschot ingevolge arti kel 103 der Lager Onderwijswet. 1920 over 1923 uit te keeren aan de vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te Sprang- Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 10. Wijziging der begrooting van 1922 der voormalige gemeente Sprang. Een be drag van 608.1.0 wordt af- en overgeschre ven. 11. Wijziging der begrooting van 1922 der voormalige gemeente Capelle. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten een bedrag van 591.901 af- en over te schrijven. 12. Wijziging der begrooting van 1922 der voormalige gemeente Vrijhoeve Capelle. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten een bedrag van i737.17 af- en over te schrijven. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot op lossing van de hangende schoolkwestie. De Voorzitter stelt voor om met ingang van 1 Januari de openbare school in de Heistraat op te heffen en met ingang van dien datum deze school beschikbaar te stel len van de vereeniging tot het instandhou den van de school niet den Bijbel. Volgens de meening van Burg. e- Weth. wordt daardoor de meest gunstige oplossing van de hangende schoolkwestie verkregen- Een kleine minderheid in het college wil de eenige lokalen disponibel stellen, en blijkt dan na eenige jaren dat het aantal schoolkinderen toenee jut, dun kan tot om ruiling van de school word.cn overgegaan. De heer M. Rijken wil ieders gevoelen eerbiedigen en daarom het Christelijk schoolbestuur eenige klassen geven en de Vereeniging Volksonderwijs eenige klassen van de in de Heistraat bestaande school, Die school bestaat uit 6 kJ-assoh en beide vereenigingen zijn voorloop!g met 3 klassen geholpen. Met het oog op /Ie geboden zui nigheid is dit de beste oplossing. De heer Moonen meent ook dat dit de beste oplossing zal zijn en wil daarom het voorstel van den heer Rijken gaarne steu nen. De heer Middelkoop voelt eveneens veel voor dit voorstel en wijst er op dat voor iedere school een aparte ingang kan worden gemaakt. De heer van den WiUigenburg zegt dat het onderbrengen in een school ten koste van het onderwijs zal komen. De heer M. Rijken merkt op dat een Do- miné alhier 16 jaar lang gecollecteerd heeft voor christelijk volksonderwijs en geduren de dien tijd, dus in 16 jaar, heeft de collec te slechts 112.83 opgebracht, een bewijs dat men er dus niets voor voelde, doch nu het ten koste van de gemeenschap gaat, nu acht men het noodzakelijk. Hij voor zich acht ze niet noodzakelijk en Is bang dat er twist en tweedracht door zal worden ge zaaid. Voorts wijst hi) op de onbetrouwbaar heid van de lijsten. Verschillende men- schen toch teekenen met gerustheid op de beide lijsten. De heer Middelkoop wil de zaak niet tege-werken maar hij meent dat men met de helft van de school kan volstaan. De Voorzitter zegt dat daarover in het college van Burg. en Weth. ook gesproken is doch men kwam voor zooveel bezwaren te staan, dat men er w°l vanaf is moeten zien. Het zou tot niets anders dan tot ruzie leiden. De heer Michael meent dat het niet doen baar is om deze school in tweeën te gaan verdeelen. De heer Oerlemans is van gevoelen dat de school niet noodig is. De heer Kerst zet in een lang betoog uit een dat de vereeniging voor christelijk on derwijs alles heeft gedaan om op de goed koopste manier een school te krijgen. In .Vrijhoeve heeft men een openbare school en in de kom van Capelle. Laat men nu in het midden, dus in de Heistraat, waar de bewoners o>er het geheel genomen zeer godsdienstig zijn een Christelijke school stichten. vNa nog eenige discussie wordt het voor- l stel van Burg. en Weth. in omvraag ge bracht en verworpen met 6 tegen 4 stem men. Voor het voorstel stemden de heeren Kerst, Zwart, van WiUigenburg en v. d. Hoeven. Tegen de heeren J. Rijken, M. Rijken, Oerlemans, Michael, Middelkoop, Moonen en Verhoeven,. Het voorstel van den heer M. Rijken hierna in omvraag gebracht, wordt aange nomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren J. Rij keu- M. Rijken, Oerlemans, Middelkoop, Moonen en Verhoeven. Tegen de heeren Kerst, Zwart, Michael, van WiUigenburg en v. d. Hoeven. 14. Aanbieding van de begrooting voor 1923. Wordt in handen gesteld van een commis sie vqn onderzoek. Daarvoor worden aangewezen de heeren Middelkoop, Oerlemans en Kerst. Tot schatters, belast met het schatten van het aan de fa. Oerlemans te verkoopen perceel grond worden gekozen de heeren A. B. Verhoeven, A. H. van der Hoeven en A. van Alphen. Bij de rondvraag wijst de heer Middel koop er op dat het wenschelijk is dat wat propaganda wordt gemaakt voor het Elec- triciteitsbedrijf. Er moeten wat meer aan sluitingen komen. De Voorzitter is het daarmede volkomen eens. Het bedrijf staat er niet zoo gunstig voor. In het college van Burg. en Weth. zal hij het tersprake brengen. De heer Oerlemans wijst op den slechten toestand van den loswal aan Lahbegat. Hij meent dat dit in onderhoud behoort bij het polderbestuur doch doordat dit lichaam het niet voldoende onderhoud is de gemeente er de dupe van. De Voorzitter zegt daarover te hebben gesproken. De fa. Oerlemans is bereid ge vonden om mede in de kosten te voorzien en nu zal men de kosten met drieën beta len. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5