BE ICIO VAN BIT ZSIDÜi ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad. Land-en Tuinbouw Binnenland. Buitenland. Starter— en Verlichtingsbatterijen. Exide" Agentschap. Provinciaal Nieuws Numm. 61. Zaterdag 21 Juli '23 Wat iedere maand te doen geeft, 2de helft Juli. (Nadruk verboden.) Op Sint Jacob ot Sint Anne. Is het koren In schuur ot wanne. Aldus de volksmond van weleer. Sint Jacob is, gelijk men weet, 25Jull, Sint Anna 26 Juli. Ofschoon de eerste week van juli ons den zomer volop heeft gebracht, zai het toch In menige streek met de roggeoogst wel wat later worden en zal op genoemde datum lang al het koren niet geborgen zijo. Toch mag men nu reeds zijn gedachten laten gaan, te midden der drukte van allerlei werkzaamheden, welke ons over stelpen, over den rogge zaal, welke dan weer spoedig volgen zri. Een be- belangiijke vraag lshoeveel rogge moet ik zaaien per Hectare Von Lochow, de beroemde kweeker der Pctkuser rogge, gebiu kt niet meer dan 80 zegge tachtig, K. G per H. A., terwijl zij, die voor hem aanbouwen, 100 K.G. krijgen. De bodem te Petkus is lichte zandgrond. Wij gebruiken heel wat meer in den regel. Velen kunnen, Von Lochow's voorbeeld volgende, wel 100 K.G. per H.A. besparen. De heer Louwe, destijds rijkslandb. con sulent voor Osenjsef, becijferde in 1919 toen hij met Von Lochow had kennis gemaakt, dat de Ncderl. roggebouwers tezamen 20.000 ton zaaizaad zouden kunnen besparen, dat was volgens ds toen geldende prijzen een kapltaal-be sparing van ongeveer f 6.000.000 (zegge zes milhoea gulden), een besparing, welke geen nadeel, Integendeel voor deel nog in den oogst kan geven. De eerste berichten kwamen in van waargenomen aardappelziekte. Be- sputung met Bordeauscht- of Bour gondische pap ter bes rijding daarvan moet worden aangewend, zoodra men de ziekte waarneemt, liefst nog eerder, zelfs al eind Junibegin Juli bij voch tig-warm, dus broeiend weer. Met slappe Bordeausche pap waarin wat Parij ch groen is gemengd, kan men ook de rupsjes b^ wormstekigheid der vruchten besproeien. Vraag liefst nauw keurig voorschrift van uw rijkstulnbouw- consulent of deskundige In uvr omge ving. Denkt er om, dat Parijsch gtoen zwaar vergift is, en geef van genoemde besproeiing niets aan uw persiken, Ge kunt nu nog winterandrjvle zaaien, maar maak eerst het zaaibed goed vochtig; in droge aarde zou het zaad niet opkomen. Neem geen zomer andij vie, deze is niet zoo hard en la najaar minder tegen de vorst bestand dan de wiatersoort. Het is nu ook de tijd om andijvie te plantendit doet men ln goeden, behoorlijk lossen grond welke men daartoe één steek heeft omgespit. Giet na planting, als het droog ls, de planten wat, ze vatten dan beter aan. Schoffel bij veel regen tusschen de planten den grond wat los. Vele planten zijn vooral thans zeer dankbaar voor een begietiug met vloei bare mest, welke men echter nooit te sterk moet nemeneen herhaalde zwakke begieting is veel beter. Doe dit niet, als de planten droog zijo, dus niet midden op den dag of als de zon erg schijnt, maar tegen den avond. Wie roet tot zijne beschikking heeft, kan met een slappe oplossing hiervan ook zeer den groei doen aanwakkeren en daarmee aan zijn planten een fris- sche groene kleur beznrgen. Pluk uw frambozen als ze donkerrood zijn bij de minste aanraking in de hand De Belgische Senaat heeft met 74 tegen 55 stemmen en 5 blanco het geheele wetsoslwerp-Nolf betreffende de universiteit van Gent aangenomen. De zenuwachtigheid, welke er de laatste maand heerschte ln de Laliaan- sche politieke ktfngen, is totaal weg, na de redevoering van Mussolini en na de belde veitrouwensnota's. D3 bladen zijn alle enthousiast over 's mans per soonlijke successen, en etkeaaen ronduit dat hij thans den weg vrij heeft, om zijn fascistische doeleinden na testreven. De eenlge groote groep, die het tegen hem opgenomen had, was die der Popo- lari en daarin is een schenring ontstaan van onherstelbare afmetingen de eene belangr^ke persoonlijkheid vóór de andere sa, wordt uit de pattij gestooten, omdat hij voor de regeerlog-Mussolirl heeft durven stemmen. De Fransche schuld aan Groof- Brittannlë bedroeg op 31 Maait j.l. 610 000.000 pond sterling, met Inbegrip van de achterstallige rente. De schuld Is betaaibaar in ponden sterling, met uitzondering van een bedrag van 8 400 000 pond, dat in Amerikaansche dollars betaalbaar ls. Met Ingang van den lsten Aug. worden de Dultsche spoorwegtarieven als volgt verhoogdpersonenvervoer le en 2e klasse met 300 pC*., 3e en 4e klasse met 200 pCr. en goede renvervoer met lOO pCt Van de ver hooging voor de hoogste klassen komt 100 pCt. en van die der andere klassen 50 pCt. fen bate van de hulpactie in het Roergebied. - Te Londen wijdt men eenige aandacht aan de verklaring van de Quel d'O ssjr dat de rede van Polncaiéniet bedoeld was cn nooit bedoeld ls ge weest als een antwoord op de verklaring van Baldwin Deze tegenspraak wijst, meent men, op een plotselinge front verandering van den bant van de F^assche regeering, waarvoor men de oorzaak te Brussel zoekt. Oamogelijk is dit niet en het zou in overeenstem mSog zijo met de opmerking van de »B usselsche Standaard* dat mee ia Brussel niet zonder vrees bet hachelijke oogenbHk tegemoet ziet, d::.t Engeland en Frankrijk het volkomen oneens zouden worden. België heeft metterdaad als middelaar tusschen belden nog ahijd een zeer nuttige rol te vervullen es zou bij een duurzame tweedracht tus schen zijn groote bondgeuooten mach teloos tusschen twee stoelen komen te zitten. Zijn werkzaamheid ontwikkelt zich het best in stilte. Men heeft Cuso op het hart gedrukt, dat hij vooreerst maar geen groote redevoering meer moest houden, waarin hij ter wille van de tribune altijd weer hetzelfde moet zeggen over Duitschland's non possu- mus ten opzichte van de staking van het lijdelijk verzet. De woordvoerders der geallieerden mogen echter eenzelf den wenk ter harte nemen, want hun groote woorden beantwoorden aan hun politiek, ln welk geval dit te ge legener tijd uit de uitkomst van de d'plomatische gedachtenwisseling wel zal blijken óf zij zijn van plan ze weer gedeeltelijk op te eten, nadat zij in middels verwarrend op des geheelen toes and gewerkt hebben. De waarschijnlijkheid is dat het tus schen Engeland en Frankrijk niet snel zal vlotten met bet antwoord aan Duitschland en dat men dan meer aandacht zal gaan besteden aan een oplossing, te verkrijgen door den Vol kenbond, die ook een uitweg mogelijk heeft gemaakt uit het Eogelsch-Fransch verschil van de tweede grootte over het Saargebted. en vallen, dan eerst zijn ze rijp. Voor veizea- ding late men ze echter niet zoo rijp worden. Let op de wormpjes, die er raak binnenin zitten. Door wassching gaat veel ran het aroma verloren, daarom wassche men ze alleen als ze niet rein zijn. Ook de morellen plukke men eerst dan, of lievermen knippe ze met een schaartje om kneu' zing te vooikomen, als ze een douker- roode kleur hebben. Besche m uw morellen en bessen tegen de musschen, door er een net over te hangen. Velen snoeien ook thans de bessen, ze krij gen door inkorting der loten meer zon en worden daardoor spoediger rijp en zoeter. Ook de zwarte aalbessen zijn door de vogels erg gewild en moeten dus, als men ze behouden wil, be schermd worden. Weet ge wel huls moeder, dat van de zwarte bessen een uitstekende gelei kan worden bereid welke tegen verkoudheid en andere ongesteldheden een heilzaam middel is f De Belgische Kamer heeft gisteren de beraadslaging over het regeerlngs- voorstel in zake de verlenging van den militairen diensttijd beëindigd De verschillende amendementen om den diensttijd op 8, 6 en 10 maanden te brengen zijn verworpen, waarna het regeertngsvoorstel om den diensttijd te brengen op 12 maanden voor de Infan terie en 13 maanden voor de cavalerie en artillerie is aangenomen met 86 stemmen (liberalen en katholieken) tegen 75 (socialisten, frontpartij en eeoige Viaamsche kath. demectaten) en 5 onthoudingen De ministerraad heeft besloten in het aanstaand najaar op onverwijlde behandeling van de vlootwet aan te dringen, met de bedoeling, haar op 1 Januari 1924 in werking te doen treden. Daar de minister van financiën, de heer de Geer, zich niet met dit besluit meer M kon vereenigen, heeft hij bij H Koningin zijn ontslagaanvrage inge diend. H. M. heeft deze ontslagaanvrage in handen van den raad van ministers gesteld. De heer de Geer is minister sedert 28 Juli 1921, toen hij er het burge meesterschap van Arnhem aan gaf om in het eerste ministerie—Ruys de Beerenbrouck de portefeuille van finan ciën over te nemen van mr. S. de Vries Cz. De heer Albert van der Kallen, directeur-hoofdredacteur van de «Gel derlander" viert op 1 Augustus a.s. zijn zilveren feest als journalist. Den len Augustus werd Van der Kallen aan de Maasbode verbonden dan len October 1899 werd hij hoofd redacteur van het Dagblad van Noord brabant, den 1 Juli 1919 directeur hoofdredacteur van de Gelderlander. van den faillieten boedel. Gedacht wordt hier o.a. aan den grief dat goe deren die onder gerenommeerde han delsmerken in den handel worden ge bracht terecht komen in handen van opkoopers. 2. Aan de Directie van den Water- staat te verzoeken de dienstregeling aan het Rijksveer Moerdijk—Willems dorp uit te breiden (vervroeging der eerste afvaart en later stellen der laatste afvaart) 3. Adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer te Utrecht waarbij vrijstelling wordt gevraagd van het zegelrecht voor kasregisterbons. 4 De Directie der Ned Spoorwe gen te verzoeken op de lijn 's Bosch Lage-Zwaluwe het buurtverkeer weer in te voeren. 5. Niet te steunen de motie der Kamer te Eindhoven, waarbij de Re geering wordt verzocht eene commis sie te benoemen ten einde de organisatie der Kamers opnieuw onder de oogen te zien en daarbij meer rekening wordt gehouden met het vereenigingsleven, zooals dat zich in de maatschappij heeft ontwikkeld. 6. Den Directeur-Generaal der Pos- terijn en Telegrafie te verzoeken op het in 1924 te Stockholm te houden VHIe congres der wereldpostvereeni- ter sprake te brengen de wenschelijk- heid le van het aannemen van om rekeningskoersen voor geldzendingen naar het buitenland, zooveel mogelijk aanpassend bij de dagkoersen en 2e van het invoeren van internationale postbewijzen of een dergelijk interna tionaal betalingsstuk betaalbaar aan alle postkantoren in de landen aange- gesloten bij de postunie. 7. Naar aanleiding van adressen van de Kamers te Groningen en te Amersfoort werd besloten den Minister van Onderwijs mede te deelen dat de ontwikkeling van het Handelsonderwijs in streng technischen zin voor het district der Kamer moet worden ont raden en dat de voorkeur moet worden gegeven aan een handelsschool met een litterair economisch karakter. Aange drongen wordt op een wettelijke rege ling van het Handelsonderwijs en op gelijke berechliging in zake subsidiën als H. B S. en Gymnasia en als de Lagere Scholen. 8. Steun te verieenen aan het adres der Kamer te Delft, waarbij de Regee ring wordt verzocht de collectieve arbeidsovereenkomst niet bindend te verklaren. 9. De Regeering te verzoeken bij handelsovereenkomst met België af schaffing resp. vermindering te bedin gen van het in België geheven invoer recht op rietmatten. 10. Steun te verieenen aan het ver zoek van de afd Kaatsheuvel van den Ned R. K Bond van Schoenfabrikan ten waarbij wordt gevraagd de tele foonnetten te Kaatsheuvel en Loon-op- Zand te beschouwen als een net. Het jaarverslag werd aangehoden waarbij de Voorzitter dank bracht aan den Secretaris voor de goede verzor ging. De Rekening over 1922 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f 26 325.26. Aan de Directie der Ned. Spoo we- gen zal worden verzocht trein 1143, die te 7.06 te Lage-Zwaluwe vertrekt en te 8.20 v.m. te 's-Bosch aankomt te doen aansluiten aan trein 1107 die te 8 23 v.m. vertrekt in de richting Eindhoven. Aangedrongen zal worden trein 242, die te 8 uur uit 's Bosch vertrekt ook te Waspik te doen stoppen. Een punt van bespreking maakte uit het stroomtarief van de P. N. E. M Met de andere Noord-Brabantsche Kamers zal van gedachten worden ge wisseld over de vraag of het gewenscht kan zijn de Staten der Provincie te verzoeken een gedeelte van het kapi taal der P. N. E. M. voor rekening der Provincie te nemen om daardoor de P. N. E. M. in staat te stellen de ta rieven te verlagen en deze instelling te doen beantwoorden aan haar Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Tegenover Electriciteit. 't Station. Telei. No. 896. Waalwijk, 20 juli 1923 ln de laatste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat werd o m. besloten. 1. Een adres te richten tot den Minister van Justitie houdende verzoek tot wijziging der faillissementswet in dien zin dat aan de crediteuren grooter invloed wordt gegeven in het beheer de doel nl te zijn een krachtige steun bij de ontwikkeling der Noord-Brabantsche industrie. Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Donderdagmorgen ten half elf had aan de Rijksvakschool voor Leerlooiers en Schoenmakers de sluiting plaats van den cursus 1922/'23 met toekenning der diploma's. Behalve de leeraren en leerlingen, waren tegenwoordig de heeren W, Donker Pzn., lid der commissie van advies en de heeren Dankers, Bergers en Dielwart van den Ned. R.K. Bond van Schoenmakersdatroons- en Schoen- winkeliersvereenigingen. De Directeur der school, de heer H. van der Waarden nam het eerst 't woord en sprak o.m. Mijne Heeren. Aan het eind van een cursus is het steeds nuttig eens rustig te overwegen wat het afgeloopen jaar ons bracht en wat wij voor de toekomst mogen hopen. In het algemeen mogen wij tevreden zijn omdat er voldoende ge werkt is, hetgeen de geleverde proef werken aantocnen. Toch kan meer ijver ten toon gespreid worden en meer ernst en dat geldt vooral voor de looierijafdeeling. Aan de schoenmakerijafdeeling is een gelukkige omstandigheid de aan wezigheid van leerlingen van verschil lende nationaliteiten die tot het in spannen van alle krachten leidt. Vooral aan de onderwerkafdeeling der machinale schoenmakerij kwam bij het schriftelijk examen ook weer zeer duidelijk een edele naijver naar voren wie het beste proefwerk zou maken. Het schijnt voor de meeste leerlingen altijd moeilijk om de wet der traagheid en onverschilligheid blijvend te over winnen, maar zooais gezegd, dit jaar viel het nogal mee. Meer dan tot nu toe zal in de toekomst noodzakelijk zijn een groote mate van parate kennis niet alleen, maar ook een inzicht in het heele wezen van het bedrijf om systematisch uit het bedrijf, waarin men geplaatst wordt, te halen wat er uit te halen is, om de productie op te voeren en het verbruik der noodige grondstoffen zoo oeconomisch te doen plaats grijpen. Groote zelfkennis zal gevorderd worden van hen, die een plaats in de industrie gaan innemen, zoodat zij zichzelf niet overschatten, maar een gepast gevoel van eigenwaarde, van eigen kunnen mag niet ontbreken. Onze school moet haar kracht zoeken in veelzijdigheid en leidt leerlingen van zeer uiteenloopende voorontwikkeling op Wij telden tot heden onder onze leerlingen verschillenden die slechts meer uitgebreid lager onderwijs geno ten, maar ook die middelbaar techni sche scholen, Hoogere Burgerscholen e d. doorliepen, jongens van nauwlijks 17 jaren tot huisvaders van in de 50 jaar; dit is een der redenen waarom aan onze school slechts een breede grondslag gelegd kan worden, ookal omdat het van te voren niet te zeggen is in welk bedrijf of in welke onder afdeling van een fabriek geschoolde krachten noodig zullen zijn. Kan een leerling niet geplaatst wor den in die afdeelir.g waarin hij uitblinkt dan kan hij toch in andere afdeelingen nuttig werk verrichten. Het gering aantal schoenen dat per leerling ge maakt wordt kan nooit de practische handigheid geven die een jarenlange praktijk in een bedrijf vanzelf aan de voldoend begaafden bijbrengt. Ook in de looierij waar onze leeraar looimeester met de leerlingen alle mo gelijke soorten leder maakt, wordt een dergelijke grondslag gelegd, die voor de leerlingen de zeer verschillende richtingen, waarin de looierij zich be weegt, open stelt. Het is dus een vergissing als een industrieel onze oud-leerlingen aan een machine zet en daarvan succes in den vorm van een groote prestatie verwacht. Van te voren kan gezegd worden, dat zulks nagenoeg steeds op een misluk king zal uitloopen. De leerlingen, die de jaarcursusen volgden, kunnen het best toegevoegd worden aan den be drijfsleider en den werkmeester in de fabrieken, onder wier leiding zij zich geleidelijk kunnen inwerken en een kijk krijgen op de eigenaardige eischen van het bedrijf De meest bekwamen kunnen wel direct een zoodanigen post vervullen, maar doen toch verstandig voorloopig alles bij het oude te laten en syste matisch verbeteringen aan te brengen, voor zoover het bedrijf zulks zonder schade toelaat. De fabrikant zal hun steeds de gelegenheid en voldoende tijd moeten geven, om zich rustig in te werken en mag niet direct resultaten verwachten. Meerdere oud-leerlingen, die voldoende tijd gelaten werd en die met takt optraden, brachten het reeds tot belangrijke functies in groote bedrijven en zelfs tot mededirecteuren, zonder dat ze daarop van huis uit kon den rekenen. Een groote fout, waartoe uwe jeugd U kan verleiden, is te scherp op te treden en de in het bedrijf waar U komt aanwezige leiders uwe inzichten te willen opdringen en hunne werkwijze te becritiseeren; zelfs als ernstige fouten gemaakt worden is het in hooge mate onverstandig direct veranderingen te willen forceren, eenvoudig omdat men nog niet het vertrouwen van hen, die daarover beslissen moeten gewonnen kan hebben. Hoe minder gij U op den voorgrond dringt, des te meer zal uw werk tel doen, als het goed en weldoordacht is. Wij leven in een moeilijken tijd en het zal voor U zwaar zijn een goede plaats in de industrie te krijgen, maar daarom niet den moed verloren want de industrie zal steeds meer goed on derlegde krachten noodig hebben. Gedenk wel er komt ook nog wel een andere lijd. Als wij den toestand in de industrie sinds 1914 beschouwen dan kunnen wij zeggen, dat na de sombere vooruitzichten aan het begin van den oorlog een tijd van ongekende voorspoed gevolgd is, een voorspoed Evenals in de en ondragelijk schijnt, zoo is die benauwend werd. natuur het benauwend wordt als de zon altijd het in de industrie gegaan. 'Dat zulks niet blijvend zou zijn kon iedereen vermoeden, maar niemand dacht, dat de zon van voorspoed zich zoolang en zoo absoluut zou terugtrekken achter dreigende wolken. Evenals in de na tuur kunnen wij ook hier veilig aan nemen dat de zon er nog is, dat achter de wolken de zon schijnt. Ook gij kunt er toe bijdragen door groote plichtsbetrachting, dat de zon wederom doorbreekt en dat voor onze Nederlandsche industrie een betere tijd aanbreekt. In dezen zin wensch ik U allen suc ces toe. De Voorzitter van de Commisse van Advies deelde mede tot zijn spijt ver hinderd te zijn deze sluiting bij te wonen. Wij zien hier echter in ons midden de heer Donker, lid der com missie van advies, die zich wederom de reis van Rotterdam heeft getroost, alsook de vertegenwoordigers van den Ned. R K. Bond van Schoenmakers patroons- en Schoenwinkeliersvereeni- gingen, die ik bij deze dank voor hunne belangstelling en die ik, zoo zij dat wenschen, gaarne in de gelegenheid zal stellen iets tot de leerlingen te zeggen. Alvorens nu tot het mededee- len van den uitslag van het examen en het uitreiken der diploma's over te gaan, meen ik dat de leeraren Stiitz en Gediga en mogelijk ook anderen nog iets tot de leerlingen zullen willen zeggen. Daarna verkrijgt 't woord de heer A. Stütz, hoofdleeraar van de schoen makerij afdeeling, die zegt Mijne Heeren. Het zij mij vergund eenige woorden tot de leerlingen te richten. Ik wil het deze maal kort doen en U vooral daaraan herinneren, wat ik gedurende het jaar U op het hart gedrukt heb. U verlaat dan onze school in een tijd, dat het geheele fabrieksleven ziek is en menigeen zal met bezorgdheid in de toekomst zien, doch hij die flink is, zal ook in dezen tijd gewild zijn, want de industrie heeft flinke krachten noodig. Niet hij die hoopt, of aanneemt, of verwacht dat iets bepaalds gebeuren zal kan op succes in zaken rekenen, maar slechts hij, die weet hoe zijne rekening uitkomt. Hij grondt zijn calcu latie op getallen, waaraan niet te twijfelen valt. Het raden en schatten laat hij gaarne aan de massa over- na- apers en meeloopers, die slechts een bepaald beroep aannemen omdat anderen daarin succes hebben. De tijden komen weer, dat het onderscheid tusschen werkelijk weten en schatten beteekenen zullen succes of achteruitgang, dus winst of verlies zal uitmaken. In dezen tijd komt zelfs de anders zeerwetenschappelijke zaken man in de verleiding het niet zoo nauw te nemen met de nauwkeurigheid van zijne berekeningen en calculaties Het moet met klem gezegd, dat zulks zeer gevaarlijk is en de zaak ten verderve kan voeren, daarom mijne vrienden oefen U in het weten en laat het gissen achterwege. Houdt U aan het woord van den dichter die zeide Wissen ist des Lebens Preis Gliicklich ist, wer weisz Aber das macht nicht den Mann, Gliicklich ist, wer weisz kann'. De hoofdleeraar-looimeester de heer Gediga spreekt ongeveer 't volgende Mijne Heeren. Zooals U allen reeds bekend is, loopt met den dag van heden de cursus 1922/ 23 af. Op grond hiervan zijn wij thans nog eens bijeen hetgeen tot onze spijt voor de meesten de laatste maal is om de resultaten bekend te maken en aan te hooren. doch ook om al het andere wat daarbij behoort (d.w.z. gedeeltelijk tenminste) af te handelen In de eerste plaats zou ik eenige opmerkingen willen maken over de door den Directeur medegedeelde uit slagen. Zooals U allen gehoord hebt, waren deze laatste op een kleinigheid na, in het algemeen zeer goed en spreken dan ook onze tevredenheid daarover uit. Echter zooals bij zulke gelegenheden meer voorkomt, zullen zich onder U wellicht eenige heeren bevinden, die met de medegedeelde resultaten uiet geheel instemmen of misschien de ge dachte hebben, dat hun onrecht aan gedaan is. Mijne Heeren, ik kan U slechts vrij 99

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5