HOTEL JOSEH EN" - OISTERWIIH. Binnenland. Letteren en Kunsli Ingezonden Stukken. SPORT. Gemengd Nieuws. lederen avond lederen Zaterdag- Teadansant i 31087 HAARSTEEG. Zondag gaf de zoo gunstig bekende zangvereeniging uit Engelen een concert in den tuin van den heer M. Achten alhier, met mede werking van onze harmonie St. Cecilia. De tuin was overvol en het ging er den geheelen avond gezellig toe. De zangnummers zoowel als de muziek nummers werden alle zonder uitzonde ring meesterlijk uitgevoerd. Allen waren dan ook vol lof over den heer Van Heyst, directeur van Aurora, die zoo'n uitstekende zang vereeniging op zoo'n kleine plaats als Engelen tot stand heeft weten te brengen. Wij danken dan ook Aurora en onze harmonie die ons zulk een genotvollen avond verschaft heeft en spreken hier bij den wensch uit Aurora nog meer malen in Haarsteeg te mogen hooren. Deze beide vereenigingen zijn voor nemens aan het concours dat 5 Augus tus a.s. te Raamsdonksveer gehouden wordt, deel te nemen. SPRANGCAPELLE. (Voormalig Sprang). De 13-jarige F. v. d. B. alhier had Maandagavond op het voetbal terrein het ongeluk zoodanig te vallen dat z'n pols werd ontwricht en genees kundige hulp van Dr. v. d. M. moest worden ingeroepen. WASPIK. De prijs van het spek is nog steeds dalende. Naar vette varkens is geen vraag. Schoon gewicht wordt nog 30 a 32 cent per pond betaald. De ZEcrw. heer A. Laagerwerf, die de volgende week Maandag zija terugreis naar zijn missiegebied Nieuw- Zeeland aanvaardt, zal Zondag 29 Juli a.s. hier een afscheidspreek houden. De kwaliteit der aardappelen wordt beter. De prijs is eenigszins dalend. Men besteedt nog 35 cent per 5 L. Dank zij de gunstige weers verandering zijn de suikerbieten heel wat bekomen en al zuilen de meeste perceeien wel niet zoo'n fliak beschot geven als vorige jaren, toch mag over 't geheel een middelmatige oogst ver wacht worden. Het vooruitzicht der bletentelers, die op een zeer slechte opbrengst gerekend hadden, is dus wel wat verbeterd. De kersenoogst schijnt een mee valler te zij aOf het mogelijk de schuld is der geringe verzending naar het buitenland, is ons onbekend, doch dagelijks klinkt het langs de straten «Kerstmannen, rijp en rond enz.». De prijs is tamelijk hoog en bedraagt voor goede kersen nog 30 cent per pond. J.I. Maandag, door Z.D.H. den Bisschop van's Bosch voor deze parochie voorgeschreven Aanblddiagsdag, wer den de H.H. Missen gelezen om half zeven, acht en Hen uur, de laatste plechtig gezongen. Aan den wensch van Z.D.H., om dien dag eene bloemen hulde te brengen, was rijkelijk voldaan. Het priesterkoor was als 't ware in een bloementuin herschapen. De plech tigheid werd 's avonds om 7 uur met een plechtig Lof en Te Deum gesloten. RAAMSDONKSVEER. Onze Veere- naar de heer H. v. Dongen AWz., leerling der H B.S., had het genoegen bevorderd te worden van de 2e naar de 8e klasse. Met grootc voldoening mag het personeel van de Chr. M.U.L.O. School, Hoofd de weled. heer A, P. Calliber, neerzien op het afgeloopeo «cursusjaar». De vier leerlingen die examen deden zijn alle» geslaagd. Zaterdag slaagde de laatste, cl. de heer W. v. Raams- donk, voor de 3e klasse H.B.S te 's Bosch. Zou het dan ook te veel gezegd zijn ais men zegt, dat ieder die het wel meent met deze school en graag haar bloei ziet bevorderen, het diep betreurt dat het Hoofd, die naar zija beste weten en met alle krachten de belangen der school heeft gediend, (vandaar dan ook, althans voor een zeer groot deel, de groote toename van het aantal leerlingen), met 15 Sept. a.s. naar Utrecht vertrekt. Eind vorige week nam Mej. M. Calliber afscheid van >De Jonge Meisjes- krans». Enkele jaren was zij de leidster dezer krans. Als bewijs van groote erkentelijkheid voor het vele dat mej. C. voor deze krans was, werd haar door de leden een prachtige koperen vaas aangeboden. Als personen gelijk de familie Calliber, die ic velerlei opzicht het ware belang der gemeente behar tigd hebben, haar verlaten is dat werke lijk een groot verlies, MADE. Met ingang van 29 juli a.s. wordt de lijnwerker C. v. d. Veeken van wachtpost 10 overgeplaatst naar wachtpost 17 te Raamsdonksveer. ioirée dansante, en Zondagmiddag i de tearoom. De Directie, BERN. HEGEMAN. j De heer J. v. d. Elshout alhier behaalde bij het te 's Bosch gehouden examen het politie-diploma. Mede in verband met het weg nemen der afsluitboomen aan de over wegen der spoorwegen gaat Mejuffrouw de Wed Jacobs den dienst als wach- teres met pensioen verlaten. Zondag deed onze harmonie St. Cecilia een rondgang door de gemeente, 't Ware te wenschen, dat Made spoedig eene Muziekkiosk kreeg, opdat we de harmonie eens vaker te hooren kregen. Zondagavond werd de rust ver stoord door eene vechtpartij waarbij 't heet toeging. Zekere v. G. werd zoodanig met een bierflesch bewerkt, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. DUSSEN. Deze week hebben de ledec van de Fanfare »Wilhelmlsa» een genoeglijker» avosd gehad. Na hue repetitie voor het a.s. concours te Raamsdonksveer (waar zij op 5 Aug. a.s in de tweede afdeeling moeten uitkomen) werd hun door deu heer J. Leemans een vischmaal aangeboden, terwijl voor het verdere van den avond de leden zorgden door muziek en zang. Op het gemeentesecretarie liggen ter inzage de stukken van de» Benzine- MaatschappiJ »Da Automaa:», welke vergunning vraagt tot het bijbouwen van 2 kluizen In deze gemeente. Zondag j.l. reden door onze gemeente in een grootc vaart drie personen per rijwiel. Ia den z.g. Krekel- draal gekomen zijnde, (waar twee waar schuwingsborden staan, ééo vaa den A.N.W.B. met het opschrift »Gevaar- lijke bocht» ea ééa van de provincie met «Gevaarlijk») schoof een dezer personen zijn fiets onderuit, wat aan de groote vaart te wijten zal zijn. De berijder liet zich vac de fists vallen en kwam met een smak op de straat terecht en bezeerde zich ernstig aan hoofd, armen en beenen, zoodat men geneeskundigs hulp zou inroepen. Dr. de Groot was echter afwezig, waarna hij verbonden werd door de Wed. v, d. Pluijm, haar zoon G. en Mej. Rijken, welke eerst de wonden hadden uiï- gewasscheo. Het rijwiel was niet meer te berijden» zoodat men dit is Dussen moest achterlaten. Vrijdag 27 Juli a.s. worden twee personen uit deze gemeente ingelijfd bij het 17 R. I. ts Venlo. Da hooioogst kan men hier voor geëindigd beschouwen. Er was dit jaar volop hooi en ze hebben er prachtig warm weer op getroffen. Ook de boonen schijnen met dit weer te gaan groeien. Op enkele plaatsen bloeien ze reeds volop. DONGEN. Op het j.l. Zondag te Breda gehouden concours heeft onze Zangvereeniging „Wilhelmina", Direc teur de heer M. J. Knoop, een prachtig succes behaald. Niet alleen werd in de 2e afdeeling Mannenkoren den lsten prijs verdiend, doch tevens ver wierven onze zangers door het beha len van het hoogste aantal punten van alle mannenkoren twee extra prijzen, n.l, een massief gouden medaille van Z. M. den Koning van België en een zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in onze provincie met 100 gulden. Voorwaar een mooi suc ces. Directeur en zangers van harte proficiat. Naar de „Tel." verneemt zijn er ernstige moeilijkheden gerezen over de eventueele uitvoering van de Vlootwet tusschen den gouverneur-generaal mr. Fock en den minister van koloniën in Den Haag. De Indische vlootvoogd, W. J. G. Umhgrove is afgetreden, daar van mr. Fock geen medewerking voor het uitvoeren van de vlootplannen is te wachten. De gouverneur-generaal gaf aan het departement van koloniën telegrafisch te kennen, in dezen be narden tijd niet te kunnen meewerken aan het vestigen van de vlootbasis. De minister van koloniën deelde deze zienswijze niet en het gevolg is geweest de benoeming van den heer A. F. Gooszen tot vlootcommandant in Indië, die, naar men weet, een be kend voorstander van de vlootplannen is. Om deu verkoop door handelaren aan particulieren in café's en restaurants (een vorm van vliegende winkels) tegen te gaan, zal getracht worden in samen werking met de beide andere Ned. Middenstandsbonden, met organisaties als Horecaf, overeenstemming te ver krijgen om dergelijken verkoop in hotels, café's en restaurants io verschil lende plaatsen onmogelijk te maken. Ia dezen geest is tusschen de 's Gr&- venhaagsche afdeelinges overeenstem ming verkregen. De gewezen hoofdredacteur van .De Dag", de heer J, Schroder, wonende te Amsterdam heeft den heer Broek- huijs gedagvaard om op 25 September a.s., 's morgens om half twaalf te ver schijnen ter terechtzitting van de rechtbank te Amsterdam, teneinde te hooren eisch doen, dat gedaagde worde veroordeeld tot betaling van schade vergoeding en van waardeverklaring van een beslag onder de Amsterdam- sche Bank. De Locomotief betoogt in een artikel vóór de Vlootwet, dat Indië's blik thans naar Nederland gewend is. Nederland moet bewijzen, dat het de verhouding tot Indië begrijptin dralen dreigt gevaar. Kurhaus. Men meldt uit Den Haag aaa 't Hbld. Zij, die de zaal boven het terras verkozen, het warea er betrekkelijk weialgea vonden, ter bevrediging van hun muzikale verlangens, veel en velerlei. Het programma kon zelfs wat overladen genoemd worden en de tot slot gespeelde Taonbausei-ouveiture had gerust achterwege kunnen blijven. Verstandig deed de solist, Jos. Groenen, die slechts drie liederen zong nl. twee van Hugo Wolf: Anacreons Gab e» de Ratteo'aager, als derde Hymnus van Rici Strauss. Uit het eerste lied vasi Wolf sprak berusting eo kalmte, in de Rattenfaager vond men devroolijk- geheimzltinige sprookjesstemming, te danken aan de bezonken voordracht van dezen bariton-bas, wiens stem bijna een betooverende werking heeft. De Hyrnsus viel wat zwaar en maakte niet den indruk, dien de belde eerste nummers verwekten. Schaeevoigt gat voor de pauze eerst Mozart onvervalscht en wel diens ouverture Cosi fan tutte en de ballet- suite Les Petits Riens, klein van opzet maar rein van inhoud. Daarna de variaties van Reger over een thema van Mozart, een van de meest gespeelde orkestwerken van den overigens niet zeer gezochten componist. Telkens wanneer men deze Variaties hoort, zal men de kaapheid van de compositie moeten bewonderen, doch menig muziekliefhebber zal bet daarbij laten. Voor den ingewijde zal het werk wel steeds een voorbeeld van technisch- coon positietalent tjlijven. Worde tot slot nog melding gemaakt van Till Eulenspiegels Lustige Streiche, die dfen Hymnus met Tannbauser ver bond en qua uitvoering eigenlijk in dc eerste plaats had mogen worden ge noemd. Het publiek was aauwclijk tot applau- diseeren in staat, de solist werd zelfs met moeite éénmaal teruggeroepen. Zondag had te Breda hst con cours plaats In de hoogste afdeelingen Fanfare en Harmonie, uitgeschreven door de K. E. Muztekvereenigiug »De Unie» te Breda. 0>?er 't algemeen werd zeer goede muziek gemaakt. De jury Stelde blijk baar zeer hooga elschen. De uitslagen zijn Eere afdeeling fanfare: 1* prijs met 113 p. Onderling Genoegen K'Ommenie dir. G. Schaar2e prijzen Oescendo, S!oterdijk, Amsterdam, dir. P. Kcijzer 99 p.St. Cecilia, Ammerzoden. dir. P. J. G. Bazelaat 95 p. Afdeeling Uitmuntendheid Harmonie le pr, 8H p. Orpheus, Tubu'g, dir. J. L. Kroes; 3e prijzen: Vrijwillig Mu ziekkorps, Tiel, dir. F Hendricks met 84 p.; Blumentiit, Rotterdam, dir. job. J. Hoeffgen met 80 p. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare le pr. niet toegekend 2e pr. met 107 p. Concordia Helden-Panniagen, dir. C. C. j. Rinket3* prijzen S'. Cecilia» Stampersgat, dir. A. van Helvert met 89 p. Volharding, Dordrecht, dir. C. de jong, mef 84 p. Eere afdeeling Harmonie: le prijs Kon. Harmonie Cecilia, Princenhage, dir. C. Puis, met 113 p 3e pr. Ph - leutonia, Eindhoven, dir. Jos. Rijken met 96 p. 3e pr. Volharding, S een- bergen, dir. P. J, Oomens met 84 p. (Buiten verantwoordelijkheid der Red). Mijnheer de Redacteur. In uw nummer van 1.1. Zaterdag las het bericht, dat in een deze week te houden vergadering van den gemeente raad zal beslist worden over eene aanvraag van het departement „Lang straat" van de Mij tot Nut van 't Algemeen om de beschikking voorloopig over eene 2 klassige school voor het geven van U. i. o. Geachte redactie, ik zou deze aan vrage even aan eene zoo objectief mogelijke beschouwing willen onder werpen, vooral met het oog op de bezuinigings-idee, van welks promotor in den gemeenteraad, ik en zeker vele ingezetenen met mij bij de a.s. behande- iing dezer kwestie, de beste ver wachtingen koesteren. Waar bij de subsidie-aanvraag voor eene school van middelbaar onderwijs, die reeds bestond, en die thans eene uitbreiding erlangen kan van ongemeen belang voor heel het opkomend ge slacht, waar we in de geheele Lang straat en omgeving geen enkele middel bare inrichting hebben, de klok der bezuiniging zoo ernstig moest luiden, daar zal dit zeker geschieden, waar het hier geldt de stichting van een geheel nieuwe school, die best tot beter tijden kon worden uitgesteld waar nog pas gebleken is, dat er geen groote behoefte aan bestond. Waalwijk heeft steeds tot aller te vredenheid zijn M U. L. O. gehad. Waar dit bij de nieuwe wet verviel, werden alle pogingen aangewend om een U. L. O. volgens deze wet aan onze openbare school te behouden, temeer waar deze zou kunnen dienen als voorbereidingsklas der Rijksnormaal school welke eerste was opgeheven Alle pogingen die hier en daar, links en rechts werden aangewend slaagden niet, de lagere school in Baardwijk werd zelfs opgeheven, maar eilacie het lukte niet aan het vereischte aantal te komen. Dus onze bestaande openbare M.U.L O. school, met haar onderwijzend personeel, kon door gebrek aan leer lingen niet worden omgezet in een U. L. O. school en kreeg het huidige personeel als zoodanig zijn ontslagen daarmee uit. Wat ziet men nu gebeuren Kort nadat dus bewezen was dat geen behoefte was aan U. L. O. in onze gemeente wordt er vanwege het Nuts departement een comité opgericht om tot stichting over te gaan van een U. L. O. voor Nutsonderwijs. Men gaat er op uit en zoo waar men komt tot het noodige aantal leerlingen, in hoofdzaak buiten Waal wijk, maar enfin Waalwijk kan er voot betalen en dat is ook iets. Gaat dat op Men geeft hoog op van 't openbaar onderwijs; toen men dan de openbare U. L O. kon behouden, voor iedereen toegankelijk en zooals men voorgeeft, voor iedereen gewenscht en noodzake lijk, toen waren er zoogenaamd in Waalwijk en omgeving niet voldoende leerlingen te vinden en nu voor een Nutsschool wel. Dus zou men zeggen, het ging dus niet om het zoo gewilde, het zoo noodzakelijke openbaar U.L O. onderwijs, maar er moest in onze gemeente Nuts-onderwijs komen. Men fluistert zelfs dat bij de propa ganda daarvoor heel leelijke dingen gezegd zijn over onze Handelsschool, maar daarop ga ik niet in, alleen wil ik er wel tegen waarschuwen dat men niemand mag dupeeren en dat gebeurt als men zegt dat het onderwijs aan de Nuts school ongeveer 't zelfde zal zijn dan aan de Handelsschool, dat is geheel onjuist en moet voor de betrokkenen wrange ondervindingen opleveren. U L. O. onderwijs is lager onderwijs zonder een enkele aansluiting, de Handels school geeft middelbaar onderwijs met prachtaansluitingen voor alle posities, ambten en betrekkingen, zooals in Uw blad is uiteengezet. Waar m.i. gebleken is dat de wensch naar, de behoefte aan openbaar U.L O. voor onze gemeente (laat anderen voor zichzelf zorgen) niet bestaat, daar is een uitgaaf, welke ook, ten deze ongemoti veerd. Nu neemt men genoegen met voorloopig twee lokalen, mogelijk een volgend jaar drie. Zegt dat men nu nog de oude openbare school kan geven, kan dat ook als er drie komen en wat moet er gebeuren als deze vandaag of morgen wordt afgekeurd, wat geschie den zal, dan maar weer een nieuw gebouw? En dan de aan te brengen veranderingen, schoolmeubelen, mate rialen en uitkeeringen, toch minstens weer f 10.000 en dat voor 18 leerlingen uit Waalwijk, waar er naar ik meen 24 moeten zijn en hoeveel van die 18 vragen nu werkelijk Nuts-onderwijs? Waar moet 't toch heen Zullen, als de gemeenteraad direct hierop ingaat, anderen weer niet worden wakker ge schud, ook wat lager onderwijs betreft En moet men voor 18 leerlingen uit Waalwijk dezen weg op. Voor die en kelen die persé Nuts-onderwijs wen schen is een prachtgelegenheid in den Bosch, met prima Nutsonderwijs. M. de Redacteur, ik hoop en ver trouw dat onze gemeenteraad, zeker het katholiek en christelijk element (al zit dan een christelijk hoofd der school in het comité tot stichting van een Nutsschool) zich wel tweemaal zal be denken en zich zoo maar niet zal laten brengen op een spoor, dat om tal van redenen niet het juiste is en tegen de belangen der gemeente en haar zeer berooide financiën. Want ik vraag mij tenslotte af, wie lanceeren hier in hoofdzaak deze princiepen en plannen, met de resultaten waarvan men ons Waalwijkers later laat zitten, geslaagd of niet geslaagd Mijnheer de Redacteur, ik hoop dat men dit objectief oordeel nu eens fat soenlijk zal overwegen, al is het ano niem. 't Geen er in staat is er niet te minder om waard en eerlijk bedoeld. WAALWIJKER. Voetbalsport. WAALWIJK. A.s. Zondag beginnen de serie wedstrijden uitgeschreven door de R. K.V.V. „H. E. C.", waaraan vier clubs deelnemen. De loting bracht de volgende ploe gen tegen elkaar: 2 uur W.S.C. 1-R.W.B. I. 4 uur Quick I—B.F.C. I, Tilburg. Nu de grootste warmte achter den rug is en hier sinds geruimen tijd niet meer gespeeld is, verwachten wij veel belangstelling. Den voetballiefhebbers staan dan ook mooie wedstrijden te wachten. Vooral in de eerste ontmoeting zal de spanning niet ontbreken. W.S.C. heeft den laatsten tijd wel getoond de meerdere te zijn maar R.W B. zal de overwinning niet cadeau geven, zoodat het een vurige strijd zal worden De tweede wedstrijd komt het welbekende Quick tegen het hier vrijwel onbekende B.F.C. uit Tilburg. B.F.C. speelt in de overgangsklasse van de R K F. Het is een flinke faire ploeg waarvan vooral den mid-half uitblinkt. Quick staat dus een zware strijd te wachten en wij durven ons dan ook aan geen voor spelling wagen. Zondag 5 Aug. wordt de finale ge speeld voorafgegaan door een vriend schappelijke wedstrijd om een herin neringsmedaille tusschen juliana. Baard wijk en een zomer-elftai van H E C. Wanneer het weer nu maar mee werkt, verwachten wij een ongekende drukte op het H E.C -terrein. Duivensport. SPRANG. De Postduivenvereeniging „De Zwaluw" alhier hield j.l. Zaterdag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Lier (België). Afstand 69 K M. De prij zen werden als volgt behaald le prijs A. Spuijbroek, 2e prijs W. M. Genuït, 3e prijs N. Snijders. MADE. Zondag hielden de vereenigingen „Prinses Juliana" en „Gevleugelde Vrienden" in combinatie een wedstrijd van uit Lier (België.) Uitslag: Jac. Vos 1, 2 en 27, A. v. Hoof 2 en 16, W. v Meel 3, L4 en 30, A. de Reijer 4 en 23, P. de Laat 5, J. Hoevenaar 6, M. Broeken 7, 20 en 41, D. j Kop 8, 9, 15, 21, 22,34, 35 en 42, B. J. Broeders 10. 11, 28. 29 en 30, C. Pullens 13, 19, 31, 39 en 40, J. v. d. Ven 16, 32 en 33, H. de Laat 17, B. v. Dongen 18, 24, 26, J. Norbart 25, H Weiten 37. DRUNEN. De „Vliegende Vrienden", geves tigd op het jongenspatronaat hield j.l. Zondag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Mons. 160 K.M. Los 8 uur. De eerste duif werd ge constateerd om 10.8.20 uur. De prijzen werden behaald als volgt: 1 6 14 A. v. d. Veer, 2 5 Veltman, 3 12 L. van Drunen, 4 8 13 A. v. d. Steen, 7 10 J. v. d. Steen, 9 11 M. Klomp. Maandagmiddag omstreeks half zes Is ter hoogte van de Postbrug, onder de gemeente Sassenhelm een ernstig auro-oageluk gebeurd. De heef P. J. Spuymao, procuratiehouder der fi nia Zaalberg te Leiden, wonende Nassaulaarv, te Oestgeest, was met zijn auto uit Noordwijk komende, juist het tolhek gepasseerd en wilde rechtsom de Postbrug oprijden, toen, waarschijn lijk door een defect aan de stuur- Inrich'ing» de auto, waarin behalve de heer S. zijn echtgenoote, zijn 18-jarige dochter en haar verloofde zaten, achter uit reed. De heer S. en zijn aanstaande schoonzoon sprongen nit den auto en trachtten dezen tegen te honden. Dit mocht niet gelukken en de auto reed met de beide overige inzittenden achter uit de Haarlemmervaart In. De tol gaarder Bouwmeester en zijn zoon stelden dadelijk al het mogelijke in het werk om mevrouw S. en haar dochter te redden. Na veel moeite is het gelukt mevrouw S. behouden aan wal te brengen de dochter was echter, vermoedel^k doordat de auto gekanteld was in de diepte verdwenen. Eerst poogde de zoon van Bouwmeester door zich met een lijn om zijn lendenen, in het water te begeven, de drenkelinge uit het diepe water op te duiken. Toen dit niet lukte, heeft men zijn toevlucht genomen tot het bezigen van stokken met haken. Na ongeveer een twintig minuten aldus doende te zijn geweest heeit men het meisje opgehaald. De levensgeesten waren toen reeds ge weken» Ofschoon spoedig daarna de heer Zaalberg, die inmiddels was ge-

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2