IE MM HET HlH incii Tweede Blad. Nieuws uit Neusden, Nui mm. 62. Woensdag 25 Juli '23 Jubileum nummer. Ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings-jubileum van H. M. de Ko ningin zullen wij een jubileum-nummer uitgeven. De inhoud is geheel gewijd aan het Oranjehuis; portretten van de voor ouders in rechte lijn van onze Konin gin zullen worden opgenomen, bene vens portretten van H. M. zelve. Prin ses Juliana, enz terwijl de tekst zich bezighoudt met de belangrijkste ge beurtenissen uit H. M.'s regeering en die uit het Oranjehuis, verhaald door uitstekende medewerkers. Het geheel zal minstens 8 kwarto pagina's bevatten en gelegd worden in een omslag die wij voor onze adver teerders beschikbaar hebben gesteld. Een doeltreffender reclame is dan ook niet denkbaar. Immers, het is een blijvend aandenken en wordt 't derhalve bewaard en elk abonné ontvangt dit nummer gratis. Tenslotte hebben wij gemeend geen extra tarief voor de annonces te moeten berekenen doch het tarief van „De Echo van het Zuiden" toe te passen n.l. 20 cent per regel, zoodat het voor niemand een bezwaar kan zijn om van deze eenige mooie en zakelijke gelegen heid te profiteeren. De Administratie. Jubileum-feesten. Kinderen Volksspelen, Vliegerwedstrijd, Namens de Commissie van voor bereiding kunnen wij reeds het na volgende meedeelen De datum der kinder- en volks spelen en van den vliegerwedstrijd is bepaald op Maandag 20 Augustus a.s. Aan Hoofden van scholen is een circulaire gezonden met in te vullen lijsten voor de deelnemende school gaande jeugd. Wat de schoolvrije jeugd betreft kunnen de deelnemers aan hierna te noemen wedstrijden zich opgeven tot uiterlijk 18 Augustus bij .- Nico M. van der Hammen, Qroote Straat. (Voormalig Besoijen.) A. Prinsen, Mr. v. Coothstraat 13. Fr. Smolders, St Antonius-Parochie Henri Pullens. Qroote Straat 81, (Voormalig Baardwijk). De wedstrijden voor deze (ook mogen leerlingen van 7e, 8e en 9e leerjaar deelnemen) bestaan inSprietloopen en Hindernisbaan. Voor deelneming aan laatstgenoemd nummer is het dragen van gymnastiek-schoenen ver plicht. De wedstrijden voor de schoolgaande jeugd bestaat uit: Eerste leerjaarHardloopen. Tweede Steenen rapen. Derde Ruiterwedloop. Vierde Driebeenwedloop. Vijfde Tonnetjes kruien. Zesde Blaastrappen. De deelnemers aan dit laatste num mer moeten zelf zorgen voor een met lucht gespannen blaas bevestigd aan 4 M. koord. Bij den te houden Vliegerwedstrijd zullen de deelnemers beoordeeld wor- den naar de volgen :e gegevens 1. De grootste vlieger. 2. De mooiste vlieger. I, 3. Meest symbolistische vlieger. 4. De verststaande. 5. De mooist staande. Om de zwakke sexe niet uit te sluiten zal bovendien een Eier-wedloop gehouden worden voor meisjes. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de wedstrijden reeds aanvangen des morgens om 9 uur. Mogelijke wijziging zal nader worden bekend gemaakt. De Commissie zal in staat zijn prachtige prijzen beschikbaar te stellen In de gisteravond gehouden ver gadering is besloten dat de datums der a.s. feestviering definitief bepaalc blijven op Zondag 19 en Maandag 20 Augustus a.s. Omtrent de grootsche plannen voor een schitterenden historischen optocht hopen wij spoedig nadere mededeeling te kunnen doen, alsook betreffende een buitengewone attractie, waarover het comité thans nog in onderhande ling is. Het comité verzoekt ons de vereenigingen uit te noodigen zich op te geven voor deelname aan den his torischen optocht. Men behoeft zich niet te laten afschrikken van de kosten men kan aan zeer billijken prijs een groep vormen, daaromtrent geeft he comité alle inlichtingen. Zoo ware b v door de gezamenlijke voetbalclubs een aardige groep of wagen te vormen voorstellende de sport in vroegere eeuwen of i.d. Wie neemt het initiatief de deelname moet zooveel mogelijk worden uitgebreid, opdat de optoch schitterend slage In voormalig Besoijen is thans de volgende commissie voor de a.s. feestelijkheden tot stand gekomen H. J. van Dommelen, VoorzitterO. F. Couwenberg, SecretarisJac. Th. Muller, Penningmeester; J. Blok,J.W. Brock, H. J. v. d. Hammen. Zij zal met kracht de deelname aan de jubileumfeesten van Groot Waalwijk bevorderen. Het is der commissie goed oevertrouwd. In een in voormalig Baardwijk door de gecombineerde buurtcommis- sles zeer druk bezochte vergadering werd door den eere-voorzitter van de buurt Kruisstraat den heer J. A. J van Heijst Jr. 't volgende gesproken Zeer Geachte Vergadering. Nu ieder rechtgeaard Nederlander Ich opmaakt ter heugel^ke herdenking «?an het a.s. Regeerings-jubllé van H M. Koningin Wilhelmina, doet het zeer onaangenaam aan bij herhaling in de dagbladen te lezen hoe communisten en socialisten aan dit Gezag en daar door aan ons Koningschap afbreuk doen In den Rotterdamschen gemeente raad toch, kon een Dr. van Ravensteijn vrijelijk aan zijn sarcasme uiting geven In den Bosschen raad deed een van Mastrlgt voor zijn Rotterdamschen collega waarlijk niet onder. Nog zoude ik hie: mede kunnen voort gaan, doch deze enkele voorbeelden bewijzen te over, hoe men onze ge liefde Koningin, die regeert bij de Gratie Gods waardoor zi] erkent afhankelijk te zijn van Hem, die het Al bestiert bij de behartiging van hare zware, doch verheven taak durft krenken. Het is daarom, dat ik gemeend heb tegen zulke snoode handelwijzen een ernstig protest te moeten doen hooren en U daarom voor te stellen de vol gende motie met algemeene stemmen aan te nemen: »De verschillende Buurt-Commlsslën te Waalwijk (voormalig Baardwflk) ter voorbereiding eener luisterrijke herden king van het a.s. Regeerings Jubilé van Hare Majesteit Konlngio Wilhel mina in vergadering bijeen, uiten hare diepste verontwaardiging over de wijze, waarop zekere revolutionaire groepen niet schromen in het openbaar op te treden tegenover Hare Majesteit, de zoo edele telg uit het zoo roemrijk en doorluchtig geslacht van Oranje en gevoelen zich gedrongen, onder be vestiging harer onwankelbare trouw aan het Huls van Oranje, Hare Maje steit hulde en dank te brengen voor de onschatbare weldaad Harer zegen rijke Regeering en gaan over tol de orde van den dag*. Deze motie werd onder daverenc applaus door de vergadering aange nomen. Naar wij vernemen stellen Burg. en Weth. den raad voor de straten o m. aldus te noemen. Van het Hoekeinde tot de Haven Hoofdstraatvan de Haven tot de Be- soijensche Steeg, Grootestraatvan de Besoijensche Steeg tot de grens, West einde; de Besoijensche Steeg blijf' Besoijensche Steeg. Vanaf de grens van voormalig Baard wijk tot aan de Laageindsche heul (bi Treffers) Laageindevanaf de Laag eindsche heul tot de Hoogeindsche heul (bij het klooster) Kruisstraat vanaf de Hoogeindsche heul tot aan het Kanaal, Hoogeinde en de nieuw gebouwde straat bij het Hoogeinde Vooreinde. Door den heer Jac. Oomens is het voormalige Bondsgebouw dat ver kocht wordt, ingezet voor de som van f3800.- Vrijdag a.s. is het voor de parochie van den H. Clemens de aanbiddings dag, die met zoo groot mogelijke plechtigheid zal worden gevierd. Te 6 uur zal het H. Sacrament worden uitgesteld De eerste H. Mis zal geschieden om hal'zeven uur en de plechtig gezongen H. Mis te 9 uur Na den middag te 3 uur wordt een gemeenschappelijk biduur gehouden en des avonds ten 7 uur zal het plechtig Lof tot sluiting geschieden. financieelen last, welke verschillende sing ontstaat in het gezin van den gemeenten, op zich voelen drukken als werkman is èn met het oog op de evolg der in die gemeenten heer- j daaraan verbonden kosten èn uit een schende werkloosheid j oogpunt van moraliteit géén bevredi- Eenige leden wezen op de demora- gend resultaat te verwachten, seerende werking die de werkloos heid uitoefent op de werkloozen en Door de commissie van rappor teurs uit de Staten van Noord-Brabant werd, ondanks de bestrijding vanwege het betrekkelijk klein aantal leerlingen besloten voor te stellen de prov. sub sidie toe te kennen aan de Handels dagschool te Oss en de Schoenmakers vakschool te Drunen. Prov. Staten van Noordfera bant en de werkloosheid. Uit de rapporten der 6 afdeelingen van de Prov. Staten van Noordbraban in zake de prov. begrooting over 192' blijkt dat volle aandacht geschonken we rd aan het vraagstuk der werkloon he'd, zulks mede in verband met den inhoud van het schrijven door de leden Foppele, Van Rijen en Van Beek aan Ged. Staten gericht inzake werkver schaffing. Bij de algemeene beschouwingen werd gewezen op den ondragelijken ïunne omgeving. Het is derhalve nood zakelijk, dat de provincie naar midde en zoekt om het euvel te bestrijden en wel door de door haar te onder nemen werken ten spoedigste te doen uitvoeren en zich niet te laten weer- ïouden door minder gunstige finan- cieele omstandigheden. Verder wenschen zij, dat Ged. Staten en spoedigste tot overleg trachten te geraken met het Rijk en de Water schappen om er toe te komen, dat in den kortst mogelijken tijd wordt over gegaan tot het uitvoeren van grootere werken, welke door de waterschappen n de toekomst moeten worden onder nomen, b.v. het afwateringskanaal van iet waterschap „De Donge". Wanneer dit overleg is tot stand gekomen zouden sommige leden wen schen, dat de provincie zou bevorderen, dat door haar de uitvoering van het werk werd ter hand genomen. Zulks om de werkzaamheden te bespoedigen. Anderen waren van tegenovergestelde meening in dezen zin, dat het werk moet worden uitgevoerd door het be treffende Waterschap, doch zoo spoedig mogelijk. Ged. Staten zouden tot spoed kunnen aanzetten. Andere leden wenschen nog verder te gaan en zijn van meening, dat de provincie zelf moet voorgaan tot uit voering van de grootere ontwaterings plannen om later de kosten daarvan, behoudens de geldelijke bijdragen van Rijk en Provincie op de waterschappen te verhalen. Door toepassing der aangegeven middelen vertrouwen de leden, die in bedoelde richting willen gaan, dat de lasten der gemeenten zullen vermin deren en den nadeelingen invloed op moreel gebied door de werkloosheid geschapen te matigen. Nog andere leden wenschten als werkverschaffing de spoedige uitvoe ring der plannen Bongaerts. Deze leden meenden te weten, dat van het Ministerie van Waterstaat niet die medewerking wordt gegeven, die spoedige verwezenlijking dier plannen mogelijk maakt. Andere leden wezen als werkver schaffing aan het door de provincie verleenen van financieelen steun aan waterschappen voor het onderhouden en verbeteren van waterleidingen en wegen, welke noodzakelijke onder- houds- en verbeferingswerken dikwijls ten nadeele der grondeigenaren en gebruikers worden nagelaten, vanwege de hooge kosten. Ook zou b v. geldelijken steun kun nen worden verleend aan het aanleg gen van dennenbosschen. Anderzijds werd het geacht niet op den weg der provincie te liggen finantieelen steun te verleenen, tot bestrijding der werk loosheidook hare finantieele midde len laten het niet toe. Wel achtte men het van deze zijde wenschelijk dat de voorhanden zijnde provinciale werken ten spoedigste worden uitgevoerd. Uit de begrooting blijkt dat de provincie zich voorstelt vele werken te doen uitvoeren, waar. mede groote bedragen aan arbeids- loonen zijn gemoeid. Men achtte het van die zijde prac tisch niet mogelijk dat de provincie werken gaat uitvoeren, welke door de Waterschappen behooren te worden ter hand genomen. Weer andere leden betoogden, dat al de aangegeven werkverschaffingen niet tot het gewenschte doel zullen leiden, daar de werkloozen door da soort werkverruiming niet zullen zijn gebaat. Men wenschte ook prae-advies van Ged. Staten nog in de a.s najaars zitting. Een lid wenschte voor werkver schaffing de aandacht der regeering te vestigen op de wenschelijkheid van overbrugging der Maas, waardoor tevens het Land van Heusden en Altena uit zijn isolement zou worden verlost, Weer andere leden wezen op den slechten toestand, waarin de wegen in deze provincie verkeeren en op de wenschelijkheid het bestaande wegen net uit te breiden. In dit verband werd gewezen naar het verhandelde op de 28 Juni 1923 te Den Haag gehouden vergadering van de Ver. van Ned. gemeenten. Aange drongen werd op het krachtiger ter hand nemen van verbetering van be staande wegen en deze geschikt te maken voor het moderne verkeer. Antwoord van Ged. Staten. Aan het antwoord van Ged. Staten in zake werkverschaffing ontleenen wij het volgende Werkloosheid zetelt in hoofdzaak in de industrie-centra, derhalve zouden werken moeten ondernomen worden in de nabijheid dier centra. Immers van het verplaatsen der werkloozen naar elders, zoodanig, dat er een split- Op dezen grond levert het dan ook bezwaar op om b.v. de noodige ver zwaring der Maasdijken te laten uit voeren door werkloozen uit Tilburg en Den Bosch enz, Wanneer onder de bevolking langs den Maaskant eene groote mate van werkloosheid mocht heerschen, dan zou een spoedige uitvoering dier wer ken meer op den voorgrond mogen worden gesteld. Waar alsnog het onderhoud der Maasdijken berust bij gemeenten en waterschappen, ontmoet het bovendien uit administratief oog punt bezwaar de geprojecteerde ver beteringen van provinciewegen tot stand te doen komen. Met de geprojecteerde verbetering van afwatering der provincie is het evenzoo gesteld. Voorts verkeeren die plannen in staat van voorbereiding Het initiatief voor de uitvoering zal moeten uitgaan van de betrokken waterschappen. De provincie kan financieel steunen en trachten dien steun eveneens te verkrijgen van het rijk. Met een werk als de overbrugging der Maas, waardoor het Land van Heusden en Altena uit zijn isolement zou worden verlost, zouden slechts weinige werkloozen zijn gebaat Het te behalen succes tegenover de werk loosheid weegt niet op tegen de groote kosten aan zoo'n werk verbonden. Noord-Brabant beschikt over een uitgebreid wegennet, bij haar in onder houd. Dit net zal binnenkort nog aanzienlijk worden uitgebreid. Alleen de wegen, welke van provinciaal belang worden geacht, komen in aanmerking om alsnog aan het bestaande wegennet te worden toegevoegd. Men moet echter geen kunstwegen aanleggen hoofdzakelijk ter bestrijding van werkloosheid. Dit kan een neven argument zijn, doch de kosten, ver bonden aan den aanleg van kunstwegen zijn wegens aankoop van materialen enz. dermate hoog, dat die aanleg slechts voor een uiterst klein percentage kan worden gewettigd door de betrek kelijk zeer geringe bestrijding van werkloosheid, welke er mede wordt bereikt. Tot bestrijding van werkloosheid leveren grondwerken, zonder aankoop van materialen, het grootste nuttig effect. Ten aanzien van de P. N.E. M. waaromtrent een lid wenscht, dat de provincie een derde schuld zou over nemen om verlaging van de stroom- prijzen mogelijk te maken verklaar den Ged Staten, dat hun houding ten deze ongewijzigd is. Een lid achtte het wenschelijk, dat de P.N E.M. de gemeentelijke stroom- distributie zelf ter hand neemt om daardoor te komen tot een meer uni forme prijsregeling en meerdere aan sluitingen. Ged. Staten meenen dat dan de niet rendabele bedrijven zich wel, de ge meenten met een gunstig bedrijfsresul taat zich niet voor het overnemen van de bedrijven zouden aanmelden, waar door de P.N.E.M. nog zwaarder zou worden belast Indien nochtans alle gemeenten ver plicht konden worden de geheele distributie aan de P.N.E.M. over te geven, dan zouden hieraan, bezien van een algemeen standpunt, voordeelen zijn verbonden, zooals bezuiniging in de administratie, gemakkelijker tarief stelling, waardoor vooral de klein-in- dustrie zou worden gebaat, met als gevolg stijging van debiet. Omtrent de leeningen merken Ged. Staten op, dat de P.N.E.M. de interest heeft kunnen dragen en deze is dan ook steeds aan de provincie vergoed aflossing behoefde nog niet te geschie den. Zooals de vooruitzichten thans zijn zal ook in de toekomst de P.N.E M. de lasten der leeningen, door rente en aflossing aan de provincie kunnen terugbetalen, In alle afdeelingen vond het voorstel inzake de subsidieering van de N. V. Stoomtram 's Hertogenbosch-Helmond- Veghel-Oss (25 pCt in bedragen van flOO.OOO en f500.000) bestrijding. De tram werd in meerdere afdee lingen gekenschetst als minderwaardig en desolaat, zoowel wat den boven- als onderbouw betreft, met verouderde onpractische spoorwijdte, werkend zon der bedrijfskapitaalsteun was niet verleend, zoo oordeelen vele leden. In een afdeeling werd dan ook voorgesteld, de exploitatiejaren 1923 en 1924 af te wachten, alvorens definitief te subsi dieeren In een andere afdeeling werd nog in dit verband voorgesteld om het subsidie van f 12,500 voor de verster king van den bovenbouw der tram lijnen niet zonder meer 10 jaar lang toe te kennen, doch slechts tot weder- opzegging. Men vreesde ook, dat het autover- en allengs nog minderrendabel maken, zoodat het in casu geldthet brengen van zware offers aan een stervend kind. Meerdere leden zouden prijs stellen 1 op de instelling van een commissie of het doen van een nieuw onderzoek omtrent de exploitatie en rentabiliteit, ook met het oog op de invoering van railmotorwagens en de eventueele om- zetting in electrische tractie, waarvoor nog geen cijfers verstrekt zijn. j De overweging nochtans van het onmiskenbaar groot belang, gelegen j in de instandhouding van de betrokken tramlijnen en het gemis van betere 1 verkeersgelegenheid in een belangrijke streek, mede in aanmerking genomen den gestelden eisch der rijksregeering nopens de mede-subsidieering, deden vijf der zes afdeelingen besluiten het voorstel tot subsidieering alsnog te aanvaarden, in de hoop, dat in de toekomst verdere subsidie-aanvragen zullen achterwege blijven. De commissie van rapporteurs advi seert met meerderheid ven stemmen eveneens tot onveranderde aanneming van het voorstel van Gedeputeerde Staten. Ged. Staten antwoorden o.m. Het is thans de bedoeling, de tram uit haar minderwaardigheid op te heffen en daarvoor is in de eerste plaats een nieuwe bovenbouw noodig. Het in stellen van een onderzoek naar elec- trificatie ligt naar de meening van Ged. Staten niet op den weg der provincie. In verband met het deswege gedaan verzoek, meenen zij er nog op te mo gen wijzen, dat door de voorgenomen vernieuwing van den bovenbouw aller minst aan omzetting in electrische tractie de pas wordt afgesnedenzoo lang echter de minister van waterstaat, gerugsteund door een met de verkeers techniek en de verkeersbelangen uit nemend op de hoogte zijnd lichaam als de raad van toezicht op de spoor wegdiensten, tegen omzetting in elec trische tractie bezwaar maakt met het onvermijdelijk gevolg, dat dan ook financieele steun van rijkswege zal achterwege blijven, zou een nader onderzoek naar de exploitatie en ren tabiliteit van het bedrijf op basis van gewijzigde krachts-aanwending op dit oogenblik ook niet in het belang van de maatschappij zijn. Aan verbreeding van spoorwijdte valt niet te denken omdat de wegen, waarover de tramweg voert, zulks niet toelaten. Het ligt in de bedoeling, zoodra het finantieel mogelijk is, proe ven met railmotorwagens te nemen. Tegenover de verschillende voor stellen van Ged Staten werden niet veel bezwaren Ingebracht en op slechts enkele werd een wijziging voorgesteld. II- Het 14-jarig dochtertje van den heer Sdat op baar fiets gezeten een koe wilde passeeren, kwam legen een juist passeerende auto terecht, waardoor zkwam te vallen, Gelukkig wist de chauffeur vlug een draal te nemen, zoodat het meisje niet onder den wa gen geraakte en een ernstig ongeluk kon worden voorkomen. Het meisje kwam er met eenige ontvellingen en den schrik af. De fiets was geheel ver nield. Zaterdagmiddag werd een koe door den slager K. naar huls geleid. Onderweg werd het dier woest. Een wielrijder, de heer A, de B., die het beest voorbij zou rijden werd omver geworpen en zijn fiets in elkaar getrapt. B. eischte van K. schadevergoeding, doch deze kwam daar niet van in, waarop B. zich tot de politie wendde. DRUNEN Dezer dagen slaagde voor het te 's-Bosch gehouden Handels examen boekhouden onze dorpsgenoot de heer C. M. Vesters. Geslaagde ge noot zijn opleiding van den heerC. J. Leijtens te Waalwijk. Heusden, 24 Juli 1923. Met goed gevolg werd op de scheepswerf voor Holl. rekening te water gelaten de stalen motorboot „Dolfijn" met afmetingen van 29.70 M. bij 1.80 M., terwijl naar we vernemen eerstdaags de kiel van een groot Rijn schip wordt gelegd. Aan de Bewaarschool der Ned. Herv. Gemeente werd benoemd tot Hoofd Mej. M. v. d. Berg uit Dordrecht. Op de Maas werd een visschers- bootje door een motor overvaren, met het gevolg, dat het zonk, De schipper, die het ongeluk zag aankomen, was bijtijds te water gesprongen en hoewel gekleed en op 40 M. van den oever, bereikte hij ondanks den stroom geluk kig den vasten wal. De schade aan bootje en netten moet aanzienlijk zijn. Aan de R. H.B. School te 's Bosch werden bevorderd van de 4e naar de 5e klasse F. Hilwig en J. de Bruijn aan die te Zaltbommel van de 3e naar de 4e B. van Ommeren. In de jaarvergadering der R. K. Tooneelvereeniging „Kunst en Vermaak" keer in de toekomst nog meer dan totj werden herkozen: tot president J. van dusver, den stoomtram zal verdringen Laarhoven, tot secretaris C. Merkx, I N 5

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5