Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERLOREN SPEL. .deRooij-Bourgonjen Binnenland. Aannemer. Waalwijk. Reclame. EERSTE BLAD. FEÜILLETO JfOORD-BRABAND I I NUMMER 63 ZATERDAG 28 JULI 1923 46e JAARGANG. WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon Na. 88. Talegr.-Adrei: ECHO. 2>it nummer bestaat uit Twee Bladen Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 De oppositie tegen de Regeering. In Engelsche bladen verluidt, dat de Nederlandsche Regeering onmiddellijke uitvoering van het vlootplan nood zakelijk acht, omdat de Britsche regee ring te Singapore een krachtige vloot- basis gaat maken. Dat klinkt reeds anders dan de ver politiekte argumenten, welke tegen het vlootontwerp en in hoofdzaak tegen dit Kabinet worden te berde gebracht. Uit Ned,-Indië wordt gemeld, dat men daar den blik naar Nederland gericht heeft. Ons land zou thans moeten bewijzen, dat wij onze ver houding tot Indië begrijpen. Er wordt aan toegevoegd, dat in dralen gevaar gelegen is. Zoo is alles vol gerucht over wat in wezen met de crisis samenhangt, Er is sprake van bijeenroepen van de Kamer, desnoods door gebruik te maken van het artikel van het regle ment, volgens hetwelk Kamerleden zelf daartoe bij machte zijn, wanneer de voorzitter het niet doet. Van communistische zijde is reeds in die richting gewerkt. De moeilijkheid, dat onze Kamer leden thans over heel Europa her en der verspreid zijn, mag natuurlijk niet meetellen. Zij zullen trouwens op het eerste alarm terug keeren, zelfs al waren zij aan Noord- of Zuidpool ondergedoken. Het gaat er om, dat de regeering gelegenheid krijgt, zich nader uit te spreken, als zij dat eigener beweging niet doet. Het is natuurlijk mogelijk, dat zij om internationale redenen geen open bare verklaring kan afleggen, maar in een Kamerinterpellatie, ot anders, als men de heeren in hun rust te storen niet noodig acht, door een regeerings- communiqué, kan toch de noodige aanduiding worden gegeven. Alles maar rustigjes laten verloopen, lijkt in geen geval gewenscht. Het kwaad, dat door de oppositie kan worden verwekt, men is er druk mee doende, behoort hoe eer hoe beter, zooveel mogelijk te worden gestuit. D. v. N. De Koningin en de Prinses keeren Dinsdag met de gewone mailboot op Vlissingen uit Engeland terug. De Prins komt reeds Zondag. Naar de Maasb uit goede bron verneemt, zou mr. dr. T- Wytema, burgemeester van Dordrecht, zich be reid verklaard hebben de benoeming tot burgemeester van Rotterdam te aanvaarden. Bij den muziekuitgever M. J. H. Kessels te Tilburg, zijn verschenen Twee Nationale Feestmarschen speciaal gecomponeerd voor uitvoeringen bij gelegenheid der a.s. Jubileumfeesten van H. M. Koningin Wilhelmina. De titels zijn „Holland jubelt" en „Neer land en Oranje". Beiden marschen zijn van tekst voor zien en kunnen derhalve uitgevoerd worden door muziekcorpsen met toe voeging van een aantal zangers (even tueel schoolkinderen). De marschen zijn behalve voor Har monie en Fanfare, ook voor piano uit gegeven. Het Trio van Holland Jubelt is af zonderlijk verschenen alsOde aan 't Oranjehuis voor mannen- en gemengd koor, en is geschikt voor iedere uit voering waarop men aan het nationa- liteits-gevoel wil uiting geven. DOOR ERVARING 20) SPECIAAL ADRES VOOR: Qranietwerken, Terrazzovloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 Hoedt U bijtijds. Waalwpsche en Ungstraatscbe Courant, Dit blad TCMCbUit WOENSDAG IN ZATBBDAG. AboanementspiiJ» per maande® 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens., franco te «enden aan den Uitgever. ÜJWGATU: Prijs dar Advert«tlin: 20 eent per regel; mlnlnmm 1.60. Reclames 40 cent per regel. BjJ contract flink rabat. AdvertentlSn moeten Woensdag en Vrijdag dea morgens om al ter lijk 9 aar in ons bealt aijn. N/V.J.GRUNO GRONINGEN Het s.s. »Ameland' van Vaa der Eb ea Diesselhuys is ia Nederland aangekomen met bemanning en toe stellen vsn de Hammer-vliegtuigen expeditie. Het s.s. Ameland beeft op verzoek van den Noofscheó expeditie-man Hammer de reis naar Tiomsö gedaan. Daar, in het verre Noorden van Noren" land is Hammer met zsjn mannen scheep gegaan naar Spitsbergen, met het doel aldaar geografische en geo- daetische studiën te verrichten. Eerst was Hammer van plan geweest om met zijn vliegiuigexpeditie met Amundsea en de zijnen mede te gaac, doch toen Amundsen niet vloog, heeft hij dit plan laten varen. Over Spitsbergen vertelde de heer Dresselhuys» enthousiast over dit door hem ontdekt kolengebied, ons tal van belangwekkende dingen. Velen meenen dat er in dit onher bergzaam oord niets te halen valt dan kou en ijsberen, maar dit is niet het van „Da Echo van het Zuiden Naar liet Duitsch door H. Fr. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN ^r^WAAL VIJ K- (grtMp" „Ik zal Ralph niet lastig vallen," zelde 't arme meisje met bevende stem. Als ik zijn vrouw niet ben, en hij kan mij niet huwen, waartoe zou dat dan <xfk dienen?" Dat is nu eens braaf en flink gesproken. Hier zijn 50 pond, die gij goed zult kunnen gebruiken, als gij weder eens wilt trouwen," en Mr. Borne overhandigde haar een nieuwe banknoot. Het meisje frommelde ze in elkaar en wierp ze met bliksemende oogen terug. „Gij hebt mij mijnen echtgenoot, mijne liefde mijnen goeden naam ontnomen," zoo riep zij hijgend. „Hoe durft gij het wagen mij geld aan te bieden? Ik zal niets aanne men, al moest ik van honger sterven." Kalm nam mr. Borne de banknoot op en stak ze in zijn brieventasch. „Maar wat zult gij nu beginnen," vroeg hij. „O, ik weet het niet," schreide Lilly. Alleen weet ik dat ik nu weg moet van hier weg.,— weg weg." Haastig sloeg zij haren mantel om, zette haren hoed op legde wat geld op tafel voor de huur die zij schuldig was, en vloog als een zinnelooze de deur uit, de trappen af en het huis uit. „Maar zij zal toch niet zoo dwaas zijn een zelfmoord te begaan," zeide Digby Bor ne vol onrust, zijn hoed grijpend en haar na ijlend. Maar toen hij op straat kwam was het arme meisje verdwenen en het geweten van den ellendeling riep hem toe dat zij ten gronde zou gaan en hij haar moordenaar was. Hoofdstuk XIII. HOB NINA DE VALSCHE STUKKEN OPNEEMT. Terwijl Digby Borne met goed gevolg het werk uitvoerde om het geluk van twee jeug dige levens te verwoesten, hield lady Roke- by zich bezig met hare rol in het schande lijk complot te spelen. Het pakje met valsche brieven, dat aan lady Rokeby's medeplichtige een ganscben nacht aribeid gekost had, en dat door een expresse naar Rookhurst was gebracht, werd aan de poort van het park door mrs. Luttrel in ontvangst genomen. Toevallig had het zich zoo geschikt, dat niemand iets bemerkt had van de overgave van het pakje. Zij verborg het zorgvuldig en keerde huiswaarts naar hare meesteres terug. Lady Rokeby was nog niet opgestaan, maar vol verwachting en met zegevierenden blik keek zij naar de deur, toen Luttrel met het pakje binnenkwam. „Ik heb het in ontvangst genomen", sprak de grijze gezelschapsjuffrouw, „zonder dat iemand er iets van gezien heeft. De bode vermoedt niet wat liij heeft overgebracht, en gezien heeft hem niemand, 't Is ons ge woon geluk, Victoria. Alles gaat volgens onzen wensch." „Ik ben blijde dat Digby mij niet in den steek heeft gelaiten," mompelde lady Roke by. Ik vreesde dat hij de taak te zwaar zou vinden. Maar hij is steeds bereid my te dienen. Doe het pakje open, Luttrel." De gezelschapsjuffrouw gehoorzaamde en de belde brieven kwamen te voorschijn, den valschen, welken Digby Borne had nage maakt, en den laatsten, dien sir Henry Ro keby aan zijne gade geschreven had. Lady Rokeby zag dat de ingeslotene aan Nina geadresseerde brief verzegeld was; zij las 't aan haren brief toegevoegde naschrift en legde beide met tevreden lach onder haar hoofdkussen. „Digby is een geschikt mensch", mompel de zij, en wat bemint hij mij, Luttrel. Niet veel mannen zouden hebben kunnen zien, dat de door hen beminde vrouw een ande ren huwde; maar Digby handelde slim en thans zullen wij het loon voor onze zelfver loochening in oogsten. Als wij voor drie jaar gehuwd waren, dan waren wij nu arm en in de samenle ving slechts geduld, om onze afkomst en voorname betrekkingen. Maar, wij besloten een gewaagd spel te spelen en zie nu met welk gevolg. Ik ben opnieuw weduwe met. een jaarren te van 4000 pond, een schoon huis ten ge- bruike gedurende mijn leven, en als ik wil kan ik zeer veel geld overleggen zoolang ik de voogdes mijner stiefdochter ben. En als ons spel verder gelukt, en Nina met Ralph Borne trouwt, zullen Digby en ik jaarlijks nog tienduizend pond ontvan gen zoo lang wij leven. Ralph zal het ons schriftelijk moeten verzekeren, dat bedrag uit Nina's inkomen uit te keeren. Denk eens aan, Lutrel, veertien duizend pond per jaar „Waarvan ik er vijfhonderd zal hebben, als gij het wint," sprak Luttrel, wier vaal gelaat kleurde. „En als gij de tienduizend pond niet krijgt, ontvang ik er levenslang tweehonderd 's jaars. Zoo is de afspraak, niet waar?" Lady Rokeby knikte toestemmend. „En", voer Luttrel voort, ik zou met u •leven, en als gast, niet als gezelschapsjuf frouw bij u blijven. Gij hadt mij noodig om dit spel te kunnen spelen. Sinds drie jaar woon ik bij u, en ofschoon de lieden weten, dat ik eene dame van geboorte ben, is het toch niemand bekend dat ik Digby Borne's nicht ben en door aanhuwelijking weldra de uwe zal zijn. Wij hebben bij dit spel onze krachten en bekwaamheden vereenigd en zullen de winst ook gezamelijk genieten." Dit was het geheim der verstandhouding tusschen deze twee vrouwen, uiterlijk zoo vau elkander verschillend en toch zoo eens gezind in hunne plannen. Mrs. Luttrell was Digby Borne's nicht, en even arm als gewetenloos, was zij zijne trouwste bondgenoote geweest bij al zijn schandelijke plannen. De drie verraders hadden gemeenschappelijke belangen. „Ik geloof dat ik maar zal opstaan", zei lady Rokeby. „Ik brand van ongeduld om Nina dezen brief ter hand te stellen, en te zien hoe zij hein opneemt. Gelooft gii dat zij reeds is opgestaan?" „Zij is reeds twee uur op", zeide Luttrell. Zij heeft het huis, den tuin en het park doorgewandeld en met al de bedienden ge- den Teullngde Leiier. geval. Er is thans eca Nederlandsche nederzetting met ongeveer 800 inwoners en men heeft er een vrij uitgebreid ïospltaal en zelfs twee bioscopen, het leven temidden vao bacil-doodende £ou schijnt der bygiëoe zeer ter wille te zijc. Langzaam stoomde Maandagavond de .Ameland* den Waterweg op naar de Waalhaven. Op het achterdek stond, of liever hing het Juakers-vliegtuig D 260, waarmee, zooals men oas vertelde, verscheidene luchtreizen waren ge maakt. Van deze bovec-Spitsbergsche reizen kregen wij zeer fraaie foto s te zien die de bemanning had meegeno men. Hammer zelf was niet op het schip aanwezig. Io Bergen was hif aaa joord gegaan, na aan den heer Dres- s-lhuys schriftelijk zijn besten dank te hebben doea toekomen voor het door allen zeer gewaardeerde gebtuik van het mooie schip .Ameland'. Verscheidene malen heeft men ge tracht Spitsbergen uit de lucht te cartografeeren. Tot tu toe Is dit niet geheel en al gelukt. Omstreeks 1910 heeft de ballonvlieger Wellman dit geprobeerd. Deze poglog heeft echter schipbreuk geleden. De ballon is in zee gestort. Evenals de heer D esselhuys, die de reis reeds vijfmaal heef; gedaan, was de Noorsche bemanning van de .Ame land' enthousiast over het land, daar ver In bet Noo'den in de nabtlheid van sproken. Zij is van plan hare stelling als meesteres van Rookhurst te doen gelden en de harten harer ondergeschikten te winnen, opdat dezen zich aan hare zijde scharen in jeval gij het niet met haar zoudt kunnen vinden." Lady Rokeby fronste de wenkbrauwen. „Miss Nina is nog niet meerderjarig en ofschoon zij bezitster is van Rookhurst, is 't nog de vraag of zij hier meesteres is of ik, hare persoonlijke hoedster, als de wedu we haars vaders. Zij trok aan het schelkoord aan 't hoofd einde van haar bed, waarop hare kamenier verscheen. Lu treil begaf zich in liet boudoir van lady Rokeby en deze stond op. ij vernam dat Nina bereids op was en zich op hare kamer bevond; toen zij aan gekleed was begaf zij zich met de valsche brieven daarheen. Nina was alleen toen hare stiefmoeder, na aangeklopt te hebben, binnentrad. Zij begroette lady Rokeby vriendelijk lachend. Nina zag er dien morgen ongemeen liefe lijk uit. Lady Rokby kuste haar oogenschijn- lijk hartelijk, streelde haar het hoofd en zeide „Wat ziet gij er frisch uit, mijne liefste, bijna schitterend. Ik geloof dat gij zeer le vendig van karakter zflt, vol vuur en gloed. Is het niet zoo? Gij herinnert mij aan uw vader, Nina, 't Zal zeer aangenaam zijn u bij mij te hebben, maar mijne smart over 't gruwzaam uiteinde van mijn echtgenoot is zoo groot, dat ik tot nog toe niet stérk ge noeg geweest ben om den aanblik zijner dochter te verdragen. Ik meende dat gij nog meer op hem geleekt en in mijn eerste droef heid zou ik die gelijkenis niet hebben kun nen verduren." Lady Rokeby zuchtte diép, ging op de blauwe zijden ottomane zitten en trok Nina naast zich daarop. „Ik ben bij u gekomen om een lang ver trouwelijk gesprek met u te hebben, mijn kind," begon de lady weder. „Tusschen ons moet slechts de hartelijkste verhouding be staan." Uw arme goede vader wensch te, dat wij voor elkander alles in de wereld zouden zijn en om zjjnent wil zoowel als ter wille van u zelve, stel ik mij voor voor u een trouwe en goede moeder te zijn." Novaja Semlja, dat onze ondernemende voorvaderen zoo zwart afschilderden voor de goedgeloovlge .thulszltters'. Wij hoorden dat de trek naar Spits bergen nogal groot Is Zelfs een gansche familie, waaronder een aantal kleine kinderen, zal er zich mettertijd voor etnige jaren vestigen, om te genieten van deze schoone tot nu toe ongerepte natuur, waar flora en fauna vertegen woordigd zijn door interessante pro- duc*ea- Kou, tocht, griep, koorts enz. veroorzaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organende huidporiën, longen en ingewanden. Bij de dubbele in spanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een niergeneesmiddel te gebrui ken om de nieren op te wekken en te ver sterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor komen. Doe wat gij kunt om 'uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spie ren, en zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Z$ werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a 1.75 per doos. „Ik dank u, mevrouw, antwoordde Nina ernstig, maar op een toon van oprechte dankbaarheidik zal mij beijveren uw goed heid te verdienen en u eene dochter te zijn." „Gij noemt mij geen moeder," hernam lady Rokeby. Het jonge meisje kleurde en hare schit terende oogen verduisterden plotseling. De roode lippen trilden als zij zachtjes zeide „Vergeef mij, mijne lieve lady Rokeby, maar men heeft slechts eenmaal eene moe der. Ik bemin mijne doode moeder nog even zeer alsof zij nog leefde, ofschoon ik haar slechts ken uit de beschrijvingen mijns va ders. Ik kan u baren naam niet geven en ik geloof ook dat bet in 't geheel niet passend zou zijn. Gij zijt veel te jong om door een geheel volwassen meisje, zooals ik ben, moeder genoemd te worden. Vindt gij dat zelf niet?" „Mogelijk hebt gij gelijk. Doe zooals gij wilt, mijn kind. Uw geluk is enkel mijn streven. Ik kan voor u eene moeder zijn, al geeft gij mij dien naam niet." „En ik kan ook eene dochter voor u zijn, lieve lady Rokeby, zeide Nina. „Ik denk dat wij zuilen zijn als een paar zusters. En ik wensebte u te zeggen dat ik hoop dat gij u even goed hier als gebiedster zult beschou wen, als toen mijn arme vader nog leefde, zoolang ik niet meerderjarig ben zal ik mij inet tegen uwe heerschappij verzetten, zelfs al mocht ik dat. Zoo lang ik leef zal mijn huis ook het huis zijn van de weduwe mij ris vaders. „Gij zijt zeer goed, lief kind. Al deze za ken komen later wel te recht. Thans heb ik u eene laatste boodschap van uwen dierba ren vader over te brengen, eene boodschap, die, zooals ik haast zou mogen zeggen uit zijn graf komt. De stem uws vaders spreekt uit de audere wereld tot u, Nina, en ik weet, dat. gij er naar zult luisteren." Lady Rokeby haalde het pakje met de brieven voor den dag en legde het in de handen van Nina. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1