Nieuws uit Kaatsheuvel Nieuws uit Neusden. SPORT. Ingezonden Stukken 433e STAATSLOTERIJ Marktberichten. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. spoedig eea begin zal worden gemaakt, zal geen tegenvaller zijn. De aren zijn zwaarder geladen, dan men in den bloeitijd verwacht bad. Daarbij is bet stroo lang, zoodat bi] gnnstlg weer een goede oogst verwacht mag worden. - De prijs der boter is met 10 cent per K.G. verhoogd en gebracht op f Bij een gister gehouden publieke aanbesteding eener auto-garage, archi tect de heer A de B'ulne alhier, voor rekening van den Weledel Zeergel Heer Dr. G. Wijffels te Waspik, werd ingeschreven als volgt A. de Graauw, Waspik f 1033. A. Roovers, f 882. C. Roovers, f 870- P. de Graauw, f 8?5 C. Savelkodls, I S10 Gebr. Boom, f 760. Het werk werd aan den laagstee Inschrijver gegund. Gister liep met goed gevolg te water van de werf der N.V. Scheeps* bouwwerven v/u P. en A. Ruytenberg het stalen kaaaalschip «Esperanto*, groot circa 1070 ton, afm. 699,50— 2,3) M., gebouwd voor deo heerj.A. Pols te Raam8donk. De kiel zal worden gelegd voor een sleepkaao, groot 550 ton, afm. 50—6,60—2*30 M. voor rekening van den heer j. de Roon te Antwerpen en voor een motorvracht boot van 220 ton met «Bolnes* ruw- oliemotor van 70 P K. voor den heer J. van Oosten te Rotterdam. DONGEN. Ter viering der jubileum feesten alhier op 12, 13 en 14 Aug. a.s. is door het hoofdcomité onder staand programma bekend gemaakt. Opening met kanongebulder. Optocht, concerten, schietwedstrijden met hand boog, matioéss, fietswedstrijdeo, con- cours-hippique, voetbalwedstrijden, fak keloptocht, vliegerwedstrijden, schiet» wedstrijden met kruisboog, volksspelen en kindervermakelijkheden, turawed- strijden, bal-champê re. Maandag en Dinsdag van 9 tot 10 uur n.m. bais in verschillende gelegenheden. Uitgebreid programma en feestgids volgen. Geslaagd voor M.U L O de heer H. Hoornberg alhier. TILBURG. De Vereeniging van R.K. werkgevers in het textielbedrijf heeft een loonsverlaging in de tapijtindustrie aangekondigd. In deze industrie heeft tot nu toe geen loonsverlaging plaats gehad. In den desbetreffenden brief aan de hoofdbesturen der textielarbei- dersbonden wordt o m. medegedeeld- dat het vorige jiar in de wollenstof, fen-, en tatoenfabrieken, bont- en cocosweveiijen, band- en veterfabrieken een verlaging vai 10 pet is ingevoerd, doch dat de arbiiders der tapijtfabrie- ken nog dezelfde hooge loonen ver- dienen als in de beste dagen van de hoogconjunctuur. De tapijtindustrie ondervindt echter evengoed de gevol gen der algemeene malaisedoor de buitenlandsche concurrentie is ook haar positie bemoeilijkt; ook haar productiekosten moeten omlaag. De verlaging (10 pet.) gaat 30 juli in. In een vergadering van het bestuur der Vereeniging van Tilburgsche wol- lenstoffen-fabrikanten met de hoofd besturen der textielarbeidersvereenigin- gen is medegedeeld, dat de fabrikanten de loonen opnieuw wenschen te ver lagen Na bespreking met de hoofd besturen werd toegezegd, dat de fa brikanten de verlaging nog eens in eigen kring zullen bespreken om daarna, indien noodig, opnieuw een bespreking te houden. In de daarna gehouden ledenverga deringen van De Eendracht en St. Lambertus is vastgesteld, dat van ver dere verlaging van de loonen geen sprake kan zijn. Aan de hoofdbesturen werd opgedragen alles in het werk te stellen om verdere verlaging te voor komen. Kaatsheuvel, 27 Juli '23. Deze week hield de raad onzer gemeente een spoedeischende geheime vergadering Aan de hand van de besprekingen gehouden omtrent de steunregeling is besloten dat om betere controle te kunnen uitoefenen het teekenen door de werkloozen voortaan tweemaal daags zal moeten geschieden in de achterzaal van het Raadhuis, inplaats van in de R.K. Gildenbond; werkloozen die gaan teekenen, ondanks 't feit dat zij niet werkloos zijn stellen zich behalve aan stopzetting der steun regeling ten hunne behoeve ook bloot aan een strafrechtelijke vervolging Naar we vernemen heeft het Comité tot viering der jubileumsfeesten alhier besloten in verband met de heerschende malaise geen feest te vieren. Het acht-jarig zoontje van den heer v. d. Linde Marktstraat kwam deze week te vallen bij 't spel en brak den rechterarm ter hoogte van de elleboog. Men deelt ons mede dat in onze gemeente een sigarenfabriek zal opge richt worden. Een perceel grond is reeds in de Hoofdstraat aangekocht tusschen de fabriek van den heer Jean Lenzholz en de expediteur P. Kuijsten. Sinds eenige jaren worden door den heer Leenaerts, hoofdonder wijzer alhier tevens in het bezit van akte Landbouw, in den tuin van de villa „Ottillie" proeven genomen tot het kweeken van ziekte vrij pootgoed. Dit jaar werden deze proeven voort gezet en het gewas staat er weer zeer goed voor. Geregeld worden poters genomen van de gezonde en beste struiken. Werd een vorig jaar reeds van 36 struiken ruim 1 H.L. aard appelen geoogst, dezer dagen werden vier pollen gerooid en bleek de op brengst achtereenvolgens te zijn 114, 72, 67 en 41 aardappelen per struik. Voorwaar een schitterend succes waarmede wij de heer Leenaerts gaarne feliciteeren.. Bij het dezer dagen te 's Hage gehouden examen voor Coupeuse slaagde mej. Th. Leuven alhier. Geslaagde proficiat. Heusden, 26 Juli 1923. In de vergadering der feestcom missie voor de jubileumfeesten zijn ver schillende hulpcommissies gevormd ais voor den optocht (voorz. Mr. Ruitinga) kinderspelen (voorz. Mevr. Auë volks spelen (voorz. Hub. Verhoeven)fak keloptocht en vuurwerk (voorz. Mr. v. Ommeren); étalagewedstrijd en winkel week (voorz. Mevr. Anër)muziek (voorz. Mr, van Ommeren); propagan da etc. (voorz. J, v. Laarhoven Jr.) Geslaagd voor MU.L.O. de heeren J. van Everdingen, C. Bax en L. Verschure, allen alhier. Voetbalsport. R.W.B. R.W B. heeft voor Augustus een populaire serie-wedstrijd uitgeschreven voor jeugdige spelers. Hiervoor wordt een beker, draag- medailles, een lauwertak en medailles uitgeloofd. R.W.B zal 29 Juli deelnemen aan de serie-wedstrijden van H.E.C. en moet spelen tegen W.S C. SPRANG. Zondag wordt de tweede ronde gespeeld van de door S.V.V. alhier uitgeschreven serie-wedstrijden. De wedst'ijden worden als volgt gespeeld 2 uur Juliana, WaalwijkB.V.V., Kaatsheuvel. 3 uur Gudok, Tilburg— S.V.V., Sprang. 4.30 uur Finale. (Winnaar le match tegen Gudok). Het beloven spannende wedstrijden te worden. De prijzen zijn; le pr. zilveren beker, 2e pr. zilveren lauwer krans, 3e pr. zilveren medaille. Onze voetbalvereniging Internos speelde Donderdagavond een vrlead- schappelijken wedstrijd tegen Leonidas, Waalwijk. Uitslag 4—2 voor Ioternos. DRUNEN. Zondag a.s. zal D.F.C. een vrlen- schapoelijkeo wedstrijd spelen tegen H.B.S. uit Tilburg. Voor de elftal- commlsste een mooie gelegenheid om een nlenw elftal samen te stelien voor de a s. competitie. Wij vertrouwen dat dit vooral zal bestaan uit enthousiaste spelers, daar dit vroeger een groot gebrek bij de D F.C.ers was. Bij gunstig weer kan na langen tijd wederom eens van een mooien wedstrijd geprofiteerd worden. Duivensport. De Postdulvenvereenlglog »de Ordonnans* hield Zondag 9 juli een wedvlucht met jonge duiven vanuit Schaerbeek (België). De prflzen zün behaald alsvolgt 1, 6, H. v. Corstanje, 2, 3, 4, 10, H Hensen, 5, 12 13, P. van Beinen, 7, joh. Staal, 8, 9, J. v. d. Pennen, 11, 14. A. van Riel. Dezelfde vereeniging hield Zondag 22 Juli met jonge duiven een wedvlucht vanuit Mons (België). De prüzen zijn behaald alsvolgt 1, 6, P. van Beinen, 2, 14, J. v. d. Pennen, 3, 10. H. Donders, 4, 12, H. Hensen, 5, 7, A. van Rlel, 8, 9, 11, H. v. Corstanje, 13 J. Brekelmans. De «Luchtverkenners* te Waal wijk hielden Zondag een wedvlucht vanuit Mods (België), afstand 153K.M. Eerste duif arriveerde om 10 6 59, de laatste prijswinnende duif om 10 34 34. De prijzen werden behaald als volgt 1 J. Timmermans, 2 J. C Pullens, 3 4 9 J, de Kloe, 5 A. van Eeten, 6 M. v. d. Heuvel, 7 10 G. Maas, 8 J. Krol, 11 12 J. Klijberg, 13 A. Leijtens, 14 A. Lombarts. SPRANG. De postdalvenvereeniging »De Zwa luw» alhier houdt a.s. Zaterdag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Schaarbeek (België). Afstand 99 K.M. DRUNEN. Zondag hield de postdulvenver. «Vliegende Vrienden*, gevestigd In het café Elshout een wedvlucht met. oude en jonge duiven vanuit Lier, Belg De prijzen werden behaald als volgt Oude duiven 1 H. Bergman-Vrijhoe ven, 2 A. v. d. Hoven, 3 L. Kok, 4 H. van Ravenstein, 5 David Elshout. Poule L. Kok. Jonge duiven 1 3 6 en 9 Th. Elshout Azu., 2 4 8 L. Kok, 5 en 7 H. Bergmans-Vrtlhoeveo, 10 H. van Ravenstein. Koningspoule Th. Elshout Azn. (Buiten verantwoordelijkheid der Red). Mijnheer de Redacteur. Als het eerstvolgend nommer van Uwe courant verschijnt, waarin U mij zeker wel een pl-atsje zult willen af staan, is de kwestie der door het Nuts- departement LANGSTRAAT aange vraagde U.L O. school reeds in den Raad behandeld, en zal ik dus daar over niet in dit stuk spreken. Wat ik wel wil, is het volgende le. Eens vragen aan dien Waalwijker, die, naar ik denk, meermalen in Uw blad plaats vraagt, waarom durft hij toch zijn naam niet noemen Voor een eerlijke zaak en een eerlijke overtuiging is het toch beter met open vizier te verschijnen. 2e. Wat bedoelt hij toch in zijn stuk met NUTS onderwijs? Denkt hij, dat dit iets bizonders is of dat het eene bizondere strekking heeft? Hij is dan slecht op de hoogte. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die o.a, ook als hare bedoeling sinds hare oprich ting in het jaar 1784 heeft doen kennen, prima onderwijs voor iedereen bevat telijk en voor iedereen toegankelijk, geeft op de onder hare auspiciën staande scholen, het gewone openbare onderwijs, zonder eenig commentaar. Dat de Nutsscholen, die vroeger geheel uit eigen fondsen bekostigd werden sedert de gelijkstelling van het Onderwijs de gewone Rijks- en Ge meente toelagen ontvangen, evenals alle bizondere inrichtingen van Onder wijs, die aan de vereischten der Wet voldoen, kan der Maatschappij toch niet euvel geduid worden. Niet zij heeft op de totstandkoming dier Wet aan gedrongen. En, geloof mij, Waalwijker, en ook alle lezers van dit blad, het Departe ment wenscht toch niet op te richten, wat openbaar hier reeds bestaat, of zoo iets te verdringen Schrijver dezes, ook rasecht Waal wijker, en zéér aan zijne woon en geboorteplaats gehecht, ziet daar ter plaatse gaarne alles tot stand komen, wat tot nut en vooruitgang der plaats en omgeving kan strekken En zóó zijn er meer, ook al zijn het geen rasechte Waalwijkers. Aan gegronde verlangens van hen, die eene andere richting zijn toegedaan, zal niets te kort gedaan worden. Dus waarom dan eene min derheid in hare rechtmatige wenschen bestreden 3e. Dat onderzoek indertijd hier ge daan, naar de noodzakelijkheid van openbaar U.L.O onderwijs zal niet zóó intensief geweest zijn, als dit nu geschied is En voorts, was het wel U L,0 onderwijs, met de eischen, die de Wet daarvoor stelt, wat hier ge geven werd Ik meen, dat daarvoor toch afzonderlijk bevoegd personeel aanwezig moet zijn 4e. Bestrijding der Handelsschool heeft nooit in de bedoeling gelegen, en kunnen hier beide inrichtingen bestaan. En al geeft de Handelsschool dan middelbaar onderwijs, met pracht- aansluitingen en is eene U.L.O. school slechts eene lagere school, voor eene bepaalde categorie kan het volgen der lessen aan eene laatstgenoemde in richting even nuttig zijn, terwijl na het volgen der lessen van U.L O. onderwijs jongelui, die nog H.B S. willen bezoeken, daar niet vooraan behoeven te beginnen. Ook dit is nut tig, daar het ondervangt, dat de jonge lui te vroeg naar de stad moeten, met alle daaraan verbonden lasten, enz. 5e. Waalwijkdat zich zoo graag het centrum der Langstraat hoort noemen, moet ook de omgeving tot zich trekken, En die leerlingen uit de omgeving, zouden die onze gemeente zooveel kosten? Ik meen toch, dat de belanghebbende gemeenten daarvoor weer vergoeding moeten geven. 6e. En dan die beweerde gelegen heid tot het volgen van het Onderwijs op de Nuts-inrichtingen te's BOSCH. Prachtigmaar alleen voor ouders, die zich de kosten van heen- en weer reizen, enz. hunner kinderen kunnen getroosten. 7e. Ook heeft eene U.L.O. School nog het goede voor, dat zij voorziet in eene behoefte, aanpassende aan de Arbeidswet Immers deze verbiedt jonge lieden beneden 14 jaar werkzaam te zijn in fabriek of werkplaats. Waar nu een normaal ontwikkeld kind op het einde van zijn 12e jaar de zes gewone klassen van het lager onderwijs kan hebben doorgemaakt, hetgeen ook veel voorkomt, zou zulk een kind of moeten nutteloos langs de straat loopen, of nog een- of tweemaal de lessen der 6e klasse volgen, dikwijls tot verveling van het kind, en tot last voor het onderwijzend personeel. 8e. Nog moet ik Waalwijker op eene vergissing wijzen. Er zit geen Hoofd eener Christelijke Schooi in het Comité tot oprichting eener Adsschool. Er bestaat zelfs geen Comiie afzonderlijk daartoe. De voorbereidingen berusten geheel in handen van het Departe- mentsbestuur. Mocht dus Waalwijker wenschen te weten, wie in dat Bestuur zitting hebben, dan zal ondergeteekende hem daarover gaarne inlichten. U, Mijnheer de Redacteur, intusschen hartelijk dank zeggende voor de ver leende plaatsruimte, Hoogachtend, LEON HARTOG. DUSSEN, 26 Juli '23. Geachte heer Redacteur. Verleen mij een plaatsje in U veel gelezen blad, bij voorbaat mijn harte- lijken dank. In U uitgave van 4 Juli komt een ingezonden stukje voor. waarin de schrijfver zich voordoet, of de Arbei derspartij mede schuldigen of mede afbrekers zijn van de Kath, Kiesver- eeniging. Daar de Echo op dit schrijfven wel enkele dagen heeft vertoeft, vind ik het niet minder gerechtvaardigd, de arbeiderspartij in hun berokkend nadeel te herstellen, en wenschte den schrijfver te doen begrijpen, dat hij zich vergist, zoo hij vermeent dat de arbeiderspartij blind was neen geachte heer daar voor hebben zij geen lorriëtte op hun neus noodig, om te zien wat er achter de Coullissen van de Kath. Kiesvere niging gaande was. Waarom moest de lijst welke bij loting was daar gesteld en offencieel aangeplakt, gewijzicht worden door een uitgelokte stemming, omdat deze niet was uitgevallen ten gunste van de oude janmaats. Waarvoor die vingerwijzingen bij de stemming door het bestuur de Kath. kiesvereenniging, zoo ijverig bewerkt wat hun de kans gaf de rollen om te keeren en de Canidaten der Ar beiderspartij welke hun te glansrijk toescheen op het doode punt terug te brengen. Is dit ook volgens het reglement der Kath. Kiesvereenniging. moet gij nog langer talmen wie hier de schuld draagt van de axtie welke nog heden gevoerd wordt. Ik zou het woord principe wat U bij den aanvang van U schrijfven ge bruikt willen verkorten en zeggen dat gij een tweede princiep gelijkt en door U Couranten geschrijf een oorlog onder burgers wil uitlokken, Strijd is niet onze leus doch waar het onze neutra liteit en eer geldt daarvoor zijn wij op onze post en zullen die tot de laatste man verdedigen. Aan den voet van U schrijfven durft gij voor afschrift plaatsen (een Katho liek). Ik vraag U heb gij wel een flouw begrip van Katholiek zijn, ik zou U sterk aanraden eens een herhalings oeffening mede te maken en te behandellen het boekje de Katechis- mus daarin kunt gij leeren Katho liek worden Neen geachte schrijfver, zoolang gij niet meer kunt presteeren van U katholiek zijn als haat en nijd zaaien onder burgerij verdwijn dan van de vlakte, trek je gummiejas aan, en vertoon je nooit meer op de plu- blieke tribune. Heb je echter de onbeschaamdheid andermaal de arbeiders aan te vallen, wij zullen je van dienst zijn om je afgevuurde salvo's te beantwoorden. EEN WAARNEMER. Eerste Klasse. Eerste Lijst Trekking van 23 Juli. f 400 No 12693. f 200 No. 1144, 7124 f 100 No. 1073, 2642, 11186, 12965. Trekking van 24 Juli. Eerste Klasse Tweede Lijst, f 5000 No. 11383. f 1000 No 2566. 16989, 22710. f 400 No. 7075. 15659. f 200 No 22308, f 100 No 10384, 14898, 15455, 17858, 20599. 21839, 22032. Trekking van 25 Juli. Eerste Klasse. Derde lijst. Prijs van f20.000: No. 13721. Prijs van f2.000: No. 18824. Prijs van f1500: Nos. 3509, 17721. Prijs van f1000: No. 18935. Prijs van f400: Nos. 804, 11178. Trekking van 26 Juli. Eerste Klasse Vierde lijst. Prijs van f 1000 No, 4076 Prijs van f400: No. 17222. 's HERTOGENBOSCH, 25 Juli '23 Op de markt van heden waren aan gevoerd 1613 stuks, 82 kalveren 854 stuks hoornvee 654 biggen. 63 zeugen. 42 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f325—f450 p stük. Kalfvaarzen van f 260—f 425 p stuk Magere ossen en koeien van f 180 f 295 per stuk Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0.60 per pond. 2e kw f 0 55 p p. Pinken van f130—f180 per stuk. Zeugen van f60—f 110 per stuk. Biggen van f 2.25—f3.00 per week. Schapen van f 18—f30 per stuk. Lammeren van f 12—f 15 per stuk. Aanvoer ruim. Handel stug. WAALWIJK, 26 Juli 1923. Eieren7 en 8 cent. Varkens f 9—f 12. Verkiezing Eerste Kamer. Men seint ons uit Den Bosch Heden had in de Prov. Staten de stemming plaats voor leden der Eerste Kamer. De uitslag was als volgt Lijst 1 Chr. Hist. 3 stemmen. Lijst 2 R K Staatspartij 53 Lijst 5a Vrijz. Democr. 1 Lijst 5b S. D. A. P. 3 Lijst 7 Vrijheidsbond 1 Lijst 8 Anti-Rev. 2 RAAMSDONSVEER. Tot nog toe heeft de kermis een zeer kalm en rustig verloop. Het is aan alles te merken dat er weinig geld zit onder de menschen. Te verwonderen zou het dan ook niet zijn als de ver schillende vermakelijkheden al een zeer slechte kermis zullen hebben. Op kosten van de Groene Kruis- Afdeeling zullen 2 kinderen gedurende een viertal weken verblijven in de vacantiekolonie te Oostvoorne. Ook hier werd een plaatselijk comité opgericht ten einde gelden, enz. in te zamelen ter leniging van den nood der Saksische Predikanten. Mogen er velen zijn, die niet in toepassing willen brengenjjliet echt on christelijke „Ga heen en wordt warm", doch met een medelijdend hart milde- rijk en blijmoedig geven. Voorzitter is de ZeerEerw. heer Ds J. Koopmans, Secr dhr. Sneep en Penningmeester dhr. D. Lankhuijzen Sr. Van dhr. K. viel een kind in de haven. Door een buurin werd het uit het water gehaald Geneeskundige hulp werd ingeroepen. A.s. Zondag zal er des morgens in de Ned. Herv Kerk op 't Veer Ieestdienst gehouden worden, terwijl des namiddags op 't Dorp hoopt op te treden de ZeerEerw. heer Ds. Anker uit 's Gravenmoer. De oud-leerling der Chr. M.U L.O. alhier, de heer H. Oerlemans, behaalde dezer dagen te Haarlem het diploma 5 jarige H B S. De Koninklijke Postduivenver. „De Vredesduif" hield in combinatie met Juliana een wedvlucht vanuit Lier met 85 duiven. De prijzen werden als volgt behaald le prijs K. P. Hommel; 2e, 16e en 17e L. v. Diem3e N. Zijlmans; 4e en 13e W. Luijbrechts; 5eJ.v. d Kie- boom7e J. Tempelaars; 8e en 16e W. van Dongen9e J. van Steensel 10e J. Oomes; lie C. Hommel; 12e P. Kieboom 14e en 15e L. v. Schijndel DUSSEN. De hond van v D. alhier beet op hun eigen erf 20 kuikens dood. Een kip had hij ook nog gebeten, doch deze was niet dood. De heer Jac. Wijtvliet, postbode alhier, is met ingang van l Augustus a.s. benoemd tot waarnemend kantoor houder voor het Post-, Telegraaf en Telefoonkantoor, dit in de plaats van den heer Keiler uit Lage Zwaluwe. Vrijdagmorgen botste een persoon uit Genderen met zijn rijwiel tegen een autobus van de N.V. Alad, waar door zijn rijwiel zoodanig werd be schadigd dat hij met het vehikel op den schouder zijn weg kon vervolgen. De roode bessen hebben dit jaar geen waarde. Bij den heer C. v. Vark op de kweekerij „Het Oude Maasje" kan men thans de bessen koopen tegen 10 cent per K.G. en zijn ze volgende week niet duurder, dan zullen de kinderen het beste er mee zijn, daar ze dan verzocht zullen worden om eens naar hartelust te komen eten. 't Is echter te hopen dat dit laatste niet noodig zal zijn. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft zich bij de politie aan het station te Haarlem aangemeld een zekere B., een Belgisch soldaat in burger, die mededeelde, dat hij op 17 Juli zijn vader, gewoond hebbende te Etterbeek, bij Brussel, heeft doodge schoten. De revolver was nog in zijn bezit. Het is gebleken, dat 's mans be wering op waarheid berust. Hij wordt dus vastgehouden.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7