IE MP Mil HUM. Tweede Blad. Gemeenteraad Provinciaal flieuWs Numm 66. WAALWIJK, 7 Aug. 1923 Wij willen even de aandacht vestigen op achterstaande advertentie betreffende het adverteeren in den officieelen Feestgids der a.s. feestelijk- ïeden. Deze zal bevatten alle commis sies, alle programma's der muziek uitvoeringen, tekst der cantate, volledige beschrijving van den his- orischen optocht, kortom alles wat op iet feest betrekking heeft. Deze zal aan de huizen te koop worden aan geboden aan zeer lagen prijs, zoodat lij een ruime verspreiding zal genieten, edereen zal zoo'n feestgids in zijn jezit willen hebben en bewaren. Een advertentie daarin heeft dus groote waarde en de prijs daarvan is zeer billijk. Met genoegen vernemen we dat de vergadering Zaterdagavond door het voorloopig comité uitgeschreven in de St. Antoniusparochie, druk was bezocht en men na eene geanimeerde discussie cwam tot oprichting der volgende buurt-commissie Frans Smolders, Voorzitter Jan Beerens, Secretaris Jan van der Geld, Penningmeester Jos van Mier en Gerrit van Oostrum, Commissarissen Jos Arler, C. Didden, Antoon Gloude- mans, E. Keizer, Antoon Snijders en Piet van de Ven, Leden. De commissie liet er geen gras over groeien en Maandagavond reeds ging men tot de collecte over, naar wij vernemen met een zeer bevredigend resultaat. De St. Antoniusparochie zal dus ook zijn groep vormen in den historischen stoet, die schitterend be looft te worden, alleen betreuren we het dat vereenigingen een combinatie der voetbalclubs, een Kegelbond (die liefst zeven vereenigingen omvat) niet tot eene deelname zijn kunnen komen. Dat is om meer dan een reden zeer te bejammeren, vooral waar de kosten, gezamenlijk gedragen, zoo uiterst laag zijn. Wij mogen vertrouwen dat deze clubs, voetbal, gymnastiek enz., zich nu eens flink zullen beijveren voor deelname aan den fakkel optocht, ook kunnen hieraan wagens aansluiten enz als 't maar goed van licht is voorzien. Wij vernemen nog dat in een zeer druk bezochte vergadering in 't café van den heer j. van Beers, werd be sloten dat de buurt St. Antonius parochie zal deelnemen met de groep koning Willem I met gevolgook wordt nog aan straatversiering gedacht. a s. Zaterdag wordt vergadering ge houden bij den heer Jan Fransen. Tot ons genoegen kunnen we mededeelen dat de inzender in ons vorig nummer inzake 't Vuurwerk in zooverre succes heeft, dat reeds een paar belangrijke giften voor dit doel zijn ingekomen, n.l twee van f50 en voorts nog f 15. Het Comité besloot daarom, in het vaste vertrouwen, dat meerdere zullen volgen (er is pl m. f 250 noodig) het vuurwerk alvast op het pro gramma te plaatsen. Het zal niet na't concert gegeven worden doch onder de pauze, opdat het feest niet geheel met 't vuurwerk de lucht ingaat De reclame-optocht vertrekt a s Zaterdag ten 2 uur van de Markt. Het hoofdcomité stelt pogingen in 't werk om rondom de kiosk eenige aardige bloemversiering en electrische verlichting aan te brengen. Ook zal het zeer op prijs worden gesteld als gevel- straatversiering of verlichting door particulieren wordt aangebracht. Men denke er aan om tijdig de vlaggen na te zien of aan te schaffen Deelnemers aan de wedstrijden 1. Sprietloopen 2. Hindernisbaan en 3. Vliegerwedstrijd kunnen zich tot uiterlijk 18 Augustus aanmelden bijNico M. van der Hammen, Grootestraat (Voormalig Be- soijen)A. Princen, Mr. v. Coothstr. Henri Pullens, Grootestraat 82 (Voor malig Baardwijk.) N. B. Voor deelneming aan de Hindernisbaan is het dragen van turn- schoenen verplicht. De leeftijd der deelnemers aan de wedstrijden sub 1 en 2 mag zijn van I 13—18 jaar. Voor de deelnemers aan den Vlieger wedstrijd is geen leeftijdsgrens bepaald. De beoordeeling zal geschieden naar onderstaande gegevens 1. De grootste vlieger. 2 De mooiste vlieger. 3 Meest symbolistische vlieger. 1 4. De verst staande 5. De mooist staande. Ook niet meer schoolgaande meisjes beneden 16 jaar mogen deelnemen aan den Eierwedloop. De wedstrijden worden gehouden op i het terrein van W. S. C., Spoorlaan, i den 20 Augustus e.k. en vangen reeds aan des morgens om 9 uur. Prachtige prijzen Woensdag 8 Aug. '23 gezien eenige dagen van te voren circular VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad de zer gemeente op Donderdag 2 Augustus s aVVooLlttCT Edelachtb. heer O. van de Ven. Ongeveer half acht opent de Voorzitter met den Ohr. groet de vergadering; afwe eg zfn de heefen Van Engelen en Wagen- b6De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld,. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken Eenige ingekomen stukken waaronder een schrijven van den pensioenraad waarbij wordt gezegd dat bij het pensioen ook de dienstjaren die de secretaris heeft dooi ge bracht bij de Godshuizen, daarbij zullen worden gerekend, voor kennisgeving aange nomen. 2 Gemeenteverslag 1922. Wordt voor de leden gedurende 14 dagen op de secretarie ter inzage nedergelegd.. 3. Onderzoek der geloofsbrieven en toe lating van de benoemde raadsleden. Door den Voorzitter worden Commissies ter onderzoek benoemd en hij schorst ge durende het onderzoek de vergadering. Na heropening deelt de heer van Enge len mede dat bij de stukken van het lid M. Boom niet staat aangegeven welke open bare betrekkingen hij vervult. De Voorzitter geeft den heer M. Boom in overweging zjjn stukken nog aan te vul len waartoe de wet hem gelegenheid geeft. De heer M. Boom zegt zijn stukken op de secretarie te hebben gebracht en te hebben ingevuld als vroeger, denkend het zoo in orde zou zijn en men hem in het andere geval zou hebben gewaarschuwd. De Voorzitter zegt dat het ook aan hun aandacht is ontgaan. Daarna wordt tot toelating besloten. 4. Ontbinding en herbenoeming Oom missie tot wering van schoolverzuim. Voorzitter zegt dat dit slechts eei De zooals formaliteit betreft. Tengevolge van de aan gebrachte wetswijziging moeten thans alle leden tegelijk aftreden en niet meer vroeger periodiek. Conform het voorstel van Burg. en W eth. wordt besloten. 5. Goedkeuring rekening Gezondheids commissie 1922. De heer van Sprang vraagt of de Ge zondheidscommissie moet blijven bestaan. Wanneer men eene goede bouwverordening heeft kan de Gezondheidscommissie heel ge makkelijk achterwege blijven wat met het oog op de zuinigheid ook wel gewenscht is. De Voorzitter zegt dat de Regeering over weegt om in sommige districten de commis sie op te heffen. Ook over deze commissie zijn inlichtingen gevraagd en verschaft doch in hoeverre de zaken nu verder staan kan hij niet mededeelen. Bekend is het nog niet in hoeverre Ged. Staten met hun onderzoek zijn gevorderd. De rekening wordt d-Sfiarna goedgekeurd 6. Verzoek van de R. K. Jongen Boeren stand om een subsidie met voorstel van B. en W. Adressanten vragen een subsidie van f 59, De Voorzitter zegt dat, ofschoon Burg. en Weth. er met het oog op de geboden zui nigheid er niet voor te vinden zijn om nog eens een rubriek subsidies te gaan openen ze in dit geval toch willen voorstellen om een subsidie van 30.— toe te kennen op voorwaarden dat een proefveld zal worden aangelegd groot 10 are in het Ven en alleen op grond v. d. gemeente. Den landbouwers wordt daardoor getoond wat op die gronden is te telen wat het gevolg kan hebben^ dat de pachten van die gronden zullen stijgen. De heer M. Boom is nu men noodzake lijk moet bezuinigen, tegen alle subsidie In dit geval echter kan hij zich met het voorstel van Burg. en Weth. wel vereenigen omdat de gemeentegronden dienstbaar wor den gemaakt. Ware dit niet het geval, hij zou beslist tegen het geven van subsidie vooral ook omdat het eene zekere klas van personen betreft, zijn geweest. Wordt besloten 30.— subsidie te verlee nen. 7. Verzoek van de Carnaval-club Vlij- mensch Belang om subsidie voor de viering van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, met voorstel van Burg. en Weth Adressanteij meenen niet achter te mo gen staan met de andere gemeenten en vra gen daarom eene subsidie van 500. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth met groote belangstelling van dit adres hebben kennis genomen. Dat men uiting wil geven aan zijn gevoelens van dankbaar heid voor het feit dat H. M. de Koningin 25 jaar aan het hoofd van de Regeering heeft gestaan, kan wel naar het oordeel van Burg. en Weth. op eene andere wijze ge schieden. Dat behoeft niet gepaard te gaan met een feest wat ongeveer 500.zal kos ten vooral nu een dergelijk bedrag in deze gemeente op een heel wat betere wijze kan worden besteed. Burg. en Weth. stellen daarom dan ook voor afwijzend op het adres te beschikken. De heer Van Sprang wil naar aanleiding van dit adres er hier op wijzen dat onlangs in deze gemeente een collecte is gehouden door leden van de Burgerwacht. Op zich zelf is daar, zooals van-zelf spreekt, geen bezwaar tegen, maar de manier waarop die collecte heeft plaats gehad is te laken want de menschen is het geld als het ware afge troggeld. Dat kan wel wat overdreven lijken, doch het is zoo. Men heeft de men schen van alles voorgespiegeld o.a. ook dat er kinderfeesten zouden worden gehouden en zooal meer, terwijl men de werkelijke bestemming van het geld niet heeft gezegd. Hij hoopt dat, mocht in de toekomst nog maals een collecte worden gehouden men nu zou hij het haast bedriegerij willen noemen wat eerlijker voor den dag zal komen. De Voorzitter merkt op dat hij voor het houden van deze collecte 22 dames heeft gevraagd een soort comité daarvoor te wil len Vormen. Van de 22 waren er echter maar 5 bereid en toen heeft hij besloten de Burgerwacht te verzoeken zich met de col lecte te willen belasten. Dat men nu spreekt van bedriegerij spijt hem want de menschen zyn wel degelijk op de hoogte geweest waarvoor werd gecollec teerd, althans hadden dit kunnen zijn aan- res daaromtrent zijn rondgebracht. De zaak i is dus formeel in orde en dat het publiek niet in den waan heeft verkeerd dat het 1 bedrag bestemd was voor een plaatselijk feest, dat heeft de opbrengst wel bewezen. Gaarne wil hij toegeven dat. er misschien personen zijn gevonden die de zaak niet goed hebben begrepen en van meening zijn geweest dat het huldeblijk hier zou worden aangeboden. De heer van Sprang zegt dat het veel menschen niet duidelijk is geweest en dat de collectanten mogelijk dat deze ook niet beter wisten toen maar hebben ge sproken van kinderfeesten. De collectanten hadden beter op de hoogte moeten zijn. De heer van der Griendt geeft gaarne toe dat de tijdsomstandigheden zeer slecht zijn. Het jubileum echter is te zeldzaam om het onopgemerkt te laten voorbijgaan en daar om zou hij toch eene subsidie van een paar honderd gulden willen verleenen opdat toch eene kleine feestelijkheid niet achterwege zal blijven. De heer Prinsen wil zich gaarne aanslui ten bij de woorden uitgesproken door zijn collega van der Griendt vooral wat betreft diens eerste gezegde. Over Vlijmensch Belang heeft hij in de laatste dagen rare noten hooren kraken nl. dat ze van de centen zelf te veel fuiven. Of dit alles waar is weet hij niet, heeft hij niet kunnen controleeren. Waar we echter onder de Regeering van H.M. de Koningin 25 jaar lang gelukkig heb ben geleefd, daar zou hij dit feit, ondanks de heerschende malaise, niet onopgemerkt willen laten voorbij gaan en toch zeker een kinderfeest organiseeren waarvoor men dan een paar honderd gulden kan uittrekken. Dit bedrag zou hij niet aan Vlijmensch Belang willen geven omdat gezegd wordt dat ze ook aan politiek doen enz. Hij gelooft wel dat ze de plannen correct zullen uit voeren maar dat schoolfeest zou hij ze lie ver niet in handen willen geven Wellicht zijn die praatjes door vijanden van de vereeniging rondgebazuind, hij weet het niet. Misschien dat de Voorzitter meer weet. De Voorzitter zegt over deze kwestie geen inlichtingen te kunnen geven daar hij slechts donateur van de vereeniging is. Subsidie krijgt de vereeniging ook niet dus is van controle op de uitgaven ook geen sprake. Met den heer van der Griendt is hij het eens dat er vele menschen gevonden zullen worden die aan hun gevoelen van dankbaar heid jegens de Koningin uiting willen ge ven. Dit uiting-geven kan echter ook op een andere manier worden gedaan vooral als de tijden zoo zijn dat feestvieren niet past H.M. zelf heeft dan ook gevraagd zoo min mogelijk te feesten. Voor de kinderen zal iets worden gedaan. TJit de post sclioolbe hoef ten zal een bedrag van 50 of 75 ge vonden kunnen worden waarvan de kinde ren b.v. een mooie foto van de Koningin kan worden ter hand gesteld. Van Burg. en Weth. een voorstel ver wachten om feestelijkheden te houden daar behoeft men niet op te rekenen. Deze weten dat het boekjaar is afgesloten moeten wor den met een nadeelig saldo van 21000 en dan nog met een voorstel te komen om feest te houden zou te gek zijn. Waren de toe standen anders, vertoonden de gemeente- financiën een ander beeld, Burg. en Weth. zouden evenals vroeger, met een voorstel om feest te vieren voor den dag zijn geko men. De heer Prinsen meent dat het geven van een prentje aan de kinderen geen begeeste ring zal wekken. De meesten zullen voor dat ze thuis zijn het al in een sloot, hebben laten vallen en daarom zou hij liever de kin deren, zoowel van de Fraters- als Zusters- school en de openbare school, een optocht door het dorp laten houden. Laat de har monie daarbij hare medewerking verlee nen en laat men daarvoor een bedrag van 100 uittrekken. Met zoo iets wakkert men de liefde voor de Koningin bij de kinderen aan en dat is in dezen tijd ook al zeer goed. De Voorzitter wil opmerken dat de har monie daarvoor geen geld behoeft te heb ben aangezien deze verplicht is bij derge lijke gelegenheden hare medewerking te verleenen, waartoe ze trouwens steeds gaarne bereid is ook. De heer Prinsen merkt op dat de ge meente zich in andere groote zaken nooit klein heeft betoond en hij durft vertrouwen dat men ook ditmaal ditzelfde standpunt nog zal innemen. Met van der Griendt is hij liet eens dat gelegenheid moet worden gegeven om aan zijn gevoel van dankbaar heid uiting te geven. Hjj vraagt zich af of b.v. de eerste dag van de kermis daar niet geschikt voor was. Na de kermis begint de malaise toch en gros. De Voorzitter weet uit officieele bron mede te deelen dat noch in Nieuwkuijk noch in Haarsteeg iets dergelijks zal gebeu ren. De heer Van Halder zou het schoolbe stuur een coHecte bij de ingezetenen willen laten houden en van die opbrengst de kinde ren een genoeglijken dag willen bezorgen De harmonie zal met pleizier hare mede werking willen verleenen De heer Prinsen meent ook dat men daar nog wel een offertje voor over zal hebben Voor Delft voelde men niet zooveel. De Voorzitter zegt wat betreft 't samen stellen van Oommissies die belast zijn met het cojlecteeren heel veel last en ondank te hebben ondervonden en hij er daarom voor past om nog eens daartoe over te gaan. Wil len de hoofden der scholen zich daar eens voor spanheii. dan is dit hem goed. Wil de raad een en ander aan het Dag bestuur overlaten dan zal hij zorg dragen dat den kinderen een aangenomen dag wordt aangeboden. De heer van der Griendt heeft van Vlij mensch Belang niets gehoord. Mogelijk dat de een of ander zwartgallig aangelegd per soon iets heeft gezegd wat ten nadeele van de vereeniging is. Hij voor zich echter is overtuigd dat de vereeniging in het belang van Vlijmen werkzaam is. Dat heeft'men al meermalen kunnen zien, onlangs nog met 't festival. Als er geen dergelijke vereeniging is en heel Vlijmen loopt naar den Bosch, dan acht hij dit een strop, een schadepost voor de gemeente niet alleen maar ook voor de middenstanders. Spr. heeft ook wel eens 1 hooren zeggen dat de vereeniging er is voor de kasteleins, doch dit kan hij tegenspreken, 1 de verhouding tusschen de vereeniging en de kasteleins is zelfs iets of wat gespannen, j De Voorzitter erkent ook gaarne dat de vereeniging zijne volle sympathie geniet. Hij ook ziet liever dat de menschen hier ter plaatse blijven dan dat alles naar Den Bosch loopt en hij denkt dat de heer Prin sen daar evenzoo over denkt. De heer Prinsen zegt zelf donateur van de vereeniging te zijn Hij heeft een en ander hooren vertellen en om wat te weten heeft hij deze vragen gesteld. Voorzitter. Praatjes ontstaan er direct, dat is altijd en overal zoo. Onlangs nog met de gouden bruiloft werd er een koekverlote- rij gehouden en ook toen heeft men over een en ander gemeend te moeten praten. Hij heeft toen zelfs een en ander nagegaan en is hem gebleken dat de zaak volkomen in orde was. De heer van der Griendt vindt het voor de leden van de vereeniging niet aanmoedi gend als over hun werken op eene derge lijke mattier wordt gesproken. De Voorzitter zegt nog eens dat de ge meente zich met dergelijke gebeurtenissen altijd op een zeer breed standpunt heeft ge plaatst en dit nog zou doen indien maar eenigszins mogelijk was. Nu moet men voor de feiten zwichten en geen subsidie verlee nen. De heer Van Helvoirt zou niet weten waar men zou blijven indien men aan alles wat vraagt subsidie zou gaan geven. Wordt besloten geen subsidie te verlee nen doch aan Burg. en Weth. op te dragen dat voor de kinderen deze dag niet onop gemerkt zal voorbijgaan. 8. Aangehouden voorstel tot stilzetten der torenklok. Naar aanleiding van de in de vorige ver gadering aangehouden besprekingen is van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente een schrijven ingekomen waarin wordt aan gedrongen om het uurwerk niet stil te zet ten. Adressanten wijzen er op dat dit een groot gemis voor hen en velen in de omge ving van de kerk wonende personen zou zijn. De Voorzitter zegt dat de in zijn buurt wonende ingezetenen het zouden bejamme ren indien de klok daar zou worden stilge zet. Burg. en Weth. trekken daarom hun voorstel in. De heer Boom zou het van achteren af bezien, nu er eenmaal geld aan uitgegeven is om de klok in orde te krijgen bejammeren dat ze wordt stilgezet. De Voorzitter zegt dat de actie z'n goede zijde heeft gehad want sinds 17 Maart loopt de klok op de minuut gelijk en vroeger scheelde het altijd een kwartier of tien mi nuten. 9. Aangehouden voorstel tot opheffing van de Huurcommissie. De Voorzitter zegt dat deze kwestie in een vorige vergadering is ter sprake ge bracht door den heer Van Sprang. Nadien is van de R. K. Werkliedenvereniging nog een schrijven ingekomen waarin wordt ver zocht om voorloopig nog niet tot opheffing- van de Commissie te willen overgaan wijl het anders een voldongen feit is dat. men hier weer zeer hooge buren zal moeten gaan betalen ondanks de zeer drukkende tijden. De Voorzitter merkt op dat al stellen Burg. en Weth. voor niet tot opheffing van de Commissie over- te gaan. zij zich toch nog op het standpunt, van bezuiniging stellen. Wel is waar zou door opheffing 100. worden bezuinigd doch daar staat tegenover dat de huurder ontegenzeggelijk weer meer huur zouden moeten gaan betalen en daar om acht hij het in het belang van de inge zetenen dat de Huurcommissie nog blijft bestaan. De heer M. Boom wijst er op dat men te Waalwijk en Heusden ook tot opheffing van de commissie is overgegaan en daarom aan vankelijk ook hier voor opheffing is ge weest. Aangezien echter het zeker is dat de huren, die gezien de heerschende malaise zouden moeten worden verlaagd, doch bij opheffing van de Commjssie beslist zouden worden verhoogd, is hij voor het behoud daarvan doch zou voor willen stellen dat de Commissie hare werkzaamheden thans ratis verricht. De Voorzitter zegt dat men daartoe al leen bij een nieuw dienstjaar kan overgaan. Nu hier weer loonsverlaging is aangezegd acht hij 't zich een plicht ertegen te waken dat de huur van die menschen ongemotiveerd wordt opgedreven. Als men hem schriftelijk wil verklaren dat de huren niet zullen wor den opgezet, dan zou hij tegen opheffing der Commissie geen bezwaar hebben. Aan bloote beloften heeft hij niets en kan daarom daar dan ook niet op ingaan *De heer M. Boom vraagt of steeds alles is gedaan wat de Commissie heeft voorge schreven. De heer Van Sprang weet ook dat heel wat zaken zjjn voorgekomen die niet dooi den beugel kunnen. Krotten moeten nog veel geld opbrengen. Als de huizen er van buiten maar een beetje behoorlijk uitzien is het al in orde, van binnen komt zoo nauw niet. De bestaande Commissie heeft, nooit intensief genoeg ingegrepen. De Voorzitter betwijfelt zulks. Hij zal het laten onderzoeken. Van Sprang. Het is voorgekomen dat door den Kantonrechter de hnren met 85 ct. werden verlaagd en dat dit bedrag over een half jaar moest worden gerestitueerd. La ter, na een halfjaar, werden de huren met goedvinden van de Commissie weer ver lioogd. Dat is voorgekomen bij Both. Eekels en van Veghel. De heer van Buul, die Voorzitter is van de huurcommissie, kan zich dergelijke ge vallen niet herinneren. De heer Van Sprang weet het zeker want de huur is toen nog per deurwaarders-ex - ploit opgezegd. De heer van der Griendt meent ook dat de Commissie nooit streng is opgetreden. Dit echter is voor hem nog geen reden om de Oommissie op te heffen want zoo lang er nog beslist groote woningnood in de gemeente heerscht acht hij het bestaan der Commissie zeer noodzakelijk. Bij ophef fing van de Commissie zou men zooveel huur gaan vragen als men verkiest en dat moet terwille van alles worden voorkomen. De Voorzitter weet ook dat er bij het leeg komen van een woning wel twintig man daarom tegelijk kwamen en zoolang het nog zoo staat geschapen kan niet tot opheffing dei- Commissie worden besloten, althans- dat is zijn gevoelen. De heer Van Helvoirt zou willen laten onderzoeken of het waar is wat de Com missie is aangewreven en dat dan later hier van dat onderzoek verslag wordt gedaan. De heer Van Buul heeft daartegen geen bezwaar doch wil nu reeds opmerken dat er omstandigheden zijn dat men de huur met 100 pCt. mag verhoogen. Daarna wordt besloten nog niet tot op heffing van de Commissie over te gaan. 10. Voorstel van Bnrg. enWeth. tot op heffing van den cursus voor vervolgonder wijs aan de O.L. School. De Voorzitter zegt dat Ingevolge eener wijziging der wet het Rijk niet meer in de kosten van dit onderwijs bijdraagt en de van 400 per jaar, stellen Burg. en Weth, voor tot afschaffing daarvan over te gaan. Prinsen. Bestaat er nu elders nog gele genheid. Voorzitter. Ja, bij de Fraters, en daar kunnen ook andersdenkenden van profitee- Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 11. Voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van art. 13 eerste lid der Bouwver ordening. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 12. Voorstel van Burg. en Weth. tot toe kenning van een subsidie voor invordering van niet betaalde schoolgelden. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor een bedrag van 25.daarvoor uit te trek ken. Het schoolgeld is reeds laag en nog zijn er velen onwillig om te betalen. Om die bedragen tooli in te vorderen moeten deze kleine kosten worden gemaakt. De raad kan zich hiermede vereenigen. 13. Voorstel van Burg. en Weth. tot het -aangaan van een geldleening voor werk verschaffing. Wordt besloten in geheim Comité te be handelen. 14 Verzoek van J. Hermans om onthef fing van overschrijding van de rooilijn. De Voorzitter zegt dat de heer Hermans, die thans te Kerkdriel woont weer in Vlij men wil komen wonen en daarom een schuur heeft aangekocht om daarvan een woning te maken. Hij moet daarvoor een meter uit de heg bonwen wat tengevolge zal hebben dat de weg die toegang geeft tot den molen, waardoor daar een druk ver keer is. het gezicht wordt belemmerd wat zeer gevaarlijk is. Bovendien ontsiert het daar de straat in hooge mate. Burg. en Weth. stellen daarom voor niet op het ver zoek in te gaan temeer daar Hermans als hij een klein beetje meer kosten maakt, toch kan bouwen. De heer M. Boom acht de motieven door Burg. en Weth. aangegeven niet erg steek houdend. De open-bare veiligheid zal als vergunning tot overschrijding van de rooi lijn wordt gegeven absoluut niet in gevaar worden gebracht De Voorzitter denkt dat als het gebouw er zou staan men daarvan spijt zou hebben. Het verkeer in die straat ook met auto's neemt zeer toe. Na nog eenige discussie wordt het voor stel van Burg. en Weth. aangenomen. 15. Aanbieding der gemeenterekening over 1922. De rekening sluit met een bedrag aan ontvangsten van 139495.294 en aan uitgaven van 159932.55 zoodat er een na deelig saldo is te boeken van 20437.25 Tot leden van de Commissie van onder zoek worden benoemd de heeren Van Hal- der. Heesbeen en van Sprang. 16. Wijziging der begrooting 1923. Conform het voorstel van Burg. en Weth wordt besloten. De Voorzitter deelt mede dat 2 maal aan den Minister is gevraagd om in een andere klas betreffende de belasting te worden ondergebracht doch dat telkenmale daarop afwijzend is beschikt. De heer Prinsen durft vertrouwen dat ondanks dit Burg. en Weth. in deze zaak diligent zullen blijven. Alvorens in geheim comité over te gaan wil de voorzitter, nu het de laatste maal geweest dat de nestor van de leden de vergadering bijwoont een woord van dank aan hem brengen. De heer H. Boom is nu 12 jaar lid van dit college geweest en gedu rende al dien tijd heeft hij zich doen ken nen als een ijverig lid die de goede stem ming zoowel in- als buiten den raad wist, te bewaren. Hij is dan ook van geheel het Dorp een vriend, zoowel van oud en jong als van rijk en arm. Zyn adviezen, vooral op landbouwkundig gebied werden zeer op prijs gesteld en voor alles door hem verricht wil hij hem hier openlijk hulde en dank be tuigen en den wenseh uitspreken dat hij nog vele jaren getuige mag zijn van den groei en bloei dezer gemeente. Bravo's) De heer Van Sprang zou gaarne zien dat in een volgende vergadering Burg. en Weth met een voorstel komen betreffende het bij dragen van ambtenaren in hun pensioen. De Voorzitter zegt dat B-urg. en Weth. in een volgende vergadering, wanneer Ook de begrooting zal worden aangeboden en het dan dus tijd is om daarmede te komen, met een voorstel voor den dag zullen komen. De heer Van Haider geeft in overweging om de Mommersteeg eti Groensteeg in orde te laten maken. De Voorzitter zegt zulks toe. De heer van der Griendt vraagt of over het water van de gemeen te woningen geen klachten zijn ingekomen. De Voorzitter zegt dat daarover zelfs bij den Minister een klacht is geweest. De zaak was inmiddels echter al onderzocht en ook opgelost. Het vuile water kwam. doordat er een lek was, weer in de put terecht. De verdere klachten zijn nog in onderzoek. De heer Boom zegt reeds een vorig jaar te hebben opgemerkt dat de toestand van den weg naar het Ven, wat gerust tot een der hoofdwegen van Vlijmen mag worden gerekend, zeer veel -te wenschen overlaat. Alhoewel toen is toegezegd dat daarin ver andering zou worden aangebracht, is er tot op heden niets aan gedaan. Indien men wat gruis op laat brengen is de weg al in orde te brengen. De Voorzitter zegt dat daar nu juist weer j gruis is heengereden. gemeente nu alles zelf moet betalen. Het Rijk knapt de gemeente maar met Abonneert U op en Adverteert in alles op tegenwoordig. Aangezien echter j ECHO VAN HET ZUIDEN", slechts door een paar leerlingen van het 7 vervolgonderwijs wordt gebruik gemaakt, meest gelezen blad in de Lang en het van de gemeente een uitgaaf vergt straat en Omgeving. De lieer Boom ontkent zulks. Wat er is j 13 Fr. Smolders, St. Antonius-parochie; opgebracht is niets anders dan vuiligheid en IJzerdraad. De Voorzitter merkt op dat dit. des nachts door particulieren wordt gedaan. Hij geeft toe dat het een belangrijke verkeers weg is doch de fin-antiën hebben niet toe gelaten om er een radicale verbetering aan te brengen. De heer Boom meent dat er genoeg gruis is te bekomen. Bij van der Ven liggen wel 20 karren. De heer Van Buul is van gevoelen dat die steenen die op den weg zijn gebracht meer hinder veroorzaken. De heer Van Halder zou de werkeloozen hier aan het werk willen zetten. Door aan de overzijde van de straat een sloot te gra ven en dat met gruis op den weg te bren gen zou men een afdoende verbetering krij sen De heer Boom is liet daar mede eens. Hij hoopt dat het nu eens niet bij woorden zal blijven maar men tot daden zal overgaan. De Voorzitter zegt zulks toe. Daarna wordt de vergadering gesloten. mits zij opgaan

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5