De collecte voor het Nationaal Huldeblijk heeft in onze gemeente het zeer aanzienlijke bedrag van f 648 03 opgebracht. Met ingang van 15 Augustus vestigt zich in onze gemeente de dierenarts, de heer Spierings, die voor deze, twee jaren assistent was van professor Paaijmans, hoogleeraar aan de veeartsenijkundige hoogeschool te Utrecht. Woensdag 15 Aug. a.s. zal het 40 jaar geleden zijn datThijs de Leeuw, algemeen bekend als .Thijs van den Dokter" in dienst trad van Dr. van Oils Sr. en onafgebroken al die jaren werkzaam was als koetsier bij de opvol gende doktoren Van Gils Sr. en Jr. en Langemeijer, dus als 't ware aan deze praktijk was verbonden. Zeer zeker zal het dezen dag Thijs die in zijn functie ook steeds gereed stond voor de patiënten, dag en nacht niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Het vervoerwerk voor den bouw der nieuwe kerk van St jan is opge dragen aan de voerlieden-vereeniging St. Jan Baptist te Waalwijk. Als een bewijs dat zulks heel wa te beteekenen heeft, deelen we mee dat b.v. 8000 M3 zand moeten worden aangevoerd vanaf de Putsteeg voorbi de 2e Zeine bij .Rust wat" Het voormalig Bondsgebouw in de Kruisstraat alhier is aangekocht door den heer Adr. van Helvoirt-de Nijs. De Eerw. broeder Cephas in de wereld den heer C. Stouhamer, slaagde bij het dezer dagen te Utrecht gehou den examen voor Fransch L.O. Door de commissie van het gas- electriciteit- en waterleidingbedrijf zal naar wij vernemen, worden voorgesteld om tot verlaging van den stroomprijs voor de industrie over te gaan. Voor de grootverbruikers zal de prijs dan tot 10 cent per K. W. U. loopen en naar rato voor iederen krachtverbruiker verminderd worden. In de Zaterdag gehouden verga dering van het Dagelijksch Bestuur van de Binnenpolder van Waalwijk nam de heer Jud Timmermans Wzn die 43 jaar lang lid van het bestuur is waarvan bijna 25 jaar Voorzitter, afscheid van de overige leden. De heer H Hoffmans bracht den scheidenden Voorzitter hulde en dank ook namens alle ingelanden voor het zeer vele dat hij voor het Waterschap heeft gedaan. Spr. was er van overtuigd dat he moeilijk zou zijn een opvolger te vinden die hem in werkkracht, werklust en belangstelling in de zaken het Water schap betreffend, zal evenaren. Ook de heer Fl. van Baal, die sinds 1891 lid is van het Dag Bestuur heeft met het oog op zijn leeftijd als zoo danig ontslag genomen. De heer H. Hoffmans bracht ook hem hulde en dank voor alles wat hij voor de belangen van het Waterschap heeft gedaan. Naar wij vernemen zal bij de stoomtram alhier de geheele dienst regeling worden gereorganiseerd Het ligt bij het bestuur in de bedoeling om binnen zeer korten tijd aparte goederentreinen te laten loopen, waar door de personendienst niet dat op onthoud meer zal ondervinden en het traject in korteren tijd zal worden af gelegd Ook zullen binnen eenige dagen nieuwe locomotieven in dienst worden gesteld Thans zijn in de heide om onze gemeente gekampeerd padvinders uit Vlissingen. Er zullen er nog komen uit Amsterdam, Haarlem, Rotterdam enz Meer en meer wordt deze mooie onr geving bezocht. Vooral de Roestelberg is tijdens de vacantie een reuzen attractie. Steeds komen meer vreemde lingen, maar ook vanuit deze plaats en streek groeit het aantal bezoekers en meer en meer weegt de klacht, hadden we er maar een fatsoenlijke weg heen Zou door samenwerking ook ten deze niet heel wat te bereiken zijn Maandagavond hield het Zieken fonds van de R.K.W.V. zijn halfjaar lijksche algemeene vergadering, welke vrij goed bezet was Ze werd geleid door den vice-voorzitter F. d'Alleu. Na opening en notulen bracht de penningmeester verslag uit over het le halfjaar, waaruit bleek dat dit half jaar het bezit van het fonds met een batig saldo van f507.65 was ver meerderd en van het steunfonds met f 474,79, zoodat de reserve van laatst genoemd fonds tot f 946,50 is gestegen een bedrag waarop contributie opbrengst voor dit doel gestaakt zou kunnen worden. De vergadering was het er echter eenparig over eens om met verdere betaling door te gaan tot de reserve pl.m. f 2000 zou bedragen De controle-commissie had de be scheiden in de beste orde bevonden. Wegens periodieke aftreding werd tot controleur benoemd A Glaudemans. De uitslag der verkiezing van een voorzitter, wees met de meeste stem men P. van Huiten voor deze functie aan, die na eenige gedachtenwisseling deze benoeming aanvaardde Besloten werd dat nieuw aan te nemen leden een geneeskundige verklaring zullen overleggen, waarvoor met Dr. Seters te Drunen een overeenkomst was getroffen, om genoemde keuringen te verrichten. Na nog eenige huishoudelijke be sprekingen, werd deze goed geslaagde vergadering met den gebruikelijken groet gesloten. Zondag 5 Augustus behaalde de vischvereeuiging »Vischlust* op het gehouden Concours te Lage Zwaluwe dea lstea corpsprijs, een Lauwerkrans en 9 persoaeele prijzen ea een zilveren medaille voor het grootste aantal in schrijvers. Men meldt ons uit 's Hertogen bosch Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt is naar Zwitserland vertrokken om daar zijne vacantie door te brengen Inmiddels zal hij zich beraden over het al dan niet aanvaarden zijner be noeming tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Gevoelig voor he in hem gestelde vertrouwen der kie zers. die hem als No. 1 van de lijst hebben gekozen tot lid van de Tweede Kamer neemt jhr Mr. van Sasse van IJsselt niet gaarne als zoodanig zijn ontslag terwijl de werkzaamheden voor de provincie hem als lid van de Prov Staten van Noord-Brabant zeer ter harte gaan. Mocht tijdens zijn verblijf in he buitenland zijn gezondheidstoestand van dien aard zijn, dat hij meent de werkzaamheden aan het lidmaatschap van beide colleges verbonden te kunnen blijven waarnemen, dan wenscht Jhr. Mr. van Sasse van IJsselt voor de be noeming tot lid van de Eerste Kamer te bedanken. Tijdens de viering van het Zilveren regeeringsjubilé van H.M de Koningin wordt de nieuwbenoem de Senator in 's Hertogenbosch terug verwacht. Op de algemeene vergadering van aandeelhouders van der N.V. van den Bergh's Stoomschoeufabrieken te den Bosch werd den heer E. de Jong op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur en zijn de heeren L. Elias en S. M. Lankhout tot directeuren benoemd. De cursus aan de vakschool is teneinde en de oproeping voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. Dit geeft ons aanleiding een enkel woord te zeggen over ons instituut, om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij de pakken neer te gaan zitten. Ook inde toekomst zal er steeds meer behoefte zijn aan goed geschoolde krachten Deze te leveren is de taak der Rijks school voor Leerlooiers en Schoenma kers. Onze school is op het gebied der schoenindustrie reeds voorzien van het allernieuwste en zal, als de uitbreiding tot stand gekomen is, een model inrich ting zijn van den eersten rang. Reeds meermalen is betoogd, dat in de fabriek het vak niet meer geleerd kan worden, daar moet geproduceerd worden een maximum in een minimum van tijd. Op de vakschool wordt echter geen productie gemaakt, daar wordt den leerlingen het vak zoowel theoretisch als practisch onderwezen en is het doel uitsluitend te zorgen dat zij iedere bewerking, die de schoen moet onder gaan zelf oeconomisch kunnen uitvoe ren en ook kunnen zorgdragen, dat in het bedrijf de verschillende werk zaamheden goed in elkaar grijpen en in den korten tijd worden uitgevoerd. Zij worden onderwezen in het hoe en waarom de verschillende materialen gebruikt worden voor een bepaald doel. Steeds weer wordt de aandacht er op gevestigd dat zorggedragen dient te worden, dat niets van de grondstoffen vermorst wordt en hoe de afval van het leder tot een minimum te beperken is Aansluitende aan het technische onderwijs in de Machinale Schoenma kerij wordt onderricht gegeven, voor zoover dat voor de machinale schoen- fabricage van belang is, alleerst in het handvak en daarnaast in teekenen, boekhouden en machineleer. Ook de kennis van het leder en de anatomie van den voet worden niet vergeten, terwijl als nuttig eenig onder richt gegeven wordt hoe men moet optreden ter verstrekking van eerste hulp bij ongelukken. Kortom aan onze school wordt de meest mogelijke volledigheid betracht. Het aantal leeraren en hulpleeraren is voldoende, om een veel grooter aan- al dagleerlingen te onderwijzen, dan meestal gebruik maakte van onze school. In het afgeloopen jaar was gedurende eenigen tijd deze afdeeling van onze schoot vol bezet, daar door den treurigen toestand in de industrie vele werkeloozen zich lieten inschrij ven. Het aantal leerlingen was toen 52, waarvan de meeste Nederlanders waren. Wij begrijpen wel, dat dit een uit zonderingsgeval is, maar spreken toch de hoop uit, dat het aantal deelnemers aan den nieuwen cursus dit aantal zal evenaren. Tot heden lieten zich reeds vele nieuwe leerlingen inschrijven. De Directeur. De looierijcursus aan de Rijks vakschool voor Leerlooiers en Schoen makers is weer ten einde en de oproe ping voor de nieuwe cursussen heeft wederom plaats. Dit geeft ons aanlei ding een enkel woord te zeggen over ons instituut om belanghebbenden op te wekken in deze moeilijke tijden niet bij de pakken te gaan neerzitten. Vooral in de toekomst zal er groote behoefte zijn aan goed geschoolde krachten, om de concurrentie-strijd met succes te kunnen voeren. Deze te le veren is de taak van de Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers. Onze looierijafdeeling vindt tot heden niet die belangstelling, waarop zij recht heeft. Wat daarvan de redenen zijn is moeilijk te zeggen. Een van dè redenen is, dat de ver schillende soorten van lederbereiding zeer veel uit elkaar loopen en iedere looier zijn zoon of pupil precies dat zou willen doen leeren, wat voor hem van belang is. Als gevolg daarvan zouden ze allen korte cursussen wenschen, zooals in het begin van het bestaan van ons instituut gegeven zijn voor oudere gevestigde patroons. Hoewel deze cursussen een onver deeld succes waren, kan dat nu niet meer, omdat door dit exclusieve onder wijs de dagschool geen recht van be staan meer zou hebben niet alleen, maar die korte cursussen kunnen toch nooit anders dan half werk zijn. Wij wenschen echter aan onze school vol werk te leveren en kunnen dan ook voor ons werk instaan. Om de grondslagen van het vak goed te leeren is in een jaar werkelijk niet te lang, temeer omdat van dit jaar toch altijd nog 2'/a maand aan vacan- ties afgaan In onze looierij die daarvoor geheel ingericht is moet dagelijks gewerkt worden, terwijl ook de theoretische lessen op looierijgebied, maar ook op scheikundig gebied voor den modernen looier noodig zijn. Twee middagen in de week worden aansluitende aan de theoretische lessen in de scheikunde, de grondstoffen en fabrikaten der looierij onderzocht, terwijl ook nog les gegeven wordt in machineleer en boek houden, voor zoover dat voor den looier van belang is. Het is meer dan tijd, dat de looiers het, laat ons gerust zeggen, dwaze standpunt verlaten, dat zij hun zoon van 17—20 jaar niet kunnen missen, om gedurende een 9 tal maanden hun vak grondig te leeren en te leeren begrij pen de waarde en werking van de grondstoffen, die ze verwerken. Ook aan de aanvragen, om slechts en- kele uren en dan liefst slechtsgedurende enkele dagen de lessen te mogen vol gen, kunnen wij geen gevolg geven, omdat het onderwijs aan onze school een geheel vormt, waar men maar niet straffeloos een gedeelte van missen kan en dit met recht volgens het spreekwoord „Zooveel hoofden zoo veel zinnen" een vernietigenden invloed op de looierijafdeeling van onze school zon uitoefenen. Van een regelmatig onderwijs zou dan geen sprake meer kunnen zijn. Wij doen dan ook een beroep op het gezond verstand van de belangheb benden en zij zullen ongetwijfeld inzien, dat wij niet anders kunnen in het belang van de school, maar ook, en dat niet minder, in het belang van de Nederlandsche lederindustrie. Wij zijn gaarne genegen belangheb benden alle mogelijke inlichtingen te verschaffen zoowel schriftelijk als mon deling. Programma's worden op aanvrage gratis toegezonden. De Directeur. IT'S61 Voor het Jubileamnum mer van „De Echo van het Zuiden", dat alle abonné's gratis ontvangen en natuurlijk blijvende waarde bezit, kunnen deze week nog advertenties worden opgegeven. De Administratie. Festival te Raamsdonksveer. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Kon. Erkende Harmonie De Eendracht", had Zondag en Maan dag een groot Nationaal Concours voor Mannen-, Dames- en Gemengde Koren, Harmonie- en Fanfare-gezelschappen plaats, dat in alle opzichten schit terend geslaagd mag heeten. Door bestuur zoowel als door de verschillende Commissies was alles in het werk gesteld om dit voor deze gemeente zoo heugelijk gebeuren zoo te vieren dat het met gouden letters in de annalen zal worden opgeteekend en men na lange jaren daar nog over zal spreken. Zaterdag werd het feest geopend met een receptie, welke werd gehouden door de jubileerende vereeniging in het St. Henricusgebouw en welke werd opgeluisterd door de Symphonie-ver- eeniging van Geertruidenberg. Tijdens deze receptie had de huldi ging plaats van den heer H. de Beer die zijn 50-jarig lidmaatschap herdacht van de harmonie. Als blijk van hoog achting werd hem door de leden een fauteuil aangeboden. Behalve door de Symphonie werd de receptie opgeluisterd door de Ge mengde Zangvereeniging „'t Rozen knopje" uit Capelle, de Gemengde Zangvereeniging „Geertruidenberg" en de harmonie .Volksvlijt en Vermaak" uit Waspik. Door deze vereenigingen werd 's avonds op het mooi verlichte feest terrein een concert gegeven. Een talrijk publiek genoot van dit rijk afwisselend programma. Zondagmorgen heerschte reeds vroeg in den morgen eene ongekende drukte in onze feestelijk versierde gemeente. Overal, de geheele gemeente door, waren versieringen aangebracht. Tegen half twaalf brachten auto bussen, vrachtauto's, treinen, trams en fietsen de deelnemende gezelschappen aan, wat een opgewekte stemming teweeg bracht. Ten half twaalf had de officieele opening door den eere-voorzjtter, bur gemeester A. J. Moons, plaats. In een korte toespraak bracht hij dank aan de onvermoeide zorgen die het uitvoerend comité zich heeft ge troost om dit concours naar wensch te doen slagen. Tevens dankte hij de deelnemende vereenigingen voor de eer, de feestvierende vereeniging aan gedaan door hare tegenwoordigheid en hoopte dat het succes van den wed strijd, welke zou worden gehouden onder een meest kundige jury, allen zou bevredigen. Namens de feestvierende vereeniging en ook namens het gemeentebestuur heette spr. allen hartelijk welkom, daar bij den wensch uitsprekend dat het concours en de feestviering naar wensch moge slagen. Onmiddellijk daarna werd een aan vang genomen met den wedstrijd. Intusschen stroomde het publiek het feestterein in dichte drommen op en steeds verdrongen zich de liefhebbers van zang en muziek om de kiosk om te profiteeren en te beoordeelen van wat er door de talrijk deelnemende vereenigingen werd gegeven. De uitslag is als volgt 4e afdeeling Harmonie, 2e prijs met 285 punten Deugd veredelt de Kunst, Lage Zwaluwe. 3e afdeeling Fanfare, le prijs met 303 punten Onze vrije Uren, Wagen berg. 3e afdeeling Harmonie, le prijs met 350 punten Jongens Congregatie, Dru nen, 2e prijs met 288 punten De Eendracht, Herpt, 2e prijs met 278 punten. Euterpe, Zevenbergen, 2e prijs met 289 punten St Cecilia, Haarsteeg, 3e prijs met 227 punten, Heureka, Overschie, le prijs met 321 punten Vereeniging tot beoefening van Tooneel en Toonkunst, Terheijden N. Br. 3e afdeeling Mannenkoren, le prijs met 315 punten Stratumsche Mannen koor, Eindhoven. 3e afdeeling Gemengde koren, le prijs met 375 punten Zevenbergensch a Capella koor, Zevenbergen. 3e afdeeling Dameskoren, le prijs met 343 punten Arti et Religione, Zevenbergen. 2e afdeeling Harmonie, 3e prijs met 236 punten Apollo, G'berg. 2e afdeeling Mannenkoren, 2e prijs1 met 285 punten Echo der Duinen, Loonopzand, 3e prijs met 258 punten Aurora, Engelen. 2e afdeeling Fanfare, 2e prijs met 282 punten Wilhelmina, Dussen. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare, 2e prijs met 285 punten De Unie, Fijnaart. Afdeeling Uitmuntendheid Mannen koren, 2e prijs met 272 punten Zeven bergensch Mannenkoor, Zevenbergen. Hoogste Eere-Afdeeling Harmonie, eerste prijs met Eereprijs met 355 punten Apollo Kaatsheuvel. Hiermede was het programma van den tweeden dag af, over 't geheel genomen werd er mooi gezongen en goed gespeeld. De derde dag. Maandag, zou dank de bekwame leiding niet minder inte ressant zijn. Ongeveer 10 uur werd het feestterrein wederom opengesteld doch lang voor dien tijd heerschte er reeds eene op gewekte stemming in de versierde straten. Overal klonk weer muziek en zang, want geen café werd onbenut gelaten om daarin nog eens ijverig te repeteeren. Immers de strijd zou hevig zijn Precies half elf nam de Voorzitter van het uitvoerend Comité, Dr. Ch Lips, het woord, heette allen welkom en drukte de hoop uit dat deze dag, evenals de vorige een aangenaam ver loop voor het Concours moge hebben en dat het eventueel te behalen succes allen zou bevredigen. Nadat de eerewijn was rondgediend werd met het concours weder aange vangen. De uitslag daarvan was thans als volgt 4e afdeeling Fanfare, 2e prijs met 282 punten Kunst na strijd, Oudendijk (Gemeente Woudrichem); 2e prijs met 291 punten Kunst na arbeid, Capelle N.-Br. 4e afdeeling Mannenkoren, 2e prijs met 282 punten Het Lied, Woudri chem 4e afdeeling Dameskoren, le prijs met 300 punten Con Amore, Woudri chem. 4e afdeeling Gemengde Koren, 3e prijs met 234 punten Nut en Genoegen Hooge Zwaluwe. 3e afdeeling Fanfare, 2e prijs met 274 punten Kunst en Vriendschap, Rijswijk N-Br, 3e prijs met 253 pun ten Sirena Vrijhoeve-Capelle. 3e afdeeling Harmonie le prijs en 2e Eereprijs met 310 punten St. Cae- cilia, Gilze, 2e prijs met 265 punten Concordia, Werkendam. 3e afdeeling Gemengde Koren 3e prijs met 229 punten De Lofstem, Rijswijk (N-Br), 3e prijs met 220 pun ten Excelsior, 's Gravenmoer. 3e afdeeling Mannenkoren, 2e prijs met 268 punten St. Cecilia, Raams donksveer. Afdeeling Uitmuntendheid Fanfare, le prijs met 323 punten, Crescendo, Nieuwendijk N-Br. Hoogste Eere-Afdeeling le prijs met 322 punten Door Eensgezindheid, Heukelum, le prijs met 304 punten Nooit Gedacht, Almkerk De uitslag van den Eere wedstrijd was als volgt le Eereprijs Apollo, Kaatsheuvel. 2e Eereprijs Cecilia van Gilze-Rijen. Hoogste aantal punten Zevenbergsch a Capelle koor 375. Directeursprijs van de afdeeling vocale muziek J. v, d. Berghe Directeurs-prijs van de afdeeling in strumentale muziek Chr. de la Rosiere Tot slot der schitterend geslaagde festiviteiten gaf de Liedertafel Aurora van Oosterhout een Gala-Concert. Dat deze attentie op zeer hoogen prijs werd gesteld behoeft niet te worden gezegd. Hiermede waren de feesten afge loopen. Schitterend, in alle opzichten zijn ze geslaagd. Het uitvoerend Comité met den heer Dr. Ch. Lips aan het hoofd mag een woord van hulde voor de buiten gewone leiding die van haar gedurende deze dagen is uitgegaan, niet worden onthouden. Alvorens dit verslag te eindigen willen wij niet nalaten naast het feest vierend gezelschap den heer Nico Snijers, den bekwamen directeur te feliciteeren met het behaalde succes. De Voorzitter van de jury, de heer G. Dorreboom uit Breda complimen teerde hem met het behaalde succes. Als uw oud-leermeester kan ik uwe capaciteiten op muzikaal gebied be oordeelen en durf daarom ook te ver klaren dat U een schitterende toekomst wacht. DRUNEN De harmonie der Jongens- congregatie, directeur de heer H. Brok, instructeur de heer Snijers, behaalde Zondag op het concours te Raams donksveer, den len prijs in de 3e af deeling met het hoogste aantal punten 350. Bij thuiskomst werd zij door de har monie »de Volharding* aan de grens der gemeente afgehaald en verwelkomd, en ging het, begeleid door een groote menigte belangstellenden als in optocht naar de congregatiezaal, waar nog eenigen tijd in gezellig samenzijn werd doorgebracht. VRIJHOEVE-CAPELLE. Alhier is met genoegen vernomen dat de ge meenteraad met 8 tegen 3 stemmen heeft besloten een nieuw raadhuis te bonwen. Gaat er in de gemeente een lijst rond voor het behoud van het raadhuis te Capelle, ook is dit het geval met één voor het bouwen In het centrum der nieuwe gemeente. De nieuwe benaming Sprang-Ca- pelle brengt nog veel ongerief mee, daar brieven, geadresseerd met bovenstaande benaming dikwijls nog veel vertraging hebben, waarom het wenschelijk zou zijn één centraal postkantoor te heb ben voor de nieuwe gemeente. Het fanfarecorps alhier behaalde Maandag op het concours te Raams- donkveer den 3ee prijs in de 3e afdee ling. De Koifbalclub Juliana heeft in Geertruidenberg van de aldaar ge vestigde club verloren met 5—1.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6