klachten over de handelwijze van den keurmeester naar voren zou hebben gebracht. Hij had daarom aan den burgemeester van Almkerk telegrafisch verzocht de vergadering te willen uit stellen, doch later heeft hij bericbt gekregen dat het telegram te laat den bedoelden burgemeester ter hand was gesteld en zoodoende de vergadering toch Is doorgegaan. Er heeft zich o.a. het geval voorgedaan dat Iemand hier 45 kilo vleesch van bulten had inge voerd en door de politie werd aan gehouden, want het moest gekeurd zijn. De keurmeester wilde het echter niet keuren en het gevolg is geweest dat al het vleesch in den grond moest worden gestopt. Zooiets vindt spreker heel erg, dat Is niet in orde. Elk ambtenaar moet zijn plicht doen en spr. is er dan ook niet '.oor om thans zijn salaris te gaan verhoogcn van f2500 op f3000, zooals la de begroo ting staat, en bij stelt daarom voor de begrootlng onder protest goed te keuren. Leemans, De dienst Is pas aan dea gang en nu vraagt hy al om verhooglog. Middelkoop. De kas kan het altijd lijden, dan zetten ze alles maar weer hooger. v. d. Koppel. Ik vind dat Dussea In dezen wtl medezegglngsïchap mag hebben, daar uit de rekening wel bltjkc dat het de grootste vet bruiker is. Voorzitter. Ik kan me voorstellen dat door omstandigheden die vergadering is moeten doorgaan, maar dan had men de begrooting niet moeten goedkeuren alvorens ons in de gelegenheid te hebbes gesteld onze klachten naar voren te brengen. Door den heer M. v. d. Piuijm wor den hierna ook nog klachten naar voren gebracht, waaruit blijkt dat in de heete zomermaanden als gevolg van het lange wachten van den keurmeester een paard in den grond moest worden gestopt. De Voorzitter zegt dat zooiets niet mag voorkomen, deze dienst moet goed zijn. Wij zijn niet gebonden aan Almkerk en kunnen voor dat geld overal terecht. Spr. heeft nog meer klachten gehoord, maar vooral het ge val met die 45 kilo vleesch dat hem bekend is, vindt bij te erg en ook in den Bosch vond men dat niet in orde. Hij zou daarom wiiien voorstellen om de begrooting onder protest goed te keuren, dan kan men later altijd nog op het salaris terugkomen. Besloten wordt hierna met algemeene stemmen de begrooting onder protest goed te keuren onder mededeeling van de reden. 4. Aangaan een at geidleenlfig. Ds Voorzitter zegt dat erf 10 000 te kort komt voor het Electriciteltsbsdrijf welk bedrag moet geleend worden, daar men er met banden en voeten aan ge bonden is. Hij heeft licks en rechts al eens geïnformeerd en kan thans mede- deeles dat de bank van Nederlaadsctae Gemeenten het geld wil leesen tegen 53/4 a 6 pCr, a pari es met conditie dat de eerste 5 jaar niet wordt afge lost. Bij Lentjes en D'ossaerts zal men al niet goedkooper terecht kunnen. Door B. en W. wordt daarom voor gesteld om buD machiging te veileenen de leening te sluiten a patl tegen ten hoogste 6 pCt. Wat het administratief en techaissh beheer betreft, zitten we toch aan de P.N E.M. vast, daar is niets aan te doen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Wijziging politieverordening be treffende sluitingsuur ca'é's. Voorzitter. De vorige keer is hier over genoeg gedebatteerd. Ik heb er met den commandant der marechaus- sées over gesproken en die acht bet ook gewenscht dat met den zomertijd het sluitingsuur een uur wordt verlengd, vooral voor wijk B. Want nu loopen ze soms van 10 tot 11 uur op straat, waarvan de gewone burgers dikwijls last ondervinden en ook met het oog op het vreemdelingenverkeer. v. d. Koppel. Ik heb daar straks bij het voorlezen van de notulen de op merking gehoord dat van Dtunen en mijn persoon nogal ver achteraf wonen en daardoor niet op de hoogte zijn met het vreemdelingenvetkeer. Ik ben het daar niet mee eens. Wij wonen kort aan den Rijksweg en ik geloof wat vreemdelingenverkeer betreft, dat, vergeleken bij Dussee, mee daar heel wat meer ziet passeert». Het is de hoofdverkeerrweg en ik geloof dat men er zeker 50 menschen ziet tegen hier in Dussen nog geen 3. Om 9 uur zie je er geen vreemdeling meer, 'tis hier r«og niet 1/20 van het verkeer van bij ons. Voorzitter. U wilt zeggen dat men daar veel menschen passeeren ziet, dat geef ik toe, maar er zijn daar geen logementen zooals hier waar de vreem- dellog zich ophouden en van wie 40 a 50 pCt. hier een consumptie gebruikt. v. Druaen. Ik vond het een rare opmerking en ik houd vol dat het vreemdelingenverkeer bier van weinig beteekenis is, er zullen er na 9 uur bijzonder weinig meer te zien zijn, daar zou ik wel eens een rapport van willen zien. Neen, het wordt alleen maar aangevraagd voor het plezier van de menschen die hier ia de buurt wonen en voor die altijd graag wat later willen blijven zitten En als dat nu toch de bedoeling is dan moet men dat vreem delingenverkeer maar laten lusten. Voorzitter. Ik geef toe dat het niet uitsluitend voor het vreemdelingenver keer wordt gevraagd, de bedoeling is meer om ia den zomer, als de tijd een uur verzet wordt, ook het sluitings uur 1 uur later te stellen. v. Drunen. We hopen allen dat die zomertijd het volgend jaar niet meer ingevoerd zal worden en voor die enkele weken die ze dit jaar nog geldt is het de moeite niet waard. Voorzitter. Ik hoop het met U, doch de beslissing hierover is niet aan ons college. Zou de zomertijd het volgend jaar niet komen of maar een half uur meer verschillen, dan kan die verlen ging ook vervallea of tot een haif uur worden verminderd, we zijn dan echter altijd klaar ca behoeven er dan niet weer over te beginnen. Het voorstel om het sluitingsuur met 1 uur te veileogeo, in omvraag ge bracht, kreeg 4 stemmen voor en 4 tegen en waar dit dus de tweede maal was dat de stemmen hierover staakten moest het voorstel warden geacht te zijn verworpen. 6. Ontslag onderwijzeres wijk C. Door mej. Lambert woidt tegen 1 Oct. a.s. ontslag aangevraagd, het welk haar op voorstel van Burg. en Wetb. eervol wordt verleend. De Voorzitter zegt nog dat zooals men weet de onderwijzers in de gemeen te woonachtig moeten zijn, teszij zi; eens speciale vergunning hebben elders te wonen. Door genoemde onder wijzeres Is nu aan spr. gevraagd of *ij reeds thans van woonplaats mag ver anderen, hetgeen haar door spr. is toegestaan. 7. Ontslag onderwijzers Vervolg onderwijs. De Voorzitter zegt dat, nu het rijk geen vergoeding meer voor het Vervolg onderwijs geeft, dit eea strop voor de gemeente word;, waa om hij ook met het oog op het pensioen vootstelï om deze onderwijzers te ontslaan. Aangenomen. Aan het einde der agenda gekomen en niemand meer het woord verlan gende, wenscht de Voorzitter nog even ia enkele woorden hulde te brengen aan de raadsleden die hier niet meer zullen terugkeeren. Speciaal wenscht spr. hulde te brengen aan dee heer v Honzewilk, waarmee hij gedurende 25 jaar heeft samengewerkt in het belang van do gemeente en dat steeds met groote ambitie. Oak aan het adres van den hoer v. Krimpen richt spr. eenige waardeerende woorden, daar deze zich steeds een bezadigd en goed raadslid heeft getoond, en ten slotte ook aan het adres van het andere lid a was die niet zoo vaak in de ver gadering geweest, richt spr. een waai- deorecd woord. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 8 Aug. Vit uur n m. Het geheele college was aanwezig, terwijl de notulen oudergewoonte in orde bevonden werden. Punt 2 vormde de mededeeling van meerdere ingekomen stukken, als a. Brief van den onderwijzer van Deijl te Hoek van Holland, dat hij de be noeming tot hoofd der Muloschool aanvaardt en met 1 Sept. in functie denkt te komen b. proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeente-ont vanger op 26 Juli, waarbij alles deug delijk beheerd bleekc. besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring van de wijzigingen der gem. begroo tingen voor 1922 en 1923d. brief van Ged Staten, vermeldend de Kon goedkeuring voor de gewijzigde ver ordening op de heffing van leges; e. verzoek om adhaesie-betuiging van B. en W van Wijmbritseradeel om het adres van den Raad aan H,M., om in het Wetboek van Strafrecht opgenomen te krijgen strafbespalingen tegen Gods- lasteren, vloeken, etc.waar de Raad op ingingverzoek van Hendrik Bouman om van de gemeente in huur te bekomen een stukje grond nabij de Conservenfabriek, om daarop een loods te zetten (7 M. bij 5 MBedoeling is, dat daar roeibooten zullen worden vervaardigd. Behoudens goedkeu ring van den Minister van Waterstaat besloot de Raad tegen een kleine re cognitie met alg. stemmen het verzoek in te willigeng, mededeeling werd gedaan, dat de rekening der gezond heidscommissie over 1922 in ontvangst en uitgaven sloot met een bedrag van f 134,22'/2. terwijl de uitgaven voor 1924 geraamd werden op f 100 85, iets minder in verband met het ver minderd zielentalh, ontslagaanvrage van Johs. Bruijstens als arbeider in dienst der gemeente en wel tegen 1 Juli. 't Werd hem eervol verleend. Hierna wees de Voorzitter met goed vinden van den Raad de Heeren van Everdingen, De Mol en De Haan aan als commissie van onderzoek der ge loofsbrieven van de nieuwgekozen Raadsleden. Na een kleine schorsing der zitting werd de vergadering weder geopend en door den Heer van Ever- dingen als rapporteur geadviseerd, de uitverkorenen als Raadslid toe te laten Voor de gem. rekening over 1922, die werd aangeboden, benoemde de Voorzitter tot Commissie van Onder zoek de Heeren De Haan, De Mol en Hub. Verhoevendie accepteerden. 't Volgend puntVoorstel van B. en W. tot opheffing van het vervolg onderwijs en het verieenen van eervol ontslag aan het onderwijzend personeel werd na toelichting door den Voor zitter, met algem. stemmen aangenomen en aan J. H. Verhoeven als hoofd en Mej. J. Kramer als onderwijzeres eer vol ontslag verleend tegen 1 Januari. 't Verzoek van de feestcommissie voor de viering van het Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin om subsidie werd aangenomen conform het voorstel B. en W en zoo zal de commissie zich f200 zien toegedeeld Wel wilde het lid Hub. Verhoeven f300 gevoteerd zien met het oog op de on voldoende opbrengst der collecte, doch de Heer Uhl smeedde hier handig een wapen uit om voorsteller te bestrijden, die zijn voorstel dan ook introk. Hierna werd met alg. stemmen goed gevonden het voorstel B. en W. tot het invoeren van een tapverbod op de dagen der jubileumfeesten (4 en 5 Sept.)na 6 uur mag alsdan geen sterke drank meer worden geschonken. Vervolgens werd de gemeentebe- grooting voor 1923 eenigszins gewij zigd. 't Betrof meerdere onvoorziene uitgaven voor het onderwijs elders, welke uitgaven door inkomsten ge deeltelijk worden gecompenseerd. We vernamen, dat voor het onderwijs aan de H B.S. elders thans wordt uitgekeerd f 600aan het gymnasium f 950 voor Lager onderwijs f200 en voor Nijver heidsonderwijs f 150,—. Bij de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer voor de gem. inkoms tenbelasting dienstjaar 1923/24 bleek eenige vooruitgang. In plaats van 3 1 pCt. zal het voor 't volgende jaar be dragen 2,5 pCt. Het tegenwoordige collier sluit met f 26000,— het nieuwe is geraamd op f 22000,—. Op voorstel van B. en W. werd aan de fa. Wagenberg-Festen wederom een stukje gemeente grond nabij de con servenfabriek verhuurd voor f 75,— per jaar doorloopend met een weder- zijdschen opzeggingstermijn van 3 maanden. Wederom was wijziging van de in structie van den hulpkeurmeester (vieeschkeuringsdienst) noodzakelijk. De functionaris is aangesteld op eeri wedde van f 1200,— B. en W. stelden voor die te brengen op f 1600,— en motiveerden zulks, waarmee men met algem. stemmen accoord ging. 't Lid Uhl meende nu als voorwaarde te mogen stellen, dat die ambtenaar zich hier vestigt (hij woont thans in Vlijmen) Hierover werd gedebatteerd met 't ge volg, dat de voorzitter toezegde den Directeur van den keuringsdienst te zullen raadplegen. Zoo noodig kan later nog een besluit worden genomen in den geest van 't voorstel Uhl. Hiermee was de agenda ten einde, doch B. en W. kwamen nog met het toegezegde vourstel omtrent de pen sioensstorting door de gem ambtena ren. Conform het rondschrijven van Ged. Staten werd in deze een besluit genomen. Voor eigen pensioen wordt vanaf 1 Jan. op de ambtenaren ver haald 1 pCt.voor weduwenpensioen 2'/, pCt. Bij de rondvraag deelde het lid De Mol mee, dat herhaaldelijk vreemde lingen met hun motoren de trottoirs berijden en vroeg of de betrekkelijke verbodsbepaling niet op enkele plaatsen kon worden kenbaar gemaakt. Na eenige beraadslaging werd beslist op voorstel van Van Everdingen, dat men de verbodsbepaling zal opzenden aan de Redactie van „De Kampioen" in de hoop zoo resultaat te bereiken. De besprekingen voor de openb. bijeenkomst beëindigd zijnde, ging men over in geheime vergadering ter be handeling van bezwaren tegen den Hoofd. Omslag. Waspik, Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 3 Augustus des middags ten 4 uur. Voorzitter Edelachtb heer P. Dekkers. Ongeveer 4 15 uur opent de Voor zitter de vergadering met gebedaf wezig is de heer Teunen, terwijl er vier vacatures zijn. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vrastgesteld. Aan de orde I. ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven van Ged. Staten, waarbij deze mededeelen, dat van de Regeering bericht is ingekomen dat wat betreft de steunverleening niet op een bijdrage van het Rijk mag worden verwacht. Voor de eerste vier maanden heeft de gemeente aan steun uitbetaald f 2003.15 wat ongeveer op f6000 per jaar zal komen Dit bedrag mag niet worden verkregen door het aangaan van een geldleening, maar door de belasting met 1 procent te verhoogen. Schrijven van de Commissie van De Hanze belast met het toezicht op de teekenschool Door de Commissie wordt opgegeven het aantal lesuren in de verschillende maanden gegeven. Voorts wordt mede gedeeld dat de leerlingen de lessen trouw en met ambitie volgen en dat blijkt dat door het geven van teeken- onderwijs in een lang gevoelde behoef ten wordt voorzien. Een verslag van wat met betrekking tot verbetering van de Volkshuisvesting is gedaan, wordt voor de leden ter secretarie ter inzage nedergelegd. Vervolgens herinnert de Voorzitter de leden er aan dat in de vergadering van 25 Mei is besloten aan het bestuur van de R.K. Jongensschool een bedrag beschikbaar te stellen voor het in orde maken van de school en het aanschaffen van schoolbehoeften. Dit besluit is aan Ged, Staten ter goedkeuring opgezon den. Deze schrijven nu dat dit niet ter hunner goedkeuring is en de raad zelf kan besluiten. Wordt besloten een post van f2800.70 op de begrooting te brengen en dit bedrag alsnog ter beschikking van het bestuur der R. K. Jongensschool te stellen. Bespreking Woningbouwvereeniging. De Voorzitter zegt dat op verzoek van het bestuur ,der Woningbouwver eeniging gevraagd is om de huur van de woningen met fl.— te mogen verlagen. Daartegen heeft de minister echter bezwaar, niet wanneer de gemeente dat nadeel voor hare rekening neemt. De Voorzitter merkt op dat door de gemeente toch reeds per week 0 75 in de huur wordt bijgedragen wat voor de 9 woningen per jaar een bedrag uitmaakt van f351. Met het eventueel leeg staan van een woning en nog van enkele andere zaken komt het de gemeente op f994 83 te staan. Burg. en Weth. stellen voorde huur prijs niet te verlagen en voorloopig af te wachten hoe de toestand zich zal ontwikkelen. De kwestie is maar hoe de raad er nu over denkt. Vloeimans. Als men de huur niet gaat verlagen zullen de woningen leeg gaan staan. Als er maar eenige gele genheid is zullen de menschen er al uittrekken. Rubbens. Al brengen wij de huur op f 3 per week en de menschen kun nen een woning voor lager bedrag krijgen dan gaan ze ook nog. De Rijken zegt dat de heele woning bouw voor de gemeente een strop is. Men durft in een tijd waarin we thans leven voor middenstandswoningen f 12 per week vragen Dat is de grootste onzin die er bestaat. Het beste acht hij voor de gemeente dat men tot li quidatie overgaat. Men is dan wel niet heelemaal van de strop af maar dan heeft men toch de telkens terug- keerende kwestie van het rente-betalen niet meer. De Voorzitter geeft toe, dat, nu er allerwege malaise heerscht, men niet zoo gemakkelijk de gevraagde huur geeft. Is de malaise er niet meer, dan zijn er nog genoeg menschen die daar gaarne wonen omdat de huizen ook beslist goed zijn,heel aardig ingericht. Op 'toogenblik gaan te liquideeren moet hij ontraden. De heer Rijken blijft een prijs van f 4 75 voor dergelijke woningen te hoog achten. Voorzitter. Het besluit om die wo ningen te bouwen is destijds met al gemeene stemmen genomen en dat alles nu geheel anders is uitgekomen als men heeft opgezet is jammer, maar daar is niets aan te doen. Het voorstel van Burg en Weth, in omvraag gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Rubbens, de Hond, Pruijssers en Kamp Tegen de heeren Nollen en Vloemans. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede, dat de woningen van deBouw- vereeniging nagenoeg geheel betaald zijn. Een bedrag van f1100 65 moet nog worden betaald. Dat is alles, door dat het Rijk eene bijdrage heeft ver leend wat eerst niet zou gebeuren, nogal meegevallen. Dat laatste bedrag van f 1100 is in hoofdzaak renteverlies en voor salaris van den opzichter. De heer Rijken heeft met genoegen gezien dat het bestuur alles in het werk heeft gesteld om van het Rijk zooveel mogelijk los te krijgen en brengt daar voor dank. Hij vraagt of het geen overweging verdient nogmaals eens te probeeren om wat los te krijgen. Van het bestuur der Chr. School- vereeniging is bericht ingekomen dat de laatste 10 pCt. kan worden uitbe taald aan den aannemer alsook voor de schoolbehoeften, architect enz. De totaalkosten van de school bedragen f 35865 42. Burg en Weth. stellen voor tot be taling van de laatste 10 pCt. over te gaan In verband hiermede merkt de heer Rijken op dat de uitgebrachte post voor onderhoud der scholen hier zeer gering is. 3. Wijziging politie-verordening. De Voorzitter stelt voor naar aan leiding van het schrijven van de ge meente Wijmbritseradeel de politie verordening te wijzigen en er bij te voegen dat het verboden is in het openbaar God te hoonen, te lasteren of daartoe gelegenheid te geven. Over treding kan gestraft worden met hech tenis van ten hoogste 6 dagen of een geldboete van ten hoogste f 25 Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Balans van de verlies en winstreke ning van het Electriciteitsbedrijf. De rekening sluit met een nadeelig slot van f 2689 88. Dit verlies is in hoofdzaak toe te schrijven aan te wei- nig aansluitingen. Het stroomverlies bedraagt 28 pCt. wat hoog lijkt doch wat in werkelijkheid bevredigend mag worden genoemd Het verlies zit nu in hoofdzaak in Waspik-Boven waar te weinig aansluitingen zijn. Zonder de afschrijvingen is er een totaal verlies van f 842. De heer Rijken geeft in overweging om maatregelen te treffen dat meer stroomverbruikers zullen komen. De Voorzitter zegt dat door de directie van de P. N E. M. te kennen is gegeven dat binnen afzienbaren tijd andere maatregelen zullen worden ge troffen betreffende de tarieven, Daarop is tot heden gewacht om wat reclame voor het bedrijf te maken. De Voorzitter. Ik wil de heeren nog zeggen dat ik gaarne bereid ben om de leden op de secretarie een en ander betreffende de balans toe te lichten. De heer Rijken zou het beter vinden dat de raad daar eens extra op een avond voor bijeenkwam, Voor den Voorzitter zou dit veel gemakkelijker zijn en allicht krijgt men daardoor een beteren kijk op de zaken. De Voorzitter wil aan dit verzoek gaarne gehoor geven. De directeur van de P N.E.M. heeft toegezegd bij een dergelijke gelegenheid eens te zullen komen. De Voorzitter brengt nu het voorstel van den heer Pruyssers, om bij de veekring Waalwijk aan te sluiten, over welks voorstel de stemmen in een vorige vergadering staakten, in om vraag. Met 4 tegen 3 stemmen werd het voorstel verworpen. Voor stemden de heeren Nollen, Rijken en Pruyssers. Tegen de heeren Kamp, de Hond, Rubbens en Vloemans. Onderzoek geloofsbrieven. De Voorzitter benoemt tot leden van de Commissie tot onderzoek de heeren Rijken, Kamp en Pruijssers. Wordt besloten tot toelating. Wijziging Concessie—voorwaarden Waterleidingbedrijf. Na voorlezing van het concept merkt de heer Rijken op dat de Raad daar tegen geen bezwaar kan hebben, aan gezien 't voor den kleineren man voor- deeliger is als het tarief van de water leiding zal worden berekend naar de huurwaarde van het gebouw. Met algemeene stemmen wordt tot wijziging besloten. De heer Rijken vraagt of de raads leden een exemplaar van de concessie voorwaarden kunnen krijgen Aangezien het nog al eens voorkomt dat ze naar een en ander vragen en nu er niets van weten, zou het wel goed zijn dat daartoe kan worden overgegaan. De Voorzitter meent dat, nu deze voorwaarden zullen worden gedrukt, de leden er wel een zullen krijgen. Bij de rondvraag merkt de heer Kamp op dat door de post is besloten bij hem in de buurt, waar men heeft een groote hooipers van Boezer, d.hr. Zijlmans, secretaris van den boeren bond enz de tweede postbestelling op te heffen. Daarover klaagt men alge meen en nu zou het goed zijn dat daarover door de gemeente ter bevoeg- der plaatse eens over werd gesprokeh. De Voorzitter meent dat het ge meentebestuur hieraan niet veel zal kunnen doen. Het Rijk is aan het be zuinigen en vandaar dezen maatregel. Nollen. Het beste zal zijn dat die menschen een box nemen. Kamp. De raad zou een verzoek kunnen richten om die bestelling weer terug te krijgen. Voorzitter. Het beste zou zijn dat die menschen een rekest aan de pos terijen richten. Kamp. 't Is bij ons treurig. Daar krijgen ze de courant soms eerst des Maandags in plaats van zooals hier Vrijdagsavonds. I

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6