Reclame. der bouwvereeniging een vast salaris was toegekend en met het oog hierop, dat hij aanvankelijk het meeste werk had, met het aanleggen der boekhou ding had hij zelfs voor het eerste jaar meer dan de volgende jaren Het aan- leggen der boeken door een accountant zou nog veel duurder zijn uitgekomen. Nietemin zal hij het nog te vorderen gedeelte wel willen laten vallen. Ook de architect heeft het meeste werk vóór het bouwen. Hij heeft herhaaldelijk nieuwe teekeningen moeten maken, want telkens wisten ze in den Haag iets af te keuren. Hij heeft zelfs meer gevraagd dan die f 1000 maar tenslotte heeft hij daarmee genoegen genomen en spr. zal nog trachten er een paar honderd gul den af te krijgen. Hij wil ook trachten die f500 voor de aandeelhouders van het rijk terug te krijgen, daar die eigenlijk door den minister gedupeerd zijn. De heer v. d. Reijt zegt dat reeds ruim 3 jaar geleden getracht is rijks voorschot te krijgen op basis van de toezegging van den minister om 40 pCt. van de bouwkosten voor rekening van het rijk te nemen. Men meende toen dat het geen bezwa r kon zijn om aandeelhouder te worden. Daarop is bericht gekomen, dat het rijk maar 25 pCt. meer gaf, daarna maar 15 pCt. meer en nu meent spr. maar 10 pCt. meer. Naar spr. oordeel zijn de aan deelhouders door den minister gedu peerd en zou bij een arbitrage de minister in het ongelijk gesteld worden. De Voorzitter zegt nogmaals toe bij het rijk er zooveel uit te halen als maar mogelijk is en tevens bij den architect en den secretaris zooveel mogelijk ver mindering te krijgen In het gunstigste geval zal het voor de gemeente een schadepost van pl.m. f 2300 worden. Spr. vindt het bedrag kleiner dan dat men er vermoedelijk bij het bouwen op toegegeven zou hebben. Als er ge bouwd was zou de gemeente een grootere strop gehad hebben. Hij vraagt of de raad kan goedvinden dat B en W. tot een maximum van f 2500 kan bijpassen, teneinde de bouwvereeniging in staat te stellen te kunnen liquideeren. De heer Segeren Azn. zou geen maximum willen noemen. De heer v. d. Veeken heeft hier ook niets tegen mits bij den minister ge tracht wordt te halen wat er te halen is. Aldus wordt besloten 11. Reclames bouwterrein-belasting. Zal in geheime vergadering worden behandeld. Bij de rondvraag wordt door den heer Segeren Wzn. een opmerking ge maakt over het opbreken en herstellen van de straten en het nemen van maatregelen ter voorkoming van onge lukken. De heer v. d. Reijt zou nog een werkman er bij willen nemen, opdat het wat vlugger zou opschieten. De Secretaris ontraadt dit, daar het nu door v. Kooijen sekuur en goedkoop gebeurt en men anders een hoog dag geld kan betalen. De heer Steijnis zou voorzichtig heidshalve een vhg laten zetten Als er een ongeluk gebeurt is de gemeente hiervoor aansprakelijk. De Voorzitter zegt toe een en ander te zullen nagaan. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat over in geheime zitting. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 10 Augus tus des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr Allart. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Onderzoek der geloofsbrieven Wordt in handen gesteld van een Commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Segeren, Tak en Tim mermans. De heer Segeren verklaart dat de Commissie alles in orde heeft bevon den en tot toelating adviseert. Hij voor zich had aanvankelijk eene kleine op merking die hij, omdat dit punt het eerst wordt behandeld, tenslotte over het hoofd heeft gezien. Ware deze zaak na afloop van de andere punten behandeld, dan zou in strijd met de wet zijn gehandeld. Vooral zou men in conflict komen met punt twee van de agenda. 2. Aanvragen tot aankoop van grond. Voorzitter. Wat betreft de twee eerste aanvragers, daarover is in een vorige vergadering al gesproken, alleen nog geen besluit genomen tot onttrekking van dien grond aan den openbaren dienst. Vervolgens wordt nog voorge steld grond te verkoopen aan Q. de Bar zooals het is afgepaald voor f 1 per M2 en aan van Santbergen voor f0 50 per M2. Segeren. Gaat u nu de heele zaak tegelijk behandelen of van die twee alleen. Voorzitter. We kunnen eerst van die twee wel in behandeling nemen. Segeren. Dan is het goed, daar kan ik me wel mee vereenigen. Voorzitter. De Vatenfabriek heeft ge vraagd een terrein te kunnen koopen ten westen van het Rendement aldaar. Voorts hebben de heeren Canters en Heesters gevraagd om een strook grond te kunnen koopen en de heer Sassen vraagt een stuk in erfpacht De Vatenfabriek wil de grond koopen zooals het daar is afgepaald voor f2 per M2 en de heeren Canters en Hees ters willen voor die strook ook f 2 per M2 geven. Deze heeren willen dien grond koopen om achter hun huizen een achteruitweg te krijgen en daardoor hun afvalwater te kunnen afvoeren in het gemeente-riool. Omdat te kunnen doen moeten deze heeren nog het recht verkrijgen om de afvoerbuizen in den grond te leggen van den nog niet ver kochten grond Dit is noodzakelijk om verbinding te krijgen met den open baren weg. Aan de bouwvereeniging zal om medewerking wurden gevraagd dan kan men daar langs die gang dien daar bij die huizenblok ten Westzijde is gelegen, uitwegen. De gemeente zal bedingen dat ze van die strook van de rioleering gebruik kan maken. Dat voordeel weegt op tegen de belangen die de eigenaren daar hebben. Ik heb dit alles ter sprake gebracht maar afzonderlijke behandeling kan, zoo men zulks wenscht, evengoed plaats hebben. Gebruikelijk is dat dergelijke zaken in besloten vergadering worden be sproken. De heer Segeren zegt dat het goed is dat die zaken het eerst worden besproken aangezien er anders later verschil van meening zou kunnen ont staan. Het is bezwaarlijk omdat er vooraf nog geen concept-contract is klaar gemaakt, zelfs is er nog geen conferentie geweest. Voorzitter. Het is ook mijn gevoelen dat deze zaken niet afgewerkt kunnen worden. Alleen wordt het maar ter sprake gebracht om de voorwaarden te vernemen en deze dan in een concept-contract vast te leggen. Eerst dan kan een definitief besluit tot stand komen. Segeren. Dan zijn we het eens. Liever had ik gezien dat die achterste heeren het eerst werden geholpen. Die huizen staan daar laag en als die afvoerbuizen aangebracht kunnen wor- den is dat een goed werk. Voorzitter. Beter is het de verdere besprekingen in geheime vergadering te houden. Wenschelijk zou het zijn dat de bouwvereeniging ook nog een strook grond achter haar terrein krijgt om achter die woningen daar nog een achter-uitweg te hebben. Ook zou er in dien gang een riool moeten aan gelegd worden. Met den voorzitter van de bouwvereeniging heb ik er ook al eens over gesproken en die acht dat alles ook gewenscht. Scherp. Ter plaatse is daarover ge sproken, ook met den heer Segeren. Het is dus overbodig daarop hier nog eens terug te komen Tak. Bij de bespreking over het in erfpacht geven van grond zal ik de vergadering verlaten. Segeren. Ik heb dit nog toe te voegen. Ik zeg het niet om persoonlijk te zijn maar met de heeren Stassen en Tak moet men de zaken goed onder de oogen zien, anders zou het kunnen gebeuren dat men in conflict kwam met art. 24 der gemeentewet, nl. het leveren aan de gemeente door raads leden. Voorzitter. Ik begrijp U niet goed. Is U van gevoelen dat raadsleden niets in erfpacht mogen aannemen Segeren. Jawel, als in de concessie maar wijzigingen zijn aangebracht. Ik stel dan ook voor dit aan te houden, want 't zou kunnen zijn dat men ergens mee in botsing komt dat ge niet weet waar ge blijft. Burg en Weth. moeten eerst maar eens die bepalingen maken. Voorzitter. Goed, dan moet U maar eens die bepalingen opgeven. Daarna wordt besloten deze kwestie in geheime vergadering af te handelen. Aanvrage van J. Klerks om een woning te mogen huren van het oude kazernegebouw staande achter in de Koestraat. De Voorzitter zegt dat dit een bij zonder geval betreft. Waren er meer woningen dan zou hij voorstellen de huizen te verkoopen omdat het voor de gemeente veel te bezwaarlijk is om huizen te gaan verhuren. Hier is het echter een ander geval. Het betreft hier een gebouw dat die straat afsluit en nu zal na verloop van jaren de gemeente het wel eens wenschen af te breken. Daarom is het goed om dit gebouw in eigen handen te blijven houden en het dus maar te verhuren tegen f 4 per week. Daartoe wordt besloten. 3. Schatten van grond bestemd voor het grondbedrijf en tot het inbrengen van dien grond in het bedrijf, alsook die gronden welke in erfpacht zijn verkregen. Deze laatste tot voorloopige inbrenging. Aan de lijst ontbreekt nog een post van de hoornen. Er zijn 225 boomen welke geschat zijn op f 13 per boom. Dus pl.m. f3000. Segeren. Er is een verschil in de optelling, 't Is een abuis van f800. De heer Timmermans zegt dat er geen sprake van een optelling is. Alles is afzonderlijk opgegeven. Het bovenste heeft met het onderste niets te maken. Segeren. Als dat zoo is, dan, heb ik niets gezegd. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met op een na algemeene stem men aangenomen. De heer Segeren bleef buiten stem ming. 4. Wijziging concessie Waterleiding. De Voorzitter merkt op dat deze wijziging door alle gemeenten is aange nomen omdat het ook veel beter is naar huurwaarde te betalen dan naar het aantal kamers. Tak. Voor deze gemeente is het een zeer gunstige regeling. Met algemeene stemmen wordt tot wijziging besloten 5. Schrijven van den minister waarin de wenschelijkheid te kennen wordt gegeven om bij jubileumfeesten een tapverbod uit te vaardigen. Voorzitter. Burg. en Weth. komt het gewenscht voor aan die uitnoodiging gevolg te geven. Dergelijke feesten moeten met een gepaste vroolijkheid worden gevierd en wanklanken mogen daarbij niet worden gehoord. Wordt er veel drank gedronken dan wordt de geest beneveld en gebeuren er zaken waarvan men later veel spijt heeft en ook worden daardoor dikwijls on schuldigen getroffen. Het zal daarom goed zijn ook hier gedurende die dagen een tapverbod uit te vaardigen De heer Timmermans zegt dat het er tegenwoordig veel op lijkt dat een klein deel van ons volk er op uit is om het Nederlandsche volk een dwang op te leggen, dan weer met dit en dan weer met dat Waarom moet hier nu een tapverbod worden ingevoerd. Waar voor is dit nu noodig? In de reeks van feesten, die in de verschillende jaren hebben plaats gehad is nooit een wanklank vernomen. In het Veer heeft men 3 dagen feestgevierd een vorige week zonder dat men daar een tap- verbod heeft uitgevaardigd en men heeft er geen wanklank gehoord. Het doet hem leed dat Burg. en Weth. zoo over de Bergsche ingezetenen denken, dat die gedachtengang bij hen naar voren is gekomen. Hij verwacht van eene dergelijke maatregel juist het tegenovergestelde. De Voorzitter blijft bij zijn meening. Herhaaldelijk is het bij feestelijke gelegenheden voorgekomen dat men- schen door het gebruik van drank lastig zijn geworden. Hoe het in het Veer is geweest kan hij niet beoor- deelen, wel heeft hij gehoord dat er personen zijn geweest die zeer luid ruchtig waren toen ze bij de kiosk stonden en daarom zeer hinderlijk waren. Dergelijke menschen brengen een onaangename stemming en dat moet door eene dergelijke maatregel worden voorkomen Dat veel personen gevonden zullen worden die een tap verbod betreuren, kan hij begrijpen, maar dezen moeten bedenken dat het niet van blijvenden aard is en het alleen maar tot dien dag blijft beperkt. De heer Meijers is het met den heer Timmermans eens. Vaardigt men een lapverbod uit, dan zal dat veel erger worden, dat heeft men eenige jaren geleden in Tilburg met de carnaval feesten ondervonden. Nooit is het er zoo beestachtig naar toegegaan dan toen. Voorzitter. Dat slechte elementen uit wraak over een dergelijke verbod abnormale zaken gaan doen is geen reden om een maatregel met een goede strekking achterwege te laten. Ik blijf er bij dat het zeer gewenscht is dat een tapverbod wordt uitgevaardigd De heer Timmermans meent dat men zich aan abnormale elementen niet heeft te storen. Het gevolg van een dergelijk besluit zal zijn dat men met een heele of halve flesch jenever in de zak loopt en dat zal juist aanleiding geven tot beestachtigheid en dat moet worden voorkomen. Laat iemand die een borrel wil drinken dat doen en niet de dupe worden van het gedrag van abnormale elementen. Men moet het feest niet gaan beschouwen als een begrafenis en de menschen niet met een kerkboek in de hand willen laten loopen zoo'n dag. Daarom geen bin dende bepalingen gemaakt waarmede men slechts het tegenovergestelde be reikt. De Voorzitter kan de vrees van den heer Timmermans niet deelen; het is een gelukkig verschijnsel dat, gebeurt er met feestelijkheden iets, dit altijd plaats heeft door vreemdelingen. Zijn deze nu niet in de gelegenheid om sterken drank te drinken, dan zal er niet zou gemakkelijk iets gebeuren, althans dan bestaat het gevaar daarvoor niet, Laat de menschen eene verfris- sching gebruiken die het verstand niet benevelt. De heer Scherp zegt bij feestelijk heden zelfs wel eens te hebben moeten optreden tegen menschen die beschon ken waren en dat is minder prettig. Het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Scherp, Se- geren. Tak en Allard. Tegen de heeren Smolders, Meijers en Timmermans. 7 Benoeming van een lid in de commissie tot wering van Schoolver zuim wegens het bedanken van den heer Scholte. Wordt benoemd de heer Mulders. 8. Aanvraag om subsidie doo£ het feestcomité voor de Jubileumfeesten. Voorzitter. Brug en Weth. stellen voor eene subsidie te verleenen van f 300 opdat het comité maatregelen kan nemen dat het feest waardig wordt gevierd. Segeren. Onder voorbehoud dat f 100 daarvan wordt besteed voor een kinderfeest. Voorzitter. Daar is reeds geld voor beschikbaar. U zou die f 300 aan de commissie willen geven zonder er eenige bepaling aan te verbinden en de Commissie er de vrije beschikking over te laten houden. Segeren. Er is gezegd, dat voor de kinderen l/3 zou worden afgegeven. Scherp. Er is geen som genoemd. Er is alleen gezegd dat voor de kin deren ook wat zou worden gedaan. Segeren. Is het anders, dan is het mij ook goed- In Raamsdonksveer doen ze het zelfstandig en hier zijn ze nog eens langs de huizen geweest ook en toen heb ik nog gezegd dat een '/a voor de kinderen moest zijn. Smolders. Voor de kinderen is alles al in orde. Aan de Stedelijke Gods huizen is daarvoor een bedrag gevraagd en dat is gegeven ook. Segeren. Daar was mij niets van bekend. Smolders. Daarom zeg ik het ook opdat ge het maar goed zou weten. Met algemeene stemmen wordt hier na het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. De heer Timmermans dankt als voorzitter van de feestcommissie Burg. en Weth. en de raadsleden voor hun genomen besluit. 9. Verzoek van den heer de Kroon om hem als vast ambtenaar aan te De overmatige Zomerhitte veroorzaakt dikwijls hevige hoofdpijn een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Prijs per koker 60 ets. Bij apothekers en drogisten. stellen en zijn salaris te willen wijzigen De Voorzitter zegt dat de adminis trateur van het G. E. B, deze vraag al meermalen heeft gedaan. Toen is daar op geen besluit genomen omdat men nog meende te mogen verwachten, dat het tot eene vereeniging van gemeen ten zou komen. Wordt nu in de vaca ture van burgemeester voorzien, dan blijkt dat van vereeniging van gemeen ten niet veel meer zal komen en dan kan aan het verzoek van den heer De Kroon worden voldaan. Het best is dan ook dit aan den nieuwen raad over te laten. De heer Tak meent dat hij den ad ministrateur pijnlijk zal treffen Het heele bedrijf is aan hem toevertrouwd en gerust mag worden gezegd dat het aan zijn beleid te danken is dat het bedrijf reeds dien omvang heeft ver kregen. Om hem die ambitie te laten houden, zou hij toch zeker willen, dat hij de overtuiging kan krijgen, dat hij het krijgt, Nu heeft hij f 500 en daar is hij niet alleen administrateur maar ook leider voor. Aan zijne leiding is het te danken dat het bedrijf goed gaat en daarom zou hij zich zoo on dankbaar niet willen toonen en maar steeds afwijzend op zijn verzoeken beschikken. Voorzitter Het is waar, zijn salaris is niet verhoogd maar zijne toelage is nagenoeg verdubbeld Deze maatregel is zoo genomen, omdat Burg en Weth. de meening zijn toegestaan, dat een ambtenaar, die een paar jaar in betrek king is, niet 10 jaar op wachtgeld be- hoeft te worden gesteld. De heer Tak vraagt of het eene bekoorlijke belooning is Niemand die zulks zal bevestigen en daarom zou hij gaarne zien dat het verzoek niet langer op de lange baan wordt ge schoven. Voorzitter Na een week of zes kan het verzoek in behandeling komen. Segeren. Ik ben het met den Voor zitter en den heer Tak eens. Een week of zes kan er nog wel worden gewacht De heer Tak Ik zeg het niet om den persoon maar in het belang van het bedrijf. Voorzitter Ik beaam gaarne, dat hij de zaak prachtig in orde heeft, nooit mankeert er iets aan. Tak. In hoofdzaak doet hij dat alles in zijn vrije uren. Men kan begrijpen, dat hij zich daarbij laat bijstaan, maar dat kost ook geld. De heer Timmermans is het met dit alles eens maar zou toch dit schrijven willen uitstellen tot over een week of zes. Aldus wordt besloten, Ingekomen stukken. Segeren Er staat niets op de agenda betreffende de vleeschkeuring Dat zou ik eerst afhandelen, anders komt er weer niets aan. Het gaat over vervoer van uit nood geslacht vee en dat be treft zoowel voor den kring als voor de gemeente zelf. Voorzitter. Dat is een schrijven, nog niet eens een officieel schrijven het is van den heer v. d. Werf, de secre- taris waarbij in overweging wordt gegeven om het uit nood geslacht vee bij vervoer te laten vergezellen van politie. Segeren. Dat is iets wat zeer noodig is want anders kan men ze hier in den Berg wel laten eten wat ze willen. Er gaat bij Burg. en Weth. zooveel om waarvan ik niets weet Scherp Dat is je eigen schuld, dan moet je je maar op de hoogte stellen. Schrijven van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling, dat aan den heer Mr. Allard op diens ver zoek met ingang van 15 Augustus eervol ontslag is verleend als burgemeester. Scherp. Mijnheer de Voorzitter, uwe mededeeling in de vorige vergadering heeft mij bevreemd, 't Verrastte mij omdat ik er niets van wist. Nu alles echter een feit is kan ik niet nalaten u te zeggen en ik meen de tolk van den geheelen raad te zijn, mis schien wel een enkele uitzondering, dat het ons spijt dat u ons gaat ver laten. Gedurende den tijd dat u hier Burgemeester is geweest hebt u met kracht gewerkt aan de bloei en de vooruitgang van den Berg Steeds was u bereid te helpen daar waar te helpen is, daarom betreuren wij uw besluit. Tak. Ik sluit me geheel bij de woor den van den heer Scherp aan. Bespreking proces met de P N.E.M. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven in geheime vergadering te behandelen. Segeren. Ik weet nog niet of u een proces wil aangaan. Zu u echter eerst mijn voorstel betreffende de vleesch keuring niet in omvraag brengen. Voorzitter. Dat is niet aan den raad, Segeren. Ik wil het toch in omvraag zien gebracht, dan is er een besluit en als er een besluit is kan men wat doen en anders niet. Voorzitter Het wordt niet in om vraag gebracht want het is aan Burg. en Weth, gericht. Als u nu denkt, dat Burg. en Weth. aan hun plicht te kort schieten, dan kan u in de raad inter- peileeren. Het schrijven is maar een gewoon advies Segeren. Is daarop antwoord ge geven Voorzitter. Daarop behoeft geen ant woord gegeven te worden. Aanleg kabel Voorzitter. Door den technisch ambte naar wordt in overweging gegeven een kabel te leggen vanaf het trans formatorhuisje naar de tankfabriek en zoo over het spoor heen naar de ont worpen tegelfabriek van Kommers en het pakhuis van den Boerenbond De afname van stroom door de tankfabriek is zoo groot dat de bovengrondsche leiding onvoldoende is. De andere zijn nieuwe afnemers, zaken gevestigd op de terreinen van de Staatsspoor, die zijn vrijgekomen door het slechten van wallen. Wanneer daar stroom verkrijg, baar zal worden gesteld, zal dat aan leiding geven dat zich meer zaken daar zullen gaan vestigen, want het is een bij uitstek goed terrein. Aan een zijde spoor en aan de andere flink vaarwater Verwacht mag worden dat van de S.S. gemakkelijk concessie zal worden verkregen om de kabel onder de spoorbaan te mogen leggen. De kosten van een en ander zijn ge raamd op f 2000, doch de eigenaars daar zijn genegen in deze kosten f500 bij te dragen. De S.S. zal 25 ct recoquitie vragen en daar is nog van te ontkomen door aan den Minister concessie te vragen. Het bedrijf verkeert in een stadium dat er voor uitbreiding niet steeds geld is te vinden. Ging het over een groot bedrag b.v. van f 100.000, dan kan men daar een geldleening voor aan gaan maar voor f 1500 niet want dan zijn de kosten veel te groot. Bestaat een bedrijf lang, dan is er, als het goed is, een reserve waaruit dergelijke onkosten kunnen worden bestreden maar dat is hier ook nog niet het ge val Het beste zou daarom zijn het uit de winst te betalen, dat kan als tot Januari niet tot verlaging van stroom- prijs wordt overgegaan Groot zou de stroomprijsverlaging toch nooit kunnen zijn. De heer Tak kan zich daar toch niet mee vereenigen. Zoolang reeds heeft men naar stroomprijsverlaging uitgezien en nu zou men dat weer uitstellen. Hij is niet tegen het aan leggen van een kabel maar zou de kosten daarvan op een andere wijze willen zien gevonden. De heer Timmermans is het met den heer Tak eens Een tijdelijke kasgeld- leening acht hij de beste manier De heer Segeren zou de zaak eerst liever geheel in orde willen hebben vooraleer een dergelijk besluit wordt

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2