Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Buitenland. Binnenland. Provinciaal nieuws NUMMER 68. WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1923. 46e JAAEOANO. WAALWIJKSOHE HTOOMDKUKKEETJ ANTOON TIELEN. Telefoon Ne. iff Telegr.-Adre*ECHO. Het kabinet-Cuno heeft Zondag namiddag aan den Rijkspresident zijn ontslag ingediend, die zich een be slissing voorbehield. In den loop van den namiddag verschenen de leiders der burgerlijke arbeidsgemeenschap en der sociaal-democraten bij den Rijks president om over de voorafgegane beraadslagingen verslag uit te brengen Dientengevolge wordt een tolstand komen der groote coalitie als zeker beschouwd. De Rijkspresident droeg aan Strese- mann de vorming van een nieuw ka binet op. Streseman heeft de opdracht aanvaard en poogt een regeering te vormen op den grondslag der groote coalitie. BERL1|N. De rijkspresident heeft het Rijksdaglid dr. Stresemann benoemd tot rijkskanselier en op zijn voordracht het rijkskabinet als volgt samengesteld Ministerie van herstel en plaatsver vangend rijkskanselierRobert Schmidt oud-rijksminister Arbeid dr. Braums Binnenlandschè zaken het rijksdags lid Sollmann VerkeerswezenOeser Financiën dr. Hifferding Rijksweerbaarheid dr. Gessier justitieRadbruch, oud-rijksminister; Voedselvoorziening dr. Luther Bezette gebied (een nieuw departe ment) Fuchs, opper-president van de Rijnprovincie De portefeuille van buitenlandsche zaken wordt voorloopig aan den rijks kanselier opgedragen. Voor het ministerie van oeconomi- scheezaken heeft men den oud-minis ter von Rammer op het oog. Het de partement van de schatkist is nog onbezet. BERLIJN Hier volgt de voornaamste inhoud van de nieuwe belastingwetten: 1. vooruitbetaling van de belasting op het inkomen en op de vennoot schappen tot respectievelijk het 400 en 600 voudige 2. heffing naar aanleiding van de 'Roerbezetting 3. verhooging van de belasting op de automobielen 4. belasting van de bedrijven 5 belasting van den landbouw. Men hoopt in het geheel ongeveer 108 billioen papiermark op deze wijze in de rijkskas te laten vloeien. Omtrent de nationale huldebetoo- ging ter gelegenheid van en in ver band met de aanbieding van het natio naal huldeblijk aan H. M. de Konin gin op 6 September te Amsterdam, vernemen wij. dat het slagen er van is verzekerd. Uit alle provinciën melden zich nog dagelijks tal van vereenigen aan het aantal betoogers nadert de 10.000. In derdaad zal men hier alle kringen van ons volk vertegenwoordigd zien. Met nadruk worden de vereenigin- gen, die alsnog aan de betooging wenschen deel te nemen, er aan her innerd, dat 18 Augustus de uiterste termijn is, waarop het bedrag van het reisgeld bij den provincialen penning meester moet zijn ingezonden. De provinciale groepen zullen niet verzamelen op het IJsclubterrein die verre afstand maakt dit met het oog op de late aankomst van sommige treinen onmogelijk bovendien zou dit, daar de betooging zelf 2 uur vordert, voor velen te vermoeiend zijn. Vanaf punten in de nabijheid van den Dam trekken de afdeelingen op; het hoofdcomité en de hoofdbesturen der landelijke organisaties onder de tonen der Kon. Mil. Kapel van het regiment grenadiers, de provinciale afdeelingen elk door een muziekkorps voorafgegaan. O.a. verleenen hun medewerking de muziekkorpsen van Goulmy en Baar, de Delftsche Gist- en Spiritusfabriek, de Utrechtsche politie enz. Op den Dam wordt het huldigings lied gezongen, onder leiding van den componist Kor Kuilerde Koninklijke Militaire Kapel zal begeleiden. Daarna vangt het défilé aan. Bij het voorbijtrekken der afdeelingen stelt het muziekkorps zich tegenover het Paleis op. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn verschillende gilden uit Noord-Brabant te doen vendelen. Na afloop wordt door een groep van 13 personen uit elke provincie één, alsmede uit Amsterdam en Rotterdam aan H. M een oorkonde betreffende de hulpbetooging aangeboden. De overdracht van de portefeuille van Financiën door den aftredenden Minister jhr mr. D„ J. de Geer aan diens opvolger, den heer H. Colijn, zal heden geschieden. Het program van Colijn. De „Tel" schrijft: Het spreekt vanzelf, dat de heer Colijn de portefeuille van Financiën niet kan hebben aanvaard zonder zich van te voren er van te hebben verge wist, dat hij zal kunnen rekenen op den onvoorwaardelijken steun en mede werking van zijn ambtgenooten bij de uitvoering van zijn program, dat, on danks de eventueele uitvoering van de Vlootwet, toch moet gaan in de rich ting van een herstel van het zooveel geschokte evenwicht in de balans van 's Rijks uitgaven en inkomsten. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, omvatten de voorwaarden, die de heer Colijn daartoe gesteld heeft, een aantal tamelijk drastische maatre gelen. Teneinde het aanzienlijk tekort van c.a. 140 millioen, waarmede op het oogenblik de begrooting niet sluit, met honderd millioen te kunnen verminderen, heeft de minister van Financiën een serie bezuinigingen op het oog, waaronder vooropstaat een reductie van alle ambtenaarssalarissen met 15 pCt. Ook de salarissen der spoorwegmannen zullen dan met een gelijk percentage worden verminderd. Voorts zou op het hoofd „sociale ver zekering" aanmerkelijk moeten worden bezuinigd en allereerst de werkloos heidsverzekering belangrijk worden ingekrompen. Eindelijk zou ook een verlenging van den wettelijken arbeids duur op het werkprogram van den minister staan. Inderdaad zouden hiermede besluiten zijn aangekondigd, die diep ingrijpen in het economische leven van breede lagen van ons volk. WAALWIJK, 14 Aug. 1923. Voor het Jubileumnum mer van „De Echo van het Zuiden", dat alle abonné's gratis ontvangen en natuurlijk blijvende waarde bezit, kunnen deze week nog advertenties worden opgegeven. De Administratie. De heeren H. L. Pompe en A J. IJzerman alhier legden met gunstig gevolg het examen hoofdacte l.o. af. Het officieele programma der feestelijkheden zal Donderdag ver schijnen. Wij zullen thans een over zicht geven van dit programma. Zondagmorgen ten 12 uur zal de officieele opening plaats hebben, als wanneer hertog Jan van Brabant met zijn staf van edelen, den volke zal bekend maken dat een groot feest zal worden gevierd ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H M. de Koningin. Hij zal den Burgemeester als vertegenwoordiger van H. M. de gelukwenschen van 't volk overbrengen. De Burgemeester zal daarna 't woord voeren. Deze afkondiging zal eveneens plaats hebben in voormalig Baardwijk en Besoijen. Ondertusschen beginnende matineé's der liedertafel „Oefening en Vermaak", „Tot bloei der Toonkunst" en 't Ge mengd Koor „Vooruitgang zij ons doel". Na den middag ten 4'/a uur, Groote Feestcantate door plm. 300 zangeressen en zangers, onder leiding van den Heer Jac Sars en begeleiding van den Heer Johan Verhoeven door bovenge noemde vereenigingen, 'tGemengd Koor der Liedertafel en Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. Ten 6 uur Concert der harmonie van de R.K. Werkliedenvereeniging, ten 8 uur Muzikale wandeling met fakkels en lampions en ten 9'/2 uur Groot Concert der harmonie „Apollo" van Kaatsheuvel, die 1.1. Zondag op 't concours te Raamsdonksveer zoo schitterend den eersten prijs in de hoogste eere-afdeeling en den eereprijs behaalde. Maandagmorgen ten 9 uur Kinder en Volksspelen op 't W.S.C.-terrein Hiervoor hebben zich meer dan 400 kinderen aangegeven, alleen voor den eierwedloop der meisjes plm. 200 en voor de vliegerwedstrijd meer dan 125, zoodat deze laatste op den Winterdijk gehouden wordt. Men komt allen bijeen op het voetbalterrein, daar worden de vliegers beoordeeld en in optocht gaat het dan naar den Dijk j om de vliegers te zetten. Ondertusschen wordt de optocht in gereedheid gebracht, die om l'/a uur begint te trekken. De opstelling heeft plaats in de St Antoniusstraat, voorbij de 2e Zeine, trekt dan Stationsstraat, Groote straat, Mr. v. Coothstraat, Spoorlaan, Besoijen- sche Steeg, Groote straat, Laageind, Kruisstraat, Hoogeind, Overlaat, alwaar de stoet wordt ontbonden. De optocht is streng historisch ge houden en belooft zeer mooi te worden. De stoet wordt opgeluisterd door 3 muziekgezelschappen en aan alles is de meeste zorg besteed, vooral aan de zuiver-historische weergave, De feestgids bevat eene uitvoerige be schrijving der verschillende groepen. Ten 7 uur in de mr. van Coothstraat opstijging van den Luchtballon, waar aan door Mis Irma acrobatische toeren worden verricht tot op 600 M. hoogte. Ook dit nummer van 't programma belooft zeer sensationeel te worden. Ten 8 uur Groot Concert op de Markt door de harmonie „De Volharding" van Drunen en onder de pauze op den Dijk schitterend Vuurwerk. Het is niet de bedoeling van 't Comité een uitge breid programma te geven, maar meer de pauze aan te vullen met eenige mooie nummers. Niettemin belooft het schitterend te worden. Direct daarna wordt het programma afgewerkt en daarmee 't feest besloten. Wij gelooven dat het comité gesteund door sub- en buurtcommissies een pracht-programma heeft saamgesteld en wij twijfelen er- niet aan of bij gunstig weer krijgen we weer een prachtig feest, dat dui zenden en duizenden vreemdelingen zal trekken, zeker niet 't minst den historischen optocht. Werkt allen zooveel mogelijk mede de laatste dagen, de vlaggen moeten weldra uit, huis en buurt zoo mogelijk nog vetsierd en verlicht en alle krach ten ingespannen voor 't slagen van een schitterend Jubileumfeest in Groot Waalwijk. Etalage-wedstrijd. Ook de Etalage-wedstrijd belooft in alle opzichten te zullen slagen. Reeds hebben zich een groot aantal deel nemers aangemeld. Tot en met Don derdagavond kan men zulks nog doen bij een der Comité-leden en wij geven alle winkeliers, zonder uitzondering, in overweging dit alsnog te doen. Zij die deelnemen krijgen een kaart voor hun raam, zoodat het publiek weet waar ze de étalage moeten gaan bezichtigen. Is dit zonder twijfel een groote reclame, men werkt ook mede aan het welslagen van het feest en vooral men vestigt de aandacht van de buiten- menschen weer eens op onzen winkel stand en dat is zeker geen overbodige weelde te noemen. Niemand blijve daarom achterwege. De namen van de deelnemers, als mede de manier hoe het publiek heeft te stemmen en waar men zijn stem biljet moet deponeeren, worden in De Echo van Zaterdag bekend gemaakt. De Commissie Hedenavond komt de commissie voor georganiseerd overleg voor de eerste maal bijeen ter bespreking van het bezuinigingsrapport. Naar aanleiding van een verzoek van het gemeentebestuur om subsidie als tegemoetkoming in de kosten van werkeloosheid, schrijven Ged. Staten dat ze geen vrijheid kunnen vinden om voor de eerste vier maanden van 1923 subsidie te geven. Met eene verhooging der plaatselijke belasting, welke zeker niet hoog is te noemen aldus Ged. Staten van ongeveer 1,4 pCt., zal het over de eerste vier maanden in totaal uitge keerde bedrag van f 32.000 kunnen worden gevonden. Verleden Zaterdagmiddag werd de aangekondigde reclame-tocht (die geheel los staat van 't hoofdcomité der feesten) gehouden. Des namiddags ten 2 uur werd in een aantal auto's met een reclame-wagen weggereden, onder weg biljetten verspreidend en des avonds ten 9 uur was men weer terug na een twintigtal plaatsen be zocht te hebben. Donderdagmiddag zal, zooals uit achterstaande advertentie blijkt, op het bouwterrein gelegen hoek Besoijensche Steeg, nabij de halte, door de S.I.C.L.l. Snelblusscher Mij. te Amersfoort een demonstratie worden gegeven met de S.l C.L.I. Snelblusschers Verschillende autoriteiten uit omlig gende gemeenten zullen deze demon stratie bijwonen. Het Huisgezin schrijft GEEN KWAAD VOORBEELD. Op beschermende maatregelen ten behoeve van de industrie rust geen zegen, dit verzekeren de dogmatische vrijhandelaars als om strijd. Indien dit zoo vaststaat, hoe komt het dan, is men geneigd te vragen, dat andere landen tegen, soms hooge, beschermende rechten niet opzien Verstaan die dan alle hun belang verkeerd Merkwaardig is een bericht in de N. Zuricher Ztg. over den toestand in de Zwitsersche schoenindustrie, waarop onze gezant te Bern de aandacht ves tigt in Handelsberichten. Is daaruit voor ons iets te leeren Het lijkt zoo. Van de Zwitsersche schoenproductie ging voor den oorlog 30 procent naar het buitenland en was 70 procent voor de binnenlandsche markt bestemd. Na den oorlog werd het met de Zwitsersche schoenindustrie mis. De Duitsche en Oostenrijksche con currentie veroverde de binnenlandsche markt en de Zwitsersche uitvoer, meest van schoenen van betere qualiteit, kreeg geduchte klappen, daar de beste oude koopers niet meer tot koopen in staat waren. Toen heeft de overheid zich met de zaak bemoeid en invoerbeperkingen ingevoerd Het resultaat? De Zwitsersche industrie kan weer 70 procent van haar productie op de binnenlandsche markt plaatsen en de uitvoer bedraagt weer 30 procent. De cijfers van voor den oorlog. Op grond van de werkeloosheids cijfers van begin Januari 1922 tot en met Mei 1923 stelt de N. Zuricher Ztg. vast, dat de overheidsmaatregelen, wat de arbeidsverschaffing aan werkloozen betreft, doel hebben getroffen de hoe veelheid werk, die de industrie thans vindt, is bevredigend. Men zal dit Zwitsersche resultaat niet bepaald afschrikwekkend kunnen noemen Een redelijke arbeidsverschaffing en een behoorlijke afzet op de binnen landsche markt naast een export, die hetzelfde cijfer behaalt als voor den oorlog, zijn uitkomsten, waarover men tevreden kan zijn. Noem de verbetering als ge wilt kunstmatig, het gevolg is in ieder geval dat daarmee werk en geld in het eigen land blijft. Moet wat in Zwitserland goede re sultaten heeft opgeleverd, hier terwille van een theorie worden afgewezen? Of zouden ook wij met gepaste voor zichtigheid het Zwitsersche voorbeeld kunnen volgen? Het betreft maar een in hoofdzaak Brabantsche industrie en wij weten dat het simpele schoenenwetje zich in geen liberale en socialistische sympa- thiën heeft mogen verheugen doch is het van den anderen kant niet ver leidelijk te mogen vaststellen, dat de Zwitsersche schoenindustrie, dank zij de staatsbemoeiïng, weer op peil is gekomen Wij geven om de liberale vrijhan delstheorie geen oortje, zoodra blijkt, dat met beschermende maatregelen voor de industrie en voor de bevolking zegenrijke uitkomsten zijn te bereiken. SPRANG—CAPELLE. (Voormalig Sprang). Onze vroegere dorpsgenoot de heer A, J. Vos, thans hoofdonder wijzer te Breda, slaagde te Wageningen voor akte landbouw. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat in den tuin bij J. de J. alhier een appelboom voor de tweede maal in vollen bloei staat. VRIJH. CAPELLE. Gedurende de maand Juli werd aan het Hulppost kantoor alhier ingelegd f 3707 50 en terugbetaald f 1981.50, totaal f5689.— De timmerman W. kreeg twist met zijn oom, waarbij deze met een voorwerp, gemeend wordt een hamer, bewerkt werd. De politie heeft de zaak in handen. De voetbalwedstrijd van Zaterdag reeds aangekondigd, werd door prach tig weer begunstigd. De finale uitslag wordt Zaterdag 18 Augustus afgewerkt. De fanfare luistert de wedstrijden met muziek op. CAPELLE. Naar men ons mededeelt hebben zich voor de vacante betrek king van onderwijzer aan de O.L. school aan den Loonschendijk 10 sollicitan ten aangemeld. Aan den heer L. Schroot, vaste hulpbesteller te dezer plaatse, is met ingang van 16 Aug. a.s. uit een be zuinigingsoogpunt ontslag verleend. Het aantal bestellers wordt hierdoor gebracht op twee, zoodat natuurlijk in de postbestelling eenige wijziging zal gebracht worden. Welke wijziging is evenwel nog niet bekend. Naar men ons mededeelt hebben zich voor de vacante betrekking van hoofd der school met den Bijbel aan de Loonschendijk 8 sollicitanten aan gemeld. Het muziekgezelschap „Kunst na - cho van Waalwiiksche en Courant, Dit Had TcnehlJ&t WOENSDAG EN ZATBBDAG. AbonnemenUprlJ* per maande» 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.10. Brieven, Ingezonden «tokken, gelden ena., franco te «enden aan den Uitgever. Ui»SATd PrU« tor AdTtrtMtUa: 20 cent p*r regel; minimam 1.60. Reclame* 40 cent per regel. B* contract flink rabat. AdrertentlSn moeten Woensdag en Vrlldag de* morgen* om elterUjk 8 aar la on« keilt

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5