It EËilTïiM HET 1M A ACCUMULATOREN. <5ebr. Boeren. - 's-Bosch. Tweede Blad. Gemeenteraad. Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Numm 69. Zaterdag 18 Aug '23 v.m. 6.~ n.m. 1- v.m. 7.— n.m. 1— GEERTRU1DENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Maandag 13 Aug. des middags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. Ailard. Ongeveer half drie opent de Voor zitter de'vergadering en stelt voor het lezen van de notulen aan te houden tot eene volgende vergadering. Alle leden zijn aanwezig AAN DE ORDE 1. Verzoek van Fr. v. d. Biggelaar, houdende het verzoek een ijzeren hek rondom zijn huis te mogen plaatsen. Het is tot verfraaiing van de straat daar en tot veiligheid van zijn pand. Burg. enWeth stellen voor het onder de gebruikelijke voorwaarden te ver- leenen. Daartoe wordt besloten. 2. Aangehouden bespreking kabel leggen. Scherp ik zou verplichten voor 5 de stroom zullen anders zou de gemeente er een strop aan kunnen hebben. Voorzitter Dat kan in de voor waarden worden ingelascht. Zooals de heeren weten zijn de kosten geraamd op f 2000, waarvan f 500 door de die lui zich laten of 10 jaar, dat ze blijven afnemen, aanvragers zal worden betaald. Segeren. Ik meen dat vooraf met de S.S. de concessie voorwaarden moeten zijn geregeld. Verder is gezegd dat de belanghebbenden zelf f 5Ó0 bijdragen Hoe is dat, zijn ze even zwaar, ik bedoel of ze beiden evenveel geven ofwel geeft de een meer dan de ander. Qeeft de een b v. f 400 en den ander f 100. Dat is iets dat ik gaarne zou willen weten. De Boerenbond heeft het al een half jaar geleden gevraagd en Kommers pas en moet dat nu ineens op den vooravond van Uw vertrek worden behandeld. Voorzitter. Dat hebben belangheb benden met den technischen ambtenaar besproken. Dat is berekend naar den afstand. En wat betreft het vragen van concessie aan de S.S kan ik mede- deelen dat ik dezer dagen een inge nieur heb gesproken en deze zei dat er een nieuwe regeling daaromtrent is getroffen 't is thans voldoende als de ingenieur daar de vergunning toe ver leend, zoodat die zekerheid erspoedig is. Timmermans. Hebben Burg. enWeth. er ook aan gedacht hoe de kosten kunnen worden gedekt Voorzitter. Daar zit geen andere weg op dan de prijs voorloopig niet te verlagen. Als de prijs tot Nieuwjaar zoo blijft behoeft geen leening te worden aangegaan, wat ook bezwaarlijk is, aangezien dat veel te veel geld kost in verhouding van het bedrag. Timmermans. Dat ben ik niet met u eens, want blijven we dien weg be wandelen, dan betalen we over tien jaar nog 't zelfde. Eerst was het met het transformatorhuisje, nu weer met die kabel en wie weet wat er dan weer zal komen. Overal worden de tarieven verlaagd en wij blijven met den stroomprijs even hoog Ik weet dat de ver laging slechts een kleinigheid zal zijn, maar er wordt dan een begin gemaakt. Zou nu door een kasgeldleenig het Q.E.B niet geholpen zijn De zaak zou dan ondervangen zijn Voorzitter. Dat het met de loop van het bedrijf zoo is gegaan, moet als een gunstig teeken worden beschouwd. De uitbreiding noodig om groote af nemers van het bedrijf te krijgen, is van de winst aangelegd. Dus de winst is belegd in uitbreiding van het net. Bij het begin van het bedrijf was dat trouwens niet Anders mogelijk of men zou bij de eerste leening daarmede rekening hebben moeten houden en een overschot hebben moeten nemen om daarmede al die kosten te dekken. Bestond het bedrijf reeds lang dan zou voor 1964 men een reserve-kapitaal hebben, doch van dat alles is thans niets, zoodat ons alleen den weg openstaat, daarstraks door mij aangegeven. De heer Timmermans merkt op dat den aangeslotenen thans de dupe van de vooruitgang van het bedrijf worden en dat mag niet Was de toestand minder gunstig dan zou men wel verlaging van stroomprijs hebben, dat is een scheeve verhouding. De Voorzitter ziet daar weinig scheefs in. De grootste afnemers zullen het in ieder geval betalen. Tak Kan ook bij benadering gezegd worden hoeveel contanten er in kas zijn Voorzitter Neen. Segeren. Niets dan te kort, dat is de mode. De heer Tak zou hier niet al te veel een vergelijking meteen particulier be drijf gemaakt willen zien. In een vorige vergadering was gezegd dat naar een andere manier van betalen zou worden omgezien, opdat toch tot eenige ver laging kan worden overgegaan. Het spijt hem dat intusschen nog niet is gedaan zooals was afgesproken. Alles moet goed onder de oogen wor den gezien. Gevraagd was of het be drag uit de gemeentekas kon worden voorgeschoten en nu blijkt dat nog niets daarvan onder de oogen is gezien, zoodat men nog even ver staat dan een vorige vergadering. De heer Timmermans zegt dat er een bedrag aanwezig moet zijn, aan gezien voor het bouwen van een kiosk een rentelooze leening is aangegaan. Voorzitter. Dit bedrag is aan iets anders uitgegeven. Timmermans. Ged. Staten hebben 't toch goedgekeurd en dan kan toch zoo maar niet het geld voor andere doeleinden worden gebruikt. Voorzitter Dat is later zoo besloten De heer Segeren zou met het werk niet eerder willen beginnen dan wan neer van de S.S. de concessie er is. De heer Tak wenscht wel tot uit breiding over te gaan, maar zoo, dat het geld daarvoor op een andere manier wordt verkregen en tot eenige verlaging van den stroomprijs kan worden over gegaan. Men verkeert thans echter geheel in het onzekere omdat men van niets afweet. Als alles goed onder de oogen wordt gezien, zou het best kunnen gebeuren dat nog niet tot ver laging kan worden overgegaan. De heer Timmermans zegt dat de klip van het aangaan eener kasgeld leening kan worden omzeild, als het geld tot Januari kan worden voorge schoten De heer Tak merkt op dat dit ook zijn bezwaren met zich brengt. Eerst moet gekeken worden wat er in het potje is en dan kan worden gezien wat er is te doen. Met een afgerond voorstel wil hij niet komen, kan hij ook niet omdat hij niet voldoende van een en ander op de hoogte is. Timmermans. Zijti er industrieelen bij, die haast hebben met het licht Voorzitter Ja, de Boerenbond wil met September beginnen met het koekbreken. Segeren. O, de boeren, als die wat moeten wachten is niet zoo erg. De Boerenbond heeft al een half jaar ge leden gevraagd en nu komt Kommers en nu komt het direct in den raad. Neen, gemakkelijk kan dus wat ge wacht worden. De boeren, 't is waar, 't zijn maar boeren, hebben al zoo lang gewacht en die zullen nog wel even wachten. Ik zou verder eerst zekerheid van de S.S. willen hebben, dat ze ons later niet achter de vodden kunnen zitten. Voorzitter. Dan is het 't beste dat we het weer uitstellen. Segeren. Juist. Scherp en ik zullen ons best dan wel doen dat het in orde komt. Wat hebben wij er aan als we niets weten. Voorzitter. De ingenieurs geven toestemming. Segeren. Ik heb zoo iets liever op papier, want vandaag heb je dezen en morgen weer een andere ingenieur en dan zou zoo iemand wel eens kunnen zeggenzeg, boertje, wat sjouw je daar wil je eens gauw overal van afblijven. Voorzitter. Dat de heeren dan met afgeronden voorstellen komen. Timmermans. Neen, Burg. en Wetli moeten met afgeronden voorstellen komen. Voorzitter. Wij hadden een voorstel Verder weet U goed dat wij nog heel wat hebben af te werken Timmermans. Dat neem ik aan betwist ik niet, maar dan moet U ons niet voor de voeten werpen dat wij metgeen afgeronde voorstellen komen Segeren Ik juich het toe dat het wordt aangehouden. Wij zullen ons best doen om allen, zonder onder scheid, te helpen. Wordt aldus besloten Schrijven van de Autobus Mij. directie Kuiper te Rotterdam, houdende het verzoek om eene subsidie van f 1000 per jaar. Voorzitter. Het komt Burg. en Weth. dat dit nogal een groot offer is was iets ontvangen, dit binnen 24 uur moest worden betaald. Wij hebben de ondervinding meermalen opgedaan dat, was daaraan niet direct voldaan men aanstonds een aanmaning kreeg. Dat schrijven kregen Burg. en Weth dan. Toen de distributie was afgeloopen en wij geen enkel schrijven ontvingen, waren wij de overtuiging toegedaan, dat alles was afgedaan. Over van Riel hadden wij nooit te klagen gehad en daarom mochten wij veronderstellen dat alles in orde was. Later kregen wij ineens bericht dat er nog een be drag van f2550 was te betalen. Van Riel daarnaar gevraagd of dit zoo was zei daar niets van te kunnen zeggen omdat hij van den laatsten tijd geen boekhouding meer had gehouden. Her haaldelijk zijn over deze aangelegen heid ambtenaren hier geweest en ook bij van Riel en steeds gaf hij maar te kennen dat hij geen boekhouding op 't laatst had gehouden en niet wist of hij nu nog iets schuldig was. Nooit heeft hij ontkend dat hij iets schuldig j was, doch steeds beweerde hij er niets meer van te weten. Gevraagd is hem ook of hij een afschrift van de Reke ning-Courant van de Hanzebank waar Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstatlon. 22374 Tegenover Electricitelt. 't Station. Telef. No. 896. dat hij daartoe gaarne bereid is. Voorzitter. Het is geen gewoonte dat iemand in een raadsvergadering wordt ontboden. Wel in een vergadering van Burg. en Weth Tak. Ik heb over deze geschiedenis eerst geen woord willen reppen en veel zal ik er ook niet over zeggen omdat men van niets positiefs afweet. Daarom zou ik zeggen, laat de zaak alle hij zaken mee deed, wilde overleggen, j grondig onderzoeken en alle papieren Steeds zei hij daarvoor te zullen zorg-onderzoeken en voor den dag laten dragen, maar nooit kwam er iets van. komen. De ambtenaren die er expres voor I Meijers. De zaken betreffende de dis- kwamen, werden niet bij hem toege- j tributie hebben altijd over B. en W. dat wordt gevraagd. Scherp Het is maar om de andere Maatschappij dood te maken, 't Is een afdeelingvandeTramweg-maatschappij. Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend te beschikken. Schrijven van het Ministerie van Financiën, houdende de mededeeling dat er nog steeds een oude schuld van de distributie, groot 2550, is af te doen. Dit bedrag zal nu van de Rijksuitkee ring worden afgehouden, i Voorzitter. Zooals de heeren weten heeft deze kwestie al meermalen een punt van bespreking uitgemaakt in de geheime vergadering. Bij het instellen van de distributie- aangelegenheden is gezegd dat de gelden daarvan niet door de gemeente begrooting mochten loopen en daarom is toen een grossier aangewezen waar over alle artikelen zouden loopen. Dat is toen opgedragen aan Van Riel. De verplichting bestond toen dat, laten. Zelfs is een accountant van het Rijk nog eens bij hem geweest en heeft toen alles uiteengezet wat hij nog moest betalen. Op 't laatst heeft hij toen gezegd dat men naar het Hoofdkantoor van De Hanzebank te 's Bosch kon gaan zien wat men voor hem betaald had en zou men zoo hebben kunnen zien of er nog iets onbetaald was. Daarop is men naar Den Bosch gegaan doch toen men daar aankwam werd men niet toegelaten. Aangezien wij meermalen van een dergelijk geval hadden gehoord, heb ben wij er ook aan gedacht dat de fout daar aan het kantoor moest wor den toegeschreven Volgens de wet kunnen wij er ons op beroepen op verjaring en op grond daar van zijn wij niet meer verplicht te betalen. Men zou ook een vordering tegen van Riel kunnen instellen. Vroeger werd maandelijks geleverd voor steeds ongeveer dezelfde bedragen. Timmermans. Is nu niet te zeggen of het laatste nog onbetaald is gebleven. Voorzitter. Het komt mij voor dat van Riel het wel moet weten of hij nog iets schuldig is, ja of neen, vooral als het over zoo'n groot bedrag gaat. Ook geloof ik niet dat hij er geen boekhouding op na heeft gehouden, maar de kwestie is maar dat wij het recht niet hebben openlegging van boeken te vorderen. Meijers. 't Zou de eerste bok niet zijn die ze daar in Den Haag geschoten hebben. Scherp. Dat zou ik volkomen met u eens zijn indien Van Riel niet een beetje vreemd deed. Waarom geeft hij geen inzage van zijn boeken en waar om zegt hij niet te weten of hij nog iets moet betalen Indien hij slechts inzage van DeHanze-administratie had willen verleenen zou de zaak al zijn opgelost, 't Gaat niet aan, dunkt mij, om bij zoo iets maar te zeggenik weet er niets meer van. Meijers. Wij herinneren ons het ge val nog toen het Liefdegesticht tong had gehad waarvoor men bij andere menschen om centen kwam. Als ze in den Haag niet precies weten te ver tellen welke post nog onbetaald is gebleven, dan zou ik ook niet betalen. Voorzitter. Allemaal tot Uw dienst, maar kan u nu gelooven dat men niet weet of men al deze posten betaald heeft ja of neen. Al wordt men 100 jaar, dan weet men het nog als het over zulke bedragen gaat. Timmermans. Nu wordt het van de gemeente ingehouden, dus worden de belastingbetalenden aansprakelijk ge steld en dat mag niet. Als verjarings- post beschouwen zou ik ook niet willen en de zaak maar blauw, blauw laten, evenmin. Ik zou alle maatregelen willen nemen die noodig zijn. Daarop in openbare vergadering verder ingaan, wil ik niet. Segeren. Ik heb al zoo dikwijls ge zegd Laat de mulder zich voor den raad uitspreken Beleg een vergadering waarop hij zich mag komen verdedigen Aan iemand zijn gezicht kan men al gemakkelijk zien hoe laat het is. Nu zoo iemand maar te veroordeelen is geen werk. Timmermans. Er is hier geen sprake van iemand te veroordeelen. Wij zeg gen hier niet of Van Riel of het Rijk schuldig is, wij moeten alleen maar een weg zoeken om tot klaarheid te komen. Segeren. Zoo'n gesprek over iemand is al een stuk veroordeeling De mul- der is nou zoo flauw niet uitgevallen, maar in openbare vergadering zoo be handeld te worden is niet zoo lekker. Ik heb al zoo dikwijs gezegd laat hem in de vergadering zich komen verde digen. Persoonlijk heeft hij mij gezegd geloopen en nu zouden wij er over moeten beslissen. Tak. Een beslissing kan niet worden genomen vooraleer een grondig onder zoek is ingesteld. Ik acht me althans absoluut onbekwaam er een oordeel over te vellen omdat ik van niets weet en nooit er iets van heb gezien. De Voorzitter zegt dat hij over deze geschiedenis de raad al meermalen heeft ingelicht. Aangezien Van Riel steeds dezelfde houding blijft aannemen moet hiervan in openbare vergadering wel kennis worden gegeven. De heer Tak vraagt of hier op de Secretarie van een en ander geen aan- teekening is gehouden. De Voorzitter antwoordt dat steeds rechtstreeks werd betaald en daarom hier verder geen aanteekening is ge houden. Wordt besloten verder hierover in geheime vergadering te spreken. Adres vergunninghouders om alsnog op het besluit van tapverbod terug te komen. Voorzitter. Het is een gebruik dat een besluit niet wordt herroepen, tenzij men daarvoor zeer gegronde redenen heeft ofwel dan wanneer dit noodzake lijk is. Adressanten voeren hier geen enkelen grond aan, alleen zeggen ze dat ze schade zullen hebben en ik meen dat dit maar in schijn bestaat, want een verversching zullen de menschen toch gebruiken. Als er geen sterke drank is te krijgen dan drinken ze bier of wat ook. De heer Timmermans meent dat het al een gegronde reden is dat Burg. en Weth zich vermoedelijk in de mentali teit van de inwoners hebben vergist. Nu worden de gemoederen geprikkeld. Waarom mogen de menschen nu geen enkel glaasje drinken, misschien omdat er enkele slechte elementen worden gevonden. De heer Meijers zegt in het Veer herhaaldelijk te zijn geweest en heeft kunnen constateeren dat 's avonds ten 12 uur alles ordelijk naar huis ging. Dat zou ook hier het geval kunnen zijn. De Voorzitter zegt dat iedereen weet dat er betreurenswaardige feiten zijn voorgevallen tengevolge van drankmis bruik. Dit bewustzijn heeft de meer derheid aldus doen besluiten en wel bij hun volle verstand. Motief om daarop terug te komen is er dus niet. De heer Timmermans merkt op dat de vergunninghouders voor een geheel jaar betalen en nu zou men zeggen dat ze dan niet mogen verkoopen. Zoo worden ze getroffen in hun bestaan. Segeren. Ik juich de woorden van den Voorzitter toe en ik handhaaf ook wat ik er van heb gezegd. Het is ook het verlangen van de regeering en als wij daaraan niet voldoen is het aan den eenen kant aaien en aan den anderen kant een klap geven. Geen haar van mijn hoofd dat er aan denkt om op het besluit terug te komen. En ik hoop dat de politie goed zal toezien. De heer Tak is een voorstander van drankbestrijding. Hij zou echter dit verzoek eens willen aanhouden omdat hij eerst zou willen weten waarom men in Tilburg met 19 van de 21 stemmen besloten heeft om het tapverbod niet meer van kracht te doen zijn. Een tapverbod acht hij goed, doch de uitwerking daarvan weet hij niet, en de heer Scherp heeft twee van de onderteekenaars hooren zeggen blij te zijn dat er een tapverbod is. Segeren. Ik begrijp het nu niet goed meer. Men kan toch niet tegelijk voor en tegen zijn- Een vorig jaar heeft men de bezopen kerels die als varkens bloedden, kunnen zien. Hoe durft men dan nu nog langer praten. De heer Tak stelt voor het schrijven aan te houden om eerst eens inlich tingen in te winnen. De secretaris zou hij een brief willen laten schrijven. Voorzitter. Ik stel voor afwijzend te beschikken. Timmermans. Er kan goed eerst in lichtingen worden ingewonnen w nt het feest is pas in de tweede helft van September. Smolders. Ik ben tegen het tapver bod geweest en daarvoor heb ik twee reden gehad. Een feest zonder een glas te mogen drinken is niets en dat er veel onheilen door misbruik zijn voorgekomen is helaas maar al te waar, doch door de drankbestrijding zijn de menschen toch wat vooruit gegaan in dit opzicht Het is niet meer zooals vroeger, men is matiger geworden. Nu is het feest en omdat het feest is mag de werkman geen borrel drinken. Wat moeten ze drinken Bier gaat niet altijd lk b v. mag geen bier drinken en drink daarom een borrel en nu zou ik dat dien dag niet mogen doen omdat het feest is ter eere van H.M. de Koningin De werkman drinkt een borrel, die neemt een klare of bitter, want een fiesch opentrekken gaat niet. Sinds de matigheid beoefend is, loopen er niet zooveel dronken menschen meer. Dat wil niet zeggen dat ik zal beweren dat er geen dronken meer zullen zijn zoo'n dag, maar Iaat men dan liever streng op zulke lui letten, maar ge lukkig, de meeste menschen zijn matig. Voorzitter. De meeste wel. 't Zou ook verschrikkelijk zijn als het anders was. Smolders. De kasteleins moeten veel belasting betalen en vandaag tappen, neen, dat mag niet. Als ik kastelein was, betaalde ik niet. Als er wat te verdienen is mag men niet tappen. Van wijn en champagne kan men ook wel dronken worden en dat mag men gebruiken. Dat is niet billijk. Die verschrikkelijke koning alcohol toch, men moet er niet zoo bang meer van zijn Voorzitter. Men heeft er toch de rampzalige gevolgen van gezien en wat naar voren wordt gebracht over de te lijden schade van de kasteleins, ik geloof niet dat die zoo erg zal zijn, want nu gebruiken de menschen toch iets anders. Weet u wat voor belasting de kasteleins betalen Je zal er niet van verschrikken. Smolders Vroeger was dat niets. Voorzitter. Nu f 10 Meijers Ze betalen allemaal f 25 en dan worden ze daardoor nog vanzelf in de overige belasting hooger aan- geslaan. De heer Tak handelt niet uit zwak heid als hij eerst zou willen infor- meeren waarom men in Tilburg op 't eerst genomen besluit is terug ge komen. Segeren De heer Smolders mag op voorschrift van den dokter geen bier drinken, welnu laten we hem dan concessie geven dat hij dien dag toch z'n borrel kan drinken De heer Tak wil nu eerst eens in Tilburg gaan informeeren. Wat hebben we nu te maken wat ze in Tilburg, Oosterhout of Breda doen Wij hebben voor ons en voor onze gemeente te oordeelen. Het is maar voor een dag ik kan niet begrijpen waarom daar zoo lang over moet worden gesproken. Wij waren de vorige week, toen het besluit is genomen toch zeker niet zat Als we bang zijn om een dergelijk besluit te nemen, dat we dan thuis blijven. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Tak, onder steund door den heer Timmermans, om het schrijven aan te houden tot een volgende vergadering, aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor aanhouding stemden de heeren Tak, Smolders, Meijer en Timmermans. Tegen de heeren Sneep, Segeren en Mr. Allard Daarna ging de vergadering over in geheim Comité. „De Maandagmorgen" Losse nummers zijn 's Maandags 's morgens vanaf 8 uur aan ons buraeu verkrijgbaar a 5 cent wordt aan huis bezorgd (in de kom der gemeente) bij diegenen, die zich voor 3 maanden abonneeren (vooruit betaling f 0 75 De-Administratie. OX) Cö •o

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5