Vervolg Provinciaal Nieuws. eenige Stiksters aalwpsche Stoomdrakkerji Mood Tieten. Waalwijk. Slanzer. (Maler. luhilBttm-leesteii. I WWGIEY5 Snijplanken, tanzblokken, choenrekken, Land- en Tuinbouw Marktberichten. Advertentiën. ÉÉfoaÉlfó HET ZUIDEN Nieuws uit Kaatsheuvel zwarte piano 2 handwagens Terstond gevraagd enkele MEISJES één proeforder overtuigt U vragen De smaak blijft A. P. C. Roothaert flL Bonis, Besoijen, standiglieden niet worden ontstoken. 26 j. C. Kools >;v Dit alles was echter niet in staat de stemming er bij de feestvierenden uit te halen want lustig zong men er op los: Houdt er den moed maar in." Geheel den avond tot diep in den nacht was het op straat een gezellige drukte. Het deed aangenaam aan die vroolijke menigte ir. groote slingers de straten te zien doortrekken in echte pret. Ook in de verschillende cafe s lieerschte een buitengewoon prettige toon Wij mogen dus zeggen, dat de feesten ondanks reusachtige tegenwerking van 't weer schitterend zijn geslaagd, van 't begin at tot het laatste oogenblik heerschte er onder alle feestvierenden een reuzen-stemming. Er is wederom prachtig en prettig feestgevierd met een smaakvol programma, dat heel veel moeiten en kosten met zich heeft gebracht maar ook Waalwijk waardig was. Aan het slot van dit verslag brengen wij gaarne hulde aan het bestuur van „Waalwijks Belang" dat wederom door zijn initiatief en doorzetting getoond heeft wat het voor Waalwijk beteekent, met de verschillende buurt- en sub commissies, want aan het wijs beleid van deze kranige mannen die Waalwijk in alles een goede naam weten te geven is het welslagen te danken. Daarvoor nogmaals onze hulde en dank. Het feest ter viering van het Zilveren Regeeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin vormtéén prachtige schakel in de rij van heerlijke herinneringen aan allerlei Waalwijksche feesten. 7 27 E, P. van Beijnen 5 28 Jos van Ree 4 29 C van Eijkelenburg 4 30 W. Sikkers 3 31 Ant. van Eijck 2 32 J. Hombergen 2 33 C. van Zeist 1 34 Löwenthall l De publieksprijzen zijn bij loting toegekend aan le prijs, bestaande uit een luxe mand gevuld met wijn, likeur, zuidvruchten en bonbons J. Verhagen, Besoijensche Steeg 2e prijs, een marmeren bureau-klok, van Helvoirt, Putsteeg In ons verslag hebben wij het ge bruikelijke zinnetje, dat alles zonder eenige wanklank is afgeloopen achter wege gelaten, wijl dit hier als vanzelf sprekend is. Echter brengen wij gaarne een woord van hulde aan de politie voor de manier waarop zij bij deze ongekende drukte het verkeer heeft weten te regelen en alles zoo te sturen, da' alles zoo van stapel liep en overal de stemming er in bleef. Ons kranig korps heeft met de rijkspolitie veel tot het welslagen van 't feest bijge dragen. Rest ons nog te vermelden, dat een hulde-telegram aan H M. de koningin werd verzonden een een dankbe tuiging terugontvangen en dat het uitgestelde vuurwerk nog zal worden gegeven, waarschijnlijk op Koninginne avond. De historisch»3 brief, waarbij aan Waalwijk in 1303 de stederechten werden verleend, en die door den Burgemeester voor dit feestelijk Jubi leum werd verkregen en aan den volke door hem Zondag werd voor gelezen, is voor deze gelegenheid uit het Latijn vertaald, door den geboren Waalwijker, prof Dr. Jos. van Gils Inspecteur aan 't R.K. Lager-Onderwijs in 't Bisdom van Roermond te Roer mond. Onvermeld willen wij niet laten da een groot deel van de feestelijkheden later ons weer voor de oogen za komen. Door de activiteit van de Directie van de Witte Bioscope is de optocht gefilmd. Bovendien zijn naast het be stuur van Waalwijks Belang, de ver schillende buurtcommissiën benevens het corps politie-agenten en andere aardige momentopname voor de lens gebracht, zoodat wij en ook de deelnemers aan den stoet, deze nog eens zullen kunnen zien, waarvan zeer zeker een druk gebruik zal worden gemaakt. De uitslag van den op 19 en 20 Augustus gehouden etalage-wedstrijd is als volgt 721 53 286 279 275 207 le Prijs. 1 N. C. van Dongen 2e Prijs. 2 Chr. J. Klerkx 3e Prijs. 3 Jac. Overgoor 4 Jac. Sars 5 H. Kolstereii-Lagarde 6 I. C. Mortier 7 PBierlaagh-van der Heijden 186 8 P. G. van Eeuwijk 165 9 L van Adelberg 98 16 M van der Hammen 93 11 De Singermaatschappij 63 12 G van de Wiel 6» 13 Coöp „Samenwerking" 5< 14 C Jacobs 36 15 L. van Well 3; 16 Jos van den Houdt 26 17 C. J, Marks 19 18 M. van Helvoirt 18 19 L. C. Knepflé 18 20 J. Knepflé 15 21 A. Speekenbrink 15 22 J. van Well 13 23 G. J. Goutiere 9 24 J. Pullens-Aarts 9 25 G, Verkade 7 masincti vervoerde. DONGEN. Door bet hoofdbesluur van den Ned. R.K.Lederbewerkersbosd zijn In overleg met het plaatselijk be stuur en leden v?n de afd. Dongen van genoemden bond setieus nagegaan de afwijkingen welke bi) lotnmige werkgevers in de schoen- en leder- industHe plaats hebben, la strijd met de bestaande regelen of contractueele overeenkomsten. Kaatsheuvel, 21 Aug. '23. bons, A. A. van Meeuwen, Winterdijk werden om yau ]llume arbeiders j gedeelte 66. De buurtcornité in voormalig Baard wijk ontving het volgende telegram: HET LOO, 20 Aug 1923. Jos. VAN Heijst Jr. WAALWIJK. Oprechten dank der Koningin aan Comité voor gebrachte hulde en ge voelen neergelegd in telegram. (Get.) HOEKSTRA, Adjudant Zondagmiddag omstreeks kwari over een heeft op den weg van Looc- op-Zaad naar Tilburg een ernstig ongeval plaats gehad, dat gelukkig nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De stuurinrichting van een uit Loon-op- Zaad komende autobus geraakte op den weg naar Tilburg defect, juist terwijl de tram passeerde. De autobus kwam voor de locomotief terecht, welke het gevaarte oppakte. Tenge volge van de botsing kwam de autobus onderstboven In de sloot terecht. Wonder boven wonder zijn de 16 passagiers er goed afgekomen. Een slechts bloedde nogal. De autobus is geheel in elkaar gedrukt. De locomo tief bekwam eenige schade. De tram kon haar reis vervolgen. - Van andere zijde vernemen wij nog omtrent het ongeluk Zondagmiddag circa 5 uur reed een Wavi in de richting Loon-op-Zand Tilburg, toen plotseling een pin van een der voorwielen vloog, met het gevolg, dat het rad er af liep. Om de noodzakelijke reparaties te verrichten werd de auto ter zijde van den weg geplaatst. Voor echter de passagiers waren uitgestapt kwam de tram aan gereden, die tegen de auto opbotste. De schok was zoo hevig, dat de auto, die door het verlies van het eene wiel toch reeds omhelde, holderden bolder van den weg tuimelde, de verschrikte passagiers danig door elkaar schuddend. Wonder boven wonder liep de aan rijding zonder ongelukken af, behou dens eenige ontvellingen die eene juffrouw had bekomen. Daarentegen Is de materieele schade aan de autobus groot. De politie stelt een onderzoek in of hier opzet of onoplettendheid in 't spel is, hetwelk wel eenigszins zal vergemakkelijkt worden, omdat de getroffen »Wav!» toevallig twee polltle- Veiling-Vereeniging „De Langstraat te Drunen. Zooals reeds in verscheidene cou ranten en vakbladen is bericht, had de Veilingvereeniging „de Langstraat" het plan opgevat in September een tentoonstelling te honden in groenten en frnit. In de laatstgehouden vergadering is besloten de tentoonstelling een jaar uit te stellen omdat er zeer weinig fruit is en omdat het weinige wat er is, niet als tentoonstellingsgoed kan aangemerkt worden. Het is feitelijk jammer dat deze nuttige zaak niet kan doorgaan. Wan neer immers ooit hard moet gewerkt worden en alle middelen moeten aan gegrepen worden om 't hoofd boven water te houden, dan is het nu in dezen grooten malaisetijd, die ook de tuinbouw treft. Een goed geslaagde tentoonstelling had de tuinbouw van zeer veel nut kunnen zijn. Tegen de natuur valt echter niet te vechten. Er zijn evenwel nog meer strijdmiddelen voor iederen land- en tuinbouwer. Eén hiervan is b.v. het, lezen van een goed vakblad. Zoo ooit, dan is het in dezen geschokten tijd noodig op de hoogte te blijven van de nieuwe ideeën die op tuinbouwgebied verkondigd worden. In ieder goed vakblad komen lijsten voor die de prijzen aangeven der ver schillende gewassen. De gewassen, die enkele jaren goed prijsblijvend zijn ge weest op de veilingen moeten onze tuinbouwers kweeken. Tot die gewas sen behoort ook de aardbei. Den tuin ders, die zich de laatste jaren meet op de aardbeiteelt hebben toegelegd, heeft dat nooit berouwd. Ik meen daarom een goed werk te doen, in 't kort de aardbeiteelt punts gewijze even te bespreken. Grondsoort. De aardbei behoeft vruchtbaren vochthoudenden grond. Vooral op Imo gen zandgrond ziet men het verschijn sel dat de bladeren gaan hangen als het, tegen 't rijpen warm zonnig weer wordt, wat natuurlijk door waterge brek veroorzaakt wordt. Men kan zich de hulp van het grondwater verzeke ren door vóór het planten den grond diep te spitten. Op kleigrond, die niet te zwaar en goed losgemaakt is, groeit de aardbei goed en geeft vele smake lijke vruchten. Bemesting. De aardbei heeft ook vruchtbaren grond noodig. Goed wat humus werkt uitstekend; niet alleen omdat humus voedsel geeft, maar ook omdat hij het watergehalte van den grond verhoogt. Bij het aanleggen der bedden geve men 400 k 500 K.G. stalmest per are. Op gronden die van nature humus- vijker zijn kan die hoeveelheid iets minder zijn. Verder geve men op zand grond nog 810 K.G. beendermeel en 4 a 5 K.G. patentkali (alles per are). Beer en gier worden ook vaak ge bruikt; men denke er echter aan, dat deze stoffen altijd te weinig fosfor en dikwijls ook te weinig kali bevatten. Men geve dus naast beer en gier nog ,3 K.G. patentkali en 8—10 K.G. thomasslakkenmeel per are. Geef ook niet te veel gier of beer daar zij veel stikstof bevatten wat wel de bladont wikkeling maar niet de vruchtvor ming bevordert. De jonge planten. Iedereen weet, dat de aardbei wordt voortgekweekt door de uitloopers die zich aan de planten ontwikkelen. Het is echter niet onverschillig welke uit loopers men neemt. De eerste plantjes, die zich aan de ranken ontwikkelen, zijn de besten omdat zij de langsten groeitijd hebben gehad en van de moe derplant het meeste voedsel hebben ontvangen. Zij zijn het krachtigst en daarom de aangewezen plantjes voor voortkwèeking. Men moet reeds vanaf de tijd dat de ranken komen, de noo- dige zorg aan de planten besteden. Wie jonge planten wil hebben be houdt dus alleen de eerste aan iedere rank en snijdt de rest weg. De moeder plant verspilt dan geen sappen aan plantjes die later toch niet gebruikt worden. Veel kweekers houden een apart hoekje aardbeien, waarvan ze de jon ge plantjes afnemen. De verzorging der andere bedden wordt dan gemak kelijker. Het aanleggen, der bedden. Voor de aardbei is ook wisselbouw noodig. Men neemt dus liefst een nieuw stuk frisscbe grond waarop de laatste jaren geen aardbeien hebben gestaan. Het aanleggen der bedden geschiedt op verschillende manieren. Sommigen zetten de rijen 50 cM. van een en de planten op de rijen 25 cM. Na den eersten oogst zullen de plan ten op de rijen te dicht staan en men neemt daarom de helft der planten weg. Zoodoende komen ze op 50 eM. in 't vierkant te staan. Een veel gebruikte methode is het aanleggen van bedden van 1 M. breed te; tusschen de bedden paadjes van 40 eM. Op ieder bed 3 rijen en op de rijen de planten 30 a 40 cM. van elkaar. Tijd van planten. De geschikste tijd is Augustus tot half September. Is het weer niet te zonnig en wat regenachtig dan kan het ook reeds in Juli gebeuren. Men plant echter liefst niet bij te droog ween, daar droogte vaak noodlottig is voor de plantjes. Vóór den winter geplant, wortelen zij goed aan op kunnen het volgend voorjaar direct doorgroeien. Men krijgt dan reeds het eerste jaar een goed gewas, wat met voorjaarsplan ting niet het geval is. Bij het planten moeten we er aan denken dat de aardbei ondiep wortelt. Het planten moet zoo geschieden, dat de kroon van de plant wanneer deze goed is aangedrukt, gelijk komt met den grond. Plant vooral niet te ondiep daar dan de jonge plantjes nog eerder van de droogte lijden en minder goed aanslaan. Eierveiling Amsterdam. Amsterdam, 20 Aug. 1923 Kipeieren Hoogste prijs f 9.—. Middel prijs 18.— Laagste prijs 16.10. Eendeieren 10.—. Aanvoer 160.000 stuks. Handel vlug. Een gebruikte doch in goeden staat verkeerende te koop aangeboden. Aan het zeilde adres te koop. 31182 Brieven onder no. dezer adv. aan het bureau van dit blad. alsook voor andere werkzaam heden. 31183 Adres: J. C. SPAPENS, Schoenlabriek Waalwijk. V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Briet k aarten Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot e eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk Enveloppen Tabellen Memor a ndums Tij d schrilten Fo r muiieren Bonbo e ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. De Hevea fabrieken te Heveadorp bij Arnhfem voor spoedige indiensttre ding een bekwaam en Sollicitaties voorloopig uit sluitend schriftelijk. 31184 Zij die iets te vorderen hebben van het HOOFD-COMITÉ (niet buurt- ol sub-commissies) gelieve daarvan ten spoedigste opgaaf te doen bij den waarnemende» penningmeester, den heer JAN TIELEN. 31185 KAUWGOM Stoom-biljartfabrieK TILBURG. T I M M ER M A N. Aantal punten. Zooals we in ons vorig nummer mede deelden hebben verschillende patroons vori- o ge weelc een dwangbevel van de Dir. Belas- 3e priis, een groote luxe doos bon-tingen omtrent Rijksinkomsten en Gem Be- i a a U/interHiik lastingen ontvangen, waarbg zij verplicht Het groot nationaal Heugel-concours, uitgeschreven door de Visschersver&niging „Vischlust" en gehouden op Zondag 19 Augustus, is in alle opzichten goed ge slaagd. De deelname was buitengewoon. Ongeveer 300 personen namen er aan deel. Ook heerschte er geheel den dag aan de Bergsche Maas achter voorm. Besoijen een ezellige stemming, zoodat velen met genoe gen aan dezen dag zullen terug denken. De uitslag was als volgt Personcele prijzen1 .Tos. van der Pen nen. Waalwijk; 2 A. Korenbrits, Princen- hage; 3 Bekkers, Lage-Zwaluwe4 P. van Emmen Dongen5 van Gooi, Oosterh^>ut.0 Jespers, Dongen: 7 Verbeek, Rotterdam; S Kalk, Busum9 Hutte, Gorichem10 Meijer Dongen; 11 Lentong. Dordrecht; 12 G. de Veth. Princenliage; 13 J. van Dael, Rotter dam; 14 Olieslagers, Princenhage; 15 A. Vugs, Dordrecht; 16 A. Nouwens, Waal wijk; 17 Bredijk, Rotterdam; 18 A. Ley- tens, Waalwijk19 Brouwers, Oosterhout; 20 Hessels, Dongen; 21 Alkhoff, Arnhem; 22 van Goorden, Princenhage; 23 van Pop- pel, Rotterdam; 24 J. Baijens, Baardwijk; 25 van Gauw, Arnhem26 ,T. Zofie. Ooster hout; 27 Roele, Zevenbergen; 28 Zielhout, Dordrecht; 29 Kristoffel, Bussum; 30 de Bras, Dordrecth31 L. van der Kolk, Rot terdam 32 A. Versteeg, Baardwijk33 Mertens Oosterhout; 34 A. de Graal, Dord recht; 35 P. van Nelle, Rotterdam; 36 de Rond, Zevenbergen; 37 Verburg, Rotter dam ;38 H. de Brouwer, Waalwijk; 39 de Groot, Dordrecht; 40 Koreman, Oosterhout; 41 de Laat, Dongen; 42 Zaal, Arnhem; 43 -Claassen. Dordrecht44 van Loon, Zeven bergen 45 Broere, Zevenbergen46 W Arntse, Dordrecht; 47 P. Stoop, Zevenber gen. Corpsprijzen. 1 Ons Genoegen, Bussem; 2 't Bliekje, Dongen; 3 de Zeelt, Rotterdam; 4 de Baars Arnhem; 5 Sport, in 't Woud, Dongen; 6 de Kwabaal. Dordrecht; 7 Hengellust, Waalwijk; 8 Rietvoorn, Princenhage; 9 Snoekbaars, Dordrecht10 de Grondeling, Princenhage11 't Voorntje, Dongen12 Maar geduld hebben, Baardwijk. Meeste aantal inschrijvers „Ons Genoe gen" Bussem, Lauwerkrans. Verst komende, „de Bliek" Arnhem, Verg. zilv. medaille. Eerekruis J. de Kort, 't Bliekje Dongen, voor het grootste aantal stuks visch gevan gen in den corpswedstrijd. van het weekloon nf te houden voor achter stnllige belastingpenningen. Vrijdagavond vergaderde de R. K. Patroonsbond omtrent dit punt, daar dit een maatregel is die ver schillende huisgezinnen buitengewoon zwaar treft. Vele fabrieken hebben hun arbeiders geen volle week aan het werk, zoodat deze arbeiders geen vol weekloon ontvangen. Vaak zelfs slechts zooveel, dat de steunre- jeling nog moet bijpassen. De vergadering besloot daarom op voorstel van den Voor zitter den heer M. van Beurden, zich recht streeks tot den Minister van Financiën te wenden om van zijne Excellentie een milde re schikking te verklagen. Als afgevaardig den om deze zaak bij den Minister te beplei ten zijn door de vergadering benoemd de heeren M. van Beurden en Chr. Vesters. Door de Bouwvereeniging „Volksbe lang werd Vrijdag j.l. in Café Restaurant Alph. Snoeren, aanbesteed 't. verfwerk van 84 woningen, in perceelen van 14 woningen, 20 woningen, 50 woningen en massa. Ingeschreven werd door firma van Roermund voor de 14 woningen 420.— firma Smit en de Lange voor 322. 460.— 1150.— massa 1895. W. ten Haar 266.420.1050. massa 1736.— A. Biesling 679.— 990.— 2475.— massa 4032. .Tac. Cornelissen 336.451 1150.: massa 1937.— firma Mols voor de massa 1990.80 Gunning volgens bestek. Uitslag wedvlucht Hall gehouden door de vereeniging „De Getrouwe Duif". Ie e,n 9e prijs de Beer; 2 en 7 Zyimans 3 Pijnenburg; 4, 10 en 11 O. Hamers; 5 Stokkermans 6 Kemmeren 8 Snoeren 12 Bergmans, le duif 11.30.7, laatste 10.50.14. (Wo:dt vervolgd). wh I ÏPr-fi Het Geliefde Amerikaansche Genotmiddel WRIGLEY'S is uitstekend toost Uw gebit en houdt Uwe tanden gezond en wit 11 Bovendien is Uw spijsverw tering door Wrigley's gebaat, Neem na bet eten steeds een «tukje en let op het resultaat» Overal verkrijgbaar in pak/es van 6 en van 45 ets. Importeursr Firma B. Meindersma Den Haac. Neem onze yeruisclilooze Mijarts. Ij

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 3