mm mm Tweede Blad. Gemeenteraad. Provinciaal Nieuws, Numm. 70. Woensdag 22 Aug. '23 DRUNEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 17 Augus tus des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr, H. Loeff. Ongeveer kwart voor acht uur opent de Voorzitter met den chr. groet de vergadering; afwezig de heer H. van Son. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Onderzoek der geloofsbrieven van den heer Van Spijk De stukken .worden in handen ge steld van de heeren Van der Wiel, Van Halder en Elshout. Na onderzoek deelt de heer Van der Wiel mede, dat de commissie de stuk ken in orde heeft bevonden en tot toelating adviseert, waartoe met alge- meene stemmen wordt besloten. 2. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring van het raadsbesluit tot verhaal van pensioengelden op de ambtenaren en van het besluit tot ver ruiling van grond met de Gebr. Mus kens. 3. Schrijven van H. de Krieger hou dende het verzoek hem een stukje grond te willen verkoopen van het z.g. Kermisterrein en wel 14 M. van het Noordelijk gedeelte. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben gemeend met geen voorstel in deze te moeten komen aangezien men het wenschelijker oordeelde eerst de ziens wijze van den raad te kennen, ik be grijp dat het de heeren wat plotseling op het lijf valt en daarom wil ik, zoo men dit verkiest, dit verzoek wel tot een volgende vergadering aanhouden. Van Halder. Ik zou het eens aan houden. Dan kan men er eens over denken. Van de Wiel. Blijft, als tol ver koop wordt overgegaan, het kermis terrein nog groot genoeg? Voorzitter. Ja, ais er zooveel komt als een vorig jaar, dan is er terrein genoeg, dat is nog uitgemeten door den opzichter. Wordt besloten dit schrijven aan te te houden. 4. Aanbieding gemeente-rekening 1922. De ontvangsten hebben 211948 81 bedragen en de uitgaven f 206467,59, zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 4581,22. Wordt ter fine van onderzoek in handen gesteld van de heeren Muskens, Elshout en van de Wiel. Wordt verder voor de leden ter visie nedergelegd. Bij de rondvraag deelt de Voorzitter mede, dat hij naar aanleiding van de in de vorige vergadering door den heer Muskens gemaakte opmerking, de pomp in de Wolfshoek heeft laten na zien en volgens deze deskundigen is het water er zeer slecht en zal er ook wel nooit goed water zijn te krijgen. Naar zijne meening zal het 't beste zijn de oude put weer in orde te laten maken, wat zonder groote kosten kan geschieden. Door er een looden buis in te brengen zal het zeer waarschijnlijk in orde zijn. De artesische put moet dan buiten werking worden gesteld. Het water daarvan is beslist slecht want het ruikt allesbehalve aange naam. Van de Wiel. Van Delft, de bakker, heeft goed water. Voorzitter. Het kan er goed uitzien en zelfs smakelijk zijn, maar dan is het dikwijls nog niet goed, dan kan het gebeuren dat de Gezondheids commissie het nog afkeurt. Van der Wiel. Ik weet wel dat de heele buurt daar water haalt. Muskens. Vroeger was het water van die pomp goed, doch op advies van de gezondheidscommissie moest toen dieper worden geboord en toen is het steeds slechter geworden, al hebben we er toen heel veel onkosten aan gehad. Voorzitter. Daarom wordt aangeraden de oude put weer in orde te laten maken. Van de Wiel. Aan de school is daar nu goed drinkwater. Van Spijk. Ja, er is in den tuin een put gemaakt. Van de Wiel. Ik zou nog willen voorstellen dat vanaf hier tot aan den overweg een fietspad wordt aangelegd. Het is nu zeer lastig om zomers door het mulle zand en 's winters door het slijk te loopen. Een pad van gruis aanbrengen kost niet zooveel omdat wij werkloozen hebben, die de werk zaamheden kunnen verrichten. Vanaf de straat tot aan de boterfabriek zou ik het pad eens zoo breed maken opdat de voetgangers er 's winters, wanneer de weg daar zeer slecht is, ook gebruik van kunnen maken. De weg is daar altijd even slecht omdat onder de keien puin is aangebracht en dit het water niet doorlaat, zoodat het altijd op den weg blijft staan. Voorzitter. Burg. en Weth. zullen dat eens onderzoeken en dan later met een voorstel in den raad komen. Voorzitter. Zeer vermoedelijk is dit de laatste maal dat de raad in deze huidige samenstelling bijeenkomt en daarom wil ik deze vergadering niet sluiten vooraleer een woord van dank te hebben gebracht aan alle leden voor den ijver en toewijding de ge meente steeds betoond. Op aangename wijze heb ik, zoolang ik Voorzitter was, met u allen samengewerkt aan de belangen van de gemeente en steeds mocht ik daarbij Uw aller vriendschap genieten. Ik spreek van harte den wensch uit dat straks, wanneer de raad met vijf leden zal zijn uitgebreid waarin ik slechts vijf uwer zal terug zien, deze zich zal spiegelen aan den ouden raad Inzonderheid wensch ik de heeren van Son en Bergmans, die, doordat ze zich niet meer verkiesbaar stelden, bier niet meer terugkomen, een woord van dank te brengen voor het vele dat ze in het belang van de gemeente hebben gedaan. Ik hoop dat het hen en hun gezin in de toekomst goed moge gaan. (Bravo's) Bergmans. Ik dank u voor de harte- lijke woorden van afscheid tot ons gesproken. Zes jaar lang heb ik op vriendschappelijke wijze samenge werkt en mocht het al eens zijn dat ik in de hitte van den strijd wat scherp in mijn uitdrukkingen ben ge weest, dan verzeker ik u dat het nooit mijn bedoeling is geweest iemand te treffen of onaangenaam te zijn. Ik wil als ik ooit iemand heb getroffen, daar- voor bij het scheiden gaarne mijn excuus aanbieden. Verder hoop ik dat de nieuwe raad veel in het belang van de gemeente zal weten tot stand te brengen. (Bravo's) Van de Wiel. Als oudste lid hier aanwezig past het mij naar aanleiding van Uwe sympathieke tot ons gerichte woorden, u namens alle leden daar voor te danken. De vergaderingen zijn hier onder uwe voortreffelijke leiding kort maar zakelijk Vergaderingen van 3 4 uur lang behoeven door uw toedoen niet te worden gehouden, want op nevenwegen behoefde men niet te gaan Recht is men op het doel afgegaan en dat is het juist waarmede men de belangen behartigt. Waar veel woorden worden vuil ge maakt, waar oneenigheid heerscht, daar kunnen de belangen niet worden behartigd en daarom hoop ik dat ook in de nieuwe raad steeds diezelfde orde, diezelfde eensgezindheid za heerschen, dan alleen zal men de werkelijke belangen behartigen. (Applaus) Daarna wordt de vergadering ge sloten. NIEUWKUIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 21 Aug des voormiddags 10 uur. VoorzitterEdelachtb Heer van den Broek. Secretaris de heer v. d. Leede Aanwezig alle leden. Ongeveer kwart over tienen opent de Voorzitter de vergadering met den christelijken groet waarna door den Secretaris de notulen der vorige ver gadering worden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd en vastgesteld Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan deelt de Voorzitter mede dat naar aanleiding van het genomen besluit der vorige vergadering de ge meente geen recht heeft, hetwelk na onderzoek is gebleken, van Fitters en van Spijk voor de verwijderde plant soeneering geld te vorderen. Het besluit der vorige vergadering inzake dit met van Baardwijk om f 4.— ineens te heffen blijft bestaan. Wat betreft de kwestie betaling van electriciteit P. Mostermans aldus Voor zitter is ook niet afgewerkt. Weth. A. Mostermans. Ik kan one daar niet mee bemoeien. Het lid van Melis. Heeft dat dan nog niet lang genoeg geduurd, moet da' nogal ter tafel komen. Ik zou er gauw een eind aan maken en als er nie betaald wordt, de stop maar er uit, Weth. A. Mostermans zegt nogmaals dat hij er niets van weet en er oo niets mede te maken heeft. Het lid van Melis. Als ge er niets van weet dan behartigde de belangen der gemeente niet als Wethouder dan moet ge het ook niet willen zijn. De Voorzitter zal het zelf met Moster mans bespreken. Het lid van Melis. Jawel mijnheer de Voorzitter dat hebt ge al eens gezegd. Het lid van Steensel heeft dezer dagen zelfs hooren beweren dat Mostermans geen last had gegeven daarvoor. Weth A. Mostermans. Dat heeft hi ook niet, De Voorzitter zou het voor f 15, maar billijken Weth. A Mostermans zegt dat het in elk geval officieel bekend moet worden gemaakt en een speciale rekening er van behoort te zijn Wordt besloten zulks te doen Voorzitter stelt voor naar aanleiding eener bespreking met B" en W. tot afschaffing vervolgonderwijs. Volgens Voorzitter zien zij er de noodzakelijkheid niet van in. De jon gens, die het vervolgonderwijs dan noodzakelijk achten, kunnen ook wel een vergoeding geven. Van Mierlo vraagt of die onderwijzer nog vergoeding moet hebben, ook heeft lij nog geen tractement genoeg. Voorzitter. Wanneer het vervolgon derwijs wordt gegeven, heeft men ook recht op vergoeding. Kan de raad zich vereenigen met afschaffing hiervan Wordt aangenomen. Daar in de nieuwe school een kachel moet zijn, stellen B en W. voor de cachel hier van de raadzaal in de school te doen plaatsen en dan hier op de raadzaal de proef te nemen met een electrisch kacheltje, 't Is toch ook besloten het raadhuis met electrisch cht aan te sluiten en er zou dan met den aanleg tevens hiervoor een stop contact worden gemaakt. Het is ook altijd makkelijk als er iemand komt en iet moet ook niet duur in stoken zijn. Wordt besloten. Ingekomen stukken. Enkele ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. U zult wel gehoord hebben, aldus Voorzitter, naar aanleiding de bespre king vorige vergadering omtrent de viering kinderfeesten is een collecte gehouden. Wij hebben gemeend goed e doen met het geven van een kinder eest door de kinderen, daar met het oog op de a. s. kermis alhier een mallemolen is, een dag vrij te laten draaien. Het staangeld van dezen molen is f 50 In overleg met den eigenaar hebben we besloten dit bedrag van f 50,voor de kinderen beschik baar te stellen. Voor de kleinere cinderen zou dan bij de Zusters een tractaat gegeven worden, Het lid van Melis. Mijnheer de Voor zitter ik dacht dat in de vorige ver gadering besproken was om voor de cinderen volkspelen te houden zooals mastklimmen, zakloopen enz. dit kunnen toch geen groote kosten zijn. Van Steensel. Mijnheer de Voorzitter U had op de vorige vergadering toch gezegd een commissie te zuilen be noemen Voorzitter. Er is nog niets besloten omtrent die commissie en 't is ook moeilijk om te zéggen welke menschen men daarvoor moet nemen. Van Steensel vreest dat met de kin deren in den mallemolen te laten draaien dit niets als n'n hoop ruzie verwekt Weth. H Mostermans zou ze elk 8 of 10 kaartjes geven, dan valt er niets geen ruzie te maken en ieder is gelijk gesteld. Voorzitter. Daar het het meerendee dus niet voor een mallemolen, is verval dit en zullen het straks verder bespre ken. Verzoek Wit Gele Kruis om een subsidie van f 150 Voorzitter zegt dat indien de ge meente geen subsidie geeft, zij ook geen subsidie van 't rijk meer zouden krijgen. Indien de raad mocht besluiten tot geen subsidie geven, zou Voorzitter willen voorstellen de subsidies van andere dingen zooals harmonie o liedertafel voor een jaar in te trekken Wordt besloten. Van Melis zou vooral geen subsidie van liedertafel intrekken. Van Steensel. Daar is nu geen praat meer van. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1922. Voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding gemeentebegrooting 1924 Door den Secretaris wordt dit voor gelezen en daarna aangenomen. Beide zullen 14 dagen op deSecre tarie ter visie worden gelegd Van Melis. Er was besloten om de menschen die geen gratis lichtpun ontvangen hadden daarvoor het geld hij meende van f 12, zouden terug ontvangen, doch er komt niets van voor op de begrooting. De Voorzitter zegt dat zulks in beginsel was besloten, doch daar het voordeel nog niet aan onzen kant is dit op heden nog niet is gebeurd Dit zal alsdan nog op de loopende dienst kunnen worden geplaatst. Bespreking Electriciteitsbedrijf. Voorzitter. Wij zijn er van overtuigt dat er naar een middel gezocht moet worden om meer stroom te doen ver bruiken. Door het geringe verbrui alhier hebben we ook veel stroom verlies n.l. 54 pCt. Naar aanleidin hiervan hebben we gemeend een lagere verkoopsprijs vast te stellen. Ik gee daarom den raad in overweging den volgenden prijs vast te stellen. He verbruik van 40 K.W.U. a f C.60, daar boven 30 of 35 cent en voor krach 20 cent. Weth. H. Monstermans zegt dat de boerenmenschen er zoo niet veel ge bruik van maken. Het is te duur. Het lid van Steensel kan zich heele- maai niet met het voorstel van den Voorzitter vereenigen. Alleen de meer gegoeden zouden hiervan kunnen pro fiteered Weth. A. Mostermans vindt het een aansporing in 't belang van de gemeente. Het lid van Melis vindt dat het weer ten laste der mindere menschen komt. De Voorzitter stelt voor dan met een ander voorstel te komen, maar dat ze niet moeten vergeten dat bij weinig verbruik het stroomverlies groot is. Van Mierlo zou het op 60 et. laten. Van Steensel zou het op 55 cent brengen. Die onbillijkheid vindt hij in elk geval verkeerd, 't Komt allemaal en laste van den minderen mensch. Voorzitter. Doet U dan een ander voorstel. Van Steensel zegt dat slecht te kunnen doen, daar hij niet precies op de hoogte is wat betreft het gebruik. Na nog eenige discussie wordt be sloten de kosten per K.W. voor licht vast te stellen op 60 cent en voor kracht op 25 cent met ingang van Jan. 1924. Rondvraag De Voorzitter zegt om op die kinder eesten terug te komen, dat er tot het houden van volksspelen geld noodig zal zijn. Hij zou er in elk geval voor zijn geen groote kosten te maken Het zou dwaas zijn in zoo'n dorpje met het oog op de ongunstige tijdsomstan digheden, waarom hij dan ook in geen »eval subsidie of bijzondere bijdragen van de gemeente zou geven. Van Mierlo zegt dat Melis en van Steensel zeggen dat het niet veel meer cost dan de mallemolen. Van Steensel dat ligt aan u eigen, ge kunt het goedkoop genoeg doen. Van Mierlo ge moet er werk van maken dat het a s. Zaterdag daar plaats heeft. Weth. H. Mostermans kan zich met de volkspelen heelemaal niet ver eenigen. Volgens zijn meening hadden zij het goed in elkaar gezet door de cinderen een dag in de mallemolen te laten draaien, dan had er tenminste nog iedereen wat aan. Doch wat zullen ze nu met de meisjes beginnen, die kunnen daar toch in geen geval aan de volkspelen meedoen en zouden zoodoende niets hebben Van Mierlo wil ook maar op vorig voorstel terug komen. Van Steensel vindt die heele malle molen-kwestie niets en die eigenaar gaat er met de centen vandoor. Voorzitter. Zoo ik wel hoor is het meerendeel van den raad niet voor den mallemolen, doch komt dan met een ander plan of voorstel. Van Steensel Het valt me vreemd, mijnheer de Voorzitter op de vorige vergadering toch waren al besproken de kinderfeesten en zoudt U eene com missie benoemen en nu wilt U hebben dat wij met een ander voorstel komen Voorzitter zegt naar aanleiding de bespreking dat B. en W. en zij toen tot dit plan gekomen waren n.l. met de kinderen in de mallemolen hiervoor dan ook geen commissie noodig was doch indien de raad hiermede niet accoord kan gaan vindt hij een ander voorstel ook goed. Na nog hierover eenige discussies, wordt besloten niet te draaien en za eene commissie worden benoemd ter daarstelling volksfeesten. Voorzitter dankte in deze laatste vergadering met den ouden raad aan Mommersteeg en van Steensel voor den ijver en toewijding waarmede zi. steeds de belangen van de gemeente hebben behartigd, waarna de vergade ring met den Christelijken groet word gesloten, WAALWIJK, 21 Aug. 1923* Tot leeraar in Wis- en Natuur kunde aan de Hoogere Handelsschool alhier is met ingang van 1 September benoemd de heer j. G. H. Ex, schei kundig ingenieur te Goirle. Aan de volgende dienstplichtigen der lichting 1924 dezer gemeente is alsnog vrijstelling wegens broederdienst verleend van den dienst bij de militie J. C. v. d. Heijden, F. Dekkers en A. G. Leijtens. De heer J. F. Helmsing, vroeger onderwijzer aan de Chr. School te voormalig Besoijen, slaagde j.l. Zater dag te Rotterdam voor 't examen hoofd akte L.O. By oaderhandsche aaubastedisg ts de oaderbouw met de betonwerken van den bovenbouw der nieuwe R. K. kerk voor rekening van het kerkbestuur van St. jan Baptist, ge gund aan den heer J. den Teullng- de Leijer alhier. DRUNEN. De malaise in de schoen industrie blijft steeds aanhouden, of liever neemt nog 9teeds toe. Bijna alle fabrieken werken slechts 3, hoogstens 4 dagen la de week en dan nog slechts gcdsel elijk, D« werkloozen werken bij de omglsniög van woeste gronden voor de gïtngeatr. De toestand is treu-lg. Mocht er toch spoeutg verbetering komen. DRUNEN. Mocht eekele dagen ge leden nog de hoop gekoesterd worden dit dit jaar ook zooals in vorige jaren de bekende en luisterrijke Processie van Heusden, waarosder D-uaes, Elshout Haarsteeg en Nieuwkuijk behooren, naar Kevelaar zou vertrekken, thans echter wordt nit zeer goede broa ver somen dat die hoop niet verwezenlijk, zal worden. Wegens den oszekereo toestand en de algeheele malaise te Keveiaer, dat een deel uitmaakt van bet bezette gebied, benevens door de lechte verb tiding en moeilijkheden te Gocb, door andere Nedsrlandscbe Processies aldaar ondervonden, werd hrt raadzaam geacht de Processie uit te stellen totdat er wederom betere tijden zullen zijn aangebroken. Voor zeker een bittere te'surstelilcg voor de trouwe deelnemers aan de processie waarvan er twee dit jaar hun gouden feest hoopten te vie-eo, als hebbende zij het geluk gehad deze bedevaart gedurende 49 achtereenvolgende jaren mede te maken. ELSHOUT. Dezer dagen slaagde de WelEd. heer A M. Willems, hoofd der bijzondere R. K school alhier, voor het examen van landbouwleeraar, gehouden te Wageningen. Ongetwijfeld zijn wij de tolk van de gemeentenaren om het geachte hoofd der school met dit door hem behaalde succes geluk te wenschen. Onder veel belangstelling bracht hedenmiddag om 4 uur de fanfare der concregalie, Z.Ed. als diens eerelid eene serenade en de ZeerEerw. kapelaan Willems, regulier kanunnik der abdij van Heeswijk trad als woordvoerder op om zijn mede eerelid op welsprekende wijze met het welslagen van zijn examen hulde te brengen. De nieuw gediplomeerde landbouwleeraar dankte in welgekozen woorden de fanfare en haar talentvol len woordenvoerder en gaf de verze kering dat naast grondig en degelijk lager onderwijs zijn streven zal zijn om de jeugd bij het einde hunner studiën ook theoretisch ter zijde te staan in het landbouwbedrijf. In de 5 jaren dat hij het voorrecht en het genoegen had als hoofd aan de school dezer gemeente te staan, had hij het landbouwbedrijf met zeer veel belang stelling nagegaan en gadegeslagen, en spreker zou trachten den sluier op te heffen, welke nog steeds het land bouwbedrijf hier omgaf; veel is er reeds ten goede veranderd, doch er valt nog zeer veel te veranderen. Met alle kracht zou hij naar zijn beste weten en vermogen medewerken en bijdragen om den groei en bloei van den landbouw in deze gemeente en omstreken te verzeken. Donderdag a.s. zai in deze parochie het feest der H. Kindsheid gevierd worden. Des ochtends ten 8 uur zal voor het welslagen der Mis siën een plechtige H. Mis worden op gedragen. Des namiddags circa 2 uur zal een schitterende optocht door de kinderen worden gehouden, opgeluis terd door rijk versierde praalwagens, vermoedelijk voorstellendede won derbare Moeder van Elshout, de werk zaamheden in de missiën, de zieken verpleging enztoepasselijke schilden en emblemen, missionarissen en mis siezusters, benevens onder begeleiding van de fanfare, Aan dezen optocht is dit jaar veel meer moeite en zorg be steed dan vorige jaren, en zal eene ware attractie wezen voor groot en klein uit den omtrek, die op vacantie zijn. Reeds sedert tal van dagen zijn de handen van ijverige jonge dames als zelatricen onder leiding van de Eerw. Zusters druk bezig om toepasselijke costumes voor de kinderen te maken en het vervaardigen van daarbij pas sende schilden en emblemen, waarvoor de Eerw. Zusters en de jonge dames een woord van lof en dank niet ont houden mag worden-. Na afloop van den optocht zullen de kinderen die deelnemen aan den stoet getracteerd worden, dank zij de milde bijdragen der parochianen, wie daarvoor een een bijzonder woord van lof en dank toekomt. SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang.) De heer W. G. Leijsen, vroe ger onderwijzer aan de Chr. School alhier, slaagde j.l. Vrijdag te Zwolle voor 't examen hoofdakte L.O. De leden der Ned. Herv. Knapen- vereeniging alhier maakten Dinsdag een uitstapje per spoor naar Den Haag, onder leiding van den heer C. Tim mermans. Begunstigd door prachtig weer werd de reis des morgens ten 6 uur aange vangen na een gezellige spoortocht arriveerden zij ten circa half tien in de Residentiestad. Daar werden eerst de Gevangenpoort en eenige beziens waardigheden der stad bezocht, waarna

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5