Nieuws uit fieusden. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. SPORT. Binnenland. 433e STAATSLOTERIJ zij naar Scheveningen marcheerden. Dat de jongens zich aan het strand naar hartelust vermaakten, laat zich begrijpen. De tijd vloog dan ook voor bij zoodat men aan de terugreis moest gaan denken. Van Scheveningen ging het per electrische tram naar Den Haag terug. Ten 7 uur werd aldaar weer in den trein gestapt, die hen ten circa 9 30 uur te Waalwijk bracht, waarna allen hoogst voldaan huiswaarts keer den. Deze dag is voor den leden dezer vereeniging tot een onvergetelijke ge maakt. Dinsdagavond werd op uitnoo- diging van het Bestuur der Chr. School alhier, in een der lokalen dier school, eene vergadering gehouden voor ouders en belangstellenden om te komen tot het organiseeren van kinderfeesten ter herdenking van het Zilveren Regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Nadat door het hoofd der school, de WelEd. heer Dijk, het plan was toegelicht, werd besloten op 6 Sept. a.s. een kinderfeest te houden voor alle schoolgaande kinderen der voor malige gemeente Sprang. Het plan is des voormiddags een rondgang door de gemeente te houden en des namid dags kinderspelen te organiseeren, waaraan prijzen verbonden zullen wor den. Tot Eere-leden van het feestcomité werden benoemd de Edelachtb. heeren Burgemeester Meijer en Wethouder v. Willigenburg, beide ter vergadering aanwezig. Het comité bestaat verder uit de heeren C. Klootwijk, J. Quirijns, J. van Schuppen, W. Kuijsten, M Ver steeg, K Poulides, L Rijken, P. Huijs- man, toegevoegd aan het personeel der school en staat onder toezicht van het schoolbestuur. Medegedeeld werd nog dat door dhr. P. Huijsman gratis een weide ter be schikking is gesteld voor feestterrein voor de te houden kinderspelen. Het comité zal verschillende dames uitnoo- digen om eene collecte te houden. Dat elk naar vermoge hieraan bij drage opdat de jeugd een prettige feestdag bereid kan worden. WASPIK. Mat medewerking van het duo »De Groot* uit Amsterdam zal Waspiks Mannenkoor op Maandag 27 Augustus ia de zaal der Vereeni ging bij den heer H. van Iersel-Mon- tens een maticée geven. Naar wij vernemen bestaan er bij het zoo gunstig bekend staand Waspiks Manneckwartet plannen om in Novem ber deel ie nemen aan het door de «Uale* te Breda uitgeschreven concours. Mochten deze plaoaen verwezenlijkt worden, dan zal het kwartet uitkomen in de hoogste eere-afdeellng. Toen de landbouwer Z. met paard en wagen den onbewaekten overweg aan Vrouwkensvaart wilde passeeren, was juist een trein, welke hij niet ge zien had in de nabijheid. Z. had nog juist den tijd en had tegelijk de tegen woordigheid van geest zijn paarden naast de rails te plaatsen, waardoor hij aan een ernstig ongeluk ontkwam. Aan verschillende vermakelijk heden is met de a.s. kermis vergunning verleend om te komen, o.a. aan een zweefmolen, schouwburg, bioscoop, schommels en verschillende andere tenten en kramen, zoodat er voor leder een en van alles te genieten zal zijn. Moge de kermis een prettig verloop hebben 1 Zooals te verwachten was, is er vee! toemaat gegroeid, zoodat bij gun stig weer op een goeden oogst mag gerekend worden. Aan veevoer voor den winter zal wel geen gebrek zijn. Ofschoon er *en slecht boonen- jaar verwacht werd, zal de oogst ten slotte nog meevallen. Wel zullen de meeste boocen een maand later dan naar gewoonte geplukt worden en zal met den Inmaak nog een beetje ge wacht moeten worden. RAAMSDONKSVEER. Op de aan besteding voor het bouwen van een winkelhuls met slachtplaats voor den heer Joh. v. Gent alhier (Architect A. N. J. Snijers) werd als volgt ingeschre ven Ch v d Ploeg Geerttuldenberg f 9$n C Broekhoven Oosterhout f 9600 P Willemen f 9304 Nooten en Krijnen f 8190 J Ligt voet f 8517 V d Zanden f 9580 P v Duren Raamsdonksveer f 8265 D F v Alphen f 8547 A Molewijk f 8725 Ottevanger Nieuwendijk f 10800 Gunning volgens bestek. MADE. Zaterdag en Zondag werden vergaderingen gehouden met het doel voorbereidende maatregelen te treffen tot het verkrijgen van een jubileumfeest. Druk bezocht waren de vergaderingen, niet- De oorzaak daarvan moet niet zoozeer hierin gezocht worden dat er geen animo is voor feestvieren, dan wel in het feit, dat aan het houden van deze vergaderingen te weinig ruchtbaarheid is gegeven, er te weinig propaganda gemaakt is. De eerste stappen zijn echter gedaan. Flink door gezet nu en ieder naar vermogen een handje geholpen, teneinde het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Vrijdag deden de leerlingen vast het Patronaat onder leiding van de bestuursleden een uitstapje naar Nij megen, waar zij o.a. de H. Landstichting bezochten. Hoewel het weder niet mede werkte, waren zij over huu reisje zeer voldaan. Ter veemarkt waren aangevoerd 30 stuks hoornvee en 70 biggen. Prijzen der biggen 15—20 gulden. Markt vrij goed bezoch'. Maandag is hier begonnen het octaaf van St. Bernardus, schutspatroon tegen jicht en rheumatiek. Door de bakkers werd de prijs van het melkbtood met 2 cent per 8 ons verlaagd eri alzoo van 27 op 25 cent gebracht. Heusden, 21 Aug. 1923. De opbrengst der loemaatver- pachticg der Godshuizen bedroeg slechts i 798 tegen f 2697 het vorige aar. Nfliar we vernemen was de op- orengst de laatste twintig jaren nimmer zoo laag. De fa. De Bont-Nooteu, die tot heden slechts ijs fabriceerde ten eigen behoeve, is voornemens la 't begin van 1924 ook krlsialijs te produceeren voor derden, wat voor de vele ver bruikers hier en in de omgeving van groot belang kan zijn- Wederom keerden een paar meis- es door het Groene Kfuls uitgezonden naar Veip terug, het eene na een ver blijf van 10, het tweede oa een ver blijf van 5 weken. De gewlchtstoeoame was resp. ruim 9 en 5 pond, een be wijs dat het verblijf in een vacantie- kolonie uitstekend werkt. Naar verluidt, zal de voorgeno men processie Heusden-Kevelaer met het oog op de onrust in het Duitsche gebied, dit jaar niet doorgaan. Te Tilburg werd Zaterdagnacht door de tram overreden de hier thuis behoorende H. de W,, een vrijgezel van 32 jaren. De jonkman werd zoo deerlijk verminkt, dat de dood direct intrad.' Een der trams, die Dinsdag van Heusden het traject naar Drunea be reden, ontspoorde onder Oudheusden juist voor de Steeuen brug, raakte de brug nog over en kwam toen pardoes terecht in het koftichuis van v. L De schade aan het psnd is enorm en een wonder is het, dat er geen persoonlijke ongelukken voorvielen. Bossche Politie-Rechtbank. J. v. d. P. uit Kaatsheuvel was met een paar vrienden van hem te St. Oedenrode uitgeweest. Natuurlijk had het trio te diep la het glaasje gekeken. Ze zouden anders nier zoo'a kabaal geschopt hebben. Het slot vas de fuif was dat ze gedrieën werden ingerekend. Doch dat ging zóó maar niet. Jan ging liever naar Kaatsheuvel terug. De twee vrienden moesten-nog resp. naar Don gen en Woessel. Ze verzetten zich d'r best. En zoo kwamen za dan wegens wederspannlgheid voor de rechtbank. Ieder der beklaagde werd veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Mishandeling. W. v. H. een schilder uit Vlijmen had kwestie met z'n zwager uit Vught 't Ging over een afwatering. Wat de schilder nuchter niet doen zou, dat leverde ie 'm toen hij 'n «borreltje op* had. Met dronkemanscourage stapte hij met 'n schop op z'n zwager af en nog voor deze zich kon weren had hij een fikscho mep te pakken. Da mishande ling had een blauwen arm tengevolge en van een vinger was de nagel afge scheurd. Een groot aantal dagen was de mishandelde niet tot werken in staat en de maatschappij bij wie hij verzekerd was tegen ongevallen was niet scheutig in het dokken. Alles te samen dus geen geschiedenis om zoo maar vrede mee te nemen. Ea zoo kwamen de zwagers dan ook voor de rechtbank ter verrekening. De eisch luidde f 15 boete of 5 dagen hechtenis- Ds president noemde het optreden van beklaagde vlegelachtig. De man vond het zeif ook 'n vlegel achtige handelwijze en hij besloot «Als Ik nuchter was geweest dan had lk zoo niet gedaan.* 'c Oude liedje: «Als de drank is in de man*. De uitspraak luidde f 15 boete subs 6 dagen hechtenis. 3e Chr Passier 3e 4e Th de Ronde 4e 5e H Heijmans 6e R J Schoemans 5e 7e J Treffers 6e 8e A Bakkers 7e 9e J Couwenbergh 8e 10 Th de Ronde 11 J. v d. Heijden 9e 12 Jos Allessie 10 13 Jac Pullens 11 14 B Treffers 12 15 J Verhofstad 13 16 Th de Ronde J Verhagen 14 J v. d. Houdt 15 De eerste duif werd geconstateerd om 12,12,49 de laatste ten 2,15 uur. 5' Augustus wedvlucht van Noyon met oude en jonge duiven, afstand 271,8 K M., gelost ten 7 uur met O.W. Ie en 2e prijs Jos Allessie 3eJ.Cou- wenberg, 4e J. v. d. Heijden, 5e A. Bakkers, 6e J. Treffers, 7e Th. de Ronde, le overduif J. Treffers Eerste duif 11,54,20 laatste 12,32,49 uur 12 Augustus wedvlucht van Lier met jonge duiven, afstand 75 K-M.. gelost ten 9 uur bij Noorderwind. De prijzen werden behaald als volgt: le. 5e, 8e en 10e J. Treffers, 2e, 9e en lie A. Bakkers, 3e en 7e J. Ver hagen, 4e J. Couwenbergh. 6e Th. de Ronde, le overduif J Couwenbergh. Aankomst eerste duif lo, 10,18, laatste 10,33,17 uur. SPRANG. De Postduivenvereniging „De Zwaluw" alhier hield j.l. Zaterdag een wedvlucht met jonge duiven van uit Chimay. Afstand 180 K.M. De prij zen werden behaald als volgt lste prijs N. Snijders, 2de prijs A. van Zeist. DRUNEN. Zondag hield de P D V «Vliegende, Vrienden*, gevestigd in het caféElshout, een wedvlucht uit Chamay. De prijzen we<den behaald als volgt 1, 3, 7 Tb, Elshout Adr.zn, 2, 4, 10 H Bergmans-Vrrjhoeven, 5, 6 L, Kok, 8, 9 Tb, Verhoeven, poule le Th. Eis- hout, 2e H Bergmans. Oude dalvan 1 en 2 H. v Ravensteijn, 3 D. Elshout, 4 L. Kok, 5 H. Bergmans. Poule D. Elshou». MADE. Zondag bielden de post duivenverenigingen «Prinses Juliana* en «Gevleugelde Vrienden* in combi natie een wedvlucht vanuit Chimay. Uitslag: P. Kootjman 1, 3, 15, 27, 38; J. v. d. Ven 2, 14; D. J. Kop 4, 12, 16, 26, 34, 39; C. Rullens 5, 14, 20, 24, 41; H. Wtlcea 6. 18, 2! M. Broeken 7, 35; B. v. Dongen 8; j. Weiten 9; Jac. Vos 10, 13, 33,37; P. de Last 11B. J. B oeders 17, 25, 30, 31; W. v. Meel 19, 29; P. v. d. Korput 22 A, v. Hoof 23 H. de Laat 28J. Norbart 32, 40; M. v. Oorschot 36. Voetbalsport. HEUSDEN. Zondag speelde Juliana 2 jdt Baardwijk hier tegen Juiiana een vriend- schappelijken wedstrijd. D; eerste won met 2—1. Bij sust was do stand 10 is 't voordeel van Baardwijk. Wel een treurig vooruitzicht in deze tijden. Duivensport. WAALWIJK. Zondag 29 Juli hield de Postduivenvereniging „Besoijen" een wedvlucht vanuit Chimay, afstand 185 K.M., met oude en jonge duiven, gelost om. 9 uur 30 met Noorderwind. le prijs H Heijmans le prijs. 2e C Blom 2e Wij lezen in de Res.bode Men zal zich herinneren, dat wij de vorige week de juistheid in twijfel trokken van het door Het Vaderland gepubliceerde tekort op de staatsbe- grooting voor 1924, waarbij het blad het bedrag noemde van ruim 183 millioen. Wij vernemen nu, dat dit cijfer juist is, maar dat onder dit bedrag ook begrepen zijn de buitengewone uit gaven en crisisuitgaven. Het cijfer van 140 millioen, dat wij noemden, was het tekort op de gewone uitgaven, zooals wij ook mededeelden Wij meldden toen ook, datintusschen op dit bedrag nog werd gesnoeid en dit is inderdaad ook geschied, zoodat de begrooting, die bij den Raad van Staten is ingediend, nog een tekort heeft op de gewone uitgaven van 105 millioen, vermeerderd met 12 millioen voor de storting in het invaliditeits- fonds, zoodat het geheele tekort op de gewone uitgaven 117 millioen be draagt. Maar ook dit cijfer heeft slechts relatieve waarde, want naar men ons van welingelichte zijde mededeelde, kan nu reeds met zekerheid worden gezegd, dat de millioenennota van minister Colijn geheel andere cijfers zal bevatten. Gisteren werd aan de ontslagen beambten der Credietvereeniging „De Hanzebank" door de heeren bewind voerders schriftelijk antwoord gegeven op hun verzoek om 1 maand extra salaris in verband met de buitenge woon moeilijke omstandigheden, waarin zij verkeeren. De heeren Bewindvoerders, die ge meend hebben adressanten niet mon deling te moeten hooren, hebben zich ten opzichte der crediteuren niet ver antwoord geacht deze maand salaris uit te keeren, zoodat alle ontslagenen (180 in getal) met één maand opzeg ging op straat staan. De koopman T. P. te Grootegast (Gr.) is gisteren aan de gevolgen van een trap van een paard overleden. Gisterochtend is bij de provin ciale electrische centrale te Groningen een gedeelte van een in aanbouw zijn- den steiger ingestort. De 27-jarige werkman J. Bisschop geraakte er onder en werd ernstig gekwetst. Hij is per auto naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De IJmuider politie heeft te Bloe- mendaal aangehouden den boekhouder L„ van de firma B. de aannemers van den bouw van den kademuur van het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. Hij wordt verdacht van verduistering van gelden en nadeele van de firma en is ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Onder de aangehouden verdach- en van een belangrijken diefstal van jloembollen te Heemstede is het pas gekozen gemeenteraadslid P. Z. aldaar die gekozen is voor de R. K. Arbei derspartij. De verdachte is in arrest gesteld. Terwijl de bewoners afwezig waren, is er gisternacht ingebroken in villa Egheria bij Oldenzaal van den heer H. E. ten Cate, te Almelo. Ver schillende huishoudelijke artikelen zijn gestolen. Rijksambtenaren hebben bij Ol denzaal, vier paarden in beslag geno men, die uit Duitschland naar ons land waren gesmokkeld. De smokke laars zijn ontkomen. Te Zaandam is gisteren het drie jarig zoontje van den heer Bolding verdronken Een nieuw gebouwde duikboot is gezonken op een proeftochf bij Kobe. Van de bemanning zijn 11 gered, 85 worden vermist. Men meldt uit Den Haag Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is in het Slop van Willem Klein een huis ingestort, waarachter gebouwd werd. De voorgevel van het huis viel op straat doch bleef gedeeltelijk hangen op naar buiten stekende stutbalken. De 23 jarige C de Wit werd ge deeltelijk onder het puin bedolven en kreeg zeer ernstige inwendige kneu zingen en vermoedelijk een lenden breuk.. Mej. de Ruijter, 22 jaar oud, is eveneens door het vallende puin geraakt en kreeg verwondingen aan rug, arm en borst, terwijl haar zoontje van 14 maanden zóó ernstig werd ge troffen dat het hoogstwaarschijnlijk een beer je zal moeten missen. Voorts kreeg de 4 jarige Dientje Kloosterman niet ernstige verwondingen aan hoofd en schouders. Op het terrein van het ongeluk wa ren o.a. aanwezig de burgemeesier, mr. J. A. N. Patijn, de hoofdcommis saris, commissaris Aalst en de chef van de centrale recherche, de heer Bosma. De straat werd door de verkeers- brigade afgezet, en de brandweer maakte onmiddelijk een aanvang met het opruimingswerk. Nader wordt gemeld Het ingestorte huis behoorde met een belendend huis aan het St. Vin- centiusgesticht, waarvan de ingang is aan het Westeinde. De twee oude huizen werden op last van bouw- en woningtoezicht versterkt en nieuwe, dieper gaande fundamenten waren reeds aangebracht. Het vermoeden is, dat er een verzakking heeft plaats ge had. Het ingestorte huis was niet voor afbraak bestemd. Wel was de achter gevel er grootendeels uitgebroken Een keukentje was nog intact gelaten en daarin bevond zich een broeder van het gesticht, die echter de vlucht kon nemen vóórdat het ongeluk gebeurt was. Ook de werklieden, die werk verrichten aan de fundamenten van den bijbouw, die tegen het ingestorte pand aangebouwd zou worden, konden zich, tijdig gewaarschuwd door het gekraak, uit de voeten maken. Slechts een gering gedeelte van den gevel is in het Slop van Willem Klein gevallen. De ramp had veel grootere gevolgen kunnen hebben, ware een gedeelte van den gevel niet gesteund geworden door de vallende binten. Bouw- en woningtoezicht zal onder zoeken wat de oorzaak van het on geval is. Op het terrein van het ongeval waren nog aanwezig brandmeester De Graad en heer 'fundter de Beauchène, hoofdinspecteur van politie der lste sectie. Omtrent de slachtoffers van het on geval wordt nog gemeld, dat de toe stand van De Wit redelijk wel is, hoe wel hij een zware operatieve behan deling zal moeten ondergaan. Hij is, evenals het zoontje van juffrouw De Ruijter, naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Het rechter- beentje van dit kindje moest geampu teerd worden, omdat het geheel ver brijzeld was. De toestand van het knaapje is zorgelijk. De moeder is slechts onbeteekend gewond door de vallende steenen. Gebleken is nog. dat een 8 jarig jongetje uit het slob van Willem Klein een stuk steen tegen het hoofd heeft gekregen. Hij kreeg een lichte hersen schudding en werd, na voorloopig aan het Slijkeinde verbonden te zijn, naar de woning teruggebracht. De werkman C. C. heeft het kindje, dat bij het ongeval ernstig gekwetst werd, naar het hulpziekenhuis aan het Slijkeinde gedragen. Toen hij terugkwam bemerkte hij dat men zijn rijwiel gestolen had. Men schrijft alt Berlicum Eea ernstig ongeval gebeurde Zon dagmiddag circa vijf uur. De zeereerw. pater Strang alt Dea Bosch, overste der Paters Aalmoezeniers van den Arbeid nabij Luik in België, reed per fiets met een confrater, een theologant en een eerw. Broeder naar Berlicum. De theologant reed voorop, de Broeder er achter eft pater Strang kwam het laatst. De autobus de «Ctto* reed hun tegemoet in de richting Deo Bosch, even buiten het dorp voorbij de Ned. Herv. Kerk. De theologant was de «Cito*, die naar men zegt voldoende uitweek, ge passeerd, maar de Broeder kwam met zijn fiets, hoe is nog niet opgelost, onder de autobus, met het noodlottig gevolg dat de zware wagen over beldo beenen ging. Geneeskundige hulp van dr. Tuig werd onmiddellijk ingeroepen en de patiënt werd hevig gewond door den heer Mar. Smits per rijtuig naar het gasthuis alhier overgebracht. Op de plaats van het ongeluk zelve had pater Strang den ernstig verwonden Broeder de H. Absolutie gegeven en in het ziekenhuis werden den patiënt, op last van den dokter, door den pastoor de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Bij de medische behandeling bleek, dat beide beenen, linkerarm en pols van den rechterarm gebroken waren, bovendien constateerde dr. Tiüg nog schedelbreuk. Maandagnacht om twaalf uur is de eerw. Broeder aan de bekomen wonden overleden. De Broeder was afkomstig uit België, Julius Lauteyns gebeeten. Ernstig ongeluk met een D-trein. Men seint uit Amsterdam Zondagmiddag 3 uur heeft een spoor wegongeluk plaats gehad welk ongeluk buitengewoon goed is afgeloopen. De Zwitsersche trein die om 8 uur 28 Zondagavond te Amsterdam moest arriveeren, reed met een flinke snelheid in de kromming van den spoorweg bij Münster, toen de machinist plotseling een goederentrein uit de tegenover gestelde richting zag komen Hij remde uit alle macht, waarna hij en de stoker van de machine sprongen, zoodat. toen de botsing plaats had, de trein zoo goed als stil stond De goederentrein reed op den D-trein in, waardoor de locomotieven bijna geheel vernield werden. Bovendien was door het krachtige remmen de achterste wagen van den Zwitserschen trein uit de rails geloopen en eveneens ernstig beschadigd. Een ooggetuige verhaalt De trein was stampvol, behalve de coupé, waren ook de gangen flink bezet. Plotseling voelde wij eenige krachtige schokken. Het bleek dat wij in botsing waren gekomen. De locomotieven stonden dwars over elkaar en waren ernstig beschadigd. Het aantal gebroken ruiten was ontel baar. In de restauratiewagen was zoo goed als niets heel gebleven. Onder de passagiers ontstond een kleine paniek, vooral in de zijgangen, waar de menschen overal dooreen gerold waren. Een zestal personen liepen min of meer ernstige wonden op door glasscherven en vallen. Een dame sloeg met het hoofd door een portierruit en werd ernstig gewond In den trein bevond zich een dokter, die terstond hulp verleende Naar de machinist mededeelde, stonden alle seinen veilig en is het ongeluk te wijten aan een fout te Münster, waar men de goederentrein te vroeg had laten vertrekken. Derde Klasse. Eerste Lijst. Trekking van 20 Augustus. No. 10066 f 1500 13921 f1000 5384 en 12860 elk f400. 3478 en 8031 elk f200. 5293, 12051 en 13084 elk f 100. Derde Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 21 Augustus. No. 13286 f25 000. 11886 f 5000. 18928 f2000. 22253 f1000. 9900 f400 15072 en 22787 elk f200. 1919, 4542 en 9690 elk f 100. Onderling Concours. Kasprijzen.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6