Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn meldt de volgende levens- middelenprijzen van Maandag Vet 1,2 millloen mark per pond, margarine 850.000 a 900 000, boter 2.2 miilioen, vleesch 1.4 tot 2.6 mil lloen. Voor een kwart pond gebraden vleesch werd le de winkels van Weste lijk Berlijn l'|3 miilioen verlangd, viscb gemiddeld 1 millioea per pond, paling 2 millloen, *ea ei 140.000 mark. Voor 1 Sept. wordt een nieuwe verhooging der post-, telefoon- en telegraaftarisvee In Duitschland aan gekondigd. Een telefoongesprek In de gemeente «elf nel 75.000 mark kosten, een stadsbriefkaart 15.000 mark, een binneelandsche briefk&att 60 000 mark, een stadsbrief eveneens 60.000 mark, een bln&enlandsche brief 75.000 mark, een buitenlandsche briefkaart 120.000 mark, een buitenlandsche brief 200.000. Intercommunale telefoongesprekken zullen 675.000 mark kosten voor een gesprek van 3 minuten met een niet verder dun 100 kilometer gelegen gemeente. Voor een dringeed gesprek het drievoudige, zoodat bijvoorbeeld een dringend gesprek van 3 minuten met Dresden 2.700.000 mark zal kosten. Ook de spoorwegen zullen weer duurder worden. Op 1 Sept. zullen de bestaande tarieven, die pas op 20 Aug. met 900 pet. zijn gestegen, opnieuw worden verhoogd. Bij de spoorwegen zijn deze verhoogingen onvermijdel^k geworden, omdat op Zaterdag de prijzen met 63 pet. zijn verhoogd. Voor het goederenverkeer zullen de bestaan de tarieven worden verdubbeld. De tarieven voor het reizigersverkeer zullen aldus worden berekend vierde klas 2.2 goudpenning per kilometer, derde klas 3 3, tweede klas 9.9 en eerste klas 19.8 gcudpecclng per kilo meter. De tweede klas wordt daardoor tweemaal zoo duur als in vredestijd. Voor de eerste klas is de verhoogiog nog grooter, De werkloosheid in Oostenrijk wordt steeds minder. Het aantal werk- loozen, dat «ndersteuning ontvangt, hetwelk op het eind van Februari 167.417 beliep, bedroeg eind Juni 92.058 en was eind Juli 87.349. Voor Weenen en omstreken waren deze getalles respectievelijk 97.800, 61.868 en 59.186. De bezuiniging door vermindering van het aantal ambtenaren van den Oostenrijkschcn staat, neemt steeds toe. In het tijdvak van 14 Juli tot 18 Aug. werden 916 ambtenaren ontslagen, ge middeld per week dus 229, welk cjjfer lager Is dan dat wat vastgesteld is door de voorioopige commissie uit den Volkenbond in overeenkomst met de Oostenrijkache regeering. Het is echter waarschijnlijk, dat deze achterstand binnen korten tijd zal kunnen worden ingehaald, wanneer de kwestie van het ontslaan van een gedeelte van het spoorwegpersoneel zal zijn geregeld. De Belgische nota in antwoord aan de Engelschen spreekt eerstens over de Belgische prioriteitsrechten, betwist tweedens de onwettigheid van de Roerbe?etting, en geeft in het derde gedeelte een schema, hoe volgens Belgische opvattingen Duitschland het best tot betalen gedwongen kan worden. Van elk voornaam Duitsch bedrijf wordt een getal genoemd, dat het zou kunnen opbrengen, buiten de spoot- wegen en de kolen om. Zoo een tabaks- monopolie 450 millloen goudmark per jaar, bier 200 miilioen, drank 650 mil lloen, suiker 130 miilioen, zout 70 mil lloen, diversen 25 millloen. Dat worden groote bedragen, als men daar de 350 millloen minimum van de steenkolen, enz. gaat bijtellen. Na op het harde Engeische gemoed gewerkt te hebben met allerlei ver loederende oorlogsherinneringen, haalt de Belgische nota verschillende ver klaringen van Fransche en Engeische premiers aan, om te betoogen, dat de Roer heusch niet langer bezet behoeft te blijven, dan de Duitschers zelf willen. Als Frankrijk bl^ft bij zijn eisch van 26 milliard, België bij die van 3 milliard 200 millloen, dan komt men met de elscben der andere landen tot een totaal-bedrag van 50 milliard goudmark ee dat is waarlijk niet te veel. Laat ons hopen dat de baden van Aix-les-Bains gunstig op Baldwin wer ken over een dag of twaalf eerst za men dat merken, of bij houdt vast aan de opvatting dat Engeland een zelf standige politiek moet voeren in de berstelkwestie, óf hij toont zich vatbaar voor een aantal punten, die In de Bel gische en Fransche nota parallel gaan aan de Engeische bedoelingen en ziet een regeling te treffen. Maar als hij berekent, dat het tref fen van een nieuwe herstelregellag* voor de geallieerden allicht een hal' jaar praten kost, dan kan het best zijn dat hij blijft bij wat hg heel den zomer gewild heeftEngeland de leiding en Ergeland onafhankelijk van zijn »vrlen den.* De Koninklijke familie is reeds voor de Jubileumfeesten die schilterenc beloven te worden in den Haag aan gekomen. Maandag werd zij in Scheveningen gehuldigd door het regiment Grena diers en Jagers, dat een schitterend geschenk aanbood. Daarna defileerden alie troepen in den Haag in garnizoen Het Ned. Indisch officierencorps heeft een prachtig huldeblijk aange boden en talrijke Indische Prinsen komen hun gelukwenschen en geschen ken overbrengen. Hedenmiddag zal de Koningin te haren Paleize in het Noordeinde in Den Haag, tusschen 3 en 6 uur. de gezanten van Frankrijk, China, Polen, Engeland, den Pauselijken Stoel, Bra zilië, Tsjecho-Slowakije, Griekenland en Hongarije ontvangen tot het aan bieden aan H. M. van geschenken of eigenhandige brieven van gelukwen schen van de door hen bij Hr. Ms. hof vertegenwoordigde souvereinen of staatshoofden A.s. Zaterdag worden de leden der Eerste Kamer officieel en ceremoneel door de Koningin ontvangen. 5 September vertrekt H.M. de Ko ningin naar Amsterdam voor haar in tocht aldaarook in de hoofdstad worden schitterende voorbereidselen gemaakt. Naar wij vernemen zal. evenals in 1898 ter gelegenheid van de troons bestijging der Koningin, door het Doorluchtig Episcopaat een collectief schrijven tot de geloovigen worden gericht in verband met het zilveren regeeringsjubileum van Hare Majesteit. („Centrum".) De directeur-generaal der poste rijen en telegrafie maakt bekend, dat ingevolge het Kon. besluit van 16 Juni 1923 (Stbl. no. 271) ter gelegenheid van bet. 25-jarig regeeringsjubileum van de Koningin van Rijkswege jubi leumpostzegels worden uitgegeven in de waarden van 2, 5, 7-J, 10, 20, 25, 35 en 50 cent en 1, 2-1 en 5 gulden. De jubileumspostzegels van 2, 71, 10, 20, 25, 35 en 50 cent dragen de beeltenis van Hare Majesteit de Ko ningin, die van 5 cent en van 1, 2-1 en 5 gulden vertoonen eene tronende fi guur met scepter en Rijksappel. Op de jubileumspostzegels zijn de bepalingen van toepasisng, welke gel den voor de gewone postzegels; zij zijn mede geldig in het internationaal ver- koer. Van 31 Augustus af zullen bij de post-, bij- en hulppostkantoren eenige soorten van hierbedoelde zegels verkrijgbaar zijn. De overige soorten jubileumpostzegels worden na gereed komen geleidelijk verkrijgbaar gesteld. (Stct.) De Koningin zal op Dinsdag 18 September persoonlijk de nieuwe zit ting van de Staten-Generaal openen. De Haagsche redacteur van de „Maasbode" schrijft Er bestaat goede grond om aan te nemen dat de plannen van Minister Colijn om tot een sluitende begrooting te komen in groote lijnen de volgende zijn Op de eerste plaats zou worden overwogen om de 6 pCt. Staatsschuld in 5 pCt. ieeningen te converteeren en den termijn van aflossing der crisis schuld van 30 jaar te verlengen tot bijv. 60 jaar. Het bedrag, waarmee door deze maatregelen het tekort op de begrooting zou worden verminderd, wordt op 50 miilioen geschat Verlaging van de salarissen der door het Rijk bezoldigde ambtenaren over de geheele linie, dus ook van de on derwijzers, is reeds in bewerking. De verlaging zou in het geheel 30 miilioen moeten bedragen. Voorts wordt een verhooging der invoerrechten en accijnzen overwogen. Deze verhoogingen zullen geen pro tectionistisch karakter dragen en per centsgewijze niet uitgaan boven die, welke thans in het vrijhandelsland Engeland gelden. Voor verhooging der accijnzen zouden, naar verluidt, o.a. in aanmerking komen bier, koffie en thee. Het meerdere bedrag, dat men uit invoerrechten en accijnzen voorde schatkist denkt te winnen, wordt op ongeveer 20 miilioen geraamd. Natuurlijk zal ook getracht worden door bezuinigingen op verschillend gebied de Staatsuitgaven te verminde ren, maar door boven aangegeven maatregelen zou het tekort reeds met 100 miilioen slinken. Aan de uitwerking der plannen wordt nog gearbeid, zoodat men slechts kan zeggen, dat zij in groote lijnen de richting aangeven, waari Minister Colijn zal trachten he evenwicht in de begrooting te herstellen. Naar de „N. R. C." verneemt, overweegt de regeering op dit oogen- blik ten ernstigste het plan om de salarissen van het geheele rijkspersoneel onderwijzers inbegrepen, met ingang van 1 Januari 1924 te verminderen met 20 pCt., in dier voege, dat voor het jaar 1924 een bijslag van 10 pCt. over het verminderde salaris zal worden toegekend, zoodat vergeleken bij 1923 de achteruitgang in dat jaar 12 pCt za! zijn. Voorts schijnt de regeering voorne mens te zijn de eerste drie jaren geen periodieke salaris-verhoogingen toe te kennen. Een lid van Ged. Staten eener provincie was als forens in de plaatse lijke inkomstenbelasting der gemeente, waarin het provinciaal gouvernements gebouw stond, dat hij op meer dan 90 dagen van het belastingjaar de beschikking zou hebben gehad over een vaste inrichting, namelijk een kamer of vertrek van het genoemd gebouw tot persoonlijke uitoefening van zijn betrekking als lid van Gedeputeerde Staten. Van dezen aanslag ging dit lid bij Gedeputeerde Staten in beroep, welk college zijn bezwaren ongegrond ver klaarde. Daarop teekende hij beroep aan bij de Kroon en voerde aan, dat z i het college van Gedeputeerde Staten even zeer een vertegenwoordigend openbaar lichaam is als de Provinciale Staten en dat hij als lid van Gedeputeerde Staten niet de beschikking zou gehad hebben over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefening zijner betrek king (een der vertrekken van het Gouvernementsgebouw) noch aldaar op meer dan 96 dagen van het belasting jaar tot vervuiling van zijn betrekking aanwezig zoi^zjjn geweest. De Kroon óverwoog, wat het eerste punt betreft, dat door geen wetsbepa ling aan Gedeputeerde Staten het ka rakter van een vertegenwoordigend tichaam is verleend en dit inzonder heid niet kan worden afgeleid uit de artikelen 155 en 161 der Provinciale wet, waarin slechts een beperkt deel der aan Gedeputeerde Staten opge dragen taak is omschrevendat ten aanzien van het tweede punt, dat appellant als lid van Gedeputeerde Staten op meer dan 90 dagen van het belastingjaar de beschikking heeft gehad over localiteiten in het gouverne mentsgebouw wel is waar geen af zonderlijke vertrekken zijn ingericht voor de individueele werkzaamheden van het college, maar dat daaruit niet valt af te leiden dat leden de be schikking missen over vertrekken tot persoonlijke uitoefening van hun be trekking en dat niet opgaat het beroep op de omstandigheid, dat de vergader zaal van het college en de daarnaast gelegen commissiekamer niet steeds voor individueele werkzaamheden be schikbaar zijn. Op deze gronden ver klaarde de Kroon het beroep onge grond. Naar de B. C. verneemt zullen na de thans loopende vacantie 32 voormalige studenten van Beekvliet's Seminarie te Haren hun theologische studiën beginnen ter voorbereiding tot het H. Priesterschap. Twee anderen gaan de een in het novitiaat bij de paters Capucijnen de ander als postulant-missionaris. Het hoofdbestuur der R.K. Volks- partij vergaderde te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer Beyers- bergen van Henegouwen. De veorzitter memoreerde in het kort het verloop der laatste verkie zingen en wenschte de tot gemeente raadslid gekozen leden der partij geluk met hunne verkiezing. De secretaris, de heer J. Kayen.die wegens gezondheidsredenen wilde be danken als zoodanig, liet zich ten slotte overhalen aan te blijven mils men hem de drukke werkzaamheden uit de hand nam. In verband hiermede werd be sloten een tweede secretaris te be noemen. Het dagelijksch bestuur werd uitge breid met twee leden, zoodat dit thans bestaat uit vijf leden Op voorstel van den voorzitter der afdeeling Utrecht, den heer W. C. Setteur Jr., zal de partij actie voeren tegen het Vloot- ontwerp. Het hoofdbestuur zal te dier zake aan Regeering en Kamer een protest zenden, terwijl in verschillende afdeelingen openbare protestvergade ringen tegen het Vlootwet-ontwerp ge houden zullen worden. Ter bestudeering van het rapport Barge werd een commissie samen gesteld, bestaande uit de heeren Beyers bergen van Henegouwen, Amsterdam, mr P Arts, Tilburg, W. C Setteur, Utrecht, D Vries, Beverwijk en Kuypers, Rotterdam Besprekingen werden nog gevoerd over de uitgaven van een weekblad Men schrijft uit den Haag: Het internationaal congres voor rundveeteelt wordt Woensdagmiddag óm 3 uur in de Ridderzaal geopend door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, in tegenwoordig heid van Prins Hendrik. Ongeveer 400 personen hebben zich als lid opgegeven. Hiervan komen er ongeveer 200 uit het buitenland. Vele buitenlandsche bezoekers van het con gres zijn reeds in het Kurhaus te Sche veningen aangekomen, waar de vol gende dagen de zittingen zullen wor den gehouden. 37 landen zullen op het congres vertegenwoordigd zijn. Na de opening biedt de regeering aan de leden van het congres een thee aan, eveneens in de Ridderzaal. Des avonds is er een receptie in het Kur haus. Toen Zondagmiddag de bekende tooneelspeler Louis Bouwmeester het café van den heer A. J. Mustert aan het Roelof Hartplein verliet, en de straat wilde oversteken, hoorde hij om den hoek het getoeter van een auto Voor hij evenwel naat een kant van de straat kon uitwijken werd hij door de auto gegrepen De wielen gingen hem over de borst. Met een auto van den Geneeskundigen Dienst werd hij naar de particuliere ziekenverpleging op de Prinsengracht vervoerd en aldaar op genomen Naar wij gisteravond vernamen was de toestand van den 81-jarigen tooneel speler ernstig. Eenige ribben zijn ge broken en hij is ernstig aan een der beenen gewond. De dokter kon nog niet constateeren of het gebroken was. De patiënt was Zondagavond geheel bij bewustzijn en leed hevige pijnen De aanrijding had plaats met een Ford-auto. Gezien den hoogen leeftijd van den acteur maakt men zich ernstig be zorgd De „Crt meldt nog. Naar wij vernemen, stak de heer Bouwmeester het Roelof Hartplein over naar de Bronckhorststraat, om zich naar zijn woning le begeven. Juist kwam een auto, een Ford, met matige vaart uit de richting van de Ruysdael- kade Het voertuig gaf op 8 M afstand van Bouwmeester signaal, waarop hij even bleef staan om onmiddelijk daarop weer terug te gaan in de richting van het café van den heer Mustert Deze onverwachte beweging, welke door den chauffeur, die na het signaal, achter hem om had willen passeeren, niet was voorzien, werd den bejaarden acteur noodlottig. De auto greep hem bij den jas, waarop Bouwmeester languit onder den wagen kwam te vallen, met het gevolg, dat de vier wielen hem over de borst en beenen reden. Bij informatie vernamen wij. dat het linkeronderbeen is gebroken even boven den enkel, waarbij een vleesch- wond is ontstaan, terwijl tevens in de linker lichaamshelft een inwendige kneuzing is geconstateerd Volgen verklaring van allen, die op het caféterras zaten reed de auto niet te snel, Bouwmeester sliep vannacht rustig. Ook zijn pols was rustig. De Engeische tweedekker G E. B B.Q Daimler Aerway, die Maandag middag 4.50 uur met zes passagiers uit Amsterdam was vertrokken, nam op het vliegveld aan de Waalhaven te Rotter dam nog een passagier mede. In de start van hier naar Londen, omstreeks 6 uur is het vliegtuig gevallen en tus schen de Waalhaven en het vliegveld terechtgekomen. De passagiers, meeren- deels Engelsch sprekende personen, zijn ongedeerd gebleven.de bestuurder Pratt is aan beide handen gewond, hij 's door dr. P. C. Jansse op het vlieg veld verbonden. De tweedekker is zwaar beschadigd en voor een deel vernield. Tijdens de start nam het vliegtuig een stuk van de om het vliegveld geplaatste schut ting mede. Gisteren is te Tiel gevankelijk uit Buren binnengebracht H. Bver dacht van poging tot doodslag. Hij zou Zaterdagnacht getracht hebben, zekeren J. van Setten, te Buren, te verdrinken. B. is in het huis van be waring ingesloten In de Hillelaan te R'dam is gister avond een autobus, doordatde chauffeur voor een verkeerd rijdenden fietser moest uitwijken, omgeslagen. De eenigste inzittende, een vrouw, werd licht aan het hoofd verwond De chauf feur en de conducteur bekwamen ver wondingen aan het hoofd en de beenen door glasscherven. Ze konden ter plaatse verbonden worden. De auto. bus werd zwaar beschadigd. Het lijk van den heer Ruben is vandaag naar Appingedatn overge- bracht, waar bet morgenmiddag half. drie zal worden begraven. Mevrouw Ruben maakt het iets beter. De toestand van haar dochtertje is nog zeer ernstig. Gistermiddag is naar een Reuter telegram uit Londen meldt, boven Stawford Rivers in het graafschap Essex een vliegmachine omlaag gestort. Toen men de plaats van het onge val bereikte, leefde de eenige inzitten de, de Nederlandsche vliegenier Duy- zing nog, doch hij overleed enkele oogenblikken later. Naar aanleiding van bovenstaand telegram verneemt het Haagsche Aneta- kantoor dat het hier betreft Mr E. W. H. Duyzings, advocaat te Utrecht, die in zijn vacantie ies in 't vliegen kreeg bij de Havilland Air Craf Cy. Op een solovlucht overkwam hem het ongeluk met doodelijken afloop. Namens den O. v. J. te Dordrecht verzoekt de C. v. P. te Gorinchem, te worden bekend gemaakt met de woon- of verblijfplaats van een koopman, vermoedelijk marktkoopman, die zich op Maandag 23 Juli 1923, des voor middags tusschen 10 en 12 uur met een kraam te Gorinchem bevond nabij het postkantoor aan dezelfde zijde Die koopman verkocht messen, mond- harmonicas, alluminmum lepels, e.d. gelanteriën. Hij zou in die uren aan een spoorwegwerker, die een uniform pet droeg en zijn vrouw bij zich had, een knipmes verkocht hebben voor 50 cent. Beschrijving mesbruin hou ten heft, aan beide zijden een koperen steunplaatje, merk „Garante Solingen" hetwelk onder aan het dikke einde van het lemmet is aangebracht. Beschrijving persoon flink, gezet 40 a 50 jaar, droeg zwart vilten hoed, vermoedelijk was hij in gezelschap van een jongen van ongeveer 18 jaar. Overname in de bladen dringend verzocht. Zondagmorgen roken buren in het pand van Limburg Stirumstraat 139 te 's-Gravenh"age een sterke gas- lucht. Ze gingen op onderzoek uit en vonden een man en een vrouw be wusteloos op bed liggen. Van een gashaard stonden twee kranen open. Onmiddelijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd De man bleek reeds te zijn overleden. De vrouw nog niet Een uur lang werd zuurstof toe gediend, maar nog kwam de vrouw niet bij. Zij werd naar het Ziekenhuis vervoerd, waar zij tegen den avond overleed. Naar men verneemt is een der slachtoffers van den moordaanslag in den Duitschen trein, de heer J, B. Ruben, Zaterdag overleden. D« toestand van zijn vrouw en dochtertje is hoogst bedenkelgk. De uit Utrecht geboortige levens- middelenhandelaar De Groot is, naar de Tel. meldt, bij Styrum op den weg naar Duisburg, waarheen hij zich begaf In verband met z^n zaken, door twee jonge mannen aangevallen en door hen met messteken aan hoofd es schouders verwond. Daarna beroofden de belde aanvallers den beer De Groot van een bedrag van f 25000 en ongeveer 300 miilioen mark, alsmede van zijn gouden horloge. Da daders die onbekend zijn, ont kwamen. Waarschijnlijk betreft het hier een degelijk voorbereide moordpoging van personen die goed op de hoogte moeten geweest zijn met de zakelijke aangelegenheden van den heer De Groot. Zijn toestand is naar omstandig heden redelijk. Op de Grietgroeve aan den Schaesbergerweg te Heerlen waren Zaterdagmiddag kinderen aan het spe len, toen er plotseling een Instorting plaats vond. Twee kinderen werden onder het zand bedolven. Spoedig toegesnelde buip kon één der kinderen nog tijdig redden, doch het andere kind, het 6-jarig dochtertje van den heer G. te Schaesberg, werd dood te voorschijn gebracht. Onder de oogen van een groot aantal toeschouwer*, die op de London Bridge stonden, zijn een drietal jongelui, die een roeitochtje op de Theems ondernomen hadden, jammerlijk ver dronken. Hun boot werd door den sterken stroom onder de brug gesleurd en botste tegen een stalen bark aan. Een oogenbllk schenen twee der inzittenden zich aan het staalwerk van de aangevaren boot te kunnen vast klemmen, maar zij konden geen hou vast vinden aan het glibberig metaal en hun eigen boot sloeg om. Ie een minuut tijd waren zij in de golven verdwenen. van een gelijk gebleven werkelijke waarde te kunnen spreken. .Maar genoeg hiervan. Voor ieder, die eenigszins deskundig is, staat wel vast, dat de waarde van het nationaal vermogen thans niet grooter is dan in 1913 en dat een heffing van 21 milliard in eens van dit ver mogen practisch onmogelijk zou zijn, zonder de thans heerscheifde crisis nog belangrijk te verscherpen. Onze slotsom isde heeren komen er met hun bezuinigiugssommetjes niet. Hoe eer der het besef doordringt, dat ieder zich in dezen tijd opofferingen heeft te getroosten, dat er geen enkele tak van staatsbemoeiing is, die thans voor de noodzakelijke bezuini ging en versobering gespaard kan worden, hoe beter dit is voor het spoedig herstel van normale toestanden op financieel gebied. Het zijn zeker niet in de laatste plaats de arbeiders, die de resultaten van onge zond financieel beheer aan den lijve gevoe len. De Centrale Commissie voor Bezuiniging, WALÖAVB BOISSEVAIN, Voort. W. B. BBXJNEN, Secretaris. 1) De niet-militaire uitgaven voor loods wezen, betonning, bebakening, verlichting, enz., kunnen ook bij afschaffing van leger en vloot niet vervallen en mogen hier dus niet in rekening worden gebracht. 1

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2