Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Tweede Blad. Provinciaal Nieuws NUMMER 72. WOENSDAO 29 AUGUSTUS 1923. 48e JAARGANG. UrssAT* WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. T*l«gr,-AdreeECHO- Telefooa Ne. Si, PriJ» der Adverteatlin WAALWIJK, 29 Aug. 1923. Te Utrectit slaagden 1.1. Vrijdag voor 't examen Franscti L O de eerw. t broeders Innigo in de wereld M van Vroonhoven en Robertus in de wereld F M .A Meesters De loting voor de Nat. Militie zal alhier gehouden worden op Maan dag 3 September, des middag ten 1.30 uur. Voor de gemeente Loon op Zand Kaatsheuvel heeft de loting ook alhier j plaats en wel des middags ten 2 45 en voor de gemeente SprangCapelle des middag ten 3.45 uur. Aan de loting moeten deelnemen alle personen die voor de Militie 1924 zijn ingeschreven, met uitzondering van hen die voorgoed ongeschikt zijn verklaard. Koninginne-verjaardag zal in onze gemeente in weerwil der gepasseerde feestelijkheden toch niet onopgemerkt voorbijgaan, integendeel, er za' nog een aardig programma worden gegeven. Des avonds 8 uur zal de. lit der aftl Oe fening en Vermaak een kortPfogramma uitvoeren, waaronder waarschijnlijk de schitterende cantate „Neerlands Heil" en ten 8'/a uur zal de harmonie der R.K. Werkliedenvereeniging een mooi avondconcert geven, terwijl onder de pauze het vuurwerk dat bij de Jubileumfeesten moest worden uitge steld en dat geheel is geschonken door bijdragen van eenige particulieren, worden afgestoken, vlak achter de Markt op den dijk. Wij hopen dat het thans goed weer moge zijn, dan kan het nog een mooie avond worden. A.s. Zaterdagavond geeft Waalwijks Belang het concert dat zij volgens overeenkomst telken jare aan „Konin ginnedag" aanbiedt als vergoeding voor de kiosk, welke alsdan in voormalig Besoijen wordt geplaatst. Het hoofdcomité der feestelijk heden in casu het bestuur van Waal wijks Belang wenscht, hoewel daartoe natuurlijk geenszins verplicht, toch gaarne rekening en verantwoording te doen tegenover het publiek, van de door dit bestuur beheerde gelden, (subsidie der gemeente enzbij de gehouden Jubileumfeesten. Het heeft daartoe de Voorzitters en Secretarissen der verschillende buurt- commissies opgeroepen ter vergadering op Donderdagavond 30 Aug a.s. des avonds ten negen uur in hotel Gerris om deze slotvergadering en eind-afre kening te willen bijwonen. Onze hondenliefhebbers hebben Zondag 1.1. op de tentoonstelling te Breda weer groot succes gehad. De heer W. Eibers behaalde met zijn Gordon-setter „Egon" in de open klasse den len prijs, thans met het predikaat „uitmuntend". Dit is reeds de derde eerste prijs die Egon in dit seizoen behaalde. De heer Gerard Verwiel behaalde met zijn Groenendaeler „Martien" den 2en prijs Nationale Fokkersklasse en 2en prijs Aanmoedigingsklasse. Voorts de heeren Jac Eijkens 2e prijs Z G Fokkersklasse A. Verdick 2e prijs G |eugdklasse; J. Coenraad 2e prijs G NieuwelingsklasseM Ver- duijn 2e prijs G Open klasse, G. W. Kooijmans 4e prijs G Jeugdklasse Van tal van zijden is er bij voort during reeds op aangedrongen om ook hier te komen tot oprichting van een „Kynologen Vereeniging" Wij vernemen dat er thans alle kans bestaat, dat daartoe weldra 't initiatief zal worden genomen. Wij vernemen van de Directie der Witte Bioscoop dat de Jubileum- Film Zaterdag 1 en Zondag 2 Sep tember zal worden vertoond. De opname is uitstekend geslaagd, zoodat den bezoekers een aardige attractie te wachten staat. De Msb. verneemt dat de beken de baritonzanger Jos Groenen, geboor tig uit Waalwijk het a.s. seizoen bij de Nationale Opera zal optreden. Deze bariton voltooide zijn zang studiën bij Jos. Tyssen en debuteerde bij de Opera te Mainz. Verder was hij verbonden als le bariton aan het Stadt-theater te Hamburg en the Metro politan te New York. Te Amsterdam vervulde hij voor 't laatst een gastrol bij de Mahlerfeesten in het Concertgebouw." Wij kunnen thans niet beoordeelen of dit bericht juist is maar zoover ons be kend, is de heer Groenen nooit verbon den geweest aan the Metropolitan te New-York. Wel zong hij tal van malen in Weenen, Barcelona, Sevilla e.m.a. in welke eerste plaats wij meenden dat hij zich verbonden had voor 't a.s. seizoen, 't Was ons wel bekend dat hij enkele malen zou optreden als gast bij de Nat. Opera, zooals wij ook indertijd hebben medegedeeld met vermelding der opera's waaraan hij zijn medewer king zou verleenen. De Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers met daaraan verbon den Proefstation en Voorlichtingsdienst ten bate der Lederindustrie alhier is voornemens, deel te nemen aan de a s negende Nederlandsche Jaarbeurs, die van 12—25 September te Utrecht wordt gehouden. Evenals het instituut was vertegenwoordigd op de Tentoonstel ling in Augustus 1922 in den Dieren tuin te den Haag gehouden ligt het ook thans in de bedoeling op deze Jaarbeurs te demonstreeren op welke wijze het Proefstation arbeidzaam is, terwijl daarnaast een beeld zat trachten gegeven te worden van den gang van het practisch onderwijs aan de Rijks school voor Leerlooiers en Schoenma kers. Wij hopen, dat alle belanghebbenden en belangstellenden in de Schoen- en Lederindustrie bij hun bezoek aan de Jaarbeurs een kijkje zullen nemen op onzen stand5e etage, de no's. 5026, '28. 3C en '32. Inlichtingen worden aldaar gaarne verstrekt, zoowel betreffende de school als het proefstation Zaterdag 1 September a.s. viert de vereeniging „Spaarzaamheid" alhier, gevestigd in het Café van de heer Ant. v. d. Pluijm haar 25 jarig jubileum. De nieuwe zaal waarin dit feest wordt herdacht, zal worden getooid in prachtigen feestdos. Eveneens herdenkt op voornoemden datum dhr. C. van Kuijk alhier zijn 25 jarig jubileum als oprichter en bestuurslid dezer vereeniginggedu-, rende dit tijdperk wist hij als getrouw en ijverig lid de belangen der vereeni ging voor te staan. Door bestuur en leden zijn dan ook reeds lang te voren stappen gedaan dien dag op feestelijke wijze te her denken, zoodat dit gezelschap werke lijk een. genotvolle avond te wachten staat De avond zal worden aangevuld met muziek zang, voordracht en speech, terwijl een extra maal (in den vorm van een vischmaal) door dhr. Ant. v. d Pluijm de feestvierenden zal worden aangeboden Tot sluiting van den feestavond „Groote Pantomime" uitgevoerd door het geheele gezelschap. - De najaarskeuring voor spring veren zal alhier worden gehouden op l4 September a.s. 11 uur v.m. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op vorenstaande advertentie waarbij de heer A. Spierings mede deelt dat hij zich heeft gevestigd als rijksveearts, Stationstraat no 55 (bij mevr. Wed H. van Es, boven v. Gend Loos) De heer A. de jong, de keurmeester van vee en vleesch, oefent thans geen praktijk meer uit. Gisterenavond ten half negen uur had in de achterzaal van het Hotel Verwiel alhier de uitgeschreven vergadering plaats om te komen tot oprichting eener Waalwijksche Muziek school Toen de Voorzitter van het voor loopig Comité, de heer A. van Liempt, de vergadering opende was de zaal bezet met belangstellenden Daarover sprak hij dan ook zijn vreugde uit en zei dat voor het welslagen van het plan ook algemeene belangstelling moet bestaan. Alsdan gaat spr. na hoe men is gekomen tot het idee eene Muziek school hier op te richten Sinds jaren ondervinden de directeuren van de verschillende alhier bestaande Zang en Muziekgezelschappen dat de exe cutanten niet genoegzaam onderlegd zijn in de muziekleer, iets wat aan den bloei dér vereenigingen niet be- j vorderlijk is. Door een der leden van de Waal wijksche Orkestvereeniging, dit gemis ten volle beseffend werden eenigen tijd geleden pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een Muziekcursus, doch dan meer voor eigen vereeniging. Juichtte men het plan toe om te komen tot oprichting" van een Cursus, niet alzoo het idee om deze slechts voor één vereeniging toegankelijk te stellen. Nabesprekingen is men er dan ook toe gekomen om iets algemeens te brengen. In het begin van deze besprekingen i wilde men alles op de schouders leggen I van de leeraren, doch ten slotte is men tot de conclusie gekomen dat het gewenscht is zulks riet te doen doch eene vereeniging daarvoor op te richten. Dat eene dergelijke school in een bestaande behoefte zal voorzien, bewijst het aantal deelnemers dat zich heeft opgegeven. Niet minder dan 80 leerlingen hebben zich opgegeven, een aantal dat elke verwachting heeft j overtroffen. Spreker wees er op dat de oprich ting van de school onder moeilijke omstandigheden gaat plaats hebben. Overal toch ziet men het spook van bezuinigiging rondwaren, zoodat op steun van de overheid voorloopig niet j valt te reken. Daarom acht hij het zeer wenschelijk, ook al met het oog op de heerschende malaise, dat op bescheiden schaal zal worden begon nen Het voorloopig comité wenscht daarom te beginnen met een cursus in de algemeene muziekleer. Later kan deze dan worden gesplitst in verschil-* lende cursussen. Waar nu echter alle steun van over heidswege zal moeten worden gemist, zal zonder steun van particulieren de school er niet kunnen komen en daar om heeft het comité gemeend voor leden een contributie te heffen van f 1voor donateurs van f2.50 en voor begunstigers f 10 of hooger De heer Princen juicht dit laatste toe omdat alleen van het lesgeld de vereeniging niet kan bestaan, want be gint men heden met 80 leerlingen, morgen kunnen er maar 50 meer zijn en later nog minder. Hij durft ver trouwen dat de ouders, wier kinderen den cursus zullen bezoeken, zich wel als lid zullen opgeven. De Voorzitter zegt dat het Comité vooral ook veel steun verwacht van de muziek- en zang-gezelschappen. De heer Vergeest meent dat het enkel geven van theoretische iessen in het begin niet aanbevelenswaardig is De ondervinding heeft geleerd dat bij velen, vooral bij hen die b.v. op een in strument in de techniek al iets zijn gevorderd de ambitie gaat verflauwen. Verschillende sprekers deelen deze vrees niet want algemeen is het bekend dat velen die in de techniek iets zijn gevorderd, het fundament missen en dan later daar de last van ondervinden. De heer Jac. Sars gelooft niet dat vele leerlingen daarvoor een cursus zullen verlaten. Bij hem hebben zich 30 leerlingen aangemeld en allen heeft hij er op gewezen dat eerst de grond beginselen van de muziek zullen wor den onderwezen Hij heeft kunnen constateeren dat dit juist wordt toege juicht. De Voorzitter meent ook dat het gemis aan theoretische kennis steeds een struikelblok is geweest. Daarna worden de Statuten en het Huishoudelijk Reglement besproken en na eene kleine wijziging vastge steld als aangeboden. Nadat besloten was het aantal be stuursleden op 7 vast te stellen werd tot stemming overgegaan en benoemd de heeren Jac Sars, N. Gragtmans, A. van Schijndel Jr.. N. van Gorcum, M. van Loon, C Nelis en J v Nunen. De Voorzitter dankt voor de be toonde belangstelling en hoopt dat de eerst gezette stappen gezegende zullen zijn en de muziekschool spoedig in een lang bestaande behoefte zal kun nen voorzien. een prachtig Gouden Eerekruis. Ik hoop, aldus spreker, dat U evenals onze vorige koning Uwe hooge functie zult waardeeren, dat U voor de vereeniging moogt zijn de beste kracht en onze aanmoediger in den strijd Dan zal onze vereeniging, met zoo'n koning aan het hoofd, het doel bereiken, waarnaar elk onzer streeft. Den heer Brans sprak ook nog een hartelijk woord. Hierna dankte de heer Van der Gouw beide heeren voor de hem toe gesproken woorden en hoopte zooveel in zijn vermogen ligt te doen wat tot groei en bloei kan strekken voor de vereeniging. Na nog eens gezellig geproost te hebben, verlieten onze Gildebroeders als altijd onder gezellig humeur de Gildekamer Gevonden voorwerpen- Een horloge, een geluidgever van een gramaphoon, een donker grijze jongensjas, een damestasch met zilve ren beugel met inhoud, een cahier, een Lipssleutel, een broche, een porte monnaie met inhoud, witte kinderkous jes, een kinderportemonnaie met inhoud, portemonnaie met inhoud, een een portemonnaie met Daarna werd de vergadering gesloten. paarden deken, een knipmes, een por Jaarmarkt te Waalwijk op Donderdag 30 Augustus. Het radio concert op a.s. Don derdagavond 30 Augustus dat beluisterd kan worden bij de firma Borstroek Stoop, Besoijensche Steeg alhier luidt als volgt (Golflengte 1170 M. Aanvang 8,30 uur n.m.) Zang Mevr. P. Rodriguez, Piano Mevr. C. H. Eyktul. 1 Sarabande, Piano ..R Leoncavallo. 2 Petite maison Grise, Zang Hermann Löhr. 3 La Chanson des Gas d'slslande, Zang Augusta Holmes. 4 Wals No. 7 en No. 15, Piano, Brahms. 5 Si tu le voulais, Zang, Paola Tosti. 6 Rêverie, Zang. C Saint Saëns. 7 Nocturne No. 11, Piano. Chopin, 8 Mailied Zang, G. Huberti. 9 Nocturne No. 15. Piano. Chopin. 10 Pas de Serments, Zang, Huberti. (Rad. Eypr.) De heer Th. Festen is, naar wij vernemen, door het bestuur van de Bakkerij-tentoonstelling, die in Tilburg zal worden gehouden, aangezocht om als jury-lid op te treden. Voor den heer Festen, die zelf meer malen met de hoogste onderscheidin gen is bekroond, is deze benoeming een groote eer en een bewijs dat zijn vakkennis groot is en alom be kend. Naar wij vernemen zal de Ge mengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" een volgend jaar haar 50 jarig bestaan herdenken. De heer A. Treffers oprichter van de vereeniging, is dan 50 jaar bestuurslid waarvan nu al jaren een ijverig Voorzitter. De Vereeniging het gilde Sint Crispijn en Sint Crispinianus heeft j 1. Zondag wederom gestreden voor een nieuwen koning, hetwelk om de 4 jaar plaats heeft. Ondanks het slechte weer, was er toch nog veel animo Dat onze leden vooral het laatste jaar hun beste krachten aan den schuts- boom wijdden, blijkt uit het hooge aantal punten welke hiervoor gescho ten zijn. Na een strijd welke 3 uur duurde trad het lid Van der Gouw als over winnaar uit het strijdperk Onze Hoofdman bracht in passende woorden namens de vereeniging den nieuwen koning zijn welverdiende hulde en decoreerde hem bij deze met lemonnaie met inhoud, een rijwiel sleutel, een bos sleutels, een parapluie, een Lipssleutel nr. 34, een Lipssleutel nr. 9131, een zweep, een portemon naie met inhoud, twee bonte kinder schortjes, een gouden zegelring, een gouden broche, een grijze centuur voor mantel, een kam, een grijze centuur, een zilveren dames horloge, idem als- voor. een balen zak, een huissleutel, een heerenrijwiel. Op het politie bureau alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent boven genoemde gevonden voorwerpen. SPRANGCAPELLE. (Voorm. Sprang.) De heer F. Beenen, vroeger onder wijzer aan de Chr. School alhier, slaagde j.l. Woensdag te Breda voor 't examen Hoofdakte L.O. De collecte alhier gehouden voor het organiseeren van kinderfeesten ter herdenking van het 25-jarig Regeerings- jubileum van H.M. de Koningin bracht circa f40U.— op. CAPELLE. De collecte voor nood lijdende predikanten in Duitschland heeft in de Ned. Herv Kerk aan den Loonschendijk circa f30 opgebracht. De loting voor de ingeschrevenen der lichting 1923 dezer gemeente zal plaats hebben te Waalwijk op 3 Sept. e.k. des nam. 3.45 uur in de raadzaal aldaar. Voor de vacante betrekking van hoofd der Chr. School aan den Loon- schendijk hebben zich na herhaalde oproeping alsnog vijf sollicitanten aan gemeld. Als een bijzonderheid kan ge meld worden, dat in den tuin van den heer V. aan den Loonschendijk een peereboom staat, die dezen zomer driemaal gebloeid heeft en vruchten draagt van drieërlei grootte. Zaterdag j 1. bracht onze gemeng de zangvereeniging „Het Rozeknopje" een serenade bij haar voorzitter, den heer W. G, Treffers, ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag. Door den vice-voorzitter, den heer A M. Ver- heyden, werd den jubilaris namens de vereeniging in welgekozen woorden geluk gewenscht, waarna de heer Treffers het bestuur, directeur en wer kende leden hartelijk dank zeide voor gebrachte hulde. Na afloop hiervan werden de leden op royale wijze in het repetitielokaal onthaald. Maandagnamiddag j 1.1 uur werd het stoffelijk overschot van wijlen dhr. M. J. Rijken op de begraafplaats alhier in den familiekelder bijgezet. Bij deze gelegenheid waren verschillende be langstellenden aanwezig. Op het kerk hof werd het woord gevoerd door Ds. A. Meyers, die den overledene schetste De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langstraatsche Courant, Dit blad fsrsfWii WOENSDAG EN ZATEEDAG. Abonnementsprija per 8 maanden 1.25. Franco per poet door het geheele rijk f 1.40. Brieven, Ingeionden slakken, gelden en»., franco te eenden aan den Uitgever. 20 e*nt per regel; minimum 1.50. Beclamec 40 cent per regel. BS contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag de« morgens om nlterlljk 8 mar In oni baalt sljn.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5