een iet Birdertiiis Nieuws uit Kaatsheuvel Kerknieuws. Sport. Rechtzaken. Gemengd Nieuws, AdverSentlco. HrFHUUR Ingezonden Stukken als een stoeren werker, die veel had gedaan in het algemeen belang der maatschappij, waarna de schoonzoon van den overledene, Ds, P. van Toorn te Rotterdam, namens de familie allen hartelijk dank zei, die er het hunne toe hadden bijgedragen om den ontsla pene de laatste eer te bewijzen. CAPELLE. Donderdagmiddag om streeks twee uur brak alhier brand uit in de boerderij van M., die geheel in de asch gelegd werd. Van den naast- wonenden molenaar brandde het pak huis af, terwijl woonhuis en molen door tijdige hulp van de brandweer gespaard bleven. WASPIK. Op Zondag 26 Aug. j.l. herdacht de heer J. Kanters alhier den dag waarop hij voor 40 jaren als Wachtmeester van het Ned. Indisch leger, op pensioen werd gesteld In de vijftien jaren, dat hij in de tropen ver bleef, heeft hij vele krijgsbedrijven meegemaakt en zich steeds als een verdienstelijk soldaat gedragen. Het ontbrak onzen 76-jarigen oud-strijder dan ook niet aan bewijzen van belang stelling. Moge Jantje nog vele jaren van zijn pensioen genieten. Ofschoon de kwaliteit der aard appelen er de laatste dagen niet beter op wordt, is de prijs s ijgende. Men besteedt thans 32 cent per 5 L. Zondagmorgen gaf onze harmonie met medewerking van Duo de Groot uit Amsterdam, een prachtig matinée. Het mooi gekozen programma werd zoowel door harmonie als door Duo de Groot keurig uitgevoerd Wij hopen laatstgenoemden nog dikwijls in ons midden te zien. De prijs der boter is wederom met 10 cent verhoogd en zoodoende ge bracht op f 3,10 per K.G. GEERTRUIDENBERG. De Eerw. Zusters van het St. Agnesgesticht alhier, zullen wederom dit jaar met ingang van 1 September een knipcur sus openen. Tot op heden hebben zich reeds een mooi aantal leerlingen aan gemeld. De heer D. P. van Suylekom te R'donk werd als laagste inschrijver opgedragen het bouwen van een bo ven woning op de Prot. Bewaarschool. De leden der Zang- en Sympho- nievereeniging Cecilia hopen 19 Nov. den dag te herdenken dat "het 25 jaar geleden is dat Cecilia werd opgericht. Een en ander zal door de leden fees telijk worden gevierd. DUSSEN. Donderdag 30 Augustus a.s. zullen liier de Jubileumsfeesten plaats hebben doch 't zijn enkel kinder feesten. Nu hoort men verschillende personen vragen: en waarom nu geen volksfeesten? Waarop men moet ant woorden: was er meer gecollecteerd, men had ook meer kunnen feesten, im mers de collecte van Dussen en Hank te samen heeft slechts ongeveer 180 opgebracht en van de gemeente heeft men nog 250.subsidie gekregen, ware dit niet het geval geweest dan zou er voor de kinderen nog niets,zijn overgeschoten. Dat men in onze gemeente zoo wei nig heeft gecollecteerd wil niet zeg gen dat men niet om het Vorstenhuis geeft, neen hoor, dit is te duidelijk ge bleken met het houden der collecte voor het aanbieden van een huldeblijk aan onze Landsvorstinne, deze bracht n.l. tweemaal zooveel op als nu voor 't feest. Enfin krijgen we dan geen Volks feesten de schoolkinderen staat dan toch een gezelligen dag te, wachten en de grooteren kunnen des avonds genie ten van het concert zooals op het pro gramma is aangegeven, dat luidt als volgt Voor Dussen (dorp) 911 uur tractatie der schoolkinde ren. 123/il1/» uur Ranja-tractatie der schoolkinderen. 1-|2 uur opstelling van den optocht der schoolkinderen naar de No tenwei met 't fanfarecorps. Voor het raadhuis zingen van Vader- landische liederen, met muziekbe geleiding. Toespraak v. d. Heer Burgemeester. Opmarsch naar de Notenwei. 24 uur poppenkastvertooning op de Notenwei afgewisseld met fanfare muziek. Toegang voor personen beneden 16 jaar vrij. 68 uur concert op de Notenwei door het fanfarecorps „Wilhelmina". Niet toegankelijk voor personen be neden 16 jaar. Entree middagvoorstelling 0.10. Entree avondconcert 0.25. Dan wordt onder aan het program ma nog verzocht dat alle ingezetenen zullen vlaggen op de beide feestdagen n.l. Donderdag het feest van Dussen (dorp) en Vrijdag van Dussen (Hank) welk gelijk valt met den verjaardag van H. M. de Koningin en we twijfe len dan ook niet of van elk huis zal de nationale driekleur wapperen. Tot hoofd) der R. K. Bijzondere School werd benoemd de heer J. van Dongen thans hoofd der school te Best, Op den 5den September a.s. (bid- en dankdag) zal 't, Post- en Telegraaf kantoor alhier van 9 uur v.m. tot 1 uur n.m. gesloten zijn. Verder geldt op dien dag de gewone openstelling als op werkdagen. Was hier aanvankelijk weinig belangstelling' voor een .jubileumfeest, thans is men druk in de weer en be looft het nog wat te worden. Er wordt druk vergaderd en de jeugd doet haar best om er wat moois van te maken. Vol gehouden nu en flink doorgewerkt. Gisteren overleed alhier de Wel- Ed. Heer Adr. van der Heijden, oud lid van den Gemeenteraad; iemand, die zich in vroegere jaren o.m. vooral ver dienstelijk maakte op muzikaal gebied'. De Commissie voor de winkel week zal veel eer van haar werk heb ben, daar het aantal deelnemers boven verwachting groot is. DRUNEN. Reeds driemaal zijn Drunens inwoners ter vergadering op geroepen ter bespreking van de fees telijke viering van het jubileum van H. M. de Koningin. Wijl niemand wist door wien die oproep werd gedaan en mede tenge volge der heerschende en steeds toe nemende malaise, waardoor velen ge heel of gedeeltelijk werkloos zijn, was er weinig of geen belangstelling. Het algemeen gevoelen is dan ook dat de feestviering zal beperkt blijven bij deelneming aan de godsdienst oefeningen in de kerken, eenige kin derfeesten en muziekuitvoering. Anderzijds schrijft men ons hier omtrent Ook in deze gemeente bestaan plan nen om het 25 jarig ambtsjubileum onzer geëerbiedigde Koningin op feeste lijke wijze te herdenken. Om tot dat doel te geraken werd Zaterdag jl. een vergadering gehouden in het bioscoop gebouw van den heer Smits, op welke vergadering de besturen der verschil lende vereenigingen en bonden uitge- noodigd waren en vrijwel allen een of meer vertegenwoordigers afgevaardigd hadden. Er werd een voorloopig comité gekozen hetwelk bestaat uit de na volgende heerenL. Sikkers, M. Els- hout, J. Bergmans, Adr. v, d. Wiel Pzn., H. Verhoeven, Chr. Trommelen, J. Timmermans, Th. Muller, N. Merkx, J. van Esch, Fr. Priem en J. Veltman. Uit het voorloopig comité werden een vijftal leden gekozen om den burge meester een plan voor te leggen op welke wijze feest te vieren, waarin ook was opgenomen het houden van een optocht. Indien er feest gevierd wordt, zal dit op bescheiden schaal geschieden. 's-BOSCH. In den Bosch wordt ook eene blijkbaar goed geslaagde winkel week gehouden. Over de a.s. Jubileumsfeesten, is men niet goed te spreken, men acht 't pro gramma veel te sober voor een provin ciale hoofdstad als den Bosch en ook met het oog op de finantiën, waarover men beschikt. 's-BOSCH. B. en W. overwegen ernstig den raad voor te stellen de verplichte winkelsluiting op te heffen. Kaatsheuvel, 29 Aug. '23. De voordracht voor hoofd aan de ie Openbare Lagere School te Kaatsheuvel is als volgt samengesteld 1. N. C v. Kuijk, onderwijzer ie Openbare Lagere School te Kaatsheuvel. 2 A. J. Pijnenburg onderwijzer R.K. Mulo School te Boxtel. 3. j J Leenaerts, onderwijzer le Openbare Lagere School te Kaatsheuvel, Verschillende sport- en ontspan ningsclubs hebben door middel van een circulaire de inwoners heden avond ten half negen in de zaal van Euphonia bijeengeroepen teneinde maatregelen te nemen dat ook in onze gemeente ban worden gekomen tot een waardige viering van het 25-jarig Re- geeringsjubile van H.M. de Koningin. Getracht zal worden een comité te vormen dat op krachtige wijze de fees ten van Kaatsheuvel wil voorbereiden. Wij twijfelen er niet aan of ieder rechtgeaard Kaatsheuvelsche zal he denavond opgaan naar de zaal Eupho nia om mede zorg te dragen dat onze gemeente niet bij andere achter blijft staan. werd eene cantate uitgevoerd, waarna de jubilarissen werden toegesproken door den voorzitter van het uit de burgerij opgerichte comité, Mr Manders, die memoreerde de spontane deel neming van allen zonder onderscheid van rang of stand, zoowel van de hoogste geestelijke en wereldlijke autoriteiten in stad en gewest als van de minder gegoeden onder de burgerij, met dit heugelijke feest. Zelfs anders denkenden kwamen hunne penningen storten. Spr. schetste den veelomvattenden zegenrijken arbeid der paters op gees telijk en maatschappelijk gebied, oa voor de volksretraite, missiën, drank bestrijding, reclasseesingswerk en spe ciaal voor het werk der Derde Orde. Spreker bood ten slotte het huldeblijk der burgerij aan, een som van f4500, dat door de paters naar goeddunken voor hun klooster kan worden benut. Om 1 uur bracht het Kon. Muziek gezelschap van Goulmy Baar tijdens de receptie een aubade. Te 7 uur werd door Z. D. H. Mgr. Diepen een Pontificaal Lof gecelebreerd waarin door Mgr. Prinsen de feest predikatie gehouden werd. Dinsdag 28 dezer vierde de Eerw. paters Capucijnen te 's Hertogenbosch, het 25-jarig jubilé hunner vestiging daar ter stede. Zeer veel hebben vooral de Bossche naren aan den arbeid dezer paters Capucijnen te danken en zij hebben op dezen dag dan ook op ondubbel zinnige wijze aan hunne dankbaarheid uiting gegeven. Te 10 uur werd door Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen in de kerk der Paters eene Pontificale H. Mis opgedragen. Te 12 uur begon de drukbezochte receptie. Door het St. Franciscuskoor Voetbalsport. WAALWIJK. Zondag j.l, hadden de eindwedstrij- den plaats om den Juliana-Beker en zijn ondanks den aanhoudenden regen en de plaatselijke concurrentie schit terend geslaagd. Er was veel publiek aanwezig. De uitslagen zijn als volgt R.W.B.B.V V. Kaatsheuvel 1-0 H.E.C Juliana-combinatie 1—0. S.V.V. Sprang—R.W.B combinatie 3-1. H E C S V.V. Sprang 2-0 Zoodat H.E.C. na tweemaal vrijge loot in het bezit kwam van den zilve ren beker, SVV. won als 2e prijs een zilveren Lauwerkrans en R W.B, be haalde als 3e prijs een zilveren Lauwer tak. Juliana kan met genoegen terug zien op deze goed geslaagde serie wedstrijden. G'BERG. Onze voetbalvereniging Vitesse speelde heden een vriendschappelijken wedstrijd tegen 't sterkste elftal van de „Faam" Rust trad in met 2—0 voor de Faam Einde 4—2 voor Vitesse. Onze voetbalvereeniging Vitesse speelt dit seizoen, hetwelk begin Sep tember wordt geopend in Afdeeling A Tilburg van de R. K. V. B. Wij wenschen Vitesse dit seizoen het beste. Duivensport. WAALWIJK. Ter gelegenheid van de jubileum feesten alhier, werd door de Postdui venvereniging „De Luchtverkenners" een wedvlucht gehouden vanuit's Hage, en werden de prijzen behaald als volgt le prijs A. de Kloe, 2e J. Timmer mans, 3e M v. d Heuvel, 4e B. van Gelder, 5e C Lommers, 6e A. Lom- barts, 7e A. v. Muilekom. 8e I. Leij tens, 9e Joh Leijtens, 0e A v. Eeten, lie A. Leijtens, 12e G Maas, 13e J. C. Pullens, 14e J. Klijberg. Zondag j 1 hield de Pos duiven- vereeniging „De Luchtverkenners" een wedvlucht van uit Roermond. De prijzen werden behaald als volgt J. Klijberg le pr.. C Lommers 2e, 4e en 5e, J. Timmermans 3e, J, C. Pullens 6e J. Leijtens Nz. 7e, A. M van Eeten 8e en 9e. MADE. Zondag liielden de vereeni gingen „Prinses Juliana" en ^Gevleu gelde Vrienden" een wedvlucht van uit Pont St. Maxence. Uitslag: Jac. Vos 1, 5, 9, 15; D. J. Kop 2, 4, 6, 12, 20, 21; C. Rullens 3, 14, 16; B. J. Broeders 7, 8; B. van Dongen 10, 13; M. Broeken 11, 19; H. Wélten 17, 25; J. van der Ven 18; P. Kooijman 22; C. J. Welten24. Eene door den Heer C. Rullens uit geloofde medaille voor de eerst aan komende duif werd behaald door Jac. Vos. De koningsmedaille (over alle vluch ten van dit seizoen) werd behaald door D. J. Kop. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Men verzoekt ons overname van 't volgende Ingezonden Stuk uit de Nw. Rott. Ct. Bezuiniging Mijnheer de Hoofdredacteur, Eenige maanden geleden werden, trots allen tegenstand, de gemeenten Capeile en Sprang vereenigd met Vrij hoeven Cappel, uit bezuinigingsoog punt Na de verkiezing van den nieuwen raad, kwam de kwestie, waar de plaats van het gemeentehuis zoude zijn. Men besloot in Vrijhoeven Cappel, dat veel te klein is en voteerde de noodige gelden voor een nieuw gebouw, terwijl Capeile een nieuw, aan alle eischen voldoende, beschikbaar heeft, een sieraad voor de geheele Langstraat. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant handhaafden, niettegenstaande den tegenstand van Capeile en enkele kapitaalkrachtige inwoners van Vrij hoeven, dit besluit, waarvan nu aan de Kroon nogmaals vernietiging zal worden verzocht. Het is onbegrijpelijk van het grootste deel van den raad zoowel als van Gedeputeerden, aan deze pure geldsmijterij mede te doen, daar hun allen toch de droevige finan- cieele toestand door uitkeeringen aan wachtgelden, werkloozen schoenindu strie, woningbouw, talrijke scholen, duur electrisch licht en onbetaalbaar water der waterleiding in aanleg, be kend is. Hierbij komt nog het ontzet tend kapitaalverlies in Russische en Oostenrijksche fondsen. Menig Neder lander zou, oppervlakkig deze plaatsen bezoekende, niet vermoeden, dat hier enkele millioenen aan rentegevend bezit verloren zijn, waarvan onder- geteekende beter op de hoogte is dan alle raadsleden te zamen. Aan deze geldsmijterij wenschte ik eens publici teit te geven. Hoogachtend, G. A. VERHEIJDEN, in effecten en raadslid. -- Te Ganzedijk is het 7 jarig zoontje van E. Bulten onder uen wagen geraakt en gedood. De bestuurder van het eergister avond aan de Waalhaven gevallen vliegtuig blijkt achteraf een ervaren piloot te zijn. Het Aneta bericht noemde Pratt jong en ongeroutineerd. De traditie van de Daimler Co. sluit dit echter buiten, terwijl ook de En- gelsche Luchtvaartwet het vliegen van jonge en onervaren piloten onmogelijk maakt Pratt heeft reeds gedurende den oorlog als vliegenier in het En gelsche leger gevochten en aan het Fransche front o a. zijn krachten gemeten met den bekenden Duitschen aviateur von Richthofen I De directeur van de Daimler Co, Mr. Wood Humphry, die gisteren morgen hier per vliegtuig was aange komen om een onderzoek in le stellen, is des middags weder naar Engeland vertrokken. De heer C. Kiebert, Wiekstraat 43 te Rotterdam, meldt, dat hij is be noemd tot directeur van de Hollandsche Credietbank te Rotterdam en dat hij gisteren aan den president van de rechtbank te Maastricht het volgende telegram heeft gezonden „Blijkens proces-verbaal van 24 Aug ben ik benoemd tot directeur der Hol landsche Credietbank. Het gepubliceer de faiiiissements-request van Broekhuij is van begin tot einde onwaar. Ter voorkoming van benadeeling van velen verzoek ik de rechtbank beleefd het faillissement niet uit te spreken, alvo rens mij gehoord te hebben, alsook J. Kraak, Piet Heinstraat 100, Den Haag. Op 5 K M. afstand van Chateau Gontier (Frankrijk) is een auto, waarin 8 personen gezeten waren, in een ravijn gestort. Vijf personen werden gewond, waarvan twee ernstig. Onder den indruk gekomen van gruwelverhalen, waarin wilden hun blanke slachtoffers op den brandstapel roosterden, besloten twee knapen te New-Jersey „voor de grap" een derge lijk experiment op twee hunner speel makkers toe te passen. Zij lokten twee kleinere jongens in een hinderlaag, bonden ze aan boomen vast en hoopten gras rondom hen op. Daarna volgde een wilde „krijgs dans", waarna één der jongens een brandende lucifer hield bij het gras, aan de voeten der slachtoffers opge tast. De „namaak-wilden" wisten niet, dat het gras gedrenkt was met licht brand bare olie, welke uit een fabriek in de nabijheid was weggevloeid. Onmiddelijk laaiden hooge vlammen boven de hoofden der slachtoffers uit De jongens, die dit „spelletje" op touw gezet hadden, waren hevig verschrikt en poogden op allerlei wijzen het vuur te dooven. Zij vulden hun petten met water en wierpen dit in de vlammen, maar tevergeefs. Zij liepen nu weg om hulp te halen, maar toen deze ter plaatse verscheen, waren al de kleeren der jeugdige slachtoffers, die kermden van pijn, reeds verbrand De ongelukkige knapen werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij spoedig na aankomst onder vreeselijke smarten stierven. Zij waren echter edelmoedig genoeg om vóór zij den laatsten adem uit bliezen, te verklaren, dat hun makkers slechts een grap hadden willen uit halen en hen niet hadden willen pij nigen of laten verbranden. De slachtoffers, Charles Spindler en William Hubbard geheeten, waren res pectievelijk 11 en 16 jaar oud. De jongens, die de ongelukkige knapen levend verbrand hadden, heetten Ri chard Foreman en Caleb Hubbard (een broer van één der slachtoffers). Zij waren resp 16 en 18 jaar oud. De- politie arresteerde hen, in af wachting van den uitslag van het onderzoek naar dit droevig geval. Naar uit Sofia wordt gemeld, zijn meer dan 1000 inwoners der stad Vidin (Bulgarije) vergiftigd door het drinken van water uit den Donau. Een groot aantal vrouwen en kinderen zijn ge storven. In een officieele mededeeling over het ongeval wordt gezegd, dat op de plaats; waar men gewoonlijk drink water oppompt, de rivier door een tamelijk groote hoeveelheid lood bleek vergiftigd te zijn. Een uit Ostende naar Brussel komende auto is gisternacht ter hoogte van de West-Vlaamsche gemeente West- kerke in het Moerdijkkanaal gereden Van de vier inzittenden werden er drie gered. Een 23-jarig meisje verdronk. De sneltrein Lutk—Doornick is Maandagavond bij het verlaten van het station Bergen ontspoord. Een wagon werd omvergeworpen. Een 4-tal personen werd door glasscherven gewond. Volgens mededeeiingen van den Rijkslandbouwconsulent te Brussel is de uitvoer van stroo uit België weder vrij. Met ingang van 1 September a s. is de invoer voor herkauwende dieren uit Nederland in België weder toegestaan langs de douane-kantoren de Clinge (station), de Clinge (dorp) en de Clinge (paal). Naar wij vernemen is het besluit van den Haagschen gemeenteraad van 26 Maart j.l. betreffende het toekennen van een extra uitkeering aan werklooze arbeiders, door de Kroon vernietigd bij besluit van den 25en Augustus j 1. tegen 1 September, te SPRANG, Oosteinde No. 160. Te bevragen bij A. VERSCHU REN, Vaarenstraat No. 41. Eind hoven. 31229 MADE. De moord te Vollcel. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch uit spraak doende in hooger beroep veroordeel de Jos. ran der Hammen, 36 jaar, koopman te Uden tot 4 jaar gevangenisstraf terzake dat hij op 18 April 1923 te Volkel Willem Nooijeu zoodaing met een mes door steken en snijden aan den hals heeft verwond dat hij onmiddellijk overleed. Oorzaak tot het misdrijf was eenig mee- ningsverschil over het rullen van een rij wiel. De rechtbank had beklaagde veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Zedenmisdrijf. C. A. Wirke, 21 jaar, werkman te Eind hoven werd door het gerechtshof te 's-Her- togenbosch in hooger beroep veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens zedenmis drijf gepleegd onder geweld en bedreiging. Dood door schuld. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch stond in hooger beroep terecht: Anna Nijs- ten, huisvrouw van Fr. Colson, caféhoud ster te Maastricht, beklaagd ter zake, dat zij op 4 Februari 1923 te Maastricht Hen- drikus Dirix, oud 48 jaren, hoogst onvoor zichtig en roekeloos in tijdsverloop van an derhalf uur 7 deciliter jenever, welke ge deeltelijk vermengd was met peper, heeft toegediend, tengevolge waarvan deze door alcoholvergiftiging is overleden. Beklaagde werd door de rechtbank te Maastricht vrijgesproken. Beklaagde ontkende voor het gerechts hof alle schuld. Het slachtoffer was een straatype waar ze bang van was. Hij was niet dronken toen hij daar kwam. Hij kreeg drank van eenige chauffeurs. Ze vroegen ook om peper, doch beklaagde wist niet waarvoor. Dirix wilde zelf peper hebben en toen beklaagde het busje op het buffet zet te heeft hij het genomen en van den inhoud in zijn glas geschud. De president Mr. Phaff merkte aan be klaagde op, dat het een ernstig misdrijf was. De man is gestorven, 't Is toch een men- schenleven. Beklaagde antwoordde: „Ik heb gehoord dat hij wel ooit driemaal meer jenever dronk en daar is hp toch ook niet van gestorven, waarom dan van zoo'n kleinig heid". „Zoo'n kleinigheid't Is waarlijk niet zoo'n kleinigheid", aldus de president. De rechtbank te Maastricht stelde zich op het standpunt dat de daad laakbaar is, doch de drank werd Dirix verschaft op be stelling. Hij zelf had de gevolgen zijner daad moeten voorzien. De Adv. gen. aan het gerechtshof voerde aan, dat beklaagde langzamerhand dronken werd. Voor het toedienen der eerste glazen is beklaagde niet aansprakelijk, voor de rest welde laatste loodjes wegen het zwaarst. Beklaagde Is schuldig. Wegens dood door schuld luidde de eisch 3 maan den hechtenis. De verdediger betoogde op juridische gronden dat beklaagde niet strafbaar is. Hij wees er voorts op dat beklaagde al leen was en bevreesd voor den beruchten man gegeven heeft wat er gevraagd werd. De chauffeurs die zich er mee vermaakten en hem drank gaven zpn eerder schuldig dan beklaagde. Hoezeer pleiter de daad ook laakt, het staat absoluut niet vast dat Di rix verkeerde in kennelijken staat van dronkenschap. PI. vraagt ten slotte vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 10 Sept. a.s.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6