Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J VEMEN SPEL Aannemer. EERSTE BLAD:" Gemeenteraad. FEUILLETOfl Waalwijk. „NOO&D-BRABAND" N UMMER 75. ZATERDAO 8 SEPTEMBER 1923. Me JAARGANG, Vijkmans dv en Johanna Gerardus :v Gerardus sabeth van erwijnen zv Lamberdina Antonia Leonardus Klijberg .oon zv Jo. i en Wilhel-' Lambertus odorus Hui-; ilina Maria de Groot, van Hoorn, ornella van an Nicolaas ren. Wilhelmus v Wilhelmina ie te Waal- vonende te lus Bosman Maria van c Corne- i Bokhoven sabeth van Waalwijk 'onende te :r wonende ntonie van Petro- 's-Bosch ^habot van is Antonius melius An- nbosch ien Houdt l Kampen Spierings Roon van iran Deelen Vught van den loanna van Wilhelmus ;n gezin 3 gh (Enge- Leur naar Theodorus Waspik Eindhoven naar Ros- ia Snijders Adrianus i.) Dina ir's Bosch :n gezin 3 Helena tterdam ikker naar :ns en ge- Fran- n der Lee s Antonius Jacoba Bosch. en ukwerk n Irukkerij SJnsAva: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefooa Na. S8< T«Iegre-Adre«ECHO. 2)it nummer bestaat uit ^wee Bladen Geertruidenberg. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Geertruidenberg. Om 10.30 opent de waarnemende voorzitter de heer Scherpóeze verga dering. Aanwezig alle leden. Voorzitter. Alvorens over te gaan tot behandeling der agenda wil ik de heeren mededeelen, dat ik tijdelijk benoemd ben als burgemeester, welke functie ik zoo goed mogelijk zal trachten te vervullen. Punt I der agendaBeeëdiging nieuwe raadsleden. Alle leden leggen op de gebruikelijke wijze den vereischten eed af. Punt IIKiezen 2 wethouders. Bij de eerste stemming behalen de heeren Segeren 1. Sassen 3, Smolders 2, Timmermans 1 stem. De tweede stemming heeft hetzelfde resultaat, zoodat de derde maal er een herstemming komt tusschen de Heeren Smolders en Sassen. De heer Smolders behaalde nu 4 en de heer Sassen 3 stemmen, zoodat de heer Smolders gekozen is als wethouder. Voorzitter. Mijnheer Smolders neemt U deze benoeming aan? Smolders. Wegens mijn hoogen leef tijd en gezien de moeilijkheden, welke aan 't wedhouderschap zijn verbonden, zou ik het feitelijk niet kunnen aan nemen Voorzitter. U kunt er nog even over denken. Smolders. Hoeveel lijd is daarvoor Voorzitter. U moet binnen 24 uur beslissen. Smolders Goed, dan zal ik er nog eens over denken. Voorzitter. We gaan over tot 't kiezen van den anderen (tweeden) wethouder. Uitslag Tak 4, Segeren 1, Timmer mans 1, Jansen 1 stem, zoodat de heer Tak is gekozen. Voorzitter. Mijnheer Tak neemt U de benoeming aan Tak. Ja, Mijnheer de Voorzitter. Timmermans. Mijnheer de Voorzitter hoe zit het nu met dien kabel die gelegd zou worden naar N.V. Vaten- fabriek, Pakhuis van den Boerenbond en Tegelfabriek van P. Kommers? Ik zou U willen voorstellen in deze ver gadering die zaak af te handelen. Voorzitter. In principe hadden we besloten den kabel te zullen leggen. De kabel kan eventueel vlug worden geleverd. Ik vind we moeten die be drijven steunen en zou daarom willen voorstellen nu definitief te besluiten den kabel te leggen. Tak. Ik zou nog graag weten hoe de kosten worden bestreden Wanneer de middelen er zijn ben ik er ook voor den kabel te leggen. Voorzitter. Wij hebben geinformeerd en er is gebleken dat die kosten door 't electrisch bedrijf kunnen worden gedekt. (Hierna wordt met aigemeene stemmen besioten tot 't leggen van genoemden kabel over te gaan.) Timmermans. Ik zou de uitvoering in handen willen stellen van B. enW. Jansen. Een en ander zou ik in eigen beheer door de gemeente laten uit voeren, 't zal anders nadeelig zijn voor ons G. E. B. Timmermans. In onze vorige verga dering hebben we een adres, hetwelk was ingekomen van de verschillende vergunninghouders besproken en werd de beslissing over dit adres verdaagd tot de volgende vergadering. Ook die kabelgeschiedenis zou toen in deze vergadering worden behandeld, hetgeen dan ook gebeurd is. We kunnen nu meteen 't oordeel van den nieuwen raad eens hooren Voorzitter. Het spijt mij dat U over dit punt nog eens terugkomt. Mijn zoon was 8 dagen in Den Haag, daar was ook een tapverbod en dat heeft goed gewerkt. Óver het algemeen is iemand, die te veel jenever gedronken heeft, zeer lastig. Daarbij komt nog, dat bedoeld adres van vergunninghou ders is geteekend door personen, die mij persoonlijk verklaard hebben liever een tapverbod te zien. Deze personen zijn dus overgehaald om hun hand- teekening te zetten. Ik zou graag zien dat er wel een tapverbod kwam. Timmermans. Wat dat laatste betreft van overhalen, daar staan wij als Raad natuurlijk heelemaal buiten, ik zou graag zien, dat genoemd adres in deze vergadering werd behandeld Laat ons nu niet kijken naar Den Haag, maar laat ons in de buurt blijven. Nemen we als voorbeeld Tilburg. Tijdens de kermis was daar een tapverbod, doch bij de laatst gehouden Jubileumfeesten was geen tapverbod. Onze broeders achten hier in 't Zuiden geen tapver bod noodig. 't Is toch alom bekend, dat de Bergenaren altijd op een dege lijke en fatsoenlijke manier feest kunnen vieren Ik hoop dat mijn voorstel zal worden gesteund en in rondvraag ge bracht zal worden. Voorzitter. Ik vind jammer dat het tapverbod zou weggaan, maar ik zal uw voorstel in rondvraag brengen. 34) [DOOR ERVARING STERK- SPECIAAL ADRES VOOR Qranietwerken, Terrazzovloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Allies met volle garantie. 30371 Voor tapverbod stemmen de heeren Allard, Segeren. Tegen de heeren Tak, Sassen, Jansen, Timmermans en Smolders, zoodat in voeren van tapverbod met 5—2 stem men wordt verworpen. Voorzitter. Nu 't tapverbod niet doorgaat, hoop ik dat alle ingezetenen zich behoorlijk en netjes zullen gedra gen en dat geen wanklanken zullen worden vernomen. Nadat door den heer Jansen nog is aangedrongen om met de uitvoering van het genomen besluit spoed te maken bij Ged. Staten, sluit de Voor zitter om ongeveer 12 uur deze ver gadering. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Langstraatsrhf Courant Dit Mud raracMjxt WOENSDAG EN ZATEBDAQ. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.28. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden «tokken, geiden «na., franco te «enden aan den Uitgever. Prijs der Adverteatiim 20 eent per regel; minimum 1.50, Reclames 40 cent per regel. Bg contract flink rabat. Advertenti8n moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 mar la ons keilt «ilc. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Duitscli dooi' H. Fr. „Sir Henry was geen goed gentleman. Drie dagen voor dat de tijger hem ver scheurde, keek Surrah in sir Henry's beurs en nam er eenige armzalige goudstukken uiten Surrali keek ook in de koffer van den kapitein en nam daaruit eenige brieven en een naald met brillanten. Plotseling kwam sir Henry en ziet alles; zijne oogen bliksemen, bij pakt Surrali bij den nek en werpt liem de deur uit. Surrali haat sir Henry ja, bij haat hem De anders tamelijk flegmatieke overste verschrok van den wilden blik, die plotse ling uit de oogen van zijn dienaar schoot, en thans eerst scheen hij inzicht te krijgen in diens waar karakter. „Bi, zijt gij een zoo volslagen duivel, Sur rali", riep de overste uit. „Gij zijt een gal genaas, een duivel! Als gij sir Henry zoo haattet, waarom zijt gij dan langer in zijn dienst gebleven en hebt hem zelfs op zijn laatsten rit vergezeld?" De Hindoe lachte sluw en boosaardig. „O," zeide hij zacht, „Surrah vroeg ver giffenis en zeide niet beter te weten als 't hoorde zoo. Sir Henry lachte treurig, zeide dat hij in overijling had gehandeld en hij schonk mij vergiffenis. Surrah zeide dat hij sir Henry lief had. Dien nacht zond Surrah een bode naar het gebergte." Plotseling hield hij op, als hadde hij zich eenigszins verraden. „Zoo, en met welk doel deedt gij dit, spitsboef „Naar Surrah's lieden, vele mijlen van hier, om te laten zeggen dat Surrah niet naar huis kwam," verklaarde de Htidoe voorzichtig. ,,'t Is ook hetzelfde waarom Surrah den bode zond. Surrah blijft nog drie dagen hij Sahib sir Henry en ziet hem sterven. Se dert dien tijd is Surrah bij Sahib overste." „Ik hoop dat gij ook mij niet haat," zeide de overste huiverend. Ik veronderstel dat uw haat even doodelijk is als die eener slang. Als men den tijger niet gevonden had zon ik kunnen gelooven maar het is be lachelijk! Maar toch Surrah, zeg, wist gij dat er dien morgen een tijger in het bosch zoude zijn?" „Surrah heeft er niets van geweten," ant woordde de Hindoe. Surrah is een goed mensch. Hij heeft vijanden zij sterven toevallig. Dat is alles. Surrah heeft geen tijger afgezonden. Surrah is geen vriend van tijgers. Wil Snhib nog sorbet heb ben?" „Neen, niet meer; ge kunt gaan, Surrah." De Hindoe gleed zonder gedruiseh om den hoek der veranda. „Ik geloof dat ik den kerel zal moeten wegzenden," mompelde de overste onrustig, „zijn gelaat en hetgeen hij zegt bezorgen mij een heel onbehagelijk gevoel. Ik zal er voor oppassen hem te beleedigen, want an ders doet hü soms binnenkort vergif in mijn sorbet. Wat fonkelden zijn oogen, toen hij zeide sir Henry te haten. Er lag bloeddor stigheid in zijn blik. Bene rilling voer mij door de leden. Als men niet zoo bepaald wist dat sir Henry door den tijger ver scheurd werd, en als dr. Cooper en ik niet de versche sporen van den strijd gezien had den en de tijger daarna niet gedood was, zou ik gelooven, neen was ik zeker een angstige uitdrukking kwam op zijn ge laat en hij voleindigde den volzin met een zucht. „Zonderling." zeide hij vervolgens, aan zijne geheimste gedachten uitdrukking ge vend „mijne vrouw heeft Surrah nooit mo gen lijden, ofschoon ik geen onderscheid kon vinden tusschen hem en de andere leden van zijn stam. Zij beweerde steeds dat hij valsch en wreed is. Ik zal hem wegzenden en zeggen dat ik het om harentwille gedaan heb. Maar de waarheid is dat niet meer ge rust durf slapen, sedert ik hem doorzien heb. Neen hij moet weg Toen dit besluit genomen was sloeg hij zijne oogen op en keek van onder zijne koele veranda den weg opeensklaps zag hij daar MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN l^ryWA A LW U K. een ruiter, die in gestrekten galop op de bungalow aanrende. „Misschien is liet wel dr. Cooper, dien ik verzocht eene maand hij mij te komen door brengen," dacht de overste flegmatiek. „Maar de dokter is te slim om zoo te ren nen. 't Is ofwel een bode uit het hoofdkwar tier met een boodschap voor mij, of een krankzinnige Hindoe. In alle geval loopt die man gevaar een zonnesteek of een be roerte op te loopen door zoo te rijden, Doeli dat raakt mij niet. Ik zal liever mijn sor- bejj.uitdrinken, eer misschien een order, om op mijn post terug te keeren, mijn eetlust bederft. Langzaam gebruikte hij zijn sorbet en keek niet eens meer naar den ruiter, die steeds nader kwam, en die zijn paard, dat reeds de duidelijkste sporen van vermoeid heid verried, met spoor en zweep aanzette om zij ue laatste krachten tot groot er snel heid te gebruiken, terwijl de ruiter zelf van tijd tot tijd omkeek, als duchtte hij vervol gers achter zich. De overste keek eerst op, toen de ruiter voor de bungalow ophield van het paard sprong en dit aan een paal vastbond. Daarna trad de vreemde langzaam met wankelende schreden op de veranda toe, en toen eerst zette de overste zijn glas weg en keek hem aan. De eerste oogslag ging weldra over in 'n wild ontzet staren. Langzaam trad de vreemde onder de schaduw der veranda, en bleef sidderend en met gejaagde gelaatstrekken staan. Hij zag er moede en afgetobd uit en zijn oogen waren smeekend op den bewoner der bungalow gevestigd. Met eene bijna werktuigelijke beweging stond de overste langzaam op en ging met een sneeuwwit gelaat, wijd geopende oogen en bevende lippen den vreemde te g'emoet. „Kent gij mij dan niet, overstevroeg de vreemde op matten toon?" „Barmhartige hemelriep de overste geheel verbleekende. ,,'t Is geen geest: Ik droom nietde dooden keeren tot het leven terugHet is het is sir Henry Roke- by J. den Tenlinéde Leijer. HEUSDEN. Openbare Raadsvergadering van 4 Sept. 11 uur vm. De Voorzitter en alle leden war*.o aanwezig, uitgenomen het eleuwgekozen lid Ant. Cox, zotsder kennisgeving. De agenda werd uit noodzaak met eenige afwijking in de volgorde ver werkt. lo. De nieuwgekozen leden werden op de gebruikelijke wijze beëedlgd en geïnstalleerd. 2o. Na voorlezing weiden de notu len der vorige bijeenkomst ongewijzigd goedgekeurd. 3o. Verkiezing Wethouders. De stem ming over de vacature G. van Ever- dingen (Ned. Herv.) was als volgt Vaa Everdingen 3, de Haan (NH.) 1 Hoofdstuk XXII. VAN DBN DOOD OPGESTAAN. De vreemdeling, die onder de veranda stond der bungalow van overste Krigger, was lang en mager, met een afgemat ge zicht, waarin groot leed diepe voren ge groefd had. De vermoeide oogen waren diep in hare kassen teruggezonken en met blauwe krin gen omgeven. Zijn haar was grijs, even als zijn lange, stoppelige, verwilderde baard. Zijn gelaat was doodsbleek en buitengewoon door verdriet verouderd. Zijne kleederen hingen in wijde plooien om zijn vermagerd lichaam. Had overste Krigger gelijk? Kon dit uit geteerde ellendige mensch sir Henry Roke- by zijn, een der rijkste baronets van Enge land, dien men als slachtoffer van een tij ger dood waande? 't Scheen ongelooflijk onmogelijk En toch, toen de zware oogleden zich goed openden en een volle blik den overste trof, was het sir Henry's ziel die hem daaruit tegenblikte. Het waren die heldere blauwe oogen, die de overste wel kende, die oogen die zoo streng en toeh zoo teeder konden k(jken, waaruit de groote edele ziel eu het fiere karakter spraken, die den baronet eigen waren." .Ta, de vreemde was sir Henry Rokeby in levende lijve. „Gij herkent mij dus, overste," zeide hij, „Ik ben dan niet, zoo als ik vreesde, tot on kennelijkheid toe veranderd?" Hij reikte hem de hand. De overste greep haar en drukte ze, schier buiten zich zelve van verbazing. „Ik hield u voor dood, sir Henry," sta melde hij. „Wij allen gelooven dit Coo per en de anderen ook. Wij meenden dat een tijger u verschenrd had. Ik ik wist niet wat ik moest denken:" sir Henry liet de hand van den overste los en viel op de bamboes sofa, waarop hij geheel afgemat neerzonk. „Hij is niet dood maar stervend, mom pelde de overste. O hemel wat moet Ik doen?" Hij klapte in de handen, op hetzelfde oogenblik verscheen, Surrah." „Breng brandewijn, sorbet, al wat ge eo Uül (N tl.) 1 sicm, iorwi]i 1 srem blanco was uugebrachr. Na dankbe tuiging door den gekozene, die de be noeming aannam werd hij door den Voorzitter hartelijk geluk gewenscht. Hierna kwam de vacature De Jongh (R.K aan de beurt, Wegen9 ouderdom stelde de heer De Jongh, die al meer dan 40 jaren als lid en meer dan de be If c van dien tijd al» Wethouder zit ting heeft, zich niet meer beschikbaar. De Voorzitter bracht den wensch des heeren De Jongh respecteerend, hulde aan diens verdlens>en, daarbij zijn leedwezen uitend, hem in het col lege van B. en W, te moeten' missen. De uitslag der stemming was, d»t gekozen werd Hub. Verhoeven (R K) met 3 stemmen, terwijl de Mol (R. K 2 stemmen bekwamde zesde stem was wederom blanco. De heer Verhoeven dank brengend aan wie hem stemden, aanvaardde zijn benoeming, waarop de Voorzitter deed hooren, dat hij hoopte met den nieuw- benoemden even prettig te mogen sa menwerken ais met den scheidenden. 4o. Voorloopige vaststelling der Ge- meentebegrooting 1922. Namens de commissie bracht L. de Mol verslag uit en adviseerde daar op- of aanmerkingen overbodig waren tot goedkeuring, wat dan ook geschiedde. Gebleken was, dat de dienst 1922 een voordeellg saldo opleverde vaa f 5357 90. De Voorzitter merkte op, dat voor wilt," riep de oevrste, op zijn gast wijzend. Hij ligt in onmacht, Surrah." Sir Henry hief uitgeput het hoofd op en keek den Hindoe aan. Deze blik scheen hem nieuwe kracht te geven. Hij sprong op en bliksemstralen scho ten uit zijne blauwe oogen, terwijl hij met zijn lange magere vingers op den inboorling wij zend riep: „VerraderNeem hem gevangen, majoor ik klaag hem aan." Een oogenblik stond de Hindoe beweging loos; maar toen de laatste woorden hem in het oor klonken wierp hij den baronet een blik van dnivelachtigen haat toevervol gens keerde hij zicli snel om en vluchtte zoo snel hij kon uit de bungalow en verdween in het bosch. De overste begon de waarheid eenigszins te gissen. In een oogwenk had hij al zijn bedienden bijeengeroepen en den vluchteling nagezonden. Door het leven opgeschrikt kwam mrs. Krigger in het portaal. Haar echtgenoot ijlde haar te gemoet en onderrichtte haar van het voorgevallene en zij haastte zich om versterkende middelen voor den teruggekeerden baronet te laten gereed maken. Middelerwijl was sir I-Ienry weder op de sofa neergezonken. De overste naderde hem en sprak „Gij ziet er afgemat uit, sir Ilerny; ik zal u naar mijne kamer brengen, waar gij het u gemakkelijk kunt maken. Mijne lie den zullen den schurk vangen, vrees niets. Kom met mij mede." De baronet stond op, en greep den arm van den overste, die hem in de kamer voer de, vroeger door zijn zoon George Rokeby bewoond, 't Was een eenvoudig gemeubi leerd vertrek, waarin thans een weldadige kalmte heerschte. Aan de eene zijde der kamer bevonden zich kleine afgesloten ruimten, iugeridht, de eene voor hadkamer, de andere voor kleerkast. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1