Nieuws uit fieusden. Nieuws uit Kaatsheuvel Provinciaal Nieuws n-toch-verleidelijke kluiven laat zien. itter kwalijk neemt men het de Temps aar die schrijft: .Ook Stresemann unnen wij weer niet vertrouwen n uittentreure wordt gepleit, dat een ypothecaire belasting op het Duitsche ezit een volkomen waarborg biedt oor het opnemen van een leening, Duitschlands binnenlandsche toe- tanden schreeuwen letterlijk om een poedige bevrijding utt de benarden oer-greepin Baden zijn ernstige nlusten uitgebroken, welken voorloo- ig weer de kop zijn ingedrukt. Te ros Geran (Hessen) hebben de werk- ioozen het districtsgebouw bezet, en te Russelsheim trachten zij de firma Opel te dwingen noodgeldpapier voor hen te drukken. Angst overal. Opwek kende regeerinsberichten, dat te Berlijn zoo'n succes behaald Is met de razzia op vreemdelingen, in het bezit van buitenlandsche geldswaarden, nemen de huivering voor wat er in Zuid- Duitschland gebeurt, allerminst weg. Bovendienwat zijn het nu nog voor bedragen, die men te Berlijn heeft ingepikt?, bij elkaar was het nog maar 535.519 millioen papieren mark, dus 1 dubbeltje per 100 inwoners van Duitschland. De Franschen, die ook verstand hebben van inbeslagnemen, zijn de Duitschers ettelijke nullen voor, gis teren te Bonn alleen reeds 13 milliard papiermark Volgens overeenstemmende be- ichten uit Londen en Parijs, is na e bijeenkomst tnsschen Poincaré en aldwin een ontspanning ingetreden, oincaré zou bereid zijn met Duitsch land te onderhandelen, zoodra de Duitsche regeering alle verordeningen 'nzake het lijdelijk verzet heeft inge trokken. In Bulgarije zouden de boeren en communisten samen een revolutie verwekt hebben. De staat van beleg zou in Sofia afgekondigd zijn. Chineesche benden hebben aan vallen op Japansche en Engelsche schepen gedaan. - De onlusten in Zuid Duitschland nemen een steeds ernstiger karakter aan. Waalwijk, 21 September 1923 Onze redactie ontving de navol- ende brieven van de Koninklijke amilie 's Gravenhage, 18 September 1923. .Hare Majesteit de Koningin droeg mij op de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen te Waalwijk den dank van Hare Majesteit over te brengen voor de aanbieding van een exemplaar van het |ubileum—album van „De Echo van het Zuiden." De Particulier Secretaris van H.M. de Koningin VAN GEEN. _o 's Gravenhage, 15 September 1923. „Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin Moeder heb ik "e eer Hoogstderzelver dank te betuigen an de Redactie van „De Echo van et Zuiden" voor de aanbieding van et Jubileum-Album, ter gelegenheid van het 25-jarig Regeerings-Jubileum van H. M. de Koningin.'' De Secretaris, van H. M. de Koningin-Moeder P. WITSEN ELIAS. o— 's Gravenhage, 20 September 1923. „Ingevolge de bevelen van Zijne Konklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, heb ik de eer de Redactie van de Waalwijksche en Langstraatsche Cou- ant „De Echo van het Zuiden" Hoogst- eszelfs dank te betuigen voor het bij aar schrijven van 13 September j.l. angeboden exemplaar van het Jubi- eum-Album, welk Album zeer gaarne oor Zijne Koninklijke Hoogheid is anvaard." De Adjudant en Secretaris van Z. K. H. den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklen burg, VAN MÜHLEN. Naar wij vernemen zal de N. V. Chroomlederfabriek yjh. H. H. Jansen alhier, voorloopig worden stopgezet. Gisterenavond kwamen eenige hondenliefhebbers in Hótel Gerris bij een om te bespreken de oprichting eener Kynologen-vereeniging. De heer W. Eibers zette het doel dezer bijeen komst uiteen en men was algemeen van gevoelen dat de eventueele oprichting eener dergelijke vereeniging zeer veel kon bijdragen tot de bevordering der hondensport in de goede richting; Besloten werd in princiep tot stichting eener Kynologenvereeniging. Waalwijk en Omgeving." De aanwezige heeren uilen een voorloopig comité vormen at statuten en reglement zalontwerpen. aarna wordt eene nieuwe verga- ering gehouden, waartoe uitgebreide itnoodiging zal geschieden, om dan e komen tot definitieve oprichting 'er vereeniging, keuze van bestuur nz. enz Het voorloopig comité bestaat uit e heeren: Willem Eibers, Jac. Eijckens, P. J. Letschert, Jan Tielen, Jud. Tim mermans, Gerard Verwiel. --De Waalwijksche Biljartclub alhier zal op Maandag 1 October in hun clublokaal van het Hotel Verwiel een match spelen tegen het sterke zestal van de Tilburgsche Biljartclub, Naar wij vernemen hebben zich tot op heden reeds een zeer groot aantal leerlingen aangemeld voor de teekenschool. In geen jaren is dit aantal, dat zich zoo vroeg heeft aangegeven, zoo groot geweest. Augustus heeft weer bewezen dat het „Schoenenwetje" iets beteekent of eker beteekenen zal voor de schoen industrie. Er kan hoop-zijn voor de toekomst, zeker als het wetje wordt verlengd. Wij laten hier volgen de cijfers van Juli en Augustus 1921, '22 en '23 en die zeggen toch wel iets. Juli Aug. 1921 f 772 000 f691.000 1922 f1 139.000 f902.000 1923 f 172.000 f219.000 Al is in Aug. het bedrag iets hooger dan in Juli van dit jaar, het aantal K.G. is van 56.000 gedaald tot 41.000 en 't aantal paren is 3000 minder. Het zit in hoofdzaak in hooge prijzen in Duitschland en meer aanvoer uit Zwitserland. Algemeene Vergadering der R.K. Werkliedenvereniging op Maandag 24 September 1923, des avonds half acht precies in de Groote Zaal. Agenda 1. Opening. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Bestuursverkiezing. (Vacature J. van der Geld. Candidaten zijn P. van Brunschot en P. J. Danckaert. (Dubbeltal door den Bestuursraad gesteld.) 4. Verkiezing van een Voorzitter uit het voltallig Bestuur. 5. Bespreking jaarfeest. 6. Mededeelingen. 7. Rondvraag en sluiting. De heer Frankefort uit Tilburg, leeraar bouwkundig teekenen aan de gemeentelijke teekenschool alhier heeft als zoodanig ontslag aangevraagd. Een oproeping voor een nieuwen leeraar is reeds geschied. De visscher Sch., had dezer dagen het geluk in de Maas met de hengel een snoek te vangen van on geveer 10 pond. Een mooi buitenkansje. Vanaf de inwerkingtreding 15 Juli tot op heden heeft de veror dening op de Vleeschkeuring in onze gemeente het niet onaardige bedrag van f 1744 opgebracht. Bij een dergelijke opbrengst zijn heel wat beestjes geslacht Op een verzoek der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat aan de Directie der Neder- landsche Spoorwegen te Utrecht om .weder-invoering van het buurtverkeer op de lijn 's Hertogenbosch-Lage- Zwaluwe heeft de Kamer bericht ont vangen, dat de resultaten van de proef, welke de Directie met de wederinvoering van het tarief voor buurtverkeer op enkele lijnen heeft genomen, van dien aard zijn, dat aan uitbreiding van den maatregel voor loopig niet kan gedacht worden. DRUNEN. Agenda der op Vrijdag 21 dezer gehouden raadsvergadering: a. Ingekomen stukken. b. Adres P. van Delft en J. F. Aarts verzoekende wijziging rooilijn, met voorstel van B. en W. c. Adres der feestcommissie om subsidie voor het jubileumfeest van H, M. de Koningin. d. Adres van htt bestuur der Bijz. Meisjesschool verzoekende beschikbaar stelling van gelden tot aankoop van schoolbanken ingevolge art. 72 der L. O wet, met voorstel van B. en W. e. Aangehouden adres van H. de Krieger verzoekende verkoop gemeente grond. f. Wijziging der verordening tot heffing van schoolgeld. g. Aanbieding gemeentebegrooting. h. Benoeming van een onderwijzer. De Rijkskeuring van dekhengsten zal voor deze gemeente plaats hebben te Waalwijk op 17 October a.s. en op 18 October te 's Bosch. Heusden, 20 Sept. 1923. De Debatlng-club St. Catharina Is voornemens te vergaderen einde dezer maand. Als spreker is aange kondigd het lid Ant. van Delft. Na een kleine halve eeuw zitting te hebben gehad in 't College van Regenten der Godshuizen, trad deze week wegens hoogen leeftijd af de heer Chr. de Jongh. Hoewel hij door de verdeeling der werkzaamheden bet meest met de armen in directe aan raking kwam en zoo aan veel ondank baarheid en onheusche bejegeningen blootstond, heeft hi] zich des ondanks steeds met onverflauwde toewijding van zijn taak gekweten. Buitengewoon zijn daarom zijn verdiensten als regent en moeilijk zal 't zijn iemand te vinden die op even waardige wijze dezelfde functie zal kunnen vetvullen. Tegen 1 Nov. is de heer Adr. Verhoeven benoemd tot onderwijzer te Den Dungen. Donderdagmorgen kwart voor acht vertrok de processie van voet gangers naar Bokhoven. Zoo weinig talrijk slechts drie volwassenen en een dertigtal schoolkinderen merkten wc op zagen we den stoet nooit te voren. De voornaamste factor hier van zal wel zijn het slechte weer, terwijl sommigen tegenwoordig per fiets of ander rijgelegenheld B. bereiken en zich daar pas aansluiten. De officieele Feestgids der groote openbare feesten ter viering van het 25-jarig Regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina op Zaterdag 22, Zondag 23 en Maandag 24 September is thans verschenen en doet het ijverige bestuur met zijn on- vermoeiden Voorzitter alle eer aan. Zoowel de samenstelling als de uit voering van het boekje valt in ieder opzicht te roemen. Nadat eerst de vermelding heeft plaats gehad van de samenstelling van de verschillende commissiën wordt in een duidelijk overzicht uiteengezet de volgorde van de op die dagen plaats hebbende feestelijkheden. Hedenavond 7 uur wordt het feest geopend met een Etalage-wedstrijd. Het aantal deelnemers van Groep A. (consumptie-artikelen) bedraagt 16 en dat voor Groep B. (andere artikelen) 12. Zonder uitzondering hebben alle deelnemers hun beste beentje voor gezet, zoodat de jury, de heeren J. Tuerlings, M. van Nieuwstadt, W. Swagemakers, Jos. de Lange en A. de Bruin een zeer moeilijke taak heeft. Morgen, Zaterdag, de groote feestdag, wordt geopend met een reveille. Om 7 uur des morgens zullen vrijwilligers der beide harmoniën in alle straten de reveille blazen. Als allen dan gereed zullen zijn voor de feestviering, zal om half tien een groote kinder-aubade plaats hebben. Onder leiding van den heer P. Bisse- link zullen 1200 kinderen, met mede werking van de harmonie Apollo voor het Raadhuis eenige liederen ten ge- hoore brenge. Namens alle school gaande kinderen zal door mej. Josina Borsten een plaquette aan den Burge meester worden aangeboden die daarop een toespraak zal houden Na deze aubade zal een groote kinder-optocht worden gehouden die gezien zal mogen worden Men zai versteld staan wat door die jonge handen is tot stand gebracht. Wij zagen reeds mooie versierde fietsen, kinder-, poppen- en bokkenwagens, die veel belangstelling zullen trekken. Terwijl de stoet door de gemeente trekt, heeft om elf uur de officieele ontvangst van het Hoofd-Comité ten Raadhuize plaats. Om half een daarna heeft de samen stelling plaats van den Grooten Histori- schen en Allegorischen Optocht Deze stoet beloofd alles wat op dit gebied is te zien geweest, te zullen overtreffen. Niet minder dan 51 wagens of groepen zullen aan den stoet deelnemen. Het bestuur roept de welwillende medewerking van het publiek in om niet mede te loopen. Wij willen hier tevens bijvoegen dat ook een dringend beroep wordt gedaan om tijdens de concerten zooveel mogelijk de stilte rond de kiosk te bewaren. Om half zeven zal op de prachtig versierde en verlichte kiosk onder leiding van den heer L van Cromvoirt, een koor van pl m. 80 zangers eenige mooie liederen ten gehoore brengen. Een uur daarna komt Euphonia met een pracht-programma en om 9 uur geeft Apollo een groot Concert en voert dan behalve een drietal uitgele zen nummers het groote werk Episode Militaire (Herinnering aan den Slag van Waterloo met geweervuur en tableaux, van M. J. H. Kessels) uit voeren. Voegt men bij dit alles de feeërieke verlichting in illuminatie van de Markt en aangrenzende straten, de prachtige straat- en gevelversieringen, dan be hoeft het geen twijfel of duizenden en duizenden zullen van de omliggende gemeenten komen om mede te genieten en te bewonderen wat hier door man nen als Teurlings, Mr. J. van Besouw, M van Nieuwstadt, W. Swagemakers, Jos. de Lange, A. C. Vloemans, J. Lombarts, W. Damen en A de Bruin, ge steund door de ijverige buurtcommissies in korten tijd is tot stand gebracht. Laten we hopen dat het weer mede wil werken opdat ze genoegdoening van hun werk zullen hebben. Zondagmiddag om 12 uur worden de feestelijkheden geopend met een Matinée te geven door Euphonia. Om 3 uur zal een groote politie honden demonstratie worden gegeven door de eerste Loonopzandsche Politie hondenclub op het terrein aan den Horst bij Jan van Berkel. Om vijf uur daarna wordt een groote gecostumeerde voetbalwedstrijd op het terrein achter het Raadhuis gehouden. En least not least geeft de R. K. Gymnastiekvereeniging K G.V. om half zes op het Marktterrein een groote gymnastiekuitvoering. 's Avonds worden door beide har moniën alsook door het zangkoor weer groote concerten gegeven. Men ziet dus dat er volop te ge nieten zal zijn. Ook Maandag zal nog gefeest worden. Voor alle scholen hebben kinder feesten plaats en tractatie. De vermakelijkheden zullen dien dag in hoofdzaak te Berkdijk plaats hebben. Om half zeven zal door de harmonie St. Jan boven in den teren de reveille worden geblazen, terwijl om zeven uur een plechtige zingende H. Mis zal worden opgedragen. Om negen uur beginnen de volks spelen op het feestterrein bij het café van den heer Th. van Boxtel in de Kruisstraat. Dat daar gelachen zal wordenWe noemen slechts eenige nummers van het uitgebreide programma. Wedloop van vrouwen boven de 30 jaar. Varkens vangen door getrouwde vrouwen. Wed loop met hindernissen voor meisjes. Wedloop met kruiwagens voor paren. 's Namiddags 3 uur zuilen kinder spelen worden gehouden en's avonds geeft de harmonie St. Jan onder directie van den heer van Gulik een concert op de mooi versierde kiosk, staande tegenover de kerk. Men ziet uit deze nog slechts vage opsomming dat er gefeest zal worden zooals nog nooit te voren Men is overal nog druk bezig met de straat versiering welke in een woord schit terend zal wezen. Dat iedereen dan tot het welslagen daarvan medewerkt en voorkomt dat eenige wanklank zal worden gehoord. Hoog de naam van Kaatsheuvel Eerste Loon-op-Zandsche Politie hondenclub. Politiehonden-Demonstratie van Oefe ningen aan de practijk van het dage- lijksch leven ontleend, op Zondag 23 September, 3 uur 30 n.m. op het Sportterrein gelegen aan den Horst bij het café van den heer Jan van Berkel te Kaatsheuvel. Programma I. Revieren naar een persoon bij een gefingeerde berooving van een wissellooper. II. Stellen van een vluchtenden in breker, die betrapt is bij zijn werk en waarbij door den inbreker eenige schoten worden gelost. III. Bewaken van een rijwiel. IV. Stellen van een zwijntjes-jager, die op een onbeheerd staand rijwiel wegvlucht. V. Stellen van een strooper. VI. Het zoeken door een hond naar een man. Stelt voor een zakkenroller die met een anderen man op een bank heeft gezeten en daarbij diens porte- monnaie heeft gerold, wat deze pas ontdekt nadat de zakkenroller is ver dwenen, de zakkenroller tracht zich tegenover den hond met een stok te verdedigen. VII. Appéloefeningen Het stellen van een vluchtend per- Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenma kers met daaraan verhonden Rijksproef station en voorlichtingsdienst ten hate der Lederindustrie te Waalwijk. 'De inzending van het Rijksinstituut te Waalwijk, stand 5026 tot en met 5032 is weer onder te verdeelen in 5 afdeelingen. 1. Machinale schoenmakerij. 2. Maatschoenmakerij, wandelcursussen. 3. De prachtige collectie leermiddelen voor de orthopaedische (bondscollecjie) 4. Looierij. 5.. .Rijksproefstation en Voorlichtings dienst ten bate der Leder- en Schoenindu strie. 1. Machinale Schoenmakerij. In deze afdeeling wordt de gang van het onderwijs aangegeven. Men ziet hier den fabricage-gang van een schoen vanaf de copie tot en met den afgewerkten schoen, zoowel inwendig als uitwendig nl.Ont werp copie van de leest; ontwerp grond patroon en gedetailleerd; ontwerp seriën uit de hand en met de gradeermachines gesneden schoenen enz. Vervolgens den gang van den schoen voor een Maokay-afdeetingBinnenzool opslaan holneuzen en contreforts inplakkenover halen opzwikkenaankloppeninballen cambreuren zooigroevenzoolopslaan doornaaiensluiten der groevenglatten kantenschrooienzoolscliurenhakkenzetten hakkenschrooienfijn schurenzwarten uitpoetsen, zoodat de schoen - geheel machi naal gemaakt wordt. De Goodyear werkwijze is hier ook gede monstreerd door het randaannaaien, de ge groefde binnenzool, de beplakte binnenzool, het -besnijden van de zool en de groef openen, verder dezelfde werkwijze als hij een Mackay schoen. Varder treft men hier aan, 't werk van de leerlingenPrachtig geteekende schoe nen, ontwerji grondpatroon; opgteteekende series, fijn uitgevoerde serie, zoowel met de hand als met de machineleesten, gestikte schoenen, schoenen die geheel klaar zijn. Vooral het hier geëxposeerde examenwerk is de moeite waard, evenals de dictaten van de theoretiche lessen, die in stevig gebonden hoeken verzameld zijn, waardoor de leerlin gen de noodige gegevens hij elkaar hebben, zoodat zij daarvan in hun verdere leven ge bruik kunuen maken. 2. Maatschoemnakerij Wandelcursussen. In deze afdeeling kan men zien van hoe groote waarde het i', dat men op de hoogte is van maatschoen werk, zoodat ook men- schen met gevoelige voeten, passende schoe nen kunnen krijgen, waarin zij zonder pijn kunnen loopen. Verder ziet men in deze af deeling een spierbeen, verschillende platen, waaruit de loop der verschillende spieren en hun werking blijken kan. Ook teekenin- gen betreffende het vak- en lijnteekenen zijn hier opgehangen. Hierbij sluit zich aan 3. De Bondscollectic, leermiddelen voor de orthopaedische schoenmakerij. Deze collectie geeft duidelijk te zien, hoe men te werk moet gaan, om mensehen met afwijkende voeten goed te helpen. Voor de meest ongelukkige voeten zijn hier de gips afgietsels, de leesten en de daarbij behoo- rende schoenen tentoongesteld. Blangliebbenden en zeker de vakkundigen zullen met bewondering aan deze collectie zien, hoe men de voorkomende gevallen tot een gelukkige en elegante oplossing brengen kan. 4. Looierij. Deze afdeeling doet zien welke soorten leder er met behulp van de leerlingen in de afgeloopen cursus aan de Rijksschool ge maakt zijn. Men ziet daar zoolleder op de- meest verschillende wijzen gelooid. Verder tuigleder, overleder, zooals vetleder in ver schillende uitvoeringen, rundsbox, boxcalf, paardenchroom, clievreaux, paardenstuit als zoolleder gelooid en ook croutê, bereid als Peau de Suède, vetleder en anderszins, bontwerk. Hoe de verschillende materialen met de leerlingen der school chemisch onderzocht worden is verder te zien in de stand 5032 van het Rijksproefstation en den Voorlich tingsdienst ten bate der Lederindustrie. 5. Rijksproefstation en Voorlichtingsdienst ten hate der Leder- en Schoenindustrie. Geen moeite is er gespaard om de be langhebbenden duidelijk te maken, wat er door bovengenoemd instituut wordt ver richt, van welk nut deze inrichting voor de schoen- en ledernijverheid is en welk voor deel ze hiervoor afwerpt. Deze afdeeling laat zien op welke wijze en waarmee zij de verschillende ingrediën ten, in de leer- en schoenfabricage gebruikt, analyseert, hoe zij aan de weet komt, uit welke bestanddeelen zij bestaanof ze goed dan wel minder bruikbaar voor 't gestelde doel zijnof zij beantwoorden aan de ver- koopsvoorwaarden, of ze waard zijn ge bruikt te worden, enz. enz. Een kleine weerspiegeling, van wat er in een laboratorium noodig is voor de ontle ding en bepaling van verschillende stoffen in onze takken van nijverheid, is er in deze ruime en degelijke inzending te vinden, ter wijl photo's een blik doen werpen in het interieur van de school. Extractie-toestellen voor uitlooging van looimaterialen van leder, een ontlooiingsap- paraat, bij de looistofanalyse gebruikt, areo meters, microscoop, diktemeter, refracto- meter voor vetonderzoek, toestel voor bepa ling der doorlaatbaarheid van water in leder, maatanalyse-apparaten, te veel om op te noemen worden gedemonstreerd.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 11