Prijzen der p ALLE AFDI Rechtzaken. SPORT. Kerknieuws. Marktberichten. brengen wi heden hier HENNV P z^n onze pr^zel ebt U zich voof ©n Qocd hu al Gemengd Nieuws. 155-° Laatste Berichten. Zaterdag 8 Hiemand v soon zonder bijtvrlj pak. Deze persoon blijft staan zoodra de hond bij hem is, waarna de hond hem niet mag bijten. De drankbestrijding houdt Zondag 23 Sept. een bloempjesdag. Hoogst waarschijnlijk komt in de naaste toe komst de rijkssubsidie voorde Sobriëtas doeleinden te vervallen. Met 't oog daarop en vooral tot steun van 't be kende Dr. Ariënsfonds bevelen we dezen bloempjesdag ten zeerste aan. BOSSCHE RECHTBANK. Kermis, dans, drank en doodslag. K. C. v. B., 21 jaar, arbeider te Nuenen, thans gedetineerd, stond terecht terzake dat hij op 8 Juli te Nuenen Antoon van Hirtum zoodanig met een knuppel op 't hoofd heeft geslagen, dat een schedelbreuk ontstond en de dood spoedig intrad. De oorzaak tot het drama was op zichzelf al zeer onbeduidend. Doch 't was kermisdans en drank waren aan het drama voorafgegaan, waarvan de geschiedenis op het volgende neerkomt. Een clubje jongelui bevond zich in de woning van Van Nunen te Nuenen. Het meisje Johanna van Nunen begon de drukte wat te vervelen. Tot een der levenmakers Karei v. B. zeide ze .Als je niet ophoudt dan zet ik je de deur uit". Maar 't was m&r gek scherend. Haar broer de 17-jarige Bernard van Nunen ging op dat woord in en meende dat hij dat buiten zetten beter kon. Min of meer stoeienderwijze hebben ze toen beklaagde naar buiten geduwd. Doch deze werd kwaad en riep: .Ik ga een revolver halen en dan schiet ik jullie allemaal door je ver In de woning stond Toon van Hirtum het dichtst bij het raam, toen beklaagde binnen enkele minuten terug kwam, niet met een revolver, maar met een knoestigen knuppel in de hand. Tot Toon riep hij„Kom jij maar eens buiten 1" Toon ging, maar nam ook een knuppel mee. Beklaagde had zijn knuppel met twee handen vast, zwaaide hem de hoogte in en liet hem met kracht op zijn tegenstander neerkomen. De siag kwam zoo geweldig aan, dat een der getuigen er haast bewusteloos van werd. Ieder meende dat Toon dood neerviel. Haastig werden dokter, pastoor en politie gewaarschuwd. Toen de politieman J. Vermeulen ten tooneele verscheen, leefde Van Hirtum nog. Getuige Vermeulen boog zich over het slachtoffer en rook drank lucht. Hij kreeg echter bewuste ant woorden op alle vragen. Toen kwam de dokter, doch die maakte het héél kort. Hij trok Van Hirtum eens aan de oorlellen, liet hem eenige beweging maken met de armen en gaf daarna te kennen, dat het geval niets beteekende„Laat hem maar eens uitslapen, dan zal 't wel over zijn", was zijn bescheid terwijl hij heenging. Daarna werd een dokter geroepen uit Eindhoven. Deze constateerde schedelbreuk, behandelde Van Hirtum en gebood ijs op diens hoofd te leggen. De mishandelde bezweek spoedig aan den bekomen schedelbreuk. Dokter Mettrop uit 's Bosch had de lijkschouw verricht en werd als ge- tuige-deskundige gehoord. Getuige gaf omstandige verklaringen van de wijze van verwonding, gelijk hij die op het lijk had bevonden, dat mede tengevolge van de geweldige zomerhitte in een vreeselijken toestand was geraakt. De President stelde de vraag of er nog hoop op herstel was geweest, indien de dokter die het eerst geroepen werd, er meer werk van gemaakt had. „'t Is toch een menschenleven", besloot de President. Dokter Mettrop antwoordde, dat de wonde doodelijk was. De dokter had die wonde wel kunnen zien als er maar aan gedacht was geworden. Echter het was toch hoogst onwaar schijnlijk, dat er nog hoop had kunnen zijn. De scheur in den schedel was zoo uitgebreid en daarbij kwam nog de hevige bloedsuitstorting. Achtereenvolgens werden de ver schillende getuigen gehoord. De ver klaringen kwamen niet geheel overeen in het zwaartepunt wie wel eigenlijk zijn knuppel het eerst geheven had Karei of Toon. (De knuppels waren als overtuigende stukken in de rechtzaal aanwezig. De knuppel die zoo noodlottig werkte was een knoestig zwaar musterdhout, de ander was een stuk dennespar.) Trouwens de juistheid was zoo moeilijk vast te stellen want het heele drama voltrok zich in eenige minuten. Johanna van Nunen, 18 jaar ver klaarde dat er geen reden bestond voor beklaagde om Van Hirtum naar buiten te dagen. Zij was wel eens uit geweest met beklaagde en ook wel eens met Toon van Hirtum. Het kon wel zijn, meende zij, dat beklaagde daar kwaad om was. Maar 't beteeken de niets tusschen hen en verkeering' was het niet geweest. Beklaagde beweerde te hebben ge slagen om Toon af te weren. Hij had niet bedoeld hem dood te slaanhij had niets tegen Toon, kende hem zelfs amper en minnenijd zat er óók niet tusschen* Het O.M. ging de feiten na kermis, drank, dans en de bekende gevolgen. Op zulk een misdrijf gepleegd met voorbedachten rade staat een maxi mum straf van 9 jaar. l De Officier neemt echter aan, dat beklaagde niet voornemens was Van Hirtum te dooden. Toch had beklaagde kunnen voorzien dat het met kracht zwaaien èn doen neerploffen van zoo'n knuppel op iemands hoofd ernstige gevolgen moet hebben. Hoe vreeselijk de daad ook is toch vindt de Officier de geniepige Brabantsche messteken veel erger. Iedereen weet te voren, dat hij met een mes ernstige of doode- lijke wonden toebrengt. Beklaagde echter heeft ook zwaar misdaan. De Officier acht hem schuldig aan mishandeling met voorbedachten rade, den dood ten gevolge hebbende en eischte 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. Schipperijn uit Den Bosch voerde aan dat beklaagde niet met voorbedachten rade, doch onder de opwelling van een oogenblik had gehandeld. Alles speelde zich af in 5 minuten. In een uitvoerig pleidooi kwam pleiter tot verzoek om vrij spraak, subs clementie Uitspraak 4 Oct. a s. Zooals reeds medegedeeld, ont vangt morgen W.S.C. op haar terrein hare plaatsgenoote H.E.C. Onnoodig te zeggen dat dit een spannende strijd worden zal. HEC heeft met haar kam pioenstitel van de le klas RKF wel bewezen dat zij eene sterk vooruit gaande ploeg is en waar nu in langen tijd beide genoemde vereenigingen elkander niet gemeten hebben zijn wij wel benieuwd wie zich nu de meerdere zal toonen. Beide elftallen spelen steeds een faire partij voetbal en wij raden dan ook eenieder aan dezen interres- santen strijd te gaan zien. Om 12 uur speelt een combinatie van Leonidas tegen een combinate van WSC II en III op het terrein van WSC. Door de Ver. van fokkers en fiefhebbers van Duitsche herdershon den zal Zondag a s. in „Tivoli" te Utrecht een tentoonstelling worden gehouden, waarvoor 190 Duitsche herderhonden zijn ingeschreven, t.w. 93 reuen en 97 teven. Onder deze dieren bevinden er zich meerdere uit Duitschland waaronder zeer bekende exemplaren Dit zal de grootste tentoonstelling zijn, ooit op dit gebied in ons land rehouden. Teneinde aan de plannen van het episcopaat uitvoering te geven, hebben de bisschoppen in ieder diocees een vooraanstaand katholiek uitgenoo- digd, in elk diocees de oprichting van een diocesane vereeniging van hoogere standen voor te bereiden en zoo spoe dig mogelijk tot stand te brengen. WAALWIJK, 21 Sept. '23. Eieren: 8'/a10 cent. Varkens f 15—f 19. 's HERTOGENBOSCH, 19 Sept. *23 Op de markt van heden waren aan gevoerd2245 stuks. 102 kalveren. 1237 stuks hoornvee. 820 biggen. 37 zeugen. v 49 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f 300—f 450 p stHk. Kalfvaarzen van f 260—f 430 p stuk Magere ossen en koeien van f 185 f 295 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f 0.62* per pond. 2e kw. f 0,55 p. p. Pinken van f 140—f 195 per stuk. Zeugen van f80—f140 per stuk. Biggen van f 2.25—f 3.— per week. Schapen van f25—f45 per stuk. Lammeren van f 20—f 32 p. stuk. Ruime aanvoer, handel goed. is spoorloos verdwenen en met hem de entrée-gelden, tot een bedrag van ongeveer f 400. Gistermorgen heeft de Arrondisse- ments Rechtbank te Utrecht uitspraak gedaan in de zaak tegen den 18-jarigen kappersbediende M. S. te Woerden, die aldaar den 19-jarigen B. v. M. uit minnenijd met een mes had doodge stoken. De eisch luidde 6 jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Een firma te Rotterdam, welke in Maart jl. voor f50000 is opgelicht door iemand, die zich Otto Behrends noemde en valschelijk namens die firma handelend, een cheque liet over schrijven op een bankinstelling in den Haag, heeft thans een belooning van f2500 uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen verstrekt, welke leiden tot aanhouding van den dader. Bovendien wordt 10 pet. uitgekeerd van het bedrag dat teruggevonden mocht worden. Mondelinge of schriftelijke inlichtin gen aan de afd. centrale recherche, Alexanderplein te 's Gravenhage Het is den recherche van Velp gelukt, na een uitgebreid onderzoek in de zaak van den inbraak in de pastorie te Velp eenig licht te brengen Zaterdagmorgen heeft de rechercheur Huurman van Velp te Tilburg gearres teerd mej. M. V. die vroeger eenigen tijd als huishoudster bij den rector te Velp gediend had. Dinsdagmorgen heeft M. V. een volledige bekentenis afgelegd. De ledige trommel is reeds teruggevonden, maar de effecten zijn tot nu toe nog niet gevonden. M. V. heeft Zondag terstond na de inbraak den effectentrommel door een smid te Arnhem laten openbreken. De smid heeft verzuimd de politie hiervan in kennis te stellen. In het Woudmansdiep bij Leeu warden is een roeibootje waarin twee personen zaten, door een zeilschip overvaren De beide inzittenden raak ten te water. De een wist zich zwem mende te redden, de ander, de ruim 40-jarige korenmeter W. T., is ver dronken. Hij Iaat een vrouw en drie kinderen achter. Groot De Regeering heeft na kennis neming van het advies van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg besloten niet over te gaan tot het stopzetten over 1924 van de periodieke tractements-verhoogingen. Expll Deze wereldberoe dus geen fantaisie o attractie voor elkeen als het ware dwingt Het prachtige sp weinig daartoe bij. Het aantal be matig groote geregelde bezoek Woensdagmorgen is de 33-jarige H. V. te Wapserveen (Dr.) toen hij op jacht zou gaan, door een schot uit zijn eigen geweer getroffen, Hij was dadelijk dood. Een correspondent te Parijs meldt, dat de Nederlandsche pelgrim Van der Heyden, uit Weert, gisternacht, even voorbij Angoulème, uit een naar Lourdes gaanden trein is gevallen Zijn hoofd werd verpletterd. Te Amsterdam is een koopman aangehouden, wiens opsporing was verzocht door den commissaris van politie te Nijmegen. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan oplichting van f2000. Te Gennep overleed de vorige week de laatste persoon van de eigen aardige familie M., genaamd „Faan", die evenals zijn gestorven broer en zuster, er een zonderlinge levenswijze op na hield, aldus „De Tijd." Het scheen, dat de geheele familie een volslagen afschuw had van water en al wat met zindelijkheid verband hield, zoodat iedereen hun nabijheid zooveel mogelijk ontvluchtte. Buren beweerden echter, dat de menschen er warm bij zaten, in weerwil van hun zeer ar moedige en sobere levenswijze. De vorige week, na den dood van bet laatste familielid, werd van rechtswege een onderzoek ingesteld, dat tot groote verrassingen leidde. Men vond in oude vazen hoopen bankpapier, evenals in bed, op zolder, in kasten en in een oude kous ettelijke honderdtallen ver- loopen zilverbons vaneen gulden. Ook werd bankpapier gevonden in een vochtige lade, waaronder bankjes van f 1000, dat in verren staat van ontbin ding was geraakt. In een andere lade lagen enkele honderden gouden tientjes. Op de onmogelijkste plaatsen werd geld gevonden, en toen men tenslotte alles doorzocht had, bleek het vermo gen te bestaan uit 40.000 gulden, be halve het ontroerend goed. Kenschetsend voor hun levenswijze is het volgende; „Faan" was koster der protestantsche gemeente, en juist toen hij een paar nieuwe schoenen gekocht had, liet de dominee zeggen dat hij ontslagen was. Z'n broer jerimeerde „Daar zit je nou met je nieuwe schoenen". De Rijksambtenaren te Delfzijl hebben 2500 liter jenever, welke een handelaar aldaar, niet wilde veraccijn zen, in de Zeehaven laten leegloopen. Een knecht die te Amstelveen op het feesterrein was, belast met het het toezicht op het „Vroolijke Rad. wol VE- LOUR DE LAltlE. Kinolerinö.nM roef gespsloihng. Kraaq en rondom Koordje* en zvtote-sHkkery. ^leck^'Ó*9-0 Zuiver wol VEIO.UR OE LAirtE Jonqe Ckxmeamc\n.Vel ,oro kr&og en mouw ashrach.&ri r&noi Klokmodel koord ^rneering EMORME KEUZE DAME5,- JOL: JAPOnnEH BLOU5E&, Y\ DEN BOSCH 2uiVer

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 12