Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f VERLOREN SPEL Aannemer. EERSTE BLAD. Waalwijk. FEUILLETON „NOO&D-BRABAND" ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1923. Me JAARGANG. NUMMER 79. 1 t~mu'-IV WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefo©:a N®„ n, TelegvAdrwi ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen Oe Staatsbegrootlng voor 1924 De Staatsbegrooting voor 1924, bij de Tweede Kamer ingediend, is zoo als steeds vergezeld van een millioenen- nota, waar in een overzichtwordt gegeven van den toestand van 's lands financiën. Wat het loopende dienstjaar 1923 betreft, wordt opgemerkt dat er een te kort van f50 millioen kan worden verwacht op den gewonen dienst. Het dienstjaar 1924. Geraamd worden de uitgaven in totaal op f 765.264.044, nl. f 112.634.420 buitengewoon, f 5.737.456 crisisuit gaven en f646.892.169 gewoon. De gewone uitgaven worden f31.274.410 hooger geraamd dan voor 1923 is toegestaan. Per saldo bedragen de voor 1924 geraamde gewone uitgaven dus f 31.274.409 927a meer dan het voor 1923 toegestane bedrag. Voor f 22 millioen is dit het gevolg van het tekort op de Spoorwegen. Voorts wordt er op gewezen, dat tegenover de stijging van de gewone uitgaven der Staatsmijnen met f 51 a millioen, een hoogere raming van f 7 millioen der gewone ontvangsten dier mijnen staat. Het tekort op den gewonen dienst van rond f 08 millioen geeft nog geen juist beeld van den financieelen toe stand. Vooreerst is op de begrooting geen bedrag uitgetrokken als Staats- bijdrage aan het Ouderdomsfonds tot dekking van het tekort, dat als gevolg van de invoering der vrijwillige ouder- domsverzekering zal ontstaan. Voor 1923 zal moeten worden ge rekend op een tekort van rond f116 millioen en dat, ondanks de maat regelen tot bezuiniging. Daarbij houde men in het oog, dat in de begrooting voor 1924 nog in totaal f5,737.456 aan crisisuitgaven zijn begrepen, terwijl naar de meening van de Re geering, te beginnen met 1925,'geen posten meer ten laste van den crisis dienst zullen mogen worden gebracht. Lager zijn geraamd de vermogens belasting f 500 000, de wijnaccijns f 200.000, de gedistilleerd accijns 19.900.000, de tabaksaccijns f3.000.000, de zegelrechten f2.500.000, de regi stratierechten f2 000 000, de invoer rechten f4.000.000, het statistiekrecht f 200.000 en de loodsgelden f 200.000. Daarentegen zijn van deze groep hooger geraamd de grondbelasting f 482.000, de personeele belasting f500.000, de zoutaccijns f 100.000, de bieraccijns f 600.000, de geslachtaccijns f 1,200.000, de successie-rechten f 1.000.000 en het recht op de mijnen f 100.000. De omstandigheden dwingen tot het nemen van tijdelijke maatregelen, welke gedurende de periode, dat het evenwicht in de Staatsfinanciën nog niet is bereikt, het automatisch accrès zooveel mogelijk tegengaan. De maatregelen waarmede dit laatste doel zoude zijn te bereiken, zijn de volgende Vooreerst zullen voor ten hoogste 3 jaren alle periodieke traktements- verhoogingen moeten worden stop gezet. In de tweede plaats zal als gevolg van de jaarlijksche vermeerdering van het aantal der schoolgaande kinderen met 10 a 15000 tot 1930 moeten worden afgezien van de invoering v. h. 7de leer- aar en van de uitbreiding van den leer plicht, terwijl op de gemeentelijke en Dijzondere scholen, welke het zevende eerjaar reeds hebben en er uit 's Rijks cas betaling voor genieten het z.g. uitstervingssysteem zal worden toe gepast. Bij het opstellen van haar plannen is de Regeering uitgegaan van de noodzakelijkheid om een tekort van 140 millioen te overbruggen in stede van een van f 116 millioen, het cijfer van het tekort op den gewonen dienst voor 1924. Gebleken is, dat afgezien van hetgeen eventueel uit een andere finan ciering van de sociale verzekering zou mogen worden verwacht uit hoofde van reorganisatie of inkrimping in geen geval op meer dan f 50 millioen be sparing zou mogen worden gerekend, latende alzoo een bedrag van f 90 millioen te dekken over. Zonder aantasting van 't salarispeil van het personeel zooals dat in 1920 werd vastgesteld, zal het uitgesloten zijn om tot een sluitenden gewonen dienst te geraken. Boven en behalve de besparing op salarissen, die verkregen wordt uit reorganisatie en inkrimping van den Staatsdienst, zal de last van salarissen en loonen (welke op rijim f 260 millioen moet worden geschat) met 20 pCt. (over 2 jaren verdeeld) verminderd moeten worden. De Regeering ziet zich daarom ge noodzaakt de intrekking van artikel 40 SPECIAAL ADRES VOOR: Qranietwerken, Terrazzo vloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 38) fo>'i))\WAALWU K f Co'"C') I M DOOR ERVARING STERK. van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren te bevorderen. Aangezien over de wijze, waarop de salarisverlaging voltrokken zal moeten worden, nog overleg wordt gepleegd, kan de Regeering daarover thans nog niet anders dan haar aanvankelijke meening kenbaar maken. Deze luidt aldus J. Een verlaging van den totalen last van salarissen en loonen met 20 pCt., over 2 jaren te verdeelen, is noodzakelijk. 2. Met ingang van 1 Januari 1924 worden alle salarissen en loonen, van hoog tot laag, met 10 pCt. verminderd. 3. Onmiddellijk zal worden ter hand genomen een algemeene herziening van het bezoldigingsbesluit, ten doel heb bend om met ingang van 1 Januari 1925 een zoodanige salarisregeling in werking te doen treden, dat over dat dienstjaar het sub. 1 gestelde geheel bereikt worde. De Regeering is van oordeel, dat bij die herziening voor de hoogste sala rissen, b v. die der Ministers en enkele anderen, de huidige bedragen met de volle 20 pCt. verminderd zullen moeten worden dat de loonen der werklieden meer in overeenstemming zullen moeten worden gebracht met den plaatselijken loonstandaard en dat overigens bij de herziening rekening zal moeten worden gehouden met de mate waarin voorheen de verhoogingen werden toegekend. Als gevolg van deze maatregelen tot vermindering van den salarislast kan worden aangenomen, dat het tekort op het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie zal verdwijnen. Een overeenkomstige maatregel ten opzichte van het spoorwegpersoneel zal, mede in verband met andere be zuinigingen, ook bij de spoorwegen vrij zeker tot een sluitende rekening voeren. Gerekend wordt op een besparing van f 60 millioen. Voorts overweegt de Regeering of, zonder tekort te doen aan de belangen der verzekerden en zonder zwaardere lasten te leggen op hen, die de premie betalen, een zoodanige wijziging in de financiering van de sociale ver zekering mogelijk is, dat een verlich ting van de daaruit voor ,s Rijks Schatkist voortvloeiende lasten moge lijk zou blijken. De Regeering zou willen komen tot vermindering van de bijdragen onder scheidenlijk van f211/» millioen aan het Invaliditeitsfonds en van f 12 millioen aan het Ouderdomsfonds. Voorts wil de Regeering nog f30 millioen halen door wijziging van bestaande en invoering van nieuwe heffingen. Abonneert U op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN?', het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving. DëEcho van het Zuiden, Waalwytosclie en Langstraalsche Courant Dit Md v*wcMJ*t WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per S maanden 1.26. Franco per post door het geheel* rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden «na., franco te senden aan den Uitgever, JJlWUTB! Prijs dar AdvartantlSa 29 eant per regel; minimum 1.60. Reclame* 40 cent per regel. Bfi contract flink rabat AlvertentlGn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om viterlljk 9 oor la ons bedt «ijn., I. den TenUné-de Letter. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Duitsch door H. Fr. „Nu ja," zeide mrs. Bridge, „uwe kleede ren zien er armzalig uit; gij moet onmiddel lijk betere aanschaffen. Als gij mij belooft het geld niet voor iets anders te besteden, zal ik u vijf pond een kwartaal voor schieten. Hoe zijt gij zoo in verval ge raakt?" „Ik was langen tijd zonder betrekking,' antwoordde Lilly en ik geraakte in nood De adressen der dames, bij wie ik onderwijs heb gegeven, staan hier op en gij kunt bij hen inlichtingen vragenhiermede gaf zij mrs. Bridge een papier over, waarop ver scheidene adressen voorkwamen. „Nog heden zal ik aan deze dames schrij ven," verklaarde mrs. Bridge. „Zorg thans voor uwe inkoopen en kom tegen het tweede ontbijt terug. Ik wensch dat gij nog heden uwe betrekking aanvaardt, daar de kinde ren tegenwoordig zonder onderricht zijn". Zij wenkte Lilly te gaan en deze verwij derde zich met hare vijfpondsnoot. Zij had nu ten minste een tehuis gevonden, en, hoe wel het zich niet liet aanzien dat het een aangenaam en behagelijk leven zou zijn dat haar wachtte, zoo was het toch altijd beter dan de bittere nood, waarmede zfi de laatste maanden te kampen had gehad. Zij deed de noodige inkoopen, en keerde naar het huis van mrs. Bridge terug. Daar aangekomen werd zij door 't dienst meisje op de bovenste verdieping naar een achterkamertje gebracht. „Dat is uwe kamer, miss" sprak de dienst bode, de kinderkamer en de leskamer zijn daarneven. Mevrouw verlangt dat gij on middellijk naar beneden komt, als gij u hiér ingericht hebt." Hierop verdween het meisje wedereen jongen bracht het kleine koffertje boven MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN waarin Lilly's geringe eigendom zich be vond, en zoodra zij alleen in bare kamer was, nam zij dezelve met eenige belangstel ling op. De vloer was niet bedekt, alleen voor het eenvoudig ijzeren ledikant lag een smalle tapijtstrook. Ben kleine sofa en een eenvoudige armstoel, beiden met bont ka toen overtrokken, eene kast en een tafel maakten het gansche meublement uit. De kamer had slechts een venster, en zag er tamelijk somber en onvriendelijk uitmaar aan Lilly scheen zij de kamer der rust. Zij sloot de kamerdeur, knielde neder en bad God om kracht om haar eenzaam treu rig lot te dragen en de op zich genomen plichten naar geweten te kunnen vervullen. Bedaard en gesterkt stond zij op, kleedde zich en begaf zich naar mrs. Bridge. Deze ontving haar met groote voorko mendheid en betuigde hare tevredenheid dat Lilly -haar niet voor de vijf pond had opgelicht, maar werkelijk teruggekomen was. Daar zij verlangde dat Lilly dadelijk met hare werkzaamheden begon, ging zij met haar naar de kinderkamer, waar de drie jongens en twee meisjes van zes tot elf jaar oud, als wilden stoeiden, en sprongen. Lilly was geheel verschrikt. Bridge had hare kinderen als voorbeelden van bemin nenswaardigheid en welopgevoedheid afge schilderd. Toen zij de nieuwbenoemde gouvernante zagen, kropen zij schuw in een hoek en fluisterden tot elkander en wierpen schuin- sche blikken op de teedere, kinderlijke ge stalte tegenover hen, aan wie de zware taak was ten deel gevallen hen aan gehoorzaam heid en orde te gewennen. Mrs. Bridge stelde de kinderen aan Lilly eenvoudig met hun namen voor, en daar zij meende hiermede volkomen genoeg te hebben gedaan, liet zfi de jonge vrouw met hare kinderen alleen. Het was een zware taak, die Lilly op zich genomen had; want de vijf kinderen waren wild, wedeTspanuig en in den lioogsten graad ongehoorzaammaar Lilly, die in weerwil van hare eindelooze zachtmoedig heid zeer vast van karakter was, wist de kinderen ontzag in te boezemen en reeds binnen weinige dagen had zij het zoover ge bracht, dat zü haar niet alleen onvoorwaar delijk gehoorzaamden, maar ook hunne jon ge leermeesteres een zekere gehechtheid betoonden. Mrs. Bridge was geheel verrukt over deze wending ten goede. Zij had ge schreven aan de dames, bij welke Lilly les had gegeven, en deze hadden alle met den grootsten lof over haar gesprokenmrs. Bridge was dus uiterst tevreden zulk een degelijke onderwijzeres te bezitten op een jaarwedde, niet half zoo groot als gouver nantes gewoonlijk trekken. De echtgenoot van mrs. Bridge was advo caat met eene goede praktijk te Canterbur- ry, die de dagen op zijn kantoor sleet, en eerst des avonds naar huis kwam. 't Was een klein mannetje, met levendige oogen, die altijd haast had en wiens eenig streven was eenmaal zeer rijk te worden. Tegenwoordig kwam hij met zijn jaar- lijksch inkomen maar even toe een feit dat hem en zijne vrouw veel heimelijken angst berokkende. Zij leefden op tamelijk kostbaren voet maar konden er niet toe ko men te sparen, daar zij voor de toekomst vooruitzichten hadden. Er was eene oude dame met de familie verwant, de weduwe van een rijken Lon- denschen bankier, die de oom geweest was van mrs. Bridge. Men geloofde dat de oude dame geen eigene bloedverwanten had, die zfi tot erfgenamen kon benoemen, en daar om hoopten de Bridges eenmaal haar ver mogen van vijftig duizend pond te krijgen. Deze dame leefde te Londen in bet West- end, was zeer overspannen, zeer grillig en kwam weinig in gezelschap omdat zij oud en gebrekkig was. Zij was gewoon jaarlijks in September naar de Bridges te komen en eenige weken bij hen door te brengen, maar telkens ver kortte zij haar verblijf bij hen, omdat zij beweerde de wildheid en ondeugendheid der kinderen van mrs. Bridge niet te kunnen verdragen. De gewone tijd van het jaarlijksch bezoek dezer dame was nu daar. Zoowat twee weken nadat Lilly in het huis van mrs. Bridge gekomen was, kwam deze op zeke ren morgen met een open brief in de hand in de leskamer, zond de kinderen weg en zeide vertrouwelijk tot Lillymiss Lark, zoo even heb ik een brief ontvangen van de weduwe van een oom van mijn echtgenoot, een zonderlinge oude dame, met een onaf hankelijk vermogen van vijftig duizend pond. Natuurlijk is mijn man de erfgenaam der oude dame, daar hij de neef is van haar overleden man, en wij verwachten mogen dat haar vermogen op ons overgaat, zij heet mrs. World." „Een vrernde naam," mompelde Lilly. „O, zij is nog veel vreemder dan haar naam," antwoordde mrs. Bridge. „Alle ja ren om dezen tijd komt zij hierheen en dan brengt zij altijd een schoothondje en een dienstbode mede, een terugstootend oud ding, dat ons altijd aankijkt als of wij het op het leven barer ineesteresse gemunt had den. 't Eenvoudige mensch bemint bare meesteresse, die enkel uit luimen en over spanning bestaat. De oude vrouw is in staat midden in den nacht koffie te verlan gen, en ze haat onze lieve kinderen. Verle den jaar sloeg zij Leopold omdat hij netelen in haar bed had gelegd en hare schoonste muts met meel bad bestrooid, de arme jon gen. En ik durfde haar niet tegenhouden, ofschoon Leopold het heele huis bijeen schreeuwde en ik vol angst voor de deur stond. Want, weet gij, wij moeten hare vijf tig duizend pond hebben, al mishandelt zij ook onze arme kinderenen de stem van mrs. Bridge werd pathetisch. Zij is een oud, gerimpeld monster! Ik zeg u dit natuurlijk in vertrouwen, miss Lark. Want het zou ge heel met ons uit zijn als tante World hoor de, dat ik haar zoo noem. Zij staat zeer op achting en eerbied en eens eischte zij van mij dat ik Victor zou straffen omdat hij haar een oude heks genoemd had." „Wanneer verwacht gij deze dame?" vroeg Lilly. „Morgen komt zij met hare dienstbode, haren hond, en hare ontelbare doozen en kisten. Zij schrijft, dat zij eene maand blijft en in het geheel geen last wil hebben van de kinderen, dat dezen in geen geval in hare kamer mogen komen het oude monsterAls 't niet om haar geld was zou ik haar kunnen telegrafeeren naar het pe perland te gaanmaar in onzen toestand kan ik dat niet doen en moet mij naar hare luimen schikken. Ik bid u dus, miss Lark, te willen zorgen, dat de kinderen haar ge durende haar verblijf alhier geen last aan doen. Als wij alles te harer liefde doen, moet I zij ons haar vermogen nalaten, dat is een troost „Ik zal al het mogelijke doen om de kin deren van mrs. World verwijderd te hou den," zeide Lilly ernstig. „Dat moet ge doen, want de oude vrouw schrijft ons, dat dit waarschijnlijk het laat ste bezoek is, dat zij ons brengt, omdat zfi steeds zwakker en meer lijdende wordt; zfi zinspeelt er op dat het tijd wordt haar tes tament te maken. Alles hangt af van de ontvangst, die wfi haar ditmaal bereiden. Wordt zfi boos op ons, dan is alles uit. Dus, nogmaals miss Lark, zij mag op geenerlei wijze door de kinderen gestoord worden." „Ik'zal er voor zorgen," antwoordde Lilly. „Kan ik soms nog iets voor u doen, mrs. Bridge?" „O ja, onze gouvernanten moeten des avonds altijd bij haar piano spelen, en zin gen. Zfi houdt hartstochtelijk van muziek. Wfi huren altijd een piano en plaatsen die in hare kamer zoolang haar verblijf hier duurt. Zfi is zeer vrijgevig voor eene gou vernante die goed speeltmiss Norne kreeg verleden jaar vfif pond van haar. En tel kens, als zfi van hier vertrekt, geeft zfi mfi twintig pond en zegt dat zfi aan niemand verplichting wil hebben, en daarmede de kosten wil vergoeden, die hare tegenwoor digheid veroorzaakt. Ik moet het geld wel aannemen en durf het niet wagen het te weigeren. ,,'t Zal mfi reclit aangenaam zijn haar op die wfize te onderhouden, mrs. Bridge," hernam de jonge gouvernante; ik zal mfi om hare luimen niet boos maken, maar steeds denken dat zfi oud en ziekelijk is." „En dat zfi vijftigduizend pond bezit, die wfi moeten erven," zeide mrs. Bridge„ver geet dat niet." Verheugd hare gouvernante op hare nieuwe plichten opmerkzaam te hebben ge maakt, verwijderde zich mrs. Bridge om raad te houden met hare keukenmeid. De meest omvattende voorbereidselen werden dien dag voor de ontvangst der oude dame gemaakt en de twee netste ka mers van het gansche huis voor haar inge richt. Toen mr. Bridge thuis kwam eten, werd hem het nieuws medegedeeldhij verzocht de gouvernante eveneens, als hare betrek king haar lief was, de kinderen van de oude vrouw verwijderd te houden. Alles was dus in orde, en er bleef niets meer over dan de aankomst van de ver wachte gast af te wachten. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1