war JUt wordt nu tijd, zich te abonneeren op „De Echo van bet Zuiden". Tweede Blad. Uit de Pers. Binnenland. Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. en Numm. 79. Zaterdag 22 Sept. '23. s Het leesseizoen breekt aan, men krijgt het blad tot 1 October gratis en zoover de voorraad strekt, het Jubi leum-Album. Het blad bevat uitvoerige raadsver slagen uit de gemeenten in de Lang straat, 't Land van Heusden en Altena en Omgeving, nl. Waalwijk, Sprang— Capelle, Loonopzand, Waspik, Raams- donk, Geertruidenberg, Made, Dussen, Almkerk, Eethen, Heusden, Elshout, Drunen, Nieuwkuik, Vlijmen en Hedik- huizen. Voorts uitgebreide plaatselijke berich ten, ingezonden stukken, advertenties van notarissen en alles waar juist deze streken belang in stellen. Abonneert (J dus direct op B. en W. Het Centrum schrijft: De wethoudersverkiezingen hebben wij wezen daarop reeds eerder lang niet overal een vlot en bevredi gend verloop gehad. Zij brachten tamelijk veel wrijvingen met zich, plaatsten de partijen meer malen scherp tegenover elkaar, riepen onaangename verhoudingen te voor schijn en stellen in meer dan een ge meente een felle oppositie in het voor uitzicht. Aan de gewenschte samenwerking ter behartiging der gemeentebelangen kan zulks niet bevorderlijk zijn. Partij-politiek en partij-hartstocht zul len hun invloed doen gelden en ook zal de personenstrijd zijn nawerking laten gevoelen. Ook daarom lijkt het maar gelukkig dat ten onzent de burgemeesters-be noeming buiten de partijen omgaat. Een verkiezing uit en door den raad zou de moeilijkheid ongetwijfeld ver- grooten en den strijd om de zetels in het college van het Dag. Bestuur nog verscherpen. Er mogen voor zulk een verkiezing eenige motieven zijn aan te voeren, zwaarder weegt het argument, dat er althans één man in het college van B. W. zitting heeft die zijn benoe ming aan de regeering te danken heeft en als hoofd der gemeente buiten of boven de partijen .kan en moet Onder de tegenwoordige omstandig heden en verhoudingen lijkt dit nog van grooter belang dan vroeger. De parlementaire redacteur van de Standaard verneemt het volgende naar aanleiding van de passage in de Troonrede, dat der Staten-Generaal verschillende wetsontwerpen zullen worden aangeboden tot het brengen van wijzigingen in het belastingstelsel: Het ligt in de bedoeling van minister Colijn, vooreerst alleen te komen met voorstellen tot heffing van rechten op z.g. genotmiddelen. De bedoeling is dus niet, allereerst te komen met een herziening van ons tariefdit zal slechts overwogen worden, wanneer blijkt, dat de heffingen op enkele genotmiddelen niet voldoende opbrengen. Doel is dan allereerst voorstellen in te dienen tot verhooging van de tabaks belasting, waarvan de opbrengst ge schat wordt op 15 16 millioen. Dan een verhooging van den bieraccijns, waarvan men de baten schat op 7 millioen en een verhooging van het invoerrecht op de thee, die ook een 7 millioen meer zal leveren. Voorts denkt minister Colijn uit een rijwiel belasting 3 1 4 millioen te halen. Deze belasting zal geheven worden op eenvoudige wijze, door het ver krijgbaar stellen van een bepaald plaatje of iets dergelijks, waaruit blijkt, dat de belasting betaald is. Mochten deze belastingen niet vol doende opleveren, dan pas komt minister Colijn met een wijziging van het tarief, waarbij waarschijnlijk ook de koffie belast zal worden. Het rendement van deze heffingen zal zoo mogelijk aangewend worden om te komen tot een belangrijke ver laging van de directe belastingen, die zeker ook de kleinere en middelbare inkomens ten goede zal komen. In verband met den passus in de Troonrede, dat „ingrijpende maat regelen moeten worden getroffen" voor een budgetair evenwicht en dat „met betrekking tot de uitoefening van de staatszorg naar beperking is te streven", heeft de regeering, naar de Tijd ver neemt, reeds aan mr. Kan, secretaris generaal in algemeenen dienst, en mr. Van Doorninck, thesaurier-generaal bij het departement van financiën, een algemeen onderzoek opgedragen be treffende maatregelen van wetgevenden en administratieven aard, die ten spoedigste zullen worden genomen met het oog op de naar alle zijden sterk door te voeren bezuiniging. Woensdag zijn te Amsterdam vertegenwoordigers van de moderne, neutrale, r.-k. en christelijke centrales van overheidspersoneel in vergadering bijeengekomen. Mede was aanwezig een afgevaardigde van de centrale van hoogere rijksambtenaren. Uit de beraadslagingen bleek, aldus Het Volk, dat de centrale van hoogere rijksambtenaren bereid is, zich op de bekende motieven met de andere over- heidscentrales ten krachtigste te ver zetten tegen de voorgenomen intrekking van art. 40 en de voor 1924 voor genomen verlaging met 10 pet. van de salarissen van alle rijksambtenaren. Bij de te voeren actie zal verder niet worden nagelaten, onder de aan dacht der Staten-Generaal te brengen, welke overwegende bezwaren de sa menwerkende centrales hebben tegen het voornemen tot stopzetting van periodieke verhoogingen, waartegen de geheele centrale commissie dus ook de regeeringsvertegenwoordigers een waarschuwende stem laat hooren. Ter uitvoering van de genomen be sluiten werd een klein comité ingesteld, bestaande uit de heeren Von Freytag Drabbe (r.-k.), Perdok (neutr.), Noord- hoff (mod.) en Vermeulen (chr.), even tueel aan te vullen met een vertegen woordiger van de centrale van hoogere rijksambtenaren, welk comité 24 Sep tember voor het eerst bijeen zal komen, o.m. tot het gereed maken van een manifest aan het geheele overheids- personeel. Wij lezen met instemming in 't D. v. N. VAST HOUDEN. Er wordt hier en daar nabetracht op de jubileumfeesten, natuurlijk voor zoo ver zij al gehouden en niet alsnog te vieren zijn. Maar, ondanks deze nakomelingen, staat nu al vast dat de kern van ons volk zich over een dood punt heeft heengetild. Onze koningin immers heeft niet voor zich alleen jubileum gevierd. Het Nederlandsche volk heeft bovendien voor zichzelf uitgemaakt dat men nog volbloed Oranje en Wilhelminagezind is en zich zelf een opvoedkundig lesje gegeven. Zichzelf en de revolutiemakers incluis. Waarom zou 31 Augustus niet als vroeger de nationale dag weer worden? Zooals voorheen, toen overal koningin nedag door meer dan door enkel wat vlagen en hier en daar een paradetje, werkelijk tot een landelijke feestdag werd gemaakt Een nationale dag heeft vaderland- sche paedagogische kracht, welke niet ongebruikt mag worden gelaten. Men houde de ervaring in de jubileums- dagen opgedaan, vast, en late de goede gezindheid niet weer indutten, tot dat er na jaar en dag weer eens jubel dagen komen. Zoo af en toe wat nationalistische en vaderlandsche op leving montert op en is een goede graadmeter voor hen, die, schoon kleine minderheid, doen alsof het oranje morgen aan den dag voor het vuurrood best zou kunnen verdwijnen. Men toone ééns in het jaar dat men van dusdanig avontuur niets hebben moet. 31 Augustus moet wederom als vroeger worden. En dan voor alle gelijk gezinden eenheid natuurlijk! Nu alle maatregelen van bezuini ging die zoowat de ronde doen in de bladen, hooren we nu ook, dat er door de regeering een schrijven is gericht naar de Ged. Staten der provincies, teneinde te komen tot verlaging van salarissen van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers. Tevens zou in overweging worden gegeven, om te komen tot een uniforme regeling, waarbij de gemeenten in klassen worden verdeeld. Av. In het Ochtendblad van de Nw. Rott Ct. van jl. Donderdag is melding gemaakt van persberichten omtrent een plan van de regeering, om den bier accijns te verhoogen. In de gisteren gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel in den Bosch heeft de heer G. van de Ven daar ook van gerept, hij had vernomen dat een belangrijke verhooging van den bieraccijns in het voornemen der re geering zou liggen. In de drie zuide^ lijke provincies bestaan, zoo zeide hij ruim 200 kleine brouwerijen. De ver hoogde bieraccijns zou voor de meeste van die brouwerijen den ondergang beteekenen. Hij stelde voor, aan de Regeering te verzoeken, evenals in Duitschland, een progressieve belasting toe te passen. De Kamer van Koop handel voelde voor dit denkbeeld, doch besloot, eerst de voorstellen van de regeering af te wachten. N. R. Ct jes ia orde gaat het niet te gauw vriezen, dan kunt ge er nog een poos plezier van hebben, ze zjo nu «og zoo mooi. Verwijder, ook bij de knolbe- goülas, de uitgebloeide bloemen en gele bladerea. Bij de mozsïek- of cieureoperken zal men sommige platt- ien nog wel eens moeien laoijpen om ze nog zooveel mogelijk grhjk te hou den. Vergeet ook In dezen tijd het gisten niet, vooral niet bij de planten ia potten. Maak vast uw oranjerie of koude kas ia orde, als ge die bezitde tijd nadert, dat do oracjerit-of koude kas planten naar binnen gebracht moeten worden. Onveïwachts kan ons de vorst overvallen 1 Wat iedere maaad te dosa geeft. (2helft September). Nadruk verboden. Wat komt de graanoogst dit jaar laat binnen 1 Ia de streek mijner woon plaats stond op 7 Sept. nog bier en daar rogge op 't veld, waarvan een deel was uitgeloopen- Ook de haver oogst is door hei regeaach'ige weer zeer bemoeilijkt en heeft daardoor ge leden. Vele aardappels hebben zich nog aan 'tbloHen gezet en zij gaan ïdoorwassen». Dioog, zosaig weer verlangt de landbouwer en ook de imker. De heide bloeit buitengewoon, houdt het weer zich 2 a 3 weken goed, dan kan er straks honig genoeg zijn. Wij nemen verder onze voorzorgen voor den zaal der wintergranen. De laatste maal hadden we hst over de bewerking. Wat de bemesting betref' men geve de tarwe 500 600 KG. super of 600—800 K.G. Thomasmeel voorts 200—300 K.G. kaiizout va® 40 pCt. of indien dit niet voorhanden is 600—900 K.G. kaiaiet. Men zorge dat de grond kalkhoudsnd is en geen be hoefte heeft aaa stikstof, waaraan tarwe vrij grootss behoefte heeft. In 't vootjaar, als do stand hoi is, geve men een overbemesting met 100 a 200 K.G chili, maar ook la 's eaj tar als de akker arm is aan stikstof, geve men eea stikstofmest, alsdan la den vorm vaa zw. ammoniak vóór het zaaien100 a 150 K.G. Eea goed rogge-gewas verkrijgt men bijhalf stal-, half kunstmest, zooals proeven hebben geleerd. Geeft men uitsluitend kunstmest, dan kan rnea aanwenden 8 £i 1.0 baal slak, 5 a 6 baal kallzout 20 pCt. of 8 a 9 baal kainlet en 2'/a a 3'/s baal chili, waar van een deel bij 't zaaien, de rest in 't voorjaar. Gerst bemest men niet met stalmest In hot stcoo bij deze mest kunnen sporen van roest voorkomen, welke het gewas besmetten en door roest doen aantasten. Om blanke gerst te verkrijgen ver- gete men de kali niet. Voor voeder gerst, welke een hoog eiwitgehalte moet bezitten, is eeu flinke stikstofmestisg gewenschtvoor biouwgerstmeüge brouwgerst moet mes daarentegen geen groote boeveelheid stikstof aan wenden, en evenmin klaver onder- ploegen. Heeft men als voorvrucht aardappelen verbouwd en daarbij goed bemest, 't zij met stai- of kunstmest, dan behoeft men nu. in den herfst geen stikstof te geven. Staaf in het voorjaar het gewas niet voordeelig, dan kan men overbemesten. Volledig kunstmest kan bestaan uit 5 a 6 baal super of 6 a 8 baal Thomasmesl6 a 8 baal kainlet en 150 K.G. zw Am moniak In het najaar, zoo soodig in 't voorjaar nog 75 a 100 K.G. of 100 150 K.G. chili. Ia des tuin. Zie thans uw bakken na, die thans misschien reparatie noodig hebben 'i welk dan voor den winter dient te geschieden. Wie dit nalaat, doet zich- zelvea scha. Men kan thans nog boefenkool uit- plantea is het voor de keuken, neem dan de lage, fijne, gekruide, die de lekkerste is. Grovere soorten, meer voor het vee bestemd, maar ook voor I menschelijk gebruik heel goed, zija beter bestand tegen vorst. Teelt ge sprullkool? 'i Is een fijne groente. Snijd, als de planten volwassen z^n, de onderste bladeren af, maar laat een deel van den stengel zitten. Men zet nu nogmaals kropsla op den bak; het luchten in de bakken wordt nu, het weer in aanmerking nemende, langzaam minder. Tot eind October zette men b.v. iedere weck de bakken wat lager, om ze daarna geheel dieht te houden. 'tls nu nog de tijd om bloemkool en kropsla te zaaien, teneinde vroeg in 't voorjaar bloemkool en slaplanten te hebbenniet te dik zaaien, dan krijgt ge stevige planten. Neem voor bloemkool: vroeg laag kortbeen, voor kropsla: vroeg btoelgeel. Ge houdt van radijs, ook In den winter f Die kunt ge osder het raam telen, in goeda zuivere bladaarde vootloopig fünk luchten, anders krijgt ze le veel blad. Straks vorstvrij dek ken. Zaai witte of roode broelradtjs, de eerste verdient de voorkeur. Houd uw perken met Zonale's net- Te Boxtel heeft zich dezer dagen een zeer eigenaardige kwestie voorge daan die voor de groote katholieke spoorwegtnannenvereeniging St. Ra phael niet zonder gevolgen is geble ven. De afd. Boxtel n.l. is in een avond van ruim 300 tot 16 leden ge slonken. Wat toch is er gebeurd Des tijds bij de gemeenteraadsverkiezing werd de heer C. de Hond, conducteur bij de S.S. en tevens bestuurslid van de plaatselijke afdeeling op een wilde lijst in den Raad gekozen. De overige hoofdbestuursleden be halve de heer Hellemons, het bekende hoofdbestuurslid werden er nu van be schuldigd, dat genoemde conducteur door hun toedoen in den Raad geko men was. Deswege werd dezen be stuursleden deze week door een deur waarder vanwege het hoofdbestuur aangezegd, dat zij als bestuurslid van hunne functie ontheven waren verklaard en geroyeerd. Naar aanleiding daarvan had eergisteravond een ledenvergade ring plaats, waarop, naar men ons mededeelde, de gemoederen verhit waren, zoodat het tot een uitbarsting moest komen. De heer Hellemons zou op deze ver gadering nadere verklaringen afleggen, waarop een der talrijke aanwezigen I vroeg of de geroyeerde bestuursleden ook het recht hadden, zich te verde digen. Toen de heer Hellemons daarop ontkennend antwoordde, verlieten nage noeg alle leden de vergadering en be dankten tevens als lid, zoodat er slechts 16 overbleven. Ook het vaandel werd gisteravond bij den heer Hellemons thuisbezorgd, terwijl het bondsorgaan door de meeste leden geweigerd werd. Deze kwestie heeft in Boxtel niet weinig sensatie gewekt en zal ook wel in Bondskringen niet nalaten indruk i yefii te maken. Uit Assen wordt gemeld: Onder de hier gelegerde militairen van het 1ste en het 9de regiment heerschte de laatste dagen eenige op- winding, die voornamelijk haar oorzaak vond in het feit dat, toen de vorige week te Assen feesten gehouden werden, de militairen groote marschen moesten maken. Het aantal soldaten is te Assen op het oogenblik grooter dan gewoonlijk, in verband met het feit dat er manoeuvres gehouden worden. Gisteravond is het in de barakken achter de Emmakazerne, waar het 1ste regiment gelegerd is, tot eenige incidenten gekomen. Een ser geant was, naar het oordeel der sol daten, te ruw opgetreden, met het gevolg dat zij tegen hem in verzet kwamen. Er ontstond een algemeene woordenwisseling tusschen soldaten en onderofficieren en er werd met bajo netten, gegooid. De twist liep zoo hoog, dat de onderofficieren de hulp van de wacht en van de militaire politie in riepen. Toen deze aan de barakken kwamen, waren de ingangen gebarri cadeerd en moest men door de vensters naar binnen klauteren. Men beweert dat er ook geschoten is. Ongelukken zijn bij dezen incidenten niet voorge komen. Eenige soldaten zijn in arrest gesteld. Onder de oproerkraaiers schijnen eenige soldaten geweest te zijn die een werkzaam aandeel hebben gehad aan de relletjes in de Harskamp eenige jaren geleden. 's Nachts ongeveer herhaalden zich de incidenten bij de troepen van het 9e regiment. De orde werd spoedig hersteld. Door het slippen in een bocht van den weg is Zaterdagnamiddag een auto, bestuurd door mevr. Jurgens- v. d. Emden, uit Nijmegen, op den Hinthamerweg bij Den Bosch tegen een boom gereden en grootendeels vernield. De chauffeur en mevrouw Sassen uit Nijmegen werden licht ge kwetst mevrouw Jurgens is bewuste loos opgenomen en naar het zieken huis in Den Bosch vervoerd. Haar toestand is thans zonder gevaar. Bij een houtfirma in de Houthaven te Amsterdam, kreeg gisteren een vroe gere firmant twist met den tegenwoor digen eigenaar. De eerste ging toen zijn vroegeren mede-firmant te lijf, waarop de andere een revolver trok en zijn tegenstander neerschoot. Deze is in ernstigen toestand naar het gasthuis gebracht. De dader Is gearresteerd. Aan boord van het in de Lek haven aan het voormalig terrein van Swatttouw te Rotterdam liggend stoom schip Hoogkerk, is gistermiddag een kraan van den stoomketel gespongen Vier zich in de machinekamer bevin dende Laskaren kregen den ontsnap penden stoom op het naakte lichaam. Ze bekwamen alle brandwonden aan het bovenlijf De stuurman van het schip verbond hen zoodat de Genees kundige Dienst, die ter hulp geroepen was, geen assistentie behoefde te ver- leenen. De beweging onder de mijn werkers in het kolenbekken op den linker Rijnoever, waar reeds op alle putten van de mijn DiergardQiet werk sinds verscheidene dagen gestaakt is, schijnt zich uit te breiden Op de mijn Friedrich Heinrichte Lintfort hebben de arbeiders de volgende eischen gesteld invoering van den zesurigen werktijd en uitbetalig van een duurtebijslag in eens van 500miljoen mark aan eiken arbei der. Morgen zullen de arbeiders van den Rijn vergaderen om zich over deze eischen uit te spreken De leiders, die hun invloed in hoofdzaak op de jonge mijnwerkers uitoefenen, willen de beweging ook over het Roerbekken uitbreiden. Te Bochum zijn Zaterdag betoogin gen gehouden van mijnwerkers, de in werkpak met brandende lampen naar het stadhuis trokken en volledige uitbe taling van het loon eischten, wat we gens de geldschaarschte onmogelijk was. Ook eischten zij maatregelen tegen de prijsopdrijving. TeDortmond hebben Zaterdag duizenden arbeiders getracht het directiegebouw van de Deutsch-Luxemburgische Bergwerk und Huetten A.G. binnen te dringen om de directie tot uitbetaling van geld te dwingen. De politie moest van de vuurwapens gebruik maken Een man werd gedood en verscheidene gewond. De fabrieken van Mannesmannbuizen te Rath bij Dusseldorp hebben van daag hun poorten gesloten, omdat voortdurend ongeregelde oploopjes van de arbeiders het bedrijf in gevaar brachten. Zaterdagavond is te Axel-Sassing de ruim 70-jarige J. v. D. in het kleine kanaal verdronken. Zondagmiddag is zijn lijk opgehaald. Zaterdag heeft bcvea het gebied van Tottod eea cycloon gewoed ge volgd door heviga overtroomiageo. Mea schat dat ongeveer 500 persouess bij dezen ramp zijn omgekomen. De mate isele schade bedraagt 30 millioen (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Meneer de Redacteur van de Echo. Ik lees tegenwoordig oewe couraant ook me ne vrind van me en wè schrij ven ze tegenwoordig toch over dè raadhuis van Capel, det dè zoon een mooij en sierlijk is, nou mein dunkt det dè in Sprang toch ok nog al een mooij is en es er dan toch bezuinigd moet worden, dan konnen daor toch ook wel 11 raadslejen op zitten om te vergajeren. Mer effein, dè is 'tem nie. Ze zon dè sierlijk raadhuis daor gerre hauwen, dan hoeve ze zelf nie weit te lopen en vur Sprang koom 't er nie op aon, al motte die een uur of aanderhalf lopen. En wè koom 't er eigenlijk op aon. al gaat dè raadhuis daor weg. Want wè is Jer in Capel al nie gewist, eenen* grutmeulen, loijerijen, bierbrouwerij, mouterij, houtzagerij, hooiperserij, stombooten, waaronder eene dollephijn. O jè, eris ook een tramlijn en dat is allemaal geld weggesmeten en nou valt men over dè geld wegsmijte van dat raadhuis en over die verloren millioenen die nooit meer terug zullen komen. Ik zou vast menen mond mer hauwen EEN GETROUW LEZER. Sprang—Capelle, 20 September 1923. Sprang, 20 Sept. 1923. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaatsing van on derstaande regelen. Toen ik in Uw blad van Woensdag 1.1. weer een stuk zag waarin ik werd aangevallen over de raadhuiskwestie, dacht ik zoo, die mijnheer heeft zeker weer nieuwe argumenten gevonden, daar hij drie weken na mijn schrijven deze zaak nog eens op komt halen en wat bleek bij nadere lezing, dat het stuk een soort uittreksel is uit het stuk van den heer Verheijden. Het be vreemdde mij dat iemand een stuk gaat schrijven en daarin niets anders zegt dan al reeds door een ander is gedaan, maar mogelijk dacht ik is het iemand die ook eens graag in de courant schrijft en nu goedkoop aan de stof daarvoor kwam. U moet maar denken, mijnheer W.alle begin is moeilijk, i de moed er maar in houden, al •doende leert men. Toch zal ik trachten zijn argumenten te ontzenuwen. iHiunna StdSlli

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5