Provinciaal Hieuws lang is ?angedrongen op verlaging en dat na lang onderhandelen en onder zoeken men tot het thans voorgestelde tarief is gekomen. Voor dit jaar is zulks voor de gemeente een verliespost vooral omdat van een bedrijf als het gemeentelijk electriciteitsbedrijf van te voren of tusschen het jaar door zoo weinig is te zeggen betreffende de rentabiliteit, omdat zich op het laatste oogenblik zaken kunnen voordoen die een geheele wijziging kunnen veroor zaken. Een volgend jaar hoopt men er te kunnen komen volgens dit tarief zonder verlies te lijden. Teneinde nu voor dit jaar geen al te groote verliespost te hebben stelt de commissie ook voor 1 October dit tarief in werking te doen treden en niet zooals is gevraagd met 1 Juli '23. De heer Smolders heeft het aange naam getroffen dat een tweede exem plaar betreffende deze tariefswijziging is uitgereikt waarin de kwestie duide lijker en zakelijker in is omschreven. Ook acht hij het eene verbetering dat het maximale tarief met flO lager is begonnen. Op bl. 1 van het praeadvies wordt berekend dat de voorgestelde wijziging pl.m. een verminderde inkomsten zal geven van f4000.— per jaar, terwijl op blz. 2 vermeld staat dat men bij het aanvaarden van het voorstel tot verlaging van het tarief er rekening mee zal hebben te houden, dat van een uitkeering van de geraamde winst aan de gemeente wellicht geen sprake zal kunnen zijn en het daarom over weging verdient tegen welk tijdstip men de verlaging wenscht te doen ingaan. De winst voor 1923 is geraamd op f3701.— en zou die in drie maanden wegvallen, dan kreeg men zoo door redeneerend in 1924 een verlies van 4 x f3000 is f 12000. Wordt door mij nu verkeerd tegen deze cijfers aangekeken of is er een vergissing in het spel. Eenige ophel dering is hier wel noodzakelijk. Op verzoek van den Voorzitter en met goedkeuring van den raad worden door den Secretaris, die ook tevens Secretaris is van de commissie, eenige toelichtingen verstrekt waarna het voorstel van Burg en Weth. metalge- meene stemmen wordt aangenomen. 4. Voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening met de gemeente Enschedé, groot f 150.000. In hun praeadvies wijzen Burg. en Weth. er op dat deze maatregel noodig is tengevolge van het uitblijven der aangevraagde verhooging van de Rijks voorschotten voor den woningbouw. Daarom is het nog mogelijk geweest de indertijd gesloten kasgeldleening ad f250.000 geheel af te lossen. In den loop der maand September werd tijdens een conferentie met den Inspec teur voor de Volkshuisvesting mede gedeeld, dat bedoelde aanvragen om verhooging met een gunstig advies van hem naar den Minister van Arbeid waren doorgezonden, zoodat de be slissing in deze binnen korten tijd kan worden tegemoet gezien. In afwachting hiervan is het echter noodig deze kasgeldleening nog met eenigen tijd te verlengen. Onafgelost is nog een bedrag van f 150.000. Wordt besloten bij de gemeente Enschedé de kasgeldleening aan te gaan tegen eene rente van 5'/2 pCt 5. Ontwerp-verordening op de hef fing van schoolgelden voor de ge meentelijke teekenschool. In hun praeadvies merken Burg. en Weth. op dat tot nu toe voor de teekenschool f 2.— voor de ingezetenen en f5.— voor niet ingezetenen als schooldgeld wordt geheven Aangezien de Nijverheidsonderwijs wet de gemeenten, waarvan ingezetenen de school bezoeken, verplicht in de kosten der school bij te dragen, meenen Burg. en Weth. dat er geen reden meer be'staat om het schoolgeld voor buiten leerlingen hooger te stellen. Voorgesteld wordt het schoolgeld te bepalen op f4.— per leerling en per cursus, voor minvermogenden f 2.—, terwijl voor onvermogenden de school gratis wordt toegankelijk gesteld. Burg. en Weth ontraden het vast stellen van een hooger schoolgeld, omdat over het algemeen de leerlingen der school tot den werkenden stand behooren, die in de avonduren door het volgen van het teekenonderwijs hun vakkennis trachten te verrijken. Conform het voorstel wordt de ver ordening vastgesteld. 6. Voorstel tot wijziging van het besluit van den Raad der voormalige gemeente Baardwijk tot het verleenen van een voorschot aan de Woningbouw vereniging Baardwijk voor den bouw van 14 arbeiderswoningen. in hun preadvies wijzen Burg. en Weth. er op dat aan de voormalige gemeente Baardwijk uit 's Rijks kas een voorschot is verleend van ten hoogste f97 250 (nl. f7750 als grond en f89.500 als bouwvoorschot) ter verstrekking van een even groot voor schot aan de woningbouwvereniging Baardwijk voor den bouw van veertien arbeiderswoningen door die vereni ging Burg. en Wet. achten het in het belang van een goeden gang van zaken het voormalig besluit in te trekken en in overeenstemming te brengen met den feitelijken toestand. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot terugbetaling aan de Vereniging tot stichting en instandhouding van scho len met den Bijbel van een bedrag voor die vereniging aan de gemeente betaald voor schoolmeubelen. Besloten wordt de meubelen en leer middelen terug te koopen voor de som van f 2806.60 en deze daarna ter be schikking van die vereniging te stel len 8 Voorstel tot verkoop van een bouwterrein aan de St Antoniusstraat, hoek St. Antoniusplein Wordt besloten aan mej. M. van Loon bedoeld bouwterrein te verkoo- pen. 9. Voorstel tot opheffing van het vervolgonderwijs en het verleenen van eervol ontslag aan de bij dat onderwijs verbonden leerkrachten. Burg en Weth. merken in hun pre advies op dat de kosten van dit onder wijs voortaan komen ten laste van de gemeente. Voor het openbaar vervolg onderwijs bedragen deze kosten ruim f 400 per jaar. Bovendien is de gemeen te verplicht aan de besturen der Bijz. scholen, die vervolgonderwijs geven, een bijdrage in de kosten van dit onderwijs toe te kennen. Aangezien de deelname aan dit onderwijs zeer gering is, geven Burg. en Weth in overweging den cursus voor vervolgonderwijs met ingang van 1 October op te heffen en het daaraan verbonden onderwijzend personeel, de heeren j van Mierlo en Princen, met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenen De heer Smolders merkt op dat de cursus aan de St. Petrusschool druk wordt bezocht. Voorzitter Dat heeft hier niets mede te maken. Daarna wordt het voorstel van Burg en Weth. met algemeene stemmen aangenomen. 10. Voorstel tot het aangaan eener onderhandsche geldleening groot ten hoogste f 190,000. Wordt besloten het besluit van den Raad van 13 en 23 Maart in dien zin te wijzigen dat voor 190.000 wordt gelezen f 98.000, en verder door tus- schenkomst van den kassier H A. Bultman te Heemstede eene leening aan te gaan groot f 170.000 tegen eene rente van 5'/2 pCt. bij een koers van 99 pCt. Aangenomen. 11. Voorstel tot ontbinding der huurovereenkomst met het Rijk met betrekking tot het gebouw der vroe gere Rijksdagnormaalschool aan de Mr. van Coothstraat. In verband met de opheffing dier school verzocht de Minister het Rijk te willen ontslaan van de verplichting om tot 1 Mei 1925 het gebouw te blijven huren. De Minister is bereid behalve de huur tot het tijdstip waarop het gebouw werd verhuurd aan de vereeniging Ons Middelbaar Onder wijs, nog een halfjaar huur extra te vergoeden. Met dit voorstel wordt accoord gegaan. 12. Voorstel tot wijziging van de jaarhuren voor de beide woningen bij het gebouw der vroegere Rijksdag normaalschool en van de vroegere ambtswoningen van het hoofd der school aan de Stationstraat. In hun preadvies wijzen Burg. en Weth er op dat de huur van den heer Spijkerman f 415 en die van den heer Van Oudenhoven f 375 bedraagt. Deze huren zijn thans niet meer in overeenstemming met de thans gang bare en daarom stellen ze nu voor het huis van den heer Spijkerman, die met 15 October deze gemeente gaat verlaten en waarvoor gegadigde is de heer Q. de Vries, te brengen op f 600 en die van den heer Van Oudenhoven op f 575. Voorts stellen Burg en Weth voor de huur van het schoolhuis in de Stationstraat te brengen van f 400 op f 450. De heer Verwiel zou de woningen niet voor den tijd van 5 jaar maar van jaar tot jaar willen verhuren vooral als deze niet zijn verhuurd aan een onderwijzer verbonden aan de desbe treffende school. Klijberg. De heer Verwiel z'n bedoe ling is hef, deze woningen zooveel mogelijk disponibel te stellen voor de onderwijzers van de Handelsschool. Verwiel. Ja, nu sukkelen ze altijd om aan een woning te komen. De heer Roggeveen zou de huur niet willen gaan opzeggen om daar een ander in te laten gaan wonen. De heer Verwiel zegt dat dit de bedoeling niet is. De Voorzitter zou voor de leeraren van de Handelsschool willen toevoegen de bepaling die veelal wordt gemaakt met de ambtenaren dat ze bij verplaat sing van de huurovereenkomst zijn ontslagen. Klijberg. Als ik het goed begrijp zou de heer Verwiel met den heer Van Oudenhoven geen contract van 5 jaar willen sluiten omdat deze kon omzien naar een andere woning en deze dan voor een leeraar kon worden disponi bel gesteld. De heer Eibers acht een contract voor een particulier huis veel te lang en noch in het belang van de gemeente en noch in dat van den huurder. Gragtmans. Voor de gemeente kan het wel van belang zijn. Wordt besloten de huizen van jaar tot jaar te verhuren. 13 Benoemingen a Van een onderwijzer aan de open bare school voor gewoon lager onder wijs. De Voorzitter zegt dat aangezien men hier wachtgelders genoeg heeft, geen oproeping is gedaan De voordracht bestaat uit de heeren 1 A. Laarakker. 2. F. Marks 3 A. Prinsen. De heer A. Laarakker wordt met al gemeene stemmen benoemd. b. Van 3 leden in de commissie van toezicht op het lager onderwijs (vacature H. Ramakers. J Pik enj v. Mierlo). Benoemd worden de heeren Luijben, Ds. Louwe Kooijman en A Froklage- c. van een lid in de commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt benoemd de heer Luijben. d. van een lid in de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onder wijs (vacature A J. M Jansen). Wordt benoemd de heer Jan Tielen met 11 stemmen en 2 op den heer H. van der Waerden. e van een lid in het Burgerlijk Armbestuur der voormalige gemeente Baardwijk wegens aftreding van den heer Baijens. Wordt benoemd de heer A. Baijens. f van een lid in het Burgerlijk Armbestuur der voormalige gemeente Besoijen wegens periodieke aftreding van den heer Verhagen Wordt benoemd de heer Verhagen g. van een lid in het bestuur van het R. K. Burgerlijk Gasthuis wegens periodieke aftreding van den heer P van Loon, Wordt benoemd de heer P. v. Loon. h. van een regent van het Oud- Mannenhuis in voormalige Baardwijk (vacature M. de Goey). Op de voordracht zijn geplaatst de heeren P. Loeff en J. Klerks. Wordt benoemd de heer jac. Oomens. i. van vier leden in de Schattings commissie voor de Rijksinkomsten belasting De aftredende leden, de heeren H. Donkers, J. Groenen, Timmermans- Verschure en P. Verwiel worden her benoemd, Bij de rondvraag informeert de heer Roggeveen of het vermenigingsvuldi - gingscijfer voor den Hoofd Omslag spoedig kan worden vastgesteld wijl anders de biljetten de menschen weer niet voor April bereiken, wat zeer lastig is Voorzitter. Wij zullen daar spoedig mee komen. Roggeveen. Wat is bij Burg en Weth. spoedig. Voorzitter. Het is een zeer lastige zaak, maar wij zullen er spoed achter zetten. Daarna gaat de raad over in geheim Comité ter behandeling van. 14. Reclame Hoofd. Omslag. Waalwijk, 5 October 1923. In ons vorig nummer is breed voerig uiteengezet om welke redenen in voormalig Besoijen en Baardwijk tot navordering op de gemeentbelasting 1921 door den nieuwen raad in Groot Waalwijk was overgegaan. De aangeslagenen van v.m. B'wijk werden Donderdagmiddag per omroe per uitgenoodigd een bijeenkomst te komen bijwonen in'tbondsgebouw naar aanleiding daarvan. De vergadering was druk bezocht Wij willen een en ander van deze vergadering vertellen, zonder daaraan thans comentaar te verbinden. Het initiatief tot deze vergadering bleek te zijn uitgegaan van de R K Werkliedenvereeniging aldaar. Door haren voorzitter werd dan ook de bij eenkomst geopend, het doel uiteenge zet en de besprekingen verder geleid De grieven en verdere opmerkingen betreffende deze navordering die door het bestuur der R.K. Werkl Vereen, door enkele oud raadsleden en door verschillende andere aanwezigen naar voren gebracht werden, kwamen in hoofdzaak op het volgende neer Men betwijfelde of de gemeenteraad van Waalwijk wel het recht had om op vroeger door den toenmaligen ge meenteraad van Baardwijk vastgestelde aanslagen, na te vorderen met voorbij zien of zonder nadere overweging van de motieven die dezen raad destijds geleid hebben bij het vaststellen van een aanslag. Destijds, zoo voerde men aan, had de raad het recht de aanslagen te be palen, het kohier werd door Gedep. Staten goedgekeurd, het geraamde en benoodigde bedrag werd ruimschoots opgebracht, en nu men vereenigd is zou een andere raad het recht heb ben deze aanslagen opnieuw te gaan vaststellen Door een oud raadslid werd erop gewezen, dat destijds geen kinderaftrek bestond, in Waalwijk wei, doch daar de annexatie in het zicht was, heeft men het hier voor het laatste jaar maar zoo gesloten Niettemin werd toch door de raadsleden met het vaststellen van den aanslag we! degelijk rekening gehouden met het aantal kinderen en werden ook andere buitengewone om standigheden in aanmerking genomen, als men wist dat bijv. iemand in de onmogelijkheid verkeerde belasting te betalen. Nu heeft de gemeenteraad van Waalwijk echter deze menschen, zon der overweging van de motieven die destijds bij de vaststelling voorzaten, voor het volle bedrag gaan navorderen. Een ander oud raadslid had liever gezien dat men voor men ging navor deren eerst eens zijn licht had opge stoken bij de vroegere vaststellers. Aangenomen nog dat men wel het recht tot deze navordering had en er mogelijk menschen zijn die werkelijk te laag aangeslagen zouden zijn, had toch bij deze navordering in verschil lende gevallen wel eenige consideratie mogen worden toegepast, velen voelen deze nu als een groote onbillijkheid Na een geanimeerde discussie werd eene commissie benoemd, bestaande uit het bestuur van de R K. Werkl. Ver. en de oud-gemeenteraadsleden, (die niet aanwezig waren, zullen worden aangezocht). Deze commissie zal zich in verbin ding stellen met personen uit voormalig Bespijen, waar men ook tegen deze zaak schijnt te willen ageeren. Onder zocht zal dan worden of men gezame- lijk een actie kan beginnen en in hoeverre de bevoegdheid van den ge meenteraad van Waalwijk zich uitstrekt. Zeer spoedig zal dan een nieuwe bijeenkomst van alle belanghebbenden worden aangekondigd. De geachte pastoor van St. Jan. de ZeerEerw. Heer N. van Riel, was de laatste dagen lijdende aan vreeselijke oor- en aangezichtspijnen. ZEerw. heeft zich in den Bosch onder behande ling van een specialiteit gesteld, die opneming in 't Groot—Ziekenhuis noodzakelijk achtte. Geconstateerd werd een ernstige ontsteking in 't oor en complicaties daarvan. Gelukkig is de pastoor nog tijdig gekomen en is een herstel zonder operatie misschien nog mogelijk, wat wat wij allen natuurlijk van harte hopen. Van 6—9 November a.s. zal in de zaal Musis Sacrum een Groene Kruis tentoonstelling worden gehouden met daaraan verbonden eene tandheel kundige tentoonstelling en eene voor zuigelingen, verzorging. Tot bestrijding der kosten en tot steun van het Algemeen Groene Kruis wordt daaraan verbonden een bazaar, waarvoor honderden prachtige geschen ken zijn gegeven, voorts tombola enz., terwijl ook voor verdere attracties als strijkje enz. zal worden zorggedragen. Wij hopen spoedig nadere gegevens hieromtrent te kunnen publiceeren, maar kunnen al vast zeggen dat het interessante dagen zullen worden, van groot belang voor 't publiek en ook voor de vereeniging zelf. Voor de avondcursussen aan de Rijksvakschool alhier hebben zich in totaal 68 leerlingen aangegeven. Dat is op 't eerste gezicht een respectabel getal, maar voor een plaats en omgeving als de onze is dit veel te weinig Er moesten er minstens 100, ja waarom geen 200 zijn Een voorbeeidallerwegen zoekt men naar goede stiksters, en er hebben zich in deze afdeeling 8 leerlingen, zegge 4 meisjes en 4 jongens aan gemeld. Waarom verplichten de fabri kanten het jeugdig personeel niet, deze de avondcursussen in 't stikken (de volledige cursus duurt 2 winter avondcursussen) te volgen. Zoo kweekt men vakmenschen en anders niet en zal men steeds blijven zitten met een tekort aan goede krachten. Dat de ouders, dat de fabrikanten zulks blijk baar niet inzien, begrijpen we niet. De afdeeling voor de gradeer machine 2 leerlingen 1 overleersnijderij 9 stuks, toch veel te weinig. Men zou zoo zeggen dat men toch de gelegen heid met beide handen moest aan grijpen, om zich op zulk een goede en goedkoope manier te kunnen be kwamen in het vak. Kennis is macht! Komen er nog niet meer dan zullen de cursussen Stikkerij en Gradeer-machine vervallen. Zou het toch niet ontzettend jammer zijn en een groot nadeel voor de industrie, nu en in de toekomst 1 Werkgevers, ouders, overweegt 't bovenstaande nog eens goed, en stuurt de meisjes en jongens naar de school. Maandag beginnen de cursussen en kan men zich in de a.s. week noj aangeven voor het modelleeren le ei 2e jaar, handwerken 1 en 2, stikker) 1 en 2, gradeer-machine en snijderij Denkt op 't belang der industrie, denk; aan den naam van ons fabrikaat, denk' aan uw eigen toekomst De buitengewone algemeene vei gadering van den Ned. R.K Bond vat Schoenfabrikanten, 1.1. Maandag Tilburg gehouden, was slecht bezocht De voorzitter, de heer Jos. J. Klijberg opende de vergadering met een redt waarin hij wees op de invoering de Schoenenwet, de aanvankelijke result taten, die eerst voor goed tot z'i recht zullen komen als de enorms voorraad buitenlandsch schoenweri is opgeruimd en de wet wordt verlengd Hij bracht hulde aan de heeren Tin mermans, Verheijen en Dentenee! en niet minder aan de regeering. Hij wijst er op dat het geroep vat zoovelen over het dure schoeistl absoluut onjuist is gebleken en spreekt de hoop uit dat de termijn van Schoenenwetje spoedig flink zal wordet verlengd. Een motie inhoudende het verzoek aan de regeering om hiertoe spoedig over te gaan, wordt aangenomen De rekening en verantwoording wert goedgekeurd en eenige verzoeken oir ontslag uit het lidmaatschap aan genomen. De wijzigingen inzake 't collectie contract nl. seizoen-overwerken, di feestdagen en verlofdagen werden ni breedvoerige behandeling aangenomen Het verzoek van de R.K. Werkgevers vereeniging om de aangelegenheid „Feestdagen" te regelen als door dezs vereeniging is aangenomen en wel^ verzoek schriftelijk werd gesteund dooi den eere-voorzüter, den heer B Tim mermans, werd niet ingewilligd et besloten deze aangelegenheid te regelen zooals 't hoofdbestuur voorstelde eri welke regeling indertijd in ons blad is afgedrukt. Over de wijzigingen in! deze statuten zal nader worden beslist, daar deze vergadering niet voldoendt stemmen kon uitbrengen Besloten werd met 1 November as. te beginnen met invoering der arbeids prestatie bedoeling is om geleidelijk tot in werking stellen van art 11 li komen, maar vooralsnog zonder invoe- ring der richtloonen. De bedoeling is de arbeiders door meerdere scholing en training meer te doen praesteeren, De bedoeling is de arbeiders de eerste maanden daarom een toeslag te geven, opdat ze in elk geval het minimum loon halen, totdat ze de noodig; vlugheid hebben bereikt. Die tenslotte niet mee kan, zal onder het loon, de vluggen zullen er boven komen, maar de hoofdzaak is dat dan ieder betaald wordt naar 't geen hij presteert. Het is een bondsbesluit, geen contract wijziging, dat wordt genomen in over eenstemming met de arbeidersorgani satie. Bij de rondvraag vestigt de heer Chr. Maas er de aandacht op dat gewerkt wordt tegen loonen ver beneden ds contractloonen, dat zulks eene groots oneerlijke concurrentie is voor de leden die zich trouw aan 't contract houden en op die manier takelen de prijzen ontzettend af. Al is hij groot voorstander van een collectief contract, men zou in deze omstandigheden vragen, zou het niet beter zijn zonder Daarenboven werkt de malaise mee om de koopkracht van 't publiek zoo gering mogelijk te maken, zoodat ei veel minder schoenen gebruikt zullen worden, dus zal er over-aanbod aan personeel blijven, ondanks het Schoe nenwetje Het zal moeilijk zijn tegen den stroom van ongeorganiseerde patroons en personeel op te roeien, zoodat het contract moeilijk maatgevend kan zijn, zonder de belangen dei bondsleden ernstig te schaden. En; zonder een belangrijke meerderheid kan men toch moeilijk zijn leden dis verplichtingen opleggen. Wat zal ondei deze omstandigheden 't beste zijn, ds loonregeling tijdelijk buiten werking stellen of vasthouden aan voorschriften die niet te handhaven zijn. De voorzitter wijst er op hoe organi satie noodig is tegenover regeering, publiek en pers, en verder op de groote voordeelen verbonden aan een collectief contract. Minstens s/« van de arbeiders in de schoenindustrie werken nog onder geordende loonsverhou- dingen, en is het volkomen er mee eens dat er ruimere werkgelegenheid voor de industrie moet komen, daar de 8 uren- dag beslist heeft gefaald. Het bestuur blijft ten deze diligent. A.s. Maandagavond geeft de harmonie der R.K. Werklledeavereeci" ging een groot concert, voor Iedereen toegankelijk, met medewerking van 't zangkoor van St. Jan en van het duo van Engelen-Diddea. Het programma ziet er schitterend uit behalve dat de harmonie haai beste nummers geeft, zingt het koor o.m. »Te deum Laudamus» van Loser, »Vrede» van Wiens, door dea compo» eist aan 't koor geschonken. Het duo komt met z'n beste stukken voor dea

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 8