VROOM&DRËÊSM ANN Colporteurs. fttgememjtaljj'arip- sche Vergadering ponderdag 25 October H. Th. I. Hiiihe 10 Advertenfiën. Wyberf Tandarts COLPORTEURS Velours de Lmne 130 c-ra. br. Velours cl© Larne 130 c.m. br. Lamsvel 130 c.m b;ced, zeer modern - voor mantels, modekleuren Mantellaken 130 c.m. breed in alle Wollen Ribstof 130 c.m. breed, het - Crêpe Maroceine 130 c.m. br. Wollen Serge 130 c.m. breed, zware Cheviot 90 c.m. breed zwart, marine en alle kleuren, extra voordeelig79 Osy Cheviot 130 c.m. breed, zware kwaliteit, zuiver wol1.25 ECamiaren 130 c.m. breed, prima wol <a mooie kwaliteit voer costumes 1.95 umf 3 Gabardine 130 c.m. breed, zuiver wol A WollenNousseOiRe8oc.m.br. a. Wollen Popeline 105 cm.br. - Wollen Foulê 110 c.m. breed, zeer m fijne japonstof in alle kleuren Wollen Crêpe 100 c.m. breed, Crêpe .Marpcaine 110 c.m. breed a at» Koord Fluweel 70 c.m. breed, in mg» Koord Fluweel 70 cm. breed, tCoord Fluweel 70 c.m. breed, g a?" Effen Fluweel enorme sorteering. 4»a in alle kleuren1.95 1.45 ©at Effen Fluweel de bekende prima Fluweel 70 c.m. breed, moderne dessins, a de beste kwaliteitS«vv Zijden BCoordfluweel 70 cm. a Zijden Sealpluche 130 c.m. br. Fantasie Pluche 130 cm. breed a aa M©8 Pluche 130 c.m. breed, zeer e aa mooie kwaliteiten13.50 DEN BQSCH - EiNDHOVfEN W. L. A. van Beek. STRUIK Co. ingelicht, zullen ze het wel goed keuren. Voorzitter. We moeten ook afwachten welke voorschriften er over de werk loosheid zullen komen. Rijken. Verder heeft de commissie geen op- of aanmerkingen en kan niet anders zeggen dan dat de zaken zeer mooi in orde zijn. De Voorzitter wil dit laatste zeer gaarne beamen. Hij is nu 18 jaar hier en altijd, vooral wel de laatste jaren, waren de zaken steeds keurig in orde. Ruijtenberg Die f 750 subsidie voor het Wit Gele Kruis, is die alleen voor armlastigen. Voorzitter. Neen, dit is voor t alge meen. Dat is te doen om de vereeni- ging, die in zulk een groote behoefte voorziet, in stand te houden. De ver- eeniging heeft noodzakelijk vele on kosten te maken en heeft maar weinig revenuen van de ingezetenen Van de gemeente krijgt de vereeniging f300 subsidie en van het Alg. Armbestuur f700. Ik meen dat van de Katholieken f600 en van de Protestanten f200 aan contributie inkomt, De vereeniging voorziet hier in deze gemeente in zulk een groote behoefte dat ik, was het een beteren tijd, zou zeggen, laten we de subsidie verhoogen, maar dat gaat nu ook niet. De vereeniging moet veei en zeer dure artikelen aanschaffen. De heer Verschure zou de subsidie ook wel wat willen verhoogen. want de zuinigheid mag nooit de wijsheid bedriegen. Voorzitter, ik zou dat liever een volgend jaar willen doen. Nu hangt het zwaard van Damocles te veel boven het hoofd van de gemeente. Men weet niet wat ons staat te wach ten met de werkeloosheid. Ik ben het met u eens dat het een mooie, eene onmisbare vereeniging voor de ge meente is, waarvan ieder profiteert maar het gaat bijna niet. Rijken Ze hebben nu geen hoogere subsidie aangevraagd maar mocht het zijn dat ze beslist niet meer uit de weg kunnen, dan kan, al vragen ze daar in het jaar, dus niet voor of bij de behandeling van de begrooting om, toch worden gegeven. Voorzitter. Zeker, dat kan, die ver eeniging kan altijd komen aankloppen. Aldus wordt goedgevonden. Vaststelling rekening Burgerlijk Arm bestuur. De ontvangsten hebben bedragen f 19579,33'/». de uitgaven f 18023,76'/», zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 1555,57 De Voorzitter merkt op dat het niet doenlijk is alles post voor post hier na te gaan, aangezien het een heele berg van papperassen is. Beter acht hij het dat de leden deze op de secretarie komen inzien dan kan tevens de gewenschte inlichtingen worden verstrekt. Vaststelling rekening gemeente. De ontvangsten hebben bedragen f 154676 59 en de uitgaven f 169314,35 zoodat er een nadeelig slot is van f 14638.26 De Voorzitter wijst er op dat het werkelijk tekort niet zoo groot is als nu wordt aangegeven. Dit komt omdat de gemeente van het Rijk nog ver schillende bedragen te goed heeft die nog niet waren ingekomen, voordat de vaststelling van de rekening plaats had. De heer Rijken deelt mede dat de commissie geen aanmerkingen heeft. Alleen wenschte ze op de bedrijfs- rekening van het Electriciteitsbedrijf eenige aanmerkingen te maken, doch dat is intusschen reeds gedaan. De Voorzitter merkt op dat als alles binnen is er feitelijk een voordeelig saldo zou zijn van ongeveer f 5000. De heer Brokx komt ter vergadering. De heer Verschure wil er nog op wijzen dat hij het geheel met den heer Rijken eens is om aan het Wit Gele Kruis eene subsidie te geven ais daarom tusschentijds mocht worden gevraagd. Vaststelling begrooting. De heer Rijken zegt dat de commis sie zich de vraag heeft gesteld of het niet beter zou zijn om de woning- bouwvereeniging te liquideeren Nu zal er ieder jaar een groot verlies te boeken zijn en dan is men ineens van alles af. Vaststaat dat de bewoners, althans het overgroote deel, een der gelijke huur niet meer kunnen gaan verwonen, zoodat, blijft de zaak zooals het op 't oogenblik is, men nog in een dieper moeras zal zinken. Onder het oog moet nu worden gezien wat de voordeeligste weg is ieder jaar maar aan die huizen blijven toegeven of thans verkoopen. Verkoopt men ze, of brengt men ze in koop, dan kan men zien of ze de kosten van bouwen opbrengen. Hij zou deze zaak zoo spoedig mogelijk willen zien afgewerkt I «POflïSanei enorme sorteering meer aa I dan 200 soorten en dessins, thans 49 39 36 2? en het verlies dat er op wordt gele den, over verschillende jaren laten verdeelen. De Voorzitter geeft toe dat de ge meente aan die huizen een voortdu rende strop heeft. Of het nu echter wel de juiste tijd is om die huizen te gaan verkoopen, betwijfeld hij ten zeerste en daarom zou hij alvorens tot dergelijke maatregelen over te gaan, een beteren tijd willen afwachten. De heer Rijken meent dat de kosten niet zoo groot zullen zijn als eens wordt onderzocht wat ze zullen op brengen bij particulieren en bij pu- blieken verkoop. Pruijssers. Ik geloof dat die blok van 10 huizen toen f 69000 heeft ge kost behalve den grond nog. De Voorzitter beaamt zulks en wijst er op dat, gaat men de couranten na, nu woningen worden gebouwd voor f 2500. Er is een geweldig verlies op de huizen geleden en het mag daarom j een geluk heeten dat men slechts tot het bouwen van die woningen is willen overgaan. Thans geeft de gemeente indien mag gerekend worden dat een woning een geheel jaar leeg staat, jaarlijks f 1000 toe. Brokx. Ik vrees dat er nog veel meer leeg zullen komen te staan. Rijken. Dat kan niet anders. Er zul len er slechts maar een paar menschen blijven wonen, doch de meeste zullen er direct uitgaan zoodra ze maar iets anders kunnen vinden. Brokx. Geeft ze in huurkoop, dat is de beste oplossing en dan is iedereen in staat gesteld om een huis te koopen. De Voorzitter doet mededeeling dat van de bewoners dier huizen een adres is ingekomen waarin wordt verzocht om de huur van f 4 op f 3 te brengen Adressanten wijzen er op dat hun in komen met meer dan '/9 is verminderd terwijl daartegenover staat dat de be lastingen nogaanmerkelijk zijn verhoogd. Een adressant is er zelfs bij die reeds langer dan een half jaar werkloos is Zou door dan Raad op het verzoek worden ingegaan, dan zou dat de ge meente nog eens een nadeel van f 500 bezorgen. De heer Rijken kan de huurders geen ongelijk geven. Vloeimans Nu wonen er menschen in die beslist dat geld niet kunnen geven en daarom geloof ik dat er spoedig veel leeg komen te staan als het niet allemaal is. Brokx Dan is het 't beste te liqui deeren. Vloeimans. Of, zooals daar straks is opgemerkt in huurkoop te verkoopen. Rijken. De woningen moeten f 4 75 opbrengen. 75 cent wordt er reeds door de gemeente bijbetaald en nu vragen de huurders om nog een bedrag van f 1 van de huur af te doen, dus om de gemeente f 1 75 per week daar bij te laten betalen. Ik kan ze geen ongelijk geven dat ze daarom vragen Smits. Het water is er ook nog slecht. Voorzitter. Men wacht nu op de waterleiding. Rijken. Laten we maar gerust zeggen dat het een geheele misleiding van den Minister is geweest. Hadden wij ge bouwd volgens het systeem huizen dat we hier gewoon zijn, dan had de ge meente geen strop gehad. Smits. Het is toch onverantwoorde lijk dat men zich toen zoo misrekend heeft. Daar zouden die menschen nu de dupe van moeten zijn. De heer Vloeimans merkt op dat hier absoluut van geen misrekening sprake is. De Voorzitter wijst er op dat met de goedkeuring van de woningen veel te lang getalmd is en daardoor de prijzen hoe langer hoe hooger zijn gaan loopen. Den ouden raad treft in deze absoluut geen blaam. Vloeimans. Bovendien zijn de wo ningen nog gegund voor f 6000 hooger dan de begrooting was. Dat is ook f 1.— per week. De heer Rijken vindt het maar jammer dat daar de geheele gemeente voor moet opdraaien Vloeimans. Ik zou alle bewoners niet over een kam scheren. Er zijn er die de huur weer goed kunnen betalen, b.v. veldwachter De Moor kan goed f4.huishuur verwonen. De Minister heeft destijds ook eens geschreven dat de huur overeenkomstig het loon moest zijn. Smits. Dan zou, als met het dag loon van heden rekening moet worden gehouden, nogal een stuk van de huur meer afmoeten. Voorzitter. Door het lange trekken met de goedkeuring komt het dat de huizen zoo duur zijn. De heer De Hond zou nu gaarne vernemen wat men wenscht Wil men de huizen nu gaan verhuren voor f 3.— per week of wil men gaan liquideeren. De Voorzitter zal naar het laatste een onderzoek instellen. Het verzoek van de bewoners zal hij in omvraag brengen. Dit wordt verworpen met 8 tegen en 3 voor. Tegen verlaging van huur stemden de heeren De Hond, Rubbens, W. Kamp, Pruijssers, C. Kamp, Verschuren, Rijken en Ruijtenberg. Voor het verzoek stemden de heeren Vloeimans, Brokx en Smits. De heer Rijken geeft vervolgens den Raad in overweging om Burg. en Weth. te machtigen het huis, thans door den heer Raad bewoond, te verkoopen. Brokx. Dan zou ik er voor zijn om de Ned Herv. Gemeente in ieder geval daarvoor de voorkeur te geven. De heer Rijken is het daar mee eens, doch zou gaarne willen zien dat reke ning wordt gehouden met het feit, wat het aan onderhoud heeft gekost. Jam mer acht hij het dat dit geld ook weer zal moeten worden belegd. De Voorzitter zal straks in geheime vergadering op deze zaak nader ingaan. De heer Rijken wil eens wijzen op een feit van z. i. groote beteekenis. Sinds de inwerking-stelling van de nieuwe Nijverheidswet moet iedere gemeente in de kosten gaan bijbetalen van het onderwijs dat in andere ge meenten wordt gegeven indien dat door een kind van een ingezetene wordt bezocht. Zijn voorstel is om zoodra mogelijk werk te maken om den Minister op het onbillijke van deze zaak te wijzen. Voorzitter. Uwe bedoeling is van leerlingen die de H.B.S. enz. bezoeken. Aan den Minister kan worden verzocht dit artikel te willen wijzigen. Rijken Als maar iets wordt gedaan want nu moet allemaal kosten worden gemaakt voor menschen die het goed kunnen betalen Vervolgens vraagt hij of door het Hoofdbestuur van „De Hanze" is ge vraagd om een subsidie van f 300 voor de cursussen die men hier reeds eenige malen heeft gegeven. De Voorzitter zegt dat geen enkele aanvraag is binnengekomen. De heer Rijken zou deze subsidie niet willen zien toegekend want alhoe wel hij zelf middenstander zijnde, dus veel voor iets dergelijks voelend, meent hij dat waar maar slechts twee leerlingen door hun examen zijn ge- geslaagd, niet zoo'n groot offer mag worden gebracht, want behalve deze f 300 moet ook het Rijk en de Pro vincie nog met een subsidie komen. Een dergelijk hoog bedrag mag z. i. niet worden uitgegeven voor slechts enkele leerlingen. Het is jammer dat niet meer leerlingen dergelijke cursussen bezoeken, doch het mag niet toegestaan worden dat zooveel geld voor slechts enkele leerlingen wordt uitgegeven. Mocht nog op subsidie worden aan gedrongen, dan geeft hij in overweging deze niet te verleenen. Met algemeene stemmen wordt be sloten voor dezen cursus de post van f300 te schrappen. Op een verzoek van de Harmonie om een subsidie van f 300, wordt gunstig beschikt. Nog wordt besloten voor de wer keloozen een post van f 4000 uit te trekken. Daarna wordt de begrooting vast gesteld in gewone inkomsten en uit uitgaven op een bedrag van f 47719,56 en in buitengewone inkomsten en uit- uitgaven op f 53100. De heer Rijken zegt te hebben ver nomen, dat er in de laatste maanden verscheidene schippers hun domicile hebben verwisseld en dat de oorzaak daarvan is de belasting. De Voorzitter erkent dat vele schip pers hun domicile hebben verlegd, doch dat sinds den laatsten tijd deze weer terugkomen. Ruijtenberg. Er zijn er nogal ver trokken naar gemeenten waar ze geen of maar heel weinig belasting behoe ven te betalen zooals Engelen, Orthen, HoogeZwaluwe, Vlijmen, enz. Rijken. Ik heb wel eens een adver tentie gelezen waarin door den Burge meester de schippers op zijn gemeente werd gewezen. Voorzitter. Ik geloof wel dat de schippers hier weer allemaal zullen terugkomen want als een volgend jaar of een jaar later alle distributie-schul- den zijn afgelost, dan zal de belasting1 heel wat verminderd kunnen worden, althans als we geen te groote uitgaven gaan krijgen tengevolge van werke loosheid. Besloten wordt eene geldleening aan te gaan groot f 6500 teneinde den kassier, die voor de bouwvereeniging f 1200 heeft voorgeschoten, te betalen. De heer Rubbens wijst op den slechten toestand van de Diepstraat en de Stationsweg. Burg en Weth. willen nu den Stationsweg vernieuwen en met de daaruit komende steenen de Diepstraat verbeteren. De heer Rijken kan zich daarmee wel vereenigen mits ook op andere plaatsen eens wat wordt gedaan Aan de wegen van het andere gedeelte van het Dorp mag wel eens worden ge dacht De heer Rubbens wijst er op, dat de Diepstraat een doorgangsstraat is waar een drukke passage is. De heer Rijken meent dat die kosten niet zoo hoog zullen zijn en bovendien moet zorg worden gedragen dat Was pik niet in verval komt Echter zou hij ook gaarne zien, dat de pad bij van Iersel in orde wordt gemaakt, want daar passeeren ook heel wat menschen. De heer Brokx meent dat veel meer menschen de Diepstraat passeeren. Die van Raamsdonk en die richting komen, passeeren daar allemaal. Vloeimans. Dat padje is te moe rassig. De heer Verschuren acht het geen tijd om nu voor een weg die z i. nog tamelijk goed is, althans nog goed is te maken, een f 2500 te gaan uitgeven. Er zijn meer wegen welke al langer op verbetering wachten. (Zie vervolg Tweede Blad.) De ondergeteeken» de verklaart hiermede dat hij NOOIT FAILLIET Is geweest en ook niets uit te staan heeft met het iailllssement van een ze keren W. VAN BEEK te 's-Gravenhage. Brandstoflenhandel, 31410 's-GRAVENHAGE. Voor het aanwerven van lezers op een spannend volksverhaal in wekelijksche boekjes vragen wij zoowel plaatselijke als rei zende met eigen rijwiel. Verdiensten 15 h 20 gulden per week. Brieven aan het Bureau „Onze Boekjes" te BREDA. 31413 Naaml. Vennootschap E. W. KLI JBERG-PERNOT'S Stoomschoenenfabriek „Hollandia" WAALWIJK. van aandeelhouders der N V E W. KLIJBERG-PERNOT's Stoom schoenenfabriek „Hollandia" te Waalwijk op des n.m. ten 2'/a uur ten kantore der Vennootschap. 31408 PUNTEN VAN BESPREKING: Resultaat eerste halfjaar. Aandeelhouders die deze ver gadering wenschen bij te wonen, behooren hunne aandeelen uiter lijk 20 October gedeponeerd te hebben ten kantore der Ven nootschap of ten kantore der INCASSOBANK te Amsterdam. De Gedelegeerd Commissaris E. W. KLIJBERG-Pernot. voor den verkoop onzer eerste kwaliteit Tuin- en Land- bouwzaden. Hoofste provisie, dus mooie bijverdienste in den winter. Zaadhandel. 31415 ENKHUIZEN. vanaf VRIJDAG 12 OCT. te consulteeren. is SPREEKUREN Maandag l1/»—2'/a Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 9'/,-11- 17»—2'/,. 97,-11 en volgens afspraak. W A A L WIJ K Mr. van Coothstraat 49. Telefoon No. 157. 31409 /TOPPEN Onze emorm uitgebreide sorteering bevat de nieuwste genres, tegen de laagste prtizen soepele wollen mantelstof, in de nieuwste ef- gs fen kleuren, prima kwaliteit3.60 aiwv Damassee effen modekleuren 4.50 3.25 Teddy 06®$* ISO c.m. breed, moderne a stof voor sportmar.tels 3.90 2.75 moderne kleuren, zware kwaliteit 3.90 3.60 nieuwste v. mantels en japonnen, donkere tinten «9 mooie soepele wollen stof in bruin, zwart, taupe, beige en marine4.90 «S«arü0 wollen mantelstof in alle effen kleuren ..2.40 Ii99 zware soorten3.90 2.90 30 nieuwe kleuren, fijne kwaliteit1.15 25 moderne kleuren, mooie kwal... 1.95 1.45 prac tvolle effen kleuren-.„.1.70 laJd zeer mooie kwaliteit, zuiver woldLn&-3 12 nieuwe kleuren Damassee mooie dessins en kleuren laUw moderne gekleurde strepen en dessins 2.10 Lindener velvet, zeer solide, prachtvolle kleu- a ae ren voor japonnen 90 c.m. br. 3.90, 70 c.m. br. breed, zeer solide en mooie kwaliteit p achtvolte kwaliteit voor mantels 10.50 8.90 bruin en taupe, mooi v. sport- en kindermantels 3.9U Hoest, heeschheid en keel pijn geneest of voorkomt U het best met de verzachtend en oplossend werkende TflhleWnn Vraagt alléén „Wybert" en Iet vooral op fabrieksmerk Gaba. Bij alle Apothekers en Drogisten A 45 en 80 Cts.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 3