MM Bil». Tweede Blad. Buitenland. ONDERWIJS. Provinciaal Nieuws Numm. 86. Woensdag 17 Oct. '23 In Engeland wordt 27 millioen p st uitgetrokken voor het bouwen van bruggen, wegen, dokken enz ter bestrijding der werkeloosheid De Commissie van Herstel heeft opdracht gekregen het Belgische plan uit te werken en te toetsen. En de Commissie van Herstel kan rustig beginnen aangezien de voornaamste Ententelanden hun adhaesie hebben betuigd tot dit werk. In breede lijnen geschetst, komt het Belgische idee hierop neer, dat het uitgaat van n Duitsche schuld van 50 milliard gouden marken, af te doen in jaarlijksche een heden van 3 milliard of te innen de middelen van het te gelde maken der Duitsche rijkdommen Eenvoudig wegeen manier om zonder al te ver op hel heden en in de toekomst te kijken zoo spoedig mogelijk geld te kloppen uit den Duit- schen Michel. Naar verluidt zou Berlijn reeds hebben aangekondigd dat het zich vereenigen kan met de richtlijnen van het Belgische plan. En zoodoende kan Theunis na maanden van onrust nog eris rustig in zijn stoel gaan zitten, en denken, dat hij alle partijen weer vereenigd heeft tot een-en-hetzelfde doel en onder een-en-dezelfde vlag. In Duitschland is men druk bezig met de vaststelling van nieuw geld. Het zal komen in coupures van 1, 2, 3, 5. 10, 50, 100 en 1000 rentemark. De bank heeft een president en 14 leden en een raad van toezicht van 36 personen De waarde van den Duitschen bodem wordt op 40 milliard geschat. 4 °j, hiervan of 1,6 milliard is het bedrag van de hypotheek, dat als grondkapitaal dient. Hiernaast komen preferente goudobligaties, door indus trie, handel, banken enz. te onder teekenen tot een zelfde bedrag waar door het totaal kapitaal 3,2 milliard beloopt. Wanneer de schatting van het stedelijk onroerend bezit een vol dongen feit zal zijn geworden, zal dit eveneens moeten participeeren en wordt het kapitaal van de bank in verhouding verhoogd De volmachtwet in Duitschland is er gekomen Net met 11 stemmen. Zater dag gaven wij de berekening, hoe van de 459 minstens 306 menschen de aanne ming van de volmachtwet moesten waar borgen, anders zou Stresemann den Rijksdag ontbinden Uit de stampvolle zaal zelfs de gezanten uit Weenen en Riga waren op het nippertje ver schenen liepen de Duitsch-nationa- len en de communisten weg, zoodra men tot stemmen overging na een vervelende obstructiepolitiek van com munistische zijde, die mislukte. 316 Mannen bleken voor de volmachtwet, 7 onthielden zich en 24 waren tegen Met 316 voor en feitelijk 136 tegen, hebben de coalitiepartijen hun zin weten te krijgen. Fractiediscipline heeft het zoover gedreven, want anders waren er nog een 20-tal socialisten weggeloopen en hadden een ander 20 tal nog tegengestemd. Dat er een groot gejuich bij de over winnaars en groot geloei was bij de tegenstanders behoeven we niet te vermelden het is in onzen beschaafden tijd nu eenmaal gewoonte om op dier lijke wijze uiting te geven aan mensche- lijke emoties. Duitschland heeft dus nu zijn se rie oligarchenhet zijn er dertien Aangezien de Rijksraad zich vereenigde met de aanneming van de volmachtwet, kunnen Stresemann en de zijnen de dertien boven genoemde oligarchen beginnen met de geweldige taak van het verdronken Duitschland op te visschen en bij te brengen. Enkele pogingen in. die richting zijn reeds gemeld zij betreffen het geld, de spoorwegen en den arbeidstijd. Wat het geld betreftmen vermoedt dat de nieuwe rente-mark niet het karakter zal krijgen van wettig betaal middel, doch alleen voor autoriteiten gelden zal. Daardoor hoopt men te voorkomen, dat de nieuwe mark nie sneuvelen zal onder den druk van den dollar. Een rentebank zal als centraa lichaam de nieuwe mark in omloop brengen met een dekking van 3 2 mil lioen goud, terwijl een evengroot be drag aan rentebrieven van 500 gouden marken daarnaast zullen worden uitge geven, De verkeersminister heeft bepaald dat alle Duitsche spoormannen in Fransch Belgischen dienst mogen wer kenmen kan een algeheele arbeids hervatting verwachten tegen Woens f dag aanstaande. Op de verrekenbureau der vooroor logsche schulden zijn de Duitsche be ambten weergekeerd, die bij den aan vang van de bezetting van het Roerge bied zich uit die lichamen hadden teruggetrokken bij wijze van protest. De „dertien" zullen zij hebben zich daar zeer voorbarig toe verplicht, omdat zij anders de volmacht niet aangenomen konden krijgen niet tornen aan den „principieelen 8-urigen arbeisdag" en aan de 48-urige arbeids week, maar (nog steeds gelooft men in Duitschland, dat er verschil bestaat of men door den hond dan wel door de kat gebeten wordt) als er econo mische aanleidingen zijn, dan mag er van dien 8 utigen arbeidsdag worden afgeweken, Ieder klein kind kan op zijn vingertjes natellen, dat Duitschland binnen enkele dagen overstroomd wordt van economische noodwendigheden en dat de mogelijkheid om overuren te maken een doodeenvoudige nood zaak zal wordenzijn de tariefovereen- comsten een beetje gunstig, dan zal er van verzet vrijwel geen sprake zijn Oogenschijnlijk is nu Stresemann een heel eind opgeschoten, en kan hij den achterstand inhalen, dien hij zich zelf berokkend heeft met zijn gemod der der laatste weken. De dag van heden is voor ons and, speciaal voor de katholieken natuurlijk, een dag van bijzondere jeteekenis, nl. heden wordt de R, K. Universiteit te Nijmegen officieel ge- opend. Een schitterend programma dat in de dagbladen is opgenomen, is daarvoor opgesteld, al is het jammer dat geen der ministers, noch der catholieke kamerleden kan tegen woordig zijn, vanwege de behandeling der vlootwet in de Kamer. Heden wordt ingewijd een periode, die na lang in stilte en later in openbaar zwoegen is bereikt en daar mee een hartewensch van het door uchtig episcopaat, het vormen van wetenschappelijk katholieke mannen op eene eigen katholieke universiteit, om de katholieke cultuur, die zich vooral de laatste jaren in grooten fioei mag verheugen, nog tot voller ontwikkeling te brengen. Het is een werk zeer zeker van groote verantwoordelijkheid, maar ook van ontzettende beteekenismaar waar de voorbereiding en steun zulk een succes is geweest, mag ook een verder slagen onder Gods onmisbaren zegen verwacht worden, wat wij deze grootsche stichting gaarne toewenschen, tot heil der katholieken van ons land maar niet minder tot heil van de wetenschap van geheel ons vaderland, voor 't welk de opening eener nieuwe universiteit ook een feit van groote jeteekenis mag genoemd worden. Waalwijk, 16 October 1923. De heer Jan Timmermans Phzn. alhier legde dezer dagen aan de Technische Hoogeschool te Delft met gunstig gevolg het propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur af. Met genoegen vernemen wij dat de heer Jud. Timmermans Phzn. het bestuurslidmaatschap van „Waalwijks Belang" heeft aangenomen. Wij vernemen dat bij onderhand- sche aanbesteding het bouwen van een nood-fabriek voor de vervaardiging van Kinderschoenwerk voor rekening der firma Timmermans van Turenhout is opgedragen aan den laagsten inschrij ver de heer Christ Treffers te Capelle Het gebouw moet in 4 weken gereed zijn. Vrijdagmorgen overleed zacht en kalm, in den ouderdom van bijna 91 jaren de oudste inwoner onze gemeente, de heer Willem de Graaff. Tot een week voor zijn dood, mocht hij zich verheugen in eene volkomen uitstekende gezondheid en groote opgewektheid, zoodat hij werkelijk genoten heeft van een rustigen en prettigen ouden dag, waarin hij met voldoening kon neer zien op een in elk opzicht welbesteed en vruchtbaar leven en de resultaten daarvan zoowel in zijn familie-omstan digheden als in zijne zaken. Hij ruste in vrede. De oudste inwoner der gemeente is thans de heer Piet van Geldorp in R. K Gasthuis, die slechts eenige dagen ouder is dan de heer Jan Mulders in 't Gasthuis en de heer J. Timmer mans Wzn. Naar wij vernemen zal de Lieder tafel „Oefening en Vermaak" dit jaar de rij harer winter-concerten schitterenc kunnen openen. Mevrouw Beckers en de heer Dela noy uit Brussel zijn in de maand November de gast van den voorzitter der vereeniging, die dan zijn zilveren huwelijksfeest hoopt te herdenken en zullen dan hun welwillende mede werking op het dan te geven concer verleenen. Ook de Liedertafel zal met een mooi programma komen, zoodat een hoogst genotvolle avond staat te wachten. De namen Beckers en Delanoy staan ons borg dat we iets buitengewoons krijgen. Onze pastoor, de ZEerw. heer j N. van Riel is uit 't Ziekenhuis in den j Bosch in zijne parochie teruggekeerd. j Moge zijne genezing spoedig geheel I volkomen zijn. Maandagavond had in 't Hotel Verwiel alhier de eerste ontmoeting om den Zilveren Beker plaats tusschen de Kaatsheuvelsche Biljartclub en de Biljartclub „Hotel Verwiel". Er was nogal belangstelling voor dit tournooi, dat de volgende uitslag had Kaatsheuvel. Waalwijk A. v. d. Dongen 100. G. v. Loon 90. VI. v. Beurden 100. Th.v. Mierlo 92. Z v. Duren 6Q, Jan Groenen 100. A. Schalken 92. H. v. Rooij 100. v. d. Assem 100. W. Broek 58. Totaal 452. 440. Zoodat de Kaatsheuvelsche Biljart club won met 12 punten en de beker voor de eerste maal naar Kaatsheuvel s gegaan. De volgende speelavond zal te Kaatsheuvel plaats hebben op Woens dag 14 November a.s. In aansluiting op ons vroeger voorloopig bericht, kunnen we thans definitief mededeelen, dat op 8 en 9 December a.s. de groote Kanarie- zangwedstrijd en tentoonstelling alhier zullen worden gehouden, uitgeschreven door de Gecombineerde Waalwijksche <anarieliefhebbers. De groote achter zaal van den heer A. van Vugt, Stations koffiehuis, is bereids voor dit doel afgestaan, een mooie gelegenheid zeer zeker voor 't houden van dezen vreed- zamen maar spannenden wedstrijd. Een prachtige stand opgezette vogels zal door den heer A. Verwiel ter opluistering worden ingezonden, zoodat een en ander zeer veel belooft. De programma's met inschrijfbiljet worden dezer dagen reeds verzonden. - Maandagmorgen is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de tweede nternationale schoen- en lederbeurs geopend. De heer H. Mannaerts uit Tilburg, voorzitter van den raad van commissarissen der beurs, heette de talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder den heef Merens, deken van iet consulaire corps, wethouder Vos en de vertegenwoordigers van de <amer van Koophandel te Amsterdam en van verschillende vakbonden. Spr. con wijzen op verheugende dingen. Als :k lees, zoo zeide hij, dat de shoe- and leatherfair te Londen, die de vorige week gehouden is, de grootste beurs van leder en schoenen is welke ooit in het Vereenigd Koninkrijk gehouden s en dat met een aantal van 550 exposanten alle vroegere records wer den geslagen, dan meen ik dat onze beurs, met 104 exposanten, die tezamen 100 monsterkamers en 57 meter tafel vlakte innemen, haar bestaansrecht voor een land als het onze heeft bewezen. De beurs biedt een volledig beeld van hetgeen de Nederlandsche schoen industrie presteert en van hetgeen de Nederlandsche importeurs en handelaars in leder aan hun afnemers hebben aan te bieden. Ook de Nederlandsche ledernijverheid is met een vrij aan zienlijk aantal fabrikanten op deze beurs vertegenwoordigd, evenwel niet met een zoodanig aantal als de belang rijkheid van dezen tak van nijverheid zou doen verwachten. Wellicht, zeide spr., is de veronderstelling niet ge waagd, dat de malaise en de buiten- landsche valuta concurrentie, waaronder de zoolledernijverheid misschien meer dan eenige andere tak van nijverheid gebukt gaat, aan deze te geringe deelneming niet vreemd is. Als gevolg van de finantieele resul taten der vorige jaarbeurs heeft het bestuur aan aandeelhouders een reduc tie van 25 pet. op de aanvankelijk vastgestelde huurprijzen van de mon sterkamers kunnen toestaan. De beide zijzalen van het gebouw zijn dit jaar ook geheel bezet. De ledernijverheid en de lederhandel maken, aldus vervolgde spr., inderdaad een moeilijken tijd mede. Door factoren van allerlei aard zijn de prijzen hunner producten tot een zoodanig peil terug gebracht, dat van een loonend bedrijf nauwelijks sprake meer is. Van eenige opleving als gevolg van de schoenen- wet is in de schoenindustrie nog slechts weinig te bespeuren en de onderlinge concurrentie neemt, in spijt van de in verband met de Schoenenwet verkon digde theorieën, nog steeds in hevig heid toe en dientengevolge worden de schoenprijzen steeds meer gedrukt. Dat niettegenstaande dit alles de fabrikant en de koopman in onze branche het hoofd niet in den schoot leggen, doch door verdere perfection- neering van hun fabrikaat en steeds scherpere prijscalculatie trachten hun producten te brengen onder het bereik van de verminderde koopkracht van het groote publiek, bewijst wel dat ook in onze industrie, in onzen handel, mannen worden aangetroffen die in staat zijn, aan de moeilijkheden, die de tegenwoordige conjuctuur meebrengt, het hoofd te bieden. Spr. eindigde met den wensch, dat de beurs voor haar deelnemers be vredigende resultaten moge opleveren, dat zij het begin moge zijn van een opleving in den handel, de nijverheid, waarnaar de fabrikanten en handelaars reeds geruimen tijd zoo reikhalzend uitzien. Dr. Vos heeft daarna de beurs geopend. Hij zeide dat niet te doen namens het gemeentebestuur, dus niet officieel als wethouder., maar als particu- ier. als iemand, wien de bloei van tiandel en nijverheid na aan het hart igt. Spr. uitte zijn voldoening over den vooruitgang van de beurs vergeleken bij het vorige jaar, maar raadde het bestuur toch een zoodanige beperking van het enthousiasme aan, dat de resultaten nog altijd meevallen. Niet temin is het verheugend, dat het aantal deelnemers is gestegen van 76 tot 104. Dat wijst op een opleving van het vak een conclusie die ook wel gewettigd s door de feiten. Spreker werkte dit nader uit en hij eindigde met de beste wenschen voor den bloei van de beurs en voor het nuttige resultaat, dat zij voor de deelnemers moge afwerpen. Daarna sprak nog de heer Donker, oud-voorzitter van den bond van schoenmakerspatroons en schoenwin- keliersvereenigingen. Het „Schoenenbedrijf" off. orgaan van den R.K. Bond van Schoenmakers patroons- en Schoenwinkeliers-vereeni- gingen is er ditmaal zeer vlug bij. 't Geeft heden reeds een verslag van de opening en beschrijft reeds een groot gedeelte der stands. Uit Waalwijk treffen we daaronder alleen fa. Timmer mans van Turenhoutde redactie zegt o. m. De Timtur-schoenen behoeven haast geen nadere toelichting. Het luxe Ago gelijmd avondschoeisel overtreft ieders verwachting." Een der meest deskundige beoor deelaars van schoenen in ons land, zeide het ons zoo juist„Timtur schiet op de Jaarbeurs te Amsterdam den vogel er weer af, ofwel hij staat daar bovenaan". Bezuinigingswee. De Vereenigingen en Commissies bedoeld in het Besluit en de Beschik king betreffende de Lichaamsoefening zijn plotseling verrast geworden door onderstaand schrijven van den Heer Inspecteur De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen draagt mij op bij schrijven van 13 October 1923 No 9570 Afdeeling L. O. A U mede te deelen, dat het met het oog op den ongunsti- gen toestand van 's Lands financiën in het voornemen van Zijne Excellentie ligt, te bevorderen, dat het Besluit en de Beschikking voornoemd met ingang van 1 Nov. a s. voor 3 jaren buiten werking worden gesteld en dat geen toestemming meer zal worden verleend tot het inrichten en voortzetten van jaar of zomer cursussen op of na 1 Nov a s. De Inspecteur van de Lich. Opvoeding in de eerste Inspectie (w g) NIJSTEN. Ziedaar het bericht. Wij willen er het een en ander aan toevoegen. In onze gemeente is nog in den loop van dit jaar door den Raad eene Commissie benoemd ter behartiging van de Lichamelijke Opvoeding der schoolvrije jeugd. Mannen van weten schap en ontwikkeling stelden er prijs op daarin te worden benoemd. Drie jaarcursussen zijn hier al jaren loopen- de. De cursussen blijven wat het aan tal deelnemers betreft gestadig op peil De controle was zeer tevreden over leiding en vorderingen. Er heerschte een gezonde en prettige geest onder de leerlingen Met juist inzicht stelde onze vroed schap alles in het werk om dit be langrijk deel der opvoeding op te heffen. Er werd gezorgd voor lokalen en werktuigen, voor verlichting en onderhoud. Van medische zijde werd deze tak van onderwijs aangeprezen en werd tot deelname aangespoord. Moet dat alles nu door de retrograde methode van bezuiniging verdwijnen We vertrouwen dat Commissie en Raad actief zullen zijn en het zoowel pae- dagogisch als hygiënisch instituut zullen handhaven, al laat ook de Re geering het om bezuinigingsoverw,e gingen los. Zou al dat rukken aan den tijdwijzer het uurwerk van de beschaving ook kunnen schaden Voor de voor-oefening bij den Vrijw. Landstorm hebben zich tot heden 14 jongelui aangemeld. Tot en met Woensdag 24 Oct. bestaat nog gelegen heid tot aanmelding. De firma Vincent Hoffmans Zn., die thans exposeert op de in Brussel te houden Jaarbeurs voor schoenen en aanverwante artikelen, met hare bekende uitpoetsartikelen en diverse machines voor de schoenindu strie, is een groote onderscheiding te beurt gevallen. Maandag kwam de Minister van Handel een bezoek aan haar stand brengen en betuigde zijn groote tevre denheid over het tentoongestelde, daar bij de hoop uitsprekend dat de firma Vincent Hoffmans Zn., die in België reeds een goeden naam heeft, met haar fabrikaat aan de spits zal weten te geraken op haar terrein. Ook Z M. de Koning van België heeft te kennen gegeven dezer dagen den stand te willen komen bezoeken. Naar wij vernemen zijn de in woners van voorm. Baardwijk die een navorderingsaanslagbiljet hebben ont vangen tegen hedenavond in het Bonds- gebouw bijeengeroepen tot onderteeke- ning van een gezamenlijk verzoekschrift aan den gemeenteraad. Zondag speelden de kegelclubs Hannibal en Vriendenkring voor den door den Waalwijkschen Kegelbond uitgeschreven competitiewedstrijd. Vriendenkring wist met een meerder- van 30 hout te winnen van Hannibal. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie is de dagelijksche besteldienst Waalwijk—Kaatsheuvel 's Bosch der N.V. „Waveem" overge nomen door den heer A. J. van Es te Waalwijk, die onder den naam A. J. van Es v/h Waveem, deze bestel dienst op denzelfden voet zal voortzet ten. Wij wenschen den heer van Es veel succes met de onderneming. Aan de burgemeesters dezer pro vincie is door den heer burgemeester van 's Bosch, 't volgende schrijven ge zonden Zooals U bekend is heeft zich hier te lande het Centraal Nederlandsch Comité „Ramp Japan 1923" gevormd, hetwelk zich ten doel stelt, het verlee nen van steun aan de talrijke slacht offers, die |apan door de j.l. plaatsge had hebbende aardbeving heeft getrof fen. De heer Mr. G. Vissering, President van de Nederlandsche Bank, tevens vice-voorzitter van bovengenoemd co mité, heeft mij verzocht stappen te willen doen, om, evenals zulks in de andere provinciën reeds geschiedde, ook in deze provincie tot de oprich ting van een sub-comité te geraken. Naar aanleiding daarvan heb ik mij tot eenige vooraanstaande personen in deze provincie gewend, met het resul taat, dat de navolgende heeren bereid zijn bevonden in dit sub-comité zitting te nemen. Eere-Voorzitter Mr. A. E. J. Baron van Voorts tot Voorst, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant. Voorzitter Mr. F. J. van Lanschot, Burgemeester Leden F. B. van den Bergh, Industrieel Tilburg. A. L. G. H. M. Coenen, Burgemeester van Roosendaal en Nispen. M. P. M. van Dam, Lid der Gede puteerde Staten van Noord-Brabant, Breda. Jhr, P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, Oud Burgemeester van 's-Hertogenbosch en oud lid der le Kamer der Staten-Generaal, 's-Hertoge- bosch. H. van Dooren, Industrieel Tilburg. E. M. Goulmy, Industrieel, 's-Herto genbosch, M. P. W. van Hout. Burgemeester van Helmond. B. J. Hulshof, Burgemeester van Bergen-op Zoom. Jhr. W. C. de Jonge, Lid dér le Ka mer der Staten Generaal, 's-Hertogen- bosch. G. A W. van Lanschot, Bankier, 's-Hertogenbosch. Mr. W. M. van Lanschot, Lid der le Kamer der Staten-Generaal, Vucht. J. J. van Mierlo, Bankier Breda. J van Rijzewijk, lid der 2e Kamer der Staten-Generaal Tilburg. Jhr, Mr, A. F. O. van Sasse van ijsselt, lid der 2e Kamer der Staten- Generaal, 's-Hertogenbosch. Mr. Dr. G. A van Sonsbeek. Burge meester van Breda. Th. L. D. de Suermont de Bas Smeele, Burgemeester van Waalwijk. Mr. R. Tilman, Agent der Neder landsche Bank, 's Hertogenbosch. A. Verdijk, Burgemeester van Eind hoven. Jhr. Mr. F X. A. Verheijen, lid der le Kamer der Staten-Generaal, 's-Herto genbosch Mr. Dr. F. L. G. L. M. Vonk de Both, Burgemeester van Tilburg. J. J. Wintermans, lid der 2e Kamer der Staten-Generaal, Eindhoven. P. J. J. de Wit, Industrieel, Helmond. Overtuigd van Uwe instemming met het hierbovengenoemd sympathieke doel, veroorloof ik mij de vrijheid, U namens het Provinciaal sub-comite te verzoeken, wel Uwe medewerking in deze te willen verleenen en het in zamelen van gelden, ten bate der duizenden slachtoffers, der aardbeving, die Japan heeft geteisterd, zooveel mogelijk te willen bevorderen. De wijze, waarop deze inzameling in Uwe

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5